Donderdag 1 April 1920 35e Jaargang Rechtzaken Z FEUILLETON ÏSOLA Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Nieuwstijdingen De Mode NO. 39 IHTERO.TELEPHOON 52 Dii nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. arrondissement rfchtbank. Zitting van 30 Maart. UITSPRAKEN. Willem Fred. 'H., Enkhuizen, thains gedeti neerd, iiefsial, nader onderzoek gelast. Nic. B., Alkmaar, hooger beroep zaak kan tongerecht, betreffende overtreding art. 453 wet boek van strafrecht, 3 dagen hechtenis en 9 maanden opzending. Chr. K., Andijk, niet ifoldoen aan een amb telijke vordering, f 25 boete of 25 dagen. NIEUWE ZAKEN. Helder als koffiedik. Slechts een nieuwe strafzaak prijkte heden morgen op het repertoire. Maar het was er een, waar juridisch heel wat aan te kluiven viel en stof gaf tot zeer geanimeerde gedachtenwisse- ling tusschen parket en verdediging. •H'et betrof een bedrijfsleider in den tuinbouw te Sint Pancras, de 32-jarige J. K., die als zoo danig in dienst was getreden-van den landbou wer Snijder te Huiswaard tegen een weekloon van f 20 en de helft van de eventueel te maken wins!. Ook een jongeren broer van Jan was ge ëngageerd tegen een weekloon van' f 13.— In het eerst liep het bedrijf wel aardig. Er werd in 1924 zoowat f 800 winst gemaakt. Maar 1925 gaf een tekort van f700 en toen begon er iets aan den knikker te komen. De overeen komst mondeling gesloten, werd ontbonden en de bedrijfsleider, thans met een lange „ij" zou met 1 Maart den dienst van Snijder verlaten. Het bleek toen den werkgever, dat zijn knecht eenige partijen kool had verkocht buiten zijn weten en toestemming en toen Jan nu niet gauw genoeg was met afrekenen, kreeg hij eerst eed aanmaning "van advocaat Mr. Tan - geveld om af te schuiven f 195.Deze aanma ning had geen resultaat en toen werd een straf vervolging verzocht en ingesteld tegen Jan ter zake verduistering van veldvruchten, in casu kool en bieten, subsidair verduistering van f 195 althans van f 95.50. En vandaag kregen we die kool en die bie ten op het menu. Den geheelen morgen aten we savooie kool en gele kool en voor de verandering soms uien en bieten. De verdediger mr. de. Groot toonde een zeld zame en teedere zorg voor, de belangen van zijn gratis cliënt, hem door het nieuwe wetboek van strafvordering op zijn dak gestuurd. Hij stelde het geheele proces voor als een burger lijk rechtsgeding, dat ten onrechte in de han den van den strafrechter was geraakt. En de verdachte werkte in dien geest mee, door een bankje van 100 gulden op de groene tafel te deponeeren, waarmede hij wilde aan- toonen, dat hij in staat was tlie zaak financieel aan kant te brengen. Zelf beweerde hij nog 4 weken loon van Snijder te moeten ontvangen, dus kon hij met die 100 gulden vrijwel aa,n, zijn verplichtingen voldoen. De heer Snijder zoru vermoedelijk wel toegehapt hebben. Maar de officier liet zijn prooi ook niet los, alhoewel hij de verduistering niet als ernstig Wreede ommekeer van het gevoel, bittere spot ternij van het Noodlot, toen de groote,'grimmige golven die als levende monsters op hen sche nen aan te vallen om hen te verscheuren An te verzwelgen toen de ontzettende zee met min der luide stem begon te loeien, .en dó slagen van de stormrammen doffer klonken, en de voorsteven van het jacht niet langer in den loodkleurigen afgrond dook, niet langer als een mosselschelp in woeste vaart die inktzwarte bergruggen op stoof, Bitter gevoel van zelfverwoesting en schrik toen de grauwe, koude dageraad op een kalm.er zee scheen en zij den kapitein Lostwithiel hoor de zeggen dat het ergste van den storm' voorbij en er nu geen gevaar meer was. Hij zou meer »eil bijzetten. Zou de dame niet liever naar be neden gaan, waar het warm was? Zij behoefd© nu niet meer ongerust te wezen. M.en zou spoedig in 'de ankerplaats van Arcachon zijn. Zij had den killen overgang van den nachti tot den ochtendstond niet gevoeld. Zij had niet ge voeld dat het spattend Zeeschuim haar losgeraakt, verward 'haar kletsnat had gemaakt. Zij wist nauwelijks wanneer of 'hoe Lostwithiel haar in zijn met bont ge voerden mantel had gewikkeld; maar zij gevoelde het nu zij waggelend naar de kajuit afklom, en zich voorover op de sofa wierp, aan machtelooz ewanhoop ter prooi. De dood zou een verlossing voor haar geweest zijn. De storm was haar vriend, 'en de storm was voorbij en had haar leven gespaard -een leven door beschouwde, maar toch belangrijk genoeg om 2 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren en ver plichte schadeloosstelling van Snijder te vor deren. Natuurlijk was de advocaat het volstrekt niet met den officier eens, zooals Z.Ed. Gestr. in een uitvoerig pléidooi nader ontwikkelde. Naar pleiters oordeel gold het hier een zuiver civiele kwestie en diende dus de verdachte van alle rechtsvervolging te worden ontslagen. Op 13 April uitspraak. - OUDKARSPEL. Blijkens een in dit nr. voorkomende aankon diging zal de Tooneelvereemiging ,,Jong Le ven", gevestigd in deze gemeente, den 2den Paaschdag een uitvoering geven in het lokaal van den heer C. Vis. Opgevoerd zal worden „Zwoegers", tooneel- spel in 2 bedrijven en „Ze krijgen mekaar" kluchtspel in één bedrijf. Waar deze vereeniging reeds eenige malen met succes is. opgetreden, twijfelen we er ook thans niet aan, of het publiek zal van zijn be langstelling doen blijken, door in grooten ge tale deze uitvoering te bezoeken. Voor nadere bijzonderheden; verwijzen we naar de advertentie. smaakt ah room HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLL. NOORDERKWARTIER. Te Alkmaar werd gisteren een algemeene vergadering gehouden van het bestuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorder!- kwartier, waarin het voorgestelde ontwerp tol wijziging van het bestuursreglement met alge - =meene stemmen werd aangenomen, nadat etfc voorstel van den heer Zeeman tot Invoering van het enkelvoudig stemrecht was verworpen. De dijkgraaf deelde mede, dat de plannen tot verbetering van de zeewering, noodzakelijk ge worden na den 'jongsten Novemberstorm, zoo ver waren gevorderd, dat deze in de eerstvol gende bijeenkomst 'kunnen besproken worden. SkhoaLkooïd contra Schoolbestuur. Uit Friesland wordt gemeld: Het hoofd der Christelijke U.L.O.-.-chool te Murmerwoude, de heer Et, kon het verleden jaar slecht vinden met zijn schoolbestuur. Het ging hard tegen hard. Het schoolbestuur sloot het schoolgebouw voor het hoofd af, verboód daarin les te geven. Plet Hoofdbestuur riep ten slotte de hulp der politi ein, om het schoolhoofd uit zijn dienst woning te verwijderen. Echter, dëïe achtte zich daarvoor niet compe tent, wenschte niet in te grijpen. In begin Juni kreeg het hoofd mededeeling, dat het bestuur hem als ontslagen beschouwde, wat hij niet aanvaardde, doch in hooger beroep ging bij de daarvoor ingestelde commissie. zonde bedorven, verfoeilijk voor haar zelve, vloek waardig voor haajr God. Fin zij sloot zich in de kajuit op, terwijl de ónelle voetstappen boven haar aanduidden dat Lostwithiel met het scheepsvolk werkte. Een uur later was hij aan de kajuitdeur en smeekte om een enkel vriendelijk woord, haar, al was 't maar óoor een oogenblik, te spreken, om te weten dat zij niet al te zwaargeschokt was door het. gevaar, dat zij had 'uitgestaan. Hij1 smeekte te vergeefs. Zij wilde geen antwoord geven zij wilde geen woord spreken. In die doffe foltering van schaamte en wanhoop scheen het. alsof zij door stomheid geslagen was. Haar droge lippen schenen de kracht om te spreken verloren te hebben. Zij lag daar met zoo stijf samengeklemde handen dat de nagels in het vleesch drongen. Haar hart klopte met hoorbaile slagen. Had God Zijn schepselen voor zulk een zielsfoltering geschapen? Was zij voor altijd tot dien gevallen staat, tot die onuitsprekelijke schan de gedoemd De uren verliepen, hoe, wist zij niet. Tplkens kwam Lostwithiel aan de deur en 3prak, en smeekte de Hemel weet hoe teeder, met welk diep berouw, met welk een innige bede om ver- giffenis. Maar zij bleef als met stomheid gesla- gen. Zij wikkelde zich in een doffe wanhoop j geen toorn, want toorn is actief. Bij haar was j het slechts passieve tegenstand Eindelijk hoorde zij hem met een van het j scheepsvolk komen, en uit hun gefluisterd ge- spiek kon zij opmaken, dat zij de deur wilden j openbreken. Toen sprong zij in een soort van woede op, en wierp zich tegen het cederhouten beschot. De uitspraak in hooger beroep stelde het school bestuur in het ongelijk en het schoolhoofd begon daarop het schoolbestuur in rechten aan te spre ken. Intusschen was het schoolhoofd elders be noemd en uit Murmerwoude vertrokken. De kantonrechter heeft thans de kwestie on derzocht en gedeeltelijk beslecht. Hij heeft n.l. aan het schoolhoofd toegewezen den eisch dat het schoolbestuur aan hem dient uit te betalen de som van 1 600 voor achterstallig salaxis. Tevens heeft de, kantonrechter het schoolbe- stuuur opgedragen voor *7 April a.s. te bewijzen, dat het betrokken hoofd 13 Juni j.l. door "hun collega ontslagen is. Men beweert, dat het aan motieven voor dat ontslag ontbreekt, een ander is van meening, daf het niet aan de bepaalde voorschriften voldoet, waarop door derden is gewezen. Naar wij vernemen zal het schoolbestuur het niet bij deze uitspraak in eerste instantie laten zitten, doch in hooger beroep de kwestie laten' beslissen. i i. Zooals ieder voor- en najaar gaan we ook nu onze kleerkast weer na om te zien wat er af zoo aan ontbreekt, wat niet meer „mee kan". Nu; is voor goed gevulde beurzen dit vraagstuk niet zoo heel moeilijk op te lossen; zoek een goed© zaak op en je bent al een heel eind op weg. Las tiger is het als je nu niet zoo heel ruim bij kas bent, dan ga je zoeken of er van de oudfc. spullen nog niet iets te maken valt dat wteer draagbaar is, en met een aardig lapje stof is er dikwijls nog iets heel leuks te maken. Dit geeft een voldoening, die zij die naar dewinkel gaat en maar koopt, mist. Onze mode leent zich tot het vermaken 'van oude kleeren wel bijzonder. De lange, slanke, rechte lijnen van een jaar terug zijn verdwenen en daarvoor in de plaats hebben we de blok-' kende stukken, in gezette punten en plooien ge kregen, die er zich heel goed toe leenen om' van een aardige bijpassende stof in de oude japon gezet te worden. De mode is veranderd, dat was duidelijk te zien op de voorjaarsshow gegeven, door de firma Ba-hl- mann te A'dam. De eenvoudige, soms al te een voudige en daardoor ongracieuse kleedingstuk- ken zijn verdwenen, en daarvoor in de plaats! komen nu de meer versierde. In veel gevallen een verbetering, een japonnetje dat ruim hangt in rimpels, plobien of plissee's staat veel gezelliger, veel vrouwelijker dan de soms ongelooflijk strak om het lichaam sluitende kleedingstukken die men een paar jaar terug sommige vrouwelijke wezeus zag dragen. Alleen maar: de eenvoud moet niet geheel verloren* gaan. We moeten nu niet in het andere uiterste vervallen, ook hier geldt de gulden middenweg". De show bij Bahlmann gaf de bezoeksters veel te zien en te genieten. Terwijl buiten de koude, „.Als ge mij in mijn ellende niet met rush laat, zal ik mij ioodenriep zij. De lange nacnr was voorbij en de zon stond hoog aan den liemel. Het scheen alsof zij op, een zomerzee zeilden, en door het kajuitvenster zag zij een vreemd stadje in de beschutting van mét pijnboopnen begroeide heuvels. Toen zij uit haar korte en onrustige sluimering .ontwaakte en die lachende kust zag, meende zij eerst, dat zij naar Cornwallis teruggezeild moes ten zijn, en dat dit een onbekende baai óp die rotsachtigs kust was; maar de saffierblauwe zee en de zomerachtigezon getuigden van een zach ter klimaat dan het ruwe Brittannië. Terwijl zij naar die halvemaanvormige baai en langs de rij witte villa's keek, werd het anker neergelaten. Dó zee whs bijna zo oeffen als een meer, en dat stille water had de kleur van saf- ifier en smaragd. -' Zij hoorde dat er een boot werd uitgezet; toen ihoorde zij het plassen van roeiriemen, cn daarop gleed de boot tusschen haar en het door 't zon licht beschenen water voorbij en zag 5ij Lost withiel aan het roer zitten, terwijl twee matro zen zich over hun riemen bogen met vroolijk glimlachende gezichten. Hij was weg, en zij haalde ruimer adem. Zijn afwezigheid gaf haar een gevoel van verlichting en voor de eerste maal zag zij de kajuit rond, waar alles v'erward door elkaar lag. Een Japansch scherm, een meesterstuk van goud-^ en regenboog- kleurig borduurwerk, op een zeegroenen gond, was tegen het eene einde van het beschot ge slingerd; stoelen, Vazen, tafels van mandewerk la gen 't .onderste boven; Perzische gordijnen waren I Maartsche wind je mót genoegen de kraag van je wintermantel deed opzetten, deden de zomer- japonnetjes, d eteere crème oomplêts, de lichte hoeden, gegarneerd met klaprozen en korenbloe- j men denken aan zonnige, warme zomerdagen, j Nog steeds deelt het complét in de gunst. Het bestaat uit een japon en mantel of uit eenl japon, I waarover een cape gedragen wordt. Deze reikt tot even over de taille, ze is of van voren los,' óf op de mouwen bevestigd, soms hangt zij ab j leen over de mouwen en laat achter een gedeelte» i van de japon vrij. i Heel mooi waren de compléts waarvan de japon j versierd is met dezelfde stof waarmee de man-t tel is bekleed. Zoo zagen we een keurig zwart complét waarvan de mantel was gevoerd met crème en zwart bewerkte zijde. Van diezelfde zijde was ook het lijfje van de japon gemaakt. De mantels zijn over 't algemeen nog al druk gegarneerd. Geplisseerde zijde of smal geplooid lint op kunstige wijze tot motieven bewerkt, treft men aan in punten, op de kraag en langs de onderkant van de mouwen. De rokken zijn wijd, met klokkende banen, ge plooid of geplisseerd. Ze zijn vaak bewerkt met ingeweven randen, plooitjes of opgestikte biezen enz. In overeenstemming hiermee zijn de mou wen, naar onderen toe wijduitloopend, vastge houden door een smal boordje. Van de hoeden geldt wel in 't bijzonder „voor elk wat wils". Naast de heel kleine treft men, ook grootere hoeden aan, vaak met een smalle rand van achter. Heel aardig doen het de kleurige wollen tricothoedjes, ze lijken heel gemakkelijk voor een vacantiereisje in den zomer. 1 Laten we hopen, dat velen onzer lezeressen in den aanstaanden zomer er een genoegelijk gebruik van zullen maken! A. B. Vergaderingen Vergadering van de Coöp. Boerenleenbank te Oudkarspel op Dinsdag 30 Maart '26, ten lokale, van den heer C. Vis. Aanwezig 61 leden. De voorz., de heer G. Hart, opent de vergade ring met de aanwezigen namens bestuur en Raad van Toezicht een welkom toe te roepen. Spr. doet dit met te meer vreugde, omdat hij op eenrgrootèn vooruitgang van.de Bank in de laatste 2 jaartTan' wijzen. Was de omzet in '23 ongevèer 9 ton, "in '24'25 was dit 14 ton, hetgeen een belangrijke vooruitgang is, en een bewijs van groot nut dezer instelling. Nergens kan men beter zijn geld leenen, of brengen. Spr. hoopt dat de Bank nog steeds in-bloei mag toenemen. Met den wensch dat ie besprekingen in aangenamen toon mogen wor den gevoerd, wordt de vergadering voor geopend verklaard. De notulen van de vorige vergadering, hierna gelezen, worden onder dank aan den Secretaris, den heer A. Timmerman, goedgekeurd. Dan verkrijgt de Secretaris het woord voor het uitbrengen van zijn Jaarverslag. Dit laten wij hier in zijn geheel volgen: Geachte Vergadering. Met genoegen kon ik mij neerzetten tot het schrijven van mijn verslag of beter gezegd' over zicht en toelichting bjj de Rek. en Balans ovèr het 15e boekjaar, daar onze mooie instelling nog steeds in bloei toeneemt. Tn do eerste plaats, geachte vergadering, tvaren losgescheurd, en hingen scheef en schuin; sa tijnen kussens waren in een hoek op een hoop gesmeten -- overal sporen van verwoesting. Zij stond te midoen van Hie ruïne, en zag zichzelve in een langen ïVenetiaanschen spiegel, die tegen het beschot vaststond, bijna het eenige voorwerp, dat in den storm op zijn plaats was gebleven, „Was zij dat Was zij dat werkelijk' dat akelig beeld, dat de spiegel haar te zien gaf? ?die afspiegeling van een vrouw me' lijkkleurige wangen en witte lippen, gezwollen oogleden en donkere kringen om de verwilderde oogen, Ver ward haar als een Medusahoofd en bloote schou ders, waarvan het doornatte satijnen kleed was afgegleden. Haar bruidskleedKon dat verhavend kleed die lange plooien van het eenmaal glan zig satijn, vuil van het teer der scheepstouwen, vol vlekken van het zeeschuim, en zwaar drui pend van het water -kon dat het bruidskleed zijn, dat zij, in haar trotsche en blijde onschuld in de oude slaapkamer te Dinan had aangetrok ken, door haar moeder, de dienstboden en een paar 'gedienstige vriendinnen geholpen O, als zij haar nu konden zien, die vriendinnen harer onbewolkte jeugd, die vader en moeder, die haar liefgehad en haar vertrouwd hadden, die nooit te haren aanhooren over kwaad hadden ge sproken, en niet gedacht hadden dat zonde haar ooit zou kunnen genakenEu zij was gevallen als de laagste harer sekse. Zij had haar plaats onder de deugdzamen en gelukkigen voor altijd ver beurd. Zij, de vrouw van Martin Disney! dien braven man, "dien moedigen soldaat, die voor zijn land gestreden had zijn vrouw was "het, die daar in haar schande een afschuw óhn zich'zelve had! (Wordt vervolgd)*

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1