Coöp. Boerenleenbank Buitenlandsch Overzicht te Broek ep Langendijk Nadruk verboden. Lord Grey, de vroegere Engelsche minister van buitenla|n,dsche zaken, heeft onlangs zijn geloof uitgesproken, dat, wanneer in Septem ber de leden van dm Volkenbond opnieuw el kaar te Genève zouden ontmoeten dan de goe de en nobeler partij de kans zou krijgen. Nu krijgt in de wereldpolitiek de goede en nobeler partij altijd de kans. Dat wil zeggen, dat de po litici gewoon zijn, het zoo voor te stellen en de ondervinding heeft geleerd, dat ze in die pogingei? wonderwel plegen te slagen alsof de richting waarin zij de wereld sturen, de goe de en nobele is. Maar terwille van een duidelijker begrip van de zaak was het beter geweesj, dat lord Grey ook eens verteld liad, wat hij de goede en no bele noemt. De Engelschen vooral hebben een buitengewone vermaardheid in dit opzicht en zijn altijd, of ze Transvaal dan wel Egypte of Mosoel willen annexeeren, de nobele partij, die voor het recht opkomt. En wanneer in September Chamberlain be ter zijn zin krijgt dan in Maart, en de Volken bond aan de Fransch-Engelsche wenschen tot opname van hun protegé's in den Raad, toe geeft, dan zal lord Grey wel verklaren, dat zijn geloof bevestigd is. Maar er zullen er al licht zijn, die er anders over denken cm meenen, dat deze nobele partij, die van den Volkenbond een nieuw strijdperk maakt voor nationale be langen en een nieuw statuut voor het formeeren van bondgenootschappen, die de oude tegenstel lingen verscherpen, aardig bezig is dezen Bond finaal in den grond te werken. Of dat nu' zoo heel veel schaadt? De illusie in 1918 door Wilson's apostelschap gewekt, is allang in rook opgegaan. We weten wel, dar de oude orde van zaken nog heerscht en de oude diplomatie met haar bondgenoot schappen en intrigues nog de oude macht uit oefent, zij het veelal op een beetje andere ma nier. Zooals men vroeger de verdeeling van Polen bekonkelde, zoo doet meni het nu die van Oostenrijk. Aiinitsjity, de Zuid Slavische minister van buitenlandsche zaken moet er voor te Parijs geweest zijn om! Frankrijk's mede werking te vragen. En het heet. dat het planne tje van Italië is uitgegaan, dat met Zuid Slavic en Duitschland samen den buit zou willen bin nenhalen. En de gebeurtenissen ta Genève, waarover men in de parlementen, nog dagen heeft nagepraat, hebben bewezen, dat in den Volkenbond ditzelfde geheiipzinnige geïntri-^ geer, dat het eigenbelang over volkenen wereld deelen laat beslissen, de wereld bedreigt. Want het is nu toch uit de door Duitschland gepu bliceerde Braziliaansche nota wel duidelijk ge worden, dgt Brazilië niet van den aanvang af, toen er van Duitschland's toelating tot den Bond en den Bondsraad sprake was, den eisch van een eigen; vasten zetel in den Raad heeft gesteld. En de veronderstelling wint daarmee aan waarschijnlijkheid, dat het door de groo- te mogendheden is naar voren geschoven om Duitschland's toetreding te verhinderen, zoo lang ook Polen niet tot den Raad werd toege laten, wat dan nu ih September zal moeten ge beuren. Maar al is deze Volkenbond dan maar een zwak surrogaat van het machtige instituut van internationale samenwerking, waarop de vol ken van 1918 voor de toekomst hun verwach tingen bouwden, het is in elk geval een 'herin nering aan die illusie als het ware 'een beeld, dat van de herinnering is overgebleven. En wanneer dit beeld onder het gewicht zijner ei gen intemationaiiteit" ineen valt, dan is welis waar de mogelijkheid open gekomen voor een betere verwerkelijking van de illusie van 1918 dan deze Volkenbond biedt, maar 'dan is te vens het gevaar geschapen vanr-een ernstige teleurstelling en van een niet langer gelooven in de mogelijkheid eener vervulling. En de toestand van de wereld op dit oogen- blik maakt een beetje internationale! samenwer- kking, al geschiedt ze dan op een' wat poovere en halfslachtige manier, zoo 'dringend noodig. Plannen als wellicht Mussolini met zijn Zuid- Slavischen volgeling uitbroedt, ondervinden van dergelijke samenwerking toch altijd te genstand. En wanneer straks in China, waar generaal Feng het voorloopig schijnt afgelegd te hebben, nieuwe strijd tusschen Tsang-tso-lin en Woe- pei-foe en nieuwe pogingen van Rusland om het door Feng's nederlaag verloren prestige te rug te winnen, een nieuwe toestand, zich ont wikkelt, kan ter beteugeling v.4h) de \Vilde jacht naar nationale voordeelen, wat intematio naiiteit hoe dunnetjes ook beschilderd, dté nog prachtig te pas komen. Maar bovendien eischt de economische en finantieele toestand der wereld nog aller inspan ning en in de eerste plaats samenwerking. Voor al Europeesche samenwerking. Amerika, de groote schuldeischer heeft nog weinig lus.t ge toond het er bij te laten zitten. Zelfs de^ ei sch en der Amerikaansche burgers, die vóór Amerika's deelname aan den oorlog als neutra len. schade leden, worden, weer naar voren ge schoven. En die Amerikaansche houding maakt ook een Europeesche regeling steeds dringen der noodzakelijk. In het Engelsche parlement is onlangs een uitvoerig debat gehouden over de onderlinge schulden der geallieerden. En daaruit bleek opnieuw, hoe nauw Engeland bij den finantiee- len toestand van het overig1 Europa betrokken is Aan de Vereenigde Staten, moet het jaarlijks 34 millioen pond, later 38 millioen pond betalen en dat bedrag zou het graag uit de betalingen van zijn eigen schuldenaren halen. Van Italië ontvangt het nu 4 millioen, van Duitschland 15, wanneer dit land driekwart be taalt van wat het volgens de Dawesregeling1 betalen moet, van Frankrijk hoopt het op 12Vs millioen en van de kleinere mogendheden op 2 millioen. Zoo zou het tot 33V2 millioen komen. Maar zai Frankrijk die regeling van !ïfbeta ling van 12V2 millioen per jaar willen etn kunnen volhouden? De laatste weken zakt de franc 'weer voort durend. En de Kamervergaderingen bewijzen, dat men voor de finantieele moeilijkheden, die deze voortdurende daling moeten bevorderen, nog geen afdoende regeling gevonden; heeft, al zijn dan de voorgestelde wetten aangenomen. Hel eenige middel zou wellicht zijn een betere belastingpraktijk en een betere inning der be lastingen. Want is het niet opmerkelijk, dat in een heer Dl Slot, welke 21 jaar direofceur der Bank •id geweest, een kort woord over het ontstaan: der Bank, en releveerde, hoe moeilijk het was om in den beginne vaster grond onder de voeten te krijgen, dat men pijnlijke winters meemaakte en dat trots dit alles de Bank steeds aan de ver wachting heeft beantwoord. Hij sprak dan ook' zijn grooten dank uit aan het bestuur, voor den steun en de aangename werkwijze, en in het bijzonder aan den kassier voor de bewezen trouw in alle omstandigheden. De heer J. Hoogland, ook mede één der oprich ters, deelde mede, dat de Bank zooals hij nu is, voo reen groot deel tie danken is aan den' DireoV teur. Hij was op bankavonden altijd even vriende lijk en voorkomend, aan hem zijn we dan ook onzen grootsten dank verschuldigd. Uit het jaarverslag van den Kassier bleek, dat ingevolge de nieuwe wet op de Coop. Vereeni- land als Frankrijk met 42 millioen inwoners niet gingen, de Centr. Bank veel heeft gedaan met meer dan 1.140.875 in de inkomstenbelasting zijn aangeslagen en in ons land met ruim 7 millioen inwoners 1.631.980? En dat komt wer kelijk niet, omdat Frankrijk, het land der spaarders, armer zou zijn. Maar aan dit proba te middel schijnen de Franschen slecht aan te willen. Maandag 29 Maart 1926, des avonds 7.15 uur, hield de Coöp. Boerenleenbank haar jaarverga dering in het lokaal Vijzelaar. De voorz., de heer W. Slot Kz.,, opende de. vergadering met de navolgende woorden: Op deze gewone jaarvergadering, die door de bijzondere omstandigheden bijna beter een buiten gewone zou kunne genoemd worden, is het ons als commissarissen goed om met u heeren Be stuursleden en u Burgemeester onzer gemeente, alsmede u die met ons leden der Bank zijt,: hier te vergaderen. De bankzaken gingen dit jaar geregeld, en zonder buitengewone zorgen, an ders was het met sommige dergenen, die de be-, langen hadden te behartigen. Want immers en, één onzer bestuursleden en ook de kassier waren heiden een tijd lang door ernstige krankheid ver hinderd, om hunnen arbeid daaraan te verrich ten, terwijl voor beiden de vreeze bestond, dat ze tot dien arbeid niet zouden wederkeeren. Toch, die vreeze is geen werkelijkheid geworden, want, door Gods goedheid over hen, mogen zij beiden weder ten dienste der bank werkzaam! 'zijn. Ik geloof dan ook wel in uw filler naam' te spre ken, wanneer ik zeg: dat we blijde zijn hen beiden hier weer in ons midden te zien. Zoo ook past ons een woord van dank aan then, die hunnen arbeid hebben willen verrichten, en vooral aan hem, die als waarnemend bestuurslid geheel be langeloos dit wou doen. Woort3 zal, mijne heeren, onze kassier ons aanstonds van de zaken onzer zoodat ik met dit enkele haar voorlichting en advies, waarbij niet moet worden vergeten het finantieele voordeel, door het gezamenlijk optreden in deze zaak' van "bijna alle "Boerenleenbanken. De wijziging voor onze bank heeft wel f125 minder uitgaaf gevorderd, dan de wijziging van 1920. Ook wat betreft de percentage's, die onze bank kan uitkeeren voor Spaargelden en heeft te vor deren van het uitgeleende geld, staat onze Bank in nauwe betrekking tot de Centr. Bank. Waar de Ned. Bank, in 't begin van 1925, reeds een 1/2 pet., met rente was gedaald, daar heeft de Centr. Bank dit eerst gedaan ingaande 1 Juli '25, zoodat onze Bank toen ook van de 4 pet, op 31/2 pet. voor spaargelden en van de 5i/2t pet. op 5 pet. voor uitgeleende gelden moest terug gaan. Toen de Ned. Bank later weer 1/2 pct.f zakt© met de ren je, heeft de Centr. Bank haar per-i centage gehandhaafd, waardoor ook voor onze Bank de zooeven genoemde percentage's onge wijzigd konden blijven, wat voor den gang van zaken ook zeer gewenscht werd door ons be stuur. I Wat betreft het spaargeld, dat is dit jaar vrij wel gelijk aan het. vorige. Per 31 Dec. wan gede poneerd f316927.35, waarbij nog komt het be drag dat van de leden in L. E. is' f 3680.12 op genomen. Totaal degeponeerd f320607.47. In voorschot was gegeven aan 160. voorschot nemers f 189490.56, terwijl in Loopende Reke ning uitstond onder 4e leden f 151215.01. Het reservefonds zal met de winst van dit jaar ge stegen zijn tot f 116111.75. In deze winst '25. is natuurlijk begrepen de rente die dit fonds af werpt, wat. voor dit jaar bijna f700 bedraagt. De omzet bedroeg f 1.825706.43. Het dagboek telde 1956 posten. Het aantal leden was op 31 Dec. 1924, 281. In 1925 zijn toegetreden 15 le den, 5 lede nzijn overleden en 1 lid is vertrok ken, zoodat wij nu per 31 Dec. 1925, 290 leden telden. Verder dankte Spr. het bestuur en R. v. T., voor de zorg die zij hebben besteed aan het.' zoeken van een goede plaatsvervanger tijdens zijn onge steldheid, veel was hun, maar niet minder mij, daaraan gelegen. Wij kennen allen wel, zeide spr. de vriendelijke en voorkomende wijze, waarop de heer Keeman steeds de klanten, tijdens de zittingen behandelde, maar wij, in 't bijzonder het bestuur en de R. v. T-, kennen tevens de accurate wijze waarop de [Bank melding doen. woord en met den wensch dat ook onzen arbeid' van dezen avond ten nutte van de Bank moge boekhouding werd bijgehouden. Openlijk, wil ik, gedijen, deze uwe vergadering open. uit naam van de Bank, in deze vergadering, hem Hierna werden de notulen voorgelezen, welke daarvoor onzen dank uitspreken. onder dank aan den samensteller werden goed gekeurd. Ingekomen was een schrijven van de Coop- Centr. Raiffeisebank te Utrecht,betreffende het ter goedkeuring toegezonden Huish. Regl. dat: Het derde en vierde bedrag in art. 6a voox* de Bank te laag zijn. Deze moeten zijn f70.000 en f 1.000.000. Art. 6b bedoelt vast te stellen het maximum bedrag, dat in totaal van alle rekening courant houders in depositie mag worden genomen. De in art- 7 le lid genoemde bedragen van. f 30.000 en f 50.000 werden te "hoog geacht. Men! zou gaarne zien, dat deze bedragen werden terug gebracht tot resp. f 5000 en f 25000. 1 Het tweede lid behoort dan te luiden: „Aa»n Landbouwvereenigingen mag met toe stemming van de Alg. Verg. en van de Centr. Bank tot een hooger bedrag dan f25000 worden ter leen verstrekt, doch hoogstens tot f 50.000." Wordt door de vergadering goedgekeurd. Tot stemopnemérs worden benoemd de heeren Jan Kouwen Nz. en D. Bakkér Dz. Voor de verkiezing van een bestuurslid (aftr. Ling niet mSer kunnen blijven zooals die was. Zitdagen werden gehouden 2 piaal per week, Dinsdagsavonds van 7.30—8.30 uur en Vrijdags avonds van 7—8.30 uur, waa'r bijna altijd de directeur en een bestuurslid aanwezig waren, ter wijl het derde bestuurslid veelal ook komt ter bespreking van de noodige zaken. 'Hierbij werd opgemerkt dat tijdens de ziekte van den heer A. Glas Cz., het plaatsvervangend bestuurslid C. Spaans Jnz. diens functie 'heeft waargeno men. Spr. dankte hierna de vergadering voor de wel willende aandacht, en wenschte tevens de Bank met hare leden weer een voorspoedig jaar toe. Spr. richt ten slotte nog een persoonlijk woord tot den directeur en zegt: zeer kort zal ik in dit opzicht zijn, maar toch heb ik gemeend^ deze gelegenheid te moeten gebruiken, om har telijk te danken voor de hulp die gij mij! steeds hebt 'gegeven. Uwe ervaring heeft mij veel den weg gewezen, dien ik als kassier had te- gaan. Aangenaam is altijd onze samenwerking geweest. Ik stel er daarom grooten prijs op, dat ik) u dit kan zeggen onder de ze hmst and i gheden, en voeg er aan toe, dat ik hoop, al zal onze samen'wer- de heer D>. Slot, niet herkiesbaar) is het navol gende dubbeltal gesteld: W. Slot Kz. en Jb. Wagenaar J.J.Cz. Uitgebracht werden 132 st„ waarvan de heer Wj. Slot 118 en de heed Wage naar 12 stemmen op zich vereenigde, verder 1 blanco en 1 van onwaarde, zoodat W. Slot geko zen werd tot bestuurslid, welke onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen, de benoeming aannam. Voor de verkiezing van een lid van den R. v. T., aftredend de heer S. Wagenaar (herkiesbaar) is het volgend edubbeltal gesteld S. Wagenaar en Jb. Vroegop janz. Uitgebracht werden 136 stemmen, waarvan de heer Wagenaar 111 en da heer Vroegop 19 stemmen op zich vereenigde, verder 4 blanco en 2 van onwaarde, zoodat 3. Wagenaar wederom gekozen werd en de benoe ming weer aannam. Voor de verkiezing van een commissaris was het volgende dubbeltal gesteld: Jb. Wagenaar J.J.Cz. en P. Timmerman. Die heer Wagenaar verkreeg 97 van de 136 uitgebrachte stemmen, de heer Timmerman 35, blanoo 3 en van on waarde 1, zoodat Wagenaar werd gekozen tot commissaris, welke de benoeming aanneemt. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden benoemd de heeren C. Spaan en 'S. Wagenaar. Tijdens de stemming sprak de directeur, de gij mij toen, voor zoover dat reglementair kan, ook verder tot raadsman zult willen zijn. Ik bid u daartoe onder Gods zegen, nog een rijken levensavond toe. (applaus). Dia Rekening geeft in totaal een ontvangst van f825.706.43, met een winst over 1924 van f 1817.93. De balans geeft aan in totaal f371.766.41 met oen winst van dit jaar van f2211.90. Geen op- of aanmerkingen zijnde op het jaar verslag, rekening en balans, wordt de kassier dank gezegd voor de samenstelling. Door de rapporteurs wordt bij monde van den heer Jb. Vroegop Janz. medegedeeld, dat de boe ken en bescheiden in volkomen orde zijn be vonden. Hierna voorstel huldeblijk Directeur. De direc teur verlaat de vergadering op verzoek. Voorgesteld wordt de directeur, welke wegens zijn hoogen ouderdom heeft bedankt, te benoemen tot eere-Birecteur, met recht van toegang tot alle Bestuursvergaderingen en vergaderingen van den R. v. T. om deze alsaog met raad en daad! Ier zijde te staan. Werd onder applaus aangeno men. Verder wordt door het Bestuur en R. v. T., voorgesteld om den directeur als huldeblijk te geven een le klas radio-toestel. D|e heer J. Bouwens en C. SM dopt het( genoe. gen dat Bestuur en R. v. T. met een dergelijk voorstel gekomen zijn. Boven verwachting wordt het bestuur dan ook dank gezegd, dat deze 0p het idee gekomen is om zulk' een geschenk te geven. Het vodrstel wordt onder applaus .^ail. genomen. Heirna komt de directeur weder met echtgenoote ter vergadering. De heer C. Wa.genaar Kz. spreekt hierna töf den Directeur Jiet volgende: Geachte heer Slot, thans is dan het oogenblik gekomen dat u afscheid gaat nemen van de Baak, ik mag wel zeggen, uwe Bank. Want wanneer w iets is, hetwelk succes heeft gehad hier ter plaatse, dan is dat dè Coop. Boerenleenbank •waarvan u 21 jlar directeur is geweest, daai zij toch is één der grootste afdeelingen van de, 700. Uw taak was niet gemakkelijk, tóch zijt gij er in geslaagd, winst aan uw reserve toe ta voegen. Het. afscheid zal zwaar vallen, daar a heeft gemeend met het oog op uw leeftijd u,v post neer te leggen. Uw leiding was in sommige, tijden gemakkelijk en niet, wanneer ik denk aan' de jaren "22 en '23 en aan de moeilijke) herfst ia '23, om dan het evenwicht te bewaren, is niet gemakkelijk, maar toch zijt gij hierin geslaagd. Mijnheer Slot, wij hopen dan ook niet lang vu? leiding en adviezen te missen. Namens de verg. bieden wij u aan het eere-directeurschap der Bank met. recht om alle Bestuursvergaderingen .en Bank avonden bij te wonen, profiteerende van uwe gewaardeerde adviezen, dit in de eerste plaat,. Namens de alg. verg. zij het mij vergund u teven saan te bieden een cadeau, en wel«a le klas radio-toestel en' hoop dat u nog vein jaren met de uwen hiervan gebruik moogt, ma ken. Verder bieden wij u aan een oorkonde, nicti het volgende opschrift: „De Alg. Verg. der Coöp. Boerenleenbank te Broek op Langendijk, heeft op 29 Maart 1926 besloten D. Slot Pz. te benoemen tot Eere-Direc- teur harer Bank, als bewijs van dankbaarheid voor degroote toewijding, waarmede de heer Dl Slot Pz. gedurende 21 jaren belangeloos functie als directeur heeft vervuld." Volgt onderteekening. De neer S. Wagenaar, secr. R. v. T releveeiiie hoe op 7 Oct. 1904 er enkelen weren om splitsing te geraken van de Bank. 3 Stroomingea waren er welke het niet eens waren bij welke bond men zich zo uaansluiten. Tot- tenslotte d« doorslag gegeven werd om te gaan hij den Centr. Bank te Utrecht, 2iy2 jaar is dat nu geleden. Onze directeur was de kapitein op de brug. Hij was de man welke met alle kracht die in hem is de bank 211/2 jaar gediend heeft: maar do ouden gaan heen. Vele stormen heeft de Bank doorstaan, wanneer spr. denkt aan Aug. 1914 toen de wereldoorlog uitbrak, vloog men 's morgens naar de bank en het koste moeite om allen te voldoen. Maar de directeur was de man welke weer raad wist, om de mensehen te helpen. Spr. zegt verder: Mijnheer de directeur, er is wee moed in mijn hart, 2iy2 jaar is het nu geleden dat ik in het bestuur kwam. Die bovenste was Slot en de onderste Wagenaar der rij, de anderen zijn Weg. Ook voor mij breekt de tijd aan,; van die rij te moeten afvallen. Mijnh. de Directeur, ik wensch u ten slotte toe, dat u nog een) langer le vensavond gegeven wordt, steeds gedenkende aan de genoegelijke samenwerking, als was het eens dat de stormen ove rhet scheepje kwamen, toch werd het altijd weer in goede banen gebracht Onze groote hulde zij daarvoor gebracht- Burgemeester Slot verkrijgt hierna het woord en zegt; het wa.- me aangenaam oen enkel woord in deze vergadering te zeggen, niet alleen als Bur gemeeester der gemeente, maar ook als lid dcc vereeen. Het. was me aangenaam, dat de Raffais- se-Bank een eereplaats inneemt, in Broek, gezien de vereenigingen van allerlei aard die we hier hebben. De Raiff.-bank is eep. geheel oenige, wel ke zich vefheugen mag in.de publieke belang stelling van heel Broek. Waar nu de Directeur wegens ouderdom afscheid neetnt als oprichter, past mij een enkel woord ter herinnering. Toen men tooh de Bank oprichtte, ging het in 'het eerste en tweed ejaar heel wat anderJ dan nu, he thad nog al wat voeten in de aarde om je geld weg te brengen, er met je armoede to komen. De Directeur heeft in die 21 jaren ge toond, aiie kracht die in hem is te stuwen; op bankavonden was hij alleen thuis voor bank zaken. 1 Het was niet gemakkelijk de leiding van zoon dergelijke zaak te hebben, maar de Directeur is daarin uitstekend geslaagd, om degenen die ra geldgebrek verkeerde, vriendelijk te woord te staan. Fr moet ook neen gezegd worden. Ook dat is altijd niet aangenaam. Ik spreek dan ook een woord van dank uit voor al hetgeen hij 111 dezen naar zijn aard en geweten heeft willen doen. Veel heb ik niet meer te zeggen. Diei Direc teur heeft naar voren gebracht dat hij met meest mogelijken zin de neutraliteit heeft be tracht en zijn opzien tot God heeft het hem) do® gelukken. Ge kunt dankbaar terug zien op _u«' arbeid van 21 jaren. Geve God u nog eenig® tijd r-ust om te geuieten vau de waardeering'' geschonken en dat ge met belangstelling moogt terug zien op uwen arbeid. 1 De heer Bouwens zegt dat er nog al veel sproken is over den directeur en dat alles beamen, maar is de echtgenoote in deze niet ver geten. Hij verwachtte dan ook dat het bestu rekening heeft gehouden met het cadeau, 0 hierdoor ook de levensavond van zijn echtgenoo te veraangenamen. De Directeur dankte hierna hartelijk ook na mens zijn echtgenoote voor het blijk van wan deering, hem .geschonken. De voorz. voegde den directeur hierna- n<> een hartelijk woord van afscheid toe, hem t°ewe schende, dat God zijn levensdag moge verleng en 2ich verheugen mag in hetgeen God schenkt. Hierna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4