I1E DE 139 HEE1E UEREDDED1 MB DEB JD11DERHIIKTB1HD". IE MUIEN OP 10ENSD1 14 Ml 1926, DES MUSS 1.39 DUB IN HEI HSIEL „BE BUSS" IE KBOBDSEDNMOUDE V AGENDA: 1. Opening door den. Vqorzitter. 2. Lezing der notulen van de vorige algemeene ver gadering. 3. Rekening en verantwoording van den Penning meester. 4. Jaarverslag van den Bondssecretaris. 5. Jaarverslag van den Secretaris der Commissie van Beheer der Markt. 6. VOORSTELLEN. 1. Van het Bestuur: Het Bondsbestuur stelt voor, om de salarissen van hel Dagelijkscn Bestuur weer op hetzelfde peil te bren gen als" voor de verlaging, gelijk als dit geschied is met het Marktpersoneel. Terwijl het 't salaris van den Bondssecretaris gaarne gebracht zag op f300.—. 2a. Van tien L.T.B. afd. Langedijk. Bovengenoemde afdeeling stelt, ter behandeling op de Algemeene Vergadering van den „Noordermarkt- bond", het volgende voor: Het bonnenstelsel voor den onderhandschen ver koop wordt na 1 Januari van elk jaar in zooverre afgeschaft, dat het zich alleen bepaalt tot kleine quan- tums voor bijlading van wagons. Toelichting. Hel komt de afdeeling voor, dat, al is het afgeven van bonnen aan onze veiling van geen grooten om vang, dit toch in het algemeen niet beantwoordt aan hel stelsel van verplicht veilen en verder de concurrentie aan de veiling in die mate uitschakelt, dat de prijzen worden gedrukt. Het wil de afdeeling voorkomen, dal na nieuw jaar van eén te kort aan aanvoer geen sprake be hoeft te zijn, maar dat dit nu voor'een groot deel zijn oorzaak vindt in het feit, dat vele tuinders niet aan de veiling komen, omdat zij heel gemoedelijk de komst van den koopman, (met bonnen in de hand), afwachten. Het is dezen winter gebleken, bij zendingen voor Amerika, dat volstrekt niet elke koopman zoo'n behoefte gevoelde om uit de hand te koopen, maar meerderen van hen reeds vooruit op de veilingen kochten en evengoed op tijd klaar waren met hun ne zendingen. Ter tegemoetkoming aan de bezwaren van een tekort aan aanvoer in November en December en verder voor kleiqe quantums mag het bonnestelsel geacht worden min of meer noodig te zijn, doch de afdeeling ziet in de thans geldende regeling na Nieuwjaar meer nadeel dan voordeel. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bestuur is van oordeel, dat het bonnestelsel, in het algemeen gesproken, een kwaad is, dat dient te verdwijnen door voldoenden aanvoer ter markt. Hel stelt voor: De bonnen zoo schaarsch mogelijk te blijven verstrekken, doch tevens, om, op bonnen verkochte kool 5 pGt. extra markt- geld te heffen. Op verkoop zonder dat de bon reeds aanwezig is, zal een boete gesteld worden van 10 pCt. der waarde. 2b. Van dezelfde Afdeeling. Er worde streng de hand gehouden aan de bepa ling, dat producten, die op monster worden aange voerd. ook werkelijk ter veiling aanwezig zijn. Toelichting. Het komt nog al eens voor, dat door personen, meestal van elders, groote quantums, (doorgaans een wagon; worden gepresenteerd als het moment gunstig lijkt, of anders worden opgehouden. De af deeling meent dat, uit billijkheidsoverwegingen te genover andere aanvoerders, bedoelde partijen niet moeten worden afgeslagen indien deze niet ter vei ling of per wagon aanwezig zijn. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bestuur stelt voor, om: den gang van zaken, zooals die heden worden uitgevoerd, te blijven volgen. 3. Van de Vereen. „Sint Maartente Sint Maarten. Het Bestuur van den „Noordermarktbond" onder- zoeke de mogelijkheid van het invoeren van een Rijksmerk op onze producten. Toelichting. Het doel van bovengenoemd voorstel is te trach ten een stagnatie in den koolhandel, zooals die dit jaar heeft plaats gehad, te voorkomen. Het middel toegepast door den „Vierbond" heeft veel verbete ring gebracht, doch wie waarborgt ons, dat er niet op andere plaatsen en buiten de veiling om slechte qualileit voor goede wordt verladen of met goede wordt vermengd. Dit kan toch niet anders dan afbreuk doen aan den naam van ons product en dient vooral met het oog op Amerika te worden tegengegaan. We weten allen, dat de meeste menschen meer letten op oogenblikkelijk voordeel. Dit te verande ren zal wel onmogelijk zijn. Het leek de vereeniging echter loe, dat door het invoeren van een Rijks- merk. men gedwongen werd onder dit merk slechts goede kwaliteit te leveren. Ieder zal zich wel wach ten een Rijksmerk te sabóteeren. Iedere afnemer zou dan zeker zijn goede quali leit te ontvangen, zoodat de prijzen hieraan ook evenredig zouden zijn. Gaat de invoering van be doeld waarborgteeken dan gepaard met de noodige reclame hiervoor in het buitenland, dan gelooven wij, dat een en ander van gunstigen invloed op on zen handel moet zijn, hetgeen ons allen ten goede zou komen. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur acht het beter, althans eenvou diger, om het U.C.B.-merk er in te krijgen. 4. Van de Vereeniging „Tuinbouwbelang" te Noordscharwoude. "Met het oog op de kanalisatieplannen voor West- Friesland, zooals die door Ged. Staten reeds zijn aan genomen, acht genoemde vereeniging het wensehe- lijk, dat in de algemeene Bondsvergadering een Com missie wordt benoemd, welke wellicht op eenige be- lemmeringep voor de aanvoerders ter markt kan wij zen, als: het bouwen van een sluis ten noorden der Roskambrug, en dergelijke; en omi te trachten deze te doen leggen ter plaatse waar de sluis minder be zwaar zou opleveren. Toelichting zoo noodig ter vergadering. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur kan hierin meegaan en beveelt een zoodanige Commissie aan. 5. Van den L.T.B. Afd. 't Veld, gem. Oude Niedorp. a. De Afd. 't Veld stelt aan de Algemeene Verga dering voor om nog vóór den a.s. winter het laadter- rem voldoende electrisch te verliGhten. Toelichting. De al'geloopen winter heeft ons duidelijk aan getoond, dat de groote massa stapelproductcn, wel ke met dicht water per as moeten worden aange voerd, bij langt na niet op den dag geladen kun nen worden, met het gevolg, dat daarvan een groot kwantum in het donker moet worden verwerkt; 't welk zeer ten ongerieve is van aanvöerders en in- laders. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bestuur heeft eveneens deze bezwaren gevoeld en zal de verlichting aan de laadplaats, noordkant, reeds aanbrengen, terwijl het in overleg met de H.5.M., zoo mogelijk, den toegangsweg van licht zal voorzien. b.. Van dezelfde Afdeeling. De Afd. stelt voor, dat de „Noordermarktbond" krachtige pogingen in het werk stelt om te bevorde ren, dal de, in verband met de kanaalplannén gepro jecteerde sluis op de plaats der Roskambrug, meer zuidwaarts zal worden geplaatst, n.l. ten" zuiden dei- bestaande sluizen. Toelichting. De Afd. meent, dat 'door de kanalisatie van de ringvaart, waarlangs zij hare producten ter markt moet voeren, reeds genoeg bezwaren zullen ont staan. als: zeer diep vaarwater, keur op het diep- liggen der vaartuigen enz.; redenen waarom zij meent, dat het bouwen van een sluis met al den aankleve van dien, voor haar een zeer lastig en duur struikelblok gaat worden. Verder meent zij hierbij nog te mogen opmerken, dat reeds nu, maar vrij zeker vooral in de toekomst, een zeer groot meerderheidskwantum vanaf het Noorden zal worden aangevoerd, tegenover het Zuiden. Prae-advies vanr het Bondsbestuur. Zie het advies, gegeven op het voorstel van de Ver eeniging „Tuinbouwbelang." 6a. Van de Vereen. „Nieuw Levente H.Hugowaard. Kan de „Noordermarktbond ook verbetering bren gen in het bonnestelsel, zoowel elders als voor eigen veiling? Toelichting. De Vereeniging „Nieuw Leven" is van meening, dat het bonnestelsel afbreuk doet aan een gezond veilingssysteem, temeer, daar de handel in het alge meen teveel rekening houdt, althans kan houden, met de zekerheid door middel van bonnen steeds de gewenschte voorraad te kunnen verkrijgen, en tegelijkertijd, helaas, nog te veel tuinbouwers ge vonden worden, die meenen, dat men door den z.g.n. uit-de-hand-verkoop, zich bevoordeelt. Er zijn er zelfs elders, die zich er geheel op verlatéh. Prae-advies van. het Bondsbestuur. Zie het prae-advies op het voorstel van de afd. L. T.B. Langedijk. 6b. Van dezelfde Vereeniging. Voorziening in nog meer stalling voor de paarden. Toelichting. Bij gesloten water is het dezen winter gebleken, dal de toestand voor aanvoerders per as onhoud baar is en de reeds bestaande ruimten voor de paarden nog niet genoegzaam geacht mogen worden, daar er nog steeds teveel van verstoken moeten blij ven. 2e. Indien uitbreiding van het rangeerterrein ten uit voer mocht komen, dient er tijdig voorzien te wor den in een geschikte plaats voor de paardestallen. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bestuur wil in dezen doen wat het kan, mét het oog op eventueele uitbreiding moet het ech ter niet te groote onkosten maken, doch zal trach ten in de behoefte te voorzien, door te zorgen dat er nog plaats kome voor 8 a 10 paarden meer, dan er tot heden geplaatst' kunnen worden. 7. Van de Vereen. „Waarland -en Omstreken." De tuinbouwvereeniging „Waarland en Omstreken" stelt aan de algemeene vergadering voor. het besluit te nemen om van de te veld goedgekeurde aardappe len, welke rechtstreeks aan de tuinbouworganisaties worden verkocht, niet meer dan 1 pCt. marktgeld te heffen. Toelichting. De voorstellende vereeniging vindt het alleszins billijk, daar deze producten nog niet over de vei ling loopen en er dus minder werk aan verbonden is, en geen 1/i pCt. aan den kooper wordt terugbe taald, dal er geen'hooger percentage van zal wor den geheven, Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur kan zich met het voorgestelde vereenigen. S. Van de Vereeniging „De Eendrachtte Oudkarspc], Bovengenoemde vereeniging stelt aan de algemeene vergadering voor, het zoogenaamde 'bonnestelsel be nevens het naveilen, geheel af te schaffen. Toelichting. Genoemde vereeniging meent, dat het geven van bonnen niet, of moeilijk kan samengaan met ons mooie beginsel van „alles veilen", daar meermalen gebleken is, dat hel drukkend werkt op de prijzen welke aan de markt besteed worden. Daar het afgeven van bonnen in hoofdzaak voor de bewaarkool dient en toch zeker een hoofdzaak van bestaan mag worden genoemd, meent „De Een dracht" dat deze halfslachtige toestand niet besten digd dient te worden. Zij zou het gaarne zien, dat de „Noordermarkt- bond", als zijnde de grootste markt van het winter- product, op de vergadering van den „Vierbond" het initiatief nam om het „alles-veilen '-systeem conse quent door te voeren. Prae-advies van het Bondsbestuur. Zie het advies gegeven op het voorstel van de afd. L.T.B. Langedijk, waarin een en ander nader wordt omschreven. 9. L.T.B. Afd. Ileerhugowaard (Noord.) De tuinbouwvereeniging Heerhugowaard (Noord) stelt voor om den paardenstal te vergrootem Toelichting. Genoemde vereeniging was in haar vergadering van oordeel, dal een flinke stalling voor paarden vooral in den winter, hoog noodig is. In den afge- loopen winter is weer gebleken, dat de reeds be staande stallen (een 30-tal) bij lange na niet vol doende zijn gebleken en niet in de behoefte kunnen voorzien. Prae-advies van het Bondsbestuur. Zie hiervoor het advies gegeven op hetzelfde voor stel van de vereeniging „Nieuw Leven." 10. Van den Tuindersbond „Harenkarspel Oost" te Waarland. a. De Tuindersbond „Harenkarspel Oost" stelt aan de algemeene vergadering voor, dat de „Noordermarkt bond" actie voere tegen het bouwen van een sluis bij de Roskambrug. Hij ziet hierin een ongerief voor de oostelijke tuinders en tevens een niet onbeduidende uitgave aan schulgelden. Prae-advies van het Bondsbestuur. Zie het prae-advies pp voorstel 4 van de vereeniging „Tuinbouwbelang." b. Van dezelfde vereeniging. Dezelfde vereeniging stelt aan de algemeene verga dering voor, hun, die een schuit in den „goot" bren gen, te verzoeken, eveneens hunt kloet er op te la ten liggen. Toelichting. Aangezien het nog al eens voorkomt, dat kloeten door niet-rechthebbenden worden meegenomen en in de meeste gevallen de dader zoek blijft, was de vereeniging van oordeel, dat, wanneer het verboden was om zonder kloet over de brug. te gaan, de gelegenheid tot het meenemen van een andermans goed zou worden beperkt en de dader bij eventuee- len diefstal gemakkelijk zou zijn aan te wijzen. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur acht dit vrijwel onuitvoerbaar en de klachten hierover niet zoo heel groot. Rondvraag. Schriftelijk in te dienen.) Bij de rondvraag wenscht de vereeniging „De Een dracht" hel volgende onder de aandacht te brengen. De vereeniging „De Eendracht" grijpt deze gele genheid aan om met elkander een regeling te 'tref fen tot onderlinge verzekering tegen hagelschade aan te veld staande gewassen. Zij stelt zich die re geling aldus voor Men benoeme een Commissie, in welke van elke aangesloten vereeniging bij den „Noordermarkt bond" één persoon zitting heeft, welke met de uitvoering belast zal kunnen worden, terwijl een ieder vrij zal zijn omj aan deze onderlinge ver zekering deel te nemen. Zij, die zich daartoe ver binden, zullen bij voorkomende hagelschade, deze aan de betrokken persönen vergoeden door het betalen eener onderlinge premie, vast te stellen en uil te voeren door de te benoenien Commissie. P.S. De afgevaardigden worden verzocht bij hel binnen komen de presentielijst direct te teekenen. Namens het Bohdsbestuur JKLIF F EN, Secretaris. JAARVERSLAG van d'eil „Noordermarktbond" over het jaar 1925, uit te brengen in de 13e Algemeene Vergadering, op 14 April 1926, in het hotel „de Burg" te Noordscharwoude. Mijne Heer en, Mocht ik het vorige jaar mijn overzicht sluiten met den wensch uit te spreken, dat het donkere wolkje, hetwelk in het Oosten dreigde, geen al te groot ge vaar voor onzen tuinbouw in het algemeen zou ople veren, we gelooven nu te kunnen constateeren dat dit gevaar voor het grootste gedeelte is afgewend, dank zij de bemoeiingen van onze vertegenwoordigers on zer Regeering en eveneens dank aan onze eigen voor mannen. die steeds de aangewezen Commissie steun den met de beste adviezen, welke hun ten dienste stonden. Hoewel we ook in deze dankbaar kunnen zijn voor het zeer moeilijke werk, dat hier verricht is, voldaan zijn we echter niet! Dat wil niet zeggen, dat we niet volkomen tevreden zijn over het gepresteerde, inte gendeel! Gezien het kleine aanbod, dat er tegenover gezet kon worden, zijn de uitkomsten voor ons nog bevredigend te noemen. Toch meenen we, dat het tarief, voorals nog, zwaar zal drukken op onze zomerkooi en het steeds gebo den zal zijn, dat hierop de aandacht gevestigd blijft, evenals dit het geval is met de peen, welke door deze tarieven zeker het zwaarst getroffen worden. De eenige nestrijding dezer tarieven zal voorshands zijn: goede sorteering en verpakking der artikelen, i» die mate, dal we in elk opzicht mef elk ander land kunnen wedijveren niet alleen, doch zoo mogelijk als het beste uitkomen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4