„Tuinbouwbelang" nieuwstijdingen Sport-en Wedstrijden geheel winkel leeggeroofd. Een waarde van 300.000 francs wordt vermist. De huishoud ster is in arrest genomen. Te Bennebroek drong een kerel een sigarenwinkel binned, eischte geld en verwondde de vrouw des huizes. Men wist hem te pakken te krijgen en de politie kwam tot de ontdekking, dat dat lid van het moderne uitgebreide rooversgilde ,,atro carbo- ne notaties" is oftewel een der beruchtste individuen. Eindelijk heeft men den dader in handen gekregen van den postzegeldiefstal, in dertijd gepleegd in een hulpkantoor te Utrecht 'Het is een 29-jarigen Duitscher, die bekende ook schuldig te zijn aan den inbraak ten hui ze van mevr. Gomperts gepleegd en waarbij voor zeer aanzienlijke waarde werd geroofd. Twee vliegen in een klap. Licht is ook ten langen leste gekomen in het geval van den dubbelen roofmoord in Decem ber 1923 te Culemborg gepleegd. Verschillende personen zijn in hechtenis genomen, o.a. de commissaris van politie aldaar, die vroeger in specteur was te 's-Gravenhage. Dat deze tijding sensatie in den lande heeft gewekt, kan men zich voorstellen. Te Nijmegen Is in verzekerde bewaring ge nomen de leider van de emissieafdeeling eener Amsterdamsché Bank, die bekend heeft zich aan valschheid in geschrifte te hebben schul dig gemaakt. 1 Uit de als steeds uitgebreide reeks van on gevallen: Te Sliedrecht raakte een schipper met zijn kindje door het breken van een loop plank te water, voor beiden met doodelijk ge volg. Te Stolwijk stortte een autobus met 12 inzittenden, in de vaart. Verschillende personen lieepn kwetsuren op. In Zuid Limburg raakte een rangeerder onder een trein. Hij huisva der met 6 kinderen liet daarbij het leven. Te Domburg brandde de electrische Centrale af, zoodat de gemeente in nachtelijk duister werd gehuld. Voor de triomphen en nederlagen op het voet balveld gevierd en geleden verwijs ik naar de vele, vele kolommen vullende verslagen. Ik breng slechts in herinnering, hoé de Nederland- sche overwinning 5—0 tegen Zwitserland be vochten gedurende dagen stof gaf tot bespiege lingen over de climatologische invloeden, wel ke in het spel zijn zoodra een Nederlandsch- Zwitsersche „match" hetzij hier te lande of wel in Helvetia wordt volbracht. Voor het Amsterdamsche amusementsbedrijf was het een droeve tijding, dat de autoriteiten geen aanleiding vonden om tot verlaging der belasting, welke zoo zwaar op dit bedrijf drukt over te gaan. Een verblijdend bericht mag worden ge noemd de ontspanning in het conflict bij de steenindustrie. Het gevaar van staking schijnt tegen veler verwachting te zijn afge wend. Officieel is bevestigd, dat de Regee ring van verplaatsing der thans t<^ Gorinchem gevestigde matrozenopleiding heeft afgezien. In den Haag brak bij de Electro-Lux eene uitgebreide staking uit, waarbij de positie van het „strikende" personeel niet zeer sterk schijnt te wezen. Wij hebben weer kunnen genieten van de 1 April moppen. Over het algemeen was er niet veel „sprankelende spirit" in. te ontdekken. •Uit Oud-Vossemeer kwam het bericht dat men daar een ex-landmeter in zijn midden heeft ,die in den jare 1858 het examen heeft af gelegd en in goede gezondheid den gezegen- den leeftijd van 100 jaar heeft bereikt. Hij is dus een tijdgenoot van de vermaarde sociëteit „De Harmonie" te Rotterdam, die in de af- geloopen week het eeuwfeest van haar bestaan vierde. Terwijl ontwerpen voor een gemoder niseerd sociëteitsgebouw worden voorbereid. BUITENLAND. De Paaschweek heeft ons op politiek ge bied niet veel nieuws gebracht. Immers de par lementen zijn op reces, terwijl de partijleiders en ministers hun vacantie doorbrengen ver van de atmosfeer van rumoerige debatten en oppo- sitioneele aanvallen. Natuurlijk heeft de wereld niet stilgestaan en zijn enkele gebeurtenissen nog wel de moeite van bespreking waard. De Fransche Kamer Beeft eindelijk de fi- nancieele voorstellen van Doumer definitief aanvaard. Ze kunnen thans uitgevoerd worden en Briand kan eenigen tijd een verdiende rust nemen. Doch de gebeurtenissen in' Frankrijk volgen elkander nog al snel op zoodat van een rustig tijdperk zonder crisissen niet ge sproken kan worden. In Engeland nadert een1 groote strijd in de mijnindustrie. De mijnwerkers hebben zich voorloopig uitgesproken tegen het kolenrapport en de daarin gevatte adviezen. Thans wordt er druk geconfereerd, doch de secretaris der mijnwerkers Cook heeft zich reeds over een aanstaand reusachtig conflict uitgelaten. Voor Engeland is het te hopen dat een staking van millioenen arbeiders met de daaraan verbon den ellende op tijd voorkomen zal kunnen worden, al zal dit groote offers eischen. In Griekenland heeft een 'Presidentsverkie zing plaats gehad, die zijn weerga éiet heeft. De oppositie had een gemeenschappelijken candidaat gesteld die een zeer groote kans ge had zou hebben indien de dictator Pangalos zichzelf niet tot President geproclameerd zou hebben door de verkiezingen1 slechts te doen houden in enkele hem gunstig gezinde dis tricten. Hierdoor verwierf hij 90 pCt. der „uit- brachte stemmen. Uit Marokko komen vredesklanken en oor logsgeruchten. 'Het verluidt dat te Madrid en Parijs besprekingen gevoerd zijn1, over het tot stand brengen van een vrede tusschen de strij dende partijen. Doch tevens is te Parijs een bericht ontvangen dat de Riffi een nieuwen aanval begonnen zijn op den sector Taza waar de Franschen weer vijf doodenl en drie ge wonden verloren hebben. In Jougo Slavië is een regeerimgscrisis ont staan door het conflict dat over het regee- ringsbeleid is ontstaan tusschen de aanhangers van Paschitsch en Raditsch. De regeering is thans afgetreden en een moeilijke crisis ont staan. Ook uit China komen vredesklanken. Woe Pei foe de overwinnaar aan het hoofd van de vereenigde troepen heeft afgezanten gezon den naar Peking om over den vrede te onder handelen. Het is hard noodig dat er vooral in dit onmetelijke rijk eens vrede komt en een einde gemaakt wordt aan het bloedvergieten. In Duitschland is de groote industrieel Au gust Thijssen overleden. Hiermede gaat een der grootste Duitsche werkers, die het land vele diensten bewezen heeft, heen. Tenslotte willen wij nog vermelden de ern stige relletjes die te Calcutta tusschen Hindoes en Mohammedanen hebben plaats gehad. Er zijn daar verscheidene famatisten om het leven gekomen. Thans is de orde weer hersteld na dat de Engelschen den staat van beleg hadden geproclameerd. 7. Het prae-adviea wordt aanvaard. De punten 8, 9, 10a en 10b passeer zonder discussie den hamer. D'an komt ten 3lotye in bespreking het punt van „De Eendracht" „onderlinge verzekering te gen hagelschade aan te velde staande gewassen." Hierop wordt niet ingegaan omdat men zich reeds tegen hagelschade kan verzekeren. Rondvraag. Naar aanleiding van het rapport over de spit- machine wordt alleen medegedeeld, dat de aan schaf fingskosten f 2000 zijn. Waar er geen nade re gegevens zijn, moet de vergadering hiermede Vergaderingen Vergadering van de Vereeniging Tuinbouwbe lang op Vrijdag 9 April '26 des avonds 7 uur ten lokale van den heer J. de Bakker. Aanwezig zijn 13 leden inclusief bestuur. Da voorz. opent met welkom aan het klein aantal aanwezigen de vergadering, zijn teleur stelling er over uitsprekende dat zelfs alle af gevaardigden niet aanwezig zijn. Hierna worden door den Secretaris, den heef J. Kliffen de notulen van de vorige vergadering gelezen, welke onder dank aan den samensteller worden goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven, van de Tuinbouw- Vereen. „Beemster en Omstreken" om te trach ten te verkrijgen gelijk stemrecht in de polders, onafhankelijk van het grondbezit. Verzocht wordt aan dit streven adhaesie te be tuigen. I De heer F'. Kostelijk gevoelt hier niet voor. Spr. vindt het hier mans genoeg. Het Bestuur is van oordeel dat het wel wat ver gaat, maar gevoelt er wel voor om heti meer voudig stemrecht weg te krijgen. Anderen vinden het onbillijk, dat iemand met een groot aantai bunders land, een gelijk aantal stemmen heeft als iemand met weinig land. Nad^at het voor en tegen nog eenige oogenblik- ken nader is besproken, stelt het bestuur voor mede te werken tot het wegnemen van het meer voudig stemrecht. Dit voorstel wordt aangenomen met 2 stem men tegen en 11 stemmen voor. Behandeling van den beschrijvingsbrief voor den Noordermarktbond. (Voor de voorstellen ver wijzen we naar het in zijn geheel gepubliceerde verslag). Punt 1. Meegedeeld wordt dat de salarissen: dan gebracht worden op het peil van voor de; verlaging, terwijl het salaris van den sear, dat f 262.50 was, dan nu f 300 wordt. Tijdens de ver laging was dit f250. Dit punt wordt aangenomen met dien verstan de, dat deze verhooging ingaat gelijk met die van het personeel. 2a. De een wil het voorstel van den L.T.R. aanvaarden, de ander gevoelt meer voor het prae- advies van het bondsbestuur, omdat mon in de verhooging van het marktpercentage een ge duchte rem ziet. Tevens wordt er op gewezen dat er een 3tuk of wat zijn, die geregeld uit de hand Verkoopen en zo urnen willen dat de koopman geen bon kreeg voor'die mensohen. Nog wordt ex op gewezen dat men andere be zwaren ondervangt doordat de marktbetaalmees- ter alleen uitbetaald de bonnen van eigen veiling. J Door het bestuur is er nog ove gesproken om alles af te schaffen, maar het stelt voor dit jaar met het prae-advies mee te gaan. Men gaat met het prae-advies accoord, met dien verstande dat een amendement zal worden ingediend, «dat alleen bonnen van eigen veiling geldig zijn. 2b. Men gaat met het prae-advies van het bondsbestuur accoord. 3. Er wordt |qjp de beslommeringen van de re- geeeringsbemoeiing in de mobilisatiiedagen gewe zen, cn moet men trachten hier buiten te blijven. Het U.C.B.-merk komt er reeds aardig in. Dit jaar zijn er reeds 3 maal zooveel labels afgege ven als dat jaar daaraan te voren. Met regeerings- bemoeiing is men op den verkeerden weg. Gevraagd wordt nog of men het U.C.B.-merk niet meer kao doordrijven, dat alleen ondier dit merk kan worden verzonden. Nu is het nog vrij. Geantwoord wordt dat zooiets moet groeien. Iemand die onder merk verzendt, zal zeker ook eerder de voordeelen zien dan iemand die zondier merk aflevert. Het prae-advies wordt aanvaard. 4. De heer T. Kostelijk zou liever zien dat de N.M.B. zich maar verzette tegen vergrooting van 'het kanaal naar den N.M.B. omdat het eerste schip met groenten voor de steden nog geladen moet worden. Heeft het verzet geen succes, dan de beste plaats te bepalen voor de sluis. Dit zal tevens op de alg. verg. naar voren worden gebracht. 5a. De vergadering gaat met het prae-advies accoord. 5 b. Hiervoor wordt verwezen naar punt 4. Met de prae-adviezen van de puntfen 6a en 6b gaat de vergadering aoooord. Dan worden nog eenige inlichtingen gegeven over de zetkoolregeling. r I In verband hiermede vraagt de heer Ootjers of men niet trachten kan allen goede soorten kool te telen, bijv. van de rooie winterkool van ieder 2 soorten. E|n voor dit doel een commissie te be noemen, die er steeds op uit is om def leden van goed zaad te voorzien. Dan is men van de be staande regeling af. De verbastering thans is veel grooter dan die bij de voorgestelde regeling zal zijn. Dit punt zal in ernstige overweging worden genomen, om in de herfstvergadering te behan delen. 1 In verband met eventueele uitbreiding wordt er gevraagd of men niet aan de Zuidzijde van( de laadplaats kan laden door tusschen de sporen te bestraten. Geantwoord wordt dat hiervoor reeds eerder pogingen zijn gedaan, maar door de jMij1. afwij zend is beschikt. Bij uitbreiding van de laadplaats zal dit op nieuw naar voren worden gebracht. Dit punt zai tevens bij de rondvraag in dei alg. verg. naar voren worden gebracht. De rondvraag levert verder niets op, waarna onder dank sluiting volgt. lloon Huis en Hof In den moestuin. Nu wordt het hoog tijd om de aardappelen te poten, niet te diep, 35 cM. vaneen en op rijen, die 45 a 50 cM. uit elkaar liggeu. Wil men er later kool tusschen planten, dan wordt de afstand tusschen de rijen grooter genoihen. Wie een of meer Rhabarberplanten wil plaatsen, moet dat nu ook niet langer uitstellen; de soor ten Paragon eu Victoria geven goede stelen. De grond wordt flink omgewerkt en bemest en daar na worden de pollen op afstand van ongeveer 1 Meter geplaatst. De knoppen, die nu reeds in ontwikteling zijn, worden bij het planten juist boven den grond gehouaen. Zijn de planten goed' aan den groei, dan hebben ze gaarne veel vocht en een extra-bemesting met chili of koegier. Onze vruchtboomen. Er wordt door de bezitters van vruchtboomen vaak geklaagd over de oogst. Maar ziet eens, hoe in zéér veel gevallen de booinen geplaatst zijn. Dikwijls staan deze aan muur of schutting, wat op zich zelf zoo heel erg nog niet zou zijn, maar dan loopt er nog een pad of laantje langs, met kiezel bestrooid. De wortels van zoo'n boom kun nen „ademen" en de bemesting laat in zulke ge vallen meestentijds ook te wenschen. Maakt den grond rond de boomen met een greep goed los en herhaalt dat in den zomer nog eens. De bemesting moet ook goed zijn; elk' voorjaar de beerput verdeeld onder de massa, is goed, maar onvoldoende. Geeft ook phosforzuur en kali, per meter doorsnede van de kroon een half K.G^su- perpihosfaat en even zooveel patentkali in 't voorjaar (dus nu) en in 't najaar per meteit door snede twee 'Kg. kalk. Ein tenslotte: behoorlijk snoeien. Men zal dan over de resultaten tevreden zijn. Carbol ineum. Een .goed ooftboomcarbolineum moet zoo min mogelijk, een goed timmermanscarbolineum zoo ver mogelijk doordringen in 't hout; daarom kan gewone goedkoope timmermanscarbolineum nooit geschikt zijn voor tuinbouw-doeleinden en zal men tot speciale emulsies, die vooral vrij van pek zijn, zijn toevlucht moeten nemen. Pek veroorzaakt een korst, die de gaswisseling belemmert. Gezonde boomen behandel emen niet mét car- bolineum. 'Om stammen van korstmossen te zuive ren of ze een gladde schors te geven, gebruikt men een staaldraadborstel. Na deze reiniging wordt de stam met kalkmelk bestreken; het af krabsel wordt verzameld en verbrand. Carbolineum wordt vooral aangewend als be strijdingsmiddel tegen kanker, bloedluis en schild, luis. Alleen die plekken aan stammen en dikke takten, die door genoemde insecten of door kan ter zijn aangetast, worden met carbolineum in gesmeerd. Bij oudere boomen (boven 20 jaar) ge bruikt men onverdunde carbolineum, bij jonge boomen verdunde carbolineum van 50 pet. Kanker wonden worden vooraf gereinigd. Men strijke voora lgeen carbolineum op één en tweejarig hout, spore nof knoppen. Verder mogen dezelfde boomen niet elk jaar maar om de 3 a 4 jaar aldus behandeld' worden, anders zou de vloeistof nog te diep indringen en 't cambium kunnen doodeu. Besproeien doet men in den winter, als de boo men nog geheel in rust zijn, met een 10i pet. op lossing. i Hendendrefvsuur. Is men met den hond uit wandelen geweest en heeft men het dier op een stillen weg of! op een vlakte vrijheid kunnen geven, zoo gauw men weer in de drukte komt, moet de hond worden aange lijnd; dat is noodig om het dier tegen dei gevütren van het moderne verkeer te beschermen en om anderen geen overlast aan ie doen. Op zoo'n mo ment roept de „baas" den hond dus tot zich. Nu zien we echter vaak, dat Caro of Puk of hoe het beest heeteu moge, daarin héelemaal geen zin heeft. Die baas wordt dan boos en dé omstan ders lachen hem uit. Maar die kunsten zal hij wel eens afleeren. Nauwelijks heeft hij hem te pakken, of de hond krijgt een pak slaag, met het gevolg, dat het dier nog ongehoorzamer wordt en een volgende keer nog langer uitblijft, omdat hij in zijn honden hersens verwerkt: zoo gauw terug ben, krijg ik een pak slaag. Eien ongehoor zame hond, die eindelijk terugkeert, mag men nóóit bestraffen, maar men moet hem integendeel rijzen, al kookt men inwendig ook van woedie] Ie terugkeer, het voldoen aan een bevel, moet tot iets aangenaams gemaakt worden. Het beste is om den honden de deugd van' ge- hoorzaamheid jong bij te brengen. Men ga met ze naa rhet veld en laat ze vrij ravotten, doch behoudt de verbinding door mididel van een 10 a 15 M- lang touw. Op een gegeven oogenblih roept men: „Hier! Caro! Caro snapt niet of wil niet snappen, maar nu haalt men het touw een- voudig in, terwijl het commando nog eens her haalt en heeft men den hond naast zich, dan houdt men hem na de gebruikelijke lofprijzing een poosje kort aangelijnd bij1 zich. Als men deze oefening eenige malen herhaalt, weet Caro wei wat er van hem verlangd wordt en stelt hij het op prijs om op commando dadelijk naar u toe te loopen, liever dan door middel van de' lijn te worden binnengehaald. Oude honden kan men door deze methoden niet steeds meer Verbeteren; vele dieren zijn door driftige liefhebbers onherstelbaar bedorven; op geen commando kan men ze bij zich krijgen en bromt men een beetje hard, dan slepen ze het lichaam schuw over den grond en laten het wa ter loopen. Men kan er van op aan, dat zulke beesten vroeger rammel gebod hebben. Aan den dead ontsnapt. Terwijl ervaren automobilisten de drukke «n heel smalle Broederstraat te Kampen behoed zaam passeeren, kwam df bestuurder van eea Ford in dolle vaart van de Botermarkt met scher. pen draai die straat invliegen. Ein onmiddellijk daarop had dan ook reeds het ongeval plaats. Eea rustig wielrijder, de heer R. Prins, werd gegrépen en meegesleurd tot dient bij den Burgwal, toen de auto botste tegen den stoep van een fabriek. Nar dat het rijtuig met vereende krachten -was opge beurd, kon de heer P. daaronder vandaan gehaald worden. Tot ieders verwondering had hij het leven er afgebracht, miaar was aan de rechter zijde deerlijk gekneusd, terwijl de kleeren hem van het lichaam waren gescheurd. Bij- nader onderzoek bleek toen, dat de chauf feur, een handelsreiziger, nog bitter weinig er varing op het gebied van autobesturen had. En zoo was hij begonnen per abuis te veel gas te ge ven en had daarna door zenuwachtigheid geheel vergeten de rem te gebruiken. N. H. V. BI. Programma Zondjag 11 April. '2C. Holland 1Spanbroek 1 van Son. C. S. V. 1—Oudorp 1 De Koning 3C. D. T. S. (2:—Schoor 1 1 Laas. 4C, Spanbroek 2—N.V.V. 2 Koelemeij, Gouden Kruiswcdstrijd Zeevogels 1Vrone 1 Joh. Kok. Op het V.A.F.C.-terrein te Alkmaar proefwed- strijd tot samenstelling van het N.H.V.B.-elftal, De Nederl. Voetbalbond heeft ook voor provinciale bonden de inschrijving opengesteld voor den Zilveren Holdert Beter. Vereenigingen, die wenschen deel te nemen gelieven zich om gaand in verbinding te stellen met het Bond3- bureau te 's Gravenhage. V I SPORTRiEVUB. Gedurende de Paaschdagen is er overal nog tamelijk gevoetbald en verschillende clubs heb ben een Paaschtoer gemaakt, waarvan enkele naar 't buitenland. O.a. maakte Z.P C. uit Zaan dam een vijfdaagsche uitstapje naar Zuid-Enge- land. In het Stadion werd een tournooi gehouden met ais deelnemers Ajax, Blauw Wit, de Zwit- seii3c.he club Servette en de Engelsch amateure club Wimbledon welke als winnaar uit den eind strijd kwam. Er werd bij deze wedstrijden verK van vriendschappelijk gespeeld. Be Quick en Feijenoord zijn kampioen gewor den en zullen deelnemen aan het tournooi om het kampioenschap van Nederland. Wie deze wed strijden eens willen bijwonen zullen goed does het Stormvogels-terrein in IJmuiden eens op zoeten. Helder heeft de eerste promotiewedstrijd go^ ingezet door de 2e klasser D. W- S. met/ 9—1 v' verpletteren. Di.E|.C. de kampioen 2,6 klasser moest in Hilversum de meerdere erkennen en verloor met 2—0. d De le klasser van den N.H.V.B. te Schage» zal 'het volgende seizoen een klasse worden terug gezet. Geel Wit van Helder promoveert naar don N. V. B. Eilfring, de rechtsbuiten van Alcmaria, maakt groote kans als speler voor het Ned. Eilftal g®' kozen te worden. Dm bekende N.V.B. scheidsrechter Kok van Oudkarspel is door de scheidsrechterscommisS'® toegelaten tot de reserve le klasse. Bij een eveiftueele samensmelting van D-T-S- en Holland zal het dan gecombineerde elftal wa schijnlijk worden toegelaten tot de le klasse va» den N.H.V.B. Alcmaria II moet promotiewedstrijden spe'60 tegen Hilversum II en V.V.A. II.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2