NIEUWE Zaterdag 10 April 1920 She Jaargang Nieuwstijdingen NO 48 INTERC. TELEPHOON 52 LMGEDIJKER COURANT TWEEDE BLAD. Rechtzaken VOOR D|E|N KANTONRECHTER, Zitting van Vrijdag. Wiat een poppekast. ■Met groote plechtigheid werd heden voortge zet de strafzaak tegen een Koedijker winkelier en kleermaker, in wiens winkel eenige kleerma kers of naaistersmaten waren aangetroffen, het geen in strijd werd geacht met de ijkwet. De verbalisant, rijksveldwachter Harm Visser, werd heden gehoord als getuige. Hij verklaarde be doelde maatjes te hebben opgespoord in den win kel, terwijl de verdachte bleef beweren, dat het was in een keukenkamertje, alwaar verschillende goederen tijdelijk waren neergelegd. De ambtenaar hield zich consequent aan de meening, dat de aanwezigheid van dergelijke maat werktuigen in een winkel strafbaar is en vorderde 2 maal f 1 of 1 dag. Zeer terecht merkte de kleermaker op of hij1 dan in 't vervolg bij het aanmeten van eea nieuw pak een duimstok moest gebruiken? De kanton rechter wil dit lastige geval nog eens onder de loupe nemen en heeft de uitspraak bepaald op 23 April. Het leven is geen lolletjle. Ook niet voor den koopman en winkelier, die met verschillende nieuwe snufjes op wettelijk gebied rekening moet houden, die hij voorheen, in den goeden ouden tijd, toen de kopboter nog 8 stuivers kostte, aan zijn laars kon lappen. Een van de nieuwe verplichtingen van den handels man is zien aan te geven voor inschrijving in het Handelsregister van de Kamer van Kooph. Dit geëerde lichaam, waarmede vroeger den draak werd gestoken, heeft door het handelsre gister een ongekende macht en aanzien gekregen. Het heeft zelfs ambtenaren, die tegen den onwil- ligen koopman, die opzettelijk die aangifte ach terwege laat, procesverbaal kunnen opmaken. Dat was ook geschied tegen een handelaar in vleesch te Ursum en deze beriep zich vergeefsch. op zijn onwetendheid. Hij werd tot niet minder dan flO boete of 5 dagen veroordeeld. Een 39-jarige caféhoudster te Alkmaar was ook' in gebreke gebleven en had 'n recepje thuis gekregen. Ook haar verontschuldigingen werden van nul en geener waarde beschouwd en de juf frouw veroordeeld tot f 8 boete of 4 dagen. Schadelijke gevolgen va nfcle zonden tjBgcn de verkeersregelen. Een 19-jarige smidsknecht uit Warmenhuizen was iu den avond van 1 Nov. te Schoorl zoo roekeloos en stom met zijn rijwiel linksch van den weg te rijden mot het voor de handj liggendie gevolg dat hij tegen een van de andere zijde aan komend wielrijder optornde en diens fiets daar door ernstig werd beschadigd. De benadeelde eischt f 1.50 schadevergoeding, doch deze trans actie werd niet aanvaard. Bij nadere inspectie van het beschadigde rijwiel bleek deugdelijke reparatie f 18.35 te moeten kosten en dus werd aangifte gedaan en het aanbod om voor f 1.50 de zaak af te maken, ingetrokken. De onvoorzichtige wielrijder stond heden te recht en werd veroordeeld tot f 3 boete of 3; dagen, benevens f 10 schadevergoeding. De metworst was te melig en tei kleurig. Die Alkmaarsche keuringsdienst voor handels waren en levensmiddelen heeft ook haar aandacht gevestigd op de worstfabricatie van de slagers. iWorst waarin is doorgewerkt schadelijke kleur stoffen of een te groot percentage meel, wordt afgekeurd en tegen den vervaardiger onverbiddie- 'ijk procesverbaal opgemaakt. Heden stond een slager uit Alkmaar terecht wiens metworstfabrikaat was aangetroffen bo- "enbedoelde kleurstof, benevens 7.2 zetmeel, ter wijl voor deze soert worst als maximum is toe- gestaan 4 procent. Ett daar met dergelijke overtredingen geen gek heid wordt gemaakt, werd de desbetreffende Worstmaker veroordeeld tot f220 boete of 20 ®agen hecutenis. Zijn zin was er af. Den klein mannetje uit Stompentoren stond v°°r den vrederechter als verdachte, omdat hij ®ea controleur van den raad van arbeid had ge- w<igerd inlichtingen te geven over zijn werk zaamheden en den patroon waar hij in dienst was. Het kleine kereltje was echter absoluut niet 0vertuigd van zijn strafbaarheid. Hij sprak over rentekaart, die hij had ingezonden en waar toj nooit meer iets van had gehoord en nu was ^Jn zin er af geraakt. De kantonrechter scheen 'Kh echter met dit imperatief besluit tevreden 18 willen stellen, althans hij veroordeelde het "tonnetje tot diens verontwaardiging, want het frae veuk te veul, tot f 8 boete of] 5 dagen. Elen lief ventje. j Een jongmensch met een brutaal uiterlijk uit Casiricum stond terecht ter zake het hoogst laak- bare feit, dat hij in den avond van 29 Nov. en j 31-jarige dienstbode uit Limmen van haar fieta had getrokken. Het was een spiegelgladden, ge- vaarlijken weg en het meisje kwam hevig te j vallen, met gevolg dat zij haar arm nogal erg bezeerde. Huilend van pijn werd zij naar haar woning geleid. De bedrijver van deze laffe daad.' staat in Caatricum slecht bekend. Hij is zelfs zoo impopulair, dat aan den kantonrechter liet verzoek is gedaan, dezen lastigen snaak tot ge vangenisstraf te veroordeelen. Jammer genoeg staat echter op dit delict slechts f 15 boete en dus moest de kantonrechter zich bepalen tot het opleggen van deze boete, subs. 15 dagen hechte nis. Had men hem wegens mishandeling kunnen vervolgen, dan zou hij er zoo gemakkelijk niet j zijn afgekomen. Dat wou niet rondloopen. Van twee Egmonder konijnens troopers, die on- langs terecht stond, had een hunner met kracht en klem beweerd, een alibi te kunnen leveren, j Hij zou namelijk in plaats van in d eduinen, alwaar hij door Jape de koddebeier was betrapt, I zich hebben bevonden in het café „Trompenberg" vanwaar men zou vertrekken met een autobus naar een voetbalwedstrijd te Schoorl. De gerant van het hotel en nog een anderen Eigmond aan Zeeër werden nu op verzoek van den verdachte gehoord, doch hun verklaringen wa ren van geen invloed op den stand der zaak en werden mitsdien de verdachten veroordeeld tot zware straffen. De een tot f60 boete of 20 dagen en de andere tot f 30 boete of 15 dagen. Miskendte toonkunstenaars. Een tweetal werkelooze staatsburgers, een uit Beverwijk en de ander uit Alkmaar, hadden zich vereenigd om als straatmuzikanten op te tre den. De eene was een virtuoos op de mondharmo nica en nummer 2 bespeelde hoogst artistiek de banjo, 'n soort neger mandoline. Ze zouden juist in Alkmaar hun kunstreis beginnen en de moncl- orgelist had reeds een lustige step ingezet, toen een agent verscheen en de arme slokkers naar het bureau transporteerde, alwaar procesverbaal werd opgemaakt wegens het muziek maken op den openbaren weg zonder vergunning. De ver gunning schijnt voor Alkmaar alleen te worden verleend aan ensembles uit minstens. 4 personen bestaande. Zegt dit voort, s.v.p.! De mondorgelaar erkende de overtreding, doch de banjospeler beweerde dat op het moment der verschijning van den verbalisant, zijn instrument defect was en hij probeerde dit te herstellen, wat hem niet gelukte. De ambtenaar achtte het de sop de kool niet waard, de zaak hiervoor aan te houden. Hij zou den verdachte maar op zijn woord gelooven en dus tegen hem vrijspraak vorderen. Tegen den mondharmonicaspeler luidde de eisch f 2 boete of 1 dag. Die kantonrechter veroordeelde dezen werkeloo- zeu tobber tot fl boete of 1 dag en sprak zijn kameraad met de banjo maar vrij. De moord te Culemborg. Mr. E. G. S. Bourlier, advocaat te 's-Gra- venhage, is Donderdag tot deni heer Blok, den Culemborgschen politiecommissaris, als wiens raadsman hij optreedt, in het Huis van Be waring toegelaten, en heeft met hem een on derhoud gehad. De heer Blok wordt door de Justitie vastgehouden op grond van: het ver moeden, dat hij omtrent de Culemborgsche moordzaak meer zou kunnen mededeelen, dan hij tot heden heeft gedaan. Hiertegen is, naar de „Tel." verneemt de heer Blok krachtig opgekomen. 'Hij ontkent ten sterkste iets meer van deze affaire te we ten, dan door hem destijds in zijn rapport aan de Justitie is meegedeeld. Alle andere geruch ten, die er loopen, zijn geTantaseerd en berus ten op geen enkelen grondslag. Zijn vroegere verhouding tot den oud-re chercheur Have man wordt door hem als ge heel normaal beschouwd. Haveman was als rechercheur een beste kracht in het politiecorps waarmede hij uiteraard voor dienstzaken veel omging. Hij vertrouwde hem volledig. Dat Ha veman dit vertrouwen zoo te schande heeft gemaakt, had hij nooit vermoed. De verhalen, door de vrouw van Haveman, thans aan de Justitie medegedeeld, zijn, vol gens den heer Blok, louter van „hooren zeg gen." Hij, die opheldering had kunnen geven, is dood. Mr. Bourlier, die tevens te Tiel kennis heeft kunnen nemen, van de officieel® stukken, ver wacht niet, dat de heer Blok nog langer zal wor den vastgehouden, aangezien men z.i. hier geen voldoende gronden voor zal hebben. Volgens de „Tel." heerscht onder een zeer groot aantal commissarissen van politie hier te lande sterke verwondering over de wijze, waar op de commissaris van politie te Culemborg voor zijn in gijzelinigstelling is behandeld. i Men acht de wijze, waarop de Justitie hem door een Amsterdamsch inspecteur van politie (die daar ter plaatse slechts kan optreden als j onbezoldigd rijksveldwachter) naar het kabi- net van den rechter-commissaris heeft laten ontbieden, niet bevorderlijk voor het prestige in het algemeen van de commissarissen, die te vens hulpofficier van Justitie zijn. Verwacht wordt, dat de Broederschap van Commissarissen van Politie in Nederland zich nog wel over deze zaak zal uiten. Een wagon van den trein in brand. Donderdagavond omstreeks zes uur vloog nabij het station Berkel een der motorwagens van den om kwart voor zessen uit Rotter dam vertrekkenden electrischen trein in brand Aanvankelijk liet zich een en ander ernstig aanzien, doch het liep zonder persoonlijke on gelukken af. Toen de trein in volle vaarf het station Ber kel naderde, ontstond plotseling kortsluiting op het dak van den motorwagen (een apparte ment derde klasse.) Waarschijnlijk tengevolge van het breken van een isolator, sloeg de stroom onder helsch la waai op de staalmassa van den wagen, met het gevolg, dat zoowel van boven als onder den wage nde vlammen uitsloegen, en de wagen Ln minder dan geen tijd in brand stond. Hoe wel slechts het uitwendige van den wagen brandde, drongen zware rookwolken naar bin nen, waar uit den aard der zaak eenige paniek ontstond. De passagiers drongen naar den uit- gahg, waar zij echter tot kalmte werden aan gespoord, zoodat van verdringen van passa giers of iets dergelijks geen sprake was. Een gedeelte der passagiers wist door de harmoni caverbinding den volgenden wagen te bereiken. De overigen sprongen uit den inmiddels ge heel met rook gevulden wagen toen deze een eindje voorbij station Berkel tot stil stand was gebracht. Toen de passagiers den brandenden wagen hadden verlaten stelde het personeel de beide kleine brandbluschapparaten, waarover het de beschikking had, in werking. Deze vermochten evenwel weinig tegen de vlammen, 'die nu hoog oplaaiden. Een der passagiers kwam echter op het idee nadat aanvankelijk getracht was met schoppen het vuur te stuiten van een boer een paar emmers te leenen en met de hulp zijner medepassagiers werd daarmede met water uit de sloot de brand gebluscht. Het bleek toen, dat zoowel in de zoldering als in den vloer van den1 wagen een groot gat was gebrand, terwijl het houtwerk overal smeulde. Gedurende een half uur is de stroom uitge schakeld geweest, totdat de trein, waarmede her ongeval was gebeurd, op een zijspoor was gebracht. Een volgende trein uit Rotterdam heeft daarop de andere wagens en de passa giers van'den brandenden wagen naar den Haag gebracht, Een vreemd geval. De vorige week Dinsdag is van Middelhar- nis vertrokken 'naar Gouda een zekere de W., zadelmaker. Hij moest daar zaken doen ei) zou des avonds weer bij vrouw en kinderen thuis zijn. 'Hij is echter niet teruggekeerd en poorloos verdwenenn. Woensdag kreeg zijn vrouw een telegram, dat hij! de tram in Rosen- straat te Rotterdam gemist had. En in een brief welken hij haar Donderdags vanuit Utrecht te hebben per rijwiel, dat hij van huis had mee genomen. Door den val van het rijwiel schijnt de man een zekere verstandsverbijstering bekomen te hebben en dwaalt hij nu reeds dagen door het land. Het is echter vreemd, zegt de „Msb." dat men hem nog riiet op het spoor is kunnen ko men. De groote angst, waarin vrouw en kinde ren nu alle dagen wachten op nadere berichten laat zich moeilijk beschrijven. De verdwenaae is gemakkelijk te herkennen aan een litteeken in het gelaat, hij heeft donker krullend haar en een bleek gezicht. Eemi zijner beenen is stijf.. j 1 Op de thans bij de Tweede Kamer inge diende suppletoire Onderwijsbegrooting voor 1925 wordt een post uitgetrokken van f500.000 als aanvullende Rijks vergoeding aan gemeente en schoolbesturen, als gevolg vami het arrest van den Hoogen Raad van 22 Januari 1925, waarbij is beslist, dat de belooning voor het hoofdschap van een cursus voor vervolgon derwijs ook behoort te worden uitgekeerd aan het hoofd van den cursus, waaraan meer dan één onderwijzer(es) is verbonden, ook al ga ven zij het onderwijs aan dien cursus niet ge lijktijdig. Bij de Algemeene vereenigde commissie ter leniging van rdmpen door watersnood in Nederland, is, na de 49ste verantwoording, kv totaal ingekomen f4.041.530.—. lTit een onderzoek is gebleken, dat de man, die Zondagavond aan de spoorlijn En schede-Oldenzaal gevonden werd, overreden is door den trein voorafgaande aan dien, waarvan de machinist het geval gerapporteerd heeft. De mogelijkheid van misdaad is thans uit gesloten. Den eersten Paaschdag werd door een tweetal personen in een café in de Kruisstraat te Woensel een weddenschap aangegaan, dat een hunner, zekere C„ uit Gestel in tien minu ten tijds 25 eieren met dop en atl, benevens vijf glazen bier, om door te spoelen, zou verorbe ren. De weddenschap werd door C. „glansrijk" gewonnen, zegt de „Eindh. Crt." Persoonlijke ongelukken kwamen althans tot heden niet voor. Bestolen waselivrouw. Ten. nadeele van een waschvrouw uit de Ha melstraat te Rotterdam zijn f2000 gestolen, wel ke de vrouw iu eeu met eeu hangslot gesloten geldkistje, dat in eeu ongesloten kast in haar achterkamer stond, bewaarde. Gedurende een week of zes had de vrouw niet naar haar geld omgekeken en toen zij dezer dagen de kist open de, lagen er nog slechte de geldzakjes in. De kist was niet beschadigd en het hangslot was niet verbroken. In verband met deze zaak is een kostganger verhoord, die beweerde wel te hebben geweten, dat de vrouw geld had, maar van den diefstal is hij onkundig. Weer een vermeende berooving. Te Delft werd een 20-jarige jongeman door de politie in bewusteloozen toestand gevonden op den weg langs het Provinciaal kanaal bij de Haag poort. Bij kennis gekomen, vertelde hij op dien weg onverhoeds van achter te zijn aangevallen, met een steen geslagen, buiten kennis geraakt en in dien toestand te zijn beroofd van f160. Daar een dokter geen noemenswaardig letsel kon vin den en de recherche het verhaal wel wat onwaar schijnlijk vond, werd hij aan een streng verhoor onderworpen. Ten slotte bekende hij f160 te 'hebben zoekgemaakt ten nadeele van een !Mond- 'harmonicavereeniging, waarvan hij penningmees ter is. Op zijn aanwijzing werd nog f 16 in' den zond (hij was althans daar gestempeld), schreef grond verborgen gevonden. Tegen hem is pro hij, dat hij van zijn fiets gevallen was, zijn ces.verbaal opgemaakt ter zake van verduiste- hoofd erg bezeerd had en nu het huis niet meer kon terug vinden. Zijn schrijven was eenigszins zonderling gesteld en wekte bij de familieleden het vermoeden, dat zijn geestver mogens in de war zijn. De Rotterdamsche recherche werd met de zaak in kennis gesteld en deze wist reeds spoe dig, dat hij gelogeerd had in het geheelonthou dershotel aan de Oppert. Toen bleek dat hij in Utrecht een brief ver zonden had, was men ook daar spoedig inge licht van het feit, dat hij ook daar in een ge- heelonthoudersolegement had vertoefd. Iets bij zonders had de hotelier niet aan hem ontdekt. Zaterdagmorgen kreeg de familie weder een eenigszins verward gesteld schrijven van den verdwenene, thans gestempeld te Apeldoorn, gekregen vóór zonsondergang te vertrekken, waarin hij mededeelde, dat hij nog steeds zijn Deze practische methode van „self-help" huis zoekt. De geheele reis schijnt hij gedaan dient navolging. ring en het doen van een valsche aangifte. De onbewaakte overwegen. De 23-jarige M. Abma, zoon van den veehouder R. Abma te Folsgare, die met paard en wagen op een onbewaakten overweg bij IJlst door een snel trein werd aangereden, is in het ziekenhuis te Sneek overleden. Eten practische methode. De zeeliedenstaking in Australië berokkende den landbouwers veel schade, daar hun produc ten niet vervoerd en aan bederf blootgesteld' werden. Ze vormden daarop een soort gewapende burgermacht, omringden de onruststokers, die de werkwilligen terroriseerden en joegen ze de stad uit. (Sydney). De „leiders" hebben aanzegging1

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3