Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Nieuwstijdingen Buitenland. öes avoïids ZUIBSCHARWOUDIE. D© Begrafenisvereeniging alhier vergaderd© heden, Vrijdagavond, ten lokale van den heer Schoenmaker. Ofschoon de agenda vermeldde „op komst verplicht" was de belangstelling niet groot. Daarover uitte de voorz., de heer Jb. Kra- mer, zijn teleurstelling. Na het gewone welkom en de verwachting van aangename besprekingen. werd de vergadering geopend en de notulen vast- I gesteld zonder op- of aanmerkingen. Door den heer Kramer werd verslag uitge bracht. van de gehouden Bondsvergadering. We vermelden ervan, dat deze later dan gewoonlijk is gehouden door ziekte van Bestuursleden. Dit begrafenisfonds was vertegenwoordigd door de heeren K. de Boer en P. de Buiter. Besloten was daar, dat wanneer overledenen 'worden begraven in een andere gemeente, daar het lijk in ont vangst kan worden genomen. Het kan desge- wenscht ook ter aarde worden besteld door de dragers uit de gemeente, waar het sterfgeval plaats had. Als Bonds secretaris is in plaats van den heer J. Bakker de heer L. Molenaar te Broeki op Lan- gendijk benoemd. De contributie bleef op f15 bepaald, voor vereenigingen beneden de 300 léden f 10.—. De heer O. Blom wordt uitgenoodigd zijn voor stel toe te lichten voor een andere uitkeerings- regeiing. De heer 8. Groen wil entreegeld hef fen voor nieuwe leden, die anders profiteeren van de reserven, welke door oudere leden is gevormd! Geantwoord wordt- echter, dat dit voer groote ge zinnen bezwaarlijk zou zijn en de toetreding van nieuwe leden daardoor zou worden belemmerdi. E|en entree van f T per lid was voor minder ge3i- tueeer'len een te groot bezwaar. De heer S. de Boer spreekt nog over de verhoo ging van uitkeering door het bestuur op f75 voorgesteld. Hij vraagt, of die uitkeering uit de kosten betaald kan worden. Hij was voor ver laging. Na eenige bespreking werd de uitkeering voor hen, die 5 jaar of langer lid zijn, op f 57 bepaald voor anderen op f60. Meegedeeld werd, dat de vereeniging de St. Maartensbrug, voor de géheele Zijpe, tot den Bond is toegetreden. Uit dit feit wordt gemeend1, blijkt ongetwijfeld het nut van den Bond. Door den heer D. Berkhout is het voorstel in gediend om het loon der dragers te regelen naar het aantal volgrijtuigen. Het bestuur verklaart zich daartegen, aangezien het aantal volgkoetsen niet. de welgesteldheid van dé familie demon- streeert, doch ook het gevolg kan zijn van de grootte van een gezin, dat arm is. Door de dragers is een schrijven aan het be stuur gericht met het verzoek om loons verhoo ging en ter toelichting daarvan een conferentie met het bestuur. Het bestuur vond een dergelijk schrijven minder prettig, omdat het meende de loonregeling steeds op de beste manier te hebben getroffen. Het stelt nu voor een premie van f2 te geven. Door den heer 8. de Boer zijn inlichtingen, naar de regeling te S:t. Pancras ingewonnen. Daar is het f2.Hij zou willen, dat "het ook hier op dit bedrag werd gebracht. Doch hij1 stelt de vraag, oT het met dit bedrag is betaalid. Voorz. is van meening, dat rekening moet wor den gehouden met wat door den Bond in dezen is vastgesteld. De heer De Boer zou nu zijd voorstel aangenomen willen zien en de afgevaar digden ter Bondsvergadering op te dragen het daar ter sprake te brengen. De heer J. Swart verklaart zich in denzelfden geest. Met 25 stemmen voor en 2 blanco werd een eerste premie vastgesteld. Op de Bondsvergadering zal nu voorgesteld worden het loon op f 2.50 te brengen voor het vervolg en f2 voor dit jaar. Na eenige besprekingen werd goedgevonden geen wederzij dscti contract te teekenen in de hoop, dat het zonder contract naar ieders genoe- gegn zal gaan. Daar 2 dragers door vertrek zijn uitgevallen en 1 niet op d ©gestelde voorwaarden wenschte in te gaan, worden de heeren D'. van Twuij Ver M. Blom, S. Groot en H. de Vet als zoodanig aangenomen, zoodat er 1 reserve is. Nog werden besprekingen gevoerd over de wen- schelijkheid om de dragers tegen ongevallen te verzekeren. Er blijkt uit dat deze materie niet gemakkelijk is. In Oudkarspel is al eens voorge steld den dragers een pensioen te Verzekeren in verhouding tot de door hen ontvangen premies. Er zullen nadere inlichtingen worden ingewon nen. Nadat door den heer iS. de Boer hulde is ge bracht voor de toewijding van het bestuur, wordt de vergadering met de gewonje plichtplegingen gesloten. BROEK OP LANGENMJK. Gevonden: een paar portemonnaie's met in houd; twee paar dameskousen; een paar hand schoenen; een rijwiel belastingplaatje. Inlichtingen geeft de veldwachter. BROEjK OP LANGENMJK. Naar we vernemen zal de Weled. Gestr. heer Diuijmaer. van Twist voor de Bijz. Vrijw. Land storm overkomen op Dinsdag 13 April, des avonds 7 uur in het lokaal van den heer Borst, ter uit reiking van de mobilisatie-herinneringskruizen. BROEK OP LANGENMJK. Bedankt voor de Chr. Geref. Kerk Ds. Jongeleen van Hilversum. W ARMENHUIZEN. Diefstal. Door de politie zijn thans opgespoord, de daiders van 'het. in M.aart 1926 ontvreemde rijwiel van den heer S. te Schoorldam. W ARMENHUIZEN. Over de maand M,aart is aan de veiling te Warmenhuizen aangevoerd: 2.296.920 Kg. rood© kool. 433.725 Kg. gele kool. 753.140 Kg. Deensche witte kool. 58.100 Kg. peen. 53.100 Kg. uien. 1.100 Kg. bieten. De omzet bedroeg in Maart 1926 f214.116.77, teeen f240.939.16 in Maart 1925. WARMENHUIZEN. Zangconcours. Naar wij vernemen zal op 27 Juni en 4 Juli a.s. in deze gemeente een zangconcours worden gehouden uitgaande van de N.H. zangersbond. Reeds 17 vereenigingen hebben zich voor dit concours aangemeld. WARMENHUIZEN. Keuringsdienst. Over de maand Maart zijn gekeurd 3 koeien, 11 varkens, 11 nuchtere kalveren. Noodslachtin gen: 5 nuchtere kalveren, 1 koe, afgekeurd 9 nuchtere kalveren en 1 schaap. De dure collectant. Het onderzoek in de zaak Verschoor, den penningmeester van het comité voor de Drent- sche venen, heeft maar de „Tel." verneemt, tot dusver wel het overtuigend, maar niet het wettig bewijs gebracht van 'smans schuld, want met groote behendigheid weet de ver dachte 'de bewijzen van fraude of verduistering te ontzenuwen. Zooals men weet, geschiedde de aanhouding van den heer Verschoor iin het bijzonder op de verdenking va|n de verduistering van goe deren. Bij zijn verhoor erkende de penningmeester dat hij in onderhandeling was geweest om de goederen te verkoopen. Maar, zooi zeide hij verder, „het was mijn voornemen!, dat geld dan later op te zenden! naar de venen." De kosten om de goederen naar de venen te zenden zouden zoo groot zijn geworden, dat het voor de noodlijdenden voordeeliger was ze hier te verkoopen en het geld dan op te zenden. Op deze verklaring moet de beschuldiging dat goederen verduisterd werden, vervallen. Bij het verder verhoor gaf de heer Verschoor toe, dat zijn boeken slecht em slordig waren bijgehouden. Hij verontschuldigde dit, door ér op te wij zen, dat hij geen boekhouder was en "hij zoo goed mogelijk zijn verantwoording heeft inge richt. Immers, het zijn geen koopmansboeken, zoodat klaarblijkelijk fouten, die in koopmans boeken niet te dulden zijn, en fraude uitma ken, hier door de verklaring van den verdach te aannemelijk worden1 gemaakt, althans geen materiaal voor de construeering van een wet-, tig bewijs opleveren. Het onderzoek van de giro-rekening heeft geen resultaat opgeleverd De gegireerde bedragen werden opliet speciale nummer geboekt, dat de penningmeester voor het comité voor de venen had aangevraagd. Al le bedragen zijn correct verantwoord. Groot is het aantal girobewijzen, dat de Justitie en de politie ontving van storters, doch daaraan heeft men niets, daar de Giro deze bedragen reeds opgaf en er te'dien opzichte geen fraude plaats had. De hooge kosten voor de reis- en verblijfkosten konden evenmin tot een bewijs voering dienst doen. Immers, deze zijn zoo ge boekt, dat de heer Verschoor per dag een ze ker bedrag aan reis- en verblijfkosten opnam. Als totaal is het aanzienlijk, doch per dag ge rekend is het niet abnormaal hoog en door de verklaring van den penningmeester zooda nig verantwoord, dat er geen bewijsmateriaal voor fraude uit gedistilleerd kan worden. De posten in de boeken weet de verdachte steeds op merkwaardige wijze weg te werken, door allerlei onkosten op te geven, die hij ver zuimd had in te schrijven en die hem nu, tijdens het verhoor, te binnen schieten. En weer is dan de kans verkeken, tegen een zeer handigen penningmeester, bewijsmateriaal te verkrijgen. Er is echter een andere richting, waarin het bewijs thans gezocht wordt. Er werden wat de inkomsten betreft, ml. twee boeken bij gehouden, het eerste door de kantoorjuffrouw die zeer punctueel van dag tot dag de recette noteerde van alle bedragen, die door colpor teurs werden afgedragen. Een tweede kleiner boekje werd door den penningmeester Ver schoor bijgehouden. Daarin werd zeer globaal opgeteekend wat langs an deren weg binnenkwam, zooals per giro en per postwissel. Hiji deed dit wat de postwissels betreftper maand. En hu ver meldt dit boekje, dat per maand aan mpostwis- seis binnenkwamen, bedragen van f 30, f 40, eenmaal f 190. Nu heeft de .justitie gegronde redenen, om aan te nemen, dat deze boekingen in strijd zijn met de feiten. Want het personeel van den heer Verschoor verklaart, dat dage lijks bosjes postwissels binnenkwamen, zoo dat bedragen van f30 of f40 per maand zeer onwaarschijnlijk klinken. Het heeft zich voorgedaan, dat penningmees ter Verschoor soms met een geëndosseerden postwissel betaalde, Om zijn administratie te vergemakkelijken, verantwoordde hij dan noch de ontvangst, noch de uitgave, wat volgens hem op hetzelfde neerkwam. Justitie en politie hebben iniu de Post-adnu- nistratie verzocht, na te gaan, wélke bedragen per postwissel den verdachte zijn gezonden en wanneer het Neder lamdsche publiek, Justitie en politie wil helpen, om'dit collecteschandaal tot een go;ed einde te brengen, dan melden zij, die per postwissel gelden aan het comité voor de Drentsche venen zonden, dit aan het hoofd bureau van politie te Rotterdam. Wanneer men de postwisselbcwijzeh nog heeft, vergemakke lijkt dit de taak van Justitie en pdlitie, doch heeft men deze niet meer en geeft men alleen het gezonden bedrag op, en ongeveer den da tum, waarop dit geschiedde, dan is dit toch reeds een mededeeling die voor politie en Jus- titie, groote waarde heeft. Het klinkt onge looflijk, dat slechts f30 h f40 per maand bin nenkwam aan postwissels. I Daarom heeft men alle hpop, langs dezen weg alsnog het wettige bewijs van fraude te kunnen construeeren. Slaagt men "daarin niet, dan zal, na de fatale dertig dagen, penning meester Verschoor weer op vrije voeten gesteld moeten worden. De moord aan den Overtoom. I Het gerechtshof te Amsterdam wees gis- ter arrest in de zaak tegen den 43-jarigen bouw ondernemer M. Muilwijk, die, in verband met het in 1915 plaats gehad hebbende drama in het perceel aan den Overtoom, waarbij de I koopman Busch om het leven is gekomen door de rechtbank te Amsterdam was veroordeeld een gevangenisstraf voor den tijd van 6 jaar, met aftrek van 8 maanden preventievve hech- tenis. i Het Hof vernietigde het vonnis der recht bank op formeele gronden en, opnieuw recht doende, veroordeelde het den beklaagde tot een gevangenisstraf voor 'den tijd van 4 jaren met aftrek van 6 maanden preventieve hech tenis, terzake van mishandeling, den dood ten gevolge hebbende en diefstal. De eisch was 6 jaren gevangenisstraf met aftrek van 8 maanden preventief. De „Stand." meldt, dat oud-minister Co- lijn, die Donderdag naar Parijs vertrokken is, tot einde Mei in het buitenland zal verblijven. f— De minister van financien heeft, naar de „Res.bode" meldt, aan zijn ambtgenooten een brief gezonden waarin hij als zijn oordeel te kennen geeft, dat het aannemen van volontairs alleen zal mogen geschieden krachtens een voorafgaand besluit van den ministerraad. Te vens vestigt hij er de aandacht op, dat een en ander het herplaatsen van wachtgelders ten zeerste zal kunnen bemoeilijken, en dat het te werk stellen van niet-betaalde krachten ook meebrengt, dat deze krachten zich soms niet houden aan de voorschriften, aan het overige personeel gegeven. i Dte Gereformeerde Klerken. Binnenkort zal bij den uitgever J. H. Kok' te Kampen een brochure verschijnen van prof. dr. G. Ch. A alders, hoogleeraar aan de Theol. Facul teit der Vrije Universiteit, getiteld: „De exegese van Genesis 2 en 3 en de besluitfen der Generale Synode van Assen." NIE1UW® UIT DE HOOFDSTAD! Meisje doodgereden. Gistermiddag is bij het Stadion een 8-jarig meisje onder ee nzware vrachtauto geraakt en onmiddellijk gedood. Eenige kinderen waren aan het spelen langs den rij weg. Zooals kinderen, die stoeien, meer doen duwden en gooiden zij elkander. Een van de meisjes viel juist in de richting van de vracht auto en zij lag onder de wielen voordat de chauf feur er op bedacht was. De auto, welke behoort aan een wasischerij, is in beslag genomen. De politie heeft procesverbaal opgemaakt. Bel dorp op wielen. Eir is misschien een tijd geweest, dat het zwer vende leven van den woonwagenbewoner zijn be koring had. Het zwerven door het land, het trek ken naar alle windstreken, naar alle plaatsen, waar het kermis was, kan voor sommige onrus tige naburen aantrekkelijk zijn geweest. Vaak werd ontbering geleden, maar op de kermissen' werd wel weer genoeg verdiend om enkele weken zorgeloos te kunnen leven. Mogelijk hadden velen het zwervende bestaan slechts noodgedwongen, aanvaard, als een erfenis, welke zij' niet konden verwerpen, omdat zij nog de eenige bestaanskans bood voor hen, die tusschen de wielen van de krakende wagens hun jeugd hadden gesleten. Maar vrijwillig of gedwongen, het zwerversleven had een reden van bestaan. Zonder kermisklanten geen kermis. Doch de tijden zijn veranderd, de kermissen zijn in de meeste plaatsen afgeschaft. De bes ten onder de zwervers vinden nog wel eens wat te doen in Lunaparken en dergelijke; de rest moet maar zien hoe aan den kost te ko men. Zwerven heeft geen doel meer. De woon wagenklanten worden gezeten burgers, al blij ven zij hun rollend huis trouw, ©enerzijds om- ciat zij niet over de middelen beschikken een vaste woning te betrekken, anderzijds omdat het zwerversbloed zich niet verloochent en er in den zomer altijd nog wel een klein kansje is, ergens heen te trekken waar wat te verdie nen valt. Een geordende stad kan maar niet toestaan, dat de uitgezworven woonwagens ergens gaan staan waar het den bewoners goed dunkt, maar evenmin gaat het aan, de wagens maar steeds weer te verjagen. Als elke gemeente dat zou doen, zouden de bewoners nooit meer rust vin den. En zelfs de meest hartstochtelijke zwerver wil wei eens ergens neerstrijken. Zoo hebben dan de gemeenten haar woonwa genkampen gekregen, plaatsen ergens buiten, maar toch niet ver van de kom, waar de wa gens worden samengebracht, waar de men- schen niet worden verjaagd, waar zij hun eigen leventje leiden. Zooals men weet ligt het Amsterdamsche woonwagenkamp aan de ïTembrug, een Raar hónderd meter ten Westen van de Spaarndam- merbuurt Het ligt er nu al heel wat jaren. Oorspron kelijk was het iets van een asyl voor doortrek- kenden, die er enkele dagen gastvrijheid ge noten, om wat op rust te komen, misschien ook om in de hoofdstad wat te verdienen1, en daarna weer verder gingen. Maar geleidelijk aan zijn er meer „vaste" bewoners gekomen en het kamp 'heeft het karakter aangenomen van een dorp op wielen. Er staat een "klein, houten katholiek kerkje, een eveneens houten school met twee lokalen is in aanbouw. Treintjes met kipkarretjes rijden af en aainl en zij brengen nieuwe aarde bij dit dorpje van hokvaste Zwer vers. Waar die menschen van leven? Er zijn nog echte kermisreizigers bij en wijl zagen een grooten wagen, waarop gesfchilderd „Cabaret la Gaité." De naam doet wat vreemd aan in deze om geving van ellende. Ellende? Gevoelen de bewoners zelve het zoo? Er is in djt dorp iets, ondanks de armoede, dat weldadig aandoet; iets'nog van het leven der nomaden, die geen zorgen kennen, zoo lang de zon schijnt, die geen andere narigheid we ten dan slecht weer. Want als het regent is het in die miniatuur houten woningen bedompt maar- als de zon slechts even doorbreekt, leeft alles buiten. Massa's kinderen zijn er in het dorp, veel meer dan er wagens zijn, kleine smoezelige bruingebrande wezentjes, die zich van de wereld niets aantrekken. Voor het overige: houders vanijskarretjes, houtsnijders, makers en verkoopers van kleeren hangers. En dan de tijden zijn immers ver anderd heel wat bewoners van het dorp op wielen verrichten geregelde#! arbeid. Dit zijn de menschen, di ehet zwerversleven voorgoed vaarwel hebben gezegd en slechts wachten tot zij elders kans hebben een goede, niet te dure woning te betrekken. Frankrijk wondt wijzer. Durand heeft "de portefeuille van binnjenland- sche zaken aanvaard. D© kabinetsraad heeft den toestand in Marok ko besproken. Als gevolg van een aanbod van een afgezant van Abd el Krim zullen 'er onverwijld onderhan delingen worden aangeknoopt tusschen de af vallige Rifstammen en de Fransche en SpaanscHb autoriteiten. De Fransche delegatie is aangewe zen. Die besprekingen zullen te Oedjda plaats hebben na een voorbereidende Eransch-Spaansche bijeenkomst te Parijs. Protectie maakt geen vradje. Diuitschland heeft de invoerrechten voor Ne derlandse tie land- en tuinbouwproducten, exor bitant hoog, na financieele concessies onzerzijds, ©enigszins verlaagd. Daar land- en tuinbouw veel kali uit Duitschland betrekken, wordt in over weging gegeven uitsluitend Eilsasser kalimest- stoffen te koopen en het Duitsche kalisyndicaat te passeeren, teneinde op deze wijze pressie uit te oefenen op de Duitsche regeering, om de nog veel te hooge invoerrechten aanzienlijk te ver lagen. Uit het land van Lemin. 1 Alle maatregelen genomen door de sovjetre- geering, om de bevolking te dwingen de belas tingen te betalen, zijn vergeelsch. Op 1 Januari 1926 was het bedrag der niet ontvangen belas tingen 83606000 roebel. Sindsdien is de toestand nog erger geworden. Ook de inning van verschil lende© andere (accijnzen, enz.) laat veel te wen- schen over. Het grootste percentage wanbetalers leveren de boeren op,- voor wie de niet-betaling van de belastingen een soort wapen in hun strijd tegen de Bolsjewiki is. Er zijn echter ook andere cate gorieën van wanbetalers, o.a...de Staats indus trie De „Eikonomitsjeskaja Zjiznj" geeft de vol gende cijfers. De wanbetalers zijn: particulieren 62.2 pet. (te vorderen bedrag 52055000 roebel), coöperaties (te vorderen bedrag 8150000 roebel), Staatsondernemingen (te vorderen bedrag 22831 duizend roebel). Aan niet betaalde accijnzen heeft da Staat te vorderen niet minder dan 4906500 roebel. Hac anderen ons. zien... en wij andenen Hollanders staan er voor bekend, dat zij vreem delingen, die trachten HoUaudsch te spiekten, vaak pardoes in 't gezicht uitlachen. Dat deze gewoonte minder beleefd is, geven wij gereedelijk toe... maar een enkelen keer be zondigen vreemdelingen zich ook aan hat be lachelijk maken van het buitenland. Zoo publiceerde onlangs een Etngelsoh dagblad de „lachwekkende ervaringen" van een corres pondent in Amsterdam. Deze waschechte Brit vond het noodig te Jaehen. „Om statige Hollandsche matrones die, ondanks hun dikte, mantels en japonnen droegen van ge ruite stoffen, waarvan het weefsel hem aller minst bekoorde: i „Om een dikken tramconducteur, die met een dood ernstig gezicht bedankte voor een fooi van twee en een halve cent; „Om een zakenbrief, dien een zuinig kóópman beantwoordde op den onbeschreven kant van het epistel (Onder de Streep uit het „Hbld.") moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ct. PUROL

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4