NIEUWE 1 Dinsdag 18 April 1920 3$ e Jaargang NO 44 INTERC. TELEPHOON 52 L4NGED1JKËR COURANT Raadsvergadering te Zuidscharwoude. Gisterenavond om hajf 8 vergaderde de ge- eenteraad te Zuid-Scharwoude in voltallige Voorzitter: den EdelAchtb. Heer Burge ester. Secretaris: den heer Kunnen. De notulen der vorige vergadering werden der dankzegging voo rde samenstelling goed- keurd. Door B. en W. wordt voorgesteld een plaats- ;rvangend lid der commissie voor het gas- idriji te benoemen in. verband met het ont slag als lid van den raad' van den heer irkhout. De lieer Dijkhuizen spreekt er zijne ver kering over uit, dat hier eene benoeming jet plaats hebbe nofschoon er geen vacature De lieer Berkhout heeft ontslag genomen raadslid doch niet als commissielid. Volgens gemeenschappelijke regeling heeft het af- >den als lid dier commissie niet plaats. Spr. iagt welke grondeneer aanwezig zijn om ontslag te rechtvaardigen. De voorzitter antwoordt hierop, dat het col- >e dier commissie gevormd wordt door' leden ji den Raad. Indien geen der leden.zich de 'noeming laat welgevallen', kan een ander liten den raad benoemd worden, doch de doeling is, dat het toezicht op het gasbedrijf tgeoefend wordt door den Raad. De voorz. gt, dat bij het ontslag als raadslid het ont- ig als lid der cpmmissie automatisch ge- hiedt. De heer du Burck sluit zich geheel aan bij 'n heer Dijkhuizen. 'Spreker wijst vervolgens art. 3 der gemeenschappelijke regeling, larin dit punt zeer duidelijk is aangegeven, olgens de artikelen dezer regeling heeft de ad niet het recht om de nheer Berkhout te itheffen van die functie. Spreker haalt hior- aan hetzelfde,geval, wat zich destijds heeft lorgedaan met wijlen den heer Greidanus, eveneens geen ontslag is verleend als immissielid, toen genoemde heer bedankte s raadslid. De voorz. antwoordt ,dat in de praktijk ge- eken is, dat de commissie uit raadsleden moet istaan. Het betreffende artikel in het HHuish. eglement wijst eveneens op automatisch ont- g van die functie. Spreker wil zich evenwel et verzetten indien de meerderheid van den aad den heer Berkhout in die functie wil idnhaven. De heer .Dijkhuizen is van meening, indien reglement automatisch ontslag bepaalt, .a w. als het ontslag als raadslid samengaat et ontslag als lid der gascommissie, dan zou :t in strijd zijn met het reglement indien de. ier Berkhout aanbleef als lid der commissie. De voorz. geeft toe, dat de opzet van ge hemd ooilege is, dat dit bestaat uit raadsleden. De heer du Burck ziet gaarne bijvoeging van n alinea aan het reglement, waarin bepaald ordl ,dat bij aftreding als raadslid de aftre- ing als lid der commissie automatisch ge- hiedt. De voorz. zegt, dat dit het reglement wel >u verduidelijken, doch wijst er nog eens met idruk op, dat, indien de raad zich verzet tegen benoeming, spreker zich er bij neer zal ggen,. De heer Groen meent, dat bij een: volgend lid zelfde moeilijkheden zich weer voor zullen °en. Spreker ziet nu liever eerst de uitmaking in het feit. Het gaat er tenslotte om wie hier "hjk heeft: de voorzitter of de heer du Burck. De voorz. antwoordt, dat het hem precies tzelfde is. De heer Zeeman is vervolgens aan het woord houdt zich aan hetgeen het reglement voor stijft. Indien het de bedoeling is dat de adsleden die commissie vormen, dan moet ter ook de hand aan worden gehouden. Spr. maling aan de juristerij, warn/t tenslotte °rdt het toch zoo uitgezocht. Spreker ver aart niets tegen den heer Berkhout te hebben, 0ch gaat het hier om 'het recht.. Spreker is *2r eene nieuwe benoeming. De heer Groen merkt op, dat als het niet de edoeling is geweest, waarom dit dan niet ge- 8d is tijdens de vorige vergadering, toen er fuming werd gehouden, welke een zoo pijn- karakter droeg. ~e heer du Burck zegt dat hij zich niet op 6 hoogte heeft kunnen stellen omtrent de di- ":rse bepalingen betreffende de commissie. et was spreker niet bekend, dat het hier den eei' Berkhout gold ondanks gevraagde iiilich- fëen bij den secretaris. Spreke rkan wel met •kerheid verklaren dat de heer Berkhout zelf 'et Weet dat hij automatisch is afgetreden als raraiissielid. Spreker wil echter de voorge- -ra'even reglementen nakomen en wil voor- den om ee nwijziging in het reglement aan •hengen. «lerna leest de voorzitter het reglement voor. De heer Kramer stelt voor om de formaliteit te verrichten doo rden heer Berkhout eervol ontslag te verkenen. Dit moet geschieden met omschreven redenen. De voorzitter vraagt aan den Raad of dit voorstel gesteund wordt, hetgeen bevestigend beantwoord wordt, waarna het voorstel in stem ming wofdt gebracht en aangenomen wordt met 5 stemmen vóór en 2 tegen,, n.l. de heeren du Burck en Dijkhuizen. De heer Zeeman wijst er nog eens nadrukkelijk op, dat het hier absoluut geen persoonlijke kwestie geldt. Hierna komt aan de orde de benoeming van een plaatsvervangend lid der gascommissie. Uitgebracht worden op den heer Zeeman 3 stemmen, op den heer Groen 2, terwijl 2 brief jes blanco inkwamen, zoodat de heer Zeeman als zoodanig benoemd is. De voorz. vraagt den nieuwbenoemde of hij de benoeming aanvaardt, waarop de heer Zee man dit bevestigd. Vervolgens is aan de orde de benoeming van een plaatsvervangend lid der schoolcommissie wegens periodieke aftreding van den WelEerw. Heer Ds. J. J. v. Meurs. Bi. en W. bevelen aan als no. den aftredende e nals no. 2 den heer J. de Geus Pzn. Uit de gehouden stemming blijkt dat Ds. v. Meurs en de heer J. de Geus 1 op zich verkre gen heeft, terwijl 1 stem waardeloos was, zoo dat Ds. v. Meurs werd herkozen, waarvan den herbenoemde mededeeling zal worden gedaan. De volgende benoeming geldt het Burg. Arm bestuur wegens periodiek aftreden van-den heer S. Kruijer. Door Bi. eri W. wordt de volgende voordracht ingediend: no. 1 de aftredende, no. 2 den heer M. Zijp Sr. Bij gehouden stemming blijkt de heer Kruijer te zijn herkozen met 4 stemmen. De heer Zijp verwierf 3 stemmen. Van deze herbenoeming zal den heer" Kruijer mededeeling worden gedaan. Vervolgens deelt de voorz. den Raad mede, dat B. en W. aan den heer J. J. du Burck, onderwijzer, een ziekteverlof van 2 maanden hebben toegestaan en dat als tijdelijke plaats vervangster is aangewezen Mej. A. Biester- bosch te Limmen (thans op wachtgeld), Door B. en W. is kasverificatie der gemeente gehouden, waaruit blijkt (fat de ontvangsten zijn geweest f63922.23, uitgaven f 57080.85, zoo dat in kas aanwezig moest zijn f6841.38, het- in orde is bevonden. Van Ged. Staten is ingekomen de vaststelling van de bijdrage van den pensioensinkoop. Van den L.T.B. is een dankbetuiging ont vangen tevens vermeldende dat de afgeloopen tuinbouwcursus is bezocht geworden door 23 leerlingen. De heer Zeeman meent dat de cursus ge ëindigd is met 24 leerlingen. De voorz. antwoordt hierop, dat soortgelijke ingekomen stukken niet in behandeling komen en hiervan alleen mededeeling wordt gedaan, daar- deze stukke nter visie liggen. De heer Zeeman wil echter zijne voldoening uitspreken ten aanzien van de verkregen) resul taten, bereikt met den cursus. Vervolgens is ingekome injaet verslag over 1925 van de plaatselijke schoolcommissie, even eens het verslag van de commissie van het Vei volgonderwijs over 1925—26. Dooi het college van B.. en W. wordt den Raad voorgesteld bovengenoemde stukken voor kennisgeving aan te nemen- waarmede de raad zich vereenigt. Door B. en W. wordt vervolgens aangeboden het cohier van de 'Hondenbelasting over 1926 en is vastgesteld op f 189.hetgeen door den Raad wordt goedgekeurd. "Het volgende punt der agenda vermeldt de vaststelling der belastingverordeming op de pu blieke vermakelijkheden. De voorz. deelt mede, dat ingekomen is cem "verzoekschrift van de Vereenigde Vereenigm- gen om vrijgesteld te worden van de belasting. Door B. en W. wordt voorgesteld dit ver zoekschrift voor kennisgeving aan te nemen. De heer Zeeman kan zich zeer goed plaat sen op het standpunt van de "Vereenigde Ver- eenigingen. Zij trachte nde druk door de belas - ting op de vermakelijkheden te verminderen. Spr. begroet met vreugde het verzoekschrift en verklaart zich dan ook tegen 'de nieuwe verordening. De voorz. antwoordt, dat de vorige raads zitting aan B. en W. werd voorgesteld een concept-regeling samen te stellen, hetgeen nu is geschied en hebben B. en W. met de ver schillende instellingen rekeningen gehouden, doch het verzoekschrift behelst om-geheel ont last te blijven van de belasting. De heer Groen voert aan, dat ze nu toch ook niet ontlast zijn. De heer Kramer meent, dat de nieuwe veror dening eene geheele ontlasting inhoudt, door dien de vereenigingen worden vrijgesteld. De vereenigingen moete nvolgens de nieuwe be palingen het bedrag der belasting voorschie ten daar het publiek de belasting betaalt en zij het aldus terugontvangen. Spreker heeft het zich aldus voorgesteld. De voorz. geeft den heer Kramer hierin vol komen gelijk. De belasting wordt gelegd op de bezoekers. Tot dusverre werd belasting ge- heve nvan den-gene die de vermakelijkheid gaf. De heer du Burck wil gaarne nog even terug komen op het voorstel van B. en W. betreffen de 'hét verzoekschrift om dit vóór kennisge ving! aan te nemen. Indien de Raad zulks doet, dan wordt er geen aandacht aan geschonken en wordt het terzijde gelegd. Spreker behoudt liever het recht om te doen wat de vereeni gingen vragen. De voorz. vraagt of een der leden stemming wenscht omtrent het voorstel van B. en W., hetgeen bevestigd wordt. De uitslag vermeldt 4 stemme nvoor, tegen stemden de heeren du Burck, Zeeman e nDijkhuizen. Het voorstel ds dus aangenomen. De voorz. doet hierna voorlezing der ver- verschillende punten der verordening. De lieer Dijkhuizen vraagt indien in een open baar lokaal radiomuziek wordt gegeven, of dit eveneens onder de verordening valt. De voorz. antwoordt hierop, dat radio uit de verordening is weggelaten,- daar dit ook elders moeilijkheden heeft opgeleverd en zal dit slechts bij uitspraak van den Hoogen Raad beslist kun nen wordea. De heer Dijkhuizen vraagt of hetzelfde geldt voor het laten spelen van gramafoons. Door den voorz. wordt gezegd dat ook dit een zaa kis, die in andere plaatsen vele moeilijkheden met zich mede heeft gebracht. Indien in een lokaal een gramafoon wordt gespeeld of dat daar eenigé muzikanten spelen, zal de praktijk moeten lleeren in hoeverre de toepassing der verordening zich strekt. Die heer Kroon vraagt waar of het heen moet, indien de verordening zulke moeilijkheden brengt. Spreker zegt om alle3 aan den kant te doen en beter bij het oude te blijven. Het gaat volgena spr. Jie ver. Dé heer Groen verklaart dat de onde verorde ning niet. gehandhaafd kan blijven. Aan de hand van do wet is wijziging noodzakelijk. De prak tij ic moet het leeren hoe de verordening moet wordea toegepast en zal de uitvoerder nauwkeu rig te werk moeten "gaan en hangt van de uitvoe ring zeer veel af. De heer Kroon zegt, dat in de groote steden de verordening een groote oppositie in het leven heeeft geroepen. Spr. is overtuigd dat het te ver wordt gedreven. De voorz. zegt, dat- de raad eenmaal besloten heeft om de verordening vast te stéllen. Spr. heeft in vorige vergaderingen herhaaldelijk ge wezen op de moeilijkheden die de nieuwe veror- i dening met -zich brengt. i De- heer Zeeman zegt indien de verordening niet 'wenschelijk is, dan kan de Raad ten alle tijden op haar besluit terugkomen. Indien de uit voering der belasting zooveel voetangels en klem men bevat, dan kan volgens spr. een voorstel als dusdanig worwden ingediend. Dé voorz. voert nogmaals aan dat aan het col- llege van B. en iW". de Opdracht is verstrekt een eoncept-regoling vast te stellen volgens het raads besluit 'hiertoe. Dé heer 'Zeeman is van meening dat er tocH iets gebeurd is, gezien het adres der organisatie. Spr. is voorstander om de vermakelijkheden nieti al te zeer in de verdrukkingen te brengen en wijst op het groote verschil van het aantal be zoekers indien het een goedkoope uitvoering be treft. Indiende belasting zal worden toegepast, dan wordt tevens een zeker gedeelte van het publiek door de belasting uitgesloten, daar juist dit gedeelte de verhoogde entree's niet zal kun nen betalen. De heer Kramer zegt dat de belasting zal drukken voor 80 pet. op dat uitgaand publiek, netwelk geen belasting, in welken vorm ook, be taalt. Het maakt voor hen geen verschil of de entree 10 cent meer zal bedragen. Het bezoek zal hierdoor niet verminderen. Spr. beeft een on derhoud gehad met eenige leden der organisatie i en hadden deze geen bezwaar tegen de verorde ning nadat spr. de uitvoering ervan had uitge legd. Spr. zegt dat het beter was indien die menschen, die de verhoogde entxée's niet 'kunnen betaler., in het geheel niet uitgaan, want als zij dat dubbeltje niet kunnen missen, dan kunnen, zij de entree van 50 of 60 cent in het geheel niet missen. Voor de gemeente is de nieuwe vér or de - ning een finantieel voordeel en nogal van betee- kenis. Doch het gaat om de juiste uitvoering der verordening. Het ligt niet in de bedoeling dat als iemand op een mondorgel hier of daar in een lokaal speelt, dit aan te merken voor een publieke vermakelijkheid, doch wat in het alg'e- rneea geldt voor publieke vermakelijkheid valt onder de veróraening. Spr. zegt, dat niet uit het oog verloren moet worden, dat dezfe belasting de allergemakkelijkste betaling is van alle 'an dere. i De heer du Burck kan zich geheel aansluiten bij den heer Kramer en zegt spr. dat bij -een der wordt. i8pr. is evenwel tegenstanderom op éen eens genomen besluit terug te komen en v"raagt of er dan geen eerbied méér is voor de uitspraak van de meerderheid der raadsleden. De voorz. antwoordt, dat het hem ten zeersté spijt, dat de heer du Burck dit zegt en wijst den heer du Burck er op eens evén te willen denken aan de verordening op de winkelsluiting. Vervolgens doet de voorz. verdebe voorlezing der artikelen. De heer du Burck vraagt of de Nuts-Vrouwen avonden éveneens onder dé bepalingen vallen. De voorz. wijst-naar een volgend artikel, waar in bepaald i3 dat voor zulke avonden belasting wordt geheven volgens de plaatsruimte. Spr. merkt op dat de uitlegging der verschillende punten verschil van meening kan teweég brengen, doch voor uitvoeringen uitsluitend voor leden en donateurs zal geen belasting worden gehéven. Voorz. zegt dat dansen een aparte publieke ver makelijkheid is, waarvoor belasting moet worden betaald. De heer Kramer is er niet voor om van een bal dat na een uitvoering in besloten kring gegeven wordt, belasting te neffen.' Wel van bal dat aangekondigd worut. Voorz. antwoordt, dat geen belasting voor bal in besloten gezelschap verschuldigd is. De heer Krtmer wil geen belasting heffen van tooneelvertooningen, gegeven door sociëteiten en andere vereenigingen, om niet voor leden en schriftelijk guïntroduceerden. Voorz. zegt dat alles ondervangen wordt, wan neer men zegt dat alle uitvoeringen vrij belas ting zijn, die gegeven worden utsluiitend voor leden en donateurs. Dit wordt aangenomen. Ook schiettenten op kermis zijn belasting ver schuldigd naar oppervlakte. Vrijgesteld worden liefdadigheidsvoorstellin gen en avonden waarop lezingen worden gehouden op godsdienstig, wetenschappelijk en politiek ge bied. Die heer du Burck wil hierbij voegen avonden op. sociaal- en kunstgebied. De voorz. ontraadt dit met het oog op vele moeilijkheden. De heer du Burck dacht dat dit geen kwaad! kon met het oog op de staatspensioneering. Daar beweegt men zien op sociaal gebied. De heer Groen wil het geheele artikel laten vervallen omdat de daarin genoemde punten geen vermakelijkheden zija. De voorz. heeft hiertegen geen bezwaar, maar zo komen in iedere verordening voor. Na nog eenige gedachten wisseling, wordt het woord sociale" aan het artikel toegevoegd. B. en W. zijn bevoegd vermindering of vrijstel ling van belasting te verleenen. De verordening wordt hierna aangenomen met de heeren Zeeman en Kroon tegen. jEjveneens wordt aangenomen de veroordening op de invordering. Dian komt in behandeling het piint: aanbrengen van brandkranen. Namens de minderheid van B. en W. Z.B.A zelf stelt voorz. voor, over te gaan tot het aanbrengen van brandkranen op de reeds bestaan de spruitstukken. Daarvoor zijn noodig 14 brand kranen. Daarbuiten is er reeds 1 op het Melkpad. De kosten zullen bedragen f 50.per kraan, terwijl het zich niet laat aanzien dat dit bedrag nog lager zal worden. Aan onderhoud kosten de kranen f 5 per jaar, wordt dan f 70 en f 10 die reeds betaald wordt, is f80. De totale aanschaf fing clie f700 bedraagt zou spr. willen bestrijden uit een leeniug, af te lossen in 10 jaren. De uit gave mag eenigszins ingrijpend zijn, maar men moet niet vergeten, dat men de gemeente er brand vrij mee maakt. In dit verband herinnert spr. aan den laatsten brand. iWas die 's nachts uitge broken, dan was de ramp met de bestaande blusch middelen veel grooter geweest. Z.EI.A. stelt dan ook vol vertrouwen voor over te gaan t-ot het aanbrengen van brandkranen. Financieel is het niet onmogelijk. De totale kosten zullen met in begrip van bestrating niet meer dan f800 be dragen. iWeth. Kroon vindt 't overtollig, vooral in de Dorpsstraat. De eilanden zouden dan ten achter komen. Er zijn buurten waar men met de spuiten niet koineu kan, en dan ware het beter eerst de eilanden te voorzien. Er is water aan de Dorps straat genoeg. Spr. geeft in overweging met tot plaatsing over te gaan. Het is een te groote uit gave. Het is bespottelijk om voor mijn huis en andere dergelijke peroöelen een brandkraan aan te brengen. Voorz. antwoordt dat de spruitstukken daar zijn aangebracht, waar B.enV. en den Raad het noodzakelijk achtten. Om brandkranen op de eilan den aan te brengen, zou te ver gaan. Bij de be proeving van de bestaande kranen staat men. steeds vol bewondering over de hoeveelheid wa ter. die ze geven. Voor slangen en standpijpen behoeft men geen verdere kosten te maken. E;n de gemeente is zoo goed als brandvrij.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1