Hike Breijer ■Biffll'iSiiitiiKNia VERSCHENEN No 46 Zaterdag 17 April 1920. 3&e Jaargang m mèmlmm Firma R. J. HOUWING, MIENT I - - IEL 044 ALKMAAR VertegenwoordigerS.K.F. Kogellagers Revue van de Week Ar pad Moldovén Speciaal Cersetten-Magazijn ALKMAAR Me prllzfli. s Me keuze. Niemeyer's ROOSE" S1ERXABÜK mTERC. TELEPHOON 52 NIEUWE 0|| [«DIJKER COURANT Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD s ^AREL g J.SG1HMIBT ■S ElKELETl 5ERG5TOAT 28 ALftMAAIR, Revue van de week. De „trek" naar de bollenvelden in de Leidsch- Haarlemsche streek duurde ook na Paschen voort. En de Directie der 'Spoorwegen zorgde voor goedkoope reisgelegenheid, waarvan door vele ohnderden dankbaar gebruik werd ge maakt. De vroege lente van 1926' is grillig van aardl Nnorde- en Ooste- of Westewind wisse len elkaar telkens af. En dat verraderlijke- speelsche is gevaarlijke bondgenoot voor de griep, die nu rondwaart in gelukkig meestal goedaardigen, maar toch ook wel eens beden- kelijken vorm. Onze senatoren hebben in de afgeloopen week twèe vergaderingen gewijd aan de Regeeri'rtgs- verklaring, door Minister de Geer den llden Maart in de Tweede Kamer afgelegd en. door den premier in den avond van 1 April j.l. voor den senaat „aangevuld", overigens met ver wijzing naar de discussie, in de Tweede Kamer gevoerd. De verschillende partijen in de Eer ste Kamer hebben hun oordeel doen kennen overhel nieuwe Kabinet. Niettegenstaande Min. de Geer in zijn Antwoord Vrijdag j.l. kon con- stateeren, dat zonder uitzondering alle spre kers het extra-parlementaire Ministerie welwil lend waren tegemoet getreden, kan de ont vangst, het nieuwe Kabinet bereid in de Senaat, niet worde ngeroemd. En prof. Anema, voor de anti-revolutionnaire fractie sprekend," deed zelfs gevoelen, zij het in veel zachter vorm dan Mr. Heemskerk in het Lagerhuis had gedaan, dat men eigenlijk het vervangen van Minister Colijn door Mr. de Geer slechts met moeite kan gedoogen. O verheer schend in de redevoe ringen van alle Rechtsche afgevaardigden was het sterk sprekende verlangen naar herstel der coalitie, waarvan verzekerd werd, dat zij in den Senaat nog ongerept, is. Dn chr.-historische senator Mr. de Vos van Steenwijk veroorloofde zich een dusdanig feilen aanval op de vrijz. democraten, inzonderheid op Mr. Marchant, wien hij van winstbejag en „jacht op porte feuilles" beschuldigde, dat prof. van Embden genoopt was - een woord van verontwaardigd verweer te spreken, dat ook -door sommige van zijn politieke, tegenstanders met instemming werd vernomen. .Uit de rede van den minister-president toe ken ik nog aan, dat het Kabinet niet denkt aan een voorstel tot de Kroon te. richten om het aanhangige Bioscoop-ontwerp in te trekken. Deze verklaring lokte zeer scherpe critiek uit van Vrijheidsbondsche zijde. Mr. Rink liet be lopen, dat zoodra het bewust ontwerp in de Eerste Kamer aan de Orde komt, een buiten gewoon fellé oppositie zich zal openbaren. Op het chr.-historische congres, te Utrecht gehou den in de afgeloopen week, heeft Dr. de Vis- scher verduidelijkt dat een Katholiek-initiatief- °ntwerp inzake art. 123 Indisch Regeerings- feglement (betreffende de zending) op komst \S- bn bij voorbaat verklaarde dr. de Visscher, dat ook hij zich aansluit bij' de bezwaren zijner Pattijgenooten tegen dat voorstel. Men heeft hier dus te doen miet een zooveel- te °bectj van politieke strijd, misschien van l0g gevaarlijker soort dan het zooeven ge hemde bioscoop-ontwerp!....."... De Eerste Kamer hervatte op 13 April hare erkzaamheden met de bedoeling van vliegens- ug en bliksemsnel de Hoofdstukken, der aatsbegrooting 1926 af te 'doen, zoodat het £ddget vóór 1 Mei a.s. door HI.M. kan worden eKrachtigd. Gelijk wen weet, vat den 20sten 'S' de Tweede Kamer zie zware en.omvangrijke taak aan der ampele bespreking van| allerlei onderwerpen, belangen, vragen, die bij de spoedbehandeling van het Budget bleven rus ten. 1 r Uit Atjeh kwam de droeve tijding, dat bij een klewang-overval kapitein Paris en 5 marechaus sees zijn gesneuveld, welke zeker ernstige ge beurtenis aanleiding gaf tot velerlei beschou wingen over waarde en beteekenis van onze „Atjehsche Politiek". De Tweede Kamer be gint straks met de behandeling der Indische Begrooting. Waarbij dan vanzelf de gelegen heid zal komen voor Minister Koningsberger om over onze huidige positie in het Atjehsche zoo mogelijk meer licht te 'doen schijnen. De pogingen om huwelijks-toelagen te ver krijgen voor tijdelijk Rijkspersoneel zijn mis lukt. De ministerraad heeft het daartoe strek kend verzoet categorisch van de hand gewezen. Welke beslissing trouwens kon worden ver wacht. Uit de jongste Personalia: Het Paaschcon- gres van de S.D.A.P. heeft in de plaats van, den heer Vliegen, die verzocht had te worden vervangen, tot Voorzitter der Partij gekozen den heer H'enri Polak. In de vacature Limburg is tot lid der Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gekozen de heer J. H. Schaper. Uit de doodenlijst: Gepens. Gen.-Majoor Ha- neker te 'sGravenhag eop 90:jarigen leeftijd. Mr. J., Ph. van Biosse, oud-administrateur van de Generale Thesaurie, in 84-jarigen ouderdom. Uit de misdadigheidsrubriek der week no teer ik de veroordeeling van Muylwijk in de byekende oude moordzaak van den Overtoom te Amsterdam door het Hof aldaar, tot 4 iaren gevangenisstraf met aftrek van een "half jaar voorarrest. De Rechtbank had den beklaagde tot 6 jaar veroordeeld. Een waschvrouw in de Hamelstraat te Amsterdam is misschien door een kostganger van al hare spaarduiten, be dragende f2000, beroofd. De 61-jarige prédi- kant uit Heemse die te Utrecht terecht stond wegens mishandelingen op tuchtelingen, ge pleegd in het gesticht „De Glindhorst", is veroordeeld tot f500 boete, subsidair 50 dagen hechtenis. De eisch luidde 'een maand. haar echtgenoot liep te twisten zich plotse- lign onder een tram. Zij werd gedood en de man, die haar trachtte te redden, zwaar ge- .wond. Minister Kan vertoefde in Drente om de toe standen daar te aanschouwen. Hij raakte met zijn auto in een kuil. Wonder boven wonder is het incident afgeloopen zonder ernstige gevol gen. Biina dagelijks komen berichten aan over ongelukken bij de onbewaakte overwegen. In de afgeloopen week „vielen" vier slachtoffers van deze soort bezuiniging bij de spoorwegen, welke niet zal kunnen worden gehandhaafd, al ware het slechts wijl ze blijk: geeft van een kleinachting voor het menschenleven, welke zich in onze dagen toch al jammerlijk genoeg manifesteert. Bij Leur is een doofstomme vrouw van 30 jaar bij zulk een overweg door een trein verpletterd. Te Groningen is een groote meubelfabriek in,-de asch gelegd. Vruchteloos trachtte men de oqrzaak van den brand te vinden. Te Amster- dam woedde Zaterdag j.l. het vuur in een jaloe zieën-fabriek aan den Overtoom. De brand die een zeer dreigend karakter aannam, werd met groote inspanning eindelijk bedwongen. De geruchten over verplaatsing van het 15e regiment Infanterie uit Delft blijken ongegrond te zijn. Wel zijn verschillende reorganisatiën en mutatiën in de militaire sfeer in „voorbenei- dign", doch: Delft behoudt z'n mannetjes. De Haagsche verkeers-agenten hebben witte uniformen gekregen. Het vermoeden dat ze een ietwat grotesken indruk zouden maken, bleek ongegrond en voor "de verkeersveiligheid vooral des avonds uitstekend. Ter navolging in j andere groote centra met alle warmte aanbe- I volen. Fotografisch Atelier Noordscharwoude Ook aan huis te ontbieden. Geopend 's Woensdags den geheelen dag. 's Zondags tot 12 uur. Van de geruchtmakende moordzaak te Cu- lemborg valt te vermelden, dat de .Commissaris van Politie Blok, die gegijzeld was wegens het niet beantwoorden: van vragen, hem door den rechter-commissaris gesteld, zich weer op vrije voeten bevindt. Het onderzoek in deze som bere en duistere zaak wordt in hooge mate be moeilijkt doordien een der meest verdachte per sonen zelfmoord heeft gepleegd. Te Blerick heeft een man al dansende de vrouw, met wie hij een dansje maakteeen levensgevaarlijke steekwond toegebracht. Te Nieuwenhage (L) werd ingebroken bijeen 66-jarige weduwe, die door de booswichten dusdanig mishandeld werd, dat zij in levens gevaar verkeerde. Bij het-aanstippen van iets uit de lange lijst van ongelukken moet allereerst worden ver meld de tijding over een scheepsramp, waarbij' het Nederlandsche s.s. „Silvanus" in aanva ring kwam met een Amerikaansch tank-stoom schip. Vijf en dertig van de vijftig koppen', waarmee het Nederlandsche schip was bemand, werden vermist. Behalve de kapitein en de officiere nbestond de bemanning der „Silva nus" uit Chineezen. Te RFtterdam stortte een vrouw, die met 5 17 - Tel. 526 m CORSETTEN. O KINDERLIJFJES. 5 BUIKBANDEN. Z BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE - Almelo. dit Plaatjes Olbum f ieerrun Reisuerhaai vephpyqbaar voor rooKers van Friescbe Heerenbaai en eenige andere soorten Vraagt Uwen winkelier welke soorten de oom beualten die reent geuen op deze fraaie uitgaue BUITENLAND. Griekenland heeft weer eens een revolutie beleef dwelke gelukkig goed is afgeloopen, in zooverre dat er niet te veel slachtoffers ge vallen zijn. Zooals altijd echter hebben de offi- cieele communiques ee ngunstig beeld gegeven van het verloop der revolutie, zoodat verras singen nog niet uitgesloten geacht moeten wor den. Het volgende is gebeurd. Het garnizoen van Saloniki kwam in opstand, niet tegen de regeering doch tegen de stedelijke autoriteiten. De regeering zond echter haar vloot er op af, zoodat in een minimum van tijd het garnizoen zich moest overgeven. En Piastiras, die achter deze beweging gestaan zou hebben zag al zijn verwachtingen in het niet verzinken. Onder wijl heeft Pangalos de huidige dictator, zich tot President laten kiezen'. Met enorme meer derheid van stemmen is deze generaal uitver koren tot Griekenlands president. De gebeur tenissen in Griekenland hebben de komende maanden onze belangstelling. Immers dit land land is altijd een broeinest geweest van revolu- tiezoekende generaals. Een revolutie die thans op bloedige wijze zou Uitbreken zou een ramp beteekenen voor den vrede van Europa welke niet te overzien zou zijn. Een andere revöluti evani veel grootene ge volgen nog is vermeden door eentoeval. Woensdag j.l. heeft een krankzinnige Iersche vrouw een schot gelost op den Italiaaaschen dictator dat gelukkig niet den dood tengevolge heeft gehad. Mussolini's neus werd slechts lich telijk beschadigd. Men kan "het niet eens zijn met de handelingen van dezen politieken krachtmensch, men mag zelfs zijn daden ver foeien, zijn dood kanomen momenteel niet wen- schen. Want immers een gewelddadige diood van Mussolini zo,u onvoorwaardelijk beteekent hebben het in vuur en vlam zetten van Italië en wellicht van een nog grooter deel van Euro pa. Een burgeroorlog zou onvermijdelijk ge weest zijn en duizenden en nog eens duizenden zouden het leven er bij ingeschoten hebben. Het is daarom dat van een geluk gesproken mag worden dat Mussolini niet het slachtoffer gewarde nis van dezen waanzinnigen aanslag. „Naar den vrede" staat boven de telegram men die thans uit Parijs en Marokko' geseind worden. Eindelijk daw is een begin gemaakt met serieuze besprekingen die te Oudjda zullen geschieden. Daar zulle nde Spanjaarden, Frani- schen en Riff ij enen bijeen komen om te beraad slagen over een verzoening die immers voor den vrede in Europa maar al te zeer gewemscht is. Er valt nog niets te zeggen over den afloop der onderhandelingen. Maar het land dat de schuld zal hebben aan een eventueele misluk king zal een onverantwoordelijke positie in nemen. Het valt daarom te verwachten dat bin nen enkele weken in ieder geval een wapenstil stand gesloten zal zijim. In China daarentegen valt van een toenade ring nog niets te zeggen. Wu; Pei Fu heeft uit- noodiging gekregen Peking te bezetten en naar alle waarschijnlijkheid zal deze vechtjas fin nen miet te langen tijd doch voor hoe lang? de teugels in handen nemen. Tusschen de „wapen broeders" Wu en Tsang Tso Lini is reeds ruzie ontstaan zoodat zij van broeders in den strijd vijanden geworden zijn. Een overheersching van Wu zal door Tsang niet geduld worden, zoodat indien Feng voor goed uit den strijd uitgeschakeld kan worden een nieuwe kamp zal ontstaan tusschen de rivalen Tsang Tso Lin en Wu Pei Fu. In Frankrijk wordt thans met alle macht ge werkt aan het voorkomen van een nieuwe in flatie. Een nationale inschrijving voor de infla- tiekas heeft een goed succes. Voor honderd duizenden wordt vrijwillig ingeteekend. Doch dit alleen is niet genoeg. De financieele maat regelen welke door de Kamer zijn aangenomen komen thans in den Senaat die echter wel geen ernstige bedenkingen zal hebben. Vermelding verdient vervolgens nog het af wijzend standpunt van Rusland om deel te ne men aan de voorbereidend eontwapeningscon- ferentig. Rusland baseert deze weigering op het niet-voldoen der Zwitzersche regeering aan de voldoeningseischen van Rusland in cerband met den moord op Worofski. De Zwitsersche regeering verklaart van haar kant alles in het werk gesteld te hebben om een verzoening tot stand te brengen. Tenslotte het meer vredelievende feit, van het opstijgen va nde „Norge", met welk enorm luchtschip de expeditie Amundsen-Ellsworth zal trachten den Noordpool te bereiken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1