w i i! HIEIIWE LANGEDIIKER COURANT - (Tweede Blad) ZATERDAG 17 APRIL 1926. De Langediiker Groenten-Centrale Vergadering van het bestuur der Langendij- ker Groenten Cenitrale, gehouden op Woensdag 0p Woensdag 14 April 1926, 'snam. 2 uur in het vergaderlokaal. De Voorzitter, Burgemeester Slot, opent de vergadering met een hartelijk welkom aan de leden en in het bijzonder den heer T. Kliffer, plaatsvervangend lid van Koophandel en den heer Moerbeek, nieuw afgev. voor Oterleek. De Secr., S. de Boer, leest de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld en geteekend. Aanwezig waren 27 personen. De keurlijsten van Februari en Maart circu- leeren bij de leden', waarop geenl op- of aanmer kingen worden gemaakt. Uit het rapport over het nazie nvan het betaalkajitoor werd mede gedeeld, dat alles in goede orde was bevonden* en dat in de maand Februari geveild was voor een bedrag van f331854.46, waarvan voor: Br. opLangendijkf 82616,67, St. Pamcras f62227.78, St. Pancras R.K. f5027.49. Heer Hugowaard f28424.46, H.H. Waard R.K. f 15449.68, de Schermer f 10712.68, Koedijk f63624.54, Zuid- Scharwoude f48191.39, Z.-Scharwoude R. K. f3919.64, Ursem f3925.26, Hensbroek f 3205.27, Oterleek f 1241.47, Diversen f3288.13. In de maand Maart is geveild voor een be-' drag van-f.592748.14, waarvan voor. Broek op Langend, f 15373.25, Z.-Scharwoude f88934.89, Z-Scharwoude R. K. f7489.81, 'H'. H. Waard 5f3491-5 -, H. H. Wahrd R. K. f 1798.65, de Schermer f23297.31, Koedijk f126828.—, Sint Pancras f 111713.28, St. Pancr. R.K. f 11273.89, Ursem f4317.20, Hensbroek f3616.82, Oter leek f 1114.27, Diversen f7526.77. Medegedeeld werd dat op de vergaderingen van het U.C.B. en Groepveilingen het dag. bestuur tegenwoordig is geweest. Daar er van die vergaderingen uitvoerige verslagen versche nen zijn werd geen verslag verlangt. Het oordeel der verg. wordt gevraagdin zake het laten drukken van het verslag der alg. verg. van 4 Maart j.l. Daar hiervan uitvoerige verslagen van in. de couranten zijn vermeld, acht men het algemeen overbodig, zoodat aldus wordt besloten. Besloten wordt .f 100 bij-té dragen aan de watersnood. Een kwestie aangaande bieten wel ke in het water hadden gelegen, is het alge meen oordeel dat de betrokken tuinder de scha de moet vergoeden. Schrijven ingekomen van gebr. Kloosterboer, van' cjer Woude (Overveen) en van „Koophandel" aangaande keur op uien wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijve ningekome injvan C. Kokkes, Oter leek, dat hij bedankt als bestuurslid wegens opheffing van bedrijf. Schrijven ingekomen vap de Tuitbouwver. Biëemster"en ómstr. aangaan de polderzaken, wordt voor kennisgeving aan genomen. Verzoek ingekomen van den heer C. Slot Kz„ keurmeester aan de Broekerveiling, om als zoodanig eervol ontslag. De voorz. zegt, dat hij het betreurd, dat wij een zoo beste kracht moeten missen. De heer Slot beeft de zaken steeds strikt eerlijk, behandeld, heeft zijn betrekking ruim opgevat, door steeds wenken te geven in het algemeen belang, daarom meen ik, dat de heer Slot ons aller dank ten volle heeft verdiend. De verg. gaat hier volkomen mee accoord en wordt de nheer Slot op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Voor dé betrekking van keur meester hadden zich 30 sollicitanten, aangebo den, waaruit gekozen werd de heer Jb. v. Die, tuinbouwer te Koedijk. Bij de rondvraag zegt de Secr. dat tegenover de veiling aan de wal van wijlen de wed Wagenaar tot T. Timmerman het zee rondiep is en acht het noodzakelijk daar verbetering in te brengen. De verg. geeft hierop machtiging dit te laten uitvoeren. Hierna wordt de vergadering onder dankzeg en geploten. Na de gehouden marktbestuursvergadering werden de notulen gelezen van de alg. verg. FEUILLETON Geen zuivere Koffie. J an Pioeters, de weinig beminnelijke en opvlie gende chef-boekhouder bij Anders en Co. te Am sterdam, wa3 een liefhebber van Koffie. Hij had reeeda alle soorten geproefd en had zijn keus ge vestigd op een zeker mengsel, dat hem door een kruidenier op het Singel verschaft werd. Evenals de andere bedienden op het kantoor kwam de boekhouder des morgens om 9 uur, ging om half twaalf koffie drinken, kwam om 1 nttr terug en ging weer om 6 uur, het sluitingts- uur> huiswaarts. Jan woonde aan het einde van den Overtoom. Hij had juist den tijd om te ontbij ten en moest, daar hij twee maal per week koffie gin gkoopen, reeds vroeg van huis gaan; hij be baarde dan de koffie op het kantoor Op zekeren dag werd Ploeters op het bureau van zijn patroon ontboden, waar hij ter contro lling van eenige boeken, minstens een paar uur vertoeven moest. Op zoo'n gelegenheid hadden ie bedienden gewacht. Terwijl een hunner zich meester maakte van net zakje, dat op de lessenaar van den boekhou der stond, liep een ander naar den winkelier en kocht er een pond bruine boonen, die weldra de Plaats van de koffie innamen. Oe boekhouder kwam omf 1 uur van huis terug- van 4 Maart door den 2è Secr., dein heer W. Visser .welke onveranderd en met dank' aan Jen secr. voor de juiste weergeving worden goedgekeurd en geteekend. Hierna sluiting door den voorz. der L.G.C. Uit den Omtrek. STOOMTRAM SCHAGEN-WOGNUM Te Wir.kel heeft Maandagmiddag een ver gadering van belanghebbenden bij de stoom tram Schagen-Wognum plaats gehad. Verte genwoordigd waren de burgemeesters der ge meenten Winkel, Schagen, Nieuwe Niedorp, Hoogwoud. Opmeer, Spanbroek en Hoorn, de dijkgraal van het waterschap De Vier Noor der-Koggen, de bannesturen van de omliggen de gemeenten en, als vertegenwoordigers van de Ned. Spoorwegen, de Heeren Vainj Dijk en Fox. De Heer Commandeur, Burgemeester van Spanbroek, leidde de vergadering en gaf een resumé van de besprekingen, welke reeds eer der waren gevoerd door de commissie inzake de tramlijn Schagen—Wognum en vertegen woordigers van de Hollandsche Spoorwegmij. Daarbij werd geconcludeerd, dat opheffing van de tramlijn voor deze streek te betreuren zou zijn; dat het bedrag van het exploitatie-tekort met f 60.000 te hoog was getaxeerd, en dat de maatschappij tot onderhandelen bereid was en de kans bestond, dat het goederenvervoer in ieder geval behouden zou blijven. De Burgemeester van Hoorn, mr. G. Bis schop. liet een ernstig woord van critiek hoo- ren over de wijze, waarop deze zaak door de Ned. Spoorwegen was behandeld. Het was wel gemakkelijk tc zeggen: „het tekort bedraagt zooveel, leg jullie dat er maar bij", doch men had geen exploitatierekening overgelegd en men had slechts rekening gehouden met het tekort over het laatste jaar, welk bedrag dan nog zeer twijfelachtig is. Bovendien scheen* men een streep te hebben gehaald door de geheele voorgeschiedenis. In 1904 hebben, zoo zeide de heer Bisschop, de belanghebbenden aandeelen in de lijn genomen en in 1909 vond de maatschappij het noodig, dit kapitaal te beschouwen als renteloos voor schot. Thans zou men de belanghebbenden weer tot dekking van een bedrag van f 60.000 willen verplichten. Spr. erkende gaarne het groote belang voor de gemeenten en de waterschap pen bij het blijven voortbestaan van de Lijn, doch alvorens met op steun vptt die belangheb benden zou kunnen rekenen, diende de spoor wegmaatschappij te komen met een betere be cijfering.' De dijkgraaf van de Vier Noorder-Koggen, de heer Pijper, en de Burgemeester van Win kel, de heer Koste, spraken in gelijken geest. Laatsgenoemde was er van overtuigd, dat Wa terstaat en de provincie Noord -Holland ook een hartig woordje mee zouden spreken, als op opheffing van de tramlijn werd aangedron gen. Klachten over de wijze vanj evploitatie werden voorts naar voren gébracht. De heer Van Dijk verdedigde het standmmt van de directie der Spoorwegen. Sinds 1904 was er veel veranderd. De maatschappij werk te met tekorten van millioenen. Een Lijn, die niet rendeerde, kon niet in stand gehouden worden. Door afvloeiing van personeel en ande re maatregelen waren bezuinigingen bereikt: het evenwicht was thans zoo goed als hersteld, doch men diende voort te gaan met bezuinigen, opdat een algemeene tariefsverlaging kon wor den ingevoerd. Tenslotte heeft de vergadering besloten, na dat de commissie was aangevuld met de burge meesters van Schagen en Hoorn, aan de Dir. der Spoorwegmij. te verzoeken, een uitvoerig rapport samen te stellen over de exploitatie in de laatste jaren; voorts rekening te houden met wenken in het belang van de exploitatie, om daarna in onderling overleg middelen te bera men' tot instandhouding van de tramlijn. KALVEORDIJK. Gistermorgen omstreeks elf uur brandde biet ween- en winkelhuis van den heer Dickmann geheel af, oorzaak vermoedelijk door (een brandend! petroleumstel. en legde een vreeselijke woede aan den dag. Ik heb mijn koffie niet kunnen gebruiken, bromde hij, toen hij het kantoor binnentrad, t Is de schuld van dien verwenschten winkelier. Weet je, wat er in het zakje was? Bruine boonen! Maar ik zai den vent om 6 uur mijn compliment eens gaan maken! Potstausend zoo'n kerel zee'n deugniet hij zal er van lusten' U hebt gelijk, mijnheer Ploeters, die man lieeft een les, een goede les noodig, antwoordde een der bedienden. De boekhouder begaf zich weer naar het bureau van zijn patroon om het werk voort te zetten, ter wijl de boiienden van de gelegenheid gebruik maak!en om de bruine boonen weer met kofife te verwisselen. Glimlachende wachtten ze het sluitingsuur af. Die woede, die de boekhouder vijf uren lang ha'd moeten inhouden, kwam eindelijk tot losbar sting. Ploeters ging niet, maar rende zoo vlug, dat de bedienden, die hem ongemerkt op een af standje 'volgieo, hem nauwelijks volgen konden. Bij eiken stap liet hij een „smeerlap", een „deug niet" hooren en eindelijk kwam hij buiten adem den winkel binnen, die vol klanten stond. Hij zag den bediende, die hem geholpen had, sprong op hem toe en brulde r Deugniet! Durf jij me bruine boonen voor koffie te verkoopen? Je bent een ezel van de eerste soort! Fen idioot! U bent gek, mijnheer! riep de ander. Uit de Hoofdstad Dwars de straat over. Toen de jongens van Den Hertog, de knapen rnet het orgeltje in de keel, met het Toonkunst koor naar Parijs waren en daar eiken dag den langen, drukken weg van de Place d'Anvers naar de Avenue Montaigne wandelden, toen zagen die jongens met de scherpe opmerkings gave, kinderen eigen, dat een oude juffrouw haar paraplu maar behoefde op te heffen voor den verkeersagent, of heel het straatverkeer stond stil, aan den boulevard, in de faubourgs, langs de avenues. Wij'doen, voor Parijs, niet onder! Het Leidslcheboschje met z'n mooie, gladde lasfaltbedekking, met z'n carousselvorm en z'n vlot verkeer van en naar zes; kanten,'is een verkeerspunt, waar men; bij het oversteken, drommels goed op z'n qui vivei moet wezen. Het oude manneke, gebogen, een beetje stun telig, zwak van gezicht en jichterig in zijn be wegingen, had post gevat bij een van de bloe- menstalietjes; wachtte op ee ngunstig momen tje. Maar 't momentje kwam niet, de auto's toeterden en reden *in 30 K.M. vaart door de bocht, vehikels vloge nvoorbij. Hoelang zou dat nog moeten duren? Dat duurde zoo lang, dat het manneke er kriegel onder werd. Hij hief zijn hand, hij hief zijn arm, hij hief zijn stok, maar wees iau maar eens taxi- of vrachtwagenbestuurder en weet, dat een heele sliert andere voertuigen achter je toeterend aan komt rijden-, dan stop je niet midden op ee ndrukken weg. Zelfs niet, hoe wreed het moge klinken, voor eeni ouden man, die „over" wil Toen kwamen, statig op hun bruine paartjes, twee verkeersagenten langs het Leidsche Boschje. En zagen de werkelijk hulpbehoeven- de gebaren van den oude. Zij trokken aan den i teugel, zij werkten eens kittelend met de spo- j ren. en ziet, twe'e bruine paarden stonden dwars over den weg, twee kloeke kerels hielden al de aanstuivende wagens tegen. En onder de j belangstelling van chauffeurs en fietsers, wan delaars en bloemventers stapte, voetje na voet je ,de oude man èver den weg, belandde op het overliggende trottoir, keek om,.wuifde naar den zwartgeknevelden, breedgeschouderden „knop -knol-smeris Die, lachte goedig en wendde, als z'n kame raad, zijn vurig paardje. De, Rijwielpïaatjes. Voor den politierechter te Amsterdam moes ten zich niet minder dan 249 fietsers verant woorden, omdat zij verzuimd hadden hun rijwiel yan het voorgeschreven belastingmerk (rijwiel plaatje) te voorzien. Overeenkomstig de vor dering van den rijksadvocaat werd de groote meerderheid veroordeeld tot de minimum-geld boete van f 5.—. Gewetensgeld. De burgemeester maakt bekend, dat ont- vpjigen is een bedrag van f 5000 onder letters N. N., van een onbekende ingekomen bij den hoofdinspecteur der directe belastingen, we gens te weinig betaalde gemeentelijke inkom stenbelasting. Nieuwstijdingen Ouderdomsrente, Op 1 Maart werden-5979 weduwenrenten en 7682 weezenrenten krachtens die Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 49.688 personen in het ge not verkeerden van een als vrucht hunner verze- ring verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week; voorts genoten 12179 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vo rengenoemden datum 100.863 personen in het ge not van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden p. week. ]}e moord te Amsterdam. Zooals gemeld, bestond er ook ten aanzien van de identiteit van de vermoorde vrouw eenige on zekerheid. De politie kwam echter bij haar on derzoek te weten, dat de jonge vrouw eenigen tijd: op kamers had gewoond in de Jan Steenstraat. De Wat? Ik gek? Beleedig me nog eens, jou... Opeens komt de patroon tusschenbeiden. Meneer, bedaar asjeblieft. jWat is er? Wat. er is? Wat er is? Zooveel, dat die ezel daar me bruine boonen voor koffie verkocht heeft en ik daardoor niet behoorlijk heb kunnen lun chen. Nu moet twee maal de wandeling naar uw zaak maken. Ziedaar! Zulke vergissingen kunnen in een goede zaak niet voorkomen! We vragen u wel excuse, mijnheer, liet de winkelier onderdanig volgen, het spijt me gewel dig, maar we zullen die fout trachten te ver helpen. Dit zeggende, had hij het zakje geopend on met verandering van toon vervolgde hij Maar, mijnheer, u schijnt ons voor den gek te willen houden; wat durft u me op de mouw spelden? Bekijk onze waar, alvorens er als een zeehond op les te gaan. Waar zijn die bruine boo nen? Het L> toch koffie? Fin zich tot de klanten wendend, vervolgde hij die 'kerel is van lotje getikt! Zoon ongeluk! Ploeters «vas als aan den grond genageld en kon geeen woord spreken. Allo, d'r uit! riep de kruidenier. Ziedaar je koffie! En nu geen schandaal, of ik' roep de hulp der politie in. Als je betaald bent om me najdeel toe te brengen, zullen we dat zaakje door de rechtbank uit laten maken. Eir uit, lefmaker! en zet nooit meer 'n voet in m'n winkel! Ploeters verdween en liep als een beschonkene. Het vvas of zijn hersenpan tintelde. Hij deed eeni ge schreden, hief beide armien op en liep als verhuurster der kamer is met het lijk geconfron teerd en verklaarde daarna, dat de verslagene, zooals vermoed werd, Cornelia Wijker heet, van Eigmond aan Zee afkomstig en 29 jaar oud is. Terstond is toen de vader ontboden om zijn doch- ter te komen herkennen. Het vermoeden, dat de voortvluchtige man niet den naam Melchers draagt, werd bevestigd door de mededeeling van de ka mor verhuurster, dat hij daar onder den naam Krap verbleef. Het is verder gebleken, dat het paar herhaal delijk ruzie had. Eien onderzoek, ingesteld naar een film-opera teur van den naam jMelohers, heeft geen resul taat opgeleverd. Noch bij den Bioscoopbond, noch bij de brandweer was een operateur van dien naam bekend. De identiteit van den vermoedelijken dader stond nog niet geheel vast. Wij hebben zijn signa, lement gegeven, doch de man, die aan deze be schrijving beantwoordt, heeft, dit mag nu wel worden aangenomen, onder verschillendte namen in Amsterdam vertoefd en het is niet onmoglelijk dat zij allemaal valseh waren. De naam Gerrit Melchers schijnt tot de noo- dige verwarring aanleiding te geven. Hfet gerucht, liep, dat hij te Hilversum zou zijn gearrestelerd. De politie te Hilversum kon het bericht echter niet bevestigen. Nu doet zioh het gjeval ❖oor, dat een zekere Gerrit Mlelchers ter zake van een ander misdrijf in het Huis van Bewaring is op gesloten, doch daar deze daar ook Dinsdag al vertoefde, kan hij aan het misdrijf in het loge ment niet debet zijn. Ook de signalementen van de twee personen schijnen bovendien overeen te komen. Een en ander bezorgt de politie natuurlijk heel wat last. Exploitatie van liefdadigheid. Het was gebleken, dat Amsterdammers eenige maanden geleden gelden hadldjen gezonden aan het hulpsecretariaat van het comité ziekenver zorging en ziekenverpleging. Veendistrict Barger- compascuum. In de verzoeken om die gelden, in een mooie map toegezonden, was toegezegd, dat een kwitantie zo uworden nagezonden. Dit hulpsecretariaat was gevestigd Singel 342 te Amsterdam en het had een eigen telefoonnum mer. De kwitanties voor de gezonden gelden ble ven echter achterwege en een onlangs toegezonden herinnering eraan bleef onbeantwoord. Dit laat ste iï te begrijpen, aldus het „Hbld.", want het hulpsecretariaat aan den Singel is al sedert eeni gen tijd opgeheven. Het was n.l. een filiaal van de zaak, welke de heer V. te Rotterdam heeft gedreven. De Amsterdamse he collectanten moesten een toelage voor de moeite hebbien welke ook nogal hoog is geweest en V. achtte het blijkbaar voordeeliger de gelden dadelijk naar Rotterdam te doen komen. Het Amsterdamsche personeel is daarom ontslagen en het kantoor aan den Sin gel is opgeheven. W(ie er gelden heen heeft gezon den, behoort dus tot de slachtoffers van V. In het stationnetje van de Gooische stoomtram nabij het Weesperstation te Amsterdam, werd een inbraak gepleegd.. Een ruit aan de achterzijde werd ingedrukt, waarna de daders zich toegang, verschaften tot het buffet van de restauratie. Hier werd nog al een en ander vernield: verschil lende ekisten sigaren, doosjes sigaretten, chocolade en eenig klein wisselgeld werd medegenomen. Na dit bezoek braken zij in bij de goederenaf- ling van hetzelfde gebouw en ontvreemden daar tweee transportfietsen en een gewoon heerenrij wiel. Is deze inbraak, behalve dat het een bru taal stukje is, van niet zoo'n groote beteebenis, zegt de,,Tel." merkwaardiger is de wijze, waarop eeen der daders gearresteerd werd. Om vier uur zag een politiebeambte ter hoog te van de Halvemaansteeg surveilleerende, drie op rijwielen gezeten mannen, die den rijweg in de verkeerde richting bereden. Hij riep hen aan, doch het drietal stoorde er zich niet aan. Toevallig kwam een collega van den beambte van den anderen kant aanloopen. Deze greep een der mannen beet. De verdachte slaagde er in, zich los te rukken en zette het op een loopen. De agent, die het drietal even te voren had 'gesom meerd, sprong op het rijwiel en zette den vluchte ling na. Hij kreeg hem in de St. Anthoniebree- straat te pakken, floot om assistentie, waarna de man werd overgebracht naar het bureau Singel. De beide mededaders zijn nog niet aangehouden. een wezenlooze achteruit de gracht in. Toen hij tot zichzelven kwam, was hij1 door een troep voorbijgangers omringd en werd hij door een paar agenten staande gehouden. Wat is er gaande? Ah! zei een keukenmeid, die juist den krui denierswinkel verliet, het is een dronkenlap die zoo juist bij den kruidenier alles kort en klein wilde slaan. Ploeters stamelde... koffie.bruine boonen... koffie.... Jawel, je bent in de boonen, zei een der agenten, terwijl hij hem op de been trachtte te houden. 'En nu, vooruit, of we stoppen je in den amigo Ploeters nam een rijtuig en verdween. Den volgenden dag werd hij bij' zijn patroon ontboden. Mijnheer, zei deze, ik,ben tevreden over uw werk en dat is gelukkig voor je, want anders Irreeeg je je ontslag, je weet wel waarom Wan neer je nog eens in de gelegenheid komt de fleoch, aan te Spreken, blijf dan aan den Overtoom. Ik duld niet, dat mijn bedienden uit een gracht op gehaald moeten worden. Het avontuur heeft het karakter van Ploeters geenszins veranderd. Hij is even opvliegend ge bleven. Maar als de bedienden dan onder elkaar maar even meesmuilen over „koffie", dan komt zijn hevigst ewoede tot bedaren en wordt hij zacht ais een lam. fi if SI i i.»

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3