I Hike Breijer. Zaterdag 24 April 1926. Qte Jaargang Wel Firma R. J. HOUWING, Mill 7 - - TEL 644 ALSMAAR „The Rawipi&ifj" Revue van de Week 1 ALKMAAR Mini MM Nieuwstijdingen Buitenland. NO 49 INTERC. TELEPHOOM 52 NIEUWE m LANGEDIJKER OOIRAM DW nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. m NtMLMHT dSGHMIDT EiKELETlKRGSMAT 28 ALKEAAR, Onmisbaar in iedere woning. Vraagt inlichtingen 20 April.. Van 20 April af zal gedurende ettelijke weken het parlementaire leven op het Haagsche Bin nenhof in volle actie zijn, behoudens natuur lijk de mogelijkheid van een of ander „inci dent", hetwelk wederom stremming zou bren gen. Wij zijn gaandeweg aan zulke dingen gewend geraakt, zoodat de gedachte aan cri sis-mogelijkheid ons over 't algemeen niet meer zoo erg „verontrust" als in vroeger dagen het geval was, ten minste wat degenen betreft, zich interesseerend voor de zaken van Staat. De Senaat kwam op 13 April gedurende enkele minuten bijeen, als „praeludium" van het on derzoek der Staatsbegrooting in de afdeelin- gen. Intusschen maakte de dir-historische se- natirs mr. de Vos van Steenwijk van deze ge legenheid gebruik om de Kamer niet de be trokken partij zijne verontschuldiging aan te bieden voor de heftige wijze, waarop mr. de Vos den Vrijdag te voren de Vrijzinnig democraten, speciaal mr. Marchant, had aan gevallen. 't Zal, begrijpt men, nog lang duren, voor en aleer door dè heeren de Vos v. Steén- wijk, Marfchant en van Ambden „De Vredes pijp" wordt gerookt I In deze dagen van ijzig -kille lente, waarin wij veel hoorden en lazen over den voorjaars pracht in de nu-bloeiende Betuwe-streek en intusschen dicht bij 't kacheltje kropen kwam er uit de „Regeeringscrisine" niet veel nieuws. Een staatscommissie werd benoemd onder presidium van mr. L. N." Roodenburg, lid van den Haagscben Gezondheidsraad, tot bestu deering van het vraagstuk der gewestelijke uit breidingsplannen. De blijde bemoedigende tijding kwam uit, dat de Rijksmiddelen in Maart 25 eventjes 41;2 millioen gulden meer hebben opgebracht dan in de derde maand van 1924. Over het eerste kwartaal van het thans loopende jaar kreeg Vader Staat negen millioen meer in het laad je dan over dezelfde periode van 1925. 5Dat zijn inderdaad schitterende cijfers, erop wijzend dat in het economische leven te onzent ongetwijfeld een heerlijk „revival" mag worden geconstateerd. Droevig nieuws kwam weer uit Atjeh. Bij een nieuwen klewang-aanval, door de onzen afgeslagen, zijn luitenant Baltgn en zeven andere nfgewond- Men kan zich voor bereiden op een ernstig, in de huidige omstan digheden ook dringend noodig, Atjeh-debat in de Tweede Kamer, die bij de hervatting harer werkzaamheden immers met de Indische Be grooting zou beginnen. Aangenamer tijding kwam uit de Oost en wel, dat de nieuwe Be- gi'ooting van Insulinde sluite nzal met een over schot van zeven a acht ton gouds, k 't Staat nu. vast, dat van 1 Jplina.s. de Spoor wegtarieven omlaag zullen gaan .En wel met 15 k 20 pet., waarvan vooral de 2de klasse zal pro- fiteeren. De tarieven zijn, na het doorvoeren ^'an den hier bedoelden maatregel nog 60 '0 pet. hooger dan voor den oorlog. De spoorwegen-directeur zal thans „de proef °P de som" kunnen krijgen over de vraag of goedkooper reizen het getal passagiers bedui dend zal doen stijgen. Lr werd weer veel vergaderd en geconfe reerd. Ik noem het Paedagogisch Congres te Amsterdam, de Arnhemsche Conferentie over Bioscoop-vraagstuk, de 27ste Algemeene Jaarvergadering van den Nationalen Vrouwen- raad, welke te Breda bijeenkwam. °P den 19den April werd de geboortedag van den Prins-gemaal in den lande gevierd. Uit de jongste Personalia: Mr J'. Limburg en ™r. Dion Kooien zijn benoemd tot lid van den Kaad van State. Dr. A. G. Kroller is oangewe- *en als deskundige voor verkeers -kwesties bij ae voorbereidende ontwapenings-conferentie. Tot Raad-adviseur van het Koninklijk Huis '3 benoemd jhr. mr. D. E. W. Six, administra- eui' van Koloniën. Uit de criminalia-rubriek stip ik aan, dat de Commissaris van politie te Qulembórg, de heer Blik, op vrije voeten is gesteld en een klacht wegens vrijheidsberooving heeft ingediend te gen den rechtercommissaris Mr. Hofdijk. Te Amsterdam is in een volkslogement aan de Noordermarkt een vrouw gewurgd. Vermoe delijk heeft men ook hier met een „drame de jatouzie' 'te maken. De politie is den dader op 't spoor. Te Baarn deed zich voor een 'geval van mis handeling door een politie-ambtenaar, die ver klaarde uit zelfverdediging te hebben gehan deld.. De bewuste adjunct-inspecteur werd in zijn functi egeschorst. In de zaak-Verschoor te Rotterdam, het „ver dwijnen" van duizenden guldens voor de slacht offers van den nood in de Drentsche venen, \verd het bewijzen-materiaal tegen den verdach te voortdurend grooter en meer-bezwarend. Aan den Plantage-weg te Rotterdam is een Roemeen door een juffrouw doodgeschoten. Zij houdt vol; dat 't „per ongeluk" is geschied. Een bewering, welke de politie niet grif bleek te willen aanvaarden. Wat de „ongelukkenlijst der week" betreft, wil ik even noteeren, dat te Rotterdam de ver keersongevallen in 1923 bedroegen 2121, ter wijl dat cijfer voor de beide volgende jaren luidt 2475 en 3514.... Zulke cijfers spreken een toch wel zeer ernstige „taal". Uitgemaakt is, voeg ik er aanstonds bij, dat de meeste ongevallen niet door voetgangers werden berokkend. Wat de jongste week aangaat, ontleen ik aan de „sombere lijst", een negentienjarige zoon van den bekenden tooneelspeler Verkade is bij Hillegom, terwijl hij daar op een motor rijwiel reed, door een auto aangereden met doo- delijk gevolg. Te Eindhoven zijn een vrouw met twee kinderen aangereden. -Een vijfjarig knaapje werd gedood, de moeder en het andere kind zijn zwaar gewond'. Te Roermond vloog een autobus in brand. De eenige passagier sprong er uit en kwam zoo ongelukkig tegen een muur terecht, dat 't hem het leven kostte. Bij de Muiderpoort te Amsterdam is Zater dag een dertigjarige arbeider door een trein verpletterd. Zij, die zich mochten verbeeld hebben, dat de. fiscus in dezen tijd van ontvangsten-acres, voor de „Schatkist iets minder scherp zou gaan letten op de naleving van de Rijwiel-belasting zijn van een „koude kermis" thuisgekomen. Integendeel, op verschillende plaatsen is het toezicht op „fiets-plaatjes", beduidend ver scherpt, zoodat bijv. te Amsterdam in een paar dagen tijds 350 processen-verbaal werden op gemaakt tegen menschen die 't met de Rijwiel- heffing wat „losjes" meende nte kunnen op nemen. Zegt 't voort. leden den toestand in de Drentsche venen gaan Zooals men weet, is minister Kan kort ge- „bekijken". Aan het departement worden ver schillende middelen tot het verleenen van hulp onderzocht. In „De Nederlander" bepleit Dr. de Visser het systeem der grond in Akkerland. Een methode, welke veel belangstelling schijnt te vinden. Uit Maastricht kwam de tijding, dat een der brugpeilers van de Maasbrug is ingestort, waar door zeer ernstig verkeersgevaar ontstond. Door de autoriteiten moest onverwijld worden ingegrepen. De bekende tooneelist Julius Brongers jubi leerde. Op zijn feest is wederom gebleken, evenals op het festijn van den vijf-en-zeventig jaar geworden Lion van Lier, dat de liefde voor hét tooneel te onzent nog lang niet is uitge doofd, Straks, wanneer Louis de Vries zijn zilveren feest viert, zal dit ongetwijfeld nog maals aan den dag komen. Ook in Plankenlatnd is de wijze, oude les „Eendracht en versnip pering verlammen" maar al te zeer uit het oog verloren. BUITENLAND. Komt er dan eindelijk vrede in Marokko? Met recht mogen wij ons dat afvragen nu ein delijk te Oudjda de onderhandelingen zijn aan- gevange ntusschen de Spaansche en Fransche vertegenwoordigers eenerzijds en de Riffijenen anderzijds. De besprekingen die reeds aange vangen zijn ondervinden thans enkele dagen vertraging, aangezien de vertegenwoordigers van het Riff nieuwe instructies zijn gaan halen bij Abd-el-Krim. Volgens de laatste berichten hébben de Riffijnen belangrijke voorstellen ge daan welke o.a. inhouden dat zij het wereldlijk en geestelijk gezag van den Sultan zullen er kennen .terwijl zij er in toestemmen, dat Krim het Riff-gebied zal verlaten, hoewel geëischt wordt, dat hij op Mohammedaansch grondge bied moet blijven. Na het sluiten van den vrede züllen de wederzijdsche gevangenen worden uitgeleverd. y In Syrië echter is van het naderen van den vrede nog niets te merken. Daar zijn de Fran- schen overgegaan tot eèn nieuw offensief, wijl zij een algeheele onderwerping wenschen van de opstandige Druzen. Weer zal er dus bloed rpoeten vloeien in Jiet gebied der rebellen al- vèrens een vrede aldaar tot stand zal kunnen komen. Een andere strijd, niet minder bloedig, wordt gestreden in Bhina waar volgens een telegram aan de Chicago Tribune Tsang Tso Lin er in is geslaagd de hoofdstad te bezetten. Doch zoo- als steeds moet men uiterst voorzichtig zijn met de berichten uit China. Dan heet het dat Feng weer aan 'de winnende hand is, terwijl later weer verluidt, dat Tsang of Wu pei Fu. de overwinning hebben behaald. Voor de rust in China is het anders wel bevorderlijk, dat tenslotte een der rivale generaals een beslis sende overwinning zal behalen. De reis van Mussolini naar Tripoli heeft oor logszuchtige geruchten doen ontstaan. Volgens verschillende sensatieberichten zou Mussolini een aanval op Klein-Azië op het oog hebben, z^odat Turkije zich genoodzaakt zou hebben gezien verschillende regimenten onder de wa penen te roepen. Oorlogsgeruchten deden reeds de ronde, zoodat in de wereldpers reeds een stemmig de vrees geuit fverd ,dat aan de rust in dit gedeelte van Europa reeds een éinde was gekomen. Men moet echter, evenals met de berichten uit China, voorzichtig zijn met alles Wat over de bedoelingen van Mussolini ge zegd en gemeld wordt. Want immers woorden zijn gemakkelijk doch de daden blijven meestal uit. In Polen is een ernstige regeeringscrisis ont staan welke, naar gevreesd wordt, eindigen zal in een militaire of links-radicale dictatuur. In verband met de financieele crisis achtte d<. agister van financiën een aanmerkelijke ver laging der ambtenaarssalarissen noodzakelijk. Dit stuitte óp verzet bij de Sociaal-Democra ten die tenslotte hun ministers uit het Kabinet- Skrynski terugtrokken. Het is waarschijnlijk, dat de vacatures bezet zullen worden door vak ministers, doch op den duur acht men een dic tatuur van rechts of links onvermijdelijk. 2 BÜSïent 17 - Tel. S26 2 CORSETJEN. rn KINDERLIJFJES. co BUIKBANDEN. g BUSTEHOUDERS. - RECHTHOUDERS. z RECHTH. CORSETTEN. g ELASTIEKEN KOUSEN. O DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depot PALTHE - Almelo. Het bericht dat Duitschland met Rusland een nieuw belangrijk verdrag zo u»sluiten heeft aanvankelijk in de pers veel sensatie gewekt, doch tenslotte is gebleken, dat het een storm in een waterglas is geweest. Wel zal Duitsch land zeer binnenkort ee nnieuwe overeenkomst sluite nmet Rusland doch deze overeenkomst is louter een neutraliteitsverdrag en gaat niet in tegen den geest en het karakter van het Pact van Locarno. Het is daarom dat de mi nisters van buitenlandsche zaken van Enge land en Polen verklaringen hebben afgelegd, die een kalmeerende uitwerking hebben gehad op de openbare meening in de verschillende landen. De financieele crisis die in de verschillende landen de bevolking verontrust, schijnt in Bel gië en Frankrijk momenteel in zooverre op gelost te zijn, dat de franc in beide landen de laatste dagen een zekere stabiliteit verkregen heeft. Hierdoor is de paniekstemming gewe ken de kunnen de regeeringen van beide lan den thans maatregelen beramen om een duur zame stabiliteit te verzekeren. Ondertusschen heeft de Fransche-Senaat met enorme meerderheid de geheele begrooting voor 1926 aangenomen. Een ministercrisis is dus de eerste weken niet te verwachten. vlXN LICHTE GEURIGE ROOKTABAK RQ0DBTER THEODOPUS NIEME.IJE.R. In Engeland dreigt tenslotte nog steeds de groote mijnwerkersstaking. De Minister-Presi dent Baldwin doet alle pogingen om een crisis te vermijden, welke ongeluk en ellende zou brengen in honderdduizenden gezinnen. En het is te hopen dat zijn pogingen mogen slagen en dat een compromis tot stand komt, hetwelk een einde zal maken aan het steeds dreigende spook van een algemeene mijnwerkersstaking. Overreden. In den Legmeerpolder bij Amstelveen was een elfjarig knaapje, in weerwil van herhaalde waarschuwing door den voerman, op een met zand geladen kar met een makker aan het stoeien. Hij viel aan de voorzijde vlak voor het wiel, waardoor het wiel hemm over het bovenlijf ging. Het ventje overleed na enkele oogen- blikken. De groote Hoornsche winkelruiten waren den laatsten tijd niet veilig voor de inker vingen, welke darin op kwaadwillige wijze waren aangebracht. Het was bekend, dat de politie nasporingen hield omtrent de oorzaak daarvan. Het was toen een paar weken ge daan maar verleden week was deze kwaal weer tot uiting gekome nop vele mooie ruiten. De daderes daarvan is nu opgespoord in een dertienjarig meisje, dat de kerven aanbracht met een klein vingerringete, waaraan een scher pe kant zat. Een éétnmanskerk. In het dorpje Samnaun in het Kanton Grisan nabij de Tyroolsche grens is tachtig jaren ge leden tusschen de paarhonderd bewoners, die gedeeltelijk protestantsch en gedeeltelijk katho liek waren, een regeling getroffen, waarbij de eenige kerk in het dorp den eenen Zondag door de katholieken en den anderen Zondag door de protestanten werd gebruikt. In den loop der jare nzij nde protestanten door overlijden en emigratie zoo goed als verdwenen, terwijl de katholieken in aantal zijn toegenomen. Op het oogenblik woont er nog slechts één protestant in Sarmaun. Deze, ee noude man, heeft thans alle rechten namens de protestanten op de kerk en het kerkhof en beschikt bovendien over een fonds van 12000 dollar tot in stand houding van de kerk en ter betaling van een predikant. De katholieken in het dorp hebben den ouden man verzocht afstand te doen van zijn rechten en de ierk eiken Zondag aan de katholieken af te staan. Hij heeft evenwel geweigerd en ver klaard: „Wanneer ik dood ben, kunt gij doen wat gij wilt. Doch als eenige bewoner hier van mijn religie, wil ik alleen de kerk ingaan, zoo lang ik den steutel daarvan bezit." Elke veertien dagen bezoekt hij alleen de kerk en gaat weer huiswaarts. Eenige jaren geleden heeft een predikant geweigerd naar het dorp te komen, omdat hij niet voor één ouden man dienst wil doen. Onderscheidingen voor Mr. Zimmerman. De commissaris-generaal van den Volken bond, Mr. Zimmerman, di eals gast van de re geeringen te Belgrado en Boekarest voordrach ten heeft gehouden over het hersbei van Oosten rijk, is te Weenen teruggekeerd. De heer Zimmerman is, meldt V.D., door de Koningen van Zuid-Slavië en van Roemenië in audiëntie ontvangen. Het Roemeensche koninklijk echt paar heeft te zijner eere een banket aangericht. De Koning van Zuid-Slavië heeft hem het Grootkruis van de Sava-orde verleend, terwijl de Koning van Roemenië hem met het Groot kruis der Roemeensche Kroonorde begiftigde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1