Uit ons Parlement Nieuwstijdingen Rechtzaken Parlementair Dagboek van Insider. 20 April. Het was in deze eerste vergadering na het Paaschreces geen opwekkend begin. Aan de orde was de Indische begrooting, waaraan een communistische interpellatie over de vervolging van communiste nin Indië en het onderdrukken van de vakbeweging aldaar was vastgeknoopt. De heer de Visser scheen den sociaal-demo craten deze interpellatie te hebben „afge snoept", althans hun woordvoerder, de heer Cramer, scheen het te verdrieten, dat deze in terpellatie hem was ontfutseld. Daar een inter pellatie niet aan tijd gebonden is, kon de heer de Visser bijna drie uur praten, hoewel zijn fractie maar één man telt, terwijl de heer Cra mer, die een fractie van 24 leden vertegenwoor digt, was gerantsoeneerd op anderhalf uur, om dat hij maar een gewone begrootingsspreker was. Het was duidelijk aan de redevoering van den heer Cramer te bemerken, dat hij van het hem dierbare onderwerp moeilijk scheiden kon bijna zijn geheele begrootingsrede liep over de behandeling van de al dan niet communistische vakbeweging in Indië. De heer Cramer was intusschen heel wat ge matigder dan de afgezant van Rusland, die hef tig fulmineerde tegen te streng optreden en spionnage door de politie, aantasting van het stakings- en vergaderrecht, e.d. Liever hadden w.a uit den mond van den heer de Visser eens vernomen, hoe het met dit alles in het door hem; vertegenwoordigde Sovjet Rusland staat, bij welks genade hij tot Kamerlid gekozen is. Het was een opluchting, toen eindelijk Mi nister Koningsberger aan het woord kwam. Al dadelijk, omdat deze zich een uitstekend spre ker toonde met een ondubbilzinnige woorden keus. De Minister maakte korte metten met de interpellatie: duidelijk deed hij uitkomen, dat het Indische communisme in hem een even on- verzettelijken wijand zal vinden als het in den Gouverneur-Generaal Fock heeft gevonden. Mi nister Koningsberger, die zich voorheen placht te bewegen op het gebied der natuurkennis, vergeleek het communisme met de malaria; evenals deze moeraskoorts wordt zij veroor zaakt door bepaalde muskieten, (de Russische stokebranden die 'de kiemen der ziekte over brengen). Daarom moet de bestrijding op de izelfde wijze geschieden als bij de malaria: preventief, door het uitroeien van de muggen- haarden, en repressief, door het doodslaan van de muggen met zwiepende palmbladnerven. Maar de gezonde Indische beweging, ook de vakvereeniging aldus de Minister, kan op mijn krachtigen steun rekenen. Het was een uitstekend debuut van den Mi nister en er was geen woord..... Russisch bij. Parlementair Dagboek van Insider. 21 April. Het ging vandaag heel wat vlotte rdan gister, toen twee sprekers den ganschen middag de Kamer niet op de meest aangename wijze wis ten bezig te houden. De eerste spreker over de Indische Regee ring was thans de heer van Vuuren, die niet kon verbergen, dat het een hard gelag vóór de Katholieken was, dat Minister Welter werd ver vangen door Dr. Koningsberger, geen man van rechts. Intusschen had de heer van Vuuren, geen reden om dezen Minister zijn steun te ont houden. Voorts bepleitte de heer van Vuuren missievrijheid en kondigde opnieuw een initia tief-voorstel aan om art. 123 van het Regee- ringsreglement in dien zin te wijzigen. Heel veel kans schijnt dit voorstel niet te maken; waar schijnlijk gaan, evenals bij dien anderen lieve- lingswensch der Katholieken, alleen de nog trouwe anti-revolutionnairen mee. De christe lijk-historische nhebben er nimmer van willen lijk-historischen hebben er nimmer van willen weten en hun woordvoerder gaf heden dan ook geen hoop. Vrijheid van godsdienst, aldus de heer van Boetzelaer van Dubbeldam, daar zijn wij natuurlijk voor maarIn een vrij land, iniet in een kolonialen Staat. De heer van Vuren zet even de vrijzinnig democraten in het zonnetje door de verwach ting uit te spreken, dat deze althans zullen' voorstemmen, omdat de heer Marchant tijdens de Kabinetscrisis in zijn „regeeringsprogram" schrapping van art. '123 had aangeboden, maar hij weet wel beter; deze groep maakt er geen geheim van, dat zij tegen zulke voorstellen zul FEUILLETON De Echo Mijnheer Winkels, een der meest populaire man- nan van Leeuwarden, had als fabrikant een aardig sommetje weten te vergaren, hij' had zijn fabriek overgedaan en was met vrouw en twee huwbare dochters zich in zijn geboorteplaats komen ves tigen ,een dorp in de provincie Gelderland, het welk hij een goede dertig jaar gieleden, zondjer een cent op zak, verlaten had. Hij had een uitgestrekt landgoed gekocht en bewoonde nu een villa, die hij naar de laatste eisehen des tijds had laten inrichten. Hij ontving vrienden en kennissen en had door zijn aangje- namen omgang aller sympathie verworven. Maar zijn geluk was niet volmaakt; het land goed naast het zijne behoorde aan een rijk ge worden bankier, baron Van Lugteren, en diens park was door de natuur met een prachtige echo begiftigd. Winkels hoorde er onophoudelijk van spreken; hij gaf geen diners, ontving geen be zoeken of telkens moesten'zijn gasten er een lof rede over houden. Heb je de echo van baron van Lugteren gehoord Uw park is heerlijk, maar wat is het jam mer, dat er geen echo in is, zooals bij mijnbeer van Lugteren. Dat kwelde den 'heer Winkels. De baron was trotscher op zijn echo dan op zijn rijkdom en sprak er met iedereen over; ook de kranten maakten er melding van. Dat ging zoo niet langer, dacht de fabrikant en hij besloot zich een echo aan te schaffen, welke som hij ook besteden moest. Hij ontbood een archi stemmen zoolang de Katholieken niet met haar willen samenwerken. Een politiek, die velen afkeerwekkend vinden, maar waarmee nu een maal rekening valt te houden. De heer Joekes, de vrijzinnig-democratische spreker, zweeg er intusscbe nwijselijk over en scheen te beseffen, dat hij anders gevaar liep zijn goedgebouwde rede te ontsieren. De heer Joekes achtte den economischen toestand in Indië gunstig; weliswaar schijnt voor de suiker cultuur een ongunstige periode van lage prijzen aan te breken, maar de rubbercultuur, die reeds in het vorige jaar enorme winsten maakte, biedt een schitterend perspectief. Een te groot con trast daarmede achtte de heer Joekes den toe stand der Inlandsche bevolking. Lijnrecht tegenover den heer Joekes stond de heer Scheurer, die het financieel beleid der Regeering prees en nog steeds groote voor zichtigheid geboden achtte. In den laten namiddag kwam de heer van Rijckevorsel aandringen op voorziening in dan nood der Indische Marine. Zooals men weet, heeft Minister van Royen deze zaak nog in studie en werd daarom de begrooting met ruim een millioen gulden verminder. Met meer dan gewone belangstelling mag de beslissing der Regeering in dezé tegemoet gezien worden. Een brief van de Ruyter. Ter gelegenheid van den 250-jarigen sterf dag van admiraal De Ruyter heeft de heer T. Vorstius te Wapenveld aan het Historisch Scheepvaartmuseum ten geschenke gegeven een eigenhandig geschreven brief van den vlootvoogd, opgesteld ten reede van Cadix op den 26sten Augustus 1657. De brief is vooral daarom belangrijk, omdat hij betrekking heeft op een voorval, dat in dien tijd veel stof deed opwaaien. De admiraal hadnl. inde Middellandsche Zee twee Fransche vrijbuiters genomen en den grootste, de „Re- gina", aan de Spanjaarden verkocht. Een en ander hadden de Franschen ons zeer kwalijk genomen; allerlei verwikkelingen en represaille maatregelen van beide zijden waren er Let ge volg van en bij aankomst te Cadix op 21 Augus tus 1657 ontving De Ruyter een brief van Hunne Hoogmogenden, inhoudende het bevel om de „Regina" zoo mogelijk weder van de Spanjaarden terug te krijgen en het schip daarna in een Fransche haven af te leveren. Ir, zijn brief, welke thans in het Museum in eene vitrine is uitgelegd, deelt De Ruyter in antwoord op deze order mede, bij den Spaan- schen admiraal te Cadix de noodige stappen te hebben gedaan om de „Regina" terug te krij gen en daarin naar wensch te zijn geslaagd. Hij zegt verder het schip zoo spoedig mogelijk of naar Toulon of naar la Rochelle te zullen enden, „naer dat weer en windt sail willen dienen". De vlootvoogd gaat dan voort: „lek wenste dat het all well in d' een ofte andere haven van Vranckrijk lach, wandt het is soo slecht alst well mach weesen, oock all hetgeen datter opstaet". Met dit argument ver dedigt hij zich dan verder over den verkoop; in zijne instructie staat toch vermeld, dat „soo wanneer de (genomen) scheepen onbequam souden zijn om naer het Vaderlandt gesonden te worden, men die alsdan aan de Meestbie dende soude verkoopen, soodatmij dunck, Haer Ed. Mog. geen reeden hebben om hierover misnoeght te zijn Het is een merkwaardig stuk, waarmede de heer Vorstius de verzameling van het Museum verrijkte, dat wèl de lezing waard is. Moge zijn ègoede voorbeeld navolging vinden 1 (Hm.) VOOR DEN KANTONRECHTER Zitting van Vrijdag 23 April. Een vette hond in het jachtveld. Het liep vandaa druk in het snoepwinkeltje van mejuffrouw Justitia. De schel stond geen oogenblik. Allereerst verscheen weer een tot heden ver daagde strooper uit Limmen ,die met een ka meraad door middel van hondjes de hazenjacht in het weiland had beoefend. Hij praatte, nu hij tegenover den jachtopziener Huft stond, er niet meer over dat hij den hond had terugge roepen. Het was nu weer 'n vette hond, die niet springen kon. De kantonrechter wist nu wel, tect uit Amsterdam en droeg dezen op hem, koste wat koste, een ongeëvenaard© echo te le veren. Die architect bezocht het landgoed en besloot haar te plaatsen op een hollen weg, die aan het einde van het park gelegen was. Hij maakte eene teekening. Liet een grot bouwen en omringde deze met rots'werk, dat hij zich tegen niet ge- 1 ringe kosten uit Namen liet toezenden. Toen alles voltooid was, ging men over tot het onderzoeken van de grot, doch men kreeg i geen eeho. De architect maakte nieuwe bereke ningen, ging over tot het afbreken van hetgeen! hij had opgetrokken en bracht de ratsen naar eene andere plaats over, alles evenwel zonder resultaat. '"i "Winkels was woedend, zond den architect terug en wilde zijn plan tot het uiterste doordrijven; hij moest en zou een echo hebben. Eindelijk had hij raad gevonden. Hij begaf zich naar het dorp, zocht een wakker boertje en bracht hem voor het park. - Weet je wat een echo is vroeg hij hem. Jawel, mijnheer. Heb je er al eens een gehoord Ja, die van baron van Lugteren! Ik dacht het wel riep de fabrikant uit. Zou je die kunnen nabootsen? De jongen begon te lachen. Neen, ik spreek ernstig, hernam de fabri- kant. Ik geloof het wel, was het antwoord; da' zal zoo moeilijk niet zijn. Probeer het eens en herhaal de woorden, die ik ga uitspreken: Elijft het weer goed? Daar weet ik niets van, mijnheer, zei ons boertje. Je moet niet antwoorden, je 'hebt slechts hoe laat het was en veroordeelde hem tot f25 boete of 10 dagen, terwijl zijn 'niet verschenen kameraad er met f 15 boete of 8 dagen afkwam. Een warm natuurliefhebber. Een arbeider te Castricum was door den jachtopziener B. de Winter op 17 September in het nachtelijk spookuur met een carbidlan- taarn aangetroffen in de duinen, alwaar hij, volgens zijn beweren, als natuurliefhebber de kleine konijntjes gadesloeg bij het licht van zijn rijwiellantaarn. De jachtopziener geloofde hem natuurlijk direct, maar maakte met zorg pro ces-verbaal op, daar de mogelijkheid bleef be staan, dat de kantonrechter het niet accep teerde. Dit deed hij dan ook niet zooals bleek uit de veroordeeling van den natuurvriend tot f7 boete of 4 dagen, met verbeurdverklaring van de carbid-lamp. Een onhandelbaar boertje. Een landbouwer uit Oudorp, die steeds in de contramine is met het polderbestuur en gere geld verzuimt zorg te dragen voor de sloten, tot welk schoonhouden hij is verplicht, kreeg thans een lesje in orde en regelmaat in den vorm van 3 gulden boete of 3 'dagen. Van kwaad tot erger. Een hechtenis te Egmond binnen werd op 17 November gesnapt in bezit van eenige wild strikken terwijl hij bovendien, zooals later bleek, 'n valschen naam opgaf. De voorspelling van den kantonrechter, dat deze grapjes hem duur te staan zouden komen werd dan 09k be waarheid, want hij werd in totaal veroordeeld tot f21 boete of 10 dagen hechtenis. Niet de rechte Jozef. Misleid door ee ngelijkluidenden naam kwam een landbouwer uit Schoorl zich present mel den. Het bleek echter, 'dat men een kippen- melker moest hebben uit Bergen, die over ver boden grond had geloopen met booze stroopers bedoelingen en nu veroordeeld werd tot 12 gul den 'boete of 6 dagen. 'n Lekker Zondagsch boutje. Twee ingezetenen van Bakkum, vermoedelijk wel- broeders uit hetzelfde huis, werden op 12 Dec., 'snachts half twee in het jachtveld aangetroffen, de een met een brandende rijwiel lantaarn en de ander met een geweer. Zulke uitstapjes komen gewoonlijk ter beoordeeling van den kantonrechter. De heeren gaven mu ook ridderlijk toe, dat het hem te doen was geweest een boutje te bemachtigen voor den Zondag. Zij hadden echter beter 'n feestmaal tijd voor heel Bakkum kunnen bestellen, daar zij heden ieder tot f 25 boete of 14 dagen wer den veroordeeld en bovendien' tot f 40 boete of 20 dagen bij niet-inlevering van geweer en lantaarn. Een genoegen dat iniet wordt aangemoedigd. Het genot van 'n haasje, 'n eendje of 'n ko nijntje te verschalken wordt voor de stroopers in Kennemerland niet verhoogd door de aan wezigheid van brig, de Koekoek, die thans op Limmen is gestationneerd. Dat is een gerouti neerd politieman, met een behoorlijke dosis kracht, die ze terdege in de gaten moeten houden. Hij had thans een strooper uit Castricum aan den haak gepikt, die beweerde naar schapen te zoeken, maar wiens kameraad 'n geweer in een sloot verstopte, terwijl hij zelf vergeefsch pro beerde een haas en een eendvogel, pas gescho ten, weg te moffelen. Deze onschuldige zoeker naar verloren schapen werd veroordeeld tot f6 boete of 3 dagen hechtenis. Alweer 'n jachtliefhebber. Een hartstochtelijk amateur jager te Bergen was zoo pyramedaal stom een fasanten haan neer te schieten op het erf van een jachtopzie ner in dienst van mijnheer van Reetnen. De vrouw van den jachtopziener, ook al goed ge traind, constateerde dit feit en de dienaar van St. Hubertus werd op de bon geplakt en heden veroordeeld tot f 8 boete of 4 dagen en tot f 30 boete of 10 dagen bij niet inlevering van het geweer waarmede die overtreding is gepleegd. Terechtstaan per brief. Een niet verschenen verdachte was verhin derd te komen, doch had zijn vrouw met een brief .gestuurd. Deze, dat wil zeggen, de brief, niet de vrouw, maakte zoo'n indruk op den ambtenaar dat hij voor 2 overtredingen betref fende de verordening op de kanalen requireer- de f 1 boete of 2 dagen en f 2 boete óf 3 'dagen. Vonnis conform dezen eisch. Een oude rat in den val. Een 65-jaxig Egmond a. Zeeër, in zijn jeugd een vermaard strooper, had in jaren niet van zich den zin te herhalen. Ah, nu begrijp ik u: Blijft het weer goed? De fabrikant herhaalde deze eene oefening zoo lang, tot de jongen eindelijk begrepen had, wat men van hem verlangde. Wanneer je de echo goed nabootst, zal ik je dikwijls laten roepen en telkens een gulden geven; ben je daarmee tevreden? Mijnheer, zei het boertje, voor een gulden doe ik, wat u wilt. Na verloop van een maand wist de jongen op onberispelijke wijze de echo na te bootsen. De heer Winkels gevoelde zich hierover zóó voldaan, dat hij zijn vrouw van de genomen proeven in kennis stelde en haar tot het bijwonen eener repetitie uitnoodigde. Mevrouw Winkels vond de handel wijze origineel, doch moest eenige aarzeling on derdrukken. Denk er wel over na, zei ze, als je niiet slaagt, maak je je belachelijk. Je kunt er zelf over oordeelenmijn machine lacht de echte onberispelijk na. De jongen had intusschen als naar gewoonte achter de rots plaats genomen. Bonjour, echo! riep de fabrikant. De jon gen herhaalde vier maal den zin, terwijl hij traps gewijze den toon verzwakte. Het is in een woord wonderlijk, riep me vrouw Winkels uit; indien ik me niet hier be vond ,zpu ik zweren, dat het een natuurlijke echo was. Ben je er nu van overtuigd? vroeg haaq echtgenoot op zegevierenden toon. Ik ben de echo, schreeuwde hij. Ik ben de echo, klonk prompt vier malen. De echo van mijnheer Winkels, hernam de fabrikant. De echo van mijnheer Winkels, laten hooren, doch werd op 26 December weep eens betrapt, toen 'hij eenige wildstrikken wilde uitzetten. Die oude heer beloofde nu radicale be terschap, maar werd toch veroordeeld tot f15; boete of 10 dagen. Geen genade voor 'n asthma tisdhim bakker. Een broodbakker te St. Pancras, gemeente Koe dijk, moest verantwoording doen omdat hij op 6 Januari ten 5 ure een gezel in zijn bakkerij hal laten werken, terwijl ook in de bakkerij geen ar- beidslijst. aanwezig was. Die bakker erkende een en ander, maar voegde er aan toe, dat geen knechi maar een vriend hem had geholpen, omdat hij dien morgen een asthma-aanval had. 'De arbeids wet houdt; echter geen rekening met asthma of vriendendiensten. Wie in de bakkerij werkt, i3 een gezel, af die kous. De arme benauwde bak- ker werd dan ook veroordeeld tot 2 maal f 4 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. De waterleiding-epidemie hjeeft ook BehoorI aangetast. Het is duidelijk merkbaar, Üat ook Schoor! thans 'deelachtig is gemaakt aan de zegeningen van het provinciaal waterleidingbedrijf. Niet minder dan acht van die verwerpers der genade van bacteriënvrij leidingwater stonden he den terecht. Nommer een was bereid tot overgave, maar vond het prov. bedrijf niet genegen hem een 3/4 duinleiding te geven. Dit kon wel, maar dan moest hij ook contracteeren voor de koeien en voo* Die dorstigen had hij ander water genoeg. Er werd met die omstandigheid rekening gehóu den en de man veroordeeld tot het minimum 50 cents boete of 1 dag. Verdachte nummer 2 wil zich aansluiten, maar zij h.ebben de aansluiting geweigerd omdat hij niet vooruit wil betalen. De ambtenaar meent dat hier art. 40 wetb. v. strafrecht van toepas sing is en vordert- ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. Nummer 3 zegt dat hij al veel te veel water heeft, 2 gulden boete of 1 dag. De vierde heeft voldoend© water, als voren. De 4e is afgeknipt, omdat hij 't contract niet wil de teekenen, 14 dagen aangehouden. De 5e heeft uitstel gevraagd tot Juli omdat 'hij Idan toch gaat verbouwen. Geen geldig excuus Jf'2 of 1 dag. 1 Nummertje 7 wil 2 peroeelen in 1 aansluiten. Dit staan ze hem1 niet toe, maar 'n ander hqeft het wel gedaan gekregen. Weerom de ien niet en de aar wel, klaagt hij met Jeremias.Hij krijgt geen bescheid maar wel 2 maal f 2 boetie óf 2! maal 1 dag. De laatste Schoorlsche waterleidinglijder van heden beweert dat men hiem niet heeft kunnen aansluiten. De kantonrechter ziet dit niet in en legt den hekkesluiter f 1.50 of 1 dag op. Elen slordig afschrift. Een transportarbeider uit St. Pancras stond terecht ter zake dat hij op 12 April 1926 aldaar om '8 uur 20 min. n.m. zonder licht zou hebben gereden. De man overhandigde den kantonrechter zijn oproeping, waarin staat dat hij de overtre. ding had gepleegd. 12 December 1926! De amb tenaar, niet ten onrechte beschaamd en veront waardigd, omdat dergelijke stommiteiten het aan zien van het openbaar 'ministerie schaden, ver zocht den verdachte deze onjuist gecopieerde op roeping terug te mogen ontvangen voor na.kr onderzoek en requireerdie vrijspraak, waartnede de kantonrechter zich vereenigde. De verdachte gnuifde en bofte. Niet kwaad maar loszinnig. Een poelier uit Oostzaan met een vroolij'k ge zicht had' zich te Alkmaar op 17 April schuldig gemaakt aan openbare dronkenschap. Hij kreeg 'n flinke vermaning en werd tot f 4 boete of 2 dagen veroordeeld. Een aardig melkkoetje. De strooper uit Limmen met zijn vetten "hand, die reeds veroordeeld was tot f25 boete, moest nu nog eens terecht staan wegens strooperij op 3 Dec. Hij was toen met 2 vrienden, ieder gewa pend met. een geweer op stap, natuurlijk -ook weer vergezeld van zijn vetten hond, die niet springen kon .Brigadier de Koekkoek kreeg bet drietal in de gaten en wist de baas van den vetten hortd| te begaan. Hij zat te broeden op 'n pas gemepte haas. De twee anderen smeerden 'm door het ijs- koude water van een kikkersloot en werden dooi de Koekkoek niet herkend. Hij had ook geen lust op 3 Dec. dat waterballet mee te maken. Maar le schilder met zijn vetten hond betaalde nu het gelag en werd tot f 40 boete of 2 dagen veroor deeld. Schriftelijk vonnis. P .J. S. Winkelier te Koedijk. Het voorhanden hebben van een ongeoorioofden c.M,. maat in een locaal, dienende tot verkoop van waren, 2 maal fl.— boete of 2 maai 1 dag hechtenis. klonk door het luchtruim. Uitstekend! riep Winkels luid. Uitste kend, uitstekend, uitstekend, uitstekend.... Het is wonderlijk! -Wonderlijk, wonder lijk, wonderlijk, won-der-lijk... Het is nu genoeg, zei de fabrikant, je kunt je schuilplaats verlaten en nogmaals legde hij zijn acolyte een diep stilzwijgen op. Donderaag, zei hij, heb ik gasten; je moet alsdan vroegtijdig je plaats innemen en voor de echo zorgen. Ik zal zorgen op mijd post te zijn, mijnheer. De gasten kwamen en natuurlijk was de eeho van mijnheer van Luchteren weer gauw het om derwerp van het gesprek. Toen nu de heer Win kels meedeelde in zijn tuin een plaats ontdekt te hebben, waar de echo het gesprokene niet drie maal, zooals bij vau Lugteren, maar vier maal herhaalde, was de verbazing groot en gretig werd de uitnoodigiug aanvaard voor de proef na het diner. - Wat zal mijnheer van Lugteren jaloerser zzijn, merkten de dames op. Ik hoop het van harte dacht de fabrikant bij- zich zeiven. Na het diner vólgden allen naar buiten. bevindt zich heel in de verte, zei hij' tot de g6" noodigden, die hem niet schenen te willen g6* looven. Eindelijk bleef de heer Wilkens stil staan, waarna de dames en heeren een kring om he vormden. Eh nu, dames en 'heeren, opgelet- Echo, ben je "daar? En de eeho antwoordde-Zeker, mijnhlae ik zit hier al twee uur te wachten!

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2