MtMHallmMtaK.il MM MK UUk. Fa. H. S. CLOECK, Het Witte Huis jjouien, moet echter worden geweten aan de zeer onvoldoende bewaking. De bewaking van het ge- jieele station perrons, tunnels, hallen en kantor ren - is aan één man opgedragen. Deze man mo. t tweemaal per nacht een geheele ronde doen. Als hij dus op zijn ronde is zal 't geruimen tijd duren voordat hij weer op zijn plaats terug is; en eeu Inbreker, die zich van dezen gang van zaken heeff op de hoogte gesteld, weet wel hoe lang hij ergens ltan blijven, zonder dat de waker hem overvalt. Kool in koelhuizen voor export. Uit Haarlem wordt aan het Hbl. geschreven: Eenige weken geleden hebben wij gemeld, dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland gedurende drie jaar lang bezig is in Engeland reclame te maken voor de Nederlandsche l^ool. De Engelschen zijn geen kooleters .daarom wordt getracht hun door middel van kook-demon- straties het kooleten te leeren. Het is in dit verband van zeer veel belang, dat ook op andere wijze getracht wordt voor onze kool een ruimer afzetgebied in het buitenland te vinden Bij de gewone verzending verliest de kool, als zij op de plaats van bestemming aankomt, veel van haar frischheid. De buitenbladen zijn slap of verrot en er moet heel wat worden weggeworpen voordat de kool toonbaar is. Maar daardoor heeft ze ook veel aan gewicht en aan waarde verloren; terwijl er vqor deze bewerking veel aan arbeidsloon ver speeld wordt. Er zijn vroeger al eens proeven genomen met het bewaren van kool in koelhuizen, maar de re sultaten zijn niet gelukkig geweest. Vermoedelijk was de kool, toen zij gekoeld werd, niet volkomen frisch meer. Het is duidelijk, dat het product, dat zulk een bewerking moet ondergaan, van de beste cjualiteit moet zijn. De Vereenigde Ijsfabrieken te IJmuiden, hebben in October van het vorig jaar voor eigen rekening een proef genomen met 275Kg. witte, gele en roode kool. Nadat deze voorraad in koelkamers op een temperatuur van ongeveer vriespunt een half jaar bewaard is, werd hij gisteren in volkomen goeden staat, zonder eenige beschadiging van het buitenblad in wagpns geladen en naar het bui tenland vervoerd. Deze proefneming die met eerste kwaliteit kool is genomen is dus volkomen geslaagd. De beteekenis daarvan is voor den handel en voor de tuinders inderdaad zeer groot. Bracht de kool gewoonlijk in het buitenland op f150—250 per wagon, nu kunnen prijzen van f 1100^—1300 worden gemaakt. Men ontgaat niet alleen het betalen van arbeidsloon voor het toonbaar maken van het pro- j duet bij aankomst, maar de kool is aanmerkelijk zwaarder dan ze t;ot nu toe kon worden aarsje- boden. In hoever deze bewerking van het 'product voor onzen geheelen groenten-export van belang kan zijn, kunnen wij niet beoordeelen maar het komt ons voor zeer veel waarde te zijn, dat aan de wijze van verzending .alle zorg wordt besteed, evenzeer als het noodig is, dat de beste kwaliteit op de buitenlandsche markt wordt gebracht. De administratiekosten der Land- en T uinbouwongevallenwet. Bij Kon. Besluit van 8 November 1924 (Stbl. 504) werd een regeling vastgesteld, als' bedoeld in art. 106, 2e lid der Land:en Tuinbouwongevallen wet 1922, betreffende de verdeelingen <4 "fde be- wet 1922, betreffende de verdeelingen en de be taling der kosten, voortvloeiende uit de uitvoering van genpemde wet. Met name werd in dat besluit uitvoerig omschreven, hoe de administratiekosten aan de Bedrijfsvereenigingen, belast met de uit voering der voornoemde wet, zouden worden be rekend. Thans is aan vorenbedoeld besluit een artikel toegevoegd in verband met den tijd, welke verloo- pen moet voor het aandeel in de te betalen ad~ n inistratiekosten voor iedere bedrijfsvereeniging is vastgesteld. Bij Kon. Besluit van 12 April, opgenomen in het op 26 April afgekondigde Staatsblad, is n.l. be paald, dat de Bedrijfsvereenigingen bevoegd zijn. zoolang de vaststelling van haar aandeel in de ad ministratiekosten over eenig jaar nog niet heeft plaats gehad, een voorloopige storting te doen in afbetaling op dat aandeel. Deze storting kan voor elke Bedrijfsvereeniging niet meer bedragen dan het aandeel in de administratiekosten, hetwelk laats telijk te haren aanzien was vastgesteld. Over de vorenbedoelde voorloopige stortingen wordt rente verrekend naar het rentepercentage, hetwelk voor het betrokken boekjaar door den Mi nister, op grond van art. 5 van het besluit van 8 November 1924 is vastgesteld. Hardvochtige ouders. Drie kinderen, die door hun ouders te Amster dam waren verlaten, zijn gisteren door de politie 'n bescherming genomen. Het gezin, waarin deze drie kinderen thuis behooren, woonde in de Vecht- straat no. 37. De vrouw heeft' voor een drietal Weken haar man, een zekeren S., verlaten. Deze heeft toen bij de politie haar opsporing gevraagd «n de vorige week is zij in de woning teruggekeerd. Een paar dagen daarna is de' man vertrokken zonder adres achter te laten. Zondagavond j.l. is ook de vrouw heengegaan. Maandag keerde zij nog even in haar woning terug en deelde aan haar drie kinderen, een jongen van elf en een van acht jaar etl een meisje van vrie jaar mede, 'dat zij mogelijk n°g terugkwam, maar dat de kinderen anders dat gene wat nog van den inboedel hanwezig was maar moesten verkoopen en daarna naar hun grootmoe der, die te Maastricht woont, vertrekken. De oudste jongen trachtte gisteren aan den raad, hem door zijn moeder gegeven, uitvoering te geven, "ij heeft een poging gedaan eenfg huisraad te gelde m maken. Dit trok evenwel de aandacht van de huren, die de politie waarschuwden. Deze1 heeft toen ingegrepen. De moeder is echter gistermiddag teruggeko- men. Zij was op zoek naar haar verdwenen echt genoot en was zoo fortuinlijk geweest, dezen te vinden. Het echtpaar is toen gezamenlijk nahr zijn j woning teruggekeerd- De praktijken van den duren collectant. De Voorwaarts" deelt mede, dat de Rotter- damsche rechtbank de voorloopige hechtenis van 1 Verschoor te Rotterdam in verband met zijn steun- j inzameling voor de Drentsche venen tot 9 Mei heeft j verlengd. Het blad scbijft, dat Verschoor reeds in 1922 zich ■berucht heeft gemaakt tijdens de huizenspeculaties en de schandaalpraktijken uitgeoefend op arme dakloozen en op ieder, die door den toen heerschen- den woningnood gedwongen werd tegen honderden guldens belooning een armzalig bovenhuisje te be^ trekken. Hij was toen wel zoo goed die voor den meest biedende leeg te houden. De huiseigenaar' streek er dan wat van op. Verschoor nam het dikste deel van den buit. Tegen eind 1922, toen de huizenzwendel wat mil. dei opleverde, heeft hij bij onderscheidene fir ma's te Rotterdam en den Haag inkoopen gedaan. Mijnheer Verschoor was plotseling impressario ge worden van een troep Duitsche balletdanseressen. Hij wist zich op zulk een innemende manier voor te doen, dat een handelaar te Rotterdam hem zelfs een luxe auto voor f4500 op crediet gaf. Een tail leur mocht aan mijnheer voor niet minder dan f 800 aan costumes leveren. Andere Rotterdamsche fir ma's genoten evenzeer de eer van Verschoor's be gunstiging. Toen daar de buit binnen was, trok Verschoor naar Den Haag. Hij huurde in Scheve- ningenhet Ijspaleis en wist reclame-firma's te bewegen hem op crediet alles te leveren wat noodig was voor voorstellingen met het Duitsche ballet. Hij liet de troepartisten zelfs naar Scheveningên komen. Verschoor had, toen het op betalen aan kwam, geen cent! En in Febr. 1923 kwam zijn faillisement met een schuld van ruim f 48500 en \geen cent actief. Reeds een maand later werd het faillissement door de Rotterdamsche rechtbank we gens gebrek aan baten opgeheven en vgeen der leveranciers, noch van de auto, noch de kleermaker noch eer. der anderen heeft ooit een cent ont vangen De gemeente, den Haag had zelfs haar telefoon niet betaald gekregen. Het Ijspaleis had bijna f12000 te vot deren, de artisten van het ballet moesten nog ongeveer f 2000 salaris hebben nie mand die ook maar iets kreeg of ooit gekregen heeft. En mijnheer Verschoor ging vrij uit. 1 Nog geen anderhalf jaar later paradeerde deze ■zelfde mijnheer als de redder van de arme Drent- tsche gezinnen Aan de vijftigduizend gulden schuld js nooit meer gedacht Neen, sterker nog, toen de autoleverancier na het faillissement op zijn wagen beslag wilde laten leggen, bleek het, dat Verschoor de auto reeds voor f1600 verkocht had Een drama. Zondagmiddag omstreeks 5 uur heeft zich te Soest een ernstig familiedrama afgespeeld. In'die j gemeente woont een zekere v. G-, die bekend staat 1 als een zenuwpatiënt en die zijn ouden vader van 83 jaar bij zich in huis heeft. Deze oude man nu is j op het oogenblik erg ziek en wel zqo ernstig, dai eiken dag het einde verwacht kan worden Zondag kwam een zoon uit Rotterdam den zieke j bezoeken en ceerde des middags naar zijn woon- plaats terug. Nu laat de verhouding tusschen v. G. j en diens broer uit Rotterdam zeer veel te wenschen Over, omdat v. G., volgens zijn zeggen, het niet zetten kan, dat zijn broer, ondanks de gemaakte afspraak, niet bereid is bij te dragen in de finan- cieele lasten, die de verpleging van den ouden vader met zich brengen. j l Tijdens het bezoek van den broer uit Roittoer- 1 dam was Zondag tusschen de 'beide zoons dan j ook zoo goed als geen woord gewisseld. Na het i vertrek echter van zijn broer, wond v. G. zich zóó op, idat hij het huis uitvloog om te trachten; j zijn broer alsnog te pakken te krijgen vóór het vertrek van den trein. Hierin slaagde hij echter i niet. Hij keerde daarop naar huis terug en met een scheermes gewapend, viel hij zijn ouden sterven den vader aan, die zich op het bed bevond. 1 Op het geschreeuw van „moord, moord", door de vrouw van v. G., kwamen vele nieuwsgieri gen toeloopen, zoodat het spoedig zwart zag van de vele menschen, dooh niemand durfde zich in huis te begeven. Gelukkig bevond zich in de nabijheid de chef j van politie, H. J. van Leeuwen, die de woning binnentrad en na een hevige worsteling er in j slagen mocht den zenuwpatiënt te overmeesteren etni Ihem het scheermes te ontwringen. De aan vuiler verloor daarop het bewustzijn. ■Spoedig kwam hij bij, waarna een tweede aan- val van razernij volgde, zegt de „Tel." De mar. ging daarbij weer zoo hevig te keer, dat hij de I ruiten stuk sloeg. Gelukkig waren nu, behalve genoemde v. Leeuwen, aanwezig 'n rijksveldwach ter benevens dr. de Vos, uit Soest. Met hun drieën wisten zij den man tot kalmte te dwingen. Gedurende de nZondagavond en ook Maandag nacht kreeg v. G. verscheidene aanvallen van ra zernij. De politie had echter gezorgd, dat een i verpleger uit Utrecht aanwezig was om toezicht j te 'houden. f Van G. is onder geleide vah dezen verpleger en de politie naar 't krankzinnigengesticht te Utrecht overgebracht. Den ouden zieken man zijn wonden in het ge laat toegebracht. Deze zijn gélukkig niet met het scheermes toegebracht. OnWeer. In den nacht van Zondag op Maandag, ontlast te zich boven Ruinerwold een zwaar onweer, ge paard gaande met hevige 'plasregens. De bliksem sloeg op de dragen van het electriciteitsbedrijf; in verschillende huizen werden lampjes vernield. Bij den arbeider Jongman viel een stukje draadi aan welks einde een electrisch lampje was be vestigd, naar beneden. Ook versplinterde de blik sem een boom achter het huis van Mej. de Wed. Klomp. -—Het noodweer, dat Zondagmiddag in Zuid- Limburg heeft gewoed, en dat vergezeld ging van een Ihevigen hagelslag, heeft aanzienlijke schade veroorzaakt. Nagenoeg alle bloesem is van de vruchtboomen verdwenen, terwijl aan de jonge groenten aanmerkelijke schade is toegebracht. Men schat de schade aan kersenboomgaarden toe gebracht op tenminste 20.000 gulden. Tijdens hét onweer, dat Zondagmiddag bo ven 'Beekberger^ woedde, werd de woning van den heer Bouw aan den Engelanderweg, door den bliksem getroffen. Een jongen van 14 jaar, die met zijn zusje van 10 maanden op den arm in de deuropening stond, werd bewusteloos geslagen, wónde aan het been gekregen. Hij kwam echter spoedig bij, doch had een brandi- Het hemelvuur sloeg tevens in bat huis van den heer J. Klop man; in geen der beide woningen is echter brand ontstaan. Ook boven den Purmer (N.-H.j ontlastte zich een 'hevig onweder, dat gepaard ging met zwaren hagelslag. Aan de gewassen, voornamelijk de bietenvelden werd veel schade aangericht. De vorige week heeft een zwerver zijn doortocht gehouden door Hilversum, die er een eigenaardige manier op na hield, om aan den kost te komen. Wanneer zijn maag jeukt, zakt hij in elkaar, wordt liefderijk ergens opgenomen en gevoed, totdat hij weer „bij" is en vertrekt, totdat zijn maag wederom begint te jeuken. Dan zakt hij... enz. Donderdagmiddag j.l. werd.dr. b. ge telefoneer d(, om dadelijk naar de Alexanderlaan te komen, waar een man in elkaar was gezakt. De dokter kwam en trof den patiënt aan, buiten op een stoel gezeten ien geflankeerd door een dampenden kop koffie en een stapeltje aange- kleede boterhammen. De dokter was onverrichterzake thuisgekomen, toen de teiefoon rinkelde. In die Emmalaan was een man in elkaar gezakt. Dadelijk komen s.v.p. [Maar de dokter kwam niet... Wèl de po.litie, die den man oppikte en hem na de gratis maal tijden bovendien gratis logies bezorgde. Den volgenden dag is de simulant vertrokken. Waarschijnlijk zal hij nu in andere plaatsen zijn trucs probeer en tóe te passen. De bliksem. Tijdens het onweder, dat Zondagnamiddag boven Beekbetgen woedde, werd de woning van den heer Bouw aan den Engelanderweg door den bliksem getroffen. Een jongen van veertien jaar, die met zijn zusje van tien maanden bp den arm in de deuropening stond, werd bewusteloos geslagen. Hij kwam spoedig bij, doch had een brandwonde aan het been bekomen. tiet hemelvuur verliet de woning aan de achter zijde en sloeg over op het huis van den heer J. ;Kiopman; in geen der beide woningen was brand ontstaan. Buitenland Opium-smokkelaars. Maandagmorgen ontdekten douane-ambtenaren, die in de haven van Marseille surveilleerden, twee Chineezen, die ieder een zwaar pak droegen. Toen 'de Chineezen zich gereed maakten om aan boord te gaan van de vrachtboot ,,Radjah" van de Mij. „Nederland", die daar op de thuisreis van Batavia naar Amsterdam aan de kade gemeerd lag, wilden de ambtenaren de pakken onderzoeken, maar de beide Chineezen lieten hun bagage in den steek en trachtten te vluchten. Zij werden evenwel aan gehouden en naar het politiebureau gebracht,, waar de pakketten ieder tien kilo opium bleken te be vatten. Op het politiebureau verklaarde de eene Chinees Lam Sow geheeten, dat hij van twee vrouwen deze pakketten gekregen had om ze naar boord te brengen Hij had, omdat de pakken te zwaar voor hem waren, de hulp ingeroepen van zijn land genoot Tsjoeng Ham. Voor het „vrachtje" had hij 400 fiancs gekregen. Het onderzoek wees uit, dat de bewuste op drachtgeefsters jonge Nederlandsche vrouwen wa ren, een van 29 jaar, zonder beroep, en een 24- jarig» „onderwijzeres". De vriend van eerstbedoel de vrouw, de Chinees Lee Dak, zit op het oogen blik in Marseille in arrest wegens gelegenheid teven tot opium-schuiven. De politic veronderstelt, dat de beide vrouwen wel meqr zooiets aan de hand hebben gehad en dar zij deel uitmaken van een wijdvertakte bende opium-smokkelaars met handlangers in Nederland en Duitschland. Alle vier gearresteerden werden in voorarrest gehouden. Binnenland Minister van Karnebeek over den Volkenbond. Uwe Redactie, aldus Jhr. van Karnebeek in „De Volkenbond", 'vraagt mij, met het oog op de stem ming te Genève door de laatste gebeurtenissen gewekt, of er ook naar mijne meening reden is tot ontmoediging en of ik daarover iets wil zeggen. Ik voldoe aan dit verzoek gaarne en wel omdat ik geloof, dat daarvoor inderdaad deen reden is. Ik beweer dit, niet omdat het er voor een Minister Van Buitenlandsche Zaken zoo bij behoort zich in dezen zi:i uit te laten, maar op grond van mijn overtuiging. De vraag is, hoe men den Volkenbond ziet Zij. die dachten, dat met de stichting vah den Volkenbond met een de wereldgeest en de werkelijkheid veranderd zouden zijn, vragen zich natuurlijn af hoe allerlei dingen, die teleurstellen, zijn te verklaren. Wanneer men evenwel begrijpt, dat dit het geval niet kon zijn, dan ziet men de verschijnselen anders. De beteekenis van den Vol kenbond ligt daarin, dat, in tegenstelling met vroeger, de wereld thans een gelegenheid rijk is geworden, waarin de verzoenende factoren, die zich in de statensamenleving doen gelden, niet inciden teel en toevallig maar permanent op den grondslag van een vaste orde tot ontwikkeling kunnen komen j en ivorden georganiseerd. Dit is een geweldige 'vooruitgang. Natuurlijk werd daarmede aan aodere factoren niet het zwijgen opgelegd en was net te verwachten, dat deze factoren, wier kracht; niet was gebroken, nu en dan de overhand zouden krijgen en de andere in de schaduw zouden stel len. Maar ligt daarin een grond om aan den V'olken- bond tc gaan wanhopen. Ik geloof het niet, omdat ook de Volkenbond zelf een eisch der tegenwoor dige werkelijkheid is. Alleen dan loopt de Bond gevaar, wanneer hij de j werkelijkheid miskent. De geschiedenis geeft een proces te zien van onafgebroken verandering en vervorming. Intusschen is aan het stelsel van den Bond het beginsel ten grondslag gelegd van on- j voorwaardelijke, door sancties gewaarborgde hand- j having van een bepaald na-oorlogsch, territoriaal status quo, zonder dat afdoende in eene oplossing is voorzien van het probleem van de onhoudbaar en gevaarlijk geworden situaties. Hierin is een zwak punt gelegen, dat meer reden tot bezorg ri lheid geeft dan het vraagstuk van de samenstelling van den Raad, hoe belangrijk dit ook moge zijn. Maar ook ten aanzien van dat punt zal de tijd op den duur wel raad schaffen en het besef van de groeiende internationale saamhoorigheid en afhan kelijkheid de noodige correctie aanbrengen. Voor- loopig is er reden om reeds meer dan tevreden te i zijn over het vermogen, dat de Bond getoond heeft tc bezitten om zich met succes bij acute conflicten te doen gelden en de daaruit voor den vrede voort spruitende gevaren te keeren. Wanneer de. Bónd op dat stuk diligent blijft en er voor zorgt, dat! de noodige machinerie tot onderzoek en regeling dade lijk in werking kan worden gesteld in het licht der openbaarheid, dan is daarmede in het belang van den vrede reeds zeer veel bereikt. Het verleden is in dit opzicht bemoedigend en men kan op j de beteekenis van den Bond te dien aanzien het licht niet genoeg laten vallen. 1 'Wat Hier ook van zij, hoofdzaak is, in het alge- I meen aan de gedachte vast te houden, dat al mocht j er op Volkenbondsgebied het een en ander niet I naar den zin gaan, de Volkenbond daarmede nog I niet is veroordeeld of hepft afgedaan. Hij is er en hij heeft zijn laatste woord nog niet gesproken. Hij zal echter om tot zijn volle recht te komen, Uhi- verseel moeten worden en ik geloof, dat dit op i den duur zal geschieden. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPINg! Uitslag publieke verkooping gehouden door Jo- hann W C. Kroon, notaris te Zuid-scharwoude, op Dinsdag 27 April 1926, 's avonds' 6 uur in 't café ,,'t Vergulde Paard" te Koedijk, voor Eirven 'den heer Wm. Wielings: Onder Koedijk: 1. Een akker bouwland „het Laantje" (16). Kooper ,Tn. Wielings Wz. voor f67 per snees. 2. Een dito van de Hoogeweid (13). Kooper dezelfde voor f 50 per snees. Onder Oudkarspel: 1 3. Een dito Boomkesakker (11). Kooper de- zelfde voor f61 per snees. 4. Twee dito bewesten de Diepsmeer (20). Koo per P. Zwetsman voor f72.50 per snees. Marktberichten LANGEND-IJKER, GROENTEMARKT. ■28 April. 5600 Kg. roode kool 11.80—13.30, 13000 Kg. gele kool 10.14.90, 3200 Kg. uien 9.50—10 20, grove uien 8.90, drielingen 6.30. '29 April. 1500 Kg. gele kool 12.1300 Kg. uien 8.40 —9.10. NOORDERMARRTBOND. 28 April. 13400 Kg. uien 9.9.80, drielingen 6.307 60, grove uien 8.5010.6000 Kg. peen 10.70 11.70, 49400 Kg. roode kool 9.80—14.90, 33900 Kg. gele kool 9.20—12.30, 21100 Kg. Deenfecha witte 20.23.90. 29 April. f 13500 Kg. uien 7.508.70, drielingden 7.20i 7.80, gpove uien 7.808.40, 4200 Kg. peen 11. —11.80, 55200 Kg. roode kool 6.60—12.50, 3220O Kg. gele kool 7,40—11.70, 26000 Kg. Deeüscha witte 16.20.50, 1000 Kg. kroten 1.50. WARMENHUIZEN, 27 April 1926. Roode kool 2e soort 7—13. Sele k°o1 12.10— 12.20, drielingen 6, Uien 7.80, grove uien 7.20. Aanvoer 1300 Kg. roode kool, 1200 Kg. gele kool en 00 Kg. uien. -ALK MA ARSCHE. EXPORT VEILING. 28 April. Asperges dikwit 59.67.dikblauw 35.— —52.—, rabarber 8.20—14.80, raapstelen 1.30— 2.20, radijs 1.50—2.70, wortelen 15.22 prei 4.8.50, alles per 100 bos, bloemkool 10. i 38.kropsla 2.8.50 per 100 stuks, pos- I telein 0.620.69 per bakje, spinazie 0.908.40 witlof 38.-44.2é soort 22.30.alles per 100 Kg.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3