u FinaZuf „De Nibelungen". Groote Draverijen Publieke Verknoping. Nieuwe MEUBELEN toch voordeeligerü OPENIHGS-MATIHËE Indrukken van een reis door Spanje. ffiran mmmm mm m Den '2 Mei hopen, zoo de ffi Heere 'wil, onze geliefde Ouders 5j Alkmaarsch Modemagazijn Apart-Chique-Goedkoop Wij zijn toch voordeeligerü! „Kunst na Arbeid" Groot Openings-Bal, Zaadmarkt 52 - ALKMAAR. Centraal Bioscoop. Alkmaar, Payglop 13. NI NET HUIS IS TE KOOR GE TE Administratiekantoor van H. A. de Man, Buitenland. Poincaré, die tijdens zijn ministéf-presidentschap bijna eiken Zondag in een of andere provinciestad een monument ging onthullen ter nagedachtenis aan gevallen strijders en daarbij een politieke rede hield, had in lang niet gesproken. Zondag j.l. echter heeft hij in Vigneulles-les-Hattonchatel (Maas-dep.) een gedenkteeken onthuld* en daarbij weer het woord gevoerd. i Met dezelfde bewoordingen en dezelfde argumen ten als zoo vele- jaren reeds besprak Poincaré het recht van Frankrijk om zijn schulden aan de Ver. 'Staten en Engeland pas te betalen als het zelf door Duitschland wordt betaald. Het wil betalen met hetgeen het ontvangt, d.w.z. met hétgeen Duitsch land aan Frankrijk schuldig is. Maa- Poincaré deed opmerken dat men op het oogenblik verre verwijderd is van de positie, welke men zoo lang heeft ingenomen en die zoowel de belangen der bevrijde gebieden als die der schatkist zou hebben beschermd. De tegenwoordige Fran- sche regeering zegt niet meer: Wij' betalen onze schulden met hetgeen er overschiet na de betaling der schadevergoeding door Duitschland. Neen, vij zegt: Wij hc-talen onze schulden met alles wat wij zullen ontvangen, zonder ons zelf eerst schadeloos te stellenDe geallieerden willen dat Frankrijk zich zonder voorbehoud verbindt en dat het zoo ènoodig bloedt o rnzich van zijn schuld te kwijten, zelfs als Duitschland dit niet. ten opzichte van Frankrijk doet. Intusschén werd Duitschland ge spaard, zijn schulden werden verlicht en in het Dawes-plan zijn uiterst gunstige bepalingen voor Duitschland opgenomen. Aldus luidden eenige van de bittere verwijten van Poincaré. IV. Indrukken van een reis door Spanje. Intusschén, Spanje was voor de invloeden! der Fransche revolutie en haar vrijzinnige invloe den niet ongevoelig gebleven. Ferdinand VII had aanvankelijk de vrijzinnige constitutie van Cadiz van 1812 bezworen, maar werd later reactionnair. In Zuid-Amerika kwam het tot opstand; onder leiding van Simon Bolivar be vrijdden zich één na één de Zuid-Amerikaan- sche staten en van het groote Spaansche kolo niaal. bezit daar bleef niets over. Bij het insche pen van troepen te Cadiz kwam het in 1823 tot een opstand, die slechts, dank zij het ingrijpen van Fransche troepen, krachtens opdracht der. IIHeilige Alliantie, kon worden overwonnen. Maar toen Ferdinand VII, wien ten laatste een dochtertje geboren was, te harer wille de Sali- sche wet wilde afschaffen en de troonopvol ging in de vrouwelijke lijn mogelijk wilde ma ken, kwam zijn broeder Carlos in verzet. Van 1834 tot 1839 woedde de eerste der Car- listen-oorlogen, die vooral in de noordelijke stre ken, waar Carlos den grootsten aanhang had, veel letterlijk te vuur en te zwaard vernietigde. Carlos, die zich bij den Portugeeschen troonpretendent Don Michiuel aansloot; verloor den goeden tijd; zijn nederlaag was na enkele jaren een feit. Spanje is daarna in een toestand van afwisselende regeering- loosheid gekomen; dan weer was het Koninkrijk, dan weer een Republiek. Espartero, Prim en Serano -zijn groote militaire figuren in deze achtereenvol gende pronnunciamento's, die Spanje's welvaart ontzaglijke schade hebben gedtfan. Zelfs leidde de Spaansche opvolging in 1870 indirect tot een groo- \ten oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen. Inplaats van den aanvankelijk aangezochten Pruisischen Prins, besteeg de Italiaansche Prins Amadeus van Savoye den troon, maar lang bleef hij er niet. In 1873 deed hij afstand, liet het land aan den chaos over, waardoor de tweede minstens even bloedige Carlisten-oorlog uitbrak. Weer stonden de aan hangers van den pretendent nü door zijn kleinzoon vertegenwoordigd, x tegenover die van de recht- streeksche afstammelingen van Ferdinand VII en weer wonnen het de laatsten. Alphons VII besteeg den troon; zijn gemalin koningin Christina was Re gentes in de jaren van des tegenwoordigen Al fonso's jeugd. Deze aanvaardde in 1902 de Regee- Cing, die hij nog altijd, zij' het ook moeilijk waar lijk niet onbewógen, in handen houdt. Inderdaad, Alfonso VIII behoort niet. tot de gelukkigste Souvereinen van Europa, maar geens zins tot de minst populairste. Er heeft zich in de .laatste jaren in Spanje wat afgespeeld, dat op het ^gebied der Spaansche politiek eenig is. De dictatuur vVan Primo de Rivera wordt niet door iedereen geroemd. Maar den Koning gaf men daarvan geeij of weinig schuld. Hij is en blijft de populaire vorst. Populair vooral door de onverschrokkenheid, waar mede hij aan de op hem gerichte aanslagen het hoofd heeft geboden. Wie herinnert zich niet zijn intocht als jonggetrouwde in zijn hoofdstad, toen men de gelegenheid, om een nieuwen aanslag op hem te doen, niet liet' voorbijgaan, maar hoe hij onbewogen dén plechtigen intocht voortzette. Wie is er niet van overtuigd, dat zijn'vrouw, Engelscb Prinses, die het met de Spanjaarden best schijnt te kunnen vinden, tot de populariteit van het vorstelijk gezin 'het noodige bijdraagt. Naar bui ten schijnen de toestanden dikwijls erger dan zij ,zijn, maar op het oogenblik zit Alfons XIII stevig op den overigens wel ietwat vermolmden troon. Wanneer men van Biarritz naar Madrid reist, den meest gebruikelijken toegangsweg in Spanje, voert de weg elk oogenblik langs plaatsen, die of aan de Napoleontische oorlogen, of aan die der- Carlisten herinneringen oproepen. Aanvankelijk gaat men, na bij Irun of Hendaye de grens met vrij strenge Spaansche douanes te zijn gepasseerd, over de Cyarzun en langs Pasajes, het uitgangspunt van 'LLayfavctte's reis naar Amerika in 1776; de haven van waar de stoutmoedige Baskische zeelieden voor hunne soms maanden, ja jarenlange tochten uit gingen. Al spoedig komt men langs San Sebastian, half stad, half badplaats, waarheen zich gedurende den zomer eigenlijk geheel het mondaine leven van Madrid verplaatst. Men gaat - over Hernani, hat punt waar Don Carlos in 1836 het z.g. Engelsche legioen geheel vernietigde; over Tolossa, dat zóo aardig in een groote vallei geelgen is; over Zumar- raga, de geboorteplaats van den veroveraar der (Philippijnen, die er door een standbeeld herdacht wordt, en van een zekeren Jauregui, den Baskischeil volksheld, die zich èn bij de Carlisten tegen de ■Franschen onderscheidde over Vitoria, dat eens de Residentie van Alfons VIII van Kastilië was. Plaat sen, die eigenlijk alle de moeite waard zouden zijn jom eens uit te stappen, eens rond te zien in dit typisch Spaansch land, van welks karakteristiek men zoo straks, als men in de overigens schit- terende hoofdstad Madrid is aangekomen, weinig 1 öf nietc meer zal merken. Bij Miranda de Ebre, gelijk de naam trouwens l aangeeft, gaat men de Ebro over. De spoorweg stijgt nu snel en steeds sneller; het aantal tunnels J vermeerdert; de ruïnes van steeds meer kasteeleD worden zichtbaar. Bij Santa Ollala is men aan de waterscheiding tusschen Ebro en Douro; korten tijd daarna is men in Burgos de stad met zijn prachtige kathedraal, met zijn tal van geschied kundige herinneringen. Verder, over de sombere hoogvlakte, die men intusschén bereikt heeft, gaat de weg naar Valladolid, dat een de zetel der Spaansche koningen was, totdat Philips II aan Madrid en het door hem in de nabijheid gebouwde ÏEscuriaal voorkeur schonk. Niet lang daarna komt men in Medina del Campo, opnieuw een gewichtig spoorwegpunt, omdat zich hier de treinen naar Madrid en Lissabon scheiden. Die naar Lissabon en het verder Portugal gaat over Salamanca om vandaar al spoedig de Portugeesche grens te berei ken; die naar Madrid wendt zich verder naar het Zuiden en bereikt via Segovia en het Escuriaal de Spaansche. hoofdstad, die zich van óverige Spaansche steden ook daardoor onderscheidt, dat zij eigenlijk geen geschiedenis heeft. Madrid, dat in het midden der zestiende eeuw nog niet vee! meer was dan een eenvoudig dorpje aan de Manzanares, is kunstmatig tot een groote stad gebouwd, waar de hartader van het econo misch, financieel en politiek leven van Spanje klopt. Hoe anders is dat niet; hoe anders trouwens 'voelt men het ook niet direct aan èn in Burgos, èn in Valladolid. De geschiedenis van Burgos is, zou men geneigd zijn te zeggen die van de oudste koninkrijken Leon en Castilië, die tenslotte veree- nigü werden. Maar Burgos met een kathedraal, die tot de mooiste van Spanje behoort, is ook de stad van den Cid, een eenvoudig, maar moedig, doch tegelijk wreed krijgsman Rodrigo Diaz de Vivar, die iri de krijgszuchtige elfde eeuw leefde en het van een eenvoudig condottiere tot Koning van Valencia bracht. Slechts enkele mijlen van Burgos verwijderd is het dorpje Vivar waaraan de Cid zijn naam ontleende. Men weet, dat de Koning onder verdenking stond, gelijk de geschiedenis heeft uitgemaakt, niet ten onrechte, van zijn broeder te hebben vermoord; in de kerk van het nabij ge legen Santa Agueda zwoer Koning Alfons VI hun plechtig, dat hij aan dien moord niet schuldig was. Ximena,. des Cïd's vrouw, die met hem in het klooster van Cardena werd begraven, woonde na den va. var. Valencia een korten tijd aldaar. Talrijk zijn Je herinneringen aan dezen Cid, die in Cornel- le's onvergankelijke poëzie is herdacht, hier in Burgos. Maar van nog grooter beteekenis is de kathedraal, een der grootste monumenten voor den vreemdeling die Spanje bezoekt, welke getuigenis afleggen van den godsdienstzin van de bevolking Spanje is het behoeft nauwelijks te worden gezegd in het algemeen een zuiver katholiek land, maar de godsdienstzin uit er zich in elk onder- doel van het dagelijksch leven. Wie door Spanje reist, kan op het laatst de schitterende kathedralen die hij, en waarlijk niet alleen in gïoote plaatsen heeft gezien, nauwelijks meer uiteen houden. Bur gos heeft grooter tijden gekend dan de tegenwoor dige, maar niettemin, het is een mooie flinke stad Anders echter dan b.v. Bilbao, Santander, Vigo en andere havenplaatsen in het noordèn, is er geen lijn van opkomst in de stad te bespeuren. Zij teert in niets op haar verleden; zij past zich zoo goed mogelijk aan bij het moderne, maar de opkomende zich frisch ontwikkelende stad is zij niet en kan zij niet meer zijn. Men verwacht het ook niet van haar. Geheel anders San Sebastiaan, dat men, nauwe lijks de Spaansche grens overschreden, bezoekt .San Sebastiaan is als havenplaats gedacht, maar het is meer en meer luxe badplaats geworden, en het heeft toch» het stadskarakter niet geheel ver loren. Integendeel, voor een niet gering gedeelte van het jaar is San Sebastiaan zetel van het Ko ninklijk Huis, van een deel der regeering, ook al blijft deze officieel in Madrid gevestigd. Komt men, na San Sebastiaan bezocht te hebben, dan later in Valladolid, dat somber schijnt na al de opwekkende kleuren van San Sebastiaan, dan ziet men het ver schil tusschen het oude en het nieuwe Spanje. Valladolid is de stad, waar Columbus de laatste twee jaren van zijn zorgvol leven 'doorbracht; waar hij hoopte op verwezenlijking van de hem gegeven Koninklijke belofte, en gebéoken door teleurstelling den dood inging. Valladolid bereikte onder Philips II en Philips III, hoewel het onder dezen laatste reeds geen residentie meer was, zijn hoogtepunt. De kathedraal, schoon niet zoo mooi als die te Burgos, legt getuigenis van de beteekenis der stad af; Juan de Herrera, die de bouwer was van het Escuriaal heeft haar in de late-renaissance-stijl op getrokken. Valladolid heeft zijn universiteit* die iechter, ondanks het feit, dat men Salamanca van der. daar gevestigden Bisschopszetel beroofde, deze toch in beroemdheid nooit heeft kunnen overtreffen. Wat Salamanca geweest is: een der vier beroemde universiteiten van de wereld, naast Parijs, Oxford en Boulogne.Valladolid is, ondanks de eminente geleerden die er waren, slechts een afschaduwing ervan gebleven. Maar Valladolid is ondanks dat .alles een aantrekkelijke stad. Vooral het oude ge deelte, dat ons aan Spaansche vertellingen van vroeger' tijden zoo levendig herinnert, is voor den vreemdeling interessant. Veel van het oude is, gelijk elders, verloren gegaan, maar veel is ook nog ge bleven! Dat laten wij niet na te bezoeken. Na Valladolid te hebben verlaten, gaat het met groote snelheid op Madrid aan. In de tijden, dat Philips II zijn hof daarheen verplaatste, zal de reis over de toen als nu nog, niet uitnemende Spaansche wegen, langer hebben geduurd. ((Wordt vervolgd). D. SLOT JOH. HART I j-rj dei} dag te herdenken waarop zij m Sg voor 25 jaar in den Eicht ^zijn verbonden. Hunne dankbare Kinderen, j±j jfi Behuwd- en Kleinkindexen. gj jgl Broek op Langendijk, 29 April, jij ga Beeeptie bij den Heer Vijze- jjg eg laar op Maandag 3 Méi, 'smid- gg ga dags van 35 uur. ga Dankbetuiging Voor de vele blijken van belang stelling, tijdens de ziekte en bewijzen van deelneming bij liet overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer JAN JONKER Dz. ondervonden, betuigen wij aan allen onzen liartelijken dank. Inzonderheid aan H.H. Doctoren Vogelenzang en Hoekstra, Zuster Metz en Ds. de Leeuw Uit aller naam, Wed. J. JONKER—Boon. Oudkarspel, April 1926. is en blijft Pracht Zwarte Zijden Dameshoed f 3.50 Kinderhoeden Moderne kleuren f 0.90 Meisjeshoeden Pracht tinten f 2.50 Zijden Polkahoed Nieuwste modellen f 3.50 zijn onze hoeden. Ziet onze Etalages TE KOOP bij D DE GEUS Jbz., Zuidscharwoude te Zuidscharwoude, geeft haar op ZONDAG 2 MEI, 's namiddags half 3, in den Muziektuin Bij ongunstig weer in de Concertzaal Entrée 25 cent. is bij 's Avonds acht uur: op den spiegelgladde» dansvloer van café „DE ROODE LEEUW". Entrée 30 cent. ZONDAG 2 MEI Een bijzonder filmwerk hetwelk zijn weerga nog niet heeft gevonden. N.V. KENNEMER SPORTCLUB te ALKMAAR. te Alkmaar, op Zondag 2 Mei 192®, op de baan aan de Nieuwpoortslaan, 's namiddags half twee. Totaal aan prijzen f 1850.— Toegangsprijs: 1ste terrein aan de Nieuwpoortslaan 2 50 2de terrein aan de Zandersloot f I.— KUNSTTANDEN EN GEBITTEN. COHEN AMSTEl IS, AMSTEROAM, voorheen SINGEL 502. zal iederen DINSDAG van 9.30 tot 4 uur te spreken zijn hotel «OONCOR- DIA« NOüRDSCHARWOUDE voor het pijnloos trekken van tanden en kiezen. KUNSTTANDEN VOLGENS HIEUW SYSTEEM ZONDER GEHEMELTEPLAAT. Oude en slecht vervaardigde kunsttanden worden door dit systeem billijk verbeterd. Wegens stopzetting van bet bedrijf van de Firma zal ep Dinsdag 4 Mei 10 uur v.m. en 7.30 uur des avends en Woensdag 5 Mei 7.30 uur des avonds de geheele inventaris publiek verkocht worden. Ton verkoop konten om.: LEDIKANTEN, BEOSTEELEH, DEKENS, SLAAPKAMERS-. IN- u HUI3KAMERAMEUILEMEN1EN, BUFFETTEN, STOEIEN, enz. enz. De goederen in de pakhuizen aanwezig worden op 10 en II Mei gereild. KIJKDAGEN: Zaterdag van 9—5 en 7—10 uur; Zondag van 9—5 uur; Maandag van 94 uur. DE DEURWAARDER: II. J, HAASBROEK. üfletiusgracht 23 ALKMAAR Telefoon 182. Inrichten, Bijhouden en Contróleeren van Administraties Opmaken en Contróleeren van Balansen Landbouwboekhoudingen Controle van Polder- en Waterschapskassen. Behandeling van Belastingzaken. raagiraiararesiiiiM^ Bij cms koopen is geld besparen Prachtig Vloerzeil, 1,83 M. breed, f 1,282 M. breed f 1,79; 12-els Ax- minster Karpet f22,— 3X4 Karpetten f7,60; zuiver wol f 14,40; Tapis Beige 3 X 4 f 10,75, zuiver wol, pracht dessins 3, X 4 f 18,9016 els idem f26,90; Jute looper f050; dubbele bouclé looper f 1.33; Cocoslooper f 0,59 Pluche Tafelkleeden f7,25 Ribstof, dubbel breed f 0,55; Pluchette f0,95Chinamat 33 cent per elKarpetmat 180 X 230 f 2,99 Allover- nets (vitrage) 25 en 30 cent, pracht dessinsCocosmatten 70 centJapan matjes 44 cent. i-pers. beste Stroomatrassen per stel f5.25. In alles ruime keuze. Nieuwste dessins. B. ZANDBERGEN Hekelstraat 19 Alkmaar

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4