NIEUWE Hike Breijer Zaterdag 1 Mei 1926 85e Jaargang Revue van de Week Firma R. J. HOUWING, Nieuwstijdingen Speciaal Corsetten-Magazijn NO 52 INTERC. TELEPHOON 52 LANGEDIJKER COURANT DU nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. HUEEEINö MMl MM &REL II J.SCMDT 1 -I ElKELETt BERGSTRAAT 28 j ALKEAAR, De Tweede Kamer maakt van de Indische Be grooting ditmaal veel werk. De behandeling van het Indische budget is ongetwijfeld veel degelijker en deugdelijker dan in vroeger tijd. Waar tegen- 'ove' staat dat de discussiën zeer beduidend beknop ter konden wezen.... Vooral de communist1 L. de Visser is oorzaak van dat langdradige. Hij heeft in buitengewoon harde proef gesteld... De vergadering 'de afgeloopen week het geduld der hamer op een van Dinsdag 20 April begon met de interpellatie |L de Visser over „de vervolging van cothmunisten door de Regeering in Ned. Indië en het onderdruk ken van ~de vakbeweging in Indonesië". Minister Koningsberger maakte bij de beantwoording van de feeks vragen welke de communist tot Z. Ex. van Koloniën richtte een zeer sympathieken indruk. Deze bewindsman beschikt over een duidelijkgn levendiger! voordracht; zal ongetwijfeld het ver trouwen van bet Parlement veroveren. Hij vergeleek het communisme in de Oost met de moeraskoorts, de malaria, door bepaalde mugsoorten berokkend. Het is, zei dr. Koningsberger, zuiver destructief een verkap: despotisme, 't moet ver blijven van heet gezonde, jonge levenskrachtige land Indië. Van belemmering der politieke en vakbeweging door de regeering is geen sprake. Wel zal Buiten zorg bij de bestrijding van die revolutionnaire woe lingen op zijn steun kunnen rekenen. De soc .-democraat Ir. Cramer verduidelijkte dat een sóvje-republiek in Indië onmogelijk is. De communisten begrijpen zeer wel aldus de heer Cramer dat hun „leger" geen vat heeft op de Oosiersche ziel. Daarom dienen zij zich' aan in godsdienstige secten als de Barekat-Islam. Zij trachten in het Oostpn te bereiken wat hun in het Westen mislukt is. Voor de bespiegelingen door ds woordvoerders der verschillende fracties over het Indische budget verder gehouden, verwijs ik naar de verslagen. Donderdag hield Minister Ko ningsberger zijn tweede groote rede. En ook deze 'maakte een voortreffelijker» indruk. Z. Ex. erkende, dat Nederland tegenover Indië een achterstand heeft in te halen, de eereschuld tegenover Insu- linde verder af te lossen. Eenmaal, aldus de Minister, zal Indië als vol maakt gelijke in den kring der oudere natiën wor den-opgenomen Z. Ex. deelde mee, met den nieuw benoemden. Landvoogd, die einde Mei in Patria aankomt, te zullen bespreken de wenschelijkheid van eer. staatscommissie voor herziening van de Indische Staatsinrichting. Over Atjeh deelde Dr. Konit gsberger mee, dat de jongste „klewang-inci denten" zich tot een district beperken. Militaire maatregelen tot localiseering zijn getroffen. Tegen over de vakbeweging "zal de Regeering eene „libe rale welwillende houding" aannemen. In.de verga dering van Vrijdag 23 dezer werd een motie-Cramer tot afschaffing van het artikel in het Indisch Straf- v etboek, gericht tegen de leiders van stakingen ven> or pen. De vrijz. en soc. democraten, Mr. Arts van de Katholieke Volkspartij en de communist steunden haar. Een lintwurm-motie van laatst genoemde kreeg slechts den steun van den gees telijken verwekker L. de Visser. Terwijl 6 moties door dezen aanhangig gemaakt niet in behandeling konde.i komen, wijl niemand ze wenscht te onder steunen. Dit is een merkwaardig „novum" in het Parlement. Edoch, het optreden van den heer L. de Visser had zulk een bejegening dubbel en dwars verdiendOp Dinsdag 27 April zette de Kamer de verdere behandeling van de Indische Begrooting voort. Er wordt nu spoed achter gezet. A.s. Woensdag 28 en Donderdag 29 April vergadert de Tweede Kamer ook des avonds. Wij komen nu aan de uitgestelde Algenteene Beschouwingen over de reeds goedgekeurde Staatsbegrooting 1926, welke de Se naat deze week in vliegensvlug „tempo" voor de .Koninklijke sanctie rijp zal maken. En wij hebben voor de variatie weeren minis- terieele crisis gehad. Vrijdagochtend verscheen in ochtendbladen de zeer verrassende mededeeling, MIENT 7 - - IEL 644 ALKMAAR Vertegenwoordiger: S.K.F. Kogellagers dat Prof. Royen was afgetreden als Minister van i Oorlog en ad int. van Marine, terwijl H.M. tot zijn j top volg er had benoemd den heer Lambooy, dei^ Deyfendie-Minister uit het Kabinet-Colijn.Prof, van Gijn heeft over dit merkwaardig en zeer ver- j rassend geval (dat voor tal van „ingewijden" in- i tüsschen „oud-nieuws" beduidde) Vragen tot de IRegeering gericht. Welhaast zullen wij er dus wel iets naders van hooren van officieele zijde. Ik kom er in mijn eerstvolgend Weekoverzicht op terug. Tot de dingen waar met spanning naar wordt uit- gezien behoort minister van Karneb'eek's Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag over het trac- taar met Belgic. Tot de jongste „nova" daarover moet gerekend de mededeeling van „Het Volk", dat de bepaling betreffende het Moerdijk-kanaal in het verdrag ongewijzigd zal blijven. Wat be- teekent, dat de S.D.A.P. er beslist tegen zal stem men. Zoodat Minister van Karnebeek het wonder bare zal moeten bereiken door het tractaat te doen goedkeuren. f Uit de jongste Personalia: Jhr, Mr. Rutgers van 'Rozenburg het chr.-hist. Tweede Kamerlid is afge treden teneinde Mr. Schokking gelegenheid te ge ven wederom lid van het Lagerhuis te worden. Tot burgemeester van Goor (O.) is benoemd het soc.-dem. Tweede Kamerlid W. v.d. Sluis. In de plaats van Mr. J. Limburg, die Staatsraad is geworden, is gekozen tot Deken der Hoogste Or de van Advocaten, jhr. Mr. M. W. de Brauw. Amsterdam is aangewezen als zetel van het Int. Juweliers-congres met den heer C. J. A. Begeer als voorzitter. Uit de jongste doodenlijst: P. Westbroek, dir. van de plantsoenen, den Haag, 62 jaar oud. Mr. J. TTh. F. Filz, oud-vicepresident van het Hoog- Gerechtshof in Indië, 88 jaar. H. L. Bekker, dir. J van de „Rotterdamsche Lloyd". Aan de criminalia-rubriek van de afgeloopen week ontleen ik: de moordenaar van de vrouw, die in een hotel aan de Noordermarkt te Amsterdam gewurgd werd gevonden, is te Haarlem gepakt en heeft be kend in jalou'zie-razernij gehandeld te hebben. Te Lunteren is een geheime stookerij ontdekt. Een 25-jarig ambtenaar van de secretarie te Wehl is in arrest gesteld onder verdenking zich aan op lichting en verduistering te hebben schuldig ge- maakt. Op den Katendrechtschen Langen Dijk te Rotterdam is bij een goudsmid door inbraak voor f 1100 waarde geroofd. Te Leerdam heeft een 28-jarige jonkman moord- aanslag gepleegd op zijn stiefvader. De poging mis- lukte. Te Amsterdam werd een zooveelste „drama de jalousie" afgespeeld, 't is lente schoon nog steeds Novemberguur, door een versmaden min naar, die zijn 29-jarige aangebedene met mes steken levensgevaarlijk verwondde. Men wist den man in arrest te krijgen. Te Maastricht is de directeur van een coöperatie ve melkinrichting in hechtenis genomen, verdacht van malversatiën. Uit de ongelukken-rubriek: In de Govert Flinclc- straat te Amsterdam zijn bij een brand twee jonge kinderen op afschuwelijke wijze in de vlammen omgekomen. De moeder wist een derde kind met overgroote moeite te redden. De vader door smart waanzinnig geworden moest in verpleging worden opgenomen. Het „roode haantje" heeft in de jongste week geweldig gespookt. Te Rotterdam woedde brand in een olieboot, waarbij 20 ton petroleum en 100 vaten benzine ontploften. Gelukkig werd slechts stoffelijke schade aangericht. Te Zwammerdam is een bakkerij in de asch gelegd. Te Meppel werd een uitgestrekte boerderij een prooi der vlammen. Te Neede is het bejeende hotel „Coops" afgebrand. Over de staking bij den spoorweg Zutfhen-v Emmerik komen ver van bemoedigende tijdingen. De pogingen tot bemiddeling zijn afgestuit op de weigering der werkgevers, 't Blijft hard tegen hard gaan. In de plannen tot bouw van een nieuw stadhuis in de residentie is een „zwenking" gekomen. Thans schijnt te worden aange'stuurd op het kiezen voor het nieuwe Raadhuis op de plaats waar het oude zich bevindt. De groep der Actualisten in Nederland heeft zich vereenigd met het nauw aan haar verknochte Va- deilandsch Verbond. Velen in den lande blijven kracht en invloed van dezen „kongsi", ook na de samensmelting problematisch verwachten. De jongste collecte met de Emmabloem lever de zeet bevredigende resultaten op. De ijverige collcctantje? presenteerden het kunstbloempje in wintel kiedij, verlangende naar het koesterende hoekje bij den haard. Terwijl de schoone Meimaand reeds in zicht komt BUITENLAND: f Het belangrijkste feit van de afgeloopen week is wel het tot stand komen en de onderteekening van het Duitsch-Russische verdrag. Naar uit den thans gepubliceerden tekst blijkt, bevat het ver drag niets tegen het Pact- van Locarno en is het slechts een neutraliteitsverdrag dat bepaalt dat beide landen elkaar niet zullen aanvallen. Hier mede is dus het sprookje in de Fransche pers ge lanceerd, als zou dit verdrag ingaan tegen den geest, van Locarno, weerlegd. Het moge wel een uitzondering zijn in Je politiek der Republiek dat dit verdrag door de commissie van buiten- laiidsche zaken met algemeene stemmen vanaf <te Volkischen tot de Communisten is aangenomen. De Rijksdag zal eveneens wel zijn toestemmend veto uitspreken, zoodat binnen niet te langen tijd het verdrag geratificeerd zal worden. Een ander belangrijk feit is de ratificatie van de sehuldenovereenkomst met Italië door den Amerikaanschen Senaat. Met belangrijke meer derheid van stemmen heeft de Senaat tenslotte on danks alle aanvallen op Mussolini, de regeling goedgekeurd. In tegenstelling hiermede is met Frankrijk nog geen overeenstemming bereikt. Wel zou de Regeering belangrijke toezeggingen gedaan hebben, welke neerkomen op een betaling door Frankrijk van 63/4 milliard dollar doch de Amerkiaansche fundeeringisoommissie zou 71/2 mil- j liard dollar eischen hetgeen nog wel een groot I verschil uitmaakt. Briand heeft in de finaneieele Kamercommissie verklaard dat hij alle hoop heeft dat het Frankrijk gelukken zal eveneens met Amerika tot een accoord te komen. Reeds heeft Frankrijk een regeling getroffen met den Engel- schen Kanselier van de Schatkist welke hierop neerkomt dat Frankrijk aan Brittannië een eerste betaling zal doen van 4 millioen Pond Sterling te betalen in twee gedeelten waarvan de eerste twee millioen nog in dit jaar en 3e andere twee millioen in het eerste kwartaal van 1927. Dit aldus in afwachting van een definitieve regeling van de schulden metGroot-Brittannië. En ten slotte zij nog medegedeeld dat de Amerikaansche Senaat ook de schuldenregeling met België heeft j goedgekeurd. In Zuid-Slavië areigt eveneens eien parlemen taire crisis. In de Partij van den ouden Paschitschi is een breuk gekomen cn een splitsing is onver mijdelijk. Dat de aloude tegenstander Raditsch hiervan zal profiteeren is nog al duidelijk doch bevorderlijk voor de rust op den Balkan is dit niet. Tenslotte zij nog vermeld dat 3e Economische Conferentie te Genève een aanvang heeft geno men en dat. de Socialistische leden een formeel plan hebben ingediend dat nu aan een nauwkeu rig ouderzoek zat wordeu onderworpen. 2 EVÏienft 17 Tel. 526 I ALKMAAR CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. Het conflict in de Britsche mijnindustrie is momenteel nog niet tot een oplossing gekomen. Van beide kanten is geweigerd concessies te doen, zoodat de Eerste Minister heeft moeten ingrijpen. Hij voert thans besprekingen met de vertegen woordigers der mijnwerkers en eigenaren zoodat het verloop hiervan dient te worden afgewacht. Ondanks het succes dat de Diuitsche regeering geoogst heeft met het sluiten van het verdrag met Rusland is haar positie toch gevaarlijk ge- wordea. Het lijkt thans wel onwaarschijnlijk dat het compromis inzake de vergoeding aan de vor stenhuizen zal worden aanvaard. Derhalve wordt reeds van een naderende crisis en zelfs van Rijks dagontbinding gesproken. De „Vorwarts" merkt terecht op dat het ontbinden van het Parlement niet telkeus moet geschieden, wanneer de regee ring in gevaar komt. Dit brengt het parlementaire stelsel slechts in discrediet. iWinston Churchill de Kanselier van de Brit sche Schatkist heeft zijn millioenenrede gehouden en 'het blijkt dat zelfs de Britsche begrootingl noodlijdend is en een deficiet aanwijst van bijna 8 millioen pd.st. Dit deficiet wil de minister nu dekken uoor het heffen van nieuwe rechten' en Hoor het instellen Van nieuwe belastingen, w.o. een belasting op het wedden. Het Britschja publiek is immers wedder in hart en nieren. Een ernstiger crisis is uitgebroken in Polen waar het kabinet van Skrzynski door het uittre den van de Sociaal-Democraten op wankelen ba sis is komen te staan. E(en meerderheid heeft het feitelijk niet meer, zoodat Skrzynski zelfs zijn ontslag heeft aangeboden dat door den President niet is aanvaard. Ook in Polen is sprake van ont binding van den Rijksdag, doch hier zou zulks geschieden om een dictatuur te voorkomen. De ministerwisseling. Op vragen van het lid der Tweede Kamer den heer van Gijn: Kan de minister mededeelen: i. Waarom de afgetreden minister van oorlog, minister van marine, a.i., gemeend heeft zijn ont slagaanvrage te moeten indienen? 2. Welke nieuwe omstandigheden er toe hebben geleid, dat de eerst voor kort afgetreden minister van oorlog Lambooy de portefeuilles van oorlog en marine a.i. wederom kan aanvaarden? heeft de minister van financiën, voorzitter van den raad van ministers geantwoord: 1. In de Regeeringsverklaring van u Maart jl. werd o.m aangekondigd: „Samenvoeging van de departementen van oor log, en marine tot één departement van landsver dediging; nadere overweging van het vraagstuk van de splitsing der marine". Eenig verschil van gevoelen is gerezen, of deze beide punten in dien zin „onafscheidelijk aan el- kaa- verbonden" waren (woorden uit de rede van den minister van marine a.i. in zijn Kamerrede van 23 Maart j.l.), dat bij een ongunstige beslissing op het tweede punt ook de aannemelijkheid van het eerste twijfelachtig zou worden, dan wel of de sa mensmelting der departementen in ieder geval zou behooren te worden doorgevoerd, c.q. zonder split sing, b.v in den geest van het Kon. besluit van 27 September 1920, Stbl. no 759, en van het nog bij dc Kamer aanhangige wetsontwerp van 15 Novem ber 1920. Hoewel de ondergeteekende dit verschil niet acuut achtte en daarvan aan zijn ambtgenoot blijk gaf, heeft deze, wegens uiteraard te eerbiedigen en voor hem afdoende redenen, met name wijl hij zich in geen geval zou kunnen vereenigen met een oplossing in den geest van het bovenbedoeld wets ontwerp, in dit latente geschil aanleiding gevonden, zijn ontslagaanvrage bij Hare Majesteit de Ko ningin in te dienen. 2. De beantwoording van deze vraa gligt min der op den weg van den ondergeteekende. Hij heetf bij het zoeken van een opvolger, die in de huidige onzekere situatie bereid en geschikt zou zijn de zware vóórliggende taak op zich te nemen, met deigelijke overwegingen geen rekening kunnen hou den. 1 Hij moge, na ingewonnen informatie bij den betrokken bewindsman, mededeelen, dat als „nieuwe omstandigheden" ten deze zijn aan te merken, de zelfde, die genoemd zijn in de verklaring, door het Kamerlid, den heer Nolens afgelegd vóór de stem ming over de begrooting van buitenlandsche zaken op Vrijdag 19 "Maart j.l. met name deze: de aard van het huidig Kabinet en de verhouding waarin dit kabinet staat tegenover de fracties in de Kamer Om te knikkeren. De recherche te Delft heeft vijf jongens van 7 tot 10 jaar opge-» spoord, die eenige honderden leege kogel- fleschjes van ee nbier- en limonadehandelaar hadden stuk gesmeten om zich van de daarin aanwezige glazen knikkers meester te maken. Te Waalre (N.B.) heeft de landbouwer v. d. Hurk, bij het spaden, ee naarden pot met 13 stuks groote zilveren munten opge dolven, dateerende uit de tweede helft der 17de eeuw. De pot brak bij het opdelven aan stukken. !j

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1