yoorzitteridk Pluimveeteelt Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek. Per Telefoon Een inval. - 8000 gulden gestolen Nieuwstijdingen Predikbeurten Burgerijke Stand Groentevervoer Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abommé's gezonden wor den aan „De-Combinatiè", Westersingel 27a, Rotterdam. Postzegel van 10 cent insluiten. Conservoeren van eieren. Eieren zijn natuurlijk aan bederf onderhevig .en in den zomer spoediger dan in den winter. In het laatste jaargetijde zijn ze schaarsch en duur; in den zomer raapt men ze volop en zijn ze, betrekkelijk, goedkoop, 't Ligt dus voor de hand, dat de mensch er op uit is om te trach ten een gedeelte van de vele en goedkoope zomereieren tegen bederf te vrijwaren, om zé in den winter te laten consumeeren. De hakkel en de winkelier hebben bij die conserveering een zakelijk belang, en de particulier, die zelf wat kippen houdt, achten het een persoonlijk belang, omdat het te veel aan eieren in den zo mer een welkom en versterkend voedsel i's, als in den winter toch reeds zooveel gezonde en versterkende spijzen van het menu geschrapt moeten worden. 't Is nu wel ee ngeschikte tijd om met het conserveeren van eieren te beginnen, omdat deze nu 't goedkoopste zijn. Als 't een beetje verder is mindert de productie reeds en in Aug gaat deze door den rui der' vogels -al sterk achteruit, zoodat de prijzen oploopen. Toch ver dient het geen aanbeveling om den geheelen voorraad nu al te conserveeren, daar de eieren er natuurlijk in geen geval beter op worden en 't aanbeveling verdient om de eieren niet langer te bewaren dan noodig is. Eieren, die nu wor den ingelegd en eerst in het volgend voorjaar verbruikt, zullen ontegenzeggelijk aanmerke lijk geleden hebben. Daarom is het goed om nu met het conserveeren te beginnen en daarmee maandelijks voort te gaan tot in Augustus September; in den winter moet men dan steeds de oudste eieren het eerst verbruiken, zoodat men b.v. in October de eieren van Mei eet, in in November die van Juni en zoo vervolgens. Er zijn velerlei methoden van conserveeren, maar voor alle geldt het volgende. De eieren moeten zoo versch mogelijk zijn. Als ze vóór het conserveeren eenige dagen in een warme ruimte hebben gestaan, hebben ze dikwijls de kiem van bederf al in zich. Ze moeten gaaf zijn en mogen geen breuk vertoonen; ze moeten schoon zijn. Vuite eie ren worden eerst terdege gereinigd. Eieren van kippen zonder haan verdienen voorkeur. Zooals we reeds zeiden, de methoden van conserveeren zijn velerlei. Men gebruikt b.v. gewoon zout, ee npplossing van kalium-sili- caat, paraffine, lage temperatuur (koelhuizen) aluinoplossing, salicylzuur-oplossing, .waterglas, vernis, collodium, houtasch, boorzuur in veree- niging met waterglas, overmangaanzure kali, vaseline met kalkwater, koehaar met kalk' enz. De meest gebruikte conserveermiddelen zijn versch gebluschte kalk (kalkwater) e nwater- versch gebluschte kalk kalkwaterN en water glas. Het kalken van eieren is een bedrijfsmetho- de. In ons land zijn groote kalkerijen met putten, die honderd-duizenden eieren bevat ten. Nadeelen van bet kalken zijn, dat de scha len dunner worden, het eiwit niet meer tot schuim geklopt kan worden en de eieren een onaangenamen loogachtigen smaak krijgen. Voor huishoudelijk gebruik kan men eieren kalken in een z.g. Keulsche pot. Men legt de versche en schoone eieren daarin en overgiet ze met kalkmelk of kalkwater. In het eerste bluscht men versche kalk en voegt daaraan zooveel water toe tot een brijïge vloeistof ont staat; in het tweede geval giet men op versche kalk veel Water, roert een tijdlang terdege, laat alles een poos rusten en schept dan de heldere vloeistoflaag af, dat het kalkwater is, n.l. van kalk verzadigd water. De eieren moeten op een koele plaats bewaard worden en steeds „onder" blijven; men brenge de vloeistof niet onnoodig in beroering. Een voor huishoudelijk gebruik meer aanbe velenswaardige methode, waarbij de eieren zeer goed blijven, is het conserveeren in waterglas. Men bezige groote flesscheti of potten, legt de eieren er in en overgiete deZe met een waterglasoplossing. Waterglas kan men in elke drogisterij koopen. Men giet op één lieter wa terglas negen liter water e ngiet deze oplossing na goed geroerd te hebben, over de eieren, zoodat deze onderstaan. Er vormt zich eeri vlies op het water, dat men niet onnoodig scheurt. Heeft men eiere nmoeten uithalen, dan vormt zich een nieuw vlies. Het beste is natuurlijk om elke maand in een afzonderlijke flesch of pot te conserveeren. Water'glaseieren zijn beter van smaak dan kalkeieren. Op de schaal vormt zich een gla- zuur-achtige bedekking, die He poriën van de schaal afsluit. Dat heeft tengevolge, dat zulke eieren barsten ,als men ze kookt. Om dat te voorkomen, prikt men er te voren aan de stompe pool met ee nnaald een of twee gaat jes in. Vooi degenen, die wat meer moeite er voor over hebben, vermelden we, dat bij een wed strijd uitgeschreven door een Pruisische veree- niging van pluimveehouders, eer eerste prijs werd toegekend aan iemand, die de eieren eerst in gesmolten reuzel gedoopt e ifdaarna in een 10 pet. waterglasoplossing gelegd had. In waterglas geconserveerde eieren zijn goed, maar.... versche eieren zijn altijd beter en daarom raden we om bij voorkeur jaarlijks een gedeelte van zijn hoenderstapel te vernieu wen, te fokken. BROEK OP LANGEND!JK. Onze plaatsgenoot de heer Jan Bommer, slaag de met gunstig gevolg voor het eind-examen der xvijf-jarige Handelsavondschool en zal tevens bin nenkort in functie treden hij de Bataafsche petro leum Maatschappij. - BROEK OP LANGENMJK. Gedureftde Üe afgeloopen maand werd op 16 dagen regen in den meter gevonden, tot een ge zamenlijk "bedrag van 75.5 m.M., terwijl de ge middelde regenval der maand 40 m.M. bedraagt In 't geheel is dit jaar nu al 191.4 m.M. gevallen, tegen 173 m.M. gemiddeld. ZU1D-SCHARWOUDE, Ons Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" zal morgen zijn openingsmatinée geven in den tuin van den heer S. de'Boer in de Koog. We twijfe len niet of bij mooi weer (bij ongunstig weer wordt het concert in de kolfbaan van den heer Kramer gegeven) zal de toeloop groot zijn, daar in wijden omtrek de schitterende presta ties van dit corps algemeen bij muzieklief hebbers en -kenners bekend zijn. Het program bevat een keur van mooie nummers,, die tot een druk bezoek uitlokken. ZUID-SCHARWOUDE, We vernemen, dat ook een groot aantal in gezetenen, niet-werkende leden van 'ons mu ziekgezelschap naar Sloterdijk dit corps zullen vergezellen, als het aan het daar te houden concoursdeelneemt. Keuring van Tuin hauwgewassen. In aansluiting op de in de Advertentie-kolom men voorkomende oproeping tot aangifte voor de keuring van aardappelen en andere tuinbouwge- waseen, deelen wij mede, dat ook nog kan word,en aangegeven aardappelen die tot heden niet werden gekeurd, waarvan dus geen certificaat kan wor den overgelegd, met dien verstande dat zij wel geselecteerd moeten zijn en dan het eerste jaar alleen kunnen worden goedgekeurd voor eigen gebruik, 't tweede jaar kunnen zo na goedkeu ring ook met certificaat worden verhandeld. Daar zeer streng de hand zal worden gehoudien aan den termijn van aangifte raden wij belang hebbenden aan hier rekening rope te houden. Een woord van opwekking tot deelname kan zeker overbodig worden geacht, daar de kleuringen voldoende hun nut hebben be we zien. Men is thans met de berging dier schepen, Dezig Het wrak der „Iphigenia" is reeds ge borgen. Men hoopt met het lichten van de „In trepid" tegen half Mei gereed te zijn. Dan rest nog de „Thetis" ,men hoopt-dat die in Juli zal zijn gelicht. Buitenland CRISIS IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. De onderhandelingen afgebroken. De staking geproclameerd. De onderhandelingen inzake het conflict in het mijnbedrijf zijn afgebroken. Het Vakver bond heeft den premier medegedeeld, dat het een staking zal proclameeren, tenzij de mijn eigenaars op hun voorstellen terug komen. De staking in de steenkoolindustrie is heden nacht begonnen. Veertigduizend arbeiders in de katoenspin nerijen in het graafschap Lancashire zullen de volgende week den arbeid neerleggen naar aanleiding van een besluit der werkgevers om een daling der prijzen te voorkomen. De Mei viering. De Berlijnsche typografen hebben besloten ter gelegenheid van den .eersten Mei niet te werken. Er zullen dus te Berlijn geen kranten meer verschijnen vóór Maandagmorgen. Het verzoeningsverdag met Duitschland. Naar wij vernemen, hebben de onlangs te 's Gravenhage gevoerde besprekingen overeen NeaerlandschDuitsch arbitrage, en verzoe ningsverdrag een gunstig verloop gehad en is thans overeenstemming tusschen de beide be trokken regeeringen bereikt, zoodat spoedig de onderteekening van het verdrag kan worden tegemoet gezien. (Hbl.) DE KLEINE STEM" en „ZANGLUST Niel tegenstaande het wel wat vjer in het sei zoen loopt, is de belangstelling bevredigend te noemen, zoo dachten wij, toen wij de zaal van den- heer (3erritsen te St. Pancras binnenstapten, op den avond, dat de heer Sinjewwel met zijn kinder- en mannenkoor een uitvoering gaf. Bo ven onze verwachting was de zaal bijna geheel bezet en wij werden met gezang ontvangen. Het komt nooit prettig binnen, wanneer eenp verga dering of uitvoering reeds is begonnen. Onwille keurig is men dan het voorwerp van aller be langstelling geworden en het zoeken naar eene plaats leidt eenigszins de aandacht van het pu bliek af. Wij wachtten dan ook maar stil het oogenblik af, dat de 6oliste haar solo had ver tolkt, waarna op het „kyrie eleis" een daverend applaus volgde. Wij waren voor het kinderkoor gekomen, 'tls overal hetzelfde. Te veel meisjes, te weinig j.oB- gens. Maar ze zongen er dapper .op los. 't Fênie mooier dan 't andere, maar, wanneer men die moei lijkheden eens nagaat, die overwonnen moeten worden, dan valt zoo'n uitvoering mee, dan ge niet men er van. Eén ding is zeker, de hieer Sinjewel kiest liedjes uit, die vallen binnen het bereik der kinderen. Hier wat tie vlug, daar wat te langzaam, maar toch, meester had succes met z'n jongens en z'n grootste taak zal wel zijn in den zang beschaving te leggen. O, die uitspraak! Men heeft nu eenmaal op het platteland daar mede te kampen, omdat altijd weer hiet dialect do mineert. Dat deed namelijk afbreuk aan die som tijds aardige vertolking. En wanneer dat kan worden overwonnen, dan komt dit tegelijk ten goede aan den zang. Toch, aan den heer Sinjle- wel een woord van lof voor zijn streven het gaat de goede richting uit. Het mannenkoor verleende 2ijn medewerking en had den moed na een bestaan van vier maan den nu reeds voor het voetlicht te trieden. Het moet natuurlijk alles nog worden. Critiek mogen wij niet uitoefenen, wat ten gehoorfe werd ge bracht was slechts eene aanvulling van het pro gramma. Van het guitige „Moet je varen" kunnen wij alleen zeggen, dat het op toon werd gtezongen. Waarlijk een heele prestatie; de voordracht en het tempo zoowel als de acoentuatie liet veel te wenschen over. Mej. Luwens verraste ons op een paar soli. Miet een aardige mezzo-sopraan zong zij haar liedjes eenvoudig en met gevoel. Die begeleiding ont brak, erg jammer. Het publiek bleek dankbaar en voldaan. De heer Sinjewel had een moeilijken, doch dankba ren avond achter den rug. Hij, die woorden van dank richtte tot het publiek, ontvangt bij dezen een woord van dank voor zijn welwillend en zeer gewaardeerd pogen. AMSTERDAM (V.D.) 1 Mei 1926. Gisteravond omstreeks middernacht heeft in het station te B.ussum een overval plaats gehad. Tot hedenmorgen half 9 was van den dader nog geen spoor gevonden. De dader, een man van 2530 jaar, lang 160 a 165 c.M., had een mager gezicht met spitsen kin, met een donkere verfstof ge- i schminkt. Hij drong ongeveer kwart over 12 in de 3e klasse wachtkamer binnen, toen de stations chef, de heer Nijhof, en een klerk bezig waren de dien dag ontvangen gelden te tellen en in i zakken ta doen. Onder bedreiging met een re- volver gelastte hij de beide personen aan den kant te gaan staan, daarna nam "hij één der vier geldzakken, ongeveer achtduizend gulden be- vattende en verdween daarmee onder de uit- j roeping: „Volg mij niet, anders schiet ik jullie I neer!" Deze bedreiging scheen op "de over- vallenen een grooten indruk te hebben ge- j maakt, want eerst geruimen tijd later kwamen zij naar buiten en waarschuwden de politie. Intusschen had de dader, die gekleed was in donker pak met lichte strepen en geen overjas droeg, kans gezien te ontsnappen. De geheele overval duurde slechts eenige oogenblikken, op het moment, dat behalve de heer Nijhof en de stationsklerk niemand anders in de 3e klasse wachtkamer van het station aanwezig was. Dar de dader is kunnen ontkomen is onbe grijpelijk en waarschijnlijk alleen het gevolg van het feit, dat de overvallenen ook na het vertrek van den onbekende, den moed misten onmiddellijk alarm te maken, want op dezen tijd is het voor het station nog vrij druk, omdat te half een de laatste trein uit Amsterdam arri veert. Voor het stationsgebouw bevinden zich in den regel en ook gisterenavond, neg vele personen en ook twee politie-agenten. De dader is evenwel ontsnapt. Ondanks de ijverige nasporingen weet de politie op het oogenblik niet meer dan het vage signalement, dat wij hierboven mededeelden. De dader had geen baard of snor en droeg een donkere pet. Een actie der Vlaamsche katholieken. Onder de leuze „Voor God en Vlaanderen" heeft een groep Vlaamsch-nationalistische Ka tholieken te Leuven een vereeniging opgericht, die, staande boven en buiten de politiek zich ten doel stelt, „alle strijdende Katholieke Vla-, mingen in haar rangen steun te brengen om» eendrachtig de gemeenschappelijke middelen, re gebruiken tot cultureeLe zelfstandigheid van Vlaanderen Het werkprogramma bevat o.m. de volgende puntenOnvoorwaardelijke amnestie voor de politieke, gevangenen; volledige vemederland- sching van de Universiteit van Gent; zes maandsche militaire diensttijd; Vlaamsche en Waalsche regimenten; Vlaamsch rechtswezen; wet tot regeling van het gebruik der talen in de openbare besture nmet de noodige sancties.. De gezonken oorlogsschepen bij Zeebrugge. In de haven van Zeebrugge liggen eenige1 Engelsche oorlogsschepen, daarin gezonken tij dens de beschieting van Zeebrugge in den. wereldoorlog. fis? bij Wielrijders, m mr een door de zon verschroeide Huid, fH Schrijnen en Smetten,verzacht en H g geneest men met py I Bij Apoth.en Drogistën~^^^r hugowaard en Johanna Adriam Roözetidaal Overleden: Pieter Obdam, 81 jaar, wedm„ naar van Maria Nagemeester. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK. Over de maand April 1926. Geboren: Catharina, d. v. W. Twisker en D. 1 de Vet Pieter, z. v. K. Bak en A. Visser Gerrit, z. v. C. de Geus en J. Glas Lamber-j lus, z. v. J. Vreeken en S. van Herwijnen Douwe Marten, z. v. T. Eilander en M. C. Douma Jan, z. v. F. Kuitwaard en A. Kansen Anna, d. v. P. den Hartogh en N. Wagenaar Grietje Anna, d. v. A. Dekker, j en T. Glas. i Overleden: M. Bakker, oud 45 jaar, echt- genoote van J. Kruk. Getrouwd: K. Visser 25 j. en A. Wagenaar 24 jaar. Ondertrouwd: P. Bak, 29 j. en M. Riedel, 24 j. D. Mantel, 24 j. en N. Ootjes, 21 j. L. Adema, 24 j. en G. Dirkmaat, 26 j. A.j Kossen, 27 j. en G. Bossen, 19 j. Gemeente SCHOORL. Over de maand April 1926. Geboren: Leentje, d. v. Jan Volger en Trijn tje Bus Simon Cornelis Jozef, z. v. Nicolaas Petrus Bakker en Catharina Stook Fran-, ciscus Cornelis Jozef, z. v. Petrus Johannes Bakker en Geertruida Schut. Ondertrouwd: Dirk Hoogvorst'en Willemina Budding te Rotterdam Thomas Boekei en Maria Blom. Getrouwd: Martinus van Langen te Heer- Gpref. Kerk Noordscharwoude. Zondag 9.30 u. v.m. en 4 uur n m. Leesdienv Ned. Herv. Gemeente Noordseliarwoud|e. Zondag 9.30 uur Ds. O. J. Staal Ncd. Herv. Gemeente Zuid schar wou Je. Zondag 10 uur v.m. Ds. J. J van Meurs. Ohr. Ger. Gemeente Broek op Langend ijk. Zondag 9.30 u. v.m. en 2 30 uur n.m. Leesdier.j Dioopsgez. Gemeente Broek op Langjendljk. Zondag 10 uur v.m. Dis. A. de Jong. Ned. Herv. Gemeente Broek op Langendijk. Zondag 9.30 uur v.m. Leeslcerk. Zondag n.m. 2.30 uur Dis. Jukema. Ger. Kerk Broek op Langendijk. Zondag 9.30 v.m. Leesdienst. N m. 230 üs. ,j Jong. Ned. Herv. Gemeente St. Pancras. Zondag 9.30 v.m. Ds. Jellema. Collecte in^ zending. Zondag 6.30 n.m. Ds. Verwaal van 'Alkmaar Ger. Kerk Dirkshorn. Zondag 9.30 uur v.m. en 2.15 n m. Preeklezen, Ger. Kerk Krabbendam. Zondag 9.30 v.m. en 2 uur n.m. Dis. H. v. a. Veen, Emp. pred. Amersfoort. Katholieke Kerk. Langendijk. V.m. 7 uur. Vroegmis zonder preek. V.m. 10 uur. Hoogmis met preek, door past. Th J. van Noord. Onderwerp: „Waarom het goefl was, dat Jesus heenging. N.m- 6 uur. Lof met preek door kap. J P. van Houten. Onderwerp: „De schoonheid der Mei maand." Vrijdag eerste der maand. 'sAv. 7 uur Lof met preek door past. Th. J, van Noord. Onderwerp: „onder Zijne vleugelen". BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 24 April 8 wagons, Maandag 26 April 6 Dinsdag 27 April 10 Woensdag 28 April 6 Donderdag 29 April 3 >i Vrijdag 30 April 5 Totaal 38 SLUIS BROEK OP LANGENDIJK. 24 April 2 motoren 30 ton. 27 2 25 28 1 10 29. 3 40 Totaal 8 105 N OORDiSCH AR W OUDEi. Zaterdag 24 April 12 wagons. Maandag 26 April 5 Dinsdag 27 April 2o Woensdag 28 April 14 Donderdag 29 April 13 Vrijdag 30 April 11 Totaal 75 WARMENHUIZEN. Zaterdag 24 April 2 wagons. Maandag 26 ApriJ 3 i Dinsdag 27 April '2 Woensdag 28 April 2 Donderdag 29 April 3 1 Vrijdag 30 April 2 ,4 Totaal 14 'Vl Marktberichten LAN GEDIJEER GROENTEMARKT. 30 Aprit. 5850 Kg. roode kool 10.10, doorschot 5.10 10.20, 3300 Kg. gele kool 6.50—10.80, 1250 Kg. uien 9.70. 1 1 Mei. 950 Kg. roode kool (uitschot) 2.302.80, 1500 Kg. gele kool 11.10. NOORDEpRjMA RKTBOND. 30 April. 6600 Kg. uien 8.7010.60, drielingen 7.20— 8.20, grove uien 8.'9.60, 2300 Kg. peen 10.80 —12.20, 52400 Kg. roode kool 9 50—14.50, 20800 Kg. gele kool 10.10—13.30, 9800 Kg. Deensche witte 18.7021.70. 1 Mei. 10500 Kg. uien 8.609.70, drielingen 7.70, grove uien 8.20—9.40, 49500 Kg. roode kool 7.70 —13.80, 23900 Kg. gele kool 8.12.30, 2600 Kg. Deensche witte 21.6022.80, 1150 Kg. kro ten 2.10. WARMENHUIZEN, 30 April. Roode kool 7.2011.40, gele kool 2e soort 3.40 5.60, blauwe aardappelen 4.90. Aanvoer: 10400 Kg .roode kool, 1500 Kg. gele kool, 125 Kg. aard appelen. ALKMAAR, 30 April. Aanvoer: 143 stapels, 1544636 kilogrammen- Eabriekskaas. Kleine met merk f42.50, zon der merk f38.—, Commissie met merk fé2.— Boerenkaas. Kleine m. merk f46.zonder merk Ï43.Commissie m. merk f44. Handel goed. ALKMA ARiSCHEi EXPORTVEILING. 30 April. Asperges dikwit 57.-72.dikblauw 35. 53.—, rabarber 6.8015.70, radijs .1904 40( raapstelen 0.702.10, wortelen 14.23.—, P10 5.609.30, alles per 100 bo3, aardappelen 1.30" 3.20, spinazie 1.30—11.70, witlof 38.47."' Se soort 20.30.alles per 100 Kg. bloem kool 10.54.—, kropsla 2.9.10 per 100 postelein 0.620.93 per bakje. 'ALKMAAR, 30 April. Granen. Aanvoer 788 'hl., waarvan 234 hl. tarwe 13.16.80; 3 hl. rogge 9-^-10.25170 hl. gerst chev. 11—H. 233 'hl. haver 1012; 68 hl. hoornen, paarden- 10.75, bruine- 1320, citr. 20, duiven- 15.75" 16'3 hl. kanariez.7 hl. 'bl. maanzaad 60—7"' 39 hl. erwten, groene- f46, kleine 1314, grauw f4550, alles per 100 Kg.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2