NIEUWE Hike Breijer fa», Zaterdag 8 Mei i92ö 3« e Jaargang Revue van de Week Firma R. J. HOUWING, MIENT I - - IEL 644 ALKMAAR „The Rawlplug" LKNIAAR Alps I Amandeltjes pudding JT Uit den Omtrek NO* 55 INTERC. TELEPHOON 52 LANGEDMM COUIIAM EERSTE BLAD. fftXËEM INMUIMMT I J.SGRMIDT ElffiLEri BERG5TCAAT Zo ALKMAAR De thans aangebroken parlementaire week zat uren van spanning kunjnen brengen. Na) afloop van de interpellatie Hiemstra over de werkloosheid en de wijze van werkverschaf fing in het Noorden des lands waarbij ge boren werd dp onvermijdelijke motie, ditmaal vragend loonsverhooging voor degenen ami wie vfin Rijkswege werk wordt verschaft krij gen wij de interpellatie, toegestaan aan "Mr. Heemskerk ,den voorzitter van den anti-revo- lutionnaire fractie, over het aftreden van prof. van Royen als minister van Defensie en de be noeming als zoodanig van den heer Lambooy uit het kabinet-Colijn. Men zal zich herinne ren hoe fel de aanval was bij het debat over do Regeeringsverklaring kort geleden door Mr. Heemskerk gericht op minister de Geer, die 'sheeren Colijn's plaats aan de 'groene: tafel innam. Men heeft zich dus voor te bereiden op zeer „warme momenten" in 's lands raadzaal. De wijze waarop de benoeming van een der vier Katholieke ministers uit het Ministerie- Colijn die aftraden onmiddellijk na het „Vati- kaan-votum" ook in de Rechtsche politieke sfeer is opgenomen, verduidelijkt, dat er „he vige storm op komst is". De Eerste Kamer heeft zich door al de Hoofdstukken der Staatsbegrooting 1926 weten te werken in verrassend snel „tempo". De Eerste Kamer gaat half Mei nog eens bespiegelen over verschillende kwesties, welke thans niet of slechts vluchtig konden worden aangeroerd, welk nut dergelijke deliberatiën kunne hebben, terwijl het Staatsbudget waar over het gaat reeds lang door H.M. is bekrach tigd en in het Staatsblad opgenomen het zat niet ieder glashelder wezen! De Tweede Kamer doorleefde een extra zware week. President Ruys begon met op Dinsdag 27 April de vergadering te doen voort duren totzeven uur. Toen was de Indisch© begrooting, op een paar stemmen na, achter den rug. Aangenomen is een motie-Joekes, waarbij mildere bespiegeling wordt gevraagd voor de laagst gepensionneerden van voor 1920, die tenminste 60 jaar oud zijn! In de; avondzitting van Woensdag j.l. werd over Jus titie bespiegeld tot de Donderdag reeds twee uren oud was. De nachtvergadering van 29 April zóu stel lig niet korter hebben geduurd, wanneer Min. Waszink, over wiens Begrooting van Onder wijs, K. en W. 't ging, niet door ongesteldheid/ genoopt ware geworden, te middernacht huis waarts te gaan. President Ruys de Beeren- brouck rekt de vergaderingen in sterker mate ban met een zijner voorgangers hef geval was. Het gevolg hiervan is, dat tenslotte verschil lende afgevaardigden „voor stoelen en banken" staan te redevoeren. De West-Indische begrootingen zijn mede achter den rug. Minister Koningsberger kon uit den aard der zaak niet veel meer doen dan ernstige overwe- S'ng van allerlei kwesties beloven. Over het algemeen maakt het optreden van dien nieuwen Minister van Koloniën een voortreffelijken en vertrouwenwekkenden indruk. Den Hen a.s. komt het Bioscoop-ontwerp den Senaat in openbare behandeling. Aldus werd Vrijdag j.l. besloten na een tamelijk scherp debatje. Bij zuivere partij-stemming viel bet hier bedoelde votum en men kan er zeker van zijn, dat op 12 Mei a.s. het Bioscoop-ont werp voor He koninklijke sanctie rijp zal zijn. Uit de jongste schriftelijke en andere ge nachtenwisseling tusschen Kabinet en Parle- ment teeken ik nog aan, dat een ontwerp we genbelasting op komst is, de verlaging van de innenlandsche porti (welke z.a. men weet) leeeds is aangekondigd, nog wordt overwogen Ine f 2400.000 voor nieuwbouw bij Marine, door Minister van Royen teruggenomen, weer zul- en worden aangevraagd. tusschen de Nederlandsche en Duitsche re uringen is overeenstemming bereikt inzake wederzijdsche arbitrage- en verzoenings- verdrag. Onmisbaar in iedere woning. Vraagt inlichtingen De zeventiende verjaardag van onze kroon prinses is den 30en April met groote opgewekt heid gevierd. De Lentezon 1926 is nog wel steeds wat nukkig e ngrillig, maar op Prinses Juliana's geboortedag werd het feestvieren toch gedurende een groot gedeelte van den dag dooi; milden zonneschijn begunstigd. Wij hadden in Patria het bezoek van de, Amerikaansche hotel-houders. Zij zullen ver moedelijk voldaan zijn over de vriendelijk-gast- vrije minier, waarop deze heeren zijn ontvangen in het voorshands nog niet „drooggelegde" Holland. In de hoofdstad had plaats, in de Nieuw© Kerk, in tegenwoordigheid van het Koninklijk; echtpaar, de huldiging der nagedachtenis van Bestevaer Michiel Adriaenszoon de Ruyter, de zeeheld van wereldvermaardheid, die voor twee honderd en vijftig jaren het leven liet in 's lands dienst. Uit de jongste Personalia: Mr. Schokking is gekozen verklaard in de vacature-Rutgers van Rozenburg tot lid der Tweede Kamer. Mr. P. J. Troelstra moest in het Haagsche ziekenhuis „Bronovo" worden opgenomen ter behandeling van een blaaslijden. Onze gezant bij het Vati- kaan, jhr. Mr. O. v. Nispen tot Sevenaer, zal na de opheffing van deze missie optreden als gezant te Weenen. Uit de jongste criminalia-rubriek teeken ik aan het zeer treurige geval van een 16-jari^ aan het zeer treurige geval van een 16-jarig| meisje td Leiden, dat haar vader dermate ern-j stig verwondde, dat de man in verpleging moest worden opgenomen. In den Bosch is op grond) van een ontdekt kastekort de Commissaris van politie in zijn functie geschorst. Aan het stationj te Bussum wist des nachts een gemaskerde roo- ver een paar beambten overvallen, die aan het geldtellen waren en maakte zich met een roof buit van f 8000 uit de voeten. Het verhaal doet denken aan Calabrische roover-histories, als ook aan de avonturen van wijlen Schinder- hannes en zijn kornuiten. Tot de onrustbare „teebenen des tijds" mag zeker gerekend wordeft dat herleven van het echte „rooverwezen" uit vervlogen dagen. In hoever het verliezen van een, som aan bankpapier f 11000 bedragend, door een con cierge te Amsterdam, iets te maken heeft met de „Criminalia" moet nader blijken. Door de politie zijn de nummers van de teloorgeraakta bankbiljetten gepubliceerd, wat voor dief of „min-eerlijken" vinder een „stropje" oeteekent. Van de jongste ongevallen noem ik ditmaal) slechts het droef geval van een 15-jarigen jongen door zijn vader uit den' Haag naar Rot terdam gezonden ter incasseering van geld en wiens lijk in een der Rotterdamsche grachten is gevonden. In de Hofstad zijn nieuwe plannen gepubli ceerd voor tram-exploitatie. De voorspelling,, dat men in den Haag een semie-gemeentelijke dus z.g. gemengd trambedrijf zal krijgen (ver- eenigt de Raad zich met de voorstellen van B|. en W.) is bewaarheid. Op 1 Mei is het drie kwart eeuw geleden, dat de Haagsche socië teit „De Vereeniging" ook buiten de Resi-t dentie bekend werd opgericht. Uit de financiers-sfeer kwam de tijding, dat tegen 2 onderteekenaars van de balans der commanditaire vennootschap W. H. Müller en Co. bij den Raad van Tucht bij het Neder-, '.andsch Accountants-Genootschap -een klacht is ingediend door iemand te Rotterdam, die als accountant in dienst is geweest der genoemde) vennootschap. Tenslotte toch nog een prettig berichtje, er wordt een buitengewone rijke kersenoogst voor speld. Wanneer de echte zomer gelieft te ar- riveeren als wij van de heerlijke vrucht, ge; naamd kers, kupnen smullen, dan gaain wij een tijd tegemoet, waarin wij vertroosting zul len kunnen vinden voor veel van de „dagelijk- sche misere's" zooals heer Pruttelman Pessi mist 't gaarne uitdrukt. BUITENLAND. Wat velen vreesden is thans eeni feit gewor den. Een conflict dat zijn weerga niet heeft in de stakingsgeschiedenis der geheel© wereld is thans uitgebroken in Engeland e nomvat niet minder dan 3 Va millioen arbeiders. De dat tenslotte een compromis bereikt zou wor den is dus niet verwezenlijkt. Men1 weet, dat de geheele voorafgaande week druk onder handeld is tusschen de betrokken partijen en de regeering. Toen de onderhandeling geen resultaat opleverden proclameerde de uitvoe rende commissie van de vakvereenigingen te gen Maandag te middernacht de algemeen© staking bij de vitale bedrijven. Nog duurden de besprekingen voort maa ree ncompromis kon niet bereikt worden. En toen tenslotte de ar beiders inbreuk maakten op de persvrijheid' en een artikel in de „Daily Mail" weigerden te plaatsen, brak de regeering alle onderhandelin gen af. Tegen het einde van1 de Lagerhuiszit ting hadden opnieuw onderhandelingen plaats. En bijna was ee ncompromis tot stand gekomen) doch op het allerlaatste oogenblik braken de besprekingen opnieuw af. E nthans is de alge- meene staking een 'feit geworden. Het spoor wegverkeer ligt stil, de mijnen staan stil, de trams rijden niet, het transportwezen function- neert niet meer. Millioenen arbeiders staken en ettelijke honderdduizenden derven hun loon. Maar aan de andere kant treedt een econo mische crisis in welke die van den wereldoor log misschien zal overtreffen. Met groote moeite worden de vitale bedrijven zoo goed en kwaad als het gaat onderhouden. Met auto's die opgeëischt eijn door de regee ring worden de levensmiddelen verzonden. Dn mijnen zijn in beslag genomen en de regeering is vastbesloten alles te doen om de orde te hand haven. Dierhalve heeft zij de troepen om zoo te zeggen gemobiliseerd. Alles js in gereedheid gebracht om den burgers van levensmiddelen te voorzien. De bladen zijn in kleine edities uitge komen en kunnen geen eigen beschouwingen be vatten over de crisis omdat de drukkers dit ver hinderen. Doch de regeering zal een eigen blad uitgeven en verzendt vijf maal per dag langs radiografischen weg haar communiques. Doch ook NSient 17 - Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. dat wil de stakingsleiding trachten te verhinde ren. 'Zoo gaat het nu hard tegen hard. Een stuk klassenstrijd is in Engeland uitgebroken waarvan de ernst, nog onbekend is geweest. Indien een der partijen een volledige overwinning behaalt zal dit de meest ernstige gevolgen kunnen hebben. Daarom is het te hopen, dat alsnog een uitweg gevzonden kan worden. Deze Reuzenstrijd moet eindigen met een compromis. Zij, die dit tot stand zullen brengen zullen hun vaderland "inderdaad een groote n dienst bewezen hebben. Eindelijk dan is tenslotte ©en regeling getroffen met de Vereenigde Staten door Frankrijk. De regeling loopt over 62 jaren en de eerste annuïtei ten bedragen 30 millioen dollar. Reeds is aange kondigd dat ook met Etngeland een regeling ge troffen zal kunnen worden. Indien dit gelukt is hebben alle groote naties hun schuldenregelingen getroffen. Nog is het geen vrede in Marokko. De onder handelingen hebben een ongunstig verloop ge had en zijn reeds afgebroken geweest. Doch op verzoek der B iff ij nep zijn zij hervat en voor Vrij dag moet een definitieve regeling tot stand ge komen zijn. Is zulks niet het geval dan zal het Eranech-Spaansche offensief worden ingezet. E(n nieuw bloed zal vloeien in heet land der Mooren. Moge daarom nog bijtijds Vrede kunnen gesloten In China schijnt het thans wel rustig te zijn, immers belangrijke berichten blijven den laatsten tijd uit. Wei verluidde dat Wellington Koo weer op het tapijt verschenen was en dat hij een Kabi net zou vormen, doch hierover is nad|®r niets bekend geworden. Zoodat wel aan een „proef ballonnetje" gedacht kan worden. De 1 Meidag is, zooals alle jaren in de verschil lende dagen rustig gevierd behalve in het warm bloedige Polen waar Socialisten en Communisten zijn slaags geraakt en waar bloed gestroomd heeft. Vier dooflen en talrijke gewonden zijn te betreu- reu. 1 In Italië is de Kamer weer bijeen gekomen en heeft zij Mussolini een geweldige ovatie gebracht. Ein zooals immer moest de groote dictator een rede houden waarin hij zeide dat 'Italië met ijze- •/v mt W met Gaans pakje Jm °OolflGPEmDINESai/S ren vuist voorwaarts gaat. Die buitenlandsche mo gendheden konden het zich weer eens voor ge zegd houden. Tenslotte vermelden wij nog de verzoening die tot stand is gekomen tussche nde partijen en Zuid- Silavië, waardoor een nieuwe regeeringscrisis ver meden is en de beide Raditschen weer eens de eerste viool kunnen speelen. Tot hoelang.....? WARMENHUIZEN. Nutsvergadering. Maandagavond hield het Dep. tot Nut van 't Algemeen een algemeene ledenvêrgadering. Tegenwoordig was het bestuur en 7 leden. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Van) de ingekomen stukken werd hoofdzakelijk be handeld een adres van de ver. Volksonderwijs om op 25 Mei a.s. den dag, waarop de Ven haar 60-jarig bestaan viert, door in teekenlij sten te laten circuleeren of door bloemetjes-verkoop de kas der vereeniging te versterken. Daar allen het lofwaardig streven der vereeniging erkennen, wordt besloten op dien dag lijsten te laten circuleeren. Tevens werd de wenschelijk- beid betoogd, dat het zijn nut kon hebben' om ook in deze plaats een afd. op te richten, daar zulk een afd. hier heel goed werk kan verrichten. De voorz., Ds. Hornstra, deelt verder mede, dat hij op 25 'en 26 Mei te 's Gravenhage het Congres voor ontwikkeling van volwassenen zal bijwonen. De Penningmeester doet daarna rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer en blijkt de rekening te sluiten met een batig saldo van f404.09. De rekening wordt nage-* zien door de heeren G. Sevenhuisen en A. H'opman en accoord bevonden en wordt den Penningmeester decharge verleend onder dank zegging voor het gehouden beheer. De begroo ting voor het jaar 1926'27 wordt behandeld en sluit in ontvangst en uitgaaf met f 590.59, batig saldo f 133.28. Aan de bibliotheek-com missie werd een subsidie verleend van f300; het doel dezer commissie is, zooveel mogelijk oude boeken op te ruimen e nnieuwe werken aan te koopen. Als afgevaardigden naar d© algemeene vergadering worden aangewezen de heeren S. G. Rijpma en J. H. Sötemann en als plaatsvervanger de heer P. Klant. Den afge vaardigden wordt vrij mandaat mandaat gege ven ten opzichte van de punten, voorkomende op den beschrijvingsbrief. Hierna volgt sluiting. WARMENHUIZEN. Veiling. Over de maand April 1926 zijn aan de veiling te Warmenhuizen aangevoerd: 526.060 Kg. roo- de kool, 131.530 Kg. gele 'kool, 97.935 Kg. Deensche witte kool, 6.30ft Kg. peen, 27.125 Kg. uien, 7000 Kg. aardappelen, 48.900 Kg. rabarber. De omzet bedroeg in April 1926 f 64.263,57, tegen f68.332,52 in April 1925 Dp omzat van 1 Januari tot 1 Mei 1926 bedroeg f 559.407,26 tegen f 532.172.86 in 1925. WARMENHUIZEN. Examen. Onze vroegere plaatsgenoot Th. H. Rein- ders thans ambtenaar ter secretarie te Jut- phaas slaagde voor het schriftelijk gedeelte- voor het diploma candidaat gem.-secretaris. WARMENHUIZEN. Keuringsdienst. Over de maand April zijn gekeurd: 2 koeien en ,7 varkens. Van de noodslachtingen zijn goedgekeurd 3 koeien, 5 nuchtere kalveren en afgekeurd 1 koe, 4 nuchtere kalveren, 3 schapen en 1 bok. Ingekomen en vertrokken personen: Gevestigd: J. Zwaan van Heilo, C. Kaper en ethtgen. van Zijpe, C. Jonk van Beemster. Vertrokken: G. J. van Mill en echtgen. naai Bergen, Mej. T. te Buck naar Koog aan de Zaan, Mej. M. C. de Moei naar Harenkarspel, M. Blankendaal naar Harenkarspel, D. K. Breker naar Schoorl, W. de Graaf en echtgen. naar Schoorl, J. Ligthart en echtgen. naar Bergen, Mej. A. Schrijver naar Oude-Niedorp, Mej. A. Rintjema naar Almelo, G. P. de Nijs HEER HUGOWAARD. Donderdagmiddag brandde in een minimum; van tijd tot den grond af de slagerij en woning- van den heer N. Stam. De vlammen grepen zoo- snel om zich heen, dat aan redden niet te den ken viel. Gelukkig nog, dat de brandspuit spoe dig ter plaatse was en er heel wat volk op de- been was, waardoor het gelukte belendende; panden te behouden. Omtrent de oorzaak van, den brand verkeert men in het onzekere, naar Amsterdam.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1