Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 7 Mei. Statig en gracieuselijk, waardig en beminnelijk. Het was de heer Mr. D. Sluis, aan wien de waardigheid heden te ndeel viel den zetel van den vrederechter te mogen bezetten. Laat ons er aanstonds bijvoegen, dat hij ook dit gewichtig ambt even als elke doo rhem .ver vulde openbare functie, met tact en waardig heid vervulde; zijn rechtspraak kruidende met een enkele korrel attisch zout, zooals het den modernen wetshandhaver, die aangewezen is de dagelijksche zonden des volks te berech ten, te straffen of vrij te spreken, heden ten dage past. Dsn vogel over het touw laten vliegen. Een autobushouder, bij verstek veroordeeld wegens overtreding motor- en rij wiel wet -m te gen dat vonnis in velzet gekomen, was ook thans niet aanwezig. Het verzet werd vervallen verklaard en de opposant is zijn gulden ook nog kwijt. Zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet. Een uitgestelde zaak uit Schoorl tegen een weigerachtige aansluiter bij de waterleiding, werd om formeele redenen opnieuw uitgesteld tot a.s. week. Van schuld ontheven. De bejaarde smid uit Koedijk, die de vorige week terecht stond wegens overtreding van de arbeidswet, werd heden met algemeene stem men vrijgesproken, omdat het bleek, dat de arbeid was geschiedt in zijn onderneming. De verbalisant deelde echter mede, dat hij bij het constateeren van ee ndergelijke over treding, het betrof toen het beslaan van een; .paard, reeds vroeger belanghebbende had ge waarschuwd. Dat werd 'n duur grapje. De veldwachter, de nachtwaker en 'n con ducteur, die te Uitgeest 's nachts om half twee nog ee ngezellig dorpspraatje hielden aan den kant van den weg, werde nbijna de slachtoffers van een auto, die in snelle vaart de hoek om-> draaide en zulk een sliert nam, dat het pra tende clubje van schrik uitee nstoof en 'n goed' heenkomen zocht. De automobilist kwam tot staan in de zijweg en daar ook zijn achterlicht niet zichtbaar brandde, nam de inmiddels weer op aclem gej komen veldwachter hem eventjes te grazen. Hij was met een vriend en diens uitverkorene in Alkmaar op stap geweest en verkeerde in een zoo opgewekte stemming, dat hij er wat woester overheen was gereden, dan zijn gewoonte was. Het was ook maar goed, dat hij daar geen gewoonte van maakt, daar hij veroordeeld werd tot f 30 boete of 30 dagen. De ambtenaar had f 75 boete gevorderd, dus Werd de snurker nog heel genadig behandeld. Een kleine vergissing. Een jachtlustig pluimveefokker te Heiloo loste onlangs een schot op 'n( school vogels, musschen naar hij dacht, maar het bleken vin ken te zijn. De majoor der rijksveldwacht trok er echter heen en nam twee geschoten vinken 1 dood en 1 vleugellam, in beslag. Met moet echter met schade en schande leeren musschen en vinken te onderscheiden. De pluimveefokker kostte de eerste les in de ornithologie f5 of 5 dagen. De buspassagiers in angst. Een Berger autobus maakte op 19 Maart zulke rare capriolen, dat de passagiers in een andere bus, waar het gevaarte achteruit op inkwam en de bus dreigde te 'torpedeeren, in den groótsten angst geraakte. De dames gilj den, de heeren sloegen een taal uit, die ver van hoffelijk klonk en de mede in de bus aanwezige kantonrechter nam zich voor de bestuurder van die angstverwekkende autobus behoorlijk op zijn nummer te zetten. Proces-verbaal werd door den majoor der rijksveldwacht Steen van'Heiloo opgemaalct ter zake overtreding van het bijzonder rekbare art. 15 der motor- en rijwielwet en heden stond, bedoelde autobus-chauffeur terecht. Gelukkig voor den verdachte bleek dat het gebeurde wel wat al te sterk gekleurd was voorgesteld en werd de verdachte vrijgesproken. De ambtenaar heeft echter het voornemen de politie te gelasten, streng toe "te zien dat de autobus-chauffeurs de hen toegewezen standplaats stipt innemen. Verdacht buiten zijn schuld. De stoppelbaardige knecht van een groen- tenhandelaar te Alkmaar stond terecht terzake overtreding van art. 157 der Alkmaarsche pol.- verordening, het onbeheerd laten staan van een handwagen. Daar was echter vermoedelijk niet hij doch de vrouw van den patroonde oorzaak was van zorgélooze achterlating vap dit voer tuig, werd het magere mannetje tot zijn groote voldoening vrijgesproken. Al te vurige half om hal6 en advocaat. Bij verlofhouders en ook bij een winkelier werden flesschen met alcoholhoudende drank in beslag genomen, waarvan men vermoedde,, dat deze 20 pet. alcohol bevatte. Drie van dergelijke zaakjes prijkten heden op de rol, doch op voorstel van den ambtenaar; werd besloten den heer H. J. T. Wanna een, scheikundig onderzoek op te dragen, opdat kon worden vastgesteld, hoe hoog* het percen tage alcohol in bedoelde dranken is. Houdend© dit onderzoek werd dus de verdere behande ling geschorst. Onbegrijpelijke werklust. Het is ee nraadsel hoe sommige menschen, nog lust kunnen hebben zich een ongeluk te werken,' terwijl de wet hen zulks in 't belang van hun gezondheid en welvaart strengelijk verbiedt. Heden verscheen Weer 'n stoffeer der, die in den schoonmaaktijd 2 knechts lan ger dan geoorloofd was, aan den arbeid had gehouden. Natuurlijk werd hem die malle ijver behoorlijk ingepeperd door het opleggen van 2 X f 3 boete of 2 X 2 dagen. Dat viel niet mee. Een landbouwer te Schoorl, die in gebreke was gebleven zich aan te» sluiten bij de Prdv. waterleiding en tegen wien de ambtenaar ont slag van rechtsverv<Jlging had gevorderd, werd in afwijking van dit requisitoir veroordeeld tot f3 boete of 2 dagen hechtenis. HARMONIE „EXCELSIOR", Noordscharwoude. Directeur P. PRANGER. MATINEE op DONDERDAG 13 MEI I92E (Hemelvaartsdag) Aanvang half drie. PROGRAMMA. 1. „VIVAT EUROPE A" I Marsch. Fr. v. Blon 2. Ouverture „BUY BLAS" F. Mendelssohn 3. Ie Suite „L'ARLÉSIENNE,, (Het meisje van Aries) G. Bizet No. 1. Prélude. 2. Minuetto (arr. P. Pranger) No. 3. Adagietto. No. 4 Caxrillon. 4. „DAS BLONDE GRETCHEN", Walzer. O. Fe tras) PAUZE. 5. Ouverture „LA POUPEÉ DE NüRNBERG" A. Adam 6. ,EE SOMAN D'ARLEQUIN Pantomime J. Massenet (De geschiedenis van 'n Harlekijn) a. Voorspel - Gigue oude Fransche dans. b. Intrede van de Harlekijn. c. Droomerij van „Colombine" aan haar venster. (Colombine is een vrouwel. hansworst). d. Serenade v. d. Harlekijn aan Colombine. e. Duo van de Harlekijn en Colombine. 7. „FANTA1SIB ROMANTIQU.E" (legende) L. Montagne. a. De klokken luiden ter aankondiging van een huwelijksplechtigheid. b. Het binnentreden in de kerk. De inzege ning en gelukwenschen. Het bruidspaar en familieleden verlaten de kerk. c. Algemeene vreugde, Maaltijd en Dans tot sluiting van den feestdag. 8. MARSCH FINALE, De stoelen voor de Donateurs worden gereser veerd tot een kwartier na aanvang. Donderdagavond BAL ten loka le van den Heer J. de Bakker. Wat er om ons heen gebeurde BINNENLAND. Hongerkunstenaars zijn slimme lui. Ten eer ste is hun levenswijze erg goedkoop en ten tweede .blijkens de nieuwste wetenschappelijke onderzoekingen vreeselijk gezond. Ze sluiten zich in ©en glazen kast op, eten niets, doen niets en de talrijke nieuwsgierigen zorgen, dat de kunstenaars een goed inkomen hebben. Alles is winst, want uitgaven voor „noodzakelijk le vensonderhoud" hebben ze niet. Waarom hun levenswijze zoo gezond is? Wel, vroeger in de over-oude tijden van onze jeugd werd geleeraard, dat alleen open, ramen en frissche lucht gezondheid konden ge ven, maar blijkens de publicaties van Prof. Dr. Storm van Leeuwen zit die frissche lucht vol alegenen kleine ,maar ijselijk gevaarlijke diertjes naar we meenen en moeten we fris sche lucht dus zooveel mogelijk weren. We behooren ons dus op te sluiten in glazen kasten. In diezelfde overoude tijden moest alle ziekte en zwakte overwonnen worden door het drin ken van melk, later werd ontdekt dat er allerlei Bacteriën in schuilden en moest de melk ge kookt worden en tenslotte wees de wetenschap uit, dat gekookte melk niet makkelijk ver teert en dus ongezond is, waarom een verstan-' dig wetenschappelijk mensch.... geen melk meer drinkt, geen rauwe en geen gekookte. We hiel den ons dus nog slechts aan aardappelen, vleesch en groenten, tot.... de wetenschap dezer dagen uitvond, dat alle leven uit schimmel» is opgebouwd, dat ziekten uit bepaalde schim mels voortkomen en men van het eten van aard appelen b.v. pokken kan krijgen, van padde stoelen cholera, van graan nekkramp of zoo iets, van peentjes roodvonk, enz. Aardappelen,; vleesch en groenten behooren derhalve ook van; het menu geschrapt te wordenterwille van de wetenschap. Alweer diezelfde wetenschap kwam gelukkig tot de conclusie, dat we al die voedingsmiddelen ook niet noodig hadden, want dat een mensch, om gezond te blijven, slechts een beetje Vitamine, d.i. levenselixer A. en B. noodig had, en die levens-Catz A. zat in olienootjes en de idem B, in levertraan, 't Kan ook omgekeerd zijn. In de laatste dagen1 leefde de wetenschappelijke wereld dus nog op Catz pardon op olienootjes en lever J traan. Maar sinds gisteren de wetenschap gaat onverstoorbaar voort weten we, als resul taat van de proeven van professor Erik Ag- duhr der veeartsenijhoogeschool te Stockholm, dat in levertraan schadelijke vergiften'schuilen, die slecht op het hart werken. Ach. had onze lieve moeder dat êenige tien tallen jaren geleden nu ook maar geweten. Wat zou ze ons een verdriet en zich zelve het koo- pen van een hoop zoete brokken' „voor de na smaak" bespaard *hebben Er resten ons dus nog slechts olienootjes, maar de wetenschap van morgen zal daar ook wel wat in ontdekken en daarom denken we er over om te doe nals de hogerkunstenaar, ons op te sluiten in een glazen kist en niet meer e eten.... Of we sluiten ons aan bij een troep Zigeuners of Indianen, die zich van de wetenschap ge^ni 'sikkepitje aantrekken en ondanks dat of daardoor? er toch maar gezond uitzien. Nu moet men vooral niet denken, dat we in. bovenstaande regelen maar zoo'n beetje gek scheerden met de wetenschap, neen alle op gesomde enormiteiten zijn ons in de laatste maanden met volle ernst als wetenschappelijke uitspraken voorgehouden. 'n Mensch gevoelt zich tegenwoordig trotscb' Nederlander te zijn, zoo groot zijn we in allé dingen. Amerika moge een apen-proces ^gehad hebben, wij hadden ee nslangen-synode'; onze jongste minister-crisis neeft alle buitenlandsche records gebroken; ons voetbal-elftal verloor op eigen grond van het Belgische elftal zoo gewel dig, als geen buitenlanders ons kunnen nadoen in geen land heeft men kans gezien de maxi mum-snelheid op zoo'n minimum te stellen als bij ons en toch 'n record-cijfer in aanrijdingen' te halen; in geen anderen staat dan den onzen; vindt men een afgevaardigde van den zonnetijd' in de Kamer; nergens vinden ze meer belasting uit dan in het land der gebanderolleerde hen gelstokken e nnu.... nu hebben we zelfs onze Wild-Westdrama's I We waren er toch even «beduusd van. 't Schijnt overigens een brave man te zijn, die Bussumer, die ons op die Wild-West vertooning vergastte. Eerst had hij de portemonnaie van zijn vrienden wat verlicht om in Spa een „on feilbaar" goksysteem te gaan beproeven aan de speelbank. En toen het onfeilbare toch faal de, toen heeft hij naar 't schijnt met een speelgoedpistooltje een paar spoorwegamb tenaren verbluft en het millioenen-tekort onzer, spoorwegen met een paar onnoozele duizendjes; opgevoerd, 't Systeem schijnt beter te zijn dan yhet onfeilbare goksysteem. Toevallig hadden we dezer dagen een Ame- rikaansche nvriend te gast en in kleuren en, geuren hebben we hem het verhaal gedaan van onzen Hollandschen Wild-Wester. We zagen het aan hem, dat Holland daardoor 100 pet. in zijn achting gestegen was. 'Maar we hebben' hem maar niet te veel verteld van die andere» Hollanders, die blijkens de berichten „nog langen tijd nadat de man verdwenen was, niet in staat waren om hulp te roepen of mededeen ling van het gebeurde te doen." Waarom we dat niet gezegd hebben? Och, dat weten we zoo niet I Trouwens, ze zullen in 't buitenland binnen kort wel meer van ons Hollanders hooren. Wij doen niet alles overhaast, kijken eerst de kat eens uit den boom, wikken ent wegen, zullen er dan nog zis een nachtje over slapen, maar dan eindelijk Italië moge een Mussolini hebben -en' een le ger van zwarthemden, wij hebben ook onze knokploegen, hoor. U zult er dezer dagen van opzien, wantde Nederlandsche Actualisten' hebben zich vereenigd met het Vaderlandsch Verbond. Geweldig hé? Plaatselijk Nieuws - NOORD-SCHARWOUDE. Het onderzoek van de kunstmeststoffen j.l. door leden van „Tuinbouwbelang" betrokken van de heeren Haijtema en Verburg te Alk maar, luidde als volgt: Zwavelzure Ammoniak 20.6 pet., Chilisalpeter 15.9 pet., Superfosfaat 13.6 pet. en Patentkali 27.4 pet. Uit den Omtrek. ALKMAAR. Een verbetering aan het rijwiel. Dat de firma Guus Klünnen steeds met haar tijd medegaat en geregeld de nieuwste verbe teringen aan de rijwielen in den handel brengt, bleek ons weer hedenmorgen uit een ons ge toond rijwiel. Dit was n.l. voorzien van een, schokbreker, die de verouderde veerende voor vork vervangt. Dit apparaat, dat alle schokken kan kuilen enz. op den weg opvangt, kan aani ieder rijwiel aangebracht worden, is billijk in prijs en maakt, dat men op de slechtste wegen, rijdt als op asphalt. Het apparaat lijkt ons een, goede verbetering aan bet rijwiel en zal zijn plaats wel veroveren.. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Nieuwstijdingen Noodlanding- Het. vliegtuig 118, bestuurd door Sergt. van Hulzen uit Soesterberg moest wegens de fect aan de motor Woensdag 5 Mei ongeveer 10.30 een noodlanding maken in de polder Urseni. De machine werd beschadigd. De avia- teur bekwam geen letsel. In een lagere school te Dieburg in Hessen gaf een onderwijzeres een elfjarig meisje een klap op het achterhoofd. Het kind had op dat ©ogenblik een breinaald "in de hand en deze drong door den slag tusschen' de oogen en neus van het meisje, dat weldra overleed. De onder wijzeres is spoorloos verdwenen. Te Wormerveer hebbe ntwee tot nu toe onbekende personen getracht in te breken in het kantoor van den houthandelaar D. van Konijnenburg. Toen zij hierin niet slaagden hebben zij een ladder tegen het huis geplaatst met de be doeling, langs de bovenwoning van den werf baas binnen te komen. De dochter des huizes die allee nthuis was, werd door het gestommel uit haar slaap gewekt, waarop zij' aanstonds hard begon te gillen en naar beneden snelde1 om telefonisch de politie te waarschuwen., De dieven, die er goed gekleed uitzagen, hebben daarop op fietsen de vlucht genomen in de richting Worrner, met a'chterlating van een1 r compleet stel inbrekerswerktuigen. De verduisteringen van Verschoor. Sedert ©enigen tijd wordt het onderzoek in' de zaak tegen Verschoor die zich in verband met de inzameling van gelden voor een op zijn initiatief opgericht comité ter leeniging van den nood in de Drentsche venen, aan belang rijke verduisteringen van gelden (f 56000) en aan het comité gezonden goederen, zou heb ben schuldig gemaakt, geleid door den rech ter-commissaris mr. J. G. Huyser. Mr. H. Ha- ga, die de zaak aanvankelijk in handen had is naar Haarlem vertrokken. De bewijsconstruc. levert nog immer moeilijkheden op, waarom den tijd van voorloopige hechtenis, welke de- zer dagen verstreken was wederom is verlengd en wel tot 2 Juni a.s. Waardelooze Duitsche bankbiljetten. Te Venlo is het een oplichter gelukt, waarde looze bankbiljetten uit de nlnflatietijd vo0r goed geld uit te geven. Een' gaf zelfs Neder- landsch geld op het biljet terug. De schade, aan eenige winkeliers toegebracht is niet onbe' teekenend. Overreden. Gistermorgen reed de 65-jarige slager J. c. I.uiting per rijwiel door de buurtschap Hierden bij Harderwijk. Toen hij ©e nkar en paard pas- seerde, schrok dit voor een auto, waardoor het terzijde sprong. Luiting geraakte hierdoor met het hoofd onder een wiel van de kar en werd op slag gedood. (Het „tafelen" in de dorpen der Meierij (R, Brabant) nog maar al te veelvuldig toegepast, heeft weer eens tot betreurenswaardige gevolgd geleid, meldt de „Tijd". Het „tafelen" is een met allerlei misbaar gepaard gaande avond-serenade aan een verloofde, wier engagement is „uitge- raakt". Zulk een „tafelpartij" nu had een der laatste avonden in het dorp Someren plaats. Maar terwijl verschillende jongelui vóór de woning van het slachtoffer de scène in elkaar zetten, klonk plotseling een schot. Gelukkig werd niemand g«. troffen. Eien kwartier later echter zou het minder goed afloopen. Eenige buren waren bezig een aan tal bij de „tafelpartij" gebruikte karren van den openbaren weg te verwijderen, omdat hieruit gevaar voor 't nachtelijk verkeer ('t was inwid- dels half twaalf des avonds geworden) kon voort spruiten, toen een tweede geweerschot viel.' Dit- maal met het gevolg, dat een 23-jarig persoon in 't oog en in armen en beenen door talrijke ha gelkorrels werd getroffen. Een onmiddellijk ge roepen geneesheer achtte onverwijlde operatie noodzakelijk. Er is groot gevaar, dat de oogwon- den van dien aard zijn, dat de getroffene voortaan het gezicht zal moeten missen. Als verdachte is een zekere v. H. naar Roermond overgebracht. Burgerlijke Stand Gemeente WARMENHUIZEN. Over de maand April 126. Geboren: Margaretha Wilhelmina, d.v. Pie- ter Mosch en Wilhelmina Hoebe, Simon Petrus z. v. Pieter Mosch en Wilhelmina Hoebe; Ca- tharina, d. v. Petrus Johannes Pronk en IJda Molenaar; Cornelia Maria, d. v. Adrianus Mek ken en Siegebertha Batharina Rosalia van; Baai. Jan, z. v. Willem Diepsmeer en Jantje Rus; Pe trus Maria, z .v. Cornelis Tesselaar en Trijn tje van Diepen; Grietje, d.v. Arie Nieuwland en Geertje Hopman; Lourentius Adrianus, i. v. Johannes v. d. Berg en IJda Jonker; Tecla Godeliva, d. v. Martinus Blankendaal eni Maria Nannes; Aafje Maart je, d. v. Jan Vlam en Grietje Koedijker; Willem, z. v. Klaas Half en Grietje de GraafElisabeth Gatharina Maria, d, v. Willem Bakker en Maria Jongejan. Ondertrouwd: Pieter Kapitein, 22 j. en Grietje, Dekker, 20 j.; Adrianus Pankras, 23 j. en Margaretha Catharina de Moei, 23 j.; Jo- hannus Ligthart, 26 j. en Beatrix Prink, 25 j.; Jan Zwaan, 25 j. en Antje de Graaf, 19 jHer man Biernardus Lambertus Drevers, 27 j. en Arijaaritje de Graaf, 27 j.; Arie Slot, 23 j. en Maria Elisabeth Johanna Kutterink, 23 j. Gehuwd: Jacob de Graaf, 23 j. en Alida Schrijver, 22 j.; Adrianus Pankras, 23 j- en Margaretha Catharina de Moei, 23 j-; Pieter Kapitein, 22 j. en Grietje "Dekker, 20 j-, Jo hannes Ligthart, 26 j. en Beatrix Pronk, 25 j.; Jan Zwaan, 25 j. en Antje de Graaf, 19 j-, Her man Bernardus Lambertus Drevers, 27 j. en Arijaantje de Graaf, 27 j. Overleden: Frans Potveer, 63 j., echtgenoot van Wilhelmina Rozendaal. Predikbeurten Geref. Kerk Noordscharwonde. Zondag 9.30 voorm., Ds. Gillebaard. Zondag 3.30 nam., Ds. Gillebaard. Donderdag 9.30 voorm., Ds. Gillebaard. Ned. H-erv. Gemeente Noondsdharwoodje. Geen opgave ontvangen. Ned. Herv. Gemeente Zuid-séharwomfe. Zondag 10 uur voorm., Ds. J. J. v. Meurs. Ghr. Ger. Gemeente Broek op Langend ijk. Zondag 9.30 uur voorm., Leesdienst. Zondag 2.30 nam., Leesdienst. IJpopsgez. Gemeente Broek op Langjendfjk. Zondag geen dienst. Ned. Herv. Gemeente Broek op Langend ijk. Zondag 9.30 uur voorm. Ds. Jukema. 2.30 uur nam., Ds. Jukema. Ger. Kerk Broek op Langendijk. Zondag 9.30 uur voorm., Ds. R. W. de Jong- 2.30 uur nam. Ds. R. W. de Jong. Katholieke Kerk, Langendijk. Voorm. 7 uur: Vroegmis. Voorm. 10 uur: Hoogmis met preek door kap- J. P. van Houten. OnderwerpEén dag voor God. 'sAvonds 6 uur: Lof met conferentie. Ond«r werp: Ziende den Onzienlijke. Donderdag. Hemelvaartsdag. Voorm. 7 uur: Vroegmis. Voorm. 10 uurHoogmis met preek door pa3 Th. J. van Noord. Onderwerp: Hemelvaart, helsifeit en een levensprogram. 'sAvonds 6 uur: Lof met Meimaandoefenin?' Ger. Kerk St. Pancras. Zondag 9.30 uur voorm. Leesdient. 3 uur nam. Ds. v. Andel. Ned. Herv. Gemeente St. Pancras. Zondag 9.30 uur voorm., Leesdienst. 3 uur nam. Ds. Jellema, H. Doop. Herv. Gem. Koedijk. t Zondag 10 uur voorm., Ds. Jellema van Pancras. Ger. Kerk Krabbendam. Zondag 9.30 voorm. Ds. v. Marei. 2 uur nam. Ds. v. Marei. Voorbereiding H. Avondmaal. Ger. Kerk IMrkshorn. Zondag 9.30 uur voorm., Preeklezen. 7 uur nam., Ds. v. Marei van Krabbendam.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2