Indrukken van een reis door Spanje. NIEUWE LANGEDIJKER COURANT - (Tweede Blad] ZATERDAG 8 MEI 1926. N.V. Spoorlijn Station-Dorp Noordscharwoude Deze N.V. vergaderde Donderdagmiddag 3 uur in het Spoorcafé van den heer L. Dekker alhier. Aanwezig waren 18 aandeelhouders. De voorz., de heer G. Barten, opent de bij eenkomst met er op te wijzen, dat dit de eerslo maal is dat hij de leiding heeft. Met blijdschap) kan hij constateeren de flinke belangstelling voor deze vergadering. Wanneer ik u mijn gedachten mededeel, toen ik als voorz. deze) vergadering zou leiden, dan zult u kunnen be grijpen, dat deze gedachten onzen vorigen) voorz. golden. Toen het vorig jaar de jaarver gadering werd gehouden, was afwezig door, overlijden een energiek man, de heer P. Ver- burg. Ik zal niet herhalen wat er toen is gezegd, toen deheer A. Vroegop zijn nagedachtenis heeft geëerd, maar wel wil ik er op wijzen, dat! het voor de N.V. ee ngroot verlies was. Het was een man met zeldzame gaven, een) energiek) man, zooals er maar weinigen zijn. Thans bestaat er een vacature in het bestuur; door het bedanken van onzen penningmeester. Steeds heeft hij naar zijn vermogen de zaken van de N.V. behartigd. De omstandigheden waardoor hij gemeend heeft te moeten bedan ken zijn van droevigen aard. Het doet mij leed niet in de gelegenheid te zijn en nooit te zijn geweest hem te kunnen toespreken. Maar toch wenschte ik te gedenken wat A. C. Kroon voor de N.V. heeft gedaan. Het doet mij leed, dat die omstandigheden,, die droeve omstandigheden er toe geleid heb ben om te bedanken. Ik wil dan ook de verga dering machtiging vragen aan "hem een schrij ven te richten, het kan natuurlijk kort zijn, om hem te bedanken voor wat hij voor de N.V. heeft gedaan. Deze wordt verleend. Thans heet ik u allen welkom en vertrouwt van u allen, dat ge op zakelijke wijze de be langen van de N.V. zult behartigen. Hierna worden door den Secr., den; heer. A. Vroegop, de notulen van de vorige verga dering gelezen en onder dank aan den samen steller goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Krijgen we zoo zegt Voorz. hierbij te vens de rekening, thans kan dit niet, ómdat deze door het bedanken van den Penn. nog niet in orde is. Van de Directie der Ned. Spoorwegen werd bericht ontvangen dat de verrekening kon plaats hebben over de wagons. Dit was natuur lijk iets dat met den Penn. moest gebeuren. Waar ik echter zijn verblijf niet wist, ben ik naar den Secr. geweest, die zou trachten het' adres te vinden om aan den Penn. het schrijven1 van den Secr. te overhandigen. Dien zelfden' middag ontving ik echter een brief van den Penn., waarin hij bedankte, welk bericht de Secr. eveneens ontving. Ons is door den Penn. toen gevraagd zijn administratie over te nemen, hetgee nis geschiedt door tusschenkorhst van, zijn schoonzoon. Bpeken en bescheiden en geld werden overgenomen en bleek alles prompt in orde te zijn. De 'Comm. voor het nazien heeft daardoor ook geen gelegenheid gehad om de rekening na te zien en bleef deze zaak zooals ze was. Van de Dir. werd ontvangen f 7525.37, van den Penn. f 1458.73, zoodat in kas was f8984.10, welk bedrag is gedeponeerd bij de Bank van Wisselink te Allernaar. Dan doet voorz. nog mededeeling, dat even eens van den heer P. Krom Cz., Oudkarspel eèn bedankje als bestuurslid is ingekomen, zonder opgave van redenen. Hierdoor zijn in het bestuur 2 vacatures. Door het bestuur is geconfereerd over de vraag: een penningmeester te benoemen bui ten het bestuur om. Men moet iemand hebbei* die goed kan administrateeren en in het bestuur bestaat er geen animo voor. Wat dit laatste betreft, meent de heer A. Barten, dat dit gevoegelijk aan het bestuur kan worden overgelaten. De heer Brugman vraagt of de statuten zich niet tegen dit plan verzetten. In den regel is de functieverdeeling in de statuten opgenomen. Staan deze het niet toe dan kan men niet huiten het bestuur omgaan. Na nog eenige bespreking wordt dit aan het bestuur overgelaten, dat rekening zal houden met de in de Statuten neergelegde bepalingen. Wat de verkiezing van bestuursleden aan gaat, ten opzichte van één zetel heeft het be stuur voorkeur. Het meent het nuttig te moeten achten, dat een groot-handelaar zitting in het bestuur heeft en draagt hiertoe aan de vergade -t ting voor den heer P. Deutekom. De heer A. Swager vraagt o¥ het de gewoon te is dat het bestuur met een voordracht komt. De voorz. antwoordt, dat het bestuur zijn' gedachten toch mag weergeven, terwijl een teder toch vrij blijft in het uitbrengen van zijn stem. Tot stemming wordt overgegaan ter voor ziening in de vacature A. C. Kroon. De uitslag hiervan is dat de heer P. Deute kom met algemeene (18) stemmen tot bestuurs lid wordt gekozen, dien bericht van zijn be noeming zal worden gedaan. Dan wordt gestemd over een bestuurslid voor Oudkarspel. De heer A. Swager vraagt of het nu zoo noodig is, dat het bestuurslid uit die gemeente °mt. Spr. vindt van niet. De vergadering is echter een andere mee- mng toegedaan, zoodat de uitslag van de stem- mmg is, dat de heer J. de Boer met 15 stemmen, wordt gekozen, terwijl 1 stem werd uitgebracht °P de heeren A. Swager, J. Ootjers en F. Kos telijk. De heer de Bioer neemt zijn benoeming on- felicitatie van den voorz .aan. Dan vraagt het bestuur machtiging voor de Vf!rpachting van het café. De heer A. Barten vraagt hoeveel pacht het doet. De voorz. antwoordt f1257. De heer C. Keeman vraagt of het alle jaren los is. De voorz. antwoordt, dat het ieder jaar op nieuw verpakt wordt. De heer Roos vraagt of het mag volgens de statuten, er een onderhandsche verpachting van te maken, waarop voorz. antwoordt, te meenen) van wel, omdat het altijd zoo is gegaan. De heer Brugman zegt ook, dat, wanneer de vergadering het bestuur machtiging verleent, alles in orde is. De heer Kostelijk vindt het 't vrijste wanneer; het bij inschrijving gaat. Zooiets behoort toch zoo. De heer Vroegop wijst er nog op, dat veran dering niet altijd gewensch is, onidat de men- schen er van bestaan moeten. En' daarmee moet' men rekening houden. We hooren absoluut geen klachten. En wan neer het mogelijk is, moet men de menschen er in laten, vooral voor een corporatie als deze. De heer F. Kostelijk wenscht met stemming, welk verzoek ondersteund wordt door den heer P. Roos. Met 16 stemmen voor, 1 tegen en 1 blanco wordt het bestuursvoorstel aangenomen. Rondvraag. De heer A. Barten vraagt of het al bekend is hoeveel dividend zal worden uitgekeerd. De voorz. antwoordt dat dit nog niet vast. staat, maar naar alle waarschijnlijkheid zal dif 4 pet. bedragen. De heer P. Roos vraagt voor wie de kosten van de kanalisatie zijn, voor ,den; N.M.B. oè voor de N.V., zulks in verband met het verhoo- vj. Achter het Padro museum en de daar om heen opgetrokken gebouwen en paleizen, ligt het park El Retiro, het zg. park van Madrid, waar omheen zich nieuwe stadswijken hebben gegroepeerd. Philips II, die Madrid tot zijn Residentie maakte, probeerde ook de onaan zienlijke stad te verfraaien. Hij bouwde hier op dezen grond een Engelsch landhuis, bestemd voor zijn Engelsche gemalin, de bekende bloo dy Mary Stuart. Het tegenwoordige park ech ter dateert van den tijd van den Hertog van Olivares, den uitverkoren gunsteling van Phi lips IV, die een aanslag ter hand nam in den' tcgenwoordigen stijl. De opening van het park is gevierd met feesten, die, in den tijd, dat er nauwelijks geld in de schatkist was_, millioenen en nog eens millioenen verslonden. Later is El Retiro het tooneel van hevige gevechten ge weest; hier trokken de opstandelingen, die Jo seph Bonaparta zijn troon wilden ontnemen, zich terug; hier maakten de Engelschen ver dedigingswerken toen zij er eenmaal in -ge slaagd waren de stad te nemen, (En ook later is er nog wel eens gevochten bij de tal van pro- nunciamentos, die Spanje in het algemeen, maar Madrid in het bijzonder en in de eerste plaats aanschouwde. Hoewel, de Placa de la Independencia kan er ook van medespreken, en bij Puerta del Sol is ook meer dan eens nog gevochten. Wat meer verwijderd ligt het Paleis van de nationale bibliotheek en van het natio naal museum, waarbij zich het nationaal ar chief aansluit, een en ander bezitters van groo- te schatten op verschillend gebied. Hier heeft gen der kunstwerken doordat het peil hooger wordt. De voorz. vindt dit een eigenaardige vraag en zegt hierop geen antwoord te kunnen geven. Wat de kosten van de kanalisatie betreft, deze'; worden over de belanghebbenden omgeslagen- en volgens de berekening is dat niet veel. In de tuinbouwvergadering en op de verga dering van den N.M.B;. is dit punt ook bespro ken. Er is een Commissie benoemd om te 'doen en te verkrijgen wat in het belang van de tuin ders is. De heer Ootjers wijst op het plan om een sluis bij de Roskambrug te maken. Dat is een groot bezwaar voor vele tuinders. Wanneer de sluis aan den andere nkant van de watermachi ne zou komen, zouden wij op Koggeboezem- komen inplaats van op Schermerboezem, het geen een peilverlaging bet-eekent. Dit zou als argument kunnen worden gebruikt om de brug niet te verhoogen. Kome nwij op Koggeboezem' :an daalt het peil 14 c.M. bij Raaksmaat, ter- vijl bij gelijklegging met Schermerboezem 17 c.M. hooger wordt. De voorz. antwoordt, dat de desbetreffende- Commissie hier rekening mee kan houden. Dan zegt de heer Ootjers, dat de N.M.B. aanstonds misschien meer terrein noodig heeft voor uitbreiding en vraagt Hen Secr. of men zich misschien tot hem moet wenden om spoe dige toestemming van de Maatschappij te ver krijgen. De heer Vroegop zegt, dat de N.V. en de N.M.B. één belang voorstaan en zegt, dat wan neer men elkaar de hand kan! reiken hem dit hoogst aangenaam zal zijn. D-e heer A. Swager vraagt dan, of bij in grijpende stemmingen de regeling niet zoo is, dat aandeelen van f 100.1 stem hebben, ter wijl dan kleinere aandeelen bij elkander kun nen worden gevoegd om eenf stem te yerkrij- gen. De heer P. Roos zegt, dat ieder aandeel een stem heeft. Dit zal nog eens worden onderzocht. De heer Brugman vraagt of het mogelijk is, dan wanneer de rekening'in orde is, de Com missie deze alsnog naziet en voor gezien tee kent. Voorz. antwoordt, dat dit ook de bedoeling van het bestuur was. Dan zegt voorz: tot sluiting overgaande zich de woorden te herinneren; van een vooruitstrevend man uit Zuidscharwoude, die zeide dat deze zaak een strop zou worden. Ik was het daar niet mee eens en was van een andere meening en geloofde niet aan eert reuze- strop maar aan een reuzeprofijt. Werden de aandeelen genomen met de gedachte, dat het wel rentelooze voorschotten zouden zijn, thans zien wij dat een tamelijk percentage kan wor den uitgekeerd. We kunnen dan ook met ge noegen constateeren dat èn markt èe N.V. ten volle reden van bestaan hebben en in toe komst misschien nog meer. Ik dan u allen voor uw opkomst en voor de aangename wijze waar op de zaken zijn behandeld in het belang der N.V. men werkelijke origineelen van de oude Spaan sche literatuur, ja zelfs van Don Quichot en andere beroemde Spaansche 'dicht- en proza werken. Bijna tegenover het museum verheft zich het groote theater; daarachter hat paleis van Justitie, een eind daar vandaan, met een mooi aangelegd gedeelte voor de Placa de Cibeles, net ministerie van Oorlog, waar men in de afgeloopen jaren wel heel moeilijke) uren- en dagen heeft doorgemaakt. Dat is de eene zijde, die men kan gaan van- uit de Puerta del Sol. Maar men kan ook naar de anderé zijde gaan, door de Calle del Arenal, die naar het koninklijk theater, wat verder naar de Plaza -de Oriente leidt. Hier heeft men enmt schepping van Jos-eph Bonaparta, die gevolg gevende aan de wenken van zijn; broeder, niets i naliet om het voor de schoonheid ontvankelijk gemoed der Spanjaarden te stneelen door uit- j breiding hunner hoofdstad. Inderdaad, dit plein j is het grootste van geheel Madrideventjes 500 huizen werden opgeruimd om het in te richten, j gelijk men in Spanje met zijn eigenaardig auto- I cratisch regime nooit geaarzeld heeft om be hoorlijke opruiming te houden. Het prachtige standbeeld van Philips IV na het monument gewijd aan de z.g. Martelaren der Vrijheid van 1808 het mooiste van Madrid staat in het midden, vlak voor het reeds genoemde Konink lijk Paleis, waarachter de geweldig groote pa leistuinen zijn gelegen, die tot aan de Manzana- res reiken. Sacchetti heeft het in het midden der achttiende eeuw gebouwd op een hoogte, vanwaar men een deel der stad en geheel de rivier overziet. Hij bouwde het in plaats van een, in imitatie Noorschen stijl gebouwd paleis, dat een prooi der vlammen werd. Dit koninklijk paleis is een massief stuk steen, dat, vooral gezien van den kant der Man- zanares, imponeert door zijn afmetingen, waar bij die van het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam klein schijnen. Niet minder dan 27000 vierkante yards neemt het paleis in; het is 500 voet lang en in zijn hoogste gedeelte 165 voet hoog. Het heeft -een 75 millioen pesetas, naar normale waarde, gekost. Jammer genoeg kan men het slechts zelden van binnen zien, ook dan, wanneer de Koninklijke familie af wezig is. Want een kijkje op het groote trap penhuis, in de zalen der gezanten, in de troon zaal is buitengewoon de moeite waard. De ka pel van het paleis wordt geschraagd door 16 breede kolommen van donker grijs marmer, en daar, evenals geheel het paleis'door, wordt men door de schitterendste fresco's getroffen. Vanaf de Plaza de Oriente ziet men een der zijden van het paleis, want de hoofdingang is gekeerd naar de Plaza de Areas, recht tegenover des Kathedraal. Dit is een nieuw gebouw, dagtee- kenend van 1895, in de plaats van de oude. kerk, gewijd aan de Maagdode la Almudena, die op den hoek van de hier uitkomende Calle Mayer, kortweg de hoofdstraat, stond. De ka thedraal imponeert van binnen door haar kost baarheid; imponeert veel minder dan het eeuw enoude eenvoudige kerkje deed in haar uiter lijk. Wat wel van belang is, al is het ook van geheel anderen aard, is de z.g. Armeria, die zich ter zijde van het Koninklijk "paleis ver heft. Hier is een koninklijke wapenverzame- ling ondergebracht, die èn uit historisch èh uit technisch oogpunt wel belangstelling verdient. Alweer waren het Karei V en Philips II, die ermee zijn begonnen. Hier zijn niet alleen wa penen van alle tijden bijeengebracht, maar hier vindt men ook historisch belangrijke voorwer pen als het zwaard van -den overwinnaar van Lepanto, kurassen van Spaansche koningen in bekende veldslagen, ja zelfs.dingen die aan den Hertog van Alva hebben toebehoord en die ons Hollanders doen vragen of zij wellicht ge dragen zijn bij het aanschouwen van daden, die voor onze geschiedenis 8Ver zoovele jamm-er- tooneelen zijn. Nogmaals terugkeerende tot de Puerta del Sol, die men door de meer genoemde Calla Mayor, een prachtige winkelstraat, bereikt, heeft men ten Zuiden en ten Noorden dicht bebouwde kwartieren. Het zou ondoenlijk zijn om. zelfs maar het voornaamste, dat zich ook hier bevindt, te vermelden. Als in elke Spaan sche stad is het aantal kerken groot; de stilte en wijding zijn er sprekender dan in welk land, ook. Gaat men naar de zuidelijke gedeelten der stad, dan komt men door de Calle d-e To ledo aan -de Puerta van dien naam, die nauwe- lijk,s nadere toelichting behoeft.'Hier vindt men nog iets van het oude Madrid terug, gelijk ook wanneer men gaat naar het nabij gelegen El Pardo, waar Karei V zich een koninklijke stoe terij bouwde. Met al de weelde, die de souve- reinen van die dagen kenmerkte, liet hij zelfs het hierbij gelegen buitenpaleis door Velas- ques en andere grooten beschilderen;" het in richten met gobelins, die nu een onschatbare waarde vertegenwoordigen. Maar ook overigens jvaardeert men Madrid als een stad, die dan, geen aangenaam klimaat mag hebben; welker verleden begrijpelijkerwijze niet tot ons en ook niet tot den gemiddelden Spanjaard spreekt, maar toch -een stad geworden is van moderne, niet te ontkennen schoonheid. Men waardeert er vooral het groot aantal pleinenzoo de Plaza* Mayor of de Plaza de la Constitucion, waar zich een prachtig ruiterstandbeeld van Philips III verheft. Daar is ook het aardige Mariza- paleisje, dat de zoon van dezen vorst. Philips IV voor zijn toenmalige maitresse deed bouwen. Op de Puerta del Sol verheft zich het paleis; van het Gouvernement. De ministeries zijn mid den of meer geheel de stad door verspreid,, terwijl aan de reeds genoemde Carrera de San Jeronimo met dusgenaamde Palacia del Con- gresso staat, waar de beide Kamers van den Cortez vergaderen. Ook al een merkwaardig gebouw, vooral wanneer men in de gelegenheid wordt gesteld een zitting bij te wonen. De Span jaard moge, ook tegenover eigen landgenooten, hoffelijk blijven, wel, zulk een Kamerzitting is niet bepaald in staat om aan die hoffelijkheid in alle opzicht-en te doen gelooven. Hier wint. de opvliegendheid, de heet-bloedigheid, in som mige opzichten ook de haat, die de verschillen de deelen van Spanje scheidt, het van de hof felijkheid, en de bel van den President, die dergelijke tooneelen wel gewend is, moet zich meer dan eens laten hooren. Maar neen, alle9 *bij elkaar genomen, Madrid is een mooie stad, maar wat er in de omgeving te zien valt, in Toledo, in Aranjuez, in het Es- curiaal, dat wint het toch verre! Protestantsche Zending. Financieele moeilijkheden. Pinkster-inzameling, De Protestantsche Zending verheugt zich over toenemende belangstelling. Dat men met het Zen dingswerk meer en meer rekening houden gaat blijkt uit alles. D-e beteekeni3 van de Zending voo rde Gemeenten in het Vaderland wordt alge meen erkend. De ontvangsten van de Samenwer kende Zendingscorporaties (Zendingsbureau-Oegst geest) over het eerste kwartaal 1926 gaven, hoe wel op 1 April 19,26 reeds een belangrijke ach terstand geconstateerd werd, den indruk dat -die offervaardigheid eenigszins gelijken tred ging hou den met die toeneming in belangstelling. Na 1 April is er evenwel een bedenkelijke in zinking in de ontvangsten gekomen ten gevolg>e waarvan de aanvankelijke vooruitgang, vergele ken bij het voorgaande jaar, veranderd is in een teruggang. Het gevolg is, dat de« zorgen drukken, dat belemmeringen in den weg gelegd wordjen welke niet moestenniet mogen bestaan. De niet-financieele zorgen aan den arbeid verbon den, de problemen op het Zendingsveldi, de vraag hoe te voldoen aan de bede om zendelingen en voorgangers, de ernstige verliezen die de Zending in den laatsten tijd geleden heeft door het over- llijden van jonge mannen en vrouwen zijn van dien aard, dat de Christelijke Gemeenten zich beijveren moeten dat althans de financieele las ten de taak niet verzwaren. Wat gevraagd wordt voor de Zending is als men een vergelijking aandurft met, hetgeen men voor eigen genoegen, voor gedistilleerd, voor ta bak en sigaren, voor zomer-uitstapjes etc. uit geeft uiterst weinig. D-e Pinksterdag komt in zicht met de Zendings gedachte, het gebed voor den uitbouw der Chr. Kerk, hij komt daarom ook met zijn Pinkster Collecte. Worde evenwel bedacht dat de Z-endingsarbeid de dagelijksche voorbede behoeft, en dat slechts dan voorzien wordt in de behoeften als ieder van het zijne afstaat tvat mogelijk is. Mogen velen zich gedrongen gevoelen den veelomvatten den arbeid, die in het Zendings-bureau te Oegst- geest geconcentreerd is, in deze zorgvolle dagen krachtig steunen. Chr. Nal. Zendingsfeest. Op het Chr. Nat. Zendingsfeest, dat Woensdag 7 Juli op „Beeckestijn" bij Velsen gehouden wordt, zal de gastheer Jhr. Mr. I. W. G. Boreel v. Hogelanden een welkomstwoord spreken. Daar na zal de Openingsrede gehouden worden door Dar. J. Th. de Visser, oud-Minister Van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De namen der verschillende sprekers zullen spoedig worden ge publiceerd. De slotrede wordt uitgesproken door Dr. M. J. A. de Vrijer, Herv. Pred. te Amsterdam

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3