BERICHT. PUROL Babies Plaatselijk Nieuws Wegens den Hemel vaartsdag zal ons blad a.s. DONDERDAG NIET VERSCHIJNEN. Een onaangenaam mensch. Een ingezetene uit den Helder is reeds zevenmaal tot gevangenisstraf veroordeeld wegens mishande ling en wederspannigheid. Deze straffen schijnen echter zijn educatie nog niet te hebben verbeterd, althans hij moest heden tweemaal achtereenvol gens terecht staan. In de eerste plaats omdat hij zich had schuldig gemaakt aan hevige wederspan nigheid en mishandeling van een agent en voorts had hij bii een andere gelegenheid een jongmensch dat op den Kanaalweg met een meisje stond te praten van achter aangevat en op de steenen ge^ worpen. Met het oog op zijn ongunstige reputatie en veelvuldig drankmisbruik werd deze verdachte heden veroordeeld tot twee maal twee maanden gevangenisstraf. Uit ons Parlement Parlementair Dagboek Inside. 6 Mei. Heden mocnt de Kamer algemeene beschouwin gen houden over de begrooting voor Financiën, maar, merkwaardig genoeg, terwijl er anders al tijd praatlust is, liepen de meeningen thans uit een over de vraag of er wel aanleiding was om breedvoerige financieele beschouwingen te voe ren. Inderdaad, men kan in d,e Meimaand moeilijk financieele perspectieven openen bij' een begroo ting, die in .September van liet vorige jaar werd ingediend. Bij de andere begrootingen is het altijd} mogelijk wat. in de ruimte te praten, maar hier scheen de Kamer toch. even te gevoelen, dat het nog steeds de begrooting voor 1926 is waarover zij spreekt. Zij deed verstandig, haar beschouwingen uit te stellen t>t over eenige maanden, wanneer de nieuwe begrooting reeds in behandeling komt! Het debat liep over allerlei kleinigheden, maar een meer breeder en economisch betoog hield. Mr. Kortenhorst, de woordvoerder van de pro tectionistische Katholieke werkgevers. Zonder meer ,om protectie vroeg de heer Korten hors t he- den niet, maar toch klonk weer het bekende zoet gefluit: alleen de Regeering behoeft maar de hel- penae hand te bieden, de arbeiders behoeven dian geen nieuwe offers te brengen. Dat Minister de Geer zien toch vooral niet door dezen belager van onze beproefde handelspolitiek late verblin- den! Dies avonds het slot van de Ondferwrpbegroottng en vervolgens de begrooting van Arbeid. M'en moest deernis hebben met Minister fcüotemaker de Bruine, die als verjaarsgeschenk van dé Kamer eon langdurige en afmattende avondvtergadering ontving. Feu gansche rij sprekers kwam aan het woord, waaronder de heer Puiper, die medledfeelde dat de Katholieke fractie is vóór verbindend ver- klaring van de collectieve arbeidscontracten. E|en mededeeling, waarbij men zich wel moest ver bazen over de eensgezindh|eid in die fractie, na dat (men 's middags de redevoering van Mr. Kor tenhorst 'had gehoord. Terecht verklaarde s Mi nisters geestverwant, de heer Bakker, van derge lijke dwangvoorschriften voorloopig niets te wil len weten, en liever aandacht te willen schenken aan de vraag, hoe men nieuwe welvaartsmoglelijk- Iheden voor ons volk kan scheppen. Ver na middernacht huldigde de heer Stenhuis de Amsterdamsche metaalbewerkers, die de 48- urige werkweek hadden weten af te dwingen, hoewel zelfs de heer Zaalberg, de vriend der ar beiders, voor 53 uren te vinden zou zijn gewieest. „Ja, als allen maar waren als die metaalbewer kers!", bulderde de heer Stenhuis. Waarop de rake interruptie van prof. v. Gijn volgde: „Dan was gan3ch Nederland werkloos!" FEUILLETON De Wenteltrap 7 Mei. Dtö Premier heeft bij de behandeling van zijn begrooting (Financiën) de gelegenheid aangtegre- pen om een overzicht te gevten van den toestand van 's lands 'financiën. Die indruk, welke mr. de Geer de Kamer bijbracht, was allerminst een op timistische. De vooruitzichten zijn inderdaad niet in alle opzichten gunstig. De rijwielbelasting! uitgezonderd, hebben de middelen over .het eer ste kwartaal van, 1925 /slechts ruim een half millioen boven de raming opgebracht. De in komstenbelasting zal vermoedelijk minder gaan opbrengen, wijl de Indische suikerondernemin gen eenige minder goede 'jaren voor de boeg heb ben, wegens de groote idaling in de suikerprijzen. Voor!gaande versobering, blijft dus geboden en de begrooting dient tot een .veel lager peil te wor den teruggebracht. Fr zijn maar weinig landen, waar de belasting druk voor de eenigszins meergegoeden zoo zwaar is als in Nederland. Dit drijft velen naar het buitenland, hetgeen de laslten 'voor de anderen, de 'minder draagkrachtigen, slechts verzwaart. De Premier heeft zeker goed gedaan, dit alles nog eens onomwonden aan ons volk voor te hou den. Het zal ons in elk geval meer verzoenen met zijn belastingplannen. Deze betreffen ten eerste de halveering van de Verdedigingsbelasting II; de Minister trad reeds in een korte toelichting van dit voornemen, welke alleszins aannemelijk leek .Voorts zal gehandhaafd worden het ontwerp Colijn inzake de verlaging der successiebelasting (verhooging van den aftrek voor groote gezinnen) waarvoor in de plaats zal komen een herziening der personeel® belasting, welke tot strekking heeft de groote gezinnen te ontlasten. Fin tenslotte zal het ontwerp-weeldebelasting worden vervangen door ontwerpen tot wijziging vhn de zegelbelasi ting en tot invoering van een weelde verterings belasting. In den namiddag had de interpellatie-Drop plaats over'de ongevallen in de mijnen. Minister van de Vegte hield zich volkomen in de ruimte, doch kou aantoouen, dat het aantal ongevallen niet verontrustend is, wanneer men let op de sterke toeneming van het aantal arbeiders. De interpellant slaagde er niet in aannemelijk te maken, dat 'hier alles terecht komt, wanneer slechts eenige arbeiders-controleurs ingrijpende bevoegdheden krijgen. Inderdaad is een behoorlijk staatstoezicht veel beter dan een dergelijke „klas- se.politie", gelijk Mr. Knottenbelt het zoo juist typeerde. Het was een zware week, en de Kamer heeft de rust tijdens de week van Hemelvaartsdag wel verdiend. 'Maar de week vóór Pinksteren moet worden benut voor het afdoen van het restant dier cegrootlng, waartoe wederom avondvergaderingen zijn aangekondigd. Avondvergaderingen in de Meimaand: het valt niet gemakkelijk er aan te gewennen Sport-en Wedstrijden I). T. iSL f D'.TjS. 1 trok Zondag naar Schagen om aldaar deel te nemen aan de seriewedstrijden van Spar ta, alwaar zij moesten uitkomen tegen V.A.F.C. 1 uit Alkmaar. Als om half 3 wordt begonnen, zien we D.T.S. volledig en V.A F.C. met eenige invallers. De Deetjes spelen eerst voor wipd en zon en voor de rust wordt geregeld op de helft der tegenpartij gespeeld. Het samenspel iu onze voorhoede is echter zeer slecht, terwijl het schie ten zeer veel te wienschen overlaat, en gaat de rust dan ook in met 00. Na de thee (hm, hifi!) gaat het gelijk op. De V.A .F.C -aanvallen zijn ge vaarlijk, maar op het laatste moment wordt de bal steeds weggewerkt. Ook nu blijft het in d© Di.T.3.-voorhoede rammelen. Na een kwartier maakt V.A.F.C. met een zacht rollertje het eenige doelpunt van dezen wedstrijd, die zich hierdoor ST. PANCRAjS. i Zionaag werd de eerste der neder 1aagwedfstrij1- den gespeeld tusschen de N.V.V. en Vrone-adspi- ranten. N.V.V. heeft het voordeel van den wind en scoort al spoedig door treuzelen in onze ach terhoede. Al ras weet H. Meijier gelijk te maken, waarna zijn broer achtereenvolgens no. 2 en 3 in 'het net weet te deponeeren, waarvan de laat ste een schot van verren afstand, de wind ter hulp krijgt. Voor de rust moet echter de Vrone-beeper welke minder betrouwbaar is, nog een bal net achter de lijn vandaan grijpen. Aan zijn houding constateert de scheidsrechter het jjemaakte doel punt. Na rust wordt door Vrone de stand op 52 gebracht. Door dè N.V.V.-voorhoede wordt, hoewel wat licht van postuur, aardig spel ge leverd. Wat Vroue betreft, moet die linkshalf meer den aanval steunen, terwijl de rechtsbuiten in een vrije positie den bal krijgend, meer moet opbrengen, alvorens een voorzet te doen. Overi gens een genoeglijken wedstrijd, waarvan het jam mer was, dat niet meer volk was opgekomen. Hierna had het tweede elftal nog gelegenheid,' tot „beenen rekken" waarvoor als tegenpartij1 fun geerde eenige „Veteranen" met een paar le elftal spelers. Uitslag 64 voor het 2e elftal. 5) Ik haalde de manchetknoop te voorschijn en ging er mee naar de keuken. Thomas was be zig het zilver af te drogen en er hing een dikke( walm van tabaksrook. Ik snoof en keek overal rond, maar er was nergens eem pijp te bespeu ren. „Thomas", zei ik „je hebt gerookt". „Neen juffrouwl" Hij was de beleedigde on schuld zelf. „Mijn jas ruikt zoo. naar rook, juffrouw. De heeren van de club Maar Thomas maakte zijn zin niet af. De keuken rook plotseling naar geschroeid laken. Thomas greep zijn jas, rende naar den goot steen, vulde een tumber met water en goot het in zijn rechterzijzak, als iemand, die zooiets meer bij de hand heeft gehad. „Thomas", zei ik, toen hij den vloer afnam, „rooken is een vieze en ongezonde gewoonte. Als je het niet laten kunt ga dan in vredes naam je gang, maar stop nooit meer een bran dende pijp in je zak. Je kunt wat mij betreft, met je eigen huid doen wat ze wilt, maar dit huis is mijn eigendom niet en1 ik ben niets ge steld op een brand. Heb je deze manchetknoop ooit eerder gezien." „Neen, nooit", zei hij maar hij keek er verdacht naar. „Ik heb hem in de hal opgeraapt", zei ik op onverschilligen toon. De oogjes van den' ouden man keken listig onder zijn borstelige wenk brauwen uit. „Er gebeuren hier vreemde dingen, juffrouw Innes", zei hij hoofdschuddend. „Ik ben er van overtuigd dat ei iets gebeuren zal. Heeft u niet gemerkt, dat de groote klok in de hal is blijven stil staan?" „Onzin" zei ik „klokken moeten toch, wel blijven staan, als ze niet opgewonden wor den?" Het Beste voor de Huidverzorging bij BROEK OP LANGENDIJK. De heer D. Dirkmaat alhier, is benoemd tot betaalmeester aan de veilingsvereeniging te Purmerend. i - ZUI IiBCH A R WOUBjEI. Mej. Br. Slot legde met gunstig gevolg examen af als verpleegster voor zenuwzieken. ZUIBISICHARWOUDEL De heer C. de Jong is herkozen als hoofdbb- stuuislid van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond. Uit den Omtrek. ST. PANCRAS. In de ten overstaan van Not. P. J. E. Toor- nenburg gehouden verkooping voor de erfgen. Booij een "bouwterrein aan den! Benedenweg, gelegen aan het water, gekocht door F. West- meijer voor f1120 (voorl.; een huis met tuin aan het water door P. Leering voor f3640 (voorl.) in combinatie gekocht door P. Leering, voor f4761. Bouwland tusschen Beneden- en Bovenweg Perc. 1 en 2 door C. Timmerman resp! f320 en f310. Perc. 3' f360 Fam. Booij. Perc. 4 f400 P. Leering. Perc. 3 en 4 gecombineerd gekocht door F. Hes voor f761. Perc. 1 ,2, 3, 4 gekocht door C. Timmerman voor f1392. „Die klok is wel opgewonden, en zij is van nacht om drie uur stil blijven staan", antwoord de hij plechtig. „En wat meer zegt, die klok: heeft in geen vijftien jaar stil gestaan, niet sedert de eerste vrouw van meneer Armstrong, gestorven is. En dat is nog! niet alles juffrouw. De laatste drie nachten dat ik hier in huis sliep heb ik een voorteeken gehad, nadat het elec- trische licht uit was. Mijn olielamp was pas ge vuld, maar hij ging telkens uit, wat ik er ook aan deed. Zoodra ik mijn oogen maar dicht deed, ging die lamp uit. Er is geen erger voor teeken van den dood. De stem van den ouden man! klonk vol over tuiging. In weerwil van mezelf kreeg ik een rilling over mijn rug en ik liet hem verder maar alleen. Latei hoorde ik een slag in de keuken en kwant Liddy mij vertellen dat mijn poes Beulak, die pikzwart is, op Thomas was toe gesprongen net toen hij een blad met borden en schalen wilde opnemen. Het slechte voor teeken was te veel voor hem geweest en hij1 had het blad laten vallen. Het geluid van den auto terwijl deze den heuvel op reed- was het meest welkome dat ik in tijden gehoord had en toenl Gertrude ettï Halsey voor mij stonden had ik een gevoel of nu alle narigheid voorbij was. Gertrude stond glimlachend in de hal, met haar hoed volkomen' op één oor en er staken aan alle kanten losse haren 'uit haar kapsel. Gertrude is een heel knap meisje, al staat haar hoed nog zoo gek en het verbaasde mij niets toen Halsey mij een jenap jongmensch voorstelde, die een buiging voor mij maakte en onderwijl naar Trude keek Trude werd ze op kostschool altijd ge-, noemd. „Ik heb een gast meegebracht, 'tante Ray" zei Halsey, „en u moet maar goede vrienden met hen? worden en hem op uw lijstje van Za terdag-tot-Maandag gasten zetten. Laat ik u John Bailey voorstellen, maar u moet hem Jack noemen. Ik be ner van overtuigd dat hij binnen vierentwintig uur „Tante" tegen u zegt." Wij gaven elkaar ee nhand en' ik kreeg ge- Buitenland. Het voorjaarsweer. In het Zwarte woud ligt op den FeMberg een sneeuwlaag van ongeveer 10 oM. dikte en heersoht een kou van 8 graden onider nul. Uit Opper-ISilezië wordt hevige sneeuwval gemeld. Vliegtuigen, die van Leipzig naar Annaberg vlo gen en een tusBchenlanding wilden maken, kwa men in de sneeuw terecht, waardoor verder rei zen .door "het bergland onmogelijk werS. Die sneeuwwolken hingen zoo laag, dat de hooge fa- brieksschoorsteenen voor een gedeelte daarin ver scholen waren. Door den sneeuwval moesten de vliegtuigen öp den terugtocht naar Leipzig 50 M. lager vliegen om zich te kunnen oriënteeren. Nieuwstijdingen Vechtpartij. Zaterdagnacht omstreeks kwart over 11 ont stond te Arnhem een hevige vechtpartij tus schen zes personen in het volkslogement vain van B„, welke weldra op straat werd voortge zet. Plotseling trok een 3er vechtenden, zékere A., een scheermes, waarmede hij als een dolle om zich sloeg. Hij trof de nlogementhouder in de linkerwang, waardoor een snede ont stond van den slaap tot de onderkaak. Hevig blloedend zakte de getroffene ineen. A'. zelf kreeg een vrij ernstige wonde in den schouder, terwijl een dierde, H. geheeten, aan den pink werd gewond.' Luchtvaart. Met ingang van\ 11 dezer vervalt de ^jetra ochtenddienst per vliegtuig naar Londen. Een aarts-oplichter. - Na in het Politieblad gesignaleerd te zijn, werd te Beverwijk aangehouden en te Haar lem in verzekerde bewaring gestéld J. M., ver dacht van oplichting te Weesperkarspel, Weesp en Zand voort gepleegd. Met deze arrestatie befeft de politie goed. werk gedaan, gelijk! uit het navolgend relaas van 'smans oplichterijen moge blijken. Het is nu bijna 2 jaar geleden ('t gebeurd1 op 30 Mei 1924) dat de te Duivendrecht (ge meente Weesperkarspel) wonende brandstof- )fenhandelaar d. H. onderweg aangesproken! )werd door ee nhem onbekend persoon, die, zich uitgaf voor heibaas, in dienst bij de aan nemersfirma v. Hattem en Bilankevoort. De, man verzocht hem, turf te leveren aan de bewoners van woonschuiten, liggende bij de Hartveldsche brug (Diemen). Tegelijkertijd vertelde hij in Diemen ee nongeval met zijn fiets gehad te hebben, waardoor hij 15 repa ratiekosten moest betalen, welke hij niet bij zich had. Of d. H. die niet even leenen wilde, aldus vroeg de onbekende turfbesteller. De brandstoffenhandelaar had er eerst niet veel zin in, maar daar in uitzicht werd ge- steld, dat die f5 bij het brengen der zending, turf dadelijk konden worden afgehouden, be willigde hij er tenslotte in en gaf het ge vraagde geld. Hij vroeg echter tevens, of het niet mogelijk zou zijn, dat hij, ook kolen le verde voor de heimachines der firma, bij wie de ander heibaas was, waarop geantwoord werd, dat hij dat wel aan de firma zou willen, vragen, maar doorvoor moest hij gebruik ma ken van de stoomtram en daar hij in het geheel geen geld bij zich had, vroeg hij daarvoor nog 55 cent teleenwelk tramgeld hem ook ver strekt werd. Dienzelfden dag 's middags 4 uur kwam de „turfbesteller" terug met het verzoek, hem een prijscourant mede te geven. Het scheen nu toch inderdaad, of de man te goeder trouw was, en die schijn werd nog sterker toen hij des avonds 8 uur nogmaals in Duivendrecht kwam, nu met de boodschap, dat d. H'. den volgenden dag 2 ton kolen voor de heimachines kom Leveren en een zending turf voor de woonschuiten. De bezoeker bleef geruimen tijd en bij het afscheid deelde hij mede, dat hij des nachts met 20 man moest werken. Hij had verschillende uitgaven te doen, en van de aannemers voor wie hij werk te, had hij nog geen cent ontvangen. „Of de brandstoffenhandelaar hem dus nog even f 10 wilde leenen". Dit verzoek vond een minder goed onthaal, maar toen paste den bezoeker, die voorgaf J. de Vries te heeten, een andere taktiek toe. Hij. begon op hoogen toon te zeggen, dat hij „wel goed was, om kole nte komen bestellen, maar niet eens even aam een tietje1 geholpen kom worden." Ten bewijze, hoe betrouwbaar hij wel was, deelde'hij nu d. H. mede, dat hij dien och tend niet f 5 maar abusievelijk f 6 van hem ontvangen had, hetgeen d. H. niet eens be merkt had. (Ook dit bleek later leugen te zijn). Tenslotte gaf d. H. het gevraagde géld en ontvang een kwitantie, welke omderteekemd was „p.o. v. Hattem en Bilankevoort, J. de Vries", j 's Anderen daags begaf d. H. zich per fiets naar de Hartsveldsche brug, daar hij 't toch wel gewenscht vond eerst eens te onderzoe ken, waar het bestelde geleverd moest worden. En toen de brandstoffenhandelaar ter plaatse kwam, bleek hem, dat er noch woonschuiten, noch aannemers te vinden waren. Hij vernam echter, dat de door „de Vries" genoemde aan nemersfirma op dat oogenblik te Schelling- woude aan 't werk was. Dan daarheen gefietst. In Schellingwoude bleek inderdaad de firma van Hattem en Blankevoort aan 't werk te zijn, doch.... deze firma gebruikte nooit hei machines en had "dus vanzelf sprekend ook tegenheid om meneer Bailey eens goed te be kijken; hij was vrij lang, misschien dertig jaar en hij had een klein snorretje. Ik herinner mij,-, dat ik me daarover verbaasde hij scheen een heel behoorlijken mond te hebben en als hij glimlachte liet hij heel goede tanden zien. Ik begrijp nooit waarom sommige mannen zoo'w ding op hun bovenlip willen hebben, waar na tuurlijk van alles in blijft zitten, net zoo min als k begrijp hoe sommige vrouwen opvulsels on der huu kapsel kunnen duwen. Verder zag hij er heel aardig uit, stevig en verbrand en hij keek mij recht in de oogen. Ik weid een beetje uit' over meneer BaiLey omdat hij later nogal een belangrijke rol speelde. Gertrude was moe van de reis en ging dus heel gauw naar bed. Ik had besloten om 'hen dien avond nog niets te vertellen en dejn vol genden dag zoo luchthartig mogelijk over onze opwinding te praten. Wat had ik tenslotte te vertellen? Een nieuwsgierig gezicht voor een raam; lawaai 'snachts; een paar krassen, op de trap en een "halve manchetknoop. Wa* Tho mas en zijn voorgevoelens betreft, naar mijn! ondervinding bestaat een neger altijd voor een deel uit kleurstof en voor de rest uit bijgeloof. Het was Zaterdagavond. De twee mannen gingen naar de billard-kamer en ik kon hen hooren praten toen ik naar boven ging. Het scheen dat Halsey bij de Greenwoodclub ge stopt had om benzine in te nemen, en dat hij daar Jack Bailey had gevonden met een troep je anderen, die gekomen waren om) Zondags; golf te spelen. Het wastaiet moeilijk geweest om BaiLey over te halen Gertrude wist waar schijnlijk wel waarom en in triomf hadden ze hem meegenomen. Ik haalde Liddy over om hem wat eten-te geven Thomas in de tuin manswoning niet te bereiken en nam geen notitie van haar duidelijk merkbaren angst voor de keuken. Toen ging ik naar bed. De mannen waren nog in de billardkamer toen' ik tenslotte in slaap viel en het laatste wat ik mij herinner was het huilen van een hond voor het huis. Het was een langgerekt, langzaam wegstervend ge luid, dat later weer op een, ander punt los barstte. Ongeveer om drie uur 's"nachts werd ik wak ker door een revolverschot. Het scheen dat het geluid van vlak buiten mijn deur "kwam. Het eerste oogenblik durfde ik mij" niet te bewegen. Toen hoorde ik Gertrude opstaan én even later gooide ze de tusschendeur open. „O, tante Ray, tante Rayl" riep ze opge wonden uit. „Er is iemand vermoord, ver moord 1" „Dieven", zei ik kortaf. „Gfelukkig dat er vannacht een paar mannen in huis zijn". Ik trok tnijn pantoffels aan eni een kimono em Gertrude probeerde met haar trillende handen een lamp aan. te steken. Toen; deden we de deur naar de hal open en, op het bovenportaa' stonden de dienstboden bevend en met bleeke gezichten paar beneden te kijken met Liddy aan het hoofd. Ik werd begroet door onder drukt gegil en allerlei vragen en1 ik probeerde hen te kalmeeren. Gertrude was op een stoe neergevallen en zat daar te rillen. Ik liep onmiddellijk rjaar Halsey's kamer, klopte en duwde de deur open. De kamer was leeg, het bed was niet beslapen. „Hij zal in de kamer van mijnheer Baiky zijn", zei ik opgewonden en liep er heen, ge^ volgd door Liddy. Ook hier was niemand c het bed was niet gebruikt. Gertrude stond weer, maar ze Leunde tegen een deurpost aan- „Ze. zijn vermoord" hijgde ze. Toen greep ze mij bij den arm en trok mij naar de trap toe' „Misschien zijn ze alleen maar gewond mi moeten ze vinden", zei ze, en haar oogen war groot van opwinding. Ik herinner mij niet meer hoe we de.l^p afkwamen; wel herinner ik mij dat ik ie. oogenblik verwachtte vermoord te zUl worden. De keukenmeid telefoneerde naar de Gre wood Club en Liddy liep achter mL' durfde eigenlijk niet mee, maar achterblij durfde ze heeiemaal niet. In de woonkamer de salon was alles normaal.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2