NIEUWE LANGEDIJKER COURANT - (Tweede Blad) DINSDAG 11 MEI 1926. Gemeente Sint Pancras Maandagmiddag om 3 uur vergaderde de Raad j der gemeente St. Pancras onder voorzitterschap van den Edelachtbaren Heer Burgemeester Kroo- nenburg. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige' vergaidering worden on- 1 gewijzigd goedgekeurd. Ingekomen is bericht van ontvangst van Ged. Staten omtrent de 5-jaarl. Vaststelling der straf verordeningen, welke thans in werking is gjetre- j den. Van de fa. Kok, Tuinman en Wilken is een schrijven ontvangen als antwoord op het schrijven gezonden door het gemeentebestuur betreffende het roekeloos rijden van eenige der chauffeurs. Genoemde firma spreekt er zijd verwondering over uit dat er Üoor raadsleden geklaagd is, dOch wil de firma niet ontkennen. Doch door betrok kenen is nog nooit gereclameerd aan de directie, ondanks de diensregelingen wijzen op eventueel© klachten zich te wenden tot de directie. De di rectie ziet gaarne de juiste toedracht van genoem de gevallen tegemoet. Vervolgens deelt de voorz. mede dat door de gemeente ontvangen is de preferente vordering betreffende het faillissement van Kromhout. De vordering is groot f 198. Van Ged. Staten is ontvangen de goedkeuring van de wijziging der begrooting en het besluit daarvan. Van genoemd college is eveneens ontvangen de vaststelling van het verplichte aandeel in de kosten voor 1 leerling van het gymnasium te Alkmaar. Het 'bedrag is bepaald op f 280.87. 'De heer Kloosterboer vraagt-of dit zoo moet blijven en of de gemeente verplicht is bij te dragen^ De voorz. zegt dat dit wettelijk bepaald is. De wet schrijft voor dat een gemeente verplicht is bij te dragen zoodra kinderen, wier ouders in ee nandere gemeente wonen, het gymnasium te Alkmaar bezoeken. D|e 'heer Kloosterboer vraagt, waar dat heen zou moeten, indien er meerdere in de gemeente zouden gaan wonen, waardoor de bijdrage naar evenredigheid verhoogd zou worden. De voorz. geeft toe, dat vele gfemeenten onder deze "wettelijke bepaling gebukt gaan. De heer Kloosterboer is van meening dat be doelde ouders toch zouden kunnen bijdragen in de kosten. De voorz. zegt, dat zulks niet mag. De heer Kloosterboer vindt zulks zeer eigen aardig. 1 De heer Duif vindt het onbillijk daar de ge- meentenaren, ook degenen, die het niet kunnen missen, het nu moeten opbrengen. Spr. zag gaarne, dat er stemmen zouden opgaan om die bepaling te doen veranderen. De voorz. zegt, <ie zaak aanhangig te kunnen maken bij de Ned. Vereeniging van Gemeenten, doch spr. meent, dat zulks weinig succes zal opleveren. Ingekomen is een schrijven van het Hoofd der Bijz. Lagere School behelsende dat aan den In specteur van het L. O. mededeeling is gedaan omtrent de aanstelling eener assistente aan be doelde school. Van den Min. van Onderwijs K. en W, is be richt ingekomen dat de gemeente een bedrag van f 1013.48 te veel heeft ontvangen op de Rijks-, vergoeding betreffende die bijdrage van den on derwijzer. Dit bedrag zal worden ingehouden op de vergoediflg voor het schooljaar 1926. Na eenige dscussiie wordt besloten dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Vervolgens komt aan de orde de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer over het dienst jaar 1926-'27, hetgeen de vorige vergadering is aangehouden. i De voorz. deelt mede, dat er tusschentijids nog uitgaven zijn gekomen, welke niet bekend waren, waardoor de vaststelling nu beter bepaald kan worden. Het nadeelig saldo bedraagt f 445.22, waardoor een achteruitgang ontstaan is van f 1472.47. Het bedrag der kosten omtrent de aanbrenging der closets in de school is geraamld op f1200 en dat der brandkranen op f2000. De kasten der assistente zal bedragen f 425. Gezien deze cijfers stellen B. en W.. den raad! voor 'het cijfer te bepalen op 1.3. Verleden jaar ■was dit 1.1. De voorloopige slotrekening van het R!ijk be draagt 'f 12666.67, hetgeen reeds ontvangen is. Door den Inspecteur der Belastingen was het bedrag der kwade posten beraamd op f1980, doch dit bedraagt slechts f431.25, hetgeen dus een lichtpunt is in de financiëele aangelegenhe den. De totale slotuitkeering bedraagt f 1525, doch dit wordt in October eerst uitgekeerd, waardoor dit valt in de rekening van 1926. De voorz. vreest, dat de opbrengst der inkom stenbelasting minder zal zijn als het vorige jaar. Gezien het nadeelig saldo van f 1472.47, stellen B. en Wi. voor het cijfer te bepalen op 1.3. De heer Kloosterboer zegt, dat als de vroege kool geen geld opbrengt, zal de toestand zeer slecht zijn. De opbrengst der witte kool was ook al zoo slecht. Het voorstel van B. en .W. wordt met algem. stemmen aangenomen. Vervolgens stellen B. en jW. voor vaststelling eener wijziging der begrooting in verband met de verschillende posten der uitgaven. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten wordt aldus besloten. Door da Gas commissie worden de volgende voorstellen ingediend: le. de prijs voor het electrisch licht voor de opnam ©over de maand Mei te bepalen van 35 op 30 cent per kilowattuur. 2e. de prijs voor de electrische stroom voor kracht te bepalen van 30 cent op 25 cent per kilo wattuur. 3e. wijziging aan te brengen omtrent de for mule voor het benoemen van leden der gascom- missie. Conform de 3 voorstellen wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van het Hoofd der Openbare Lagère School tot het bouwen van een schuurtje, geschikt voor bewaarplaats van fiet sen en tuingereedschappen. B. en W. stellen voor gezien de toestand daar ter plaatse over te gaan tot het aanbrengen van een afdak aan den noodingang, hetgeen voldoen de beschutting geeft. Volgens opgave van den timmerman, den heer Kooij', bedragen de kosten f30. Aldus wordt besloten. De heer Kloosterboer merkt op, dat de nieuw aangebrachte closets niet in orde zijn, daar er tweee weigeren water te geven. De voorz. beklaagt zich er over, dat aan B. en W. niets gemeld is en dat nu door ©en raadslid| zulks in den raad wordt medegedeeld'. Spr. zegt toe de zaak in orde te laten maken. Tevens zegt de heer Kloosterboer opgemerkt te hebben dat de banken zeer verveloos zijn en dat hierin toch wel eens mag worden voorzien. De voorz. zegt, dat het hem bekend was, doeh gezien de finanoieele stand der gemeente is het beter zulks uit te stellen tot het volgend jaar. De heer Kloosterboer zegt, dat bij' bezoek van laatstgenoemde wel aanmerking zal maken op de verveloosheid. i De voorz. zegt, dat B. en Wi. het zelf wel gezien hebben, doch is het nu geen gunstige tijd! om er toe over te gaan. i t j De heer Van Kampen merkt op, dat indien er iets geschilderd moet worden, de raadsleden wel mogen uitzien naar den tijd wanneer zulks moet geschieden met het oog op de verdieeling van het werk aan de inwonende vakmenschen. Het gaai niet aan om het een© jaar voor f100 te laten' 'werken en het andere jaar voor f 1000. Dit zou onbillijk zijn. Hierna worden de discussies gesloten. Als volgend punt ie ragenda staat vermeld verbetering van de Boeterslaan, Achterweg en Koedijkerpad, waarvoor aan den heer Lek het woord wordt gegeven om de toestand der genoem de wegen naar voren te brengen. De heer Lek wijst er op dat deze wegen drin gende verbeteringen eischen. De toestand der wilj gen is zeer slecht en bevinden zich vele kuilell op de wegen. Spr. is van meening, dat met wem nig kosten de wegen weer in orde te brengen zij—» en zouden wellicht eenige arbeiders uit de veen, derij aan de wegen te werk gesteld kunnen wor| den. De heer Kloosterboer vraagt of de heer K. Kloosterboer genoegen neemt dat de gemeente het Koedijkerpad in orde brengt, daar dit eei weg betreft, hetgeen particulier eigendom is. De 'heer Lek zegt, dat de heer Kloosterbo'^ volgaarne toestemming verleent. 1 De voorz. zegt, dat het hem reeds bekend wu dat die wegen verbetering noodig haddien. Sp wil J. Kooij de wegen in orde laten brengen, da; hij dit reeds meerdere malen heeft gedaan. Indlie de 'wegen worden aangevuld met sintels is spij van meening, dat deze weer goed in orde zijn. Omtrent het Koedijkerpad is de voorz. niet zeker 'wie of dit pal te onderhouden heeft, de gemeente of de heer Kloosterboer. Het Koedijker- paa is een overpad. Het Kadiaster zal dit moeten uitwijzen. Spr. raadt in geenen deele aan het pad te bestraten daar dit veel te kostbaar zou zijn. De 'heer Snel stelt voor eerst te onderzoeken op wie de Verplichting van onderhoud rust, al vorens eenige kosten te maken. Na eenige discussies wordt besloten de zaak te onderzoeken en indien de gemeente aanspra kelijk is de wegen met sintels te laten aanvullen. Die heer Lek dringt er op aan dat de heer Kloosterboer wordt gewezen op het groote ge vaar dat net prikkeldraad oplevert hetgeen langs het pad gespannen is. De voorz. antwoordt dat destijds door de ge meente ijzerdraad aangebracht is en dat de heer Kloosterboer te zorgen beeft dat het prikkeldraad! wordt vervangen door ijzerdraad. Tevens zal op aandringen van den heer Diuif den heer Kloosterboer wordt aangezegd dat de zich daar bevindende heg gesnoeid moet worden daar deze het uitzicht op den anderen weg be lemmert. De heer Snel vraagt indien er sintels aange voerd moeten worden uit Alkmaar of het trans port ook verdeeld zal worden, daar spr. van mee ning is dat het zandstrooien al drie jaar achtereen door denzelfde is geschied. De voorz. zegt dat hem hiervan niets bekend is, daar destijds de regeling van het zandfetrooien opgedragen is aan den heer Van Kampen. De heer v. Kampen deelt vervolgens mede dat het eenige malen is voorgekomen dat het zand strooien achtereen is opgedragen aan denzelfdle, doen beeft spr. aan Jonker gezegd, dat hij' even goed aan de beurt komt. Die heer Snel zegt, dat hij1 meende dat er een andere oorzaak in gezocht moest worden. Spr. had gehoord, dat het zat in de achterstallige schuld van Jonkes van turf van de veenderij', doch indien dit niet de oorzaak is, stapt spr. er gaarne van af. Vervolgens vraagt de heer Lek waarom Riedel het klokkenluiden ontzegd is ondanks genoemde dit werk 24 jaar lang heeft gedaan en nu uitge- stooten worat. Door Barton is dit werk nu op gedragen aan Beek. De voorz. zegt dat het gemeentebestuur hier mede niets te maken heeft. Barten is aangesteld: als opzichter-doodgraver van de begraafplaats, hetgeeen tevens het klokluiden omvat. Het is dus een zaak die 'Barten betreft. Wellicht heeft laatstgenoemde eenige reden om het Van Beek te laten doen. De gemeente staat er buiten. D;e heer Lek vindt dat er met gemeentezaken willekeurig gehandeld wordt. De voorz. zegt indien eeue betrekking in zijn geheel naar behooren wordt vervuld, valt er niets tegen te zeggen. Die heer MuurJing merkt op dat het toch niet meevalt dat iemand na 24 jaar zoo uitgestooten wordt. De voorz. zegt, dat Barten wellicht zelf .inlich tingen hierover wil geven. De heer Barten merkt op dat het niet erg actief is van een raadslid om hemzelf er niet eerst over te spreken. D|e graven worden ook thans door van Beek gemaakt, hierover zou dus een gelijke opmerking gemaakt kunnen worden. De heer Lek keurt het niet goed en zou wen- schen dat de gemeente het klokluiden terug zou nemen om dit zelf te regelen. De voorz. ziet niet in om nu in te grijpen op het ambt van doodgraver. De beer v. Kampen is een andere meening toe gedaan. Spr. keurt het af, dat bet klokluiden zou geschieden hetzij door Riedel, hetzij door v. [Beek, terwijl Barten er voor aangesteld is, Want indien één een ongeluk in den toren over komt, de gemeente aansprakelijk is voor de uit- keering, overeenkomstig de Rijksvierzekering. Spr .voelt er veel voor om de klokopwinder, die verzekerd is door de gemeente, teven3 het klok luiden op te dragen. De voorz. zal de zaak nader onder de oogen zien om in eene volgende yergadering met nadere voorstellen te komen. Hierna sluit de voorz. de vergadering onder dankzegging voor de prettige besprekingen. Beschrijving van het nieuwe Gebouw van den Keurings dienst voor Waren in het Keuringsgebied Alkmaar jHet gebouw van den Keuringsdienst voor Wa ren bestaat uit eeen kelderruimte, die alleen onder den rechtervleugel is aangebracht, de lokaliteiten op den beganen grond, de eerste verdieping en de zolderruimte. I Naast de deur van den hoofdingang zijn als em blemen in glas en lood aangebracht aan de eene zijde een titregrflesch met buret en kolf als zin nebeeld van de onderzoekingen in het laboratorium, aan de eene zijde het zwaard der. gerechtigheid, als teeken, dat naar waarheid en recht moet wor den opgetreden. Door de door doorslaande tochtdeuren afgeslo ten vestibule komt men in een met tegels belegden en bezetten gang, die over de geheele lengte van het gebouw den beganen grond in twee gedeelten deelt. I Links voor volgen vanaf de vestibule eerst de ruime kamer van de administratie en daarop de nette directeurskamer. Daartegenover, dus achter links bevindt zich het duplolaboratorium met daar bij behoorende weegkamer en donkere kamer. Dit j kleine laboratorium is voor het herhalingsonder zoek van die monsters, waarvan bij het eerste onderzoek een zoodanig resultaat is verkregen, dat dit den directeur reden gleeft tot een strafvervol ging. Geheeel onafhankelijk van het eerste onder- grootst mogelijken waarborg geeft van de juist- zoek kan aldaar het tweede gebeuren,, wat den heid van het tenslotte verkregen resultaat. Al da delijk valt in dit laboratorium op de zeer net af gewerkte groote laobratoriumtafel, belegd met een zwaar Java teakhouten dekblad, dat rust op kasten, van zeer rustig Amerikaansch grenen gevernist houtwerk zonder een enkele vlam. Een nette op stand, en een ruime voorraad gebronsde koperen gas- en waterkranen dragen zeer bij tot de schoon heid van deze werktafel, die zoo noodig voor vier personen plaats biedt. Wandtafels, kasten en ti- treertafel vormen daarmede een goed afgewerkt geheel, dat in alles van nette afwerking getuigt. In de weegkamer treft ons de gepolijst zwart marmeren weegtafel met zijn analytische en ruwere balansen, die onwillekeurig tot pijnlijk net werk moet leiden. Aan den wand op zware consoles rustende, is deze weegplaats, die zich bovendien aan de tuinzijde van het gebouw bevindt, niet on derhevig aan de dreuningen van zelfs zeer zware vervoermiddelen. Kwartier'gezaagd grenen hout vormt hier zooals trouwens door het geheele ge bouw doelmatige vloeren. De kleine donkere ka mer bestaat evenals de grootere uit een systeem van zwarte over elkaar stekende schotten, die zelfs bij open deur volledige duisternis in de werkruimte waarborgt. Teruggaande door den gang treffen we de da mes- en heerengarderobes met toiletten aan en daar tegenover aan de voorzijde een kleine wacht- kamei en daarnaast de bibliotheek. Zelf ontworpen stoelen, een groote met groen laken bedekte tafel noodt tot studie. Eerbiedwaardige rijen tijdschrif ten en boekwerken zijn in doelmatig verstelbare kasten aan de wanden aanwezig, terwijl een ruim rek overzichtelijk de loopende tijdschriften bergt. Tegenover dit lokaal bevindt zich de pakkamer met een groote toegangsdeur bij den achteringang Wandtafels bieden plaats voor de uitgepakte mate rialen als glaswerk, monsters, instrumenten enz., die of ter plaatse gereinigd kunnen worden of door middel van een lift naar boven naar het groote spoellokaal of naar beneden naar de bergplaats vervoerd knunen worden. Geheel aan een uithoek in het' gebouw vinden wij de opslagplaats van in beslag genomen waren In de voorschriften van den dienst is namelijk be paald, dat in beslag genomen waren die volgens het oordeel van den keuringsdienst om de een of andere reden ondeugdelijk zijn, en waaromtrent 'niet direct een besilssing genomen kan worden, of waaromtrent een gerechtelijke uitspraak moet vol gen, in een speciaal daarvoor door Burgemeester en Wethouders der centrale gemeente aangewezen lokaliteit moet worden opgeborgen. Waar uit dep aard der zaak deze lokaliteit niet altijd aanlokkelijk uitziende waren zal bevatten, zijn de ramen ervan aan de onderzijde met matglas bezet en is voor eep doelmatige reiniging een betonnen vloer aange bracht. Rekken geven de gelegenheid de voorraad overzichtelijk op te stellen. De aanwezige, voor raad in beslag genomen waren bewees, dat de Keuringsdienst ook den laatsten tijd met succes werkzaam was geweest. Ir. den uitersten rechtervleugel aan de straat be vindt zich de keurmeesterskamer, waarin voor ie- deren keurmeester een kleerenkast, een monster bergplaats en een lade voor schrijf- en ander ma riaal aanwezig is, terwijl een groote middentafel plaats biedt als bureau. De afsluiting van dit lo kaal geschiedt met den zelfden sleutel als waarme de de ijskelder en garage kunnen worden afgeslo ten, wat de eenige vertrekken zijn die voor den keurmeester te bereiken zijn als zij zeer vroeg of zeer laat, dus buiten den gewonen werktijd bin nenkomen, dit alles met de bedoeling om de ver antwoordelijkheid van den amanuensis-concierge tot een minimum te beperken. r Aan de einden van den langen gang zijn twee opgangen naar boven, waardoor heen een gang kon worden gemist, wat een groote \besparing aan ruimte heeft gegeven en waardoor de verlich ting boven zeer heeft gewonnen. Gaan we langs een dezer opgangen naar boven, dan vinden we midden in het gebouw aan de voor-, fcijde het groote laboratorium. Overvloed van licht, noodig voor laboratoriumswerk, valt daarop, zoo als trouwens door het geheele gebouw. In het midden een geheel doorzichtige driedee- lige groote zuurkast, die meer speciaal bedoeld is voor den afvoer van weinig hinderlijke dampen. Een electrische ventilator, aan beide zijden te bedienen zuigt alle deelen tezamen leeg, terwijl door een kleppensysteem in elk deel door een eenvoudig koord de trek naar behoefte nauwkeurig is te re gelen. Ter weerszijden bieden vier dubbele werktafels, ook alweer met hetzelfde degelijke teakhout ge dekt en opgebouwd met hetzelfde rustige geverniste grenenhout, plaats voor acht laboranten, terwijl een lange wandtafel gelegenheid geeft voor speci ale onderzoekingen en vaste toestellen. In het midden van die wandtafel js onzichtbaar een zwaar betonnen stuk aangebracht, waarop snel .draaiende electrische centrifuges zijn geplaatst, waarvan een is ingesteld op 3000 toeren per minuut. Aan de zijwand bevindt zich een ruime titreerv tafel belegd met witte melkglasplaten. In den hoek is dc groote moffeloven, zoodanig ingebouwd, dat, zelfs in den zomer van de uitstralende warmte er van geen hinder is te duchten. Nette opstanden op de werktafels en aan den wand, met daarop Jtleinere en groote reagentiaflesschen met geëtst etiquet geven het geheel een smakelijk aanzien. Kasten voor monsterberging en chemicaliën vinden in deze kamer' mede plaats. 1 V i Direct hieraan grenst de kamer van den onder directeur, die de leiding heeft over het laborato-» riumonderzoek. Vandaar dit overziet de chef met een oogopslag al het onder hem werkzame per-» soneel. J Achter deze kamer volgt die van den veearts. Voorloopig is als zoodanig werkzaam de directeur van het slachthuis, daar nog zal moeten blijken of bijv. met het oog op de richtige uitvoering van het Melkbesluit een veearts, die zijn geheele dag taak aan den dienst wijdt, noodig zal zijn. Daar diens werkzaamheden, voorzoover die binnen het laboratorium liggen, meest van microscopischen en bacteriologischen aard zullen zijn, is zijn kamer te genover die, waarin deze werkzaamheden zullen plaats vinden. Hier ook alweer een laboratorium tafel in het midden en op de wandtafels zwarte spiegelglasplaten voor dit zeer speciale werk. Een groote driedeelige kast herbergt materialen als voe dingsbodems enz. Een klein keukentje, voor de bereiding van voedingsbodems en als plaats voor den natten sterilisator, en een geheel ingesloten vertrek voor de thermostaten, die electrisch dag én nacht op zeer constante temperatuur kunnen worden gehouden, sluiten aan de kamer voor mi croscopie en bacteriologie aan. I STEMMINGSBEELD UIT GROENTEHLAND. Nadruk, (ook met vermelding van de bron), verboden. 't Seizoen 1925—1926 is zoo goed als afge- loopen; is eenmaal Bloeimaand in 't land, da» is het gedaan met ons koolproduct. Wat nog geveild wordt na 1 Mei is van weinig beteeke- nis. Broek veilt nu twee maal per week en j.l. Vrijdag was er zelfs heelemaal niets en te Noordscharwoude is de aanvoer van weinig of geen be teekenis. De Broeker Mercuriustempel staat eenzaam en verlaten, 't is stil in oms dorpke. 'k Herinner me een bruiloftsversje, waarin de lof van de Broeker veiling werd bezongen, 't Eindigde met het volgende: „Zou er geen veiling wezen, O Broek, wat was je dan Een afgelegen plekkie Zoo dood als 't maar kan". 't Is terdege merkbaar/ 't is stil, saai, geen leven, vertier of beweging. Om de veiling con centreert zich een groot deel van ons leven, we hebben er allen zoo groot belang bij. De koopman heeft 'n mooie periode, de z.g. stille tijd voor zijn balans; straks gaat hij als naar gewoonte op reis. In dit stukje dat eigenlijk' geen stem mingsbeeld is, noch stemming makend beeld willen we eens een blik achterwaarts slaan. Een veertigtal artikeltjes verschenen dit sei zoen in deze rubriek in dei N.L.C. en sind^ Januari ook in het Chr. N. v. N.-H. In de» geest laat ik 't alles nog eens aan mij voorbij gaan, eenige vluchtige herinnering is wel nut- V

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3