w 1 DE GROOTE STAKING IN ENGELAND. Nieuwstijdingen tig; 't leven gaat'zoo geweldig jachtig, koorts achtig snel aan ons voorbij. Onze koorklanten bleven trouw op huni post, 1 en blijven een zeker decor verleenem aan 't geheel. Wat eertijds de Oprechte Haarlemmer Cou rant was, (stel ik me voor) voor de óud-Hol- 1 landsche renteniers, is voor onze renteniers de. veiling, 't Zijn meest allen bouwers in ruste, en ze blijven levendig belang stellen in alles wat het bouwersvak aangaat. We hopen hen er nog lange jaren te zien en gunnen hen nog menig jaar 't voorrecht, koorklanten te blijven, met daarna een smake lijk „koppie stik". Van een trouwe koorklant, altijd vlak bij de telefooncellen gezeten, gezellig koutend met de telefoniste of verdiept in een geleend och tendblad van het Handelsblad, moeten we af- scheid nemen. Van onzen keurmeester, die met 't nieuwe seizoen niet meer in die qualiteit in ons midden' wezen zal. Schrijver dezes ziet hem ongaarne uit het veilingsmillieu van allen dag verdwijnen! en hij weet dat er velen met hem zoo over, j denken. Hij houde zich overtuigd, dat hij de alge- meene hoogachting heeft verworven, óók voor de wijze waarop hij het ondankbaarste van alle veilingsbaantjes vervuld heeft. Nog enkele jaren stellen we ons voor, en; onze oud-keurmeester wordt weer dagelijksche koor bezoeker, dan bouwer in ruste. Au revoir, amice 1 Van de andere Heeren koorklanten weet ik niets te vertellen, ook hen hopen we bij leven en welzijn weer te zien, zoodra de eerste piepers geveild worden. We hebben heel wat afgeboomd in 't afge loopen seizoen. Ik denk aan de aardappel- campagne en den Planteziektenkundigem dienst, aan onze kooplui, die toch moesten dokken voor de certificaten van 't jaar 19241925. Met groote heeren is het kwaad kersen eten. Naar we vernemen wordt nog steeds in kooplui- kringen over dat geval gemopperd. Thans wor den, naar het Centraal Orgaan voor den handel in aardappelen, groenten en fuit meldt, pogin gen in 't werk gesteld, de toen gestorte gelden geheel of gedeeltelijk terug te krijgen. Maar de dienst heeft de duiten al vast beet, of, zooals de kooplui wel eens zeggen: „die zit op de eieren". Of 't wat uit zal halen? We staan er tamelijk sceptisch tegenover. De wortelen bouwers, destijds in overtreding, en nogal „op de non", die meenden bij de Russen te land gekomen te zijn, op z'n Rus sisch te zijn behkhdeld, zijn weer spoedig in evenwicht gekomen en weer rustige Noord- Hollandsche bouwers. Een mensch moet wel eensvoor zich zelf ondanks zichzelf, beschermd worden. Bij die gelegenheid bleek er een plooitje in 't regle ment van groentecultuur aanwezig te zijn, dat plooitje is tot aller tevredenheid gladgestreken. Destijds is over dat geval nogal wat stof opgejaagd; 't heeft echter niets beteekend. 'k Zou we niet verwonderen, of er zijn bou wers, die hun geheugen moeten opfrisschen als ze dit lezen en dan opmerken: ,,o ja, dat is toch óók nog gebeurd. Ik was 't glad vergeten". Zoo gaat 't in 't leven. Buitenland Staking en Bemaling „Is het niet ongehoord, zooals het thans in Engeland toegaat 'k Vind het in een woord ver schrikkelijk. Ze wagen er alles aan, de belangen van heel de burgerij, de maatschappij kan zulks niet verdragen, titraks zetten ze óók de voedsel voorziening stop." Aldus heden morgen een burger, eerbaar am bachtsman in de Dorpsstraat. Je schreef over de staking aldus vervolgt hij en ik heb het gelezen. Ook 'heb ik in de courant nauwkeurig dfie kanaalplannen nagegaan. E|n nu wil me de ge dacht eniet loslaten, dat het zoo gevaarlijk is, de windmolens op te ruimen en daarvoor stoom- en eleetrischo bemaling in de plaats te stellen. Als hier staking mocht komeu, de toevoer van steen kool werd belemmerd, wat zo ulhct een gerust stelling zijn, als dan de windmolens nog aanwe zig !waren. Ge zult begrijpen, waarde lezer, dat dteze uiting van een meelevend lezer me veel genoegen deed. 'Waarlijk, 't blijkt toch dat onze Courant gelezen wordt. En wie zou dat niet aangenaam vinden? Toch is het bezwaar tegen de opruiming van de molens, hoe ernstig ook voor op 't eerste ge zicht, niet zoo zwaar wegend. Zelfs niet bij sta king. Zoo fataal zijn de toestanden niet, dat ge-' woonweg men alles er maar aan waagt. In de mijnen b.v. blijven de arbeiders, ook thans in 'Engeland aan den arbeid, die de pom'peninstal- laties bedienen. Loopen de mijnen onder, dan beteekent dat een catastrophe, ook voor de werknemers. Ein dat wordt terdege ingezien ook, en tot een stopzetten van dergelijke noodzakelijke arbeid durft gteen enkele leiaeude persoonlijkheid adviseeren. jEien uitzondering maken hierop 'misschien de commu nisten. 1 Voor onze bemalingen is de benoodigde hoe veelheid kolen niet zoo groot, dat dagelijksche aanvoer noodig is. E|en bepaalde reservtevoorraadi stelt altijd in staat een staking zelfs van weken zonder gevaar door te maken. En niemand zal durven veronderstellen een zóó duivelsche toeleg, om desnoods de benoodigde steenkolen voor bema ling 'niet door te laten bij eventuaele staking. Daarvoor zou de overheid alles doen, om dien toevoer veilig te stellen. Hiervoor is inderdaad geen reden tot eenigé bijzonderheid, die op rede lijken grond rust. In den stakingstoestand is geen verandering ge komen. Krachtens de wet op de buitengewone maatregelen uit hoofde van den noodtoestand, heeft te Felling, in het graafschap Durham, de politie twee vooraanstaande arbeidersleiders uit Chapwell in hechtenis genomen en wel Will Lawther oud- candidaat voor het Lagerhuis voor South Shields en Harry Walton, voorzitter van den districtsraad van piaydon. De politie weigerde hem tegen borg tocht op vrije voeten te stellen. Behalve de „Times" is gister geen enkel Lon- densch blad verschenen, doch in de provincie zijn verscheidene bladen weer uitgekomen. De „British Gazette" een overzicht gevend van den toestand in verschillende steden, zegt, dat de toestand in Leicester vrijwel normaal is. De schoen fabrieken zijn met elkaar overeengekomen slechts de helft van den tijd te laten werken, wegens de moeilijkheid om de voorraden te verzenden. De lint- fabrieken in Nottingham waren reeds voor eenigen tijd voor een deel gesloten wegens de slechte zaken De afleveringen zijn stopgezet. In Lincoln werken de meeste fabrieken met volle kracht. In Sheffield zijn nog geen 5000 stakers in de staalfabrieken, en dit wordt nog grootendeels veroorzaakt doordat geen grondstoffen worden aangevoerd. De bakkers en andere employe's bij Lyons en andere dergelij ke inrichtingen in Londen zijn weer aan het werk gegaan. Lord Balfour geeft in het blad een overzicht van den toestand, waarin hij zegt, dat geen revolutie m Engeland, al zou zij het winnen, de vreemde concurrentie kan verminderen, noch maken, dat er in Engeland meer steenkool zou worden ver-i J om haar die Noordpool te vliegen. Het is slechts zijn d.oel een tocht over de Noordpool te makfen. Zijn tocht zal ongeveer een week duren. Luitenant Byrd had op 20 Maart van de Ame- rikaansche marine verlof gekregen tot het ma ken van zijn tocht. Op 5 April vertrok hij van. Amerika naar Spitsbergen, waar hij zijn hoofd kwartier opsloeg. Hij hield verscheidene voorbe reidende tochten. Het vorige jaar heeft Byrn als vliegtuigdeskundige deelgenomen aan. de expedli- 1 tie van MacMillan. f Het Fokkervliegtuig was uitgerust met een installatie voor draadlooze telegrafie en had voor drie weken levensmiddelen aan boord. Blijkens een bericht uit Washington hebben de i ministers van Oorlog en Marine van de Vereenig- I de Staten luitenant Byrd gelukwenschen giezon- den niet zijn geslaagde vlucht naar de Pool. Vriendelijk voorjaar! In het Schwarzwald sneeuwt het er lustig op los bij eeu zestal graden vorst! Bie moord te Culamborg, Mr. Bourlier, advocaat te 's Gravenihage, die, naar men weet, als raadsman optreedt van den commissaris van politie te Culemborg, den heer J. Blok, heeft onder dagteekening van Zaterdag het volgende geschreven aan üfen Min. van Jus titie: „Op 16 April 1926 werd door mijn cliënt, deu heer Joel Blok, commissaris v. politie te Cu lemborg, in handen van den heer officier van justitie bij' de arrondissementsrechtbank te Tiel aangifte gedaan van strafbare feiten, gepleegd door en klacht gedaan tegen den heer mr. W. J. Hofdijk, rechter-commissaris, belast met de be handeling van de strafzaken te Tiel. Op goede gronden vermeen ik, dat 'deze aan- bruikt. Revolutionaire methoden zijn volmaakt j gifte en klacht nog steeds ligt te rusten te Tiel machteloos, behalve dan om kwaad te, stichten, j en dat nog steeds, in strijd met de wet, door het Als een poging tot revolutie met goed gevolg zou O. M. bij de rechtbaak te Tiel geen verzoekschrift! worden bekroond, dan zou voor het vervolg de ,- Ls ingediend aan den Hoogen Raad der Ned|erlan- gemeenschap niet meer worden bestuurd door een den als bedoeld bij art. 510 van het Wetboek van parlement of door een parlementaire arbeiders partij, evenmin door gematigde leden van de Trade - Union Council, maar door een betrekkelijk klein getal extremisten, door de vereeniging zelf be schouwd als een politiek instrument tot vernieti ging van de industrie. Zulk een politiek systeem móet fataal werken in ieder land. De Koning hield gisteravond een kroonraad op Buckingham Palace, waaraan ook East Balfour, de attorney-general en de minister van Binnenland- sche zaken deelnamen. 1 Alle spoorwegmaatschappijen kondigden voot. ter een verdere uitbreiding aan van den dienst Een trein van 29 wagons met 4000 bussen vo n melk, kwam Zondagmorgen aan Kingscross sta.i- tion aan. 4000 aan Paddingtonstation, 11000 leeg-n bussen werden van hier teruggezonden. v De stakingscourant de „British Worker" ver-, klaart, dat het spoorwegverkeer feitelijk verlamd is. De mijnwerkersleider Cook verklaarde, dat als het met eere kon geschieden, hij morgen een ein-- de aan het geschil wenschte te zien komen en vrede te sluiten. 1 V. De buitenlandsche pers publiceert lange en uit voerige verslagen over den toestand der staking en geeft daarbij uiting aan haar bewondering voor de bedaardheid en kalmte die door alle klassen der bevolking aan den dag wordt gelegd. De „Times" meldt, dat de Raad van het vak verbond aan de bij den Bond aangesloten vakver- eenigingen heeft verzocht goed te keuren, 'dat thans uitvoer van levensmiddelen naar Engeland plaats heeft en dus alle uitvoer uit den Ierschen. Vrijstaat worde stop gezet. Niet alleen-de „Times' maar ook andere Londen sche ochtendbladen beginnen weer geleidelijk te verschijnen, zij het in verkleind formaat. Gisteroch tend was in alle Londensche districten de trein en busdienst verbeterd. In een hoofdartikel protesteert het blad „Social Democraten" gistermorgen tegen het standpunt, als zouden de vakvereenigingen met hun eerste nota beoogen, Engeland af te snijden van voedings stoffen. Een dergelijke maatregel zou een wreede wijze zijn, om de Britsche arbeiders te steunen. De werknemers bedoelden slechts uitdrukking te ge ven aan hun plicht. De arbeidende klassen in Denemarken volgen met gespannen aandacht het conflict in Engeland en zij zijn bereid hun solidariteit te toonen, doch er is geen enkele oorlogsverklaring gegeven tegen den normalen export uit Denemarken. VLUCHT OVER DtE NOORDPOOL. Reuter ontving een bericht uit New York, van de „New York Times" afkomstig, aangaande een vlucht van Byrd met het Fokker-vliegtuig over de Noordpool. Byrd: kwam behouden weer op Spitsbergen terug na eeu vlucht van vijftien en een 'half uur. f Een eigen bericht uit Berlijn van 'hedenmorgen houdt in: De Amerikaansche vlieger Byrd, de gevaarlijke concurrent van Amundsen, is er in ge slaagd jde Noordpool te bereiken. De correspon dent van „Aftenposten" te Spitsbergen meldt aan zijn blad, dat Byrd gisteren tezamen met Bennett te Koningsbaai is opgestegen en na een vlucht van 15 uren de Noordpool heeft bereikt. Zij zijn er echter niet geland, maar bepaalden er zich toe er 'drie malen over heen te vliegen en de Ameri kaansche vlag naar beneden te werpen. Nadere bijzonderheden ontbreken op het oogenblik. ,V. D> maakt melding van het volgende bericht, dat de „Chicago Tribune" ontving uit Oslo: Byrd maakte eerst eeu proefvlucht in een klein Curtiss-vliegtuig. Daarna steeg hij' op in het groo te Eokkervliegtuig met drie motoren. Luitenant Byrd 'werd op zijn tocht vergezeld door den pi loot Bennett, die in een Curtiss-vliegtuig vloog. Amunasen nam bet bericht van het slagen van Strafvordering Integendeel, nog steeds gtesehieden opsporingen te Culebahorg, welke opsporingen gericht zijn te gen deu heer Joel Blok, terwijl die opsporingen alleen ten doel hebben te trachten iets uit te Vin den ten naideele van de moraliteit en-of levens wandel van bovengemeliden heer J. Blok. Op deze gronden heb ik de eer mij te wenden, tot Uwe Excellentie met beleefd 'verzoek den heer officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Tiel wel te willen gelasten met bo vengemelde aangifte en klacht te handelen, ge lijk hij dit reeds lang had. behooren te doen." Kees Boeke c-s. f De heer Kees Boeke en mevrouw Batty Boeke Cadbury uit Bilthoven hebben met eenige vol gelingen een deel vah Utrecht weer eens in rep en roer gebracht, zegt de „Tel." Omstreeks 9 uur was de heer Boeke op "het Vis- schersplein bezig eeu redevoering te houiden, waar voor hij als gewoonlijk geen vergunning had ge vraagd. De politie verbood hem daarmede voort te gaan eu verzocht hem zich te verwijderen. Boeke zeide daaraan niet te kunnen voldoen en toen de poJitie hem wilde meenemen naar het hoofdbureau, ging hij op den grond liggen. De agenten vervoerj.cn hem daarna op een handwa gen naar zijn bestemming. Mevrouw Boeke zette daarop de redevoering voort en werd toen de politie terugkwam, eveneens, toen zij weigerde mee te gaan, en ook al op den grond ging liggen, per handwagen vervoerd daarheen, waar haar man haar was voorgegaan. [Einkele volgelingen, blijkbaar was deze nieuwe verzctmethode eeu vooraf beraamd plan, die even min wilden loopen, werden aan armen en beenen naar het bureau gedragen, terwijl twee andere Boekianen het verstandiger vonden, maar te loo pen. Tenslotte waren er in de Vacht twee vrouwe lijke eu vier mannelijke arrestanten, vier hunner weigerden aanvankelijk ook nu, hun naam op te geven en hielden zich onledig met uit den bijbel te lezen. |Een enorme menschenmassa was op de been die telkens bij iedere overbrenging meeholde. Bij het laatste convooi begon een deel van het pu bliek op te dringen en te schreeuwen. De menigte werd toen door de politie uiteengejaagd. Autobus-ongeval. Zaterdagmiddag circa half drie passeerde uit Vechel te Berlicum de ledige bedevaarttram. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de richting 's Hertogenbosch een volle autobus der Mij. Cito. Beide waren op hetzelfde oogenblik in een zeer gevaarlijke bocht. De autobus wilde toen zoo ver mogelijk naar rechts uitwijken, doch werd hierin verhinderd door een dubbele tele foonmast, waar hij tegen aanreed, met zoo'm vaart dat hij dwars over de tramrails kwam te staan. Hij werd nu in de flank gegrepen door de passeerende tramlocomotief en tegen de nabijstaande huizen geworpen. De v volgende personen werden gewond: A. M. H. Tonnaer uit 's Hertogenbosch, rijksontvanger aldaar, F. v. Tulder uit Eindhoven, mej. P. Louwens uit Dmther, mej. Baars uit Schijndel, mej. J. Rijnen uit 's Hertogenbosch, J. van Wijk uit 's Hertogenbosch, F. Schuurman uit Berlicum met een kind van tien maanden, dat zware hoofdwonden kreeg. Een vrachtauto met varkens botste op den Maastrichterweg nabij kasteel Hattem bij Roer mond tegen een boom. De chauffeur der fa. Heiboer te Hoensbroek, G. de Groot, werd in zeer bedenkelijken toestand naar het Louisa- huis te Roermond overgebracht. Een inzittende kwam met- schrammen vi-ij. Cadaverfabriek. Zooals men weet, haalt de sinds kort werkende thermo-chemische inrichting te Bergum, waarin demtocht v^ByrdriLstTg^op. Hij verklaarde dat cadavers van paarden, runderen enz tot vet voor hij er geen enkel belang bij heeft de eerste te zijn technische doeleinden en voedermeel voor varkens verwerkt worden, dié lijken met de daarvoor in gerichte auto's uit de provincie op. Die ophaaldienst is nog niet goed geregeld, het gebeurt nl., dat een cadaver, in den regel van de huid ontdaan, soms een dag aan den weg ligt, voor het door de auto wordt weggehaald. Wat zeker zeer onhygiënisch is De bereiding in de cadaverfabriek, zooals men de inrichting te Bergum noemt, schijnt ook niet ge heel reukeloos te zijn. 1 Althans personen, die dicht bij de fabriek wos nen, hebben een klacht ingediend over verspreid ding van een zeer onaangename geur' door eeu uitlaatbuis. Het gevolg 'van die klacht is, dat door de Rijkspolitie een onderzoek wordt ingesteld., De overval te Bussum. De majoor-rechercheur van de Bussumsche po litie eb de rijksrechercheur, die in verband met het onderzoek naar den schuldige aan den overval op het Bussumsche spoorwegstation Woensdag j.l. naar Brussel waren vertrokken, zijn Zaterdagavond teruggekeerd.' Na lang zoeken hebben zij den gezochte, zeke ren S., die vroeger te Bussum' heeft gewoond, doch die reeds eenigen tijd voor den overval naar Brussel was vertrokken, wel in de Belgische hoofdstad gevonden, doch S. ontkende echter per tinent iets van het misdrijf af te weten. De re chercheurs hebben hem een langdurig verhoor af genomen. Zijn verklaringen en ook de feiten, die aan het licht kwamen, gaven den beiden politie- mannen echter geen aanleiding om, volgens het „N. v. d. Di." zijn arrestatie aan de Brusselsche politie te verzoeken. x In politiekringen wordt betwijfeld, of men langs dit spoor 'den dader zal ontdekken. Intus- echen hebben de politie nog verschillende aan wijzingen bereikt welke den dader in andere richting doen vermoeden. Deze aanwijzingen wor den thans onderzocht, zoodat de hoop, om den ware te pakken te krijgen, nog lang niet is op gegeven. Veilings-Weekoverzichf De campagne kan wrijwel als afgeloopen wor den beschouwd. Wel zijn alle stapelgroenten nog niet geruimd maar de voorraad is zoo mi niem, dat van een geregelde handel geen sprake meer kan zijn. In de afgeloopen: week werd te Broek op Langendijk niets meer aangevoerd, terwijl te Noordscharwoude de quantums dage lijks kleiner werden. In totaal bedroeg het aan bod 14 wagens roode, 6 wagons gele en 2 wagons Deensche witte kool, benevens 3 wa gons uien. Evenals vorige week was de roode kool het minst gevraagd en bleef de prijs op het oude „peil, n.l. f9 h f 13; alleen Zaterdag was de stemming beter en werd van f 12 tot f 16 pet 100 Kg. gemaakt. Met gele kool ging het beter en was de prijs dagelijks oploopend, zoodat deze van gemid deld f 13 de laatste dagen was gestegen tot f 15 h f 21 per 100 Kg. Voor Deensche witte kool bleef tot het laat ste een goede kooplust bestaan. De noteering der laatsten die in deze week werden aange boden (Donderdag) bedroeg f22.50 h f25 per 100 Kg. Voor uiten een slechts matige belangstel ling. Ondanks een gering aanbod kwam er in den prijs geen verbetering en bleef deze ge handhaafd op gemiddeld f 9.50 per 100 Kg. De geheele aanvoer va npeen bestond in een enkele partij, die Dinsdag werd aangeboden en voor den zeer hoogen prijs van f 14.10 van 'de hand ging. De stille tijd is thans ingetreden. Van enkele producten zullen nog wel restantjes ter veiling komen, maar voor het geven van een overzicht zal er geen stof meer zijn. Intusschen is het aardappelgewas dit jaar niet achterlijk en zal het wel niet zoo heel lang meer duren of de nieuwe producten doen weer hun intrede. Marktberichten NOORDERMARKTBOND 10 Mei 1926. 1100 Kg. uien 9.20. 3300 Kg. roode kool 11.30—13.90. NOORDERMARKTBiOND 11 Mei 1926. 3800 Kg. uien 7.60—8.50, drielingen 5.50-6.10- 21000 Kg. roode kool 14.9018.90. 1225 gele kool 18.50—21.60 5500 Kg. Deensche wit te 26.50—27.60. ALKMAARiSCHEi FXPORTVEILING. 10 Mei 1926. A sper ges dikwit 61.71.üikblauw 43. 56.—, rabarber 7.17.70, radijs 3.80—6 70, wortelen 16.21.prei 6.2013.60, alles per 100 bos, bloemkool 36.48.kropsla 3. 7 8.40 per 100 stuks, postelein 25.—35—spi nazie 8.40—24.80, aardbeien 1.97—2.20 p. Kg- ALKMAAR 8 Mei. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer 187000 kipeieren: 5660 Kg. 4-w —5.20, 60—64 Kg. 5.30—6.60, bruine 5 60-- 6.30, aanvoer eendeieren4.804.90, alles per 10 'AMSTERDAM, 10 Mei. Andijker blauwen 3.3.50, And. bonten 3. 4.—, Langedijker bravo's 2.3.—, N.-H hAimers 2.2.50, N.-H. roode star 2 50—2M Anna Paulowna Zand 4.50. Zeeuwsche bonten 4.805.Zeeuw, blauwen 4.104 80, Z. bravo 3.30—3.40', Z. eigenheimers 2.25—2 50, Z» star 2.50—2.80, Z. bonte poters 1.25, Z eigen heimer poters 0.801.Z. roodbonten 3.3 3.50. Eriesche borgers 2.40—2.60, Er redstar I 2.60—2.80, Fr. roodbonten 3.3 30. Up*" bravo's 2.3.50. Dren'tsche eigenheimers L 1 —1.40. Flakkeesche eigenheimers 2.25—2.50, J roodstar 2.660—2.80, Fl. eigenh. poters Ö8U-' Flakk. roode star poters 1.20—1.40. Zomer- ta 16.16.50.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4