Rechtzaken Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Sport- en Wedstrijden Indrukken van een reis door Spanje. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 11 Mei. Eindelijkvoor eïkaar gebokst. Een handelsreiziger uit Leiden, ontslagen belastingambtenaar, scheen het in den handel al niet beter te gaan dan in rijksdienst. Hij had zich althans in laatstgenoemde betrekking schul dig' gemaakt aan diefstal in dienstbetrekking. Bij een vorige behandeling waren de getuigen, afwezig en werd de-zaak tot heden uitgesteld. Nu waren de getuigen evenmin present, doch het bezwaar scheen niet meer te bestaan, al thans de behandeling werd voortgezet en de officier eischte 3 maanden gevangenisstraf te gen den niet verschenen commissionair in ka- nartebreukbandjes Geen nieuwe lichtpunten. Een geheel spiksplinternieuwe behandeling genoot de zaak tegen den in voorarrest gestel den werkman W. F. H. te Enkhuizen. Zulks, op grond van een andere samenstelling der rechtbank. Ja, 't zijn hier secure broekjes. Voor den verdachte, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal in de woning van een hoogbejaard man te Enkhuizen, waar slechts f3 werd buit gemaakt, terwijl men duizend piek hoopte te vinden, gaf deze nieuwe behandeling geen voor deel. Iets nieuws te zijnen gunste werd niet. naar voren gebracht en het rapport van de re- classeering was ook niet bepaald rooskleurig. Het einde van dit langdradige liedje was een eisch tot 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Eecen stelde de rechtbank voor de keus zijn cliënt te veroordeelen zwaar voorwaardelijk of licht onvoorwaardelijk en liet alzoo het mes van beide kanten snijden. Die weet waar goedkoop geleverd wordt. Een 26-jarige bloemenkoopman A. de R., geboren te Heemskerk en woonachtig te Hei- loo, stoffeerde al sinds eenigen tijd den sukkela- molen, omdat hij werd verdacht in den nacht van 26 op 27 Maart 2500 k 3000 bloeiende Nar cissen, genaamd Princeps" te hebben afge sneden en te Amsterdam aaö den man te heb ben gebracht. De bloemenkoopman, die juist in geen goe den reuk staat en al eens is veroordeeld wegens diefstal van kerstboompjes, staande op het be devaartsterrein op> Runxputte, werd al direct verdacht en de tegen hem gerezen bezwaren waren zoo krachtig, dat hij dan ook werd gear- resteeid. De narcissen waren het eigendom van A. Dekker. Het bleek, dat hij in den morgen na de vermissing der narcussen met een over dekte mand gevuld met gele bloemen, per boot. van Beverwijk naar Amsterdam was gereisd. In Amsterdam had hij zich aangeschaft een nieuw pak en een paar nieuwe schoenen. Hij beweerde nu, dat hij met een leege mand was weggegaan, in Amsterdam narcissen had ge kocht en die daar had uitgevent. Toen hij des morgens vroeg met de boot vertrok, was hij in het bezit van ruim 50 gulden. Heei veel geloof vond deze toelichting juist niet en de officier kwam zoo weinig onder den indruk, dat hij ijskoud 4 maanden gevangenis straf vorderde. Mr. Judel, de verdediger, was natuurlijk in de contramine en achtte het be wijs niet geleverd. Drong aan op vrijspraak. O, wat zingt Cat© toch prachtig voor de radio. Een deftig gelorgnetteerd 54-jarig heertje uit den Helder, 'n prettig opgewekt mannetje, die zich aan de Edelachtbare Heeren Presi dent en leden dezer Rechtbank voorstelde als de kapper Jan B. uit den Helder, was ook al het slachtoffer van de malle actie tegen radio- bezitters, die men per sé maar wil vervolgen voor het maken van muziek zonder vergunning van Burgemeester en Wethoudenrs. Alsof die locale autoriteiten ook nog wat te zeggen heb ben over de ongemeten kracht der elementen en de geheimen van het luchtruim. Althans.te gen meneer B. was een vervolging ingesteld, maar vergissen wij ons niet, dan was de heer B. door den kantonrechter ontslagen van rechts vervolging. De ambtenaar liet hem! echter; als 'n strafwettelijke inktvisch niet los met zuig- benapte grijparmen en was in hooger beroep gegaan. Het bleek echter heden, dat deze ge achte ambtenaar verzuimd had In de oproe ping het geïncrimineerde feit aan; te duiden en derhalve vorderde, de officier nietigverklaring1 van deze oproeping wegens informaliteit. Natuurlijk heeft deze eisch met eenige prin- cipieele beslissing niet te maken en kan 'de geachte ambtenaar doorgaan met verbeterde oproepingen nieuwe vervolgingen in het leven te roepen. Mei de Paaschdagen aan de nrol geweest. De visscher Nan W. en de werkman Jacob D. hebben door de opheffing van het isolement van Wieringen het wild in de beenen gekregen en maakten met elkaar dei afspraak met de Paschen naar Amsterdam te gaan en daar de bloemetjes eens aardig buiten te zetten. Te dien einde werden door Nan twee onbe heerde rijwielen gegapt en op de gejatte zwijn tjes peddelden de heeren vroolijk naar Groot- Mokum. Daar werden de karretjes op het Wa- terlooplein verpatst voor f 18.50. De lustige schiereilanders legeerden fijn in ,,de luis aan de ketting" op den Zeedijk, bezochten Zaandam en Alkmaar, aten en dronken er zoo goed van als 't kon en kwamen tenslotte min of meer be rooid, maar hoogst voldaan weer in hun heimatt terug. Het oude spreekwoord Gedeelde vreugd is dubbele vreugd en gedeelde smart is halve smart, werd ook weer bewaarheid. Na de weel de van hun uitstapje naar 's lands hoofdstad, maakten zij kennis met het sober pensioen van den staat en stonden nu heden ook weer broe derlijk terecht. De een wegens diefstal en zijn makker ter zake heling. Ze waren niet lastig, de goede sukkels, bekenden deemoedig schuld en hoorden zonder tegenspraak, met gebogen hoofd, tegen ieder 6 maanden gevangenisstraf vorderen. De heeren toegevoegde verdedigers deden hun best gunstiger condities voor hun cliën te bedingen. Voor Jaap D., die mee had gefuifd van de opbrengst der gestolen fietsen werd door Mr. Zeijhnaker vrijspraak gevraagd en het is naar onze bescheiden meening rfiet geheel onwaar schijnlijk, dat Jaap er ditmaal door zal rollen. Natuurlijk geven we op deze voorspelling geen garantie. Dat mutsje had' een staartje. Onlangs stond een handelaartje uit Schagein op de zitting van den politierechter onder eedp te getuigen tegen een juffrouw uit Barsinger- horn, die hem in 't openbaar zou hebben be- leedigd, toen hij in gezelschap van twee vrien den, aan de deur kwam! om een bestaande schuld te innen. Volgens deze gehuwde dame had hij zich zoo ongepast tegen haar gedragen, dat haar verwijten alleszins gerechtvaardigd waren. Onder de behandeling bleek, dat de beleedigde getuige met St. Nicolaas het gezin van de verdachte juffrouw met verschillende ge schenken had bedacht zooals een kistje si- garen voor vader .chocoladeletters voor de vrouw en snoepgoed voor de kinderen. De ge- j tuige ontkende dit pertinent en hèt incident bakte zoo aan, dat de zaak werd geschorst en meneer de getuige in bewaring werd genomen, als verdacht van meineed. Nadat de gearres teerde aan den rechter-comm. had erkend, werd hij op vrije voeten gesteld, maar ging de vervol ging wegens meineed secuur door. Deze zaak werd des middags behandeld en nam eenige- uren in beslag. Niet minder dan 10 getuigen werden gehoord, waarvan 8 op verzoek van den verdediger Mr. de Groot, die alle zeilen had bijgezet om zijn geëerden cliënt uit de ver sukkeling te redden. Ja, zelfs de rechtercomm. en de waarnemen de griffier werden op initiatief avn den onder- nernenden advocaat als getuige k decharge ge hoord. Het leek bijna een armzalige copie van de echte zaak Muylwijk. Het requisitoir was natuurlijk ook geen praat- qje over het weer en de slechte aardappelen, maar strekte tot veroordeeling van den galan ten chocoladeletters en fondantjes-schenker tot 4 maanden gevangenisstraf, waarop Mr. de Groot, specialiteit in meineedzaken, een plei dooi hield, waarvan, plat uitgedrukt, de kou af was en waarin hij,, na een geduchte argu mentatie de rechtbank trachtte te suggereeren zijn cliënt vrij te spreken. Dat wil zeggen, dat verdediger niet direct vroeg om brood, maar zeer dringend riep: „Dag Bakker", wat vrijwel op hetzelfd eneerkomt. Hierna sluiting. Geen vaarwel, maar tot we- derziens bij den Politierechter. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 14 Mei. r Maakt kans er In, te tippelen. Eien Schoorlsche landbouwer, niet bijzonder be- geerig naar de dure bronnen van de prov. water- lleiding, had beweerd, dat hij wel aangesloten was geweest, maar dat men hem had afgesloten. Over aeze uitvlucht werd heden de heer Schuur man uit Alkmaar gehoord en diens verklaring stemde zoo weinig met het door den verdachte gegeven verweer, dat de ambtenaar met rustig geweten veroordeeling vroeg tot f 4 boete of 4 dagen. Uitspraak 29 Mei. Niemand blijft meer onverlet, uit d,e klauw der strenge wet. Op grond van een loopend gerucht, dat in de kaaspakhuizen te Alkmaar arbeidswetovertredin gen werden gepleegd, stelde de agent v .politie Roorda, speciaal belast met de handhaving van die lastige wet ee njverscherpte oontrole in met het dankbare resultaat, dat een onzer voornaam ste kaashandelaren tegen de lamp liep. Er werd geconstateerd, dat 9 werklieden twee uur per dag te lang hadden gearbeid, 't Betrof hier een spoedeisohend geval, het verzinken en gereedma ken van een partij kaas voor het buitenland be stemd .De kaas moet alsdan geparafineerd en ge kist worden. De overtreding werd alzoo voor den kantonrechter gebracht. De kaashandelaar, die niet op een paar vierduitstukken voor het muntgas behoeft te kijken, liet zich vertegen woordigen door Mr. de Groot als gemachtigde. Gevorderd werd 18 maal f 10 boete of 18 maal 5 Óagen. Mr. de Groot merkte in zijn pleidooi onder meer op dat de ambtenaar wel wat royaal was met zijn berekening, daar het zijns inziens slechts 9 overtredinge nwaren. Natuurlijk paste de ambte naar er handig 'n mouw aan om staande te kunnen houden, dat zijn eisch tip-top in orde was. Ook in deze zaak over 14 dagen uitspraak. Enne c(was angeheiteiyle chauffeur. Een autobusondernemer uit Beverwijk was met eenige vrienden in Alkmaar aan den boemel ge weest. Toen de bus, die als moderne Jan Plezier dienst deed vanaf het laatste café, waar men had uitgerust, zou afrijden bleek het, dat de stuur man zijn roer niet goed meer rrecht kon houden. Hij reed eerst op de Groenmarkt 'n schutting in elkaar eu slingerde toen tegen een boom op, zoodat de Ford vanzelf wel tot stilstand moest komen. Tegen den onbehouwen rijder, die meer hail gepimpeld-dan voor 'n chauffeur nuttig is, werd door de ontboden politie procesverbaal op gemaakt. Natuurlijk had de man het vandaag niet erg lekker. De ambtenaar achtte zoo'n chauf feur een ernstig gevaar aan het stuur eu eischte niet alleen f 75 boete of 30 dagen, maar ook intrekking van zijn rij-bevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. Mr. Langeveld betoogde, dat deze laatste maat regel voor zijn cliënt een ware ruïne zou zijn en pleitte een hooge boete desnoods, doch geen in trekking van het rijbewijs. De kantonrechter zal zich beraden en over 14 dagen uitspraak doen. fiic kleine signartjesrooker. Een gehuwde winkelierster in rookersartikelen te Egmond aan Z-ee had aan een klein mager joggie 'n sigaar van 8 cent verkocht. De kleine baas had deze geurige manilla in combinatie met een vriendje, smakelijk op gepaft en had geen ongunstige gevolgen ondervonden, wat wel pleit voor zijn weerstandsvermogen. De winkelierster werd tot straf van haar onvoorzichtigheid "ver oordeeld tot f 4 boete of '2 dagen. fiat werd hem te kras. Een 22-jarig visscher uit Egmond aan Zee was te Castrieum in üe duinen op stroopen met een hond betrapt. Hij nam de vlucht in de richting Heemskerk en werd onder deze gemeente door 'n paar andere politiemannen opnieuw bekeurd. Nu beweerde hij voor dezelfde overtreding ook al in Haarlem gestraft te zijn met f 10 boete. Om dit te onderzoeken werd de verdere behandeling drie weken aangehouden. Ongeschikte manier van verzending. Elen voormalig wilühandelaar en poelier uit Groningen, die z'n schaapjes op het -droge heeft en nu te Bergen ais kalkoenenfokker zijn levens avond aangenaam en tevens nuttig verslijt, had 3 kalkoenen naar Groningen verzonden in een kistje, dat voor de forsche dieren veel te klein was. Dit werd door een commies der Holl. spoor opgemerkt en daar het reglement een dergelijk vervoer niet toelaat, werden de arme slokkers uit hun benauwden kerker verlost en konden zij de reis in een meer comfortabele kist voortzetten. De 61-jarige magere oud-poelier stond heden voor dat dierenkwellen terecht en werd tot niet min der dan f 40 boete of 20 dagen veroordeeld. Wee den wolf, ilie in een kwaad' gerucht staat. Een 20-jarig jongmensch uit Bakkum, gem. Castrieum, had zich schuldig gemaakt aan het afhakken van een eikeboompje, eigendom der provincie. De verdachte beweerde dat het per abuis was meegehakt met een door hem bewerkt perk hakhout, doch daar bleek, dat hij al eens meer zoo'u vergissing had begaan, werd de ver strooide houthakker tot 8 gulden boete of 4 da gen veroordeeld. Onbekendheid met die wet strekt niemand (ot verschooning. Een brandstoffen handelaar uit het iWaarland kreeg in Heerhugowaard een haas te vervoeren aan hel adres van zijn buurman. Onbekend met het feit dat het vervoer van hazen, dood of le vend, buiten den jachttijd is verboden, wildle hij die opdracht welwillend ten uitvoer brengen, doch werd nu de pisang en veroordeeld tot f5 boete of 3 dagen. Bellen moet je, niet fluiten. Een 20-jarige loopjongen uit de Zockerstraat te Alkmaar, wera aangetroffen op een rijwiel, waaraan een 'behoorlijk signaalbel ontbrak. De bellooze wielrijder, terecht staande, erkende zijn tekortkoming. De bel was juist kapot geraakt (toevallig!) En uu was hij op weg naar den repa,- rateur. Om de menschen te waarschuwen had hij gefloten, doch daar dat soort signalen niet wordt erkend, werd hij veroordeeld tot f 2.50 boete of 2 dagen. Zich onbevoegd verklaard. De kantonrechter, uitspraak doende in de zaak van den slimmen een de os trooper P. M. A., be sliste dat het ten laste gelegde feit niet was strooperij, maar diefstal en Z.Eld. zich niet be voegd achtte van deze zaak kennis té nemen. Vermoedelijk is het nu de beurt van den offi cier van Justitie, de kaarten op te nemen. Voor dezen wedstrijd speelde D.T.S. II een wedstrijd tegen Jong HollandI uit Alkmaar, welke zij verloren met 4—1. De Alkm. ver stonden de kunst van het samenspel zeer goed. Echter was D.T.S. zeer ongelukkig met schie ten. Een kleinere nederlaag had de verhouding beter weergegeven. - ST. PANCRAS. Donderdagmiddag waren hier de „Alkmaar", aspiranten op bezoek bij de „Vrone'-asp., welke wedstrijd gespeeld werd door den z.g. „Aspi- rantendag" van de N.H.V.B. De gastbeereir waren ver in de meerderheid, waarvan de cijfers ook we! getuigden. 90, met tegen wind reeds een voorsprong van 50. Zeker was de onvol- talligheid van „Alkmaar" mede de oorzaak van den nederlaag, maar toch moet gezegd worden, dat de „Vrone"-asp. tegenwoordig eem goed clubje vormen, wier spel door de lief. hebbers ten zeerste wordt gewaardeerd. Bij zondere vermelding verdient nog een doelpunt door H. Meier, welke met 2 „Alkmaar"spelers naast zich met een vliegend schot de bal in het doel deed belanden. „HERCULES" en HYGIÉA". Op ter bruiloft! De volgende week zijn de heide gymnastiekverenigingen twintig jaar ge trouwd en bestaat „Hercules" 25 jaar. 't Is een gelukkig huwelijk geweest. „Hercu les" heeft aan „Hygiéa" steeds een trouwe echt- genoote gehad en „Hercules" heeft steeds naar den geest van zijn vrouw „Hygiéa" gehandeld. Het was dus een gelukkig echtpaar, dat a.s. Zaterdag 'het feest zal inluiden, dat het van plan is te geven, gedurende drie dagen. Voor het programma verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Wanneer het zilveren feest nu mag worden be schenen door een gouden zonnetje, dan zullen het zilveren echtpaar eu de bruiloftsgasten zich hierin hartelijk verheugen. ALKMAAR. De Noordhollandsche Kolfbond heeft zijn jaarlijksche wedstrijden gehouden in de kolf baan van den heëT Berkhouwer, café „Central" te Alkmaar. Aan belangstelling van- de zijde der Noordhollandsche kolvers heeft het hierbij niet 'ontbroken. De uitslag der wedstrijden was: l.e klasse, le prijs F. Kostelijk, Alkmaar, 156 punten; 2e prijs, F. Dil, Koog a.d. Zaan, 147 p.; 3c prijs J. Goed, Alkmaar, 146 p. 2c klasse: le prijs J. P. de Buerdemaker, Spanbroek, 140 p.; 2e prijs P. Boon, Z.-schar- woude, 137 p.; 3e prijs A. Rus te Heerhugo waard,-134 p. De verguld zilveren medaille van de kolf- club „Recht door" te Alkmaar werd gewonnen, door P. de Geus te Z.-scharwoude met 55 p. De. elven-prijs viel ten deel aan C. Kap'er te- Alkmaar en de twaalven-prijs aan P. Teeling te Zaandijk. De verguld zilveren medaille van cajé „Central" werd gewonnen door G. Kater te Barsingerhom met 52 p. D. T. S. Donderdagmiddag (Hemelvaartsdag) speelde D.T.S. I een medaillewedstrijd tegen „De Blon de Lok", Tourclub van Z.F.C. uit Zaandam. Als te ruim 3 uur wordt begonnen speelt D.T.S. 't eerst voor wind en zon. Beide par tijen wegen tegen elkander op. De gasten de- monstr-eeren mooi samenspel. Al spoedig heeft D.T.S. de leiding, als na een voorzet van rechts te keeper tegen den toeloopenden linksbinnen, schiet en de bal in het net verdwijnt. Even later vergroot de zelfde speler met een kopbal den stand. Tot de rust blijft het verder een aan-, trekkelijke partij. Na de thee zijn de gasten; verreweg sterker. Ontelbare schoten worden; op of naast het D.T.S.-doel gezonden. Onzel achterhoede blijft echter pl staan, terwijl in laatste instantie keeper Hink alles verwerkt. Nu en dan afgewisseld door enkele D.T.S.- aanvallen blijft de strijd zoo, doorgaan. Hoe de gaste nook zwijoegen, zij kunnen 't net niet vinden. In de laatste 10 min. trekt de D.T.S. voor-, hoede driemaal achter elkander vlug door de vijandelijke verdediging, welke aanvallen even veel goals opleveren, zoodat 't einde komt met 50 voor D.T.S. vin. Ern zelfs in La Granja, aat men via het kleiae, aantrekkelijke plaatsje San Ildefo-nse niet een mooi klooster bereikt, wilde het ons niet geheel verlaten. Hier is het eigenlijk Koninklijk Paleis, echter eerst in het. begin aer achttiende eeuw ge- bouwd. Het middendeel daarvan wordt door het oude paleis, dat van vroeger datum is, gevormd. D|e koninklijke apartementen hebben nog bijna geheel "de overdadige weelde van vroeger eeuwen behouden. Maar veel meer dan het paleis zelf trekken de daarachter gelegen tuinen, die een 350 acres beslaan, aan. Ja, er zijn er zelfs die bewe ren. dat de fonteinen die van Versailles over treffen. Zij zijn in 1727 door de toenmalige Ko ningin Isabella gemaakt als een verrassing voor Philips V, toen hij na de krijgvoering in het bui tenland terugkeerde. Zij w-orden gevoed uit het kleine meertje, dat zich aan het einde der tuinen verheft. Tal van prachtige beeldengroepen, werk van kunstenaars van den eersten rang, verheffen zich hier. Ja, men zou zich hier in de zonnige natuur kunnen gevoelen, al is er in de tuinen van La Granja zelden van die eigenaardige verkwik kende warmte van ons noordelijk voorjaar, ware het maar niet, dat Segovia ook hier zijn sombere schaduwen blijft werpen. Neen, liever gaan wij dan naar de lachende vallei van-de Lozoya, waar wij, heel prozaïsch, thans de waterwerken van de Madridsche waterleiding vinden. Ja, het ma- terieele V an onzen tijd doet nu eenmaal ook veel van de oude poëzie het veld ruimen, en wij zijn eigenlijk al heel gelukkig als er maar een stukje van deze poëzie ongedeerd overblijft. Tuinen heeft overigens vooral Aranjuez. Het dankt zijn ontstaan aan een eilandje, door de Taag die hierdoor heen en weer loopt, gevormd. De Orde van Santiago heeft het eens in eigendom gehad; Karei V liet er zijn oog op vallen als jachtterrein, en Philips II heeft het uitgebreid met behulp van de kundigste bouwmeesters, die hem ten dienste stonden. Het paleis, -dat hij er lliet bouwen, was prachtig. Maar in den loop der achttiende eeuw brandde het af, en het moest door Ferdinand VII geheel hersteld worden. Aran- juez is historisch merkwaardig, omdat hier Ka- rel IV afstand deed van zijn troon ten behoeve van zijn zoon Ferdinand VII, die intusschen al Svenzeer in de macht van den grooten Napoleon was. Godoy, Karei IV's uitgesproken gunsteling, vertoefde hier ten tijde van dien afstand, en om hem te zoeken, hem zoo mogelijk op te hangen stormde men naar Aranjuez maar vond den al vermogenden Minister niet. Hij' was gevlucht, on slechts dank zij zich gedurende twee dagen, hon ger lijdende, te verbergen op een hooizolder, ont snapte hij aan de woede van het volk. Don Carlos, de halfbroeder van Philips II, die waarlijk niet in alle opzichten te benijden was, heeft hier de „schone Tage", die Schiller hem in den mond legde, doorgebracht. Als men naar Aranjuez gaat, beteekeut dat men gaat naar de Jardin de la lala. Men beirede vooral de Salon de Los Reyes Cato- licos, een prachtig aangelegde laan met eeuwenou de hoornen. Ook hier natuurlijk weelde niet al- lleen van groen maar van marmer; ook hier her inneringen aan tijden, dat het bevolkt was met zwierig gekleede edellieden en hunne dames! Ein dan tenslotte het Fscuriaal. Zelfs hij, die niet precies weet, wat het Elscuriaal is, wat beteekeut, gevoelt toch iets van neerdrukkende somberheid reeds, wanneer dit woord wordt uitge sproken. Escuriaal is eeu dorpje, thans bestaan© uit twee deelen, het oude en het nieuwe. Het j laatste, waarheen de Madridsche bevolking ziek in den zomer bij voorkeur begeeft, dankt zijn onF staan aan het kloosterpaleis, dat Philips II deed.; i oprichten ten gevolge van een gelofte, afgeleg I in den slag bij St. Quentin. De Spaansche axtil- lerie bevond zich daar in de noodzakelijkheid o® een. kerk, aan den Heiligen Lauren tius gewijd, te 'beschieten. En Philips II legde op het slag veld de gelofte af om den Heiligen Laurentiu» een veel schooner gebouw te wijden, indien hij den uitslag van deu strijd wilde zegenen. Hij heeft he gedaan, maar vermoedelijk onder den indruk van het overlijden van zijn machtigen vader, die laatste jaren van zijn leven vrijwillig in de stilt eenzaamheid van een klooster doorbracht, kreeg hij voorliefde voor een stijl, die van die van paleis afweek. In Juan de Herrera vond hij bouwmeester, die zijn inzichten deelde, al moet koninklijke belangstelling, die tot zelfs in detai aan den dag werd gelegd, wel wat hinderlijk zi] geweest! De stijl, waarin het gebouw is opg«tr® ken is de latere renaissanoe stijl van het Noor© van Italië en van Rome; het effect wordt dus o<* hier vooral in de afmetingen gezocht. Het g® weldig egebouw ligt op een soort heuvel; vormt eeu rechthoek, die 675 voet in S*0® lengte meet. De kerk vormt de kern van het ge- bouw; daarvóór is het Pantheon van de koning® waar het meerendeel der Spaansche monarc e is begraven. Ook Elisabeth van Valois, don los en ziju Moeder Maria van Portugal en v® schillende Oostenrijksche aartshertogen rus hier. Aan de eene zijde van de kerk in het kioo" Voi Kent u he veel gd Manr di leien n.l. bij de m onder on |e nienscl zake. De feel i plan teu ;c bloeme aandacht ballende De plant n Brazil li landen s'lig als o Sht op 1 grond, a hand n jn op haai gerand, het inv. ngers dich Dat dicht men een zeer opn blad aan in krullen ,d om, v, eindelijk is een 1 w it van een In de troj dan ten Men zaait plantjes irdi, verh ligszins - ,chen nog and, maar Om ze tc a du:- jo ani is Mii Is het vr 'makkelij! 1 ruime b< I vorig op jcheiden n ithoden. 'i ndie blij' or een flii van der, er 3 p o na lt mee; 't avfesch Ispot-stuk larvoor m groote sl irkt a f 1, aderen is withuizen Ir goed 1 voi me Geeft di Sappelen, U'dcuvleef tot dril ntjes, z.g en vreet n; de sp oor zitte. voorko: foor 'liet dan w- N MA r- had er eelzaaltje alleen de mij v eën. Gert bleef ze f wees z Portaal. dekte an let een ze uit. uddy wa seen blev tot we 1 'haalde oen neer. rok e %trude 1 kiverd w -den uit, Hij heefi erstoorba haar i ^at bed« voel ver; dit nog %nlijk ze blee e", terw r vlucht drie d0 lit den

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4