Plaatselijk Nieuws Een precedent. MIJIfHARDT's Uit den Omtrek Indrukken van een reis door Spanje. Daarom is het gewenscht, dat het onderwijs ook kunnen worden, gaat daarmee verloren. Vooral in een tijd als deze, waar iedere kleine reparatie, door vader of moeder zelf verricht, een groote besparing beteekent op het huishoudgeld, waar kennis van de voedingswaarde der verschil lende levensmiddelen en de geschiktheid om die op de zuinigste wijze smakelijk toe te bereiden, meer dan ooit van belang is voor iedere huisvrouw, wie de lichamelijke gezondheid van haar gezin 'ter harte gaat. i Daarom zal het nuttig zijn om te bevorderen, dat alle meisjes zonder uitzondering het noodzake lijkste leeren om flinke huismoeders te kunnen worden, maar bovendien ook om de opleiding van onze jongens met wat huishoudelijke kennis aan te vullen, teneinde hen later beter geschikt te ma ken om hun echtgenoote in de huishouding wat werk uit de handen te nemen. In sommige landen, met name in Zweden, vindt men het vanzelf sprekend, dat de jongens leeren een scheur te dich ten, een knoop aan te zetten en vooral een schoen te lappen. Zij, die een echt goed gezinsleven willen opbou wen, komen er niet zonder wederkeerige toewij ding, voor elkaar en voor hun kinderen. En zij moeten de kinderen leeren te deelen, niet alleen in 'da lusten van het gezin, maar ook in zijn lasten. Een gezelhg thuis is het eenige afdoende middel torn de aankomende jonge menschen van de straat te houden, zoodat de meisjes niet den weg naar de prostitutie, de jongens niet den weg naar de .kroeg leeren kennen. Met dit deftige woord werd de meening der raadsleden beïnvloed omtrent het verzoek van den 72-jarigen J Eriks, eene extra-vergoeding te mogen ontvangen, omdat hij van het loon voor het werk dat hij voor de gemeente verricht, niet kan leven. Gedurende 20 jaren is Eriks in dienst der ge meente geweest. Dit adres, sober en bescheiden van inhoud, werd niet ongunstig ontvangen, hetgeen nog niet zeggen wil, dat het een gunstig onthaal vond. Het ging er om of de man f 50.of fioo.— zou ontvangen en wegens afwezigheid van een der raadsleden staakten over deze twee bedragen de stemmen. Voor f50.waren de Heeren Wethouders Oot- jers en Barten en het raadslid Duijves; Voor f 100.'stemden de raadsleden Jes, de Geus en Kooij. - Dat omtrent dit adres de meeningen nog zóó zouden uiteenloopen, valt ongetwijfeld te betreuren. Hoe scherp toch teekent deze stemming af bij eene vorige stemming, toen de gemeente van de derde naar de vierde klasse werd verheven, waar door de salarissen der eerste ambtenaren, zonder eenig verzoek daartoe, werden verhoogd. Die ambtenaren hebben nog geen twintig dienst jaren en hebben het wintergetij van hun leven nog niet bereikt. Voor een verzoek van een 72-jarige, die eergevoel en lust genoeg bezit om werkende wat te ver dienen en nog niet als armlastige" te boek wil staan, na twintig dienstjaren, zijn twee raads vergaderingen noodig, met het oog misschien op het „precedent" dat een vaste toelage (voor een man van 72 jaar) zou scheppen! Laat hem dan elk jaar (zoolang als hij leeft) om die toelage, verzoeken, maar geef hem dan f 100. wellicht, dat men z'n mentaliteit dan nog zelf als „grootmoedig" kwalificeert. BROEK OP LANGENDIJK. Toen Dinsdagmiddag een koopman uit Hoorn met zijn wagen met schelpen wilde draaien aan het einde der Julianastraat, kwam deze in een. greppel terecht, zoodat de wagen kantelde en de man met zijn been tusschen de spaken van een der wielen onder de wagen terecht kwam. Daar het paard bleef staan, werd erger voorkomen, zoodat men de man spoedig uit zijn benarde po sitie kon verlossen en bleek dat hij1 zich niet noe menswaard had bezeerd zoodat hij met den schrik vrij kwam. OUDKARSPEL. Wegens bedanken van den heer P. Kostelijk alhier als lid van het dagelijksch Ifestuur van den Derg en Kerkmeerpolder is Dinsdag 18 de zer stemming gehouden. Ingekomen waren 55 stembiljetten, waarvan op ^P. Kroon Kz. 35 en N. Kroon Kz. NOORDSCHARWOUDE. Naar we vernemen zal het R.K. Fanfarecorps „Genot door Kunst", onder leiding van den heer H. A. Maas deelnemen aan het Groot Nationaal Concours te Zaandam. ZUIDSCHARWOUDE. In deze gemeente is door jonge dames voor de afd. „Volksonderwijs" aan de voorstanders van openbaar onderwijs een inteekenlijst gepresenteerd -ten bate gedeeltelijk om een oude schuld van Volks onderwijs dit jaar bij haar 60-jarig bestaan weg te werken en gedeeltelijk voor het openbaar onder wijs. De ojnge dames hebben wel succes gehad. Haast allen waar de lijst gepresenteerd werd, waren bereid iets bij te dragen, zoodat er voor f 59.50 op de lijsten was geteekend. De afd. Volks onderwijs is hier zeer dankbaar voor en geeft haar kracht om steeds voor het openbaar onderwijs te werken. Tevens brengt zij ook haar hartelijke dank aan de jonge dames. ZUIDSCHARWOUDE. Mejuffrouw Biesterbos, tijdelijk onderwijzeres te Zuidscharwoude komt voor op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres te Grootschermer. ZUIDSCHARWOUDE. De ellende met den zomertijd begint alweer. Bijna iedereen volgt hier den ouden tijd, doch de schooi begint 's middags half twee nieuwen tijd, dat is dus half één ouden tijd. Bouwers/arbeiders en ambachtslieden eindigen hun werk om één uur nieuwen tijd, zoodat er voor de kinderen, die op eenigen afstand van de school wonen geen tijd is om rustig het middagmaal te gebruiken. De voor zitter der Oudercommissie heeft nu een bespre king gehad met het hoofd der school, zoodat spoe dig wijziging wordt verwacht. - NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagavond had een kleine aanrijding plaats tusschen een der autobussen van de Eangedijker autogarage en de auto van den heer J. Deutekom. Het ongeval veroorzaakte een oponthoud van 10 minuten. De materieele schade was zeer gering. De auto van den heer J. Deutekom bleef onge deerd. f - NOORDSCHARWOUDE. Gisteren geraakte een melkwagen, bespannen met een paard in de Spoorstraat te Noordscharwoude te water. Hoofdpijn-Tabletten 60 et. Laxecr-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Ta bietten 90 et. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten'. Buitenland Na de al gem eene werkstaking. De arbeid krijgt overal weer zijn normaal ka- bakter, ook in de zeehavens, met uitzondering van (Manchester, waar de dokwerkers, die lid zijn der vakorganisatie; weigeren samen te werken met dokwerkers, die geen lid zijn der vakorga nisatie, die de autoriteiten weigeren te ontslaan. In antwoord op een in het Lagerhuis ge stelde vraag zeide Churchill, de kanselier van de Schatkist, dat naar schatting de kosten van de staking voor de regeering 750.000 pond sterling bedroegen. Hij geloofde niet dat het noodig zou zijn, verhooging van de belastingen voor te stellen. Engeland is gedurende de laatste weken niet met fraai zomerweer verwend. Een krachtige en vooral koude wind maakt het weer al zeer onaan genaam. Het Westen van Engeland heeft hier van wel het meest te lijden en de Cotswold Hills werd zelfs verrast met sneeuwstormen. Ook in eenige andere streken is sneeuw gevallen. Hiet alleen in Engeland, ook in Frankrijk doet het weer alles behalve aan Mei denken. De temperatuur in Parijs was hedenmorgen onder invloed van een kouden 3tormachtigen Noord- Ocster tot 40 gr. gedaald. Een van de twee hallen voor luchtschepen te Sit. Cyr is door den wind' vernield. In vele hooger gelegen gedeelten van het lland is sneeuw gevallen. En de kalender gaf nog wel 16 Mei aan! Groote overstroomingen. Tengevolge van hevige regens hebben in Noord- Italiè groote overstroomingen plaats. Volgens te legrammen uit Venetië zijn de Adige en andere rivieren buiten haar oevers getreden. Vele brug-' gen zijn vernield. De stad Vicenza staat voor een groot gedeelte onder water. Ook uit de steden Padua, Piaoenza, Verona, Brescia, Alessandria, Turijn en Bergano worden overstroomingen ge meld. Op vele plaatsen is het telefoon- en telegraaf- verkeer gestoord. 'In Bergamo en Brescia staan de eleetrische oentralen onder water. Die storm nam in verscheidene plaatsen het ka rakter van een cycloon aan. Ode in Rome en Palermo is schade aangericht. De Adige staat bijna 3 Meter boven haar hoog waterniveau. De overstroomingen zijn ernstiger dan die van 1882. Wanhopige moed uit wanhoop. Te Bergen op Zoom heeft een handelsreiziger, die tijdelijk buiten betrekking was, zich door een zijner bekenden een vinger laten afhakken, ten einde uit een ongevallenverzekering geld te kun nen trekken. De zaak is in handen der politie. Amerika en de Volkenbond. 1 De Volkenbond mist nog steeds het zoo begeerde ■lidmaatschap der Vereenigde Staten. Daar te lande is men huiverig om zich in actieven zin te binden aan de Europeesche statengemeenschap en vol staat men met het oor te luisteren te leggen door middel van een waarnemer ter conferentie. Mèn gevoelt meer voor het juridische lichaam, het Per manente Hof van Internationale Justitie te 's Gra- venhage, dan voor het politieke lichaam, den Vol kenbond te Genève. Toch is de Unie niet afkeerig van internationale samenwerking. Het is een niet te miskennen feit, dat de sfeer van internationali- ,teit zich uitbreidt, en het is deze sfeer, die het. terrein effent voor een voorspoedige ontwikkeling van het handelsverkeer. OUDE NIEDORP. De tijd nadert, dat de heer M. H. Woutipan, Hoofd der Openbare Lagere School in onze ge meente, die wegens gezondheidsredenen ontslag .had aangevraagd, ons zal gaan verlaten. Wij verlie zen in hem iemand, die voor het onderwijs steeds 'op de bres stond en wanneer zijn gezondheid hem 'dat veroorloofde, altijd vol ijver werkzaam was, om het onderwijs op hooger peil te brengen. Ten allen "stond hij gereed om een ieder hulp of raad te 'geven en het is dan Ook geen wonder dat hij algemeen ïgeacht en bemind was, het zal moeilijk zijn voor hem een opvolger,te vinden, die zoo het vertrouwen genoot en bij de burgerij zoo in aanzien stond als met den heer Woutman het geval was. Toen dan ook bekend werd, dat de heer Woutman ons zou gaan verlaten, leefde in veler harten zeker de wensch, dat dit afscheid niet ongemerkt zou voor bij gaan en was het nog slechts de vraag hoe •hem van de algemeene waardeering een blijk ,te geven. Tenslotte namen de oud-leerlingen Jb. van Zoonen Az. en Jb. van Zoonen Dz. in dezen het ini-i tiatief, vormden een comité, en stelden vervolgens alle belangstellenden in de gelegenheid bij te dra-, gen aan het, den heer Woutman aan te bjieden hul de blijk. Het resultaat van hun actie heeft werkelijk de stoutste verwachtingen overtroffen. Genoemde heeren stelden nu een oorkonde op, waarin uit voerig werden gememoreerd de vele goede dingen welke door den heer Woutman gedurende zijn bijna 20-jarig verblijf werden verricht en nu. kon de aanbieding van dit huldeblijk volgen. Deze aanbie ding nu vond plaats op Maandagavond 17 Mei. Aangezien de heer Houtman echter langen tijd on gesteld was geweest, werd het wenschelijk geacht de aanbieding van het huldeblijk niet in het open baar te doen plaats hebben of daaraan eenige fees telijkheid te verbinden, temeer nog, daar de rede nen, die de heer Woutman tot het aanvragen van ontslag hadden genoopt, een feestelijke bijeenkomst in 't geheel niet wettigden. Tevens was de vrees niet misplaatst, dat een dergelijke bijeenkomst van oud-leerlingen enz. den heer Woutman dusdanig zou hebben aangegrepen, dat hieruit voor zijn ge zondheid schadelijke gevolgen waren voortgevloeid. (Hierom werd aan deze gebeurtenis geen rucht baarheid gegeven, doch vervoegde zich het comité des avonds ten huize van den heer Woutman, waar hem in' huiselijken kring genoemde oorkonde werd aangeboden namens allen die blijkens hun ondbr- teekening behoefte gevoelden om hem te huldigen. (Het einde der oorkonde vermeldde een respectabel (jiedrag, waarvoor ten zijnen huize in zijn nieuwe woonplaats Gorssel een volledig radiotoestel zal worden geïnstalleerd. De heer Woutman aan vaardde dit geschenk met groote vreugde en be tuigde zijn welgemeenden dank aan allen, die hem dit afscheid, dat hem zwaar viel, op deze aangena me wijze verlicht hadden en waardoor hij zulk een prettige herinnering aan ons dorp zal bewaren. Het is zeker ons aller wensch, dat het hem en zijn gezm in z'n nieuwe woonplaats steeds goed zal gaan. - TOLKE. (gem. Schagen). De wegwerker P. v.d. Veer, in dienst bij de Ned. Spoorwegen is Zondagavond omstreeks half zes nabij Schagen, overweg Tolke, door een trein, die komende uit Alkmaar te 6.09 in Helder aankomt, aangereden en gedood. Het ongeluk is door den machinist niet bemerkt. Men vond het lijk nadat de trein was gepasseerd. Hij was op weg naar zijn beesten om die te melken en heeft wellicht [door wind en zomertijd niet aan den trein gedacht. De ongelukkige laat eenvrouw en 5 nog jeugdige, kinderen achter. - DIRKSHORN. Het huisgezin van den heer C. Bekker werd voor de 4e maal verblijd door de vondst v. e. horloge een halfjaar. Zeker wel iets zeldzaams, in de Edelweiss-zeep en dat binnen den tijd- van - DIRKSHORN. De timmerzaak' van den heer C. B. is gekocht voor de som van f 6800.door den heer C. Kuiper, smid, alhier. Het perceel van den heer C. K. is 'gekocht door Dr. Groenhart voor de som van f 2000. - ST. MAARTEN. Dfe aangekondigde Raadsvergadering dezer ge-, meente op Woensdag 19 Mei des voormididags tien uur "is uitgesteld tot Vrijdag a.s. 10 uur, doordien het vereischte aantal Raadsleden niet aanwezig was. Naar w'ij vernemen heeft de heer J. Brommer als raadslid bedankt en is in zijn plaats benoemd de heer Jn. Schoorl te 'Eenigenburg. - ST. MAARTEN. De heer P. Stoop alhier, kwam met een wagen met zand van af de Westfriesche dijk het dorp til. Op den dijk zijnde, schrok het paard van een auto met gevolg dat Stoop, welke inmiddels van den wagen was gesprongen, tusschen een paal van "het eiectrisch net en den wagen beknelfd raakte. Hierbij liep hij een ontvelling van enkel en dijbeen op en was niet in staat tot loopen. Per auto naar de dokter gebracht kon deze, ter geruststelling geen inwendige kneuzing ontdekken zoo dat dit voor zoover nog goed afliep. Dte wagen kwam, een hek vernielende, terecht op het erf van den heer L. Schagen en lag aldaar in rust met gebroken lemoen en w'iel, het paard kwam met den schrik vrij. - KRABBENDAM. Vrijdag 14 Mei 's avonds te half acht vergader de de tuinbouwvereeniging „Ons Belang". Na opening van de vergadering door den voor zitter, volgde lezing van de notulen der vorige vergadering door den secretaris. Ongewijzigd wer den deze goedgekeurd en vervolgens geteekend. Ingekomen was een uitnoodiging tot het zenden van een drietal afgevaardigden ter algemeene vergadering der Centr. Veilings vereen, te War- menhuizen. Naar toerbeurt werden daartoe aangewezen de heeren K. Blankman Sr., J. Biersteker en K. Dlekker Cz. Eerstgenoemde zal tevens deel uitma ken van de z.g. reken-oommissie, belast met het nazien der boeken en bescheiden van den pen ningmeester der Centr. Veilitigsvereen. Voorts werden als plaatsvervangende afgevaardigiden aan gewezen de heeren R. Dielver, W. Dijkstra en Jac. Erans. De beschrijvingsbrief voor de komende verga dering, waarop zes voorsbellen van de verschillen- j de tuinbouwvereenigingen voorkwamen, en een van het Centraal Bestuur kwam hierna in "behan deling. De vergadering kon zich' met de door het Centr. Bestuur gegeven praeadviezen op de voor stellen 1. 2. 3, 5 en 7 vereenigen. Naar aanleiding van de voorstellen 4 en 6! betreffende uitbreiding van het veilinglsgebouw werd geoordeeld, dat verbetering van het ge bouw dringend noodzakelijk was. Daar waarschijn lijk zonder al te groote kosten meer ruimte voor het ubpliek kan worden verkregen, door uitbouw naar de Noordzijde, werd besloten "hierop aan te dringen. Voor den bouw eener nieuwe veiling zal een groot bedrag noodig zijn, en het zou, zoo het eenmaal daartoe kwam, toch zeer bezwaarlijk zijn de bestaande toestand nog een aantal jaren te bestendigen. Het financiëele verslag over 1925 van de vei- lingsvereen. dat vervolgens aan de orde kwam, werd behandeld en zonder bijzondere opmerkin gen alzoo aanvaard. Niets meer aan de orde zijbde sloot de voor zitter hierna met dank de vergadering. TUITJEHORN. Prijzen behaald. Het R.K. Fanfarecorps „St. Hillegardus" behaal de op het concours te Wieringen j.l. Donderdag (Hemelvaartsdag) onder leiding van den heer Corn. Stoop, een eersten prijs met 1Ó2 punten-en in den eere-wedstrijd den derden prijs met 80 punten, )en bovendien nog een extra prijs voor het hoogst aantal punten in zijn afdeeling. Aangezien dit korps nog maar 4 jaar bestaat is dit voor Directeur en leden een schitterende pres tatie. x. Wie echter denkt bij het binnentreden van het Alhambra een volledig, gaaf Moorsch paleis uit den tijd der Moorsche overheersching in Spanje te betreden, hij dwaalt. Al dadelijk zal het uiterlijk -voor een ieder, die met de Moorsche werkelijkheid geen rekening houdt, een teleurstelling vormen. Moorsche paleizen, Alcazars en andere, bieden van buiten weinig architectonische schoonheid; tenge volge van het feit, dat men geen ramen maakte in de buitenmuren en de kamers deed uitzien op de binnenplaats, gelijken zij alle min of meer op ves- I tingen Het Alhambra, samenvoeging eigenlijk van I een reeks paleizen, is aan dezen algemeenen bouw I niet ontkomen Het heeft bovendien, doordat ach tereenvolgende Khaliefen aan zijn voltooiing heb- ben gearbeid, iets verwardt gekregen. Men kan er gemakkelijk in verdwalen, al vindt men op een of ander oogenblik den weg ook weer gemakkelijk iterug. Door het Alhambrapark, waar het altijd1 weerklinkt van het ruischende water, gaat de weg opwaarts, tot aan de Puerta Judiciaria en later de Puerta del Vino; de eerste gebouw bijna op zich zelf, waarin, geheel bovenin, de directeur van het Alhambra gehuisvest is. Een der eerste zalen, die men betreedt, is de z.g. Hof der Myrthen, welke vermoedelijk vroeger een groote badzaal is geweest. Al spoedig daarna komt men in de Sala de la Ba- ra, in hare afmetingen inderdaad gelijkende op een boot. Dan gaat de weg naar de hal der gezanten, waar Boabdil zijn laatsten krijgsraad heeft gehou den en vervolgens naar den beroemden Leeuwen hof, aldus geheeten naar de fontein in het midden, door twaalf leeuwen geschraagd. De prachtige za len, de een meer, de ander minder gaaf behouden, volgen elkander op; de hal der Abbencerrages, de zaal der gerechtigheid, het vertrek der twee zus ters, het Patio del Mexuar, het Patio de la Rea, de badkamers en tal van vertrekken meer, wij wan delen ze door, en staan reeds opnieuw als geslagen over den rijkdom van decoratiewerk, dien wij hier aantreffen. Want dat is het, wat aan dit Moorsche Paleis zijn groote beteekenis, maar ook zijn groot ste charme geeft. De afmetingen zijn uitnemend gekozen; het evenwicht in hooge en breedte en lengte is voortdurend uitnemend bewaard. Maar hoe bijzonder zijn niet de mozaïek en andere ver sieringen, die hier in de muren zelf, in de pilaren, die de zaal schragen, in het uitnemend Plafond-i werk zijn aangebracht. Alles is daarbij van een ar- tistieken rijkdom, die doet beseffen, dat men jaren 'en nog eens jaren heeft noodig gehad om tot dit paleis te komen. En telkenmale treffen weer de prachtige uitzichten, die men geniet naar buiten in de omliggende tuinen, of naar beneden in het dal, waar ook reeds destijds de stad als verscholen heeft gelegen. En telkens weer gevoelen wij be wondering voor de wijze, waarop, ondanks den om vang van dit paleis of eigenlijk deze reeks van pa leizen, het intieme is bewaard gebleven. Men rust een oogenblik in een kleinen tuin, die Cypressen- yHof kan worden geheeten naar de enkele cypres die er staat. De fontein klatert er en spat haar water naar boven. Zoo is het nu, zoo moet het ge weest zijn toen hier de Moorsche hofhouding heerschte. Als elk Moorsch paleis van beteekenis, vallen bij het Alhambra drie deelên te onderscheiden. Het buitenste gedeelte, hier het z.g. Alcazaba, is de ei genlijke vesting, voorzien van dikke afweermuren en hooge torens, voor het gevecht gereed. Het Al hambra zelf, het vorstelijk paleis, vormt het mid dengedeelte, waaromheen zich als een derde deel groepeeren de vertrekken van de hovelingen en de dienaren, aan het paleis verbonden. Zoodoende kan het niet verwonderen, dat het Alhambra op den daarnaar genoemden heuvel een plaats inneemt die heel wat grooter is dan eigenlijk voor het paleis zelf bestemd. Maar gaat men dan ook verder door de tuinen van het Alhambra, dan kan men nog geruimen tijd langs de uiterste uitgestrektheden van het Alhambra loopen. Men vindt er verschil lende torens, zoo 'de Torre de Las Infantos, die weer een paleisje op zich zelf vormt met kleine zalen als juweeltjes van kleur, van afmeting en van de coratie. Men komt dar/tenslotte ook aan de Torra de la Vela, een soort van wachttoren, op zichzelf 85 voet hoog, die historische bekendheid geniet, omdat hier voor het eerst de katholieke dienst voor de katholieke koningen werd gehouden op den dag der overgave zelf. Vanaf 1773 is hier een groote klok aangebracht, die dienst doet als waarschu wingssignaal voor de irrigatie der omtrek, en dl® nog steeds als zoodanig gebruikt wordt. Van di platform, dat evenals andere in Washington In vinghs' verhalen wordt bevolkt met een even kleuri ge als levendige schare, gaan de blikken naar e overzijde, waar het Generalife, het zomerpaleis der Moorsche vorsten, is gelegen. Ook dit, door een snijding in den heuvel, die naar het korkhof leid van het Alhambra gescheiden, is in vrij goedeP staat bewaard gebleven. Het uitzicht op de om geving is er, kan het zijn, nog heerlijker dan van uit het Alhambra. Ja, niet ten onrechte wordt het Alhambra W nada's grootste schat en pracht genoemd. Maa toch doet men ten eenenmale onbillijk om Gre nada slechts als de stad van het Alhambra te schouwen. Het bergt meer en beter in zich, e 'inneringen van historischen aard, getuige het Praj tige Columbus-monument, dat op den Salon 1 !Darro te zien is; het bergt kunstschatten m 1 in de verschillende kerken; die beter tot hun ree dienen te komen. Maar vooral is Grenada de s der Sierra Nevada, de hoogste bergketen, die I verspreide, hier en daar in stukken gesneden Sp3^ sche bergland kent. Het is eigenaardig om

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2