TWEEDE BLAD. Donderdag 2D Mei 1926 „DE KAMER VAN KOOPHANDEL"' Centrale Veilingsvereen. te Warmenhuizen Vergadering van de Kamer van Koophandel op Woensdag 19 Mei 1926, des avonds half zeven ten Stadhuize te Alkmaar. Afwezig de heeren Lakeman, Grunwald, Wa genaar en Colthof (Vac. Offers). Vioorz. de heer Arntz. Deze opent met het welkom en doet mededee- ling da teenige heeren 'met kennisgeving afwezig zijn. i De notulen worden goedgekeurd. Voorz. spreekt zijn verheugenis uit over het behoud der handelsscholen, en uit zijn hulde aan het adres der heeren Dingers, wethouder 'var. Alkmaar en den heer Nobel, voorz. der handels schoolcommissie voor hun moeite hierin gedaan. Ook ontvangt de heer De Baat een woord van dank. Ingekomen stukken. Schrijven van aen Directeur van. het Postkan toor te Alkmaar, dat te Alkmaar gelegenheid zal ;worden gegeven tot het kosteloos afhalen van correspondentie van 7.308.v.m. en van 9 —9.30 uur v.m. Het Bureau achtte, de keuze de ruren geschikt. De heer Schmalz zegt dat in Schagen de post kan worden afgehaald tusschen 12 en 2 uur, mits bericht wordt gedaan aan den Directeur dat men hiervan gebruik wenscht te maken. De voorz. acht het voor den handel een groot gemak; terwijl ook de post van Helder, Hoorn, Egmond en Warmenhuizen, die anders in de le post viel, kosteloos kan worden afgehaald. Mededeeling van het Consulaat van Turkije, dat den 25sten J uli te A msterdam een drijvende Turksche tentoonstelling zal worden gehouden. Bijzonderheden op verzoek bij het Secretariaat ,der Kamer verkrijgbaar. Voor kennisgeving aangenomen. Adres ider K. v. K. te Eindhoven, gericht aan den (Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- óchapepn, inzake het Handelsonderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. Missive van het Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid, betreffende verlaging der kos ten voor handeisreizigerspatenten in Denemarken. De patenten welke 1 jaar geldig zijn te verla gen van 400 op 300 kronen, en patenten die 45 dagen geldig zijn te Verlagen van 200 op 100 kronen. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de K. v. K. te Amsterdam met bezwaren tegeri de huilige zegelwet 1917. Het adres ligt voor belangstellenden ter Secretarie ter inzage. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift ter kennisneming van een adres der K.v.K. te 's Hertogenbosch, inzake de exploita tie van het Spoorwegbedrijf. Naar aanleiding van dit adres stelt de heer Schmalz voor, nog eens te hameren op invoering van buurtverkeer van dit deel der Provincie. Hèt lid van" den Spoorwegbond zal verzocht worden hierop te wijzen. Mededeeling van het gemeentebestuur van Alk maar ,dat de heer (5. W,. Arntz door het college is benoemd om zitting te nemen in de Commissie van advies, inzake terreinen voor handel en in dustrie te Alkmaar. Voor kennisgeving aangenomen. Adre3 der K. v. K. te Hoorn nopens het wets ontwerp Naaml. Vennootschappen, gezonden aan den Minister van Justitie. D*3 Coiiimissie van Verordeningen zal dit punt nog eens onder de oogen zien. Voorz. acht het niet gewenscht, dat de wet zooals ze wordt voor gesteld. wordt aangenomen. Adres der K.v.K. te Tilburg d.o 13 Maart 1926, 'betreffende Handelspolitiek van Engeland. Zij somt daarin hare bezwaren op tegen de safe- guarding's rechten in Groot-Brittannië op wollen stoffen (zie onder K.). Verslag van het verhandelde in de 5e ver gadering van den Spoorwegraad, gehouden op Donderdag 4 Maart 1926. De heer Messelaar brengt rapport uit en zegt dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de openstelling van het Ceutr. Station'te Amsterdam aa nde LJ-zijde. Met het oog op de hooge kosten werd dit verzoek voor kennisgeving aangenomen. Verder releveert spr. de tariefsverlaging bij! de spoorwegen. Deze zijn reteds eerder gepubliceerd- Bij buurtverkeer wordt een verlaging ingevoerd van 25, 23 en 20 pet., zoodat de 'Mij. verwacht) met vrucht de autobussen te kunnen l]econcuree- fen. Groepskaarten blijven gehandhaafd..Nog werd behandeld een verzoek voor invoering van' rond- reisbiljcttea in Nederland tegen sterk verlaagde prijzen. In de vacantietijd zal waarschijnlijk een proef worden genomen, maar eerst zal een onder zoek in België worden ingesteld. Over kilometer boekjes is niet gesproken. De rapporteur ontvangt een woord van dank van den voorzitter. Missive van het. Departement van Arbeid, H. etl N., waaruit blijkt, dat de onder i. bedoeldje rechten voorloopig niet zullen warden voorgesteld. Voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling van den heer De Baat omtrent de bijwoning van de uitreiking van de einddiploma's van ue Handelsavondschool. D» heer De Baat spreekt zijn genoegen uit over bijwoning e« roemt de ernstige studie der scholieren onder vaak moeilijke omstandigheden. De heer Schmalz was verhinderd de uitreiking m behagen bij te wonen. Van de 23 leerlingen 's aan 20 leerlingen het diploma uitgereikt. Het voortbestaan dezer school is een eerste wereisehte. In Alkmaar werden 3 leerlingen afgewezen, tahvijl ook aan ongeveer 20 leerlingen het diplo- toa werd uitgereikt. Verkiezing van 2 afgevaardigden voor het 23e tjationaai M idde ust andscon gr es te houden op Woensdag 23 en Donderdag 24 Juni a.s. te Bus- sum. Hiervoor worden afgevaardigd de heer De Baat en König. Plaatsvervangers de heeren Schmalz en Einde! Ingekomen is een agenda van de Intern. Kamer van Koophandel. Deze vergadert 2 Juni in Den Haag. Afgevaardigd wordt de, heer Grondlsma. Bond vraag. De heer De Baat bespreekt nog eens de handels scholen en feliciteert gemeente en kamer en ge heel Noorderkwartier met Eet behoud. Echter meent spr. uat de zaak nog niet af is. In verband hiermede brengt hij ter sprake de uitbreiding der Hoogere Burgerscholen en U.L.O.-scholfij, waartegenover stelling wordt genomen door de Kamer van Eindhoven. Aan het einde van zijn betoog doet hij eenige vooratellen, in het belang van het handelsonderwijs en aan den Minister te verzoeken, waar handelssehoolonderwijs bestaat aan de Bijks hoogere burgerschool een uitbrei ding te geven door stichting van de economisch- llitteraire afdeeliag. De heer Singers zegt dat tegen dit laatste reeds bij den Minister is geageerd door gemeente cn Kamer, maar zonder sucoes. Spr. verwacht dan ook niet veel succes vau een actie in het algemeen, i Die heer Nobel acht het tactisch deze actie nu eenigen tijd te laten rusten, gezien do in de laatste 'weken gevoerde actie tegen opheffing van het nanaelsonderwijs. i 'De heer De Baat is en blijft van andere mee- 1 ning, en zou gaarne zien dat alle Kamers in Nederland gezamenlijk tegen de oprichting ven genoemde afdeeling bij den minister protesteerden. Deze zaak zal eerst nog eens in de Handelscom- missie worden behandeld om daarna met voor stellen te komen. Dian bespreekt de heer De Baat de pogingen I van verschillende werkgevers om over te gaan i tot invoering van het werktijdenbesluit voor win- j kei personeel. Spr. acht dit een rem voor-de win- keiiers, die door intensiviteit hun zaak uitbreiden. Dit strijdt tegen het belang van den Winkelstand. I 'tls practiseh onmogelijk een werktijdenbesluit door te voeren voor winkel- en kantoorpersoneel. I Verschillende heeren uiten him instemming met j het gesprokene, terwijl de heer Schmalz het ver loop van het Middenstandscongres wenscht af te wachten, ten aanzien van de houding van den Minister. Deze zaak zal in de comm. van Verordeningen en Handelscommissie worden besproken. De heer De Baat wijst dan nog op de maatrege len van Amerika ten aanzien van de Nederland- 3che bloembollen. Spr. meent dat in Amerika moet worden geprotesteerd tegen de sluiting van de Amerikaansche grens voor bloembollen, én hierover"te a'dresseeren bij den Minister. De heer Grondsma wenscht in deze zaak even eens de Intern. "Kamer aan Eet werk te zétten. Op beide voorstellen wordt ingegaan. De heer Messelaar brengt dank voor de belang stelling van de Kamer bij zijn z-ilveren huwelijks feest. Dian wijst spr. op de herstelling van de sluis bij de Zes Wielen, waarvan een week van te voren pas bericht werd gedaan. ,Spr. verzoekt aan te dringen op bespoediging van het werk en bij weder voorkomen bericht te doen. Die heer Hoogland is het hiermede volkomen eens vooral met het oog op de belangen van Langendijk. Echter brengt hij dank aan Alkmaar voor de spoedige inwerkingstelling van den dui ker, die, hoewel vau het ambacht zijnde, geheel voor rekening van de gemeente is genomen. De heer Messelaar is het niet met den heer Hoogland eens en zegt dat het niet plijt voor Alkmaar, om aan belanghebbenden een bijdrage te vragen. Voorz. zegt ook dat Alkmaar alle kosten voor zich moet nemen, waar het in het belang van haar handel is. De heer Schmalz wenscht nog eens te spreken over het cadeaus-telsel als oneerlijke concurren tie en verzoekt dit op de agenda te plaatsen voor de vergadering met de Middenstandlsvereenigin- gen. K De voorz. brengt hierna een woord van dank aan de vereen. „De Koophandel" aan den Lan gendijk voor de uitnoodiging tot bijwoning van het feest ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan en verzoekt den heer Hoogland dezen dank aan liet bestuur te willen overbrengen. Hierna sluiting. Algemeene vergadering der Centrale Veilingsver Warmenhuizen en Omstr." op Woensdag 19 Mei 1926, 'snam. 1.30 uur (Zonnetijd) in het Veilings koffiehuis te Warmenhuizen. De voorzitter, de heer P. Slot, opent de vergade ring, zeggende dat het nu twee jaar geleden is, dat spr."deze vergadering eveneens presideerde en dat hij thans weer in staat is in het midden dezer, vergadering te kunnen zijn. Spr. hoopt, dat hij in het vervolg het ambt als voorzitter zal kunnen blij ven waarnemen. Vervolgens heet spr. hartelijk welkom den heer Balk, secr. van de Prov. Commissie te Alkmaar, vervolgens de vertegenwoordigers van ^Koophan del", de heeren Strijbis en K. Mosch, en den ver tegenwoordiger der pers. De voorz. deelt mede, dat het afgeloopen seizoen boven verwachting is ver- •Joopen ondanks het zich in den beginne niet gun stig liet aanzien. Als merkwaardigheid deelt de voorz. mede, dat hij gisteren een enthousiast stukje las in de Telegraaf, waarin gemeld werd, dat uit komsten der veilingen schitterend is geweest, de prijzen waren zeer hoog geweest, zelfs van dien aard, zoóals nog nimmer was voorgekomen, per wagon was een prijs gemaakt van f 2500. Spr. zegt, dat het allen genoegzaam bekend is, dat vooral omtrent de prijzen het bericht niet geheel juist is, "desondanks kunnen allen toch tevreden zijn met de behaalde resultaten. Hierna noodigt de voorz. den secr. uit de notulen 1 der vorige vergadering voor te lezen, welke onder dankzegging voor de uitgebreidheid en juiste weer- gave ongewijzigd worden goedgekeurd. De voorz. stelt hierna den secr. in de gelegenheid om de mededeelingen te doen. Deze zijn als volgt 1. Aantal leden der aangesloten vereenig. op I Jan. '26: de Noord 213, Samenwerking 161, Noord west 85, Groententeelt 65, Westfriesland 50, Ons Belang 28. Totaal 602 tegen 595 vorig jaar: 2. Tot leden van het Centraal Bestuur zijn her kozen de heeren: W. Gutker, L. Doekes, C. de Geus, J. Wildeboer en K. Kalf. Gekozen is in plaats van den heer E. Paarlberg te Krabbendam, de heer J. G. Dekker te Zijpersluis. 3. Het Centraal Bestuur heeft een bedrag van ,f 200 uit de kas der vereeniging ter beschikking gesteld van het Steuncomité inzake de in het Waar land geleden hagelschade. 4. De motorboot der vereeniging is verkocht aan den heer !W. de Vet voor een som van f 1800, waarbij is overeengekomen, dat door deze trans actie de vordering op de Vet geheel is verrekend. 5. Het aandeel in het N.U.M. kapitaal ad f910 is terugontvangen met de rente tot aan de likwj- datie. 6. Het voorschot bij de Boerenleenbank groot jf 6000 is thans geheel afgelost. Daar de vereeniging een belangrijk bedrag in loopende rekening credit stond en daarvoor minder rente ontving dan voor het voorschot moest worden betaald, achtte het Centraal Bestuur het voordeeliger het voorschot geheel af te lossen. De voorz. verzoekt de rekeningscommissie verslag uit te brengen omtrent hare bevindingen. De heer P. Breed deelt namens .genoemde com missie mede,dat zoowel de rekening, als boeken en bescheiden volkomen in orde waren, waarom door genoemde commissie wordt voorgesteld de rekening goed te keuren. Onder dankzegging aan de commissie wordt al dus besloten. t Vervolgens wordt het financieel verslag over 1925 zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd, even eens de voorgestelde winstverdeeling en de begroo ting voor 1926. 1 De ontvangsten bedroegen f 13840.48, de uitga ven f13607.24, aldus een batig saldo yan f233.24. Het percentage van den omzet over 1925 bedroeg f8585.40, extra-heffing voor niet-leden en onder- handschen verkoop f115.85, boeten f309.60, aan deel N.U.M. f901.— en controle U.C.B. f276.80. Aan salarissen is uitgegeven f2012.44, onderhoud Veilingsgebouw, enz. f 155.01, aan uitkeering aan gesloten vereenigingen f 595, aan hagelschade Waar land is uitgegeven f200.65. De begrooting voor 1926 is geraamd op f 10200, waaronder een batig saldo van f45.25. Hierna wordt overgegaan tot punt 4 der agenda, n.l. Jaarverslag, hetgeen wordt uitgebracht door den secretaris, den heer P. Klant. Punt 5. Voorstel van de Ver. ,,de Noord": Het 1/2 pet. hetwelk meer wordt geheven van producten, welke op een vergunningsbewijs wor den verkocht, wordt afgeschaft. Toelichting: ,,De Noord" is van oordeel, dat, waar wij er in het algemeen zelf van doordrongen zijn, dat het afgeven van bonnen voor het bijkoopen van beperkte hoeveelheden voor het aanvullen vau waggons noodig is voor een goede gang van zaken, het inconsequent is van deze producten een hooger percentage te heffen. Piaeadvies: Het Centraal Bestuur is van meening, dat bedoelde heffing nog te kort heeft gewerkt, om ereds thans het voorstel van „de Noord" te kunnen ondersteunen. De heer Boedel (Samenwerking) kan zich slecht vereenigen met het voorstel van „de Noord", daar degenen, die uit de hand verkoopen, gestraft die nen te worden. i De voorz. merkt op, dat hieromtrent meenings- verschil kan zijn betreffende straf of geen straf. Het is reeds meerdere malen onder de oogen ge zien, doch het systeem van „geen bonnen" conse quent door te voeren is niet mogelijk, zelfs nie|, op de grootste veilingen. 1 De gelegenheid moet open blijven om den koop man in staat te stellen, die producten te kunnen koopen, welke niet of in geringe mate worden aan gevoerd, hetgeen niet wegneemt, dat het verplichte en algemeene veilen toch de aangewezen weg is. De gelegenheid voor niet aangevoerde producten staat dus open door middel van bonnen. Volgens het praeadvies van het Centraal Bestuur blijkt dat in de toekomst het bonnenstelsel afgeschaft zal worden doch daarvoor is de tijd nog niet gekomen. De heer Boekei zegt, dat hier op de veiling een .ieder is aangewezen op den heer J. Hoogeboom, daar geen andere kooplieden hier komen, concur rentie is er dus'niet. De leden moeten niet huiveren om naar de veiling te gaan. De voorz. zegt, dat de opvatting van den heer Boekei niet juist is. Het gebeurt wel eens, dat de veilingleider bonnen afgeeft, doch alleen dan wan neer de aanvoer van sommige producten niet vol doende is. Het komt, volgens spr., meerdere malen dat de verkoop der naveiling dikwijls 10 tot 12 ■maal bedraagt, dus wel een duidelijk bewijs. De heer Boekei juicht het naveilen wel toe doch alleeen in den winter, maar niet in den zomer. Spr. vindt het niet juist om steeds zijn. eigen blind te kijken naar de naveiling. Eveneens, zegt spr., wordt hier nooit een vreemde koopman gezien. De heer Molenaar kan zich absoluut niet vereeni gen met de woorden van den heer Boekei, want indien slechts één koopman hier ter veiling komt, dit op zichzelf al reeds een rem is op het bonnen stelsel. Van het naveilen in den winter wil spr. opmerken, dat dit slechts afgaat op het hooren zeggen van anderen. In werkelijkheid is het anders. Het eigenaardige is wel, dat juist op de dagen, wanneer bonnen zijn afgegeven, de veiling het bes te is. Spr. stelt de vraag of de heer Boekei meer voor zijn kool maakt te Noordscharwoude dan hier. Spr. betwijfelt dit ten zeerste en zegt,' dat hei absoluut noodzakelijk is, dat de bonnen gehand haafd blijven. De heer Boekei zegt, dat door de bonnen de vaartuigen gedrukt worden, daar hij steeds hoort dat de vaartuigen te laag staan. De voorz. verklaart dat het bonnenstelsel overal op dezelfde wijze werkt en als de heer Boekei iede- ren dag ter veiling was, zou hij wel terdege tot de overtuiging komen, dat de vaartuigen wel degelijk 'kunnen concurreeren met de producten der navei ling. De heer heeft juist voor deze bespreking spre- j kende cijfers verzameld omtrent de onderhandsche j verkoop, daar de gedachten hieromtrent steeds zoo uiteenloopen. Over de veiling werden geveild 20120 wagons on- derhandsch verkocht "zijn, dus slechts 10 pet. Spr. 'geeft hierna nog eenige toelichtingen hieromtrent en besluit met de conclusie, dat uit de cijfers ge noegzaam is gebleken, dat de bonnen niet in al te groote maté zijn uitgegeven. De heer Boekei dankt den heer Klant voor de verstrekte cijfers en is het spr. gebleken dat de Verkoop op bonnen niet zoo groot is geweest als aanvankelijk gedacht was. De voorz. verheugt het, dat vooral één der groot- ste tegenstanders door het noemen der cijfers tot andere gedachten is gekomen en wenscht over te 1 gaan tot het voorstel van „de Noord" in stemming te brengen. j De heer H. Mink (de Noord) betoogt dat voor een goede gang van zaken het bonnenstelsel nood- .zakelijk is en vraagt waarom dan het i/3 pet. moet j worden gehandhaafd. j De heer Boekei zegt geen voorstander te zijn van 'het bonnenstelsel, doch wel van het afgeven van i een bon, waar zulks noodig blijkt. De voorz. verklaart dat de meening van het Centr. Bestuur is door eeu ieder tevreden te I stellen voorloopig het bestaande systeem te hand- j haven. I De heer Biersteker merkt op dat in verschil- j lende vereenigingen de gedachte bestaat dat op bonnen in groot getal wordt verkocht. Het ver heugde spr. dat de secretaris dit door cijfers I juist geheel anders heeft aangetoond. Spr. zegt, dat de houwers zelf zoo sterk en op hun stuk j moesten staan om niet te wachten tot de koop- l man komt. indien zulks geschiedt zal het in j de toekomst veel beter gaan. i Spreker is voor handhaving van het prae-ad- i vies. Hierna komt het voorstel van „'De Noord" in stemming, 51 stemmen verklaarden zich te gen en 17 stemmen voor het voorstel, zoadat, het praeadvies is aangenomen. Punt 6. Voorstel van de Vereeniging „Samen werking". De bouwer mag in veertien dagen maar één maal op bonnen aan een koopman groenten (stapelproducten verkoopen. Praeadvies: Het Centraal Bestuur ziet het nut van eene dergelijke bepaling niet in en kan zich met het voorstel dus niet vereenigen. De heer Boekei kan zich niet direct vereeni gen met het praeadvies en zag gaarne een andere uitweg, want indien aan een ieder om de 14 dagen een bon wordt afgegeven, is ook een ieder in de gelegenheid eens een kwartje extra te ont vangen voor zijne producten. De voorz. vindt het middel, evenzoo de uitleg hiervan niet juist, vooral daar verschillende le den van „De Noord" niet gesteld zijn te ver koopen op bonnen, eveneens is gebleken, dat er geen misbruik van bonnen wordt gemaakt. Te vens is de uitvoering van het voorstel zeer moei lijk uitvoerbaar vooral wat de administratie be treft, spr. komt tot de conclusie dat het voorstel, gezien de groote moeilijkheden, wellicht zal wor den ingetrokken, waaraan door de afgevaardig- den van „de Noord" gevolg wordt gegeven. Hierna treedt de heer Burger de vergadering j binnen en zegt de voorzitter het ten zeerste op prijs te stellen, dat de heer Burger steeds blijken i geeft van zijn meeleven in het veilingswezen en I tevens sbelt spreker de adviezen van den heer Burger op hoog peil. I Punt 7. Voorstel van de vereen. „Samenwer king": Zoo indien witte kool op de veiling min- j der dan f 1.— peer 100 Kg. gemijnd wordt, heeft de bouwer het recht om dit product naar goed- j vinden te verkoopen, mits niet boven de fl. 1 per 100 Kg. 1 j Praeadvies: Het Centraal Bestuur acht dit voorstel niet uitvoerbaar en geheel in strij'd met het aangenomen beginsel van alles vellen. "Cet Centraal Bestuuf is echter overtuigd, dat de verhouwers van witte kool in sommige gevallen met den afzet van hun product voor moeilijk heden staan en acht het dan de beste oplossing om het Bestuur te machtigen in een dergelijk geval vergunning tot onderhandschen verkoop te De heer Pronk (Samenwerking) meent dat in dien het voorstel moeilijkheden teweeg brengt, dat dan door zijn vereeniging het praeadvies zal worden gevolgd. Aldus wordt besloten. Punt 8. Voorstel van de vereeniging „De Noordwest": „De Noordwest" stelt voor, uitbrei- 1 ding van het veilingsgebouw, daar dit thans in vele gevallen geen voldoende ruimte voor het i publiek aanbiedt. j Toelichting: Waar de meening bestaat dat de j kosten van uitbreiding niet gering zullen zijn, I werd het besluit genomen hierin te voorzien door het heffen van sneezenbeiasting. I Praeadvies: Het Centraal Bestuur is evenals j De Noordwest van oordeel dat het bestaande vei- i lingsgebouw niet meer aan de eischen voldoet. Het is echter van meening, dat de resultaten, welke met eene gedeeltelijke uitbreiding wor den verkregen, niet evenredig zullen zijn aan de 1 financiëele opofferingen. De stichting van een nieuw gebouw acht het C. B. de beste oplossing en hoopt daartoe in een niet te ver verwijderde 1 toekomst met voorstellen te komen. I De heer K. K03 verklaart dat de ruimite in het veilingsgebouw veel te klein is. Spreker meent dat indien leden iets voor hunne organisatie over hebben een nieuw gebouw zeer zeker tot stand zal komen en hunne offers hiervoor willen bren gen, hetzij door sneezenbeiasting of een zeker percentage van de opbrengst der verkochte pro ducten ,b.v. van 14 pet., want zooals de zaak er thans voorstaat, ziet spreker in de eerste 5, 6 jaar geen verandering, zoodat verbeteringen aan brengen toch wel gewenscht zou zijn. De voorz. meent dat velen met het gesprokene van dein heer Kos zullen sympathiseeren, doch het bestuur is van oordeel dat uitbreiding te kostbaar zal zijn, vooral daar de inrichting te moeilijk is om iets goeds te verkrijgen. Spr. is o'vertuigt wanneer de gelegenheid zich voordoet om eventueele plannen voor nieuwbouw toit uit-

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3