ii Bij Ruwe. Schrale huid PUROL Uit den Omtrek. INGEZONDEN voer te brengen, de leden zeer zeker zullen bij dragen. De heer Zomerdijk denkt dat er wellicht eenige goede verbeteringen aangebracht kunnen worden zonder groote kosten, b.v. het aanbrengen van een galerij. De voorz. verklaart dat het. bestuur ten volle overtuigd is dat de toestand onhoudbaar is. Spr. vindt het aanbrengen van een galerij niet de juiste weg, doch doet de toezegging dat het bestuur reeds dezen zomer met nadere plannen naar voren zal komen. Hiermede gaat de vergadering geheel acooord. Punt 9. Voorstel van de vereen. „Ons Belang" om maatregelen te nemen, dat de laadplaats al- zoo wordt verbeterd dat meer waggons tegelijk kunnen worden geladen en dat bij streng vriezend weer, als de aanvoer per rijtuig -geschiedt, er ook een behoorlijke gelegenheid tot laden is voor allen. Praeadvies: Het Centr. Best. heeft onlangs bij de Directie der Ned. Spoorwegen stappen gedaan om eene uitbreiding van de laadplaats te ver krijgen. Indien de resultaten ten tijde van de vergadering bekend zijn, zal het Bestuur daarvan mededeeling doen. Door den heer Klant wordt medegedeeld dat nog geen nadere berichten hieromtrent ingeko men zijn. Wel kan spr. verklaren, dat onlangs eenige ingenieurs der Ned. Spoorwegen ter plaat se de toestand in oogensehouw hebben genomen. Van deze gelegenheid heeft spr. gebruik gemaakt de noodzakelijkheid van verbetering mondeling tos te lichten en is het spr. gebleken, dat genoem de ingenieurs ten volle overtuigd waren dat uit breiding noodzakelijk was. De voorz. kan niet anders dan de uitslag be moedigend vinden en zal deze ook zeer hoopvol zijn, indien de gemachtigde der Directie der Ned). Spoorwegen ten gunste zullen adviseeren. Spr. meent, dat „Ons Belang" met 'bovenstaande tevre den gesteld zal zijn en zal het bestuur, indien de gelegenheid zich voordoet om nog eens te kun nen coiifereeren met de directie der Spoorwegen deze met beide handen aangrijpen. Punt 10. Voorstel van de vereeniging „Ons Be lang" om het veilingsgebouw te vergrooten door uithouw naar de Noordzijde. Praeadvies. Het Centr. Best. oordeelt het prae advies bij het voorstel sub. 8, ook op dit voorstel van toepassing. De vereeniging „Ons Belang" sluit zich aan bij het praeadvies van punt 8 der agenda. Punt 11. Voorstel van het Centraal Bestuur: Het Centraal Bestuur vraagt machtiging van de algemeene vergadering om in overleg met den z.g. Vierbond zoodanig maatregelen te treffen, dat producten van minderwaardige kwaliteit, die ee nbepaalden minimumprijs niet kunnen opbren gen, niet in consumptie worden gebracht. i Toelichting: Voor zoover dit voorstel nog na dere toelichting behoeft zal deze op de vergade ring worden gegeven. De voorz. deelt mede dat het Centr. Best. nog niet direct een oplossing heeft 'kunnen vinden, doch heeft gemeend door dit voorstel ter ver gadering te brengen, wellicht door besprekingen een weg wordt aangewezen. Het bestuur meent, dat het niet loonend is het minderwaardige goe'd ter veTiing te brengen en dat dit op een of andere wijze moet worden ver nietigd. In het buitenland wordt de markt soms overstroomd met het minderwaardige product, hetgeen ten zeerste afbreuk doet aan de goelde soorten. Door het uitschot niet meer aan de vei ling te brengen, zal de prijs voor de betere soor ten wellicht hooger kunnen worden. Spr. zegt, dat het voorstel van het bestuur wel eenigszins vaag is, doch de bedoeling er van is, dat misschien in deze vergadering een goede oplossing wordt verkregen. De heer K. Kos vreest, dat indien het uitschot niet meer op de veiling wordt aangevoerd, dit toch wel door een onderhandsche verkoop zal wor den weggemoffeld. "Spr. zou daarom samenwerking willen verkrij gen met „Koophandel" om alleen le, 2e en 3e soort te laden, want volgens spr. ligt het op den weg van den koopman om het uitschot niet te koopen. Aan de laadplaats zouden evenals in het [Westland keurmeesters aanwezig kunnen zijn. Do heer De Geus meent dat indien die kool goede prijzen opbrengt dat dan het uitschot ook nog zijn geld opbrengt. Spr. stelt voor een mini mumprijs te bepalen b.v. f0.70 en indien de prijs hierboven gaat, dat dan het bestuur het recht heeft de koop niet te laten doorgaan. Blijft even wel de prijs beneden het minimum, dan moet worden bepaald dat de kool voor veevoeder ver kocht wordt. Spr. maakt hiermede een vergelij- kking met den bloembollenhandel, waarin zulks op gelijke wijze geschiedt. De heer Klont heeft eenigszins hetzelfde idee als de vorige sprekers en merkt op, dat de bedoe ling van het Centr. Bestuur niet is, het onder alle omstandigheden te doen. Doch door het min derwaardige product wordt de prijs van het be tere geschad. Spreker stelt voor het uitschot door het bestuur te laten verkoopen voor vee voer en de opbrengst proportioneel te verdeelen. Hiervoor zou die soort kool op een speciale plaats gebracht kunnen worden. Indien zulks in overeen stemming met de zustervereenigingen werd ver kregen zou dit een stap zijn in de goede richting. De heer Kos zegt dat de prijs' van het uitschot de eene dag f 0.50 en dan de andere diag wel eens ff 2.50 kan bédragen. Volgens spreker gaat het toch niet aan om dan het uitschot zoo maar naar zulk een verzamelpaats te brengen. De heer Klont zegt, dat een prijs van f2.50 zeer sporadisch zal vookomen, doch indien men het uitschot toch naar de veiling wil brengen, kan men toch afwachten, welke prijs er voor gemaakt wordt, het is dan een loterij. De heer Swart is geen voorstander om op die wijze een belt 'te stichten. Spr. méént, dat het uitschot toch best voor de eigen koeien gehou den kan worden. De heer Molenaar vindt het beter dat het bestuur de algemeene geest dezer vergadering weet, waarna dan met den Vierbond een rege- lling te treffen zal zijn. t Do voorz. is het geheel eens meï den vooïgen spreker en wil daarom juist de zaak hier grondig bespreken. Do heer P. Meenk kan zich geheel aansluiten j bij den heer Swart. Volgens den heer Zomerdijk heeft die belt toch zijn goeden kant, daar hierdoor geen kans is voor onderhandschen verkoop. De heer Swart zegt dat indien het uitschot niet meer waard is dan 30 cent niemand zal trachten dit onderhandsch te verkoopen. De heer Boekei wil de minimumprijs bepalen op f0.40. Indien het Centr. Best. het recht heeft de kool op te houden, dan kan het uitschot voor zulk een prijs nog zeer gemakkelijk verkocht Worden voor veevoeder. De voorz. was er reeds van overtuigd, dat Koophandel de juiste weg niet zou kunnen aan geven, daar het voor hen van geen groot belang is. De koopman stelt er prijs op dat de waar goed is, doch indien hij op een wagon goede kool f 25verdient en op een wagon uitschot f50 kan verdienen, dan ligt het voor de hand dat hij het voordeeligste neemt voor zichzelf. De heer Klant is eenigszins teleurgesteld door de houding van „Koophandel". Indien het min derwaardig egoed tegen nagenoeg dezelfde prijs als het goede goed naar 'het buitenland wordt gezonden, zal de prijs van het goede goed ten zeerste hierdoor beinvloed worden. De voorz. meent, dat het voorstel nu genoeg zaam is besproken en meent te constateeren dat verschillende vereenigingen trachtten verbetering -te krijgen. 1 De voorz. stelt voor, indien door applaus blijkt, dat het voorstel van het C. B. instemming heeft, dat dan in die richting gewerkt zal worden. Aldus wordt besloten. Rondvraag. Allereerst wordt het woord gegeven aa'n cfen heer Balk, die den voorz. hartelijk gelukwenscht met zijn beterschap en de hoop uitspreekt, dat de gezondheidstoestand van den voorz. in het ver volg ioelaat, dat hij steeds de vergaderingen zal kunnen leiden. Spreker heeft vernomen dat de voorz. thuis een patiënt heeft en wenscht ook dat daar spoedige beterschap zal intreden. Vervolgens heeft spreker uit de cijfers en het jaarverslag vernomen, dat de vereeniging zich in een gunstigen financieeien toestand bevindt. Het verheugt spr. ten zeerste te kunnen con stateeren dat de groei in de veilingen steeds meer en meer bloeit. Hierdoor blijkt dat de bouwers steeds meer doordrongen zijn van de noodzakelijk heid van verplicht veilen. Het bonnenstelsel is steeeds een strijd, doch in den loop der jaren fcal zulks niet dusdanig gewijzigd zijn, dat het sys- steem vanzelf loopt. Spr. dringt aan op meer re- gelmat.igen aanvoer der producten. Die uitbreiding van het Veilingsgebouw, welke zoo noodzakelijk blijkt, getuigt van de bloei der vereeniging. Omtrent de afzet van het minderwaardig pro duct zegt spr. ,dat het onderwerp zeer moei lijk is niettemin, zeer actueel. Wat in ieder geval zeker is, het goede product wordt er door beconcurreerd. Spr. verheugt zich over het ge nomen besluit dienaangaande. Het aantal wa gons, hetgeen steeds grooter wordt, getuigt vtn de steeds grooter wordende groei van het product. Er moet daarom getracht worden steeds meer kendheid te geven aan de prima kwaliteit onzer producten. Spreker stelt zich voor in de toe komst, dat wellicht door radio-omroep aan de dames wordt bekend gemaakt wanneer de tijd is om het een of ander product in te maken. Spr. wijst nog even op het groote nut der werk zaamheden van het Uitvoercontrökstation, waar door de le kwaliteit producten gemerkt worden. Tevens moeten volgens spreker de bouwers meer gebruik maken van de voorlichtingen en on derwijs op het gebied van den Tuinbouw, doch niet alleen de ouderen, ook de jongeren. Spr. wekt de aanwezige voormannen op, te komen tot oprichting van diverse cursussen. Tot zijn spijt, zegt spr. moet hij erkennen, dat het bedrijf vooral in deze streek te eenzijdig is, waardoor de bestaanszekerheid der bouwers gediu- rig in gevaar is, want indien het misloopt met de kool is alles verloren, daarom hoopt spr. dat de tijd zal komen dat meerdere producten ver bouwd zullen worden. Spr. wenscht, dat in de vergadering van het volgend jaar eveneens getuigd zal worden, dat het jaar 1926 even gunstig moge zijn als het afgeloopen jaar. Diat de woorden van den heer Balk gewaar deerd werden, getuigde wel het applaus der aan- kene en spr kan niet nalaten het oprichten van Tuinbouwcursussen nogeens te onderstreepen. Voor al is het van groot nut kennis op te doen omtrent de kunstmest, daar velen hiermede nog niet ge heel bekend zijn. De heer Donia, hoofd der school en leeraar in de Land- en Tuinbouwkunde wil gaarne nog wij zen op het groote nut van het bezoeken der avondcursussen. Gelukkig bestaat deze gelegenheid te Warmenhuizen, doch spr. spijt het ten zeerst? dat het aantal leerlingen zo ominiem is. De afge loopen winter bedroeg dit slechts 19 leerlingen, het geen te weinig is, gezien het groot aantal, dat steeds tot den Tuinbouw overgaat. Ten dienst van het onderwijs staat eene groote hoeveelheid leermiddelen, terwijl het bestuur van „de Noord" bereid is steeds bij te springen, indien aanvullingen noodzakelijk zijn. Spr. wekt de leden op toch .steeds propaganda te maken voor de cur sussen 1 De heer Gutker (de Noord) verklaarde, dat hij de laatste vergadering zijner vereeniging deze zelf pre sideerde en toen besloten is bij de rondvraag het onderwijs naar voren te brengen, doch spr. sluit zich geheel aan bij de vorige sprekers. De volgende spreker is de heer Koomen (Samen werking). Spr. vraagt wat of toch de reden is, dat de vroege aardappelen door hem aangevoerd te N- schaiwonde steeds plm. f 1.50 meer opbrengen dan op de veiling alhier. Spr. was eertijds steeds hier op de veiling, doch is thans te Noordscharwoude. De voorzspreekt er zijne verwondering1 over uit, dat in deze vergadering een afgevaardigde te genwoordig is, die hoegenaamd geene belangen hier heeft. Op de vraag kan spr. geen antwoord geven, daar de oorzaak van het prijsverschil hem duister is. I De heer Koomen merkt op, dat hij wel degelijk belang heeft bij deze vergadering. Indien de oor zaak gevonden zou worden en deze te ondervangen was, zou het voor spreker van groot gemak zijn om zijne producten hier ter veiling aan te voeren. Spr. meent, dat ook ten opzichte van de kool hetzelfde fgeval plaats vindt door het naveilen en de bonnen. De voorz. merkt ironisch op, dat er wellicht iets 'mankeert aan de leiding der veiling, misschien wel iaan den veilingleider, wellicht heeft, deze persoon een te groote dunk van zichzelf. Misschien, ver- J volgt spr., is de veergadering een andere meening toegedaan. Spr. kan niet beter zeggen alsdat de heer Koomen te Noordscharwoude moet blijven. Spr. is van meening, dat juist voor de aardappelen 'de veiling te Warmenhuizen in gunstige omstan digheden verkeert De heer Biersteker verklaart dat de heer Koomen vroege: hier altijd was. Er is toen iets voorge vallen en heeft de heer Koomen gezegd, uit te zullen zien naar eene andere veiling. Spr. had ver wacht, dat de heer K. eerst eens proeven 'dienaan gaande had genomen, door partijen gelijktijdig naar verschillende veilingen te sturen en dan eens de uit slag had vergeleken. De heer Koomen merkt op, reeds dusdanige proef te hebben genomen. Spr. spreekt uit ondervinding. De heer Klant is den heer Koomen dankbaar voor zijn wenk dat in Noordscharwoude betere prijzen worden gemaakt. Spr. meent, dat de heer K. moet volharden bij Noordscharwoude. Eveneens is spr. verbaasd over de aanwezigheid van den heer K. en zegt, dat de heer K. moet trachten toe gang te verkrijgen tot de vergaderingen te Noord scharwoude. Volgens spr. maakt de heer K. hier propaganda voor Noordschawoude.r Hiermede worden de discussies dienaangaande gesloten. De heer Pronk maakt een opmerking betreffende een post voorkomende in de rekening en verant woording. Daar spr. meende, dat door den voorz. Iplleen het onderste gedeelte was genoemd, ver wachtte hij, dat zulks bij de rondvraag besproken zou worden. De vooiz zegt, dat bij de behandeling der reke ning en verantwoording geen der leden op- of aan merking had en deze toen goedgekeurd is, doch wellicht wii de secr. in dit geval eenige toelichting geven De heer Klant voldoet, hoeweel ongaarne, aan dit verzoek De heer Mosch (Koophandel) verzoekt verlen ging van openstelling van den telefoon. De thans bestaande regeling luidt van' 8 tot half 1van 2 te'tj 4 en van 6 tot half 9. Spr. verzoekt om de navol gende regelingvan half 8 tot 1vart 2 ïot 4 en Van 6 tot 9 uur. De voorz. verklaart, dat het Centr. Bestuur zoo veel mogelijk hierin zal meewerken. Evenwel moet de medewerking worden verkregen van het gem.- bestuur van Warmenhuizen. Daar de burgemeester juist hier tegenwoordig is, hoopt spr. dat de bur gemeester overtuigd zal 'zijn van hét nut van langere openstelling. f De heer Burger is overtuigd, dat indien mede werking gevraagd wordt, het Gem.-bestuur zeer zeke.- hierin zal medewerken. Spr. dankt den voorz: voor zijne hartelijke woorden bij zijn entree en kan spr zich geheel aansluiten bij de woorden van den heer Balk, die op zoo'n duidelijke en rechtgekozen wijze heeft gesproken. Sp-. verheugt zich in den bloei van de Veilings- vereeniging en hoopt dat de toestand zoo mag blijven. De voorz. dankt de afgevaardigden voor de pitti ge maniei waarop de zaken zijn besproken en belu.ndeld. Verder brengt spr. dank aan den heer Balk, het eerelid den heer Burger, en aan de pers. Spr. sluit oe vergadering, de hoop uitsprekende, dat de goede jaren steeds den hoofdtoon zullen voeren boven de slechte jaren. van Handen en Gelaat Doos 30-60-90ct (Vervolg). Punt 4 der agenda. Voorgesteld wordt over te gaan tot een kasgeld- leening van f 8000 tegen een rente van ten hoogste 51/2 pet. 'I De voorz. licht toe, dat deze leening zal worden aangegaan omreden de inkomsten eerst in Decem ber binnenkomen, doch de uitgaven reeds in No vember geschieden om moeilijkheden te voorkomen wordt voorgesteld over te gaan tot genoemde lee ning. Aldus wordt besloten. De heer Borst vraagt of de post, voorkomende op de lijst der Inkomsten betreffende geldleeningen van f22500 ingeschreven in het Ned. Grootboek Werk. Schuld, wellicht productief gemaakt zouden kunnen worden b.v. door aankoop van land. De heer Schoor 1 zegt dat de winstopbrengst niet zooveel meer zal zijn, doch zal hij voorkomende ge legenheden zulks overwegen. Aan de rondvraag gekomen vraagt de heer Blom of bij hoogen waterstand, zooals deze winter heeft plaatsgehad, de opzichter rondgang zo uwillen ma ken. De voorz deelt mede dat de opzichter in de af geloopen winter als zoodanig actief is opgetreden, zoodat zulks bij voorkomende gelegenheid wederom zal geschieden. De heer Swart zegt zooals de zaken nu staan na het genomen besluit omtrent de molens wellicht wijziging gebracht moet worden omtrent de con tracten tusschen dé molens van den Ringpolder en Geestmerambacht De voorz. zegt dat dit overbodig is, daar de con tracten alleen van kracht zijn, indien de molens in werking zijn. Hierna wordt de vergadering gesloten. EENIGENBURiG. Vrijdagavond j.l. verg. de tuinbouwvereen. „De Noord West", ten huize van den heer K. Visser alhier. Aanwezig 16 leden. Met een welkom opende voorz. deze vergadering en las 'de Secretaris hierna de notulen voor, welke zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. [Medegedeeld werd dat de eneesenbelasting had opgebracht pl.m. f 70 en dat door de Centr. ver eeniging weer aan de betrokken vereenigingen 1 per lid zou worden uitgekeerd, dat is voor hier f 85.—. Als afgevaardigden der op Woensdag a.s. te houden aigem. verg. werden benoemd de heeren P. Blom, P. Zomerdijk, S. Pronk, A. Kossen, W. Bood, C. Pronk, J. S^trooper, C. Kos en P. Bleeker en als plaatsvervangers de heeren M. Blokdijk, G. Tesselaar en C. Filmer. Bij de behandeling der agenda voor de algem. vergaaering werd de afgevaardigde de vrijheid gelaten,doch punt 8 hiervan, voorstel de „Noordi [West". Uitbreiding veilingsgebouw, moest men handhaven. Na de gebruikelijke rondvraag, welke niets opleverde, werd door voorz. deze vergadering gesloten. Ingezonden. Nogmaals Mijnheer de Bedaeteur, vraag in een klein plaatsje in uw blad over de Kanalisatie van onze streek. Verschillende vragen worden mij vaak gedaan, welke ik altijd wel zou willen beantwoorden, maar daarmede bereikt men altijd maar enkelen die mondelinge vragen doen, alle vragen in de pers te beantwoorden is moeilijk Echter voor één vraag mij dezer dagen gedaan heb ik beloofd in de Courant te zullen antwoor den. De vraag was „wat zal het ons kosten" en „wat hebben wij daarvoor". Op de eerste vraag kan geen precies antwoord worden gegeven, maar aan de hand van een proefverdeeling, .waarbij rekening is gehouden met de meerdere of minde re belangen der verschillende gemeenten blijkt het volgende. Voor Noordscharwoude, wat ik als voorbeeld neem c-mdat vragefr, tdjaarvoor de vraag stelde zou de jaarlijksehe bijdrage wezen op 2620 inwoners berekend f1747. Het tweede deel der vraag, „wat krijgen wij daarvoor". Welnu, in de eerste plaats een vaa,r- gelegenheid van zulke capaciteit en uitbreiding dat wij met beter vaartuig en beter en vlugger overal kunnen komen, waar wij tot heden konden komen eu bovendien door geheel Wiest-Friesland kunnen varen, dus, vaarverbinding krijgen met Hoorn, Medemblik, Eukhuizen en de Zuiderzee of de droog te leggen polders en zoo ook met Friesland, Groningen enz. Verder dat we zullen krijgen te Noordschar woude sluis en brug, waarvan aanleg en onder houd de gemeente niets zal kosten en waarvan de sluis 's zoipers zeker eu wellicht bijna altijd open zal staan en geen schutgeld zal kosten, dus geen tijd eu geldverlies zal meebrengen, waarvoor de heer Warten horst volgens zijn brochure zoo bang was. Hoewel hij zegt de Rapporten te heb ben gelezen, moet ik toch zeggen, lees ze nog eens goed na eu vertel dan niet meer wat niet waar is en maak u ook niet ongerust over die schepen van 200 ton. Wiij hebben in hoofdzaak op het oog de afvoer onzer producten en meemen dat die beter zal kunnen geschieden met moto ren van 80 ton, zie Beverwijk enz., dan met de tegenwoordige li van hoogstens 40 ton en door zulke vaarteu waar een motor van 80 ton vlugger kkan varen vinden wij het geheel geen bezwaar dat daar ook een zeilschip van zeg "200 ton door vaart. Dit zoru voor aanvoer van allerlei materi alen toch zeker ook voordeel aanbrengen. J. HOOGLANDi. Mijnheer ie Redacteur. 1 [Mag ik u verzoeken om een plaatsje in uw veel gelezen blad bij voorbaat mijn dank Gezien diet raadsverslag van St. Pancras van 10 Mei j.l. gelezen in uw blad, kan ik niet nalaten om eenige woorden daarover te schrijven, o. a. brengt naar voren de heer Kloosterboer de verve loosheid en somberheid der schoollokalen en ban ken in die openbare school waarom vraag ik mij af, moeten de kinderen in zoo'n somber lokaal hun onderwijs genieten. Wiaarom is daar geen geld voor. Niet dat ik voor geldverspillen ben, doch ik zou toch zoo gaarne zien dat alles in orde was aan de openbare school. B. en ,W. hebben de zaak ook wel gezien, doen gezegd, maar een volgend jaar. Ik zou wel een» willen vragen aan de heeren raadsleden, zou t u zoo prettig aanaoen als ge uw werk moest ver richte nin zoo'n 3omber gebouw. Ik meen toch te kunnen veronderstellen dat er veel geld wordt uitgegeven voor dingen die nie eens zoo Doodig waren als dit. Want alles wordt in den tegenwoordigen tip gedaan voor het kind, doch ik zou zeggen, de kin deren der openbare school moeten lijden om an dere uitgaven, waar toch nooit is gevraagd, is geld voor. Is er voor 't een, dan moet er voo 't ander ook zijn, dat is mijn Standpunt. E|n dan 't gesprokene van Wetticuaer van Kampen da éen vakman niet alle3 in éen jaar mag verrichten, is dat zoo'n zwaar argument, verdeel dan, 0 besteed het werk uit als 't te hoog is voor ee Nogmaals dank voor de plaatsing. j b. D'. KLOOSTERBOER, St. Pancras.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4