Nieuwstijdingen Rechtzaken VOOR DEiN KANTONRECHTER, Zitting van 21 Mei. Gebruyck tag nooit eens anders m«in|d Zeo g'uw pap jen zelfs blaazen kond.... Aldus' egt de hoogwijze vader Cats in zijn spiegel van den ouden en nieuwen tijd en do waarheid van dit woord ondervond ook heden een alhier wonende gelegenheidschauffeur, in het gewone üagelijksche slommerleven zich bewegende als l.roodbakkersknecht, die op 23 Jan. het stuur van een vrachtauto haa overgegeven aan een 17- jarig* vakgenoot, teneinde 'hem in de gelegenheid to stellen zijn rij- en stuurmanskunst eens te kunnen toonen. Dit jonge mênsch, in hevig verlangen eens wat „stos" te kunnen maken, gaf 'm van katoen, reed langs de Noorderkade met n vaart van een langstaartige komeet, draaide diaarop met angst verwekkende kunstvaardigheid en zonder zijn voornemen behoorlijk aan te geven, de Friesche brug op, een ontsteltenis verwekkende, die een man en twee vrouwen de inspiratie gaf voor een nieuwe danscreatie, „genaamd „de Charleston der kakkerlakken waarbij zij op ongemeen sierlijke wijze weghipten, teneinde tijdig aan het ramme lende motormonster te kunnen ontkomen. Er wa- <ren toeschouwers die niet ten onrechte vreesden voor een ogeluk. Evenwel, niet een menschelijk wezen, maar de waardevolle groote herdershond van den heer Harteveld werd het slachtoffer. Het arme dier kreeg een voor- en achterwiel over zijn korpus en scheen aanvankelijk het on geval hem mei te hebben gedeerd, na een eindl met zijn meester te hebben voortgeloopen, ont vlood hem langzaam de levenskracht en zakte het dier op den voordam ineen, om op de stoep van den heer Preijer den laahsten adem uit te blazen. De roekelooze autobestuurder, die zijn verant woordelijke (aak had overgedragen aan een 17- jarigen, nu we zullen beleefdheidshalve dan maar zeggen „neussjiuiter", kreeg de bout op z n hoofd en stond heden terecht voor overtreding van het gezegende ardkel 15 der Motor-ee rij'wielwet, die hij zelf niet had gepleegd. Maar de dader was niet in het bezit van een rijbewijs, ja was door zijn jeugdigen leeftijd zelfs niet rijp om als autobestuurder te worden, toe gelaten. H,ij verscheen thans als getuige en hem werd. nog tijdverzuim uitbetaald! Maar de wettige chauffeur, trouwens ook nog 'n knulletje, die zich met een leege dropwaterflesch kon scheeren, was de man die de klappen kreeg en hij werd veroor deeld tot f 15 boete of 7 dagen, benevens intrek king van zijn rijvergunning yoor den tijd van 6 maanden en voorts aan den eigenaar van den hond te betalen de gom van 50 gulden, door dezen, zich civiele partij; stellend, als schadevergoeding over het verlies van zijn raszuivere stamboek attesten bezittenden duitschen herdershond gevor derd. Waarna behandeling van "38 strafzaken, waarin geen verdachten verschenen én geen getuigen ge- Uit den Omtrek ST. PANCRAS. Waar „Jong Holland" voor het spelen van een medaille wedstrijd tegen de Vrone-reserves» niet was opgekomen, betoonde Vrpne, zich zoo; sportief een haner eerste elftalspelers te laten meetrappen. De wedstrijd had een moot verloop met wer kelijk goede momenten, met als uitslag 2Ij voor de gasten. O.i. vrijwel de verhouding,, daar Jong Holland in het veld vrijwel in de' meerderheid was. Het falen van Vrone zat hem meestal in het niet inloopen door de voor hoedespelers, wanneer een der buitenspelers voorzette. Bovendien had Vrone niet zijn ge w.one keeper in het doel, wat het le doelpunt kostte. FEUILLETON OUDE NIEDORP. Voor Hoofd der School alhier hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. OUDE NIEDORP. Onze plaatsgenoot de heer Jc. van Zooneni Dz. slaagde te Haarlem voor het schriftelijk! gedeelte van het gehouden examen „Gemeente administratie". ALKMAAR. - Die Firma Anton Bruin, Verdronkenoord 123 te Alkmaar, verzoekt ons mede te deelen, dat de in onze nummers van Dinsdag en Donder dag j.l. aangekondigde „Ranje-etalage door onvoorziene omstandigheden niet doorgaat. ST. PANCRAS. Bij den heer C. de Ruiter is een postduif komen aanvliegen, welke om elk der pootjes een ringetje droeg gemerkt o/834 16764 N.L, 2 -' ZIJDEWIND. Hedenmorgen heeft de heer J. B„ oud 69 jaar zich door ophanging van 'net leven be roofd. DIRKSHORN. Bij het examen voor het Diploma van den Schoolraad voor de School met den Bijbel, ge houden 19 Mei te Utrecht, slaagde de heer G ZUIDSCHARWOUDE. Als een groote bijzonderheid kunnen w. m.-e- declen, dat zich bij de vereeniging van zieken-' buis verpleging „De Voorzorg' die nu bijna 14 maanden bestaat en 470 Leden telt, zich ge durende die tijd nog maar ét'ïi geval van opera tic heeft voorgedaan en in 't geheel geen ver pleging heeft plaats gehad. De operatie was van geen ërmstigen aard, n.l. mangelenknippen. Dat de toestand der financiën daardoor zeer gunstig is, laat zich begrijpen. Troost, onderwijzer aan de Christelijke School - Een smokkelscMp. Te Kamperduin hebben de rijksambtenaren van de belastingen te Bergen en Alkmaar, in tegen woordigheid van den inspecteur der directe be lastingen, eerste afdeeling, en geassisteerd door de rijksveldwachters, een lading van een schip' uit Dtuitschland in beslag genomen, welke uit 4000 liter spiritus, met een accijnswaarde van 7f 20.000 bestond. Tegen de vermoedelijke smokkelaars,. G. V. te Akersloot en E. 3. te Bergen, 'is proces verbaal opgemaakt. De spiritus is in drie auto's naar Alkmaar 'vervoerd. Naar de .„Tel.'' nog vernam, hadden de mspec- naar de eerste étage voerde, waar de kantoor lokalen gelegen zijn. In een dezer kantoorloka- len braken de dieven eenbrandvrije kluis open, met weinig succes echter, waarbij'de dieven htm h.ele -uitrusting, zuurstof apparaat, tangen en zagen enz. hadden laten liggen' te St. Maarten. Stroet Ger. Kerk St. Pancras. Zondag v.m. 9.30. Preklezen. Zondag n.m. 3. Ds. van Andel Maandag v.m. 9.30. Preeklezen Plaatselijk Nieuws IE1 IUBILEÜM DER CÏMHASTIEK-VEREEttlÜlKGEH „HERCULES" S „HVEIÉA Wanneer dit nr. de wereld is ingegaan, heb ben de jubileer ende vereenigingen „Hercules"' en Hygiéa" het feestkleed reeds aangetrok ken. Ook d eMeimaand laat zich thans van har zonnigste kant zien en alles wijst er op, dat het zilveren jubileum met zonneschijn zal wor den begunstigd. Eene opgewekte stemming moet ongetwijfeld het gemoed opvroolijken biji de gedachte, dat het der vereenigingen is mo-i gen gelukken dit overwinningsfeest te vieren. Want een overwinningsfeest is het! Wat vroe ger ongepast en ongeoorloofd scheen, als een) vooroordeel werd beschouwd, wordt nu aan vaard als een noodzakelijke behoefte, het be hoort tot de opvoeding, men kan er eenmaal, niet meer buiten. De gymnastiek is ingeburgerd) en heeft het pleit gewonnen- Daarmede kunnen wij de beide besturen en de leden der vereeni gingen Ijartelijk feliciteeren en wij brengeia fcaa* prijken getuigen van. de glorie, die het deel werd der beide vereenigingen en schitterend/ in het zonnelicht zullen de banieren zich in het volle zonnelicht ontplooien, getuigende van overwinning na harde worsteling. De zege is behaald, een vreugdevol feest1 mag daarvan blijken. ZUIDSCHARWOUDE. Tot groot genoegen van vele ouders van, schoolgaande kinderen is de middagschool bij den aanvang een half uur verlaat, 's Middags! duurt dé schooltijd nu van 2 tpt half 5, wat voor onze gemeente practisch neerkomt op 1 tot half 4. De kinderen hebben nu althans gele genheid rustig het middagmaal te gebruiken. We hopen nu maar, dat deze regeling niet al te slecht convenieert aan het onderwijzend per soneel, I gen, waardoor het 'vermoeden werd gewekt, dat I een smokkelpartij op de kust zou worden onderno men. Reeds v'erscheiden nachten hadden inspeo- j teju's, vergezeld van rijksveldwachters tevergeefs j op de loer gelegen. I Dien nacht waren zij wederom ten getale van I negen, aanwezig: Zij werden gewaar, dat een vijf- I tal posten op de wegen was uitgezet, om de smok kelaars eventueel te waarschuwen. In weerwil van groote moeilijkheden gelukte het hun om zich, door een 400-tal meters op den buik krui pende af te leggen, door het cordon heen te breken. Zij konden toen waarnemen, dat vier smakkelaars met eenige helpers zich 'door middel van een- lijn Spiritus van het schip, dat oj) korten afstand van de kust lag, lieten toevoeren, en zich elk mét een 25-tal vaten landwaarts in begaven. Op een gegeven oogenblik werd echter een der inspecteurs tot zijn grooteu schrik, door een hond van een der posten in de broekspijpen gebeten, hetgeen het sein voor de hem begeleidende rijks- veldwacht was, om een fluitsignaa-l te geven. Hierop werd een der smokkelaars gearresteerdde anderen ontkwamen. Het schip verdween met den meesten spoed in do richting Helder, achtervolgd door een politie- vaartuig. -- Maandagnacht heeft op het spoorweg-empla cement te Roosendaal een brutale inbraak plaats gehad. Er bleken n.l. van vier goederenwagens^ welke aan de Westelijke zijde van het emplace ment, nabij de Oude Vught, geplaatst waren, de verbroken te zijn. /VOTwreu■wu rui zultihju-i De Wenteltrap 9) „Toen ze „ja" knikte, begreep ik opeems welke nieuwe mogelijkheden zich voordeden. Als deze -detective kon bewijzen, dat Gertrude, bang was voor den vermoorden man en een hekel aan hem had, en dat meneer Armstrong haar op hinderlijke wijze met zijn attenties had achtervolgd, dan zag dat er op zijn minst genomen vreemd uit, in verband met de be kentenis van Gertrude dat ze op 't oogenblik dat de misdaad gepleegd werd, in de biljart kamer was geweest. De familie Armstrong zou zeker alles in het werk stellen om den moor denaar te vinden en alsi ons niets ergers te wachten stond zou er toch zeker groote pu bliciteit aan al deze ^dingen gegeven worden, wat mij allesbehalve prettig leek. Meneer Jamieson sloeg met een klap zijn notitieboekje dicht en bedankte ons. „Ik heb zoo'n idee, zei hij plotseling, zonder eenige inleiding „dat het hier nu wel niet meer spoker zal. Wa' het geklop ook betee- kend heeft en uw neger-bediende zegt dat) 't drie maanden geleden is begonnen, toen dei familie naar h-et westen vertrokken was het zal nu waarschijnlijk wel uit zijn." Hij bleek er ook niets van te weten. Het spook was niet verdwenen en begon na den moord op Arnold Armstrong mét hernieuwde- kracht. Meneer Jamieson vertrok en teen Gertrude naar boven was gegaan, ging ik eens rustig zitten nadeken over wat ik1 zooeven had "ge hoord. Haar verloving, die mij eenmaal zulk een belangrijke zaak had toegeschenen, verzonk nu in h-et niet bij de andere dingen. Als Halsey- en jack Bailey voor den moord'waren ver- trokken, hoe kwam Halsey's revolver dan in i het tulpenbed terecht? Wat was de geheim- zinnige reden van hun plotselinge vlucht? Wat had Gertrude in de biljartkamer laten liggen? Wat beteekende de manchetknoop en waar was die nu?" HOOFDSTUK VI. In de Oostelijke gang. Toen de -detective weg ging legde hij alle leden van ons gezin absolute geheimhouding op. De leden van de Greenwood Club beloof den ook te zullen zwijgen en daar er geen kran ten zijn op Zondagmiddag, werd de moord pas Maandags overal bekend. De rechter zelf waarschuwde den zaakwaarnemer van de fa-i mille Armstrong en hij kwam al vroeg in den middag naar Zonnehoek. Ik had meneer Ja;, mieson na den ochtend niet meer gezien, maar ik wist, dat hij de bedienden ondervraagd had. Gertrude had zich in haar kamer opgesloten met hoofdpijn en ik was dus alleen. Meneer Harton, de zaakwaarnemer, was een klein mager mannetje en hij zag er uit of hij het allesbehalve een prettig baantje vond. „Het is een ongelukkige geschiedenis, juf frouw Innes", zei hij, nadat we elkaar begroet hadden. „Heel ongelukkig en geheimzinnig. Nu de ouders in het westen zijn, komt alles op mij neer, en zooals u wel zult begrijpen vind! ik dat niet erg plezierig". „Dat zal w-el", zei ik eenigszins afwezig. Meneer Harton, ik zal u een po ar vragen stel len, die ik hoop dat u zult willen beantwoor den. Ik vind dat ik er wel wat meer van wet-eni mag, omdat mijn familie en ik ons in een zeer moeilijke positie bevinden". Ik weet. niet of hij mij begreep; hij nam zijn. bril af en wreef de glazen schoon. „H-et zal mij zeer aangenaam zijn", zei hij. „Dank u, meneer Hanton. Wist Arnold Ann- strong dat Zonnehoek verhuurd was?" )vik geloof ja, hij wist het. Ik heb het hem zelf verteld". En wist hij. wie de huurders waren?" „Ja". „Hij woonde al een paar jaar niet meer bij zijn familie, is het wel?" „Neen. Er waren helaas onaangenaamheden m akers fournituren, een partij1 linnen, moirevoe- ring, een kistje met koperen bloempotten, enz. D|e politie heeft de zaak in onderzoek. Inbraak in d-e fabriek van Bervo Js. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in gebroken in de kleedingfabriek van de fa. Ber- vo-ets" aan den Esschenburgsingel. In een gang die toegang verschaft aan een school, zijn -de inbrekers over een schutting geklommen, en kwamen zo oop ©e nbinnenpldlhtsje, waar hout was opgestapeld. Op den houtstapel geklommen konden ze gemakkelijk bij een raam1 "komen, dat in den muur van de fabriek is geplaatst. Eerst hebben 'ze een gaas vernield, daarna ©enige spijlen, die voor het raam1 waren aange bracht, weggebroken, waarna ze'het raam heb ben uitgebroken. Door het open raam 'kwamen zij in de gang, daar zijn ze een trap opgeklommen,, die hen tusschen Arnold en zijn vader voorgevallen. De laatste twee jaar woonde hij in de stad". „Dus het lijkt u onwaarschijnlijk, dat hij hier vannacht gekomen' is om iets te halen dat hem' toebehoorde?" „Dat lijkt mij bijna onmogelijk", antwoordde hij. „Om u de waarheid, te zeggen, juffrouw* Innes, kan ik mij absoluut niet begrijpen, wat hij hier is komen doen. Jarvis heeft mij verteld, dat hij de laatste week in het clubgebouw ge woond heeft, maar dat verklaart alleen maar hoe hij hier gekomen is en niet waarom. Het is een zeer ongelukkige familie". Hij schudde somber het hoofd en ik begreep dat dit kleine uitgedroogde mannetje een heele- boel wist, dat hij mij niet verteld had. Ik deed geen verdere pogingen om iets uit hem te, krijgen eh wij gingen samen naar het slachtoffer kjjken, voor het lijk naar de stad werd gebfheht. Het was op het biljart gelegd en er was een laken overheen gelegd, maar overigens was er niets aangeraakt. Er. lag een slappe hoed naast en de kraag van zijn smoking was nog omhoog geslagen. Het knappe min, of meer ver boemelde 'gezicht van Arnold Armstrong was nu alleen nog maar droevig om te zien. Toenj we naar binnen gingen kwam juffrouw Watson aan de deur van het speelzaaltje.- „Kom binnen, juffrouw-Watson", zei de no taris. Maar zij schudde het ho-ofd. en verdween, ze was de eenige in huis die den doode scheeni te betreuren en ook zij was eigenlijk meer ge schrokken dan bedroefd. Ik liep naar de deur aan deri voet van de wenteltrap en opende die. Als ik nu Halsey maai m-ét zijn. gewone roekelooz-e snelheid had zien aankomen, als ik de ipotor maar gehoord had, dan zou ik geweten hebben dat.al mijn1 zorgen voorbij waren. Maar er was niets te bekennen. Het landschap zag er zonnig-en rus tig uit en achter in de oprijlaan liep meneer Jamieson langzaam heen en weer en bukte af en toe alsof hij den weg onderzocht. Toen ik weer van het raam weg ging, droogde meneer Harton stilletjes zijn oogen af. Predikbeurten N d. Herv. Ge-m. Oudkarspel. Geen Samenkomst.. Ger. Kerk Noordscharwoude. Zondag 23 Mei, v.m. 9.30 en 4 n.m. (o, t.) Ds, G i Bebaard t. Maandag 24 Mei, v.m. 9.30 (o. t.) Ds. R. \y, de Jong. Ned. Herv. Gem. Noordscharwoude. Ie Pinkster Zondag. Doop, extra collecte. Ned. Herv. Gem. Zuidscharwoude le Pinksterdag, nam.' 6.30 (o. t.) Ds. Baar van Alkmaar. Chr. Ger Gem. Broek op Langendijk. Pinksterzondag v.m. 9.30 en n.m. 2.30 Ds. F, Lingbeek. Maandag v.m. 9.30 dezelfde. Doopsgez. Gem. Broek op Langendijk. Ir Pinksterdag v.m. 10 uur. Dienst. Ned. Herv. Gem. Broek op Langendijk. Zondag 23 Mei, v.m. 9.30 en -n.m. 2.30 Ds, Jukema. 2e Pinksterdag, v.m. 9.30. Ds. Jukema. Geref. Kerk Broek op Langendijk. Zondag v.m. 9.30 (o. t.) Leesdienst. Zondag n.m. 2.30 (o. t.). Ds. R. W. de Jong 2e Pinksterdag v.m. 9.30. Ds. van Andel. Katholieke Kerk. La ngteiydijk. Ie Pinksterdag. V-oorm. 7 uur. Vroegmis zonder preek. Voorm. 10 uur: Hoogmis zonder preek. Nam. 6 uur: Lof met preek door past. Van Noord. Onderwerp: Wet feest der vervulling. 2e Pinksterdag. Voorm. 7 uur. Vroegmis zonder preek. Voorm. 10 uur: Hoogmis zonder preek. Nam. 6 uur: Lof met Meimaand-oefening. Ger. Kerk Krabbendam. Zondag 2.30 v.m'. en 31 n.m. Ds-v.d. Marei 24 Mei (Pinkstermaandag) v.m. 9.30 Ds. Marei. Ger. Kerk Dirksho n. Zondag 9.30 v.m. Preeklezen. 7 n.m. Ds. Gillebaardt, Noordscharwoudi Ned. Herv. Gem. te St. Pancras. le Pinsterdag 9.30 v.m. (o. t.) Ds. Jellema, Collecte v.d. Zendinj Zondag n.m. 6.30 (o. t.) Ds. Jellema. 2e Pinksterdag v.m. 9.30 (o. t.) Ds. Ven te Alkmaar. Ned. Herv. Gem. Dirkshoin. Zondag 23 Mei, v.m. half tien, ds. de Leeui Onderwerp: „Waarom1 het goed was, di Jezus heenging". Marktberichten NO ORDEfRMA RKTBOND. 21 Mei. 3300 Kg. uien 10.50—11:10, drielingen 7j grove uien 10.50. -- ALKMAARSCHEI EXPORT VEILING 21 Mei 1926. Asperges dikwit 68.80.idikblauw 4 —64.—, prei 7.60—7.90, rabarber 10.20-2491 radijs 3.206.70, wortelen 12.20—17.60, uien 2.30—6.20, alles 'per 100 bos, bloemkool 45 62.2e soort 28.40.kropsla 2.80—781 komkommers 14.0521.40, alles per 100 etui Spinazie 2.30—25.80, postelein 14.-23 pa 100 Kg., aardbeien 1.701.95 per Kg. ALKMAAR, 21 Mei. 177 stapels, 209614 kilogrammen. Eabriekskaas, kleine met merk f45, zonA merk f 42, Commissie met merk f43.50. Boerenkaas. Kleine met merk f49.zonA merk f47.50, oommissie met merk f44.—. Handel goed. „De thuiskomst van den verloren zoon, frouw Innes", zei hij. „Wat moeten de kin® ren toch vaak boeten- voor wat hun vader mis dreven heeft 1" Ik begreep er niets van. Voor meneer Harton heen ging, vertelde» mij liet een en ander over de. f a'milie Armstrong Paul Armstrong, de vader, was tweemaal ge trouwd geweest Arnold was een zoon uit 'ie eerste huwelijk. De tweede mevrouw Armstro» was een weduwe met een -dochtertje êewef' Dit meisje, dat nu ongeveer twintig jaar zijn, had -den naam Van; haar stiefvader aan?' nomen en heette dus" Louise, Armstrong A was op het oogenblik met haar 'familie in Ga fornië. - „Waarschijnlijk zullen ze wel dadelijk ten komen", eindigde hij, „en mijn' bezoek 1" heeft ook ten doel u te verzoeken om (l behoeve van hen uw huur op te zeggen „W-e doen beter met af te wachten of ze® willen komen", zei ik „Het lijkt mij heel waarschijnlijk en mijn huis im de stad wordt v bouwd". Daarop liet Rij het onderwerp rus maar later kwam het helaas weer voor den a Om zes uur werd het lijk weggehaald en half acht vertrok meneer Harton. Gertru was niet beneden gekomen ën er iyas 'n0® jv bcricht van Halsey. Meneer Jarpieson had: rners gehuurd in het dorp en ik had hem na middag niet meer gezien. Ongeveer om n<* uur werd er gebeld en werd hij in de huiskas gelaten. e „Ga zitten"-, zei ik een beetje boos. u een spoor gevonden .yvaarmee u 'mijn sc kunt bewijzen, meneer Jamieson?" Blijkbaar vond hij dat geen prettige oP king. „Neen", zei hij, „als u meneer Arms vermoord had, zou u geen sporen hebben ter gelaten. Daar zou u' te slim voor ge Z1-n (Wordt vervolg

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2