M Siiil Maarten TWEEDE BLAD. Zaterdag 22 Mei 1926 Vrijdagmorgen 10 uur vergaderde de Raadi dezer gemeente ten Raadhuize onder voorzit terschap van den heer Klerk. De voorz. deelt mede, dat van den heer Stoop bericht van verhindering is ingekomen. Door het bedanken als raadslid van! den heer Brom mer is eene vacature ontstaan, in wiens plaats de heer J. Schoor! is benoemd. De heer Blok is wederom afwezig, doch heeft geen bericht gezonden. De voorz. spreekt er zijn genoegen over uit, dat zoowel de raadsleden als de pers thans geen vergeefsche réis hebben gemaakt zooals Woensdag 1.1. Zooals de voorz. zich herinnert was het tot heden nog niet voorgekomen dat eene raads zitting uitgesteld moest worden wegens qnvol- talligheid. Hetgeen deze week is gepasseerd' is dus wel eene zeldzaamheid. Spr. hoopt, clat zulks tot de zeldzaamheden zal blijven daar het zeer onaangenaam is om een vergeefsche: reis te maken. Hierna opent de voorz. de vergadering en worden de notulen, der vorige vergadering on gewijzigd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van1 den heer J. Brommer Dz. wegens zijn aftreden als raadslid. De voorz. deelt mede, dat de heer Brommer gedurende 6 jaar raadslid is geweest en zich steeds gekenmerkt heeft als een trouwe com parant van het vergaderingbezoek. Volgens spr. kwam de heer Brommer steeds voor zijne over tuiging uit, al bracht hij dit onder woorden, welke hem hetgemakkelijkst te pas kwamen. Indien besluiten genomen moesten worden in het belang der gemeente, trachtte de heer. Brommer deze steeds vooruit te brengen. De voorz. dankt den heer Brommer voor zijne werkzaamheden in het belang der ge meente gedaan. Voorts deelt de voorz. mede, dat van de gemeente Harenkarspel ontvangen is de bij drage groot f538.in de kosten van den ont wikkelingscursus. Van Ged. Staten is de goedkeuring ont vangen betreffende het besluit der van kracht verklaring der strafverordening. Vervolgens wordt door den voorz. mede gedeeld, dat gedurende le kwartaal 1926 door. de gem. Stroet 8395 kub. meters gas is betrok-, ken van de gem. "Warmejnhuizen. Van de keuringsdienst voor waren is bericht ontvangen dat over het jaar 1924 door de ge meente een bedrag van f 29.54 teveel is betaald, hetgeen verrekend zal worden. Vervolgens wordt vermeld, dat de pacht van het Park, gelegen tusschen Grootven en Dijkstaal geëindigd is, doch heeft geen enkele zich hiervoor tot op heden hangemeld. B. en W. meenen de zaak nog even te "moeten aan houden en de verpachting te doen geschieden bij publieke inschrijving. De voorz. zegt, dat de gemeenterekening nog niet goedgekeurd is, wel is deze terug ontvangen doch alleen met eenige administra tieve bemerkingen. Ingekomen is: Het verslag over 1925 van de Gezondheids commissie te Schagen. Het verslag over 1925, opgemaakt door B. en W. betreffende den toestand der gemeente. Het verslag over 1925 opgemaakt door B. en W. betreffende de Volkshuisvesting. Het verslag over 1925 van den proeftuin „Kennemerland" te Alkmaar. B1. en W. stellen voor bovengenoemde stuk ken ter visie te leggen. Aldus wordt besloten. De agenda vermeldt als volgt: Vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer der Inkomstenbelasting voor het Dienst jaar 1926—'27. Geraamd is een bedrag van f14200, hieron der zijn de navolgende bedragjen niet inbe grepen f 1950 voor rente en aflossing Bijz. School, f550 voor den cursus voor htet Ontwikke- lmgsonderwijs. f150 voor het Nijverheidsonderwijs. Het totale bedrag zal dus zijn f 16850. Voor meerdere dijkpacht is beraamd f 900, hetgeen in mindering vaïi de begrooting komt, zoodat overblijft een bedrag van f15950. Aan meerdere onderhoudswerken aan de on derwijzerswoning wordt eetrX bedrag beraamd van f 200, aan mindere pensioensbijdragen f 150 zoodat het eindbedrag der begrooting geraamd wordt bp f 16000. Var, het dienstjaar 1925'26 hebben; de eer ste 4 maanden van 1926, opgebracht f4025, voor het dienstjaar 1926—'27 zijn de laatste 8 banden 1926 beraamd op f11979 en de 4 eerste maande nvan 1927 op f 5987, aldus een gezamenlijke opbrengst voor 1926'27 van f18000. Volgens opgave van den Inspecteur der Be dingen aan de hand van de kohieren 1925— zlJn de inkomsten f 14530.93! volgens een ye lastbaar inkomen van f 582398, het deel der «lasting van 1925 bedraagt over 1925 f 6600, wodat overblijft ee nbedrag van f7930.93, ver hinderd mel «en bedrag van f 1930.93 aan kwa- e posten. De 4 eerste maanden1 van 1926 zengen dus op f 6000, terwijl geraamd is f 4000 ,us. hierop een winst van! f 2000, hetgeen in min- ering gebracht op de begrooting, blijft een drag van f 16000 voor het dienstjaar 1926 1927. i Het belastbaar inkomen is geraamd op t Gezien de vejle reclames welke zijn f^komen, wordt deze teruggebracht op w toestand in het Tuinbouwbedrijf, iaa hinder gunstig is dans het afgeloopen t r' n°opt hierdoor het bed rag te verminderen v Y5°000. Om te konien tot eene opbrengst 116000 moet het venru jnigvuldigingscijfer bepaald worden op 2 tegen 13 van het vorige jaar. I Volgens B. en W. was de berekening het cijfer te stellen op 2.5, doch gezien het voordeel J van f 2000 in meerdere opbrengst en de toe- stand der gemeente die momenteel nogal te wenschen overlaat, wordt door genoemd col lege niet toelaatbaar geacht het cijfer hooger te bepalen als 2. j De voorz. deelt vervolgens mede, dat de ver hooging nu toch al groot is, daar ee ninkomen van f 1000 met de kinderaftrek, eerst belast met f4.68 nu wordt f7.20, van f3000 f9027 nu wordt f 146.58 en van f5000 f213 nu komt op f 328. Dit laatste cijfer zou met een cijfer van 2.5 komen op f411. De heer Schermerhorn vindt de verhooging nogal groot doch indien het noodzakelijk is, valt er niets aan te doen. De heer Gootjes is het geheel eens met den voorzitter omtrent zijn gedachte van den toe stand der Tuinbouwers. De zomermaanden zijn, volgens spr., zeer slecht geweest, terwijl de bedrijfskosten zeer hoog zijn. De heer Wit zegt, dat het belastbaar inko men niet hooger geraamd mag, worden dan f450000. De voorz. vindt het jammer dat in deze ge meente het cijfer verhoogd moet worden, ter wijl in de verschillende omliggende gemeenten het cijfer verlaagd is kunnen! worden, doch de gem. St. Maarten verkeert thans in minder gunstige omstandigheden, daar de gemeente gedrukt wordt door verschillentde uitgaven van beteekenis. Door B. en W. is een vergelijking gemaakt met het vorig jaar om te kunnen con- stateeren waarin de meerdere opbrengst is ont staan, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers: Straatverlichting f725. Voor krankzinnigen f 935. Armbestuur f 1400. Rente- en aflossing Bfjz. School te Stroet f1950. Ontwikkelings- onderwijs f550. Nijverheidsonderwijs f150. Di versen f 200. De meerdere opbrengst is hierdoor geraamd globaal op f 5000. Na de zeer uitvoerige toelichting van den voorz. wordt het voorstel van 'B. en W. aan genomen en is het vermenigvuldigingscijfer be paald op 2. Vervolgens wordt door Ben W. voorgesteld de verordening op verhaal van pensioenbijdra gen goed te keuren. De voorz. deelt mede, dat deze verordening betreft ee nbedrag van f4.38 van C. Dekker en f32 van P. Siewertzen betreffende bijstor ting van pensioensbijdrage. Genoemden hebben zich gedurende het tijd vak 1913—1922 hieraan, onttrokken. De voorz. zegt dat volgens de wet van 1922, de raad destijds besloten heeft over te gaan tot inkoopen der ambtenaren-in het pensioen fonds, door heh zelf de gelden te storten, tot 1 Jan. 1924 de bedragen te storten, waar- Aan genoemden is de gelegenheid gegeven, door de weduwen direct in staat zijn gesteld geworden de uitkeeringen te kunnen ont vangen. Conform het voorstel wordt besloten. De voorz. deelt mede, dat door B. en W. reeds een rondgang gemaakt is bij de verschil lende scholen omtrent eventueele aankoop vain schoolbanken. Het college heeft de meening gevraagd van de Hoofden der Scholen betref fende het in gebruik zijn van de tafels en stoe len én de nieuwe banken. Hieromtrent zal de heer Zaal inlichtingen inwimjnien betreffende de kostprijzen, evenwel is nog geen bericht hier omtrent ontvangen: Hierna sluit de voorz. de vergadering onder dankzegging voor de aangename wijze der be handeling der verschillende zaken. Voor Huis en Hof. Het inrichten van esn Aquarium. Op natuurhistorisch gebied is er geen bloei- ender en leerzamer liefhebberij dan! het houden van een aquarium of terrarium, omdat daarin, planten en dieren vereenigd behoorejn; te zijn, tot een harmonisch geheel, waardoor men zon der moeite of helsbnekende toeren een stukje,' natuur in huis kan brengen' en dezer geheimen kan trachten te achterhalen. We zullen daarom in dit en een volgend artikel trachten duidelijk te maken, hoe! men op eenvoudige wijze een aquarium kam inrichten. Het moet ons eeni stukje natuur too-, nen, zooals we da|n in1 werkelijkheid buiten kunnen aanschouwen. Geen onnoodige ..ver sieringen" dus. De kosten behoeven overigenis niet af te schrikken. Al naar gelang onze beurs toelaat, schaffen we een aquarium! aan vary f4 tot f50 of hooger, of maken het zelf, van. „moeite' 'kan men haast niet spreken, als we in het oog houden, dat1 enkele minuten van inspanning voor schoonmaken, voederen, etc. niet opwegen tegen de vele uren van genot, die daar tegenover gezet kunnen worden. Welk materiaal voor een aquarium gebruikt wordt is van minder belang, mits men maar zorgt, dat er niets bij is, dat voor de dieren of planten schadelijk kan zijn ein vooral in 't oog gehouden wordt, dat de hoofdzaak moet zijn, zooveel mogelijk van zijn dieren en plante nte zien en dus de wanden doorzichtig emi de stijlen zoo smal mogelijk gehouden worden. De z.g. bakken, geheel glazen aquaria uit één stuk glas, kunnen ook goed dienst doejn, maar het glas van die bakken is altijd onge lijk en vertoont u de dieren niet op 't mooist. Beter en fraaier zijn daarom de gemaakte bak- aquairia met 4 zijden glazen ruiten (spiegel glas of dubbel-dik) en lijsten en bodem van' metaal of hout. De verhoudingen van een goed aquarium! moeten in hoofdzaak gehouden worden in leng te, breedte en hoogte als 3-lV2^2-2. Om ver schillende redenen behoort het aquarium1 af gedekt te worden, wat we met glazen platen (dubbeldik) kunnen doen, welke platen recht streeks op de bak rusten. Het idee om ruimte' tusschen glasplaat en aquarium te laten, om! dampkringslucht toe te laten, kunnen we ook laten varen en voor hen, die exotische vischjes houden is het zelfs sterk af.te raden vanwege, de verdamping en afkoeling, die daardoor ont staat. Ook al houdt men er maar enkele goud- vissche nop na, dan nog behoort men een zand bodem met beplanting te hebben. Zijn we later wat verder in de liefhebberij gevorderd dan hebben we wel geleerd om een voedingsbodem' te maken, waarin de de planten rechtstreeks; uitzetten. Om te beginnen doen we beter alleen een randbodem aan te brengen en, daarin de waterplantjes met potje en al te zetten, zóó, dat het potje flink onder het zand verscholen ligt. Men gebruike metsel- of rivierzand, dat vooral terdege gereinigd moet zijn, zoodat alle, vuil absoluut verwijderd is. Men verkrijgt dat door voortdurend wasschen "en roeren, waarna telkens het vuile water wordt afgegoten, tot dit niet meer kleurt. Dei dikte van de zandlaag moet minstens 4 k 5 c.M. zijn, schuin oploo pend, maar aan den voorkant lager 'dan op andere plaatsen. Dat men planten in het aquarium moet heb ben is niet alleen om' het decoratief, maar die planten moeten zorgen, dat er zuurstof in het water is en blijft zonder dat het ververscht behoeft te worden. De planten' ademen door, de huidmondjes en nu is juist ^datgene, wat de visschen uitademen (koolzuur) datgene, wat on ze planten inademen, terwijl zij daarvoor zuur stof uitademen, die voor onze visschen onont beerlijk is. Als men per ongeluk een stengel van een blad breekt onder water, dan komen er z.g. luchtbelletjes naar boven; "dit is echter, zuivere zuurstof. Heeft men nu de bevolking! niet te groot genomen, dan zorgt deze wisseling, dat men zelden het water behoeft te ververschen en men volstaan kan met alleen het vuil uit te hevelen, dat ontstaat door plantenresten en uitwerpse len der dieren. Als hevel gebruike men een niet te nauwe o:f te korte gummislang, zoodat alle prachtige toe stellen met mooie benamingen ,die daarvoor in den handel gebracht zijn, achterwege kun nen blijven. .Weest niet bang voor bijen. Wanneer een bij of wesp een mensch steekt dan boort het dier de angel door.de mensche- lijke huid om daarin haar gif af te zetten. Deze angel is n.l. verbonden met twee verschillende, kliertjes in het achterlijf, het eene scheidt een zuur af, het andere een alkaloide, gewoonlijk in eene hoeveelheid 3-1. Vermengd termen deze stoffen het bijengif, dat wel pijn en zwelling, kan veroorzaken, maar slechts in een zeer uit zonderlijk geval doodelijk is. De bij echter, die gestoken heeft, moet sterven; de angel is n.l. van weerhaakjes voorzien, deze dringen mede in de huid en verhinderen, dat de angel kan worden teruggetrokken. Deze blijft dus, zitten, afgetrokken' van het deerlijk verwonde, bijenlichaam. Deze omstandigheid wijst er reeds op, dat de bij niet steekt om zoo maar eens 'n verzetje te hebben. We mogen integendeel aan nemen, dat het dier nimmer tot den aanval zal overgaan, tenzij het woedend gemaakt wordt. -En daarom is het zoo verkeerd, dat sommige menschen vooral dames zich zoo zenuw achtig maken als bjjen em wespen om hen heen gonzen. Dan beginnen ze te slaan en te jagen, welke bewegingen juist in staat zijn een aanval uit te lokken. Behalve aan slaan en jagen heb ben bijen een hekel aan sommige luchten;' dranklucht en de reuk van parfum haten ze. Zooals gezegd, zonder uitgetart te zijn, valt een bij niet aan. Imkers, die zich tooien mat maskers en gummi-handschoenen, zijn óf on ervaren óf ze zijn niet in staat hun bezigheden bij de korve nrustig te verrichten, óf ze vin den het interessant om zich aldus uit te mon steren. Bij rustig, werk zijn die attributen niet noodig; wordt het gegons om! het hoofd té erg, dan kan men de dieren door rooken verdrijven. Is men veelvuldig door bijen gestoken, dqn wordt men tenslotte immuun tegen de gevolgen er van; er treden dam nog wel zwellingen op, maar die veroorzaken geen pijn of ander on gemak meer. Het gif heeft dikwijls een geneeskundige, werking. In het Oosten en Zuiden van Europa zijn sanatoria, waar zieken' door middel van bijensteken behandeld worden; in gevallen van rheumatiek, jicht, heuppijnen en zélfs van te ring zijn goede resultaten verkregen. Slechts in enkele gevallen brengen de steken eenig lichamelijk letsel, o.a. in den vorm van kort stondige bewusteloosheid. Schippersvereeniging „Schuttevaer" Op Donderdag 20 Mei hield de vereeniging Schuttevaer ,afd. Langendijk, hare jaarverga- daring. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend en de notulen em jaarverslagen waren goedgekeurd, deelde de voorz. mede, dat nu de Zes Wielen wordt drooggelegd er getracht is de sluis te doen verbreeden doo rover de; lengte der sluis een halve steen uit te hakken en daardoor, vooral bij ijsgang .gemakkelijker te kunnen schutten. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft afwijzend op ons verzoek be schikt, maar er zal nogmaals worden gepro beerd en Alkmaar worden verzocht de ver breeding te doen geschieden. Van de Banne Oudkarspel is bericht geko men, dat de Politieverordening om het stoomen bij ijsgang te verbieden, niet gewijzigd kan worden en werd ons im overweging gegeven de Eendracht te verzoeken de vaargeul in het lis voldoende breed te hakken. Er werd naar aanleiding van dit schrijven besloten de Banne Oudkarspel te berichten,, dat onze vereeniging geen genoegen kan nemen met die beslissing en de Banne Oudkarspel ver zoeken alsnog de verordening te wijzigen, daar. er anders zeer onaangename gevolgen uit voort kunnen komen die niet anders kunnen zijmi als zeer nadeelig voor het algemeen. Bij de gehouden bestuursverkiezing wordt J. Kramer weer herkozen. Bij de rondvraag brengt de voorz. naar voren de slechte toestand van sommige bruggen. Naar aanleiding hiervan volgen besprekingen over de nieuwe ijzeren bruggen, waarvan sommige zoodanig worden gebouwd, dat de schuin af- loopende kant soms zoover over het water staat, dat er groot gevaar bestaat, als een motorboot, door harden wind of anderszins, te dicht langs de wal vaart, groote schade ontstaat aan de' brug of aan de motor en er zelfs gevaar bestaat? voor persoonlijke ongelukken. Er zal aan de betrokken autoriteiten worden verzocht toezicht of controle te vrillen uitoefe nen op de bouw van nieuwe bruggen, desge-- wenscht zal onze vereeniging al haar mede-i werking en adviezen beschikbaar stellen. Nadat door een der leden nog was gevraagd.' de Banne Broek op Langendijk te verzoeken! een paar plaatsen wat te; doen, "Uitdiepen en besloten was voortaan 25 cent presentiegeld! I per vergadering uit te keepen, sloot de voorz. de vergadering. j Centraal Genootschap voor Kinderbars tellings- j en VacanUekolonies. Zaterdag j.l. heeft deze vereeniging haar ge wone jaarvergadering gehouden in haar herstel lingsoord het Boschhuis te Nunspeet. I Benoemd werd in de vacature van den Raad van Toezicht, ontstaan door het periodiek af tres den van den heer P. W. Ludwig, de heer A. van I Hiel, notaris te Amsterdam. Herbenoemd werden tot lid van het Bestuur j de voorzitter, Dr. A. öchuckink Kool en de on dervoorzitter Dr. J. J. Pigeaud. j In de periodiek ontstane vacatures: A. J. C. I Tam en G. Azings Venema, werden gekozen de 1 hoeren H. El Buurma te Hoogezand en A. P. Smitt, schoolarts te Vlissingen. I Aangenomen is een bestuursvoorstel om den l kinderen bij het vertrek naa rhuis een fotolijstje met spreuken ter herinnering aan hun verblijf in het koloniehuis ten geschenke geven. De rekeningen en de begrooting werden zonder discussie vastgesteld, terwijl over de verpleging j in het afgeloopen jaar geen enkele klacht of op merking werd gemaakt. Uit het jaarverslag, dat eveneens werd goedge- keurd, vermelden wij, dat in 1925 dank zij de krachtig epropaganda van den administrateur^ i den heer A. C. Bos, niet minder dan 62 nieuwe afdeelingen zijn opgericht, zoodat'de vereeniging thans 346 afdeelingen rijk is. Van H. M. de Koningin Moeder kwam als ver- nieuwd bewijs van belangstelling een gift in. Aan andere giften werden .f6500 ontvangen, onder j welk eflOOO ter herinnering aan het verdienste- i lijk lid der Commissie van Toezicht op de ver- 1 pleging in het Boschhuis, mevrouw Di. C. Molijn I de Groot, in 1925 overleden eh f 1500 van 'de 1 Fundatie van den Santheuvel-Sobbe. i Op 27 Augustus bracht Prins Hendrik bij zijn I bezoek aan het jubileerend Hoogeveen ook een I bezoek aan het Noorderhuis bij Hoogeveen, in 't i bijzonder bestemd voor kinderen uit Friesland, I Groningen en Drente. I Het verslag vermeldt uitvoerig de feestelijke opening van het nieuwe Boschhuis op 15 Mei, j dat thans geheel vol is en geheel voldoet aan de I gestelde eischen van een meer langdurige verple- I ging van zwakke kinderen. De verpleegprijzen konden opnieuw worden ver- laagd, ofschoon de rijkssubsidie per kind en per i dag weer was verminderd; verpleegd zijn 3916 kinderen met 170304 verpleegdagen, d.z. 21664 meer dan in 1924. I Het venslag eindigt met er aan te herinneren) i dat op 20 October 1900 den stoot is gegeven tot de oprichting van het Genootschap. De ledenver- gadering besloot dan ook op voorstel van het Bestuur aan het einde van dit jaar ter herdenking I van .het 25-jarig bestaan een feestelijke bijeen komst te houden. Aan het Bestuur is machtiging Verleend hulp i te verleenen aan Drentsche kinderen uit de veen- I streken. Even Feliciteeren I Mei noemen we bloeimaand, maar we zouden; Mei ook wel trouwmaand kunnen heeten. Tal-, rijke paartjes stappen dan in 't bootje, de brui loften zijn niet van de lucht. I Zoo wil 't geval, dat op zekeren 'niet over- maarde plaats ergens in ons, GroentenlaWd óók een paartje was „aangeteekend" en er zou receptie zijn. Van nabij, van heinde en verre, I komen de gelukwenschen. Zelfs van uit Jeu- kelenburg maakt zich een echtpaar op, het bruidspaar te gaan feliciteeren. De kar wordt van de dorsch gereden, een; j heel gewone kar, een tilbury met witte kap, Bruin van stal gehaald, een; colossus van 'n beest, koudbloed ras, in staat enkele duizenden kilo's te verzetten. Fok, de langharige herders hond ziet die toebereidselen aan, Tcwispeijlt met zijn staart en geeft op zijn manier door luid geblaf aan zijn blijdschap lucht. Fok mag wél niet, maar gaat toch mee, met de baas, de vrouw, 'n buurvrouw, Bruin en de tilbury. In zeer matige gang gaat 't vooruit, nadat allen hebben plaats genomen. Fok blaft. Op de landelijke eenzame wegen gaat alles goed, maar eenmaal op een drukken verkeers weg gekomen, weet Bruin niet hoe zij 't heeft. Die geweldige gevaarten van autobussen ook. Zoordra zoo'n zwaar vehikel aankomt, blijft 't dier midden op den weg staan. TDe vrouw is angstig, buurvrouw ietwat zenuwachtig, de baas uiterst kalm, derwijl Fok vToolijk, uitgelaten blaft. Eindelijk, niet zonder moeite, is 't doel be reikt, 't paard wordt uitgespannen, de hond blijft bij 't rijtuig en 't paard. Na afloop van de receptie gaat de vrouw even met familieleden mee, terwijl de baas, onderwijl zal inspannen. Maar nu is 't beest totaal van streek. Op zekeren brug blijft Bruin staan, draait eerst half om, en kijkt over de gelukkig stevige leu ning in 't water, draait daarop nog verder pre cies naar de verkeerde richting om, neemt de, beenen op en gaat in galop een kilometer lang.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3