izen Buitenland Eindelijk is het rennen gedaan, een zware de oorzaak, dat het .deze maand speciaal voor Belf holt niet zoo lang en wordt nooit een de roode en gele kool slecht ging. Het doorschot Orlofdraver. was bijna waardeloos. De maand Februari heeft Kalm stapt de baas uit en weet met een zoet voor onze bewaarkool veel bedorven. Was het praatje 't beest weer in de goéde richting te weer in deze maand voor ons gunstiger geweest, leiden. In zoowel goede als verkeerde richting, dan geloof ik dat het met onze producten 'tot het draaft Fok de hond, mee, en is de eenige die 1 einde toe zeer goei zou zijn gegaan, zijn vroolijke humeur weet te bewaren. j Thans ging het tot het einde toe zeer trekkend. Dc vrouw en buurvrouw stijgen in, de baas Wel werden in Maart weer behoorlijk looennde vertelt hen niets van 't hollen van Bruin. In prijzen bereikt, doch in vergelijking met de pnj- een sukkeldrafje gaat 't een kwartiertje lang zen in Januari is aan het bewaren van de roode goed. Maar o wé, daar komt weer zoo'n ont- en gele kool en ook van de uien met verdiend, zettend groote bus aan. Bruin 'blijft pal staan, Beter ging het met de Deensche witte kool en midden op den, weg. Verroert geen lid van haar log paardenlijf. ,,Vort" zegt de baas en trekt aan 't leidsel, zonder eenig resultaat. Korrelig pakt de baas de 'zweep, om zoo zijn viervoeter tot reden te brengen. Maar dat kan Fok, de hond, niet hebben. Bruin slaain? Woedend blaffend springt hij tegen 't paard op. De Belgische merrie staat als 't beeld van Rem brandt op het naar dezem beroemden schil der genoemde plein in de Hoofdstad, onbe wegelijk. In de drukke straat in tegengestelde rich ting als de baas met zijn rijtuig wachten een paar autobussen, een enkele vrachtwagen en. een Fordje. Vóór de tilbury de luidblaffende Fok en de. onbewegelijke Bruin, in 't rijtuig roept de vrouw ,.Man.ga er uit"; buurvrouw gaat er al uit, terwijl ze ziedend van toorn zegt „zoo'n knol, zoo'n draak". Een tafereel, 't penseel eens schilders en de stift eens teekenaars waardig de peen. Aan het gunstige prijsverloop van de Deensche witte kool is de belangrijke vraag voor Amerika niet vreemd geweest. Misschien ligt het wel aan de omstandigheden* doch het was wel opmerkelijk dat er dit seizoen zeer veel bouwers waren die de kool zoolang mo gelijk hebben gehouden. Het zou wel wenschelijk ziju, dat men er algemeen toe overging om den verkoop van het product over de geheele cam pagne te verieelen. Feu dergelijk systeem bevor dert een regelmatigen afzet, terwijl de verkoopers van alle markten profiteeren en zoodoende het gemiddelde van de prijzen bekomen, die zijn be steed. Bovendien bereikt men daarmede dat men tot het einde toe een product van goede kwaliteit behoudt. Thans ziet men, dat vele bouwers de kool zoolang houden, dat de kwaliteit minder waardig wordt. Het kan niet anders of de export van deze minderwaardige kwaliteit zal op den duur de reputatie van ons product iu het buiten land schaden Met het veilen van de winterproducten is het j De baas verlaat de kar, trekt het paard aan zeer goed verloopen. speciaal is het veilen hier den kop, zonder eenig gevolg, even goed heeft zeer bevorderd door het toegepaste systeem van hii aan boom kunnen trekken. De burners navyeilen. Dat dit systeem hier zulk een alge- meene instemming heeft gevonden, is behalve aan hij aan een boom kunnen trekken. De burgers, in de buurt zijn hulpvaardige menschen. Een paar stevige bouwers grijpen de spaken en zoo gelukt het eindelijk de stremming in 't ver- keer op te heffen. Maar nog geeft Bruin 't niet op en blijft koppig staan. De baas trekt en rukt aan den toom en eindelijk komt er beweging in 't beest. Een burger presenteert don voerman onderwijl onder welsprekend gebaar een groot mes. Nu meent de baas 't spel te hebben gewon-, nen en wil weer in 't rijtuigje plaats nemen. Maar de koppige Belgische merrie is nu op 't gezelschap van den baas gesteld, ziet 't beest zijn meester niet voor zich, dan verkiest het zich niet te bewegen. En zoo kondt ge, lezer, op dien avond langs de drukke straatweg, 't volgende aanschouwen, óók loter op den rus- tigen polderweg de Baas trekt Bruin vóór1, 't paard loopend, aan den teugel mee. Voetjet voor voetje gaat 't vooruit. Vóór de tilbury rent Fok, de hond, ver vooruit om geregeld om te keeren om bij den baas aangekomen, zijn vroo- lijk geblaf te laten hooren. De baas roept: „Houd je bek Fok", waarom Fok heelemaa]( niets geeft. In de tilbury zit de vrouw, en onderhoudt! met haar echtvriend ee npngeregeld gesprek over koppige paarden en blaffende honden. Achter de tilbury loopt buurvrouw, die voor. geen geld zich in de tilbury waagt. En zoo, na 31/2 uur bereiken en .Bruin en Fok, de baas, de vrouw en "buurvrouw, Jeuke- lenburg. Fok ging aan de ketting' en mag nooit weer mee. Bruin loopt als 'n lam voor de eg en de drie- wielige kar. Maar voor de tilbury? Nooit weer,/ verzekert de baas. Ze waren even „te felisteerem weest". Jaarverslag van den Secretaris 1925- de bekwame leiding van den heer K. Molenaar te danken aan het feit dat dit stelsel zoowel voor verkoopers als koopers vele voordeelen biedt. Voor den verkooper is het voordeelig, dat hij weet welk soort, speciaal gevraagd wordt; hij kan daar in vele gevallen rekening mee houden en juist die soort verkoopen die het meest gewild' is en dc beste prijs opbrengt. Bovendien is het voor hem zeer gemakkelijk dat hij de verkochte producten in het vaartuig kan laden, nadat hij de zekerheid heeft verkregen, dat hij lossen kan. Waar onze goot slechts weinig ruimte biedt, is ook dit een factor van belang. Voor den kooper is het een Voordeel dat hij bijna altijd de door hem verlangde 30ort kan be komen, terwjjl het gevolgde stelsel hem bovendien in de gelegenheid stelt een mooie gelijke sortee ring te maken. Het laatste is niet alleen voor de verzending naar Amerika van groot belang, doch zal ook overal elders een zeer goeden indruk maken. Het naveilen i3 ook van goeden invloed geweest op den aanvoer in het einde van het seizoen, hoe wel daarbij zeker ook mag worden genoemd de steun die door de vereeniging „De Noord" is ver leend, door aan hare leden de verplichting tot het veilen aan onze veiling, op te leggen. De voorradige winterproducten zijn 2 maal ge ïnventariseerd en wel op 15 Dec. en op 15 Fehr. De voorraad per 15 Dec. beliep: 9.152.850 K.G. roode kool 2.101.200 ,4 gele kool. Deensche witte kool uien. peen. voor zieke, 2 maal voor groene, 3 maal voor on voldoende maat en 4 maal voor Onvoldoende kwa liteit. Bovendien heeft de keurmeester 15945 baal aardappelen voor verzending naar het Buitenland gekeurd, waarvan zijn verzonden naar Duitsch- land 13636 balen, Engeland 575 balen, België 133-3 balen, Frankrijk 400 balen. Hij heeft verder 93 certificaten en 940 labels afgegeven. In het afgeloopen jaar heeft de aanlegsteiger eene fliake uitbreiding ondergaan, hetgeen eene doeltreffende verbetering is geweest. Overigens hebben geene uitbreidingen plaats gehad. Wel zijn stappen bij de Ned. Spoorwegen ge daan om te trachten uitbreiding Van de laadplaats te verkrijgen. Deze is zeer urgent, want neemt de aanvoer van de winterproducten nog iets toe, dan kan de verlading per spoor niet meer op behoorlijke wijze plaats hebben. Het is dan ook te hopen, dat de Directie van de Spoorwegen dit zal inzien en spoedig de laadplaats afdoen<|e zal verbeteren. Wat betreft de organisatie van "het veilings- wezen, in het algemeen kan worden opgemerkt, dat het vraagstuk van de handelspolitiek en de reclame voor onze producten steeds meer de aan dacht van onze hoofdorganisatie vraagt. Die nieu we Duitsche tariefwet heeft vooral veel van de activiteit van het Groepsbestuur gevraagd. Dat deze tarieven tamelijk zijn verlaagd zal wel voor een belangrijk gedeelte aan hun werkzaamheid zijn te danken. Wat de reclame betreft zou het Bestuur onzer vereeniging gaarne hebben gezien, dat deze thans reeds op groote schaal werd gevoerd. In de laatste vergadering van de Groep Veilingsvereenigingen is namens onze vereeniging het voorstel gedaan om van alle aangesloten veilingsvereenigingen een verplichte jaarlijksche bijdrage van 1/10 pet. van het omzetbedrag te heffen, om zoodoende een krachtig reclamefonds te vormen en het Groeps bestuur in staat te stellen de reclame op ruime schaal te voeren. Hoewel ons op de bedoelde ver gadering bleek, dat de reclame-idee, sinds dieze zaak voor het laatst aan de orde is geweest, over het geheele land, meer is verbreid en bij vele ver- eenigingen warme voorstanders heeft gevonden,' was het aantal voorstanders toch nog niet vol doende om reeds dadelijk tot eene verplichte hef fing te besluiten. Op den duur zal het hiertoe ech te rkomen en w'ij hebbeu ons voorstel dan ook slechts ingetrokken, nadat ons door het Bestuur de verzekering werd gegeven dat het Spoedig zelf met een voorstel tot verplichte bijdrage voor het reclamefonds zal komen. Ik meen u hiermede de voornaamste gebeurte nissen van het afgeloopen jaar in herinnering te hebben gebracht. Ik wil mijn verslag eindigen met den wensch. dat het nieuwe seizoen ondanks de donkere wolk van de Duitsche toltarieven, wieder goede re sultaten zal opleveren en w ijelkaar hier het vol gend jaar onder gunstige omstandigheden zullen weerzien. Ik heb gezegd. 3.871.200 ,t 466.550 i 187.000 en op 15 Februari: 4,613.500 K.G. 1.188.600 1.775.500 246.650 4 143.100 2.522.800 3.291.665 1.625.605 428.720 52.430 Bij den aanvang van mijn jaarverslag wil ik' in de eerste plaats even memoreeren, dat wij op 1 April j.l. het feit hebben herdacht dat we hier 121/2 jaar hebben geveild. Hoewel dit koperen feest op een zeer bescheiden wijze is herdacht, zal niemand onzer daarvan zeker de groote beteeke-^ kenis willen ontkennen. De oprichting van onze veiling is toch voor onze tuinbouwstreek van zeer groot belang geweest. Daar ik nog slechts 2 jaar geleden ter gelegenheid van het tien-jarig be staan u de geschiedenis van de oprichting af in herinnering heb gebracht, acht ik het niet noodig deze thans reeds weder te herhalen. Ik wil slechte constateeren dat in de thans verloopen 121/2 jaar zoo mogelijk nog ver der is bevestigd, dat onze veiling ster k|taat en dat hare uitbreiding in ae toekomst slechte zal afhangen van de ontwik- kkeling van de economische toestanden in het bedrijf. Bepalen wij onze aandacht vferder bij hét afge loopen seizoen dan kan worden geconstateerd!,, dat dit niet onbevredigend is geweest. Wel zullen de resultaten voor de diverse bouwers nogal uit eenloopend zijn. Vooral degenen, die in sterke mate bij de herfstproducten waren betrokken,' zullen slechte zaken hebben gemaakt. Vergelijkt men echter de totale opbrengst van alle producten over het geheele seizoen, dan is het verschil met het vorige 6eizoen -niet groot. Over het seizoen 1924-'25 beliep de omzet f 1.003.944.30 over 1925-'26 f945.142.82. Over het boekjaar 1925 bedToeg de omzet f 917.899.42 tegen f 1.157.350.51 over het bodejaar 1924. De prijzen van de vroege aardappelen waren niet hoog, doch tamelijk bevredigend. Met de herfstproducten was het Slechter ge steld. Alleen dc bloemkool en uien en nep brach ten behoorlijke prijzen op, doch verder was het over de geheele linie misère. Met de gewone witte kool ging het weder .bijzonder slecht en een be- llangrijk gedeelte van dit product heeft weer zijn weg naa rde koeien .gevonden. Eén ongunstige Y o „„„i vnor witte factor was ook dat gedurende het tijdvak van 1 roode, 4 maal voor f en 13 w Vmil vSr t, t, lwaarvan 5 maal voor bevroren kooi, s maai voui roode kool gele kool. Deensche witte kool. uien. 'peen. Vergelijkei n we de verhandelde hoeveelheden na 15 Febr. met de geïnventariseerde voorraden dan blijkt dat minder zijn verkocht dan geïnven tariseerd 89 wagons roode kool. 50 i gele kool. 52 ,i Deensche witte kool. 5 peen en 14 uien. Neemt men daarbij in aanmerking dat niets voor gewichtsverlies is gerekend, en bovendien een gedeelte van de hier geïnventariseerde produc ten te Noordscharwoude is verkocht, dan zijn de verschillen zeer redelijk te noemen. In het afgeloopen seizoen is 263 maal geveild tegen 2661 maal in het vorige jaar. Verhandeld zijn: 2.627.825 K.G. aardappelen. 10.243.735 J, roode kool. h gewone witte kool. Deensche witte kool. 1, gele kool. gewone uien. zilveruien. peen. rhabarber. elaboonen- bieten, en 64.344 stuks bloemkool. In vergelijking met het vorige jaar is toegeno men de aanvoer van. 16 'wawgons aardappelen, 96 roode kool, 10 Deensche witte kool. 41 gele kool. 9 rhabarber. 2 zilveruien. 25000 3t.uks bloemkool. Afgenomen is de aanvoer met: 339 wagons gewone uien. 66 wagons gewone uien 12 wagons peen. De tusschenkomst van den keurmeester is in 1925 58 maal ingeroepen, tegen 50 maal in 1924 N.m. 37 maal voor kool, waarvan 20 maal voor Uit den Omtrek. ST. PANCRAS. - Aangenaam is het te kunnen melden, Mat de arbeid in de Veenderijen, welke heden zou wor den stopgezet, nog een week zal worded verlengd. In een onderhoud d'a.t de heeren "Burgemeesters van de gemeenten St. Pancras en Koedijk aan èen deputatie uit de 20 arbeiders verleenden, werd! door 'beide hoofden der gemeente besloten, de ar beid tot uiterlijk 29 Mei te bestendigen. De heer Van Kampen heeft dus als zoodanig nog tot dien datum de leiding, en diens invloed; zal zeker hebben bijgedragen tot dit succes. 203.275 13.018 3.500 Oct.—1 Dec. de Duitsche toltarieven in hunne volle zwaarte op de producten hebben gedrukt. Het is jammer, dat het met de vroege koolsoor ten zoo slecht ging, want de aanvoer van deze producten is hier juist dit jaar belangrijk' toege nomen. Met den afzet en de prijzen van de winterknol ging het tot de maand Februari heel goed. Het bijzonder zachte weer in Februari was echter bokken, 3 maal voor te kort gewicht, 5 maal voor 'niet voldoen aan het opgegeven gewicht en 15 maal voor onvoldoende kwaliteit; 2 maal voor peen, voor onvoldoende kwaliteit; 3 maal voor uien, waarvan 1 maal voor onder maat en 2 maal onvoldoende kwaliteit; 2 maal voor nep, voor onvoldoende kwaliteit; 14 maal voor aardappelen, waarvan 5 maal Het geschil in dc Mijnindustrie. Ook de mijnwerkers verwerpen de regeer ingsvoo rs (el 1 en De verwerping ctoor de gedelegeerdenconferen- tie der mijnwerkers van de voorstellen der re geering tot regeling van het geschil in de steen koolindustrie is gevolgd door een verwerping er van door de mijneigenaars, die bijeenkwamen en een ongunstig antwoord aan dén premier zonden. Het antwoord blijft aandringen op de wederin stelling van den achturigen arbeidsdag teneinde vermindering van de productiekosten te verkrij gen. Indien dit was aanvaard, zou de vermindle- ring van de loonen een bedrag van ongeveer 10 procent niet te boven zijn gegaan. De mijneige naren zeggen, dat het voorstel der regeering de vrijheid van beheer zou beperken en de doeltref fendheid der industrie niet zou verhoogen. Naar de meening der mijneigenaren zou staking van de vakvereenigingsagitatie, evenals van de politieke inmenging er toe bijdragen om het vertrouwen te aoen herleven en in staat stellen, den arbeid) zonder belemmeringen voort te zetten. Nieuwstijdingen Omtrent het vertrek met groot verlof van de dienstplichtigen, die dit jaar voor herhalings oefeningen onder de wapenen zullen komen, is nader bepaald, dat dienstplichtigen, die met groot verlof zouden behooren te vertrekken op een dag die voor hen een kerkelijke feestdag is, daags te voren in het genot van dit verlof zullen wor den gesteld. Israëlitische dienstplichtigen, die op Zaterdag met groot verlof zouden behooren te vertrekken, wworden daags te voren op zoodanig uur in het genot van dit verlof gesteld, dat zij niet op den Sabbath behoeven te reizen. Hierbij wordt in acht genomen, dat de Sabbath reeds bij het be gin van den vooravond intreedt. Dc overstroomingen in Zuid-Limburg. De val van de Maas houdt in geheel Zuid- Limburg aan en langzamerhand komen de, overstroomde landerijen, wegen en tuinen weed droog. De veroorzaakte schade is eigenlijk veej belangrijker dan aanvankelijk vermoed werd. Vooral de dorpen tusschen Maas en Roer, waan nu voor de derde maal sindt Januari j.l. het water zoo onméedoogend heeft huisgehouden, hebben veel geleden. Ook vele kleine eige naren in Zuid-Limburg hebben ditmaal groote I schade bekomen aan landerijen en tuinen, wel- stellig in de 'tienduizenden loopt. Verschillende wegen zullen hersteld moeten' worden, derwijl ook de kunstwerken hier en daar ernstig beschadigd zijn. Het spreekt van zelf, dat na den Januarivloed het onheil van i thans minder opvalt, doch de ramspoed welke I de bewoners van deze rivierboorden nu heeft getroffen, is daarom met minde* z~^aar. Opmerkelijk is, dat, zoo men aan een corr. van de „Tel." liet zien, het water nu gekomen is op plaatsen, die het in Januari 1.1. niet heeft j bereikt, en dat b.v. dorpen als Simpelveld, Hoensbroek en Schin op Geul, die van de i vorige overstroominge nnog niet zooveel ge leden hadden, thans belangrijke schade hebben hekomen. Met loomeloos geweld is het water van de Zuid-Limburgsche heuvels komen afgutsen, drie land, de beken tot rivieren herschappend, en zijstroompjes to beken, zich scherpe geulen; gravend langs de dijken, waar het niet door, leemgrond werd tegen gehouden. Stèenen en boomstronken werden door deze stroomen met geweld medegesleurd. De velden eri tuinen zijn, wederom met een laag grijs slib bedekt. De veldvruchten zijn opgewoeld en vernield. Op nieuw kunnen tuiniers ear landbouwers begin nen aardappelen te pooten, vruchten te zaaien, plantjes uit te zetten, terwijl' men moet afwach ten, hoe het grasland ert zal uitzien, als het water eenmaal gezakt zal. zijn. Op verschillende plaatsen langs de Maas wa ren de dijken van den Januarivloed nog niet hersteld. Zoo b.v. te Meers-Elsloo, waar de wilde watermassa over en 'door de dijken liep. Over de wegen, die men nog bezig was te her stellen, moet het verkeer weder per roeibootje' worden onderhouden. Als men de wegen intijds hersteld had, zou de schade nu heel wat minder zijn geweest. Doch de gemeenten hebben geen geld ee wach ten nog steeds of het Rijk wellicht bij zal springen. Ook te Grevenbicht en omgeving is de scha de groot. Toen Maastricht een hoogen stand van de Maas meldde, werden hier door den burgemeester alle beschikbare mannen gere- quireerd om de nooddijken te versterken, en zoo mogelijk het water tegen te houden. Het water sleurde echter kleinere en grootere stuk ken van den pas aangelegden dijk mede. Men kon weinig of niets uitrichten. Ook in omgeving van Nieuwstad is veel schade aangericht. Vooral tusschen het spoor bij den Rijksweg en verder ten Noorden van Susteren, heeft het land geleden. Weliswaar is de Maas zakkende, doch het waterpeil daalt nog niet merkbaar. Op sommi ge plaatsen staat het water een halven meter iin de huizen. Ook in Diederen, Bakhoven en Ge- broek, gehuchten bij Susteren, is veel schade aangericht. Ooi en Herten zijn er niet minder slecht aan toe. In Sustenen werd medegedeeld, dat niettegenstaande daar veel armoede gele den wordt, de bewoners voor de in Januari 1.1. geleden schade nog geen cent vergoeding heb ben gekregen, hetgeen na deze ramp dubbel, wordt gevoeld. Een paar ansjovisvisschers in' de gem. Gaas ter land besomden in' enkele dagen, ruim; f4000. In geen jaren was de vangst zoo goed- Te Roermond werd door den hoogen! stand van het water der. Roer ....brand ver oorzaakt in een houten gebouw, waarin o.m. een partij ongebluschte kalk was opgeborgen. Hierdoor vatte het gebouwtje vuur en brandde af. Eenige korven met bijenl en tuingereed-i schp, welke zich eveneens daarin bevonden, gingen in de vlammen op. Inbreker gepakt. Donderdagavond hoorde de caféhouder Adams te Tilturg gestommel op de boven de gelagkamer, gelegen slaapkamer. Hij ging naar boven en ver raste op die kamer een inbreker, die hem een handvol peper in het gelaat wierp. De onthutste kastelein wist den inbreker echter te grijpen en kon tiem met de hulp van een bediende overmees- -teren. Het bleek te zijn een man dit Keulen. Bij zijn fouilleering werd een ploertendooder. op hem gevonaen. Met twee medeplichtigen was hij' uit D'uitschland naar Tilburg gekomen. Terwijl een van aeze twee in het café den kastelein aan de praat hield en de ander buiten 'stond te wachten/ klom de inbreker langs een laddertje naar boven,- en kon op de slaapkamer doordringen. Tijdens de worsteling zijn de metgezellen gevlucht. Zij zijn nog niet opgespoord. In de maai machine gevallen. Een achtjarig knaapje Tump, aan de Hyacin tenlaan te Hilversum, viel met het rechterdijbeen in de messen van een in den tuin liggende gras- maaimachine. Hij bekwam een zeer zware smj- wond, welke door den verpleger van den G.G-D. voorloopig werd verbonden. Per auto werd bij naar de R.-K. Ziekenverpleging overgebracht. Het gebeurde te Baarn. Ontslag van den inspecteur van politie. De „Tel." aeelt mede, dat aan den inspecteur van politie, den heer Gerlings, te Baarn, die ge schorst was, hangende het onderzoek in 'verband met de beweerde mishandeling van den metselaar Bon, op zijn verzoek door den burgemeester ont slag is verleend. Niet altijd geestig toch om te lachen. Hij was heel ziek. Jansen: „Zeg, ik hoorde, dat je in het ziekere huis hebt gelegen. Ben je erg ziek gewest- Klaasen: „Ziek? Dat zou ik denken! Eén oude vriend van mij1 bracht me een flesch 'bier en deed niets anders dan er alleen maar naar kijken. Van raken en dietliten gesproken. Bezoeker: „Ik zag vandaag-uw man in de druK- de stad. En werkelijk, hij was zoo dicntmj, ■de, te in dat ik hem bijna 'kon hebben geraakt. Hospita: „Dat is vfeemd. Thuis is hij altij zoo geraakt, dat niemand dichtbij hem dun komen." Dje pantoffelhiekl Agent: Wie heeft je permissie gegeven, te visschen? i;y. Van Lummel: Wel, mijn vrouw natuurlij

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4