NIEUWE i Donderdag 27 Mei 1926 36e Jaargan^ De Nederlandsche Wegen De Pool en... de Polen Wat er om ons heen gebeurde Amandeltjes Pudding Nieuwstijdingen NO 02 INTERC. TELEPHOON 52 UHIIiEDIJKER (III II VI BINNEiNLANp'. Nu df, zomermaanden weer in het naaste ver schiet liggen, spreekt het Welhaast vanzelf, dat het berucht geworden wegen-vraagstuk plotse ling weer aan de orde komt. Dies winters blijven wij in den regel van critiek op oude toestandlen en nieuwe verbeteringen (of plannen) nogal ge spaard, maar niet zoodra is er kans op zonneschijn en zomerwarmte of de kwelduivel, die wegen- zorg heet, staat weer voor ons.'Het „tourisme1" brengt het nare vraagstuk telkens opnieuw ter tafel; te niet-touristen, de arme handelsreizigers, die winter en zomer door op motorfietsen en in kleine auto's de onmogelijkste plaatsen moeten bezoeken, de boeren, die op hun hooge karretjes door elkaar geschud worden, de auto-bussen en al wat er verder zoo dagelijks over Nedlerlanidschie wegen trekt, laten betrekkelijk weinig van zich hooren. Hoogstens hdbtt men des avonds in die hotel-kamers eens een paar kernachtige opmer kingen of raadgevingen aan het adres van heeren landsbestuurders. Ons1 land pronkt op*het oogenblik met een paar prachtige groote straatwegen, Vooral in het cen trum en naar den kant der Yeluwe-zioomen, terwijl ook verschillende landwegen, waarvan die zorg hoofdzakelijk op het bestuur der kleine gemeenten drukt, zeer goed onderhouden en aangelegd zijn. Op het totale aantal straat- en landwegen echter, blijven het maar uitzonderingen. Juist de wegen, welke het dichtst langs of onder die grootere ste den loopen en waarover het drukste verkeer plaats vindt zijn er het slechts aan toe. .Wie b.v. van Den Haag uit naar het Noorden trekt en over Utrecht moet om in Friesland en 'Groningen te komen, verkeert een groot gedeelte van zijn tocht in levensgevaar. De kuilen en gaten, welke hij tegenkomt en die hem des avondis als zwarte scha duwen van den weg af aangrijnzen, zijn legio en dat het aantal ongelukken met motoren en auto mobielen niet grooter is, mag misschien alleen worden toegeschreven aan het feit, dat het gros van de reizigers, die dagelijks „bij den weg" zijn, ons geheele land van Zuid naar Noord en van Oost naar West op hun duim kennen. Het land met zij'n hoeken en gaten is aan velen bekend^ omdat het zoo klein is en dus bekend kan zijn. Anders zou het echter zijn als wij er nog een stuk of wat provincies bij hadden en de reizi gers derhalve met ,zeer groote tusschenpoozen in bepaalde streken van leer trokken. Het tourisme lijdi echter van de vele gevaren, welke de Nederlandsche wegen opleveren. Hier toch heeft men veelal met reizigers te doen, die den weg niet zoo goed kennen en die heel vaak in totaal onbekende streken aanlanden. Het aantal ongelukken des zomers denk maar aan het „in dc rivier rijden" is dan ook beduidend grooter, dan in het koelere jaargetijde. Dje oorzaak daar van is niet in de eerste plaats het drukker ver-, keer, maar hoofdzakelijk de onbekendheid: met de trajecten. Aan dien toestand moet een einde komen. Al kent men een bepaalde streek of weg niet, dan behoeft men daarom nog niet in voortdurend ge vaar te woruen gebracht. Het landsbestuur dient dan ook niet langer te aarzelen met het aanbren gen van vele hoogstnoodige verbeteringen en niets mag het weerhouden de werkzaamheden op groote schaal aan te vangen. De gedeelten en plaateen van den openbaren weg, welke aan de gemeentelijke zorgen zijn toevertrouwd, zijn ook al weer uitzonderingen daargelaten veelal wel in goede conditie en in sommige gemeenten zorgt de overheid zelfs op onberispelijke wijze voor het veilige verkeer! BUITENLAND.. Het is vreemd hoe in de wereldgeschiedenis^ Welke zich dagelijks verder afspeelt en de eene rol na, cie andere beschrijft, altijd de aandacht op slechts een gebeurtenis het sterkst gevestigd blijft. Bikwijls, om niet te zeggen meestal, juist op die dingen welke feitelijk van het minste belang zijn. Zoo ook worden in deze weken weer aller blik ken .gericht op het hooge Noorden, de Noordpool, van waar zoo juist Amundsen na zijn zooveel- nte ontdekkingsreis -is teruggekeerd, terwijl aan den anderen kant het ongelukkige Polen Weer lamgeslagen ligt en niemand zich er iets van aantrekt. Toch kan niemand weten, welke gevolgen de onlusten daar nu weer hebben zul- 'en, niet zoozeer omdat er op het oogenblik ge vochten wordt en er oproerige elementen naar het bewind grijpen, maar wel omdat Polen al vijftig jaren lang te kampen heeft tegen onvreêe nn ver- dvukking. Vroeg of laat moet daar iets derande- ren 5 anders loopt het mis. In die dagen van Bismarck reeds, begon in het Polenland de ellende. Bij de vereeniging van het Uuitaehe Kijk stuitte men op dit land, welks bevolking zich met hand en tand bleef verzetten 'legen den Pruisischen Adelaar. Door de groote ^aatsmanswijsheid van Bismarck werd tenslotte toch een oplossing gevonden, echter eene, die Polen opgedrongen werd, zoodat van een eerlijke vrede eigenlijk geen sprake was. Bismarck had tevoren met ettelijke kunstgrepen reeds getracht het land te verduitsehen; hij demonstreerde daar o.a. het trucje, dat thans ook Mussolini laat zien, n.l.- het grond koopen ten behoeve van Duiteche landbouwers en industriëelen. In die dagen werd op alle Poolsche veilingen en andere verknopingen door Dmitschers geboden en gekocht. Met groote stukken ging het land in D'uitsch 'bezit over. Het heeft toch niet mogen baten; van Warschaeu uit bleef de Poolsche re geering op haar post en tenslotte wist zij toch den toeleg te verijdelen. Helaas, Polen werd toch tusschen Rusland, Duitschland en Oostenrijk ver deeld. Nu, na den wereldoorlog, heeft men het we derom „vrij" verklaard, maar intusschen in de kern der bevolking zoo verbasterd en zoo door allerlei vreemde invloeden van elkaar verwijderd, dat liet de eigen vrijheid niet op de juiste waarde wist te schatten. Van de oude kern uit komt echter nu de oppositie voort en zooals de zaken nu fetaan, laat het zich aanzien, dat het bestaan de regiem voor het nieuwe zal moeten wijken. De 'meerderheid der bevolking is rechts gezind en gematigdhet is dus duidelijk, dat men voor omwentelingen in den geest va nde Russische niet behoeft te vreezen, maar juist omdat het verzet voor een groot deel uit de hoog intellectueele kringen oplaait, zullen de gevolgen voor de an dere landen licht van een verstrekkende beteeke- ni3 kunnen worden. Intusschen is het te hopen, dat de toestand in Polen gunstiger zal worden en 'men hem als den eersten stap naar den binnen- landschen vrede zal mogen beschouwen. Amundsen's nieuwe tocht heeft tot op heden nog niet veel bijzonders geleerd. Wij hoorden slechts van de mee- en tegenvallers der reizigers in de „Norge". De eenigste waarnemingen, welke men heeft kunnen doen, hebben geleid tot de ont dekking van veel open water in de Poolzeeën en ook van kleine, rotsachtige eilanden. Nu is de aanwezigheid van open water en nog wel van veel iets, dat men nog niet wist, althans nog niet zeker wist, maar aan den anderen kant blijft toch de mogelijkheid bestaan, dat dip .'aanwe zigheid een gevolg van het seizoen is. Wie weet hoe veel maanden van het jaar de zeeën dicht liggen. Opea water geeft, altijd practisch nut, maar in hoeverre dit ook het geval met de Poolzee zal zijn, kan niemand zeggen. In elk geval; dit is dan ontdekt en de Noorsche en Italiaansche vol ken zijn er zeer verheugd over. Wij, voor ons, vinden echter, dat- Amundsen's tochten meer op een dure sport, dan op heuschelijke ontdekkings reizen gaan lijken! BINNENLAND. Al die Poolreizigers hebben 'n leelijke hoop kou meegebracht uit 't hooge Noorden. D.aar- aan zullen we h maar toeschrijven, dat we nog nimmer zoo. lang op den zomer hebben; moeten wachten als dit jaar. Een paar dagen, voor Pinksteren zag 't er werkelijk naar tiit of er verandering ten goede zou komen, maar op den eersten Pinksterdag was 't beelemaal mis en op den tweeden niet veel. Heel wat menschen zagen hun mooi opgebouwde plan netjes in duigen vallen en vele seizoen-zaken leden groote schade. Natuurlijk waren er ook nog genoeg, die zich aan geen weersomstandig heden stoorden en buiten iets van de zomer- weeld etrachtten te ontdekken. De interessante afwisseling in die dagen bracht de C.P.H., d.i. Communistische Partij Holland, die gedurende Pinksteren haar con gres hield. Zondagmorgen hebben we gesmuld aan de geestelijke spijze van ons ochtendblad, dat den helaas verkorten inhoud van Loutje, Visser's redevoeringen bracht. De openings rede was schitterend. Dit congres, zei Loutje Bulk, zal de Communistische Partij toonen als een onverwoesfbaar blok graniet, dat straks het kapitalisme vernietigen zal. Maar er kwam al gauw beweging een verkeerde beweging in het granietblok. De communistische broe deren begonnen als verdwaasden tegen elkaar in te schreeuwen' en toen Loutje de gemoederen trachtte te bezweren door een lawaaierig ge-, bruik van de voorzitterlijke hamer, bezweek; dit anti-communistische ge'zagsinstrument, dat daarmee al even broos bleek als het gepaten teerde C. P.-graniet. Maar Loutje heeft meer. wapenen dan een hamer. Toen de hamer be zweken was, ging de voor-zitter de vergadering toe vloeken ,e en gezagsmiddel, dat soms, door machtsbewuste koloniale ifitbuiters tegen over koelies wordt toegepast. En werkelijk, nu werd het stilWaarmee te constateeren. valt, dat de leider der C.P.H.. een merkwaardi-. se karakter-overeenkó'mstmet kapitalistische uitbuiters vertoont en' de volgelingen een slaaf- schen geest van onderwerping bezitten als in- landsche koelies. Het verdere verloop der vergadering was al even interessant. Het onverwoestbare blok gra niet is er tenslotte in tweëen gespleten en al vorens ze op het kapitalisme te laten verplet teren zullen de twee stukken eerst een poos tegen elkaar laten aanbonkein om te zien, welk' deel zulks 't langst uithoudt. Een spoorwegongeluk bij Wou& in Noord- Brabant met een; trein, die een groot aantal Pinkster-reizigers huiswaarts vervoerde, liep ge lukkig vrij goed af; eenige reizigers liepen! min of meer ernstige verwandingen op, maar, dat telt men niet, als men1 nog onder den indruk is van het vreeselijke spoorwegdrama, dat in. de nabijhei4 van het station te Munchen aan een 30-tal menschen het leven kostte. Erger dan het gebeurde bij Wouw is de brand geweest bij Heerenveen eveneens daags na de feestdagen' waarbij vier kinde ren een prooi der vlammen werden! Dat levend verbranden vain machteloos om hulp schreiende menschen is iets, dat altijd sterk tot onze ver beelding spreekt. Zulke rampen hebban den laatsten tijd nog al eens plaats gevonden en 't is de vraag of het geen zaak voor de overheid is om buiten eene behoorlijke instructie en africhting van de brandwee rom zooveel mogelijk bekendheid te geven aan eenvoudige middelen, die het mogelijk maken om bij brand gevaar zichzelven en anderen te redden. Als 't gevaar plotseling opdoemt, staat 't verstand stil; dan kan me nslechts die dingen uitvoeren die zoo dikwijls en zoo duidelijk voorgehouden zijn, dat ze uit het onderbewustzijn van onzen willoozen geest opkomen. BUITENLAND. De mare van droevige rampen kwam na het Pinksterfeest uit het buitenland tot ons. In Miin- chen kwamen 30 menschen bij' een spoorwegramp om; de bijzonderheden zijn ijzingwekkend. Vol levenslust waren deze menschen gedurende de vrije dagen naar buiten getogen en van eenige hunner zijn de lijken met een laschapparaat be vrijd moeten worden, nadat ze vele uren tusscfien het ijzeren geraamte van versplinterde wagens beknela hadden gezeten. Eu het zoo vaak geteisterde Japan werd weer door een aardbeving en de uitbarsting van een krater geteisterd. Het aantal tiooden is nog on bekend, maar beloopt in ieder geval vele honder den. Wij, Hollanders staan bekend om onze eeu- tvenlaugen strijd tegen de „woedende baren", maar die strijd lijkt ons toch heel wat rustiger van de woedende baren zien we achter onze stevige dijken niet veel dan'het wonen op een vulkanischen bodem en nabij in verraderlijke rust liggende kratermouden. I Met Abd-el-Krim is 't gedaan. Dleze trotsche I heerscher is als een geslagen hond in zijn hok moeten terugkroipen, waar hij zich nu verlaat op de edelmoedigheid van den overwinnaar, j Als men echter overweegt, dat Abd-el-Krim slechts de leider was van eenige moedige, maar ongedisciplineerde stammen en hij toch jaren lang de legers van Franschen en Spanjaarden nu een paar honderd duizend man sterktrotseerdie, dan moet men toch bewondering hebben voor zoo'n weerstand. Maar toch Verheugen we ons om bet einde, want Marokko is gedrenkt met menpclienbloed.... Frankrijk zal verademen door het einde van dit avontuur, maar Spanje? De militaire junta's teerden er op 't Marokko-avoutuur en eên groot deel van het leger vond iu en door den oorlog een bestaan. Of de vrede er niet een... ramp zal worden voor de binnenlandsche rust, valt te bezien. Een buitengewoon respect dwingt de spaarzin van de Russische bolsjewiki af. Zonden zij de vorig eweek een kleine 3 millioen gulden naar de Eugelsche stakende mijnwerkere, in een week tijds verzamelden ze opnieuw een dikke 3 mil lioen voor hetzelfde doel ouder de Russische ar beiders. Als men uu bedenkt, dat de loonen iu Rusland het peil van 1914 nog niet bereikt heb ben, dan slaat de bewondering voor zulken spaar en ondersteuningszin over tot een volstrekt.... on geloof! 'tls natuurlijk de Russische regeering zelf, die achter deze affaire zit, maar terwille vau de diplomatieke betrekkingen met Engeland, lie ver iden Russischeu arbeider als stroopop gebruikt. [Men kan er verzekerd vau zijn, dat het Russische proletariaat, dat al zoo lang ontbering lijdt, met een scheel oog naar de millioenen ziet, die ter- wille van de proletarische wereld-revolutie de grenzen overgestuurd worden. |Men kan den Engelschen mijnwerkers intus schen zoo'n meevallertje niet- misgunnen, al ma ken ze door de aanvaarding hun zaak ongetwij feld minder populair, alsmede door de aanvallen, die hun leiders op de andere Engelsehe vak bonden doen. De staking duurt intusschen verbitterd voort; de pogingen van de regeering om te bemiddelen zijn mislukt en indien er geen verbetering in den toestand komt gaat Engeland ongetwijfeld een economische, financieele en industrieele cri sis tegemoet, omdat het gebrek aan kolen nu met Gaar/s pahje Jk GRENAD/NESAl/5 sgF ft1B„.. reeds- nijpend worit en verscheidene industrieën den werktijd al belangrijk helden moeten inkrim pen. [Wat we iu een vorig overzicht omtrent Polen voorspelden, dreigt reeds bewaarheid te worden. Een der nieuw eministers is er in een gesprek met de pers rond voor uitgekomen, dat het de be doeling van Pilsoedski om voorloo'pig voor een jaartje - we kennen dat al uit de Spaaiischle geschiedenis! de dictatuur uit "te oefenen. De socialisten, die hem op het kussen hielpen, zijn bedrogen uitgekomen, daar de maarschalk niets voor hun ideeën van een democratische hervor ming moet hebben, zij hebben reeds van "hun teleurstelling blijk gegeven. Intusschen is het nog nie tzeker, of vanuit Posen niet een reactio naire beweging ontwikkeld zal worden 'door de regimenten, die generaal Halier daar om zich heen verzameld houdt. In België kwam een regeering 'tot stand uit de drie groote parlementaire partijten, katholieken, socialisten en liberalen. De heeren verzekeren, dat ze zich eigenlijk hee- lemaal niet zoo lekker in eikaars gezelschap voelen - wat we ons levendig kunnen voorstel len maar dat ze elkander toch trouw gezwo ren hebben, tot het gevaar voor de franc geweken is. "VVe vreezen echter, dat bedoeld: gevaar hard nekkiger stand zal houden, dan deze geforceer de broedermin. i Van een man, wiien het geld werd toegeworpen. Men meldt uit [Weesp: Het zal wel niet dikwijls gebeuren, dat iemand, die men oneerlijke bedoelingen eene woning bin nentreedt-, zich het geld, in den Volsten zin des 'woords', ziet toegeworpen. Toch is dit het geval geweest met den inbreker, die op geraffineerd- I brutale wijze de woning vanjden veehouder K. d- H. aau den Korte Muiderweg te Weesp binnen- ging (van inbraak *kon in dit geval feitelijk niet worden gesproken, gelijk straks blijken zal). Genoemde veehouder ging om 4 uur 's morgens zijn woning uit, om het vee te melken. Hij nam daarbij den voorzorgsmaatregel, de buitendeur te i sluiten en den sleutel aan een spijker in een boom j op te hangen. Zijn vrouw bleef nog te bed. Circa i een kwartier later werd zij opgeschrikt, doordat j de deur van haar slaapkamer langzaam geopend werd en een mannenstem haar' toeriep: „Je geld of je leven". Hoewel doodelijk verschrikt, had de I vrouw toch de tegenwoordigheid van geest, uit het bed te springen en de deur dicht te werpen. De bezoeker bleek- echter van vasthoudenden aard te zijn, want even later werd de deur op dezelfde behoedzame wijze geopend, en weer werden de dreigende woorden geuit. Klaarblijkelijk heeft die herhaalde bedreiging de vrouw geheel van haar stu kgebracht, tenminste zij: wist niet beter te dan de goedgevulde geldtrommel uit haar veilige schuilplaats te halen - de boer had haar zeker heidshalve onder de dekkussens gestopt en die buiten de deur naar den onbekenden bedreiger te werpen. 'Tot- goed begrip der situatie dient nog vermeld, dpt het echtpaar d. H. sliep in een opkamer, welke met een trapje van de woonkamer uit t-e bereiken was. De trommel met geld bleek niet al te soliede gesloten te zijn, want bij den val sprong zij open, zoodat de geheele inhoud den veel-eischhnden bezoeker tegemoet rolde. De man schijnt niet lang geaarzeld te hebben, maar heeft zijn zakken zoo vlug mogelijk volgestopt en toen ijlings het huis verlaten. Toen de vrouw, die het gebeurde sterk had aangepakt, hoorde, 'dat de man, die haar voor zijn wreede keus geplaatst had, het huis verlaten had, klom zij het raam van de slaapkamer uit, en ijlde het land in, waar haar man rustig zijn dagelijk- schen arbeid verrichtte. Zoodra deze het alarmee- rende nieuws hoorde, haastte hij zich naar huis, en daar kwam men tot de ontdekking, dat de sleu tel, die de boer aan den boom gehangen had, thans in het slot der voordeur stak. De politie, die on middellijk met het geval in kennis werd gesteld, trok hieruit de conclusie, dat de misdadige - be zoeker zich vermoedelijk in den hooiberg zich verstopt, heeft en van daaruit het oogenblik heeft afgewacht waarop de H. zijn koeien zou gaan melken. Zoodoende zou hij ook in de gelegenheid zij ngeweest, waar de boer den sleutel ophing. Bij onderzoek bleek, dat van het aanwezige geld ruim f 700 vermist werd, een bedrag van ongeveer f200 had de man moeten achterlaten. De dader is intusschen door de actieve Weesper politie in Zuid-Beijerland van zijn "bed gelicht en naar Weesp vervoerd. Hij heeft bekend; het groot ste deel van het bedrag was nog in zijn bezit. Hij was kort'tevoren in een naastbij gelegen boerderij als knecht werkzaam geweest, 't Is de 19-jarige C. T Van het gesto.lene geld was nog f 685 over.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1