NIEUWE Dinsdag 1 Juni 1926 3&e Jaargang NO 64 INTERC. TELEPHOON 52 LAMGEDIJKËft COURANT Uit ons Parlement Parlementair Dtagbaek van Insider. 27 Mei. Het gaf althans eenige afwisseling, dat de Ka mer zich hedenmiddag niet bezig hield met nabe trachtingen over de een of andere begrooting, maar tenminste meer practisch werk deed door het afdoen van een aantal wetsontwerpen. Een van de belangrijkste daarvan was ongetwijfeld; de wettelijke regeling van het autobus vraagstuk. Het beginsel,; dat Ged. Staten de vergunningen zullen verleenen, vonü algemeene instemming; echter bestond er eenige vrees, dat dit stelsel van vergunningen zou worden gebruikt om tramweg- oniderneiningen tegen de concurrentie van de auto bussen te besehermen. Eten ander bezwaar was gelegen in den twijfel of de gtemeenten wel baas zullen blijven in eigen huis, n.l. of deze inter communale buslijnen het eigen gemeentelijk ver keer niet kunnen schaden. Minister v. d. Vegte wist een en ander zoo "bevredigend te beantwoor den, dat de Kamer, hoewei hier veel aan de prac- tijk zal moeten worden overgelaten, haar fiat aan het ontwerp gaf. -Ongetwijfeld te meer tot genoegen van Minister van der Vegte, omdat hij nu eindelijk eens wat kan. uitblazen; in de laat ste weken heeft hij weinig anders kunnen doén dan van de Tweede Kamer naar de Eerste en van de Eerste naar de Tweede Kamer te wandelen om de reeksen van sprekers te beantwoorden. Soms liep het wel eens spaakeen Minister heeft ook maar één lichaam en de beide Kamers kunnen on mogelijk tegelijk de corporeele presentie van een bewindsman eischen! De avondvergadering was weer Han begroo- tingsrede voeringen gewijd, ditmaal over "het mili tair beleid. Vooral hier kon van een eigenlijk de bat geen sprake zijn; de Memorie van Antwoord was onderteekend door prof. van Poyen en van de denkbeelden van Minister Lambooy was der Ka mer niets bekend. Vandaar dat de gedachbenwis- seling uitsluitend vragenderwijze werd gevoerd. Merkwaardig was hierbij de weinig welwillende bejegening van den Minister door de woordvoer ders der christelijk-historische en der anti-revo lutionaire partij. Het liet geen twijfel over, dat de laatste niets wil weten van de z.g. Colijn- sche defensiepolitiek, welke 'het Kabinet nastreeft. Een belangrijke motie was bij deze begrooting aan de orde gestelddie van den heer Dresselhuijs inzake den bijslag bp de pensioenen van de oud- gepensionneerden. De motie werd een jaar gele den ingediend, doch moest tengevolge van de crisis blijven rusten, lntusschen hebben de gepen- sioimeerden niet stil gezeten; de Kamer werd in dien tijd bedolven onder de .verzoekschriften óm toe hvooral de motie te aanvaarden. De voor steller, die reeds geruimen tijd in het 'buitenland om gezondheidsredenen verblijf moet houden, kon de moti eniet zelf nader toelichten en aanbevelen,, maar degenen, die hun hoop op hem hadden ge vestigd zijn niet 'bedrogen uitgekomen. De 'Mi nister toch verklaarde "zich bereid, de motie, met FEUILLETON De Wenteltrap 13) „Niet heelemaal", zei hij met zijn vriende lijken glimlach. ,,Ik ben er zelfs zeker van dat, 2'e het niet heeft gedaan. Maar wat kan ik be ginnen zoolang als u en zij fnij slechts een deel, van de waarheid vertellen? Ik weet, dat u iets uit het tulpenbed heeft opgeraapt, maar u wei gert mij te zeggen wat het was. Ik weet dat juffrouw Gertrude weer naar de biljartkamer terug is gegaan om iets te halen, maar zij wil; niet zeggen wat het was. U vermoedt wat er, met den manchetknoop gebeurd is, maar u wilt het mij niet vertellen. Het eenige, waar ik tot nu toe zeker- van ben, is ditik geloof niet dat Arnold Armstrong de' middernachtelijke be zoeker was die u aan het schrikken bracht, doordat hij, laten we zeggen: een golf-stok, het vallen. En ik geloof, dat toen hij kwam, door iemand hier in huis is binnen gelaten. Wie weet misschien wel door Liddy?" Ik roerde met een nijdig gezicht in mijn thee. Het gevoel voor humor van sommige men- schen schijnt omgekeerd evenredig te zijn aan dfu ernst van hun beroep", zei ik verontwaar digd. „Het gevoel voor humor dat een man heeft juffrouw Inries, is barbaarscher en wreeder dan dat van een vrouw. O, ben ja daar, Tho- toas? Kom binnen". Thomas Johnson stond in de deuropening. HlJ zag er uit of hij zich ernstig bezorgd over, teaakte en plotseling dacht ik weer aan da htech, die ik in de portierswoning had gezien. homas kwam binnen en stond met eenigszins gebogen hoofd strak naar meneer Jamieson te kijken. „Thomas", zei de detective, op vriendelijken t0°n, „ik heb om je gestuurd, omdat ik graag wilde dat je ons eens vertelde wat je op de club. eflten Sam Bohannon gezegd hebt, dan dag' v°or dat meneer -Arnold hier dood gevonden' een kleine wijziging, over te nemen, waarna zij mat algemeene stemmen werd aangenomen. Hat gebeurt niet dikwijls in de Kamer dat een sala ris- of pensioenmotie, en dan nog wel bij acclama tie, wordt aangenomen, maar hier bestond er zeke ralle reden voor! ■28 Mei. De Luchtvaartwet. De algemeene verwachting was, dat dit ontwerp geruimen tijd zou vorderen maar zooais in zoovele gevallen was het ook ditmaal anders. De Kamer is onberekenbaar; wie had tevoren kunnen vermoeden, dat dit ontwerp in enkele minuten zou zijn afgedaan? Veertien jaar is aan dit ontwerp gedokterd, en de vraag ligt voor de hand of het niet eerder in behandeling had 'kunnen komen. Indien de Kamer b.v. eens teven de 'wij'dloopige begTootingsdebatten had wil len onderbreken,? Bij de regeling van werkzaamheden kwam het Voorstel om het handelsverdrag met 'Dluitschland reeds de volgende week in de afdjeelingen te ondfer- zoeken. Maar de Kamer is met de traetaten, welke door Minister van Karnebeak worden overgelegd, zéér voorzichtig geworden. Zij' volgide dan ook Prof. van Gijn, die aan Ide leden wat meer tijd wilde gunnen om zich van de geopperde bezwaren tegen dit tractaat rekenschap te geven. De Ka mer werd hierbij' zeker geleid door de pijnlijke er varing, welke zij met het Belgische tractaat heeft opgedaan. Ook dit. tractaat werd aanstonds in de afdeelingen onderzocht, maar eerst daarna deed de .publieke opinie zich.gelden en werd het verzet in alle lagen der burgerij zóó algemeen, dat de Kamerleden verlegen zitten met hun voorloo'pig Verslag, dat volstrekt geen weerklank vormt van de uitgesproken openbare meening. Vermoedelijk zal de Kamer dit zelf herstellen door te wei geren, het Belgisch tractaat nog1 vóór de vacan- tie te behandelen, en door de heden Verschenen Memorie van Antwoord aan te grijpen als mo tief om het geheele tractaat opnieuw naar de af- deelingen te vèbzenden. En men kan overtuigd zijn, dat alsdan wel een geharnast Voorlóopig Verslag zal Verschijnen! Het verdere gedeelte van den middag werd be steed aan het afdoen van verschillende conclusies op verzoekschriften. Hierbij kwam ten derde male aan de oiide de oude kwestie van de Naardler kwee kers, die schadeloosstelling vragen in verband met de voorbereiding van de militaire inundatie van hun gronden in den mobilisatietijd. De heer D-uijs pakte hierover geweldig uit, hetgteen oud-Minister van Dijk weer aanleiding gaf om met forschi stemgeluid tegen diens aantijgingen te protestee ren, met name tegen de beschuldiging, dat het Departement van Oorlog een belangrijk rapport zou hebben verdonkeremaand. De Minister vond hierin aanleiding om schorsing der behandeling te vragen, teneinde dit. nader te onderzoeken. Bij het afhameren van een der overige conclu sies deed zich een ongewoon incident voor. Een Indisch accountant, de heer Pijper, had zich be klaagd over onrechtmatige belastingheffing en gijzeling toen hij niet wilde betalen. De betrokken werd. Eens kijken. Je bent hier Vrijdagsavonds gekomen om met juffrouw Innes te praten is 't niet? En Zaterdagochtends ben je hier aan het werk gegaan?" Oim den eën of anderen onverklaarbaren re den zag Thomas er merkbaar opgelucht uit. „Jawel, meneer", zei hij. „Dat was zoo, ziet u. Toen meneer Armstrong en de familie weg ging, moesten juffrouw Watson en ik op het huis passen, tot het verhuurd was. Juffrouw Watson is hier al heel lang en zij was niet bang, dus ze bleef in het huis siapen. Maar ik heb het hooren spoken ik heb er juffrouw Innes wel ovier verteld, dus Lk sliep liever in de portiers woning. Toen kwam op een goeien dag juf frouw Watson Bij me en zegt: Thomas, zegt zie, je zult in het groote huis moeten gaan, slapen. Ik ben er te zenuwachtig voor om het nog langer te doen. Maar ik dacht zoo bij me zelf, als zij het te griezelig vindt is het voor mij, ook te eng. We kregen er een beetje ruzie over en het eind van 't liedje was dat juffrouw Wat son 's nachts in de portierswoning sliep en dat ik werk zocht op de club". ,,'Zei juffrouw Watson dat er iets speciaals gebeurd was, waarvan ze geschrokken was?" „Neen, meneer. Ze was alleen maar bang. Verder gebeurde er niets, voor zoover ik weet, tot dien avond toen ik naar juffrouw Innes toe' ging. Ik ten door het dal gekomen langs het pad van het clubgebouw en op diezelfde manier weer naar huis gegaan. Onderweg liep ik bijna regen een man aan. Hij stond met zijn rug naar mij toe en hij was druk bezig met zoó'n èlec- trische lantaarn. Het ding wou niet het ging bet eene oogenblik aan en was het volgende oogenblik weer uit. Toen ik langs hem liep zag ik alleen dat hij in avondcostuum was. Zijn gezicht kon ik niet zien. Maar ik weet, dat het meneer Arnold niet was. Hij was langef dan meneer Arnold. Bovendien zat meneer Ar nold te kaarten, toen ik op de club kwam, zooals hij den heel en dag al had gedaan." „En den volgenden morgein ben je langs dienzelfden weg weer'hier heen gegaan," ging! de heer Jamieson voort. Kamercommissie was van oordeel, dat adressant zich ten onrechte had beklaagfd, en de Kamer vereenigde zich stilzwijgend met deze conclusie. Waarop de betrokkene vanaf die tribune luid keels begon te schreeuwen, dat het Diepartement schurkenstreken had uitgehaald, de Minister valsch'heid in geschrifte had gepleegd en hij, Pijper, daardoor was geruïneerd. D|e Rijksveld wachters haddeïn eeuigen tijd noodig om den ma nifestant te verwijderen, maar intusschen ging de Voorzitter rustig door en sloot eenige oogen blik ken later de vergadering. Rechtzaken VOOR D|EN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 31 Mei. Be juffrouw vcorgoiail uitgeschakeld. De huishoudster van een landman uit Anna Paulowna was op 26 Januari zonder kennisge ving met de Noorderzon uit haar dienst vertrok ken. Zulks met medeneming van eenige beddela- kens en kussloopen. Voor dezen diefstal in dienst betrekking moest Neeltje, die piet bepaald tot de onberispelijken behoort op 19 April terecht staan en werd toen bij verstek, want de juffrouw was niet verschenen, te -druk als zij1 het had met een haar inmiddels geschonken baby, veroordeeld tot maanden gevangenisstraf. ,Tegen dit von nis kwam het meisje in verzet, welk verzet he den de eerst een eenige zaak was, die op de zit tingsnol 'prijkte. Ook thans echter was de in Winschoten ver toevend everdachte niet verschenen,, zoodat het verzet vervallen werd verklaard en de zitting! kon 'worden gesloten. Plaatselijk Nieuws NOORBjSjCiHARW OUDE. De inzameling ten bate van de Vereeniging „Volksonderwijs" in de gemeente Noordscharwou- de heeft opgebracht f 165.75.; een woord van dank aan de milde gevers en vboral aan. de per sonen, die zich met het werk belastten, is wel op zijn plaats. i ZUIB&CH ARW OUDE. Ons fanfarecorps „Kunst na Arbeid", dat aan den Zondag te Sioteriijk gehouden nationalen wedstrijd voor Harmoniegezelschappen en Fan farecorpsen deelnam, heeft daar zijn .ouden roem gehandhaafd, ja eigenlijk nog overschreden. Voor eerst behaalde het den eersten prijs in de eere- afdeeling met 138 'printen, den eersten prijs in den wedstrijd der eerste prijswinnaars met 69V2 punt en last not least den prijs voor het hoogst aantal behaalde punten over het geheele concours, be schikbaar gesteld door de stad Amsterdam. Schit terend was al zoo de prestatie van ons muziek gezelschap, dat een sieraad onder de in dé gemeen te bestaande vereenigingen is, waarop de burgerij- trotsch mag zijn. Het moet voor werkende leden en Directeur, den heer Pranger, een voldoening zijn, als ijver, toewijding en Volharding de wel verdiende belooning vinden in een zoo schitteren den uitslag. Een warme, hartelijke felicitatie voor zoo groot een succes. Z UI DSC HARWOUDEl De heer Jb. Kor ver, tot nu toe vertegenwoordi ger van het Lancfbouwkantoor voor den verkoop van kunstmeststoffen, is als hoofdvertegenwoor diger van de firma Haijtema aangesteld, eveneens in de branche kunstmeststoffen. Nieuwstijdingen „Den volgenden morgein liep ik kings den zelfden weg hierheen, en op de plek waar ik den vorigen avond dien man had gezien, vond ik dit". De oude man gaf iets aan den detective. Meneer Jamieson liet het mij zien. Het was de tweede helft van den manchetknoop Maar meneer Jamieson was nog niet klaar met zijn vragen. Dus je hebt dit op de club aan Sam laten zien, en hem gevraagd of hij ook wist van wïem; idie knoop kon zijn, en wat zei Sam? „Sam zei, dat hij zulke manchetknoopen wel eens had gezien in een overhemd dat van me neer Bailey was meneer Jack Bailey".' „Dien knoop wil ik nog wel eventjes bewa ren, Thomas," zei de detective. „Dat is alles wat ik van je hooren wilde. Goeden nacht". Toen Thomas de kamer uitging, keek me neer Jamieson mij scherp aan. „Ziet u wel, juffrouw Innes" zei hij „me neer Bailey schijnt zich speciaal met deze zaak in te willen laten. Als meneer "Bailey hier dan Vrijdagavond gekomen is met het idee dat hij Arnold Armstrong zou ontmbieten ik zeg] |als hij dat deed, is het dan niet mogelijk, dat hij hem den volgenden nacht, toen hij hem het huis zag binnengaan, tegen den grond heeft geslagen, zooals hij blijkbaar al van plan was?'" „Maar waarom zou hij dat doen?" „O, ik geloof dat men gemakkelijk een reden] zou kunnen vinden. Arnold Armstrong en Johinï Bailey zijn elkaar vijandig gezind geweest van het oogenblik af dat de laatste, als kassier van! die Handelsband, Arnold Armstrong bijna in handen van de politie gaf. En bovendien ver geet u dat ze allebei het hof gemaakt hebben aan juffrouw Gertrude. Bailey's vlucht maakt ook een onaangenamer: indruk. „En denkt u dat Halsey hem geholpen 'heeft (ojm te ontsnappen?" „Ongetwijfeld. Wat kan het anders zijn dan een vlucht? Juffrouw Innes, laten we eens na gaan wat er volgens mij dien avond gebeurd is. Bailey en Armstrong hadden ruzie gehad op de club. Dat heb ik vandaag gehoord. Uw neef nam Bailey mee hier naar toe. "Gedreven door Vergiftigd. Een 67-jarige koetsier, wonende in de Heinsius- ötraat te Leiden, wilde cascara innemen, maar dronk bij vergissing uit een verkeerd flesehje; dat gevuld was met ereoline. In het Academisch' Ziekenhuis is de man aan de gevolgen overleden. Waagflijalzen. iWegens stormweer is te IJmuiden binnengeloo- pen een in Noorwegen gekocht motorvaartuigje,: dat niet langer dan twaalf meter is en de reis moet maken naar Ecuador, waar het gebruikt zal worden voor de schildpadvangst langs de kust. Het scheepje heeft een bemanning van drie koppen, die de reis over den Atlantischen Oceaan hopen af te leggen in zestig dagen. Auto ongeluk. Een der auto's van ie N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken, die Vrijdagavond van Antwerpen naar 'Eindhoven terugkeerde, is, naar de „N. R. Ct." meldt, tusschen Leuven en Diest tegen een boom gereden. In de auto zaten de heeren P. Staal, onder-directeur van genoemde fabrieken, ir. Eürstner, A. de Broekert, Hofkamp en ir. Bou ten, allen verbonden aan de Philipsfabrieken. Dte chauffeur was K. Haman. Dteze en de heer De Broekert 'schijnen nog al ernstige verwondingen gekregen te hebben; zij zijn althans naar het zie kenhuis te Leuven overgebracht. Eten paar an dere inzittenden zijn licht gewond. Weer een auto-ongeluk bij' Zeist. De electrische tram van de O. Si. M„, die 4.25 van station Driebergen naar Zeist was vertrok- j ken, heeft Zondag bij den Oidijkerweg een auto j gegrepen en als een kaartenhuis in elkaar gedrukt J Dr. Hobbel uit Utrecht kwam met zijn Ohe- - vrolet van den Odijkerweg en wilde links den - Driebergschen weg oprijden in de richting Zeist, toen onverwachts de tram a^n 'kwam rijden die door een hooge dooriihaag door dr. Hobbel, die 1 chauffeerde, niet was opgemerkt. Die auto werd gegrepen en na eenige meters te zijn meegesleurd, tegen het hekwerk van een villa in elkaar ge drukt. y' Wonder boven wonder werden slechts dr. .Hob bel en het zoontje aan het hoofd verwond. Met de verwonden zaten in de auto mevr. Hobbel, nog een tweede zoontje en een tweetal kennissen uit Maassluis. Toen de politie na enkele minuten per auto ter»plaatse kwam, moesten nog drie in zittenden tusschen de brokstukken wordiejn uit gehaald. i jaloezien en krankzinnige woede volgde Arm-: strong hen, langs het voetpad. Hij kwam in deni oostelijken vleugel binnen, misschien heeft hij; geklopt en is hij binnengelaten door uw neéf. Toen hij nog maar net 'in huis was, is hij dood- geschoten door iemand die op de 'wenteltrap stond. Na het schot hebben- uw neef en "Bailey dadelijk het huis verlaten en zijn naar de garage! geloopen. Zij zijn door den zij-ingang verdwe nen, waardpor niemand hen gehoord heeft en' toen u en juffrouw Gertrude beneden kwamen; was alles rustig." „Maar wat Gertrude vertelde..." stamel de ik. „Juffrouw Gertrude kwam pas den volgen den morgen met haar verklaring. En die geloof ik niet, juffrouw Innes. Het is een verhaal van een slimme en verliefde vrouw." „En wat 'er vanavond gebeurd is?" „Misschien brengt dat een heele ommekeer in mijn opvatting van de zaak. We moeten tenslotte alles in aanmerking nemen. W-e kun nen bijvoorbeeld terug komen op die gedaante op de veranda; als het een vrouw was, die u dien avond door het raam heeft gezien, kunneni we met heel andere veronderstellingen begin nen. Of misschien brengt de verklaring van meneer Innes ons op een nieuw spoor. Het is mogelijk dat hij op Arnold Armstrong heeft geschoten omdat hij dacht da,t het een inbreker was, en toen, uit angst voor wat hij gedaan had, gevlucht is. In ieder geval ben ik er van over tuigd, dat het lijk hier was toen "hij vertrok. Meneer Armstrong is van de club weggegaan zoogenaamd voor een wandeling in het maan licht, om ongeveer half twaalf. En om drie uur viel het schot". Ik begreep er niets meer van. Het scheen; mij toe dat er dien avond veel belangrijke din-, gen gebeurd waren én dat ik er geen ophelde ring in kon brengen. Was Gertrude in den, waschkelder gevallen? Wie was denman op de oprijlaan bij de portierswoning en van wie was: de tasch die ik daar gezien had? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1