van een reis door Spanje. Telegrammen. Nieuwstijdingen Oudkarspel. Benoemd tot Burgemeester der gemeente Oudkarspel de Heer A. J. WIJNVELDT, Afdeelings- chef ter Gemeentesecretarie te Zaandam. Veilings-Weekoverzicht Marktberichten voorstellen, die ook aan eein deel der tandtech- 1 nici een eenigszins beperkte uitoefening van I de tandheelkunde wilden toestaan. Desniette genstaande heeft de Kamer zich met die voor- stellen vereenigd. Maar het zou wél kunnen, dat zij er thans spijt van heeft niet naar de raad gevingen der tandartsen geluisterd te hebben. Want de regeering schijnt daarover bleken allen in de Tweede Kamer het eens de wet te hebben toegepast op ee nwijze, die niet alleen ai flagranten strijd is met de bedoeling der wet, maar ook voor de volksgezondheid een ernstig' gevaar moet opleveren. En het was voor min. Slotemaker de Bruine ongetwijfeld een hoogst onaangename taak deze toepassing van zijn voorganger voor wiens rekening zij zoo goed' als geheel kwam - te verdedigen en zooveel mogelijk goed te praten, toen mevrouw De VriesBruins hierover interpelleerde. De ont stellende lichtzinnigheid, die mevrouw De Vries< dan ook in zijn antwoord meende op te merken, zal wel voor een groot deel op rekening mos ten gesteld worden van de moeilijkheid, waar uit hij zich moest uitpraten. Inplaats van de 20 vergunningen aap tandtechnici, waarvan de re geering in het debet over het ontwerp gespro ken had, waren er bijna 160 uitgereikt en daar onder aan personen vajn 25 jaar, die dus in 1913, op welk tijdstip de tandtechnjcus, wildej hij in aanmerking komen, de volledige tand-, prothese moest uitgeoefend hebben, nog maar, 13 jaar waren. Een $rietal moties bedoelden^ dan ook het misnoegen van de Kamer ovep deze handelwijze der regeering uit te drukken. Die van mevrouw De Vries sprak, evenals die van den heer Beumer, de overtuiging uit, dat de wet niet in overeenstemming met haar letter, en geest was uitgevoerd, maar moodigde boven dien ook -de regeering nog uit maatregelen, zoo noodig in den vorm van een nfeuwe wet, te nemen, waardoor die gevaren voor de volks gezondheid zooveel mogelijk worden wegge nomen. Deze uitnoodiging drukte wel dein! wensch der Kamer uit, want ook de heer Beu mer had van een spoedwet je gesproken, die de uitgereikte bewijzen zou intrekken. Maar de meerderheid wilde hierin blijkbaar de regeering vrijlaten en verwierp daarom de motie-De Vries, terwijl ze die van den heer Beumeti goedkeurde. Ook de motie van den heer Oud, als de meening der Kamer uitsprekende, dat- de verantwoording van den minister onvoldoen de was geweest, werd verworpen. Bij de behandeling der conclusie op een ver zoek om schadevergoeding door kweekers te Naarden, wegens door innundatie-maatregelen ingediend, bleek de betrokken minister de heer Kan zelf aan het voldoende van zijin verantwoording te twijfelen; hij vroeg althans uitstel om de te berde gebrachte meeningen nog eens te toetsen. Het was er dan ook vrij heftig toegegaan. De minister was begonnen te verklaren, dat de gronden door de innüdatie niet hadden geleden en de kweekers op scha devergoeding geen enkel recht hadden. Maar daarop was de aanval van den heer Duys ge volgd, die de regeering verweet zelfs met ver- valschte cijfers gewerkt te hebben. En hoewel ook de vroegere minister van Oorlog nog de regeenng en Betrokken officieren trachtte te verdedigen, bleek de Kamer maar matig ge rustgesteld. Ook over de oorzaken van het vergaan van den loodsschoener „Terschelling", waarover de heer Oud interpelleerde, bleek de geruststelling niet heel groot. Blijkbaar had de Raad voor de Scheepvaart geen onderzoek ingesteld, omdat de Scheepvaartinspectie daartoe geen voorstel had gedaan. Maar de heer Oud was niet zeker, dat het onderzoek van de door den minister in gestelde commissie dezelfde waarborgen van deugdelijkheid bood. En hij vroeg tenslotte de motor-loodschoeners door stoóm-loódschóeners te vervangen en vast te stellen, dat alleen de loodsschipper na overleg dan met het personeel over de terugkeer naar de haven beslist. Die bevoegdheid bleek trouwens den schipper al te hebben, alleen moest hij aan zijn chef de re den opgeven. Naast deze interpellaties en conclusies heeft de Kamer nog de Oorlogsbegrooting en enkele ontwerpen, waaronder dat tot wijziging van de Wet op het middelbaar onderwijs, van art. 20 der Invaliditeitswet en van de wet op de open bare middelen van vervoer behandeld. De behandeling der begrooting bracht den wensch naar vermindering der kosten, die alleen door vermindering der bewapening te verkrij- 'gen zou zijn, naar voren, omdat men 59 millioen voor Oorlog te veel vond. Bij de bespreking van de wijziging der Invaliditeitswet diende de heer Van Dijk een amendement in, om het' bedrag door het rijk te storten op de in 1924 en 1925 vastgestelde som wilde houden, dat hij op verzet van den miinister, die het bedrag op 17 millioen wilde houden, weer introk. En bij de behandeling van de wet op de openbare middelen van vervoer, waarmee hier speciaal de autobussen bedoeld zijn, werd gesproken over de noodzakelijkheid om de Concurrentie ook met andere middelen van vervöer, niet ge heel vrij te laten en alleen aan kapitaalkrach tige ondernemingen- vergunning voor autodienst te verstrekken, over uniforme keuring en de bevoegdheid der gemeentebesturen ten opzich te van intercommunale lijnen, terwijl de heer Van Braambeek een amendement om door een algemeene mahtregel van bestuur ook voor schriften omtrent leeftijd, geschiktheid enz. van chauffeurs te doen geven, zag aangenomen. De Eerste Kamer is intusschen doorgegaan Plet het aannemen van begroetingen. Bij de be handeling van de Waterstaatsbegrooting kwam eens het vergaan van de loodsschoener .Terschelling" ter sprake en' pleitte de heer Smeenge voor de verbetering van allerlei wa terwegen. En de begrooting van Arbeid deed aeii heer Wibaut dien wensch uitspreken, dat de regeering meer bijslag zou geven aan ge beenten voor dekking van de exploitatiekosten- van arbeiderswoningen en meer woningvoor schotten aan vereenigingen, waar de dekking der exploitatiekosten verzekerd was. XHL In zoo'n week is Sevilla op zijn best, op zijn mooist, op zijn kleurrijkst. Een klein eind bui ten de stad, op het veld van San Sebastiaan, in de onmiddellijke nabijheid van de beroemde sigarenfabriek waar lang nie't alleen mooie, Carmen's werkzaam zijn is de eigenlijke, markt. Rondomheen zijn tenten en tentjes ge bouwd, gedeeltelijk voor vermaak en lafenis, maar voor een even groot deel om te kijken. Clubs en vereenigingenhebben hier hun loka len, waar de leden in die week samenkomen. De straten zijn versierd's avonds zijn er vuur werken; des middags zijn -er regelmatig stie rengevechten. Des ochtends bezoekt men de markt, maar tegelijk paradeert men voor de oogen der toeschouwers. Dan ziet_men, dat de dndalusiër een geboren ruiter is; dat zelfs bij de jongens mensch en paard schijnen te zijn samengegroeid. Het ïs zoo'n mooi gezicht die lange stoeten van Andalusische ruiters, gekleed in den regel met het witte vest en met den groo- ten breedgeranden sombrero op het hoofd, te zien voorbijgaan. Het is zoo 'n mooi gezicht ook des middags, hetzij voor, hetzij na afloop van het sierengevecht, de parade te zien van' de dames, die in hun kleurige en kostbare sjaals, in rijtuig of auto een ritje maken. Als vreemdeling vooral kan men niet moe- worden hier naar te kijken. Maar men bedenke zich wel, dat men dan Sevilla ziet op z'n best. Hoe wel overigens, het is niettemin een mooie stad met een paar prachtige, geheel Oostersch aan gelegde parken, waar men zich in heerlijke rust kan terugtrekken. Drie bouwwerken zijn er, die in Sevilla in het bijzondeer de aandacht vragen. Ze staan bijkans dicht opeen, zoo dicht zelfs, dat het moeite kost de Kathedraal van de Giralda té onderscheiden. De Kathedraal in Sevilla doet z-eker niet onder voor die in Grenada, al zijn haar afmetingen geringer dan die in Toledo, en al is wellicht haar versiering niet zoo rijk als in de Kathedraal van' den Primaat der! Spaansche kerk wordt aangetroffen. Maar toch, wat een stemming gaat er ook van de Kathe draal van Sevilla niet uit; hoe aangenaam is het niet hier rond te dolen in de breede gangen, langs de afzonderlijke, rijk met kunstwerk ge stoffeerde kapellen, tusschen de reusachtig dik ke pilaren door. Het schijnt, als vormt de Gi ralda, overblijfsel nog uit den Moorschen tijd, een geheel met de Kathedraal, als in de be roemde toren van deze Giralda, een der torens; van het kerkgebouw. Toch is het geenszins' zoo, en de kenner van architectuur ontdekt het vrijwel direct. Wil men 'een mooi gezicht hebben op Sevillaf tot ver over de Gudalquiviei' toe, die van Sevilla rechtstreeks naar zee leidt, wel men bestijge de ruim 60 meter hooge Gi ralda. Men blikt dan vanzelf neer op het Al cazar, -een der mooiste, naast Segovia en To ledo, die Spanje heeft. Het Alcazar is in den' regel het oude Moorsche paleis, maar in Sevilla heeft het met den Moorschen tijd weinig of niets te maken. De Spaansche Koningen heb ben het zich in Oosterschen trant laten bouwen het rijk laten stoffeeren en ingericht als gold het, althans gedeeltelijk, voor een "Öostersche-nj vorst. De Koning houdt er verblijf telkenmale wanneer hij in Sevilla komt, wat overigens niet zoo heel veel is. De zalen zijn ruim en prachtig;! de tuinen zijn een paradijs gelijk. Ja waarlijk', Sevilla, dat een kronkelnet is van nauwe stra ten, waarvan men zou meemein, dat er bijkans, geen auto door kan1, is een heerlijke stad. Heerlijk ook reeds daarom, wijl, al staan de huizen schijnbaar dicht opeen gebouwd, er toch veel ruimte tusschen alle deze huizen is. Ruim te, die benut is voor deen aanleg van 'kleine tuinen en hoven; ruimte, die gebruikt wordt voor Patio's, niet minder mooi en frisch aange legd dan in Cordova het geval is. Wie meent, dat het verkeer in de straten van Sevilla, warme; zuidelijk Spaansche stad, min of meer benauw end moet werken, wel hij heeft maar een kijlcjej te slaan in deze hoven, en hij 'weet beter. Wanneer Sevilla in den loop der laatste jar en haar vroegere beteekenis als handelsstad -eenigszins herneemt, dan is dit mirn of meer ten, koste van Cadiz. Cadiz is de aangewezen ha venplaats van zuidelijk Spanje. Het is het altijd' geweest en Cadiz heeft zich, stichting der Car-- thagers, zoowel onder de Romeinen als onder, de Mooren in veel bloei mogen verheugen. Diev bloei duurde voort ook onder Spaansche heer schappij, totdat in het laatst "der zestiende eeuw de Engelschen Cadiz in bezit namen, het plun derden en zijn rijkdom als met één slag in, verval deden overgaan. In den loop der acht tiende eeuw echter is Cadiz weer rijk gewor den, en wie het niet reeds wist, zou het maar al; te gemakkelijk kunnen concludeeren uit de pa leisachtige huizen, die hier bij menigte wordeqi aangetroffen. Er is meer dani één straat in Ca-* diz, nauw -en ietwat somber, die door de huizen-, rijen herinnert aan de Via Dor ia iin Genua. Groote instellingen waren hier gevestigdschat rijke handelslieden- woonden hier, maar van dat alles is weinig meer over. Cadiz staat in het moderne Spanje bekend als het brandpunt van radicalisme, en na 1823, toen de afvallige; Cortez er met Fransche wapenen tot inkeer moest worden gebracht, zijn er langp tijden-' geweest, waarin de Spaansche regeering zel den of nooit een goéd oog had op Cadiz. Daar tegenover staat echter, dat geen stad juist meer, standbeelden kent voor liberalen en radicale staatslieden als Cadiz. De stad zélf is eigenlijk een eiland, een klein eiland, aan drie zijden door den Atlantischen Oceaan, aan een zijde zijde door de prachtige ruime golf. van Cadiz bespoeld. Een landtong van; ongeveer vijf mijlen, gaans, zóó smal, dat spoor- en rijweg er nauwe-- lijks plaats naast elkander vinden, verbindt- Cadiz met het vaste land; vormt zijn sterkté en tevens zijn zwakte. Cadiz kan zich niet uitbreiden; geheel de te bebouwen ruimte is vol. Men kan 'hier buitengewoon aardig wan delen door de nauwe straten, over de vele plei nen, maar in- het bijzonder rondom Cadiz,, langs d-e met vele forten voorziene wallen, waarvan er een zelfs naar Primo de Rivera is, genoemd. De Kathedraal in Cadiz is niet groot, en niet bijzonder; een der kloosters bevat het laatste werk van Murillo, gelijk Velasquez uit Sevilla afkomstig, en wiens beste schilderijen overigens in het Museum te "Sevilla zijn opge- bqrgen. Cadiz moet wel het mooiste zijn, wan neer het met zijn witte huizenrijen voor den be zoeker, die het vanuit zee/nadert, als uit het. wqter oprijst. Maar wie er zoo dicht bij is, moet zeker niet verzuimen het te bezoeken. Van Cadiz gaat, bijna geheel langs de kust, een goede weg naar Algeceiras, gelegen recht tegenover Gibraltar. Dien weg gaande, komt men tot de overtuiging welk een kleine breedte Spanje van Afrika scheidt; hoe zeer het niet te verwonderen valt, dat, vooral in Andalusië, een Oostelijlo stempel op Spanje is gedrukt. In Algeceiras bevindt men zich recht tegenover, de sterke rotsvesting Gibraltar, die door de. Engelschen is veroverd en behouden, omdanks; alle ingespannen belegeringen. Hier in dez© sterkste natuurlijke vesting, die de wereld zich denken kan, zit Engeland; het richt zijne ver dediging zoowel tegen dèngene, die den door gang der Middellandsche Zee als den weg tot de rots vanuit Spanje zou willen forceeren. Ware Cadiz later in Engelsche handen geval len, wellicht had Engeland het niet zoo spoe dig verlaten en ware het een tweede, niet min der gevaarlijk Gibraltar geworden. De ligging, van Cadiz leent er zich uitnemend toel komst van de Koningin speelde de Marine- Kapel uit den Helder het Wilhelmus, terwijl de menigte juichte. Toein de Kon. Familie het paleis had betreden, werd de standaard gehe- schen en weldra verscheen het Koninklijk gezin op het balcon. De muziek speelde nogmaals het Volkslied en de menigte juichte herhaalde lijk. Onmiddellijk daarop begon'de audiëntie voor militairen. Des avonds is de Wagnervoorstelling door Prins Hendrik en Prinses Juliana bezocht. Zondagmorgen woonde de Kon. Familie in de Nieuwe Kerk den jeugddienst bij; voor ganger was ds. M. J. de Vrijer, die eene predi king hield naar aanleiding van Joh. 10. De kerk was vol. Wegens het slechte weer kon de groote rij toer niet plaats hebben. Maar het bezoek aan het Heunans-diorama en het 'Aquarium ging wel door en in gesloten auto's vertrok om half drie de stoet langs den koristen wag naar de Plantage Middenlaan. Tegen half 4 reed de Koninklijke Familie weer naar het Paleis terug. Slechts op den dam en bij het Aquarium waren eenige honderden belangstellenden, die de Vor stelijke Personen afwachtten. Valsclie bankbiljetten. Donderdagmiddag kwam een Italiaan op een wisselkantoor aan den Noord-Blaak te Rotterdam om twee 5-pondafciljetten te wisselen. De bedien de trok de -echtheid van de biljetten in twijfel en verzocht den Italiaan even te wachten. Terwijl de bediende de recherche opbelde, liep de Italiaan het kantoor uit. Die bediende volgde hem en wees hem even later aan een agent. Deze hield den Ita liaan, die de 46-jarige V. G. uit Catania bleek j te zijn, aan. Op hem werden de twee biljetten ge- J vonden, die inderdaad valsch bleken te zijn. De man vertelde, de biljetten van een hem onbekend I man gekregen te hebben. Vermoed wordt, dat de biljetten nog afkomstig zijn van vervaardigers j van valscbe bankbiljetten, die eenige jaren gele den in het buitenland gewerkt hebben. In '24 zijn enkele van hen gearresteerd en veroordeeld. Een bttschwachter aangerand. Toen de, boschwachter Vermonden uit Princen- hage zich Vrijdagavond omstreeks 8 uur, nabij het Huis ten Bosch op den weg PrinoenhageE,t- ten, onder de gemeente Eitten, bevond, werd hij plotseling door twaalf mannen van het Heike aangevallen. Zij begonnen den boschwachter on middellijk met straatkeien te gooien. Vermonden loste eenige schoten in de lucht, maar het hielp niet. Inziende, dat hij doof het groote aantal aan vallers het onderspit zou moeten delven, vlucht te hij het Huis ten Bosch binnen, van waaruit om hulp werd getelefoneerd. Onder tusschen koelden de aanvallers hun woede op het huis, dat zij zoo danig met steenen bombardeerden, dat Verschil lend eraiten werden vernield. Een rijwiel, dat te gen den muur van het huis stond, werd totaal stukgeslagen. Vermoedelijk vreezencLe, dat er hulp voor den boschwachter zou komen opdagen, zijn de aanval lers daarna afgetrokken. Bij de Algemeene vereenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Neder- lland is thans in totaal f4.449.008 ingekomen. De 100.000 uit de Staatsloterij is ditmaal te Leiden gevallen. Een groepje van 25 brieven bestellers was de gelukkige houder van een half lot zoo-dat elk hunner f1700 kreeg uitbetaald. Een oplidhter geknipt. Te Delft is een berucht oplichter uit Haarlem geknipt. Als heer presenteerde hij: zich Woensdag avond, laat bij den heer van V. aan het Vrouwju- tenland, wiens adres hem mede door den pastoor van de St. Jozefskerk zou zijn aanbevolen. Hij' gaf voor, dat hij in het patronaatsgebouw aau -d9 Voorstraat een tentoonstelling van oude kerkelijke kunst wilde organiseeren, doch daar voor had hij dien eigen avond nog een cautie noo dig van f60, waarvan de helft in zijn bezit was. Door omstandigheden hadden enkele andere aan bevolen adressen nog geen beslissing kunnen ne men.- Geïnformeerd kon worden bij kapitein v. E. Omdat er met de regeling van. de expositie nog aardig wat te verdienen viel, doch vooral omdat het heerschap zoo uitstekend van plaatselijke toè- standeu o-p de hoogte bleek, leende de heer v. V. den man f 30, waarvan een geteekend bewijs werd' gegeven. Donderdagmorgea kwam de koster van de St. Jozefsker kinformeeren of v. V. ook met het vreemde bezoek was vereerd geweest. Hij zelf had de zaak niet vertrouwd en was er niet inge vlogen. De kunstschilder de heer J. v. d. H., die ook als slachtoffer was uitverkoren geweest, doch er niet was ingeloopen, kwam even later meededen, dat de oplichter reels in' het politiebureau was opgesloten. V. d. H. had nl. informaties inge wonnen bij de geestelijkheid der St. Hypolitus- kerk en had daarop de politi egewaarschuwd. Nar lang zoeken was de delinquent door de reeherehe in een hotel van zijn bed gelicht, uit een juist bij de politie ingekomen brief bleek dat men een berucht oplichter uit Haarlem had ge knipt .D-e heer v. V. kreeg zijn geld nog terug, aangezien de man het nog in zijn bezit had. Het Kon. bezoek aan Amsterdam. De Koninklijke Familie is Zaterdagnamid dag per trein uit Apeldoorn te Amsterdam aan gekomen voor haar jaarlijksch bezoek. Toen de Koningin aan het Centraal Station waar verschillende autoriteiten zich bevonden, was "Uitgestegen, werden Haar en de Prinses bloemen aangeboden. Bij het verlaten van "bet station klonk een daverend hoera uit de dichte menigte, dat zich voortplantte langs het volle Damrak naar den Dam. Het Kon. rijtuig werd voorafgegaan en gevolgd door een escorte huzaren. Reeds lang voor de aankomst van de Kon. Familie had zich een groote menigte op den Dam verzameld. Voor het paleis was de eere- wacht betrokken door de Mariniers. Bij de In deze week werden zoowel, oiide als nieuwe roduepten geveild. Te Noordscharwoude was ér Donderdag nog aanvoer van uien (waarschijnlijk de laatste wel) die in de buurt van f10 per 100 Kg. kon opbrengen. Het marktbestuur te Broek op Langendijk maakte bekend dat er vanaf Vrij dag dagelijksch veiling zou zijn van nieuwe aard appelen. En inderdaad werd er, ondanks de tegenslagen in het gewas en de koude, op dien dag 28 Mei reed» door 16 bouwers een kwantum van 2700 Kg. aangevoerd, welke voor 16 a 241/2 cent per kilo van de band gingen, terwijl drielingen van 811 oent opbrachten. Of het besöhot of wel den prijs niet is meegevallen voor deze eerste aardappelen was inderdaad deze prijs geen mee valler maar Zaterdag was er slechts 270 Kg., en w-erd f 19.90 per 100 Kg. gemaakt voor de grooten en f10.50 voor de drielingen. Intusschen is met de nieuwe producten een aan vang gemaakt. Aanvoer van beteekenis mag* ech ter nog niet verwacht worden, want de noodige warmte, zoo gewenscht voor den groei, blijft steeds'uit. Hoofd pij n tabletten werken ferstond. Glazen Buisje fiOct.Bii Aooth.en Drogisten LANGEDIJKER GR O ENTEjM ARKT. 31 Mei. 3450 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 16.60 19.50, drielingen 10.6011.40. 1 Juni. 7500 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 13.70 1^.60, drielingen 10.6012.10. NOORDERMARKTBOND. 1 Juni. 700 Kg. uien, 6.—, drielingen 3.30. ALKMAAR. 28 Mei 1926. Aanvoer: 197 stapels, 220180 Kg. Fabriekskaas. Kleine met merk 47.zon der merk 43.Commissie met merk 45.50. Boerenkaas. Kleine met merk 49.zonder merk 47.Commissie met merk 45. Handel goed. ALKMAAR. N. V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. 29 Mei. Aanvoer 157000 kipeieren: 5660 Kg. 5.— —5.70, 60—64 Kg. 3.80—6.60, bruine 5 90— 6.60. Aanvoer 35000 eendeieren 4.90, alles per 100 stuks. ALKMAABSCHE EXPORTVEILING. 31 Mei. Asperges dikwit B0.74.dikblauw 45. 59.wortelen 13.2019.80, uien 2.105.10 rabarber 12.80—28.10, radijs 4.20—7.80, alles per 100 bos, bloemkoql 32.46.2e soort 20. - 30—, kropsla 1.50—4.40, komkommers 12.10— 17.20, alles per 100 stuks, aardappelen 16.20— 18.80, postelein 15.20—, spinazie 8.70— 20.60, alles per 1,00 Kg. aardbeieh 1.75—2.04 per kilogram. ALKMAAR, 31 Mei. Veemarkt. Aanvoer 21 koeien f265—415, 10 vette kal veren f60—110, per kilo fl.10—1.5Ö, 66 nuch tere idem f1030. AMSTERDAM. 31 Mei. Andijker muizen 13.14.Andijker kleine muizen 8.409.80, Zeeuw, bonten 4.505 75, Z. blauwen 4.505.Zeeuw, bravo's 4.254 75, Zeew. reustar 4.4.50. Friesche borgers 3 3.50, Friesche bravo's 4.505.Frieache red- star 4.104.50, Friesche bonten star 4.755—, Flakkeesche roodstar 4.254.50, Flakk. bravo's 4.255.Zomer malta 17,2518.50

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3