NIEUWE Donderdag 8 Juni 1926 36 e Jaargang Buitenlandsch Overzicht Rechtzaken Uit den Omtrek. Wat er om ons heen gebeurde Nieuwstijdingen NO 66 IMTERC. TELEPHOON 52 LANGERIJOR courant Na/druk verbóden. Herinneren we ons nog dat gedicht van 'Ter Haar en geschreven naar aanleiding van de onder werping van den Aigerijnschen emir Abd-el-ka- der, die eindelijk den strijd om de onafhankelijk heid tegen de Fransche indringers moest opgeven: Getemd is de leeuw, die, als schrik der woestijnen, Zoolang om zijn prooi heeft gebruld. Bizonder mooi was het niet. Maar het sprak niettemin tot ons om de tragiek, die wij: erin voel den en waaraan we, laten we het maar eerlijk zeg gen, ons eigenlijk een klein beetje mee schuldig voelden. Want, nietwaar, wij doen het allemaal, wij 'Europeanen, en wij meenen, dat het ons goed recht is. Steunende op onze kanonnen en mitrail leurs, tegenwoordig vooral op onze vliegtuigen, op onze macht en onze handigheid om te vernie len, 'zetten we andere vólken in Azië en Afrika den voet op den nek. Ein wanneer ze zich uit natuurlijke vrijheidsdrang tegen deze behandeling verzètten, schelden we "hen als opstandelingen of bandieten. Er is in Noord-Afrika, opnieuw een leeuw ge temd, een minder grootseh, minder machtig wel licht dan Abd-el-kader eens was, maar een, die, als dezen, vocht voor de vrijheid en onafhankelijk heid van zijn land en zijn Arabisch volk. Dezer dagen is hij zich als gevangiene aan de Fransche voorposten komen aanmelden. Bandieten-hoofd man? zeggen de Franschen. Maar wanneer ze zelf dergelijke bandieten-hoofdmannen hebben, Je anne d'Arc was er een van, richten ze er honder den jaren later er nog standbeelden voor op. Ze zijn daarin niet anders dan wij en anderen. De wereld is voor de blanken, zoo redeneeren, en voor de Mongolen, voegen we er wat zachtjes bij, omdat we de Japanners niet aan kunnen. En wie zich tegen de conclusies dezer redeneering 'ver zet, hangen we als een misdadiger op., of, als we heel goedig willen doen, verbannen hem 'naar ee noord, waar hij ons geen kwaad meer kan doen. Abd-ei-krim, die zich thans aan de Fransèhen heeft over gegeven, zal het ergste wel misloopen. Men spreekt er van hem op Corsica op te sluiten^ waar 'hij zich aan de groote Corsicaan kan 'her inneren, die niet alleen zwakke volken, die voor onze oorlogsuitrusting geen portuur zijn, 'maar meer dan half Europa aan de Fransche macht onderwierp. Hij' komt er dus maar weinig slech ter af dan wanneer hij eenige tijd geleden op de Fransche voorwaarden was ingegaan. Maar zijn volk wordt ongetwijfeld de dupe van deze kort zichtigheid, die het de laatste Jeans ontnam. 'Want van zelfbestuur van het Rif, zal nu wel geen geen sprake meer zijn. Franschen en Spanjaarden zullen zich gelukwenschen met dit fortuintje en het Rifgebied verdeelen en bij hun zóne indeelan, al blijft het dan in naam onder het gezag van den Marokkaanschen sultan. Dit buitenkansje heeft trouwens voor hen nog een ruimere be teekenis, dan det het hun het on betwist gezag ook over Noord-Marokko verzekert en het gevaar, dat de Rifkabylen bleven leveren, althans voorloop ig afwendt. Zoowel voor het Spaansche directorium als wellicht voor het mi- nisterie-Briand wende dit Marokkaansch fortuin tje nog een ander gevaar af. Het Marokkaansche avontuur was al sinds jaren een voortdurende be dreiging voor iedere Slpaansohe regeefing en ook het directorium van Primo de 'Rivera, dat aan den onfortuinlijken loop van dit avontuur groo- tendeels zijn ontstaan dankte, begon die bedrei ging den laatsten tijd steeds duidelijker te voelen. De thans met behulp der Franschen behaalde overwinning moet het een nieuwe en betere kans bij! het volk geven. Ook Briand's kansen zullen allicht door dit succes stijgen, al zal dan 'wellicht de invloed ervan minder ver reiken. Die Franschen hebben nog andere zorgen dan Marokko, die hen «ogenblikkelijk wel het allermeest in beslag ne men. Maar voor het wegnemen dezer Tinantiëele zorgen moet ook het Marokkaansch succes zijn groote nut hebben. Fn dit te eer, nu odk in Syrië de Fransche wapenen niet onfortuinlijk zijn ge weest en er de onderwerping der opstandige Droe- zen van nabij iu 't zicht komt. Van een dergelijke onderwerping schijnen de Rngelsche mijnwerkers nog niet te willen weten. Maar wél beginnen ze een neiging te toonen om bun pnverzoenlijk standpunt te verlaten en een oplossing te zceken van het langdurig conflict. Ook de vroegere secretaris van hun bond, Frank Hodges, thans secretaris van den internationalen mijnwerkersboncl, heeft een bemiddelend voorstel godaan. Hij wil de nationale overeenkomst van 1924 met haar nationale minimum-peroentage rim Vs prooent boven het standaardloon voor vijf Jaar handhaven, maar de werktijden met een half uur Verlengen. Die regeering zal dan de aanbeveling van de bolencommissie voor reorganisatie van het bedrijf moeten uitvoeren en financiëele hulp voor de goedgekeurde plannen voor zoo'n reorganisatie verschaffen. De houding door "de mijneigenaars tegenover de regeeringsvoorstellen aangenomen, ban niet Veel hoop geven op aanvaarding van dit Voorstel van werkgeverszijde. Maar bet is ook zeer de vraag of de mijnwerkers met een dergé- I lijke verlenging van den arbeidstijd, waartegen j ze zich steeds hardnekkig verzet hebben, thans I genoegen zullen willen nemen. De overwinning eloor de arbeiderspartij bij een tusschentijdsche verkiezing voor het Lagerhuis behaald, kan hun ae illusie schenken, dat het land de houding, <loor de arbeiders tot nu toe in het conflict aan genomen, toch niet zoo hardgrondig veroordeèlt, als ae regeering het voorstelt. Die regeering zal zelf trouwens van den uit slag dezer verkiezing allicht hebben opgekeken. Ein 'het zal voor haar zaak zijn de beteekenis er van niet geheel te miskennen. Wil ze het volk niet geheel tegen zich innemen, dan zal ze moe ten trachten de mijneigenaars van hun halsstar rige cm verzoen] ijk'hei tt af te brengen én een schik king tusschen de strijdende partijen tot stand te brengen. 1 Voor een schikking schijhen ook de elkaar be strijdende partijen in Polen iets te gaan voélen. Zelfs een deel der rechtsche partijen wil den strijd tegen Pitsudski niet tot het uiterste voe ren. Ein wanneer ze dan al niet'met Pilsuiiski's candidatuur voor het presidentschap der repu bliek, door de partijen van links gesteld, genoegen zou willed nemeu, ze zouden wel misschien met ee'u compromis-candidaat in den persoon van een vriend van Pilsudski, den vroegere minister van oorlog, Sosukofski, kunnen meegaan. Het leven eischt immers van ons allemaal nu eenmaal schikkingen. En ze zijn een betere wijze van oplossing dan de onvoorwaardelijke onderwer ping, die of ze in het Marokkaansche Rif, dan wel in de Engelsche mijnen of in Polen geëischt wordt toch altijd eeo gevaarlijke verbittering pleegt achter te laten. i ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 1 Juni. Opnieuw uitgesteld. Een voormalig belastingambtenaar G.J.G., bij verstek tot 3 maanden gev. veroordeeld' wegens verduistering, kwam tegen dit von'nis in verzet, welke verzetzaak heden zou worden veroordeeld Op verzoek van zijn advocaat werd op grond van ongesteldheid van den opposant, de be handeling uitgesteld tot de zitting van 22 Juni, waarna sluiting. ST. PANCRAS. Een mooi voetbalprogramma werd Zondag door het slechte weer danig in de war gestuurd. Het begon reeds met de aspiranten, welke door het wegblijven van vér wegwonenden speler met 10 man tegen Hollandia (a) asp. moesten spelen. Waar beide partijen tegen elkaar op wogen, was Vrone hierdoor Ieelijk gehandi capt. Als het kort na rust 31 voor de gasten is, ontstaat een kleine strubbeling als de Vrolne, 1.-buiten een Hollandiaspeler een opstopper toej brengt voor diens minder fair spel, waardoor, deze speler (Freeze) al ©enigszins berucht is geworden. Natuurlijk is hierdoor het eigen machtig optreden der Vrpnist niet gerechtvaar digd, waarom deze dan ook "het veld moet verlaten. In den stand kojnt geen verande ring meer, hoewel Vrone nog een paar mooie kansen krijgt. Hoewel door den voorzitter van Rood-Wit uitstel was gevraagd met het oog op het slech te weer, kwamen toch op den bepaalden tijd de spelers zelf opzetten, welke zich toen tegen over een onvoltallig Vrome-elf tal zagen ge plaatst. Al sopedig is het djan okk 20 voor R.-YV. II en reeds wordt gevreesd voor een smadelijke nederlaag ten kosten van aindere' mededingers, als gaandeweg het spel van R.- W. verslapt, tengevolge van „zekere invloe den". Hierdoor weet Vrone voor gelijk spel te zorgen. Van mooie wedstrijd kan echter niet gesproken worden. We geven in overweging tegenover Rood-Wit voortaan geen Alkmaar- schen scheidsrechter, te laten' leiden, tenzij het iemand is, die de teugels strak houdt. Sparta I dorst de reis naar bier niet wagen, wal niet hinderde, daar het inmiddels begon te regenen. BINNENLAND. Wéér heeft het Kanaal eenige slachtoffers ge- eischt uit die vliegtuigen, die over haar heen krui sen om de verbinding tusschen Engeland en het vaste land te onderhouden. Ditmaal was het een vliegtuig van LonoenParijs, maar ook onze K. L.M. heeft reeds haar offers aan de zee gebracht. Reeds meerdere malen schreven we over de K.L.M. We houden niet van haar opgeschroefde reclame; men mag de vliegerij' nog niet voorstel len als een ongevaarlijk verkeer, ^want het geva ren-risico is nog véél te groot om Iemand te bewe gen, anders dan uit noodzaak, van'een vliegtuig gebruik te maken. Flu het vliegen is ook nog veel te duur; de prijzen zijn nog aanmerkelijk bovéh de le klasse spoortarieven en... bovendien moeten wij, belastingbetalers per reiziger nog „zoovéél" subsidie geven, 'tls wel goéd om 'de prestatie van de K.L.M. eens goed na te gaan in verband met haar aanvrage om voor de komende 8 jaren 'weer 4 millioen rijkssubsidie te geven. Sinds haar oprichting heeft de K.L.M. reeds 2 millioen gulden aan den Staat gekost en een groot bedrag aan particulier kapitaal verloren. In haar j aarverslag over 1922 beweerde de maat schappij: „Komt het 4-jarig contract met de regeering tot stand, dan is de toekomst der Nederland^che luchtvaart verzekerd en in een tijid, waarin ons nationaal bewustzijn zoo sterk ontwaakt, is de veronderstelling van een tegenslag, die de Ne der - landsche luchtvaart voor goed 'zou vernietigen, alleen mogelijk in het brein van eèn Jan Salie." Dat is het 'm. De K.L.M. traqht een bravöur- geest bij het Nederiandsehe publiek wakker te houden. Maar voor zulk vertoon kan de Staat maar geen millioenen blijiven geven. Ofschoon de K.L.M. in 1922 beweerde, dat ze er in 4 jaar zou zijn, is de toestanld niets veranderd op heden en thans wordt weer 4 millioen gulden gevraagd met de verzekering, dat het bedrijf zich over 8 jaar zal kunnen bedruipen. Sinds 1922 is 'de K.LM. niet hoemenswaardi vooruitgegaan. Met elk der 12 in gébruik zijnde toestellen worden gemiddield per dag slechts 2 passagiers vervoerd (betalende tenminste); meer malen vertrekt een vliegtuig zonder een enkelen passagier. Daarvoor is noodig een leger van ruim 200 beambten en 12 automobielen zijn in bedrijf om het 'beetje passagiers en vrachtgoed te vervoe ren. Het postvervoer is op niets uitgeloopen. Een goed zakenman zal trachten zijn 'bedrijf steeedfc te laten aanpassen aan de vorderingen der techniek; de K.L.M. wil meer, zij: tracht door haa rorganisatie de techniek Vooruit te loöpen,, i wat, een zeer kostbare onderneming is, die al heel weinig kans op succes biedt. De K.L.M. bouwt te veel.luchtkasteelen. De directie moet haar beide vheten maar weer eens op den bodem der werkelijkheid zetten. We zouden het betreuren, als de Nederlanjdsche luchtvaart stil gelegd werd, maar haar organisatie* dient teruggebouwd te woriden naar de werkelijke be hoefte. Er kan voor den Staat geen reden bestaan om weer nieuwe millioenen te besteden aan een grootscheepsche organisatie en de subsidieeering van de enkelingen, die van de K.L.M.-diensten gebruik maken, niét omdat het noodig is, maar ze de sensatie van een luchtvaart ook eens mee gemaakt willen hébben. Als er dan millioenen te ifeel in kas mochten zijn, laten we die dan besteden aan de opruiming van verkeersobstakels op den 'grondtollen, hui zen of geboomte, die nabij1 onbewaakte overwegen het uitzicht öp de spoorbaan belemmeren. Het laag-bijrden-grondsche verkeer valt nog zoo te moderniseeren alvorens we het in He lucht gaan zoeken. Stoomtrams dienen zoo zoetjes aan toch ook afgeschaft. Die dingen doen op onze wegen drenst als rook-granaten. Met het snelle auto verkeer laags de tramlijnen leidt zulks tot on gelukken, als dat te Zeis't. BUITENLAND'. Dé bui toni andsche geschiedenis uit de afgeloo- pen wéken staat onmiskenbaar in het heeken (o Charivarius!) van de dictatuur. Niet alleen de neiging om voor dictator te spelen, ontwikkelt zich bij „sterke mannen", maar evenzeer de lust van het publiek om zich daarin gewillig te schik ken. In Roemenië heerscht een regeering door een verkiezingsdictatuur; in Portugal werd de zoo- veelste 'revolutie op touw gezet en succesvol ten einde gebracht, zonder dat een schot gelost be hoefde te worden; in Polen kwam maarschalk Pilsoedski door geweld aan de macht, 'hij dwong zijn verkiezing tot president af en toen hij zijn zin gekregen had zei hij: nou neem ik het niet aan, kiest maar een ander, wien kan me niet schelen, want... de macht houd ik toch aan mij! In Frankrijk stelde Briand een soort financieels dictatuur inhij liet zich daartoe Idoor de kamer „volmachten" verleenen om den saneeringsarbeid van het'betaalmiddel naar goedvinden te. regelen. De dictatuur, in de verschillende landen na gestreefd, is van hetzelfde karakter als die, welke een Mussolini of Primo de Rivèra uitoefenen, maar de volgelingen vau dezen trachten het dicta tuurswolfje eën democratisch schapenvaehtje aan te doen. In Polen b.v. wordt nadrukkelijk verze kerd, dat Pulsoédski c.s. de macht van het parle ment 'wenschen te beknotten ze willen het heelemaal naar huis zenden! om ide democratie te beschermen, 'tls zeker om die'mooie praterijy dat de sociaal-democraten ijverig helpen den dic tator op het kussen te bevestigen, hoewel alle tee kenen er op wijzen, dat ze bedrogen zullen uit komen en Pilsoedski vast va üplan lijkt om nou r's uitsluitend-enkel-en-alleen zijn eigen zin door te drijven. Tot nog toe was hét parlementarisme de be lichaming van de democratie; nu gaan ze de volks"vertegenwoordigers naar huis sturen en de autocratie instellen om.... de democratie te redden, 'tls wel merkwaardig, hioe in eèh paar jaar tijds het aanzien van ide parlementen ovér heel de wereld gedaald is en hoe eveneens overal eene onverschilligheid van het publiek ten op zichte van de parlementaire werkzaamheden zich ontwikkeld heeft. Ook bij ons! ad zijn we hier dan 'nog heel ver van de dictatuur af. 't Nu 'de Riffi hun tegenstand hebben opgegeven „dreigde" 'werkelijk een vreedzame geest zich over de 'wereld te ontwikkelen. Maar 'dan moesten er geen Uhineezen meer zijn. Het „Nationale Leger" is weer een actie ge komen, nadat Feng in Moskou troost en geld is wezen 'halen. Eu nu gaat het er weer lustig öp los. Fr wordt zélfs gevreesd, dat Feng weer in staat zal zijn om Peking te hernemen en daar een nieuwe regeefing te vormen. Een nieuwe"? Eigen lijk 'niet, want er is al lang géén regeering meer in Peking! De verbonden veroveraars vertrouwen elkaar 'niet al te goed en daarom 'is er van dej sa,- menstelling eener nieuwe regeering nog niets ge komen. Den 'militairen gouverneur van Sjanghai begon de zaak te vervelen eu hij heeft, mèt vijf om liggende provincies, een nieuwen staat gesticht tot bij tijd en wijle 'ie burgeroorlog in China eens uitgevochten raakt en een krachtige regeering in Peking zal zetelen. Gelijk heeft-ie! Ze vertrouwden hein niet. Men schrijft uit Lonneker aan de „Zw. Crt." 't Was in het speelkwartier besloten tusschen' de jongens vam de 4e klas: ze zouen een voet balclub oprichten. Gijs werd voorzitter. Derk zou secretaris zijn en Jaap penningmeester.. Over den naam van de club konden ze 't nogi niets eens worden en hoewel ze reeds een poos je lang als jonge musschen door elkaar hadden getierd, niemand kreeg toch den juisten inval. Enfin, dan zouen ze 't maar zonder naam doen. Hoofdzaak was toch maar de bal, en; daarvoor had je centen noodig, en die centen kon je krijgen als je met een lijst de buurt in ging. Werkelijk hadden ze geluk en binnen een week tijds hadden ze de f4.20 bij elkaar, waar-, onder een gulden van een sportvriend. Maar toen kwam de ellende. Op een morgen kwamen d'r een paar kleu ters op klompen "bij de politie: meneer, de penningmeester wou d'r met de kas vandoor gaan! De politie, zooals dat nu eenmaal d'r! plicht is, zelfs als ze door kleuters gealarmeerd, wordt, trok op onderzoek uit en kwam terecht bij onzen Jaap. Na een streng verhoor kwamen! de ware feiten aan het licht. Ze hadden 'm wel penningmeester gemaakt, e ndat wou die ook wel zijn ook, maar ze vertrouwden' 'm zeken niet en nu kwamen Gijs e|n Derk en nog twee: commissarissen eiken dag de kas nakijken, of het geld d'r nog, wel was. En" dat wou zijn moeder niet langer hebben', en nou wou die van' zoo'n „rotclub" ook niet langer lid blijven. Maar de andere jongens, ook verhoord, ver klaarden, dat Jaap naar een' andere cfub wou overloopen en de kas meenemen, en daarom hadden ze de politie maar gewaarschuwd. De veldwachter, een man met een scherp, sportoog, zag in de jongens een toekomstig, kampioenselftal van Lonneker en uit liefde voor ide sport, bracht hij de partijen weer tot mekaar. In het vervolg zal de kas niet meer eiken dag' maar eens per week gecontroleerd worden en, dan mocht het. heele bestuur meekomen. En, de naam van de club zal zijn: V.V.M. (Voetbal club Vertrouwt Mekaar). Een leelijke strop. Eenige jaren geleden, toen de woningnood op 't ergst was, heeft de gemeente Bergen op Zoom zich borg gesteld voor de betaling van: hoofdsom en rente eener hypothecaire geld leen ing, aangegaan door de Bouwvereeniging' „Piet Hein" te Rotterdam, die zich daarbij; verbond te Nieuw Borgvliet onder Bergen op Zoom 118 woningen te bouwen. Thans is ge noemde Vereeniging tengevolge van de huur- daling en het leegstaan, van verscheidene huizen niet in staat aan haar verplichtingen te voldoen, waarom zij aan de gemeente Bergen op Zoomj voorstelt die huizen over te nemen tegen het bedrag der nog loopende hypotheken en hy potheekrenten, samen ruim f 250.000 en eeini jaarlijksche lijfrente met vrije woning aan een door „Piet Hein" aangewezene. Daar het dagelijksch bestuur deze voorwaar den te hoog vindt, heeft het een tegenvoorstel gedaan, dat echter door de Vereeniging „Piet Hein" met handhaving van haar eerste aanbod' verworpen is. Anti» in bra^d'. Op den Rijksweg tusschen Venlo en Velden geraakte een ledige auto-meubelwagen, uit Ble- riok, door een motordefect, in brand. Tengevolge van de hitte knapten een aantal telefoon en tele graafdraden af en geraakte een telegraafpaal in brand. De auto verbrandde totaal, alleen het ijzeren geraamte bleef over. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1