Nieuwstijdingen Uit den Omtrek OUDE NIEDORP. Jaarvergadering van de R.K. Boerenleenbank te gijdewind in het lokaal van den heer J. P. Pep- j ping, aldaar. Na opening doqr den voorz. dien heer A. Dekker, volgde lezing der notulen door den kassier, den beer O. Jong Jbz., welk eonder dank werden goedgekeurd. Daarna werd de winst en verlies rekening door den kassier doorgelezen, alsmede een keurig jaarverslag. Uit een en ander stippen wij aan: dat de bank per 31 Dec. 1925, 204 leden telde; dat gedurende 1925 487 spaarboekjes inlagen werden gedaan; dat op het einde van 1925 bij de bank aaVi spaar gelden gedeponeerd was f 250872.611/2dat aan voorscho i ten uitstond f192181 en de geldsom zet nat jaar ha l bedragen eene som van {685409.431/2. Er werd een winst gemaakt van f1495.08 wat bij de reservé werd gevoegd en dit kapitaal deed stijgen tot f 16378.13. De aftredende bestuursleden H. 'Wiit en J. Ligt- hart werden herbenoemd. In de plaats van den keer A. Ruiter, .overleden, werd tot bestuurslid', gekozen de heer F. C. Jong. Het aftredend lid van den Raad van Toezicht, de heer J. Wit Sr- werd herbenoemd. Het salaris van den kassier bleef gehandhaafd: op f900. Besloten werd met algemeene stemmen om den directeur een salaris toe te kennen van f 50 per jaar; aan het geheeie bestuur en de leden van den Raad van toezicht .een presentiegeld van f 2 per vergadering en aan alle leden die de alge meene vergadering bezoeken te vergoeden f0.40 verteering. De rente voor spaargelden voor een jaar vast te 'bepalen op 3.84 en voor dagelijksch opzegbaar op 3.60 pet. De rente van voorsóhotten werden verlaagd 5.04 op 4.80 pet. Tot commissieleden belast met het nazien der rekening en balans over 1926 werden aangewezen ae 'heeren C. de Waari te Moerbeek, Joh. Ruite Az. te Waarland en D< .de Grooi, te Zijdewind. - OUDE NIEDORP. De collecte alhier gehouden ten behoeve van het „Tehuis voor alleen staande blinden" te Wolf- huizen heeft opgebracht f41.75. x - ST. MAARTEN. Bij den heer D. de Geus te Stroet is komen aanvliegen eem postduif, gemerkt Nurp 24 DD! 2994, met gummiring Q783 685. GROOTE UITSTAANDE BRAND TE ALKMAAR. Zeven huizen hot den gromd toe afgebrand. Hedenmorgen half 6 werd er brand gealar meerd te Alkmaar ia de huizen slaande achter het Scharloo. Een ieder spoedde zich naar de plaats des onheils. Alras bleek dat er brand ont staan 'was in de rij van zeven arbeiderswoningen, welke te bereiken zijn door een steeg, uitkomende in het Scharloo. De brandweer, die spoedig ter plaatse 'Was, nam met krachtige hand de noodige veiligheidsmaatregelen voor het behoud der be lendende perceelen, daar de huizen, in een om mezien 'in eer. ontzaglijke vuurzee herschapen waren. Laten 'wij onze lezers direct geruststellen daar de brand op last van den 'burgemeester ontsto ken was, daar het hier onbewoonde perceelen betroffen, welke vanwege het ongedierte op deze wijze vernietigd moesten wonden. Door brand:- weer 'en politie waren 'alle maatregelen genomen om evêntueel gevaar voor de op een afstand ge legen huizen ©ogenblikkelijk te kunnen afwen den. In de betrokken woningen was heel wat brandbaar materiaal aangebracht, zooals petro leum, krullen, hout enz. waardoor de opruiming der huizen radicaalwerd uitgevoerd. De geheeie staf der brandweer alsmede de heer Ringers, wethouder, de heer Margadant, directeur Gemeentewerken, de commissaris van politie, de heer Walraven, waren op het terrein van den brand aanwezig. Om ruim 7 uur kou meu zeggen dat de vlam men hun werk hadden gedaan èn gingen 'de vele nieuwsgierigen huiswaarts. Een kleine afdeeling der brandweer bleef nog aanwezig om een wakend oog te houden op de nog hier en daar brandende puinhoopen. I Aanrijding. Dinsdag is een 18-jarige jongedame uit de Her derslaan op den Bezuidenhoutschenweg te Den Haag, dicht bij de Rijnstraat, per rijwiel tegen een stilstaande autobus van lijn 3 geireden. Zij viel en moest door den G.G.C. met een hersen schudding naar het ziekenhuis op den Zuidwal gebracht worden. Bedolven. In de Düminialè mijh te Kerkrade had een instorting plaats, waarbij enkele mijnwerkers on der afvallend gesteente bedolven werden. Een hunner, een gehuwde man. uit Kerkrade, verloor bet leveu. 1 Diefstallen De laatste weken zijn er herhaaldelijk baro meters uit de vestibule van woningen te Den Haag gestolen. Een als heer gekleed persoon "belde aan de huizen aan, onder voorwendsel antwoord te komen halen op een circulaire aangaande een tijdschrift. V an Ie gelegenheid, dat hij even alleen gelaten werd, maakte hij gebruik door er zoo mo gelijk met den barometer vandoor te gaan. Thans schijnt hij dit bedrijf ook tot de plaatsen in de omgeving van Den Haag te hebben'uitgestrekt. Een bewoner van den Haagweg heeft aangifte gedaan, dat uit de vestibule van zijn woning een tegel in lijst is ontvreemd, door een persoon, die onde reen voorwendsel als het "bovengenoemde 21jn woning was binnengekomen. Auto te water geneden. Te Li tb (N.-B.) is Dinsdagavond omstreeks elf de beer Vogels-Duitsman, directeur van de sloomzuivelfabriek aldaar, met zijn auto bij het °P tij den van Je veerpont van het Lithsche veer te water gereden. Hij zelf kon nog bijtijds uit de auta springen, doch zijn vrouw verdronk. Onbewaakte overweg. Gistermorgen omstreeks kwart o'ver elf is op den 011 be waak ten overweg onder de gemeente Ke- thel' op den spoorweg SchiedamvVlaardingeneen 35-jarig man door een trein uit Vlaardingen overreden en gedood. Omtrent de identiteit van het slachtoffer valt nog niets mede te deelen. Eene verkeerskwestie. De Deventer politie autoriteiten verkceren in een lastig geval, schrijft men aan de „N.R.Crt." Reeds geruimen tijd trachten zij- door het plaat sen van verkeersposten in de nauwe straten der oude stad wat orde te scheppen in het verkeer. Van alles is al geprobeerd om althans te zor gen, dat het publiek; rechts houdt. Men heeft op de straten strepen, verkee s,,eilandjes" aan gebracht. En velen liepen bij overtreding een procesverbaal op. Zoo op een der pleinen bij een viaduct, waar een paal staat en bij dien paal een agent, die oppast/dat niemand zoinder bekeuring te krijgen, links van den paal zal rijden. Enkele dagen geleden nu, toen al 12 per sonen wegens hun vierkeerszonde waren aan gehouden en de slachtoffers stonden af te wachten, wie no. 13 zou zijn, kwam de burge meester aangereden, per auto; hij reed links van den fatalen paal. Groote hilariteit bij het publiek, omdat de agent zijn hoogsten chef stil liet passeeren, met beleefd saluut. Er kwam heel wat te doen en in1 den gemeenteraad ont stond een lachpartijtje toen opgemerkt werd, dat de burgemeester van de verkeerskwestie „zoo veel afweet". En Maandag nieuw rumoer, want weer reed de burgemeester links van het paaltje. En weer sloeg de daar geposteerd^ agent beleefd aan zijn helm. Maar die agent maakte er nu toch rapport; van, omdat het publiek hem had uitgelachen. De politie zit met het geval verlegen, als del burgemeester zijn links rijden volhoudt, de ver keerspost op het plein in kwestie wel kan in pakken, daar niemand dan meer aan de aan wijzingen der politie gevolg geeft. Er is nu een politie-,,onderzoek" gaande. De burgemeester gaf reeds te kennen, dat hij links van den paal kan rijden en toch rechts op den weg kan zijn. De oorzaak schijnt te schuilen in een fout, begaan bij het ter plaatse aanbrengen van een vluchtheuvel, die een sta- in-den-weg is. De burgemeester jhr. mr. T. A. M. A. van: Humalda van Eysinga is thans op zijn verzoek bekeurd wegens de overtreding' door hem be gaan ten aanzien vatn de verkeersregeling. Jeugdige dieven. De politie van den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam heeft drie 15-jarige jongens aan gehouden, die uit eenige winkels chocolade- reepen hadden weggenomen en een paar munt meters hadden gelicht. Voorts zijn op Katten burg twee jongens van 15 en 14 jaar gearres teerd, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van oud-ijzer. Voor geen kleintje vervaard. Uit efen pakhuis in de Utrechtschestraat te Amsterdam zijn ontvreemd een buffet en een dressoir. Van dievenstandpunt beschouwd: kranig! Moeilijke redding. Het houten motorvaartuig „Ierseke 9", schip per Filip Bogaart, diep geladen met mossel zaad, is bij Enkhuizen door een bui overvallen en bijna onmiddellijk gezonken. Twee van de opvarenden, Hendrik Pauwe en de schipper, hebben langen tijd rondgedreven, zich vast klemmende aan eenig drijfhout. De derde, Ja cobus Meyaart, hield zich eerst nog eenigen tijd aan een punt van het vaartuig vast, tot dat dit geheel onder de golven verdween. Ongeveen 20 minuten heeft hij rondgezwommen voordat- er hulp opdaagde. De Enkhuizer botter, schipper A. Broer heeft met behulp van een vlet alle drie wetemj te redden, hetgeen wegens de onstuimige zee met groote moeite gepaard ging. Het vaar tuigje was niet verzekerd. Verdronken. Gistermiddag is te' Warga het driejarig zoon tje van den heer T. W. Langhout te water geraakt en verdronken. Ongeluk aain de Hembrug. Te Nieuwemieer is bij het transport van kis ten geweeronderdeelen voor de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug een ongeluk gebeurd. Bij het transport wordt gebruik gemaakt vani een Fordtruck. Daar het een geringen afstand betret, werden de kisten niet vastgebonden; het is verboden er op plaats te nemen. Ondanks het verbod van zijn chef en de waarschuwingen, van zijn mede-arbeider is de 28-jarige P. K. van der Schaaf toch op ide met kisten geladen) auto gaan vitten. Waarschijnlijk heeft hij door een kuil in den weg het evenwicht verloren ;i hij is van den wagen gevallen en heeft een kist' op het lichaam gekregen. Spoedig daarna is; de man overleden. Hij was gehuwd en vader van een kind. Gevaarlijke weg. Op den straatweg tusschen het station Drie bergen en Zeist heeft wederom een auto-onge luk plaats gehad, waarbij opnieuw een auto, is versplinterd, doch gelukkig geen enkel men-- sc.henleven te betreuren valt. Dr. Hobbel, ge neesheer te Utrecht, kwam met zijn auto (waar} in zes personen zaten), dén Odijkerweg afge reden, om van. uit dezen weg den straatweg naar Zeist op te draaien. Dr. Hobbel hoorde geen signaal van een naderende tram en had' door de struiken langs den weg ook geen vrij uitzicht op den straatweg dien hij wenschte1 op te gaan. Juist toen zijn auto de trambaan was overgestoken, reed een tram van de O.S.M. hem achterop; deze greep de auto en drukte den wagen tegen de boomen. De auto werd, vrijwel vernield. Wonder boven wonder kregen slechts dr. H. en zijn zoontje hoofdwonden. Natuurlijk waren allen geweldig geschrokken omdat iedereen het ernstig ongeluk van Vrij dagmiddag met de autobus Utrecht Doorn nog, versch in het geheugen lag. D'e Zeister politie heeft zich met het geval bemoeid en van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Gevolge nvan een overwinningsroes. Zondagavond is het in verschillende deelen van Enschedé vrij rumoerig geweest. In de Wilhelmstraat geraakten enkele lieden, die ach ter een overwinningsoptocht van de „Sport club" liepen, handgemeen. In de Mauritsstraat werden bij een ruzie eenige ruiten ingeworpen bij K., in verband waarmede C. K., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, naar het politiebureau werd overgebracht. In de Get- fertstraat geraakten verschillende personen aan het vechten, waarbij iemand een wond aan/tiet hoofd opliep, die aan het politiebureau moest worden verbonden, terwijl er ook nog in de Schoolstraat een vechtpartij plaats had. Deze vechtlustigheid zal wel verband houden met den overwinningsroes waarin een goed deel van Ensch. opkomend geslacht verkeerde ten gevolge van „Sportclub's" zegen, merkt de „Zw. Crt." op. Dioor een geopend luik gevallen. In een korenmolen te Boskoop waren eenige knapen aan "het spelen. Een der jongens viel daar bij door een geopend luik. Hij weri zwaar gewond opgenomen en in zorgwekkenden toestand naar Leiden vervoerd. Lijk gevonden,. Te Zaandam heeft men op het gedeelte spoor rails tusschen Westzanerdijk en het stations-em placement het lijk gevonden van den 27-jarigen M. v. d. H. Het hoofd was van den romp ge scheiden. Bij bet zwemmen verdronken. Uit het Aboouder Meer is opgehaald het lijk van een 17-jarigen jongeling, woonachtig in het voormalig Watergraafsmeer, die met een 16-jari gen neef, eveneens uit de Meer te Abooude was komen roeien. Het ongeluk is toe te schrijveu aau de omstandigheid, dat beide jongens uit het roeibootje, waarmede zij op het Abcouder Meer waren gaan spelevaren, te water sprongen om te zwemmen. De oudste was de zwemkunst ech ter niet voldoende machtig, doch vertrouwde er blijkbaar op, zich wel aau het bootje te kun nen vasthouden, wat echter wegdreef. Toen de jongste 'bemerkte, iu welk gevaar zijn makker verkeerde, nu de roeiboot niet meer te hereiken was, trachtte, hij hem eerst zelf zwemmende, in de richting va.n den oever mede te nemen, hetgeen echter, niet mocht gelukken. Daarop poogde de gene, die het beste zwemmen kon, zijn neef zoo lang mogelijk boven water te houden, welke po gingen hij echter, na eenigen tijd moest opgeven. Hij zag toen, hoe zijn kameraad in de diepte weg zonk, zonder in staat te zijn hem de helpendie hand te kunnen reiken. Bij het voetballen deer een trein overreden. Twee jongens van ongeveer 12-jarigen leeftijd, wonende in de Palmstraat, aan den Westerdoks- dijk bij de Trompkade te Amsterdam wanen aan het spelen met een voetbal. Daar ter plaatse is het terrein, grenzende aan de IJkade, opgehoogd; hier liggen de sporen 'van het 'goederenvervoer van het Vrachtgoederenbureau Westerdoksd'ijk. Die rails liggen dus op den openbaren weg. 'Er stond daar een lange goederentrein. Een 'der jon gens schopte den voetbal onder een goederenwa gen. Hij wilde den bal grijpen, doch inmiddels was de trfin in beweging gezet. Hij' stootte daar door met het hoofd tegen een treeplank, viel en kwam onder de wielen. D|en knaap werden beide beenen afgereden. Zijn kameraadje heeft hem willen grijpen, viel daarbij óók, met het noodlottig gevdig, dat één zijner voeten is afgereden. Do beide knapen werden in deerniswaardigen toestand naar het' Binnengasthuis gebracht. Bij aankomst aldaar was de eerstbedoelde jongen heeds overleden. Het 7-jarig zoontje van den heer V. d. Brug gen te Helvoirt viel spelenderwijze van een wa gen met betonnen putringen. Het. kind, dat een wiel over 'het lichaam kreeg, is overleden. Door onoplettendheid van den chauffeur is een met flesschen jam beladen vrachtauto van de firma Tipkens uit Beverwijk, bij het passee ren van de tramrails aan de Brielsche laan te Rotterdam, "door een uit' Brielle komende stoom tram gegrepen. De auto werd onderste boven geworpen; wagen en lading zijn vernield. De chauffeur kwam met den schrik vrij'; het 16-jarig zoontje van den Rotterdamschen vertegenwoor diger der firma, de heer J. W. van den Heem raadsingel, dat met zijn vader naast den chauf feur zat, heeft kneuziugeu aan het rechterbeen gekregen. De heer W. heeft geen letsel bekomen. Toeu twee glazeuwasschers bij de Maasland- straat in Den Bosch bezig waren, 'twee ladders aan elkaar te binden, schoof de hov'ensJ eladder uit, tengevolge waarvan de 38-jarige hngehuWde Verhagen naar beneden viel. De man is spoedig aan de gevolgen overleden. vrij in de natuur leven; ze hooren u niet per soonlijk, maar ons allen. En dan: nu bewondert ge dat mooie kleurige en glanzende, glad-aan liggende vederpakje, maar in de kooi gaat die mooie vogel ineen zitten, de kleuren vervuilen, glatis maakt plaats voor dorheid en dofheid en hun gezang is slechts een treurlied, een jammer- Uijke echo van wat blij en vrij in de natuur ge schald zou kunnen 'hebben. Vervolgt ook de z.g. schadelijke vogels niet. Dat we zouden kunnen bepalen, wat schadelijk is in de natuur, is menschelijke eigenwaan. Dó natuur is een niet te overtreffen orde. Dieren, I waarvan we een vermeende schadelijke eigenschap 1 ontdekten, hebben misschien daarnaast vele deug den, die we niet kennen. Die spreeuw vreet kersen, I maar., in 't bijzonder schadelijke larvên, die allen landbouw onmogelijk zouden maken, als de vogels niet voor dunning der gelederen zorgen. Evenals de insecten echter, hebben ook de spreeuwen en dezer gevederde vrienden weer haar belagers Laten wij niet in die orde der natuur ingrijpen. Als we dat tot het uiterste deden zou het even wicht in de natuur gauw verloren zijn tot groote schade van de menschheid. Slechts zij, tuinders en landbouwers, die schade ondervinden van tej- plaatse toevallig in oneven wichtig groote hoevèelheden voorkomende dieren, mogen misschien tijdelijk een vervolging aangaan,' maar overigens... handen af van de natuur! Te beginnen met het volgend nummer geven we een en ander uit de levenswijze van verschil lende vogelsoorten. Het visch-seizoen geopend. Met 1 Juni is het visch-seizoen weer geo pend. Van de gelegenheid om te gaan hengelen wordt elk jaar in den zomer door duizenden ge bruik gemaakt. Hengelen is een gezonde sport; we maken forSche wandelingen, leeren de natuur kennen en minnen, „rusten" onder de móest ideale omstandigheden en het werkV kalmeerend op onze geschokte zenuwen. Toch zou de liefhebberij er gauw af zijn, als we zoo nu .en dan niet eens een vischje verschalk ten en daarom lijkt het ons Wel interessant om de vraag eens te beantwoorden: „Wanneer bijt visch Alle jaargetijden en weersgesteldheden zijn niet even gunstig voor het hengelen. Den eenen dag lijkt de visch uitgehongerd, den anderen dag ontvlucht deze alle aas. Toeval is dat niet; de •weeersomstandigheden zijn hier van invloed. Iedere hengelaar zal ondervonden hebben, dat hevige hitte alle eetlust ontneemt, zelfs aan de meest vraatzuchtige visschen. Hetzelfde gebeurt bij drogen en kouden wind, welke de oppervlakte van het water doet rimpelen. De Noord, Noord- Oosten en Noord-Westen winden, die droog en koud zijn, verontrusten de visschen, die dan een schuilplaats zoeken in de gaten der boorden of oevers of in het planteukruid. Hoe lichter de dampkring is, hoe meer de visch zich in de diepte houdt. Zuid, Zuid-Westen en Zuid-Oosten winden, die de atmosfeer warm en zwaar maken, vooral wanneer onweer op handen is of zware wolken zich van alle kanten op- hoopen, schijnen voordeelig te zijn voor den hen gelaar; de visch beweegt zich alsdan en eet; de vangst is goed. Een zacht en licht windje, dat de watervlakte een weinig rimpelt, is voordeeliger dan een vol strekte windstilte, die de watervlakte effen sn stil laat; want door dit kalme en doorschijnende water, waardoor wij de visschen zien, zien ook deze ons en de minste beweging, welke wij' ma ken, doet ze vluchten of maakt ze schuw. Begint het hard te regenen, terwijl we henge len, dan kunnen we gerust ga;tn schuilen, want dan geeft ,t visschen toch niets, zoodra de regen oyer Is, wordt de vangst gewoonlijk nog wel goed. Bij hagel of donder is de vjsch voor langen tijd verschrikt. In den zomer is de ochtend en de avond die beste tijd om te visschen; op den dag, vooral als het warm is, heeft men slechts kans op wat kleine witvisch. I11 den winter heeft men daarentegen alleen op den dag kans iets te vangen. Ten aanzien van de weersgesteldheid bestaan er bij het baars- en snoekenhengelen zéér dik wijls uitzonderingen. Ruw en koud weer kunnen dan nog goede Vangst leveren, omdat deze roof- visschen dan op prooi uitgaan. Voor Huis en Hof. Vogels in de natuur. Nu 't weer eindelijk iets beter „dreigt" te wor den en 't er op lijken gaat, of we inderdaad toch nog zomer zullen krijgen, ontwaakt bij jong en oud de lust om van de heerlijke natuur te ge nieten en kleine of grootere uitstapjes te gaan maken, naar bosch en hei, duin of wei. En altijd wordeu we 'daar bekoord door het lied dier voge: len en door dezer pralend bruiloftskleed. Onwil lekeurig blijven we een ©ogenblik staan om het drukke gedoe te bespieden van een lijster, spreeuw mees oï zelfs maar van een musoh, ijverig zoe kend naar voer voor haar kroost. 't Is daarom, omdat men nu ook de begeerte ge wekt wordt om wat meer over het vogelen-leven te kennen, dat we gedurende enkele weken ook iets vertellen willen van de gevederde gedierten van bosch en veld. Eén opmerking ga vooraf. Mét de belangstel ling en bewondering ontwaakt ook dikwijls de Just om zoo iets moois te bezitten en niet alleen kleine, maar ook groote menschen vergrijpen zich dan aan het. bezit der natuur. Doet dat in geen geval. Wie vogels in kooien wil houden, laat die zich bepalen tot „gecultiveerde" vogels, die van geslacht tot geslacht reeds in onze woningen wor den voortgekweekt, duiven, parkieten, kanarie vogels e.d. Blijft echter af van de vogels, die Burgerlijke Stand Gemeente OUDE NIEDORP. Over de maand Mei 1926. Geboren: Nicolaas Cornelis, z. van C. Kroon en Johanna Brugman. Bernardus Andreas, z. van Th. Wijnker. en Anna Ruiter. Overleden: Cornelis Keesman, echtgenoot van Trijntje Kaag, oud 86 jaren. Getrouwd: A. J. Bijwaard en M. Bakker, bei den alhier. F. Groot te N. Niedorp en P. Moras, alhier. --/G. L. Fatels te Heemskerk en C. Plij^ ter, alhier. Gemeente OUDKARSPEL. Geboren: geene. Overleden: Dirk Kos, 19 jaar. Getrouwd: Klaas Kliffen en Jacoba Frederi- ka Valkonet. Klaas Manneveld en Maria Jo hanna Kamper. Marktberichten LANG ENDÏJKER GROENTEMARKT. 2 Juni. 8750 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 13.70 —16.10, drielingen 10.2012.30. 3 Juni. 7800 Kg. aardappelen: i5chotsche muizen 15.70 18.70, drielingen 12.12.60. ALKMAARSCHE, EXPORTVEILING. 2 Juni. Asperges 'dikwit 69.75.dikblauw 43. 62.—, wortelen 9.8017.10, uieu 2.304 20, ra barber 9.80—26.20, radijs 3.80—6.30, alles per 100 bos, aardappelen 10.3016.80, postelein 6. 15.aardbeien 1.50'2.18, spinazie 8.80 28.80 per 100 Kg., bloemkool 29.41.2e soort 18.26.kropsla 1.3.30, komkom mers 9.2014.60, alles per 100 stuks.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3