NIEUWE Dinsdag 8 Juni 1926 Ste Jaargang NO 67 INTERC. TELEPHOOM 52 LANGEDIJKER COURANT Uit ons Parlement De oud-ge'pensiomeerdenhet Kon. Kat. Steuncomité en de Regeering. Het totaJisatorveivbod en de paar denfokkerij. In de Tweede Kamer is al herhaaldelijk een goed woord gedaan voor de pud-gepensionneerdjen. Maar de regeering meeiiide, dat een regeling voor hen nooit zou kunnen gemaakt worden, dat allen geholpen werden zonder dat tegelijk Velen, die het niet noodig hadden, ook gesteund zouden wor den en dat daarom een regeling van staatswege onmogelijk was. Toen nu het Kon. Nat. Steun comité ophield te bestaan, meende de regeering, zoo verklaarde minister Die Geer, dat zij1 de taak van tiet comité kon overnemen en een stichting in het leven ioépen, ten einde de gestie van het comité op volkomen gelijke wijze voort te zetten, en dat zij langs dezen weg ook de oud-gepension- neerden te hulp kon komen. Alleen was het de vraag, of men aan de f950.000 in totaal in kas genoeg zou hebben waar voor de rentetrekkers reeds f15000 per maan/cl noodig was. Daarom leek het den minister het best, 1de thans gevormde stichting een paar jaar te laten werken, om dan te zien, wat men verder doen moest om de fond sen aan te vullen. I Maar de Kamer bleek met dezen opzet heel wat minder ingenomen dan de regeering. Ver schillende heeren meeniden, dat, waar het beschik bare fonds voor hulp Veel te klein was, het niet veel meer. werd dan een sympathiebetuiging. Toch werd het ontwerp aangenomen, nadat te voren een amendement van den heer Van Gijn er een ver andering in had gebracht, waardoor voor de ouid- gepensionneerden precies dezelfde redactie zou gelden als voor de uitkeeringen aan de rentetrek kers. Omtrent de poging van den heer Van Rap- pard om de in 1911 door het amendement-Van Vuuren verboden totalisator bij! de wedrennen in eer ele herstellen, bleek de Kamer minlder ver deeld. Deze afgevaardigde had een motie voorge steld, waarin de Kamer als haar oordeel zou uit spreken, dat het verbod een hoogst nadeeligen invloed op de paardenfokkerij, vooral op de fok kerij van volbloed-paarden, uitoefende en aan leiding gaf tot ergerlijke misstanden op het ge bied van clandestiene weddenschappen en het daarom wenschelijk aehtte, dat de totalisator weer werd toegelaten door wijziging van art. 254bis van het Wetboek ;van Strafrecht. Ein hij1 verde digde deze motie met te wijzen op wat de Ned|. Harddraverij- en'Renvereeniging vroeger voor de fokkerij deed en op den tegen woordigen slechten stand dier fokkerij1 en op de omstandigheid, dat thans feitelijk tallooze bookmakers het bedrijf van den totaljsator hadden overgenomen. Hij wilde nu bij art. 254bis een uitzonderingsbepa ling voegen voor den totalisator en het dan zoo regelen, dat een deel van de opbrengst in een be paald fonds zou gestort worden, dat deels zou moeten dienen voor de paardenfokkerij, deels voor FEUILLETON De Wenteltrap 15) „Arme tante Ray", zei hjj zachtjes. En ik begon bijna weer te huilen. ,,Ik ik moet Gertrude ook hebben, we zullen met z'n drieën alles bepraten." En toen kwam Gertrude al naar beneden. Blijkbaar was ze nog niet naar bed geweest;, ze droeg nog de kimono, die ze in het begin van den avond ook aan had, en ze hinkte eenj beetje. Terwijl ze langzaam de trap af kwam viel mij een ding op: meneer Jamieson had gezegd, dat de vrouw, die uit den kelder ont snapt was, aan haar rechtervoet geen schoen droeg. En Gertrude had juist haar rechterenkel verstuikt 1 De ontmoeting tusschen broer en zuster was zeer hartelijk, maar zonder tranen. Halsey kus te haar en ik zag op hun beider gezichten spo ren van spanning en onrust. ..Is alles goed?" vroeg ze. „Zoo goed als het zijn kan" antwoordde hij met geforceerde opgewektheid. Ik stak het licht aan in de huiskamer en wij ë'ngen tiaar binnen. Nog slechts een half uur geleden had ik met meneei jamiesor. in die zelfde kamer gezeten en naar hem geluisterd terwijl hij er Gertrude en Halsey van beschul digde dat zij iets afwisten van den dood van Arnold Armstrong. Nu was "Halsey zelf weer hier en zou alles opgehelderd worden. «Ik zag het vanavond voor het eerst in de krant", zei hij. „Ik wist niet wat ik zag. Als ik er denk dat er iin een huis vol vrouwen zoo •jets gebeurd is!" GertrU(ie zat er met een strak bleek gezichtje 1J' -Dat is nog iniet eens alles, Halsey", zei ze- ..Jij enen Jack vertrokken bijna op het- zelfde moment dat het gebeurde. De detective Qic hier is denkt dat jij dat wij' er iets van ar weten." ..Zoo, denkt hij dat!" Halsey's oogen puil de provinciale regelingscommissies. 'Maar de groo- te meerderheid bleek het wedden nog altijd een gevaar te achten en ook het voortbestaan der' wedrennen niet zoo ohontbeerlijk Vbor de paarden fokkerij. Zoodat 's heeren Van Rappard's voor stel met slechts 9 stemmen vóór verworpen werd. Rechtzaken VOOR p.EN POLITIERECHTE®. Zitting van Maandag 7 Juni. Wacht u vaar de gevolge®. Ter ernstige waarschuwing aan alle gereclas- seeraen deelen wij hier mede, dat op een meisje uit Eg-mond a. Zee, vóorw. veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens oplichting van schoenen, te Heiloc. 'gepleegd, deze straf zal wor den ten uitvoer gelegd, omdat zij de bijzond|ere voorwaarden niet na kwam. Men kan er op tekenen, dat aan de nakoming van die bijzondere voorwaarden streng de hand' wordt gehouden en Vérwaarloozing dikwerf ern stige rgevoigen heeft dan een licht 'strafbaar vergrijp. In medi® Vortus. Een winkelier, uit zakelijk oogpunt lid van ■den Anti-bloote hoofden hond moet bedenken, dat men zeer voorzichtig moet zijn in den omgang mét vreemde Idames. Men moet ze niet te teeder,. maar ook niet te ruw behandelen en met haar alzoo den gulden middenweg bewandelen. Omdat, hij deze kunst niet verstand en bij een twist met zijn dames bovenburen over de hooge gasrekening de 'dochter aframmelde, werd onze triftige baas tolt 15 guiaen boete of 15 dagen veroordeeld. Zwaar zeegevecht te Grootebroek. Een groentebouwer aldaar kreeg 'n verschrik kelijke trammelant met een 71-jarig collega over het recht van het water en trokkenonmiddellijk ten strijde. Daarbij gebruik makende van bun vaarboomen of kloeten, waarmede zij hun sier lijke uien- en bieten kano's mee Vobrtboomden. D:e cu we'Maarten Kuik weerde zich dapper, maar hij was niet meer de rapste, dus kreeg hij de kloet op z'n kop en schouder. Maar heden was de triomph aan hem, daar zijn. zegevierende te genpartij werd veroordeeld tot 30 gulden boete öf .30 dagen. i j Ble strijd tussclicn kapitaal en arbeid. Zeer plastisch voorgesteld door een vinnige knokpartij tusschen een ouden landarbeider te Berkhout, met zijn buurman, 'n dito renteniertje aldaar. Dé twist ontstond over een afzetting der respectieve 'grondgebieden met prikkeldraad en ■de arbeid behaalde de ze£e over Eet kapitaal), met twee tanden uit en 'n luik werd dichtge slagen met behulp van een z.g. pikstrijker. Maar vandaag zat de vertegenwoordiger van de be werkers der vruchtbare aarde weer in 't gedrang,! aangezien hij werd veroordeeld tot 120 gulden boete en betaling van de doktersrekening, bedra gende f8.50. Dat was niet de rechte methode. Een 19-jarig kruidenier uit Zij'pe, 'die zich een I motorrijwiel wenschte.en ijverig begon te sparen, raakte zoo van de kook, dat hij1 aan kleptoman'ie begon te sukkelen en zich om drie gulden uit te winnen, 'n rijwielplaatje van een aan zekeren Zon uit Koegras toebehoorende fiets toeëigende. Eén dergelijke spaarzaamheid valt niet In den smaak van den politierechter en de zuinige jonk man weru heden dan ook voorwaardelijk tot 3 maanden gevangenisstraf met 3 proefjaren ver oordeeld. 'n Beetje voorbarig, 1 Een bezoeker van een marktcafé te Alkmaar, gepikeerd omdat eenige jongelieden den draak met hem staken, wierp een ander bezoeker uit War- menhuizen, die echter met de 'grappenmakers in geen betrekking stond, een scherp bierglas in 't gelaat, waardoor de man een bloedende wond bekwam. Den driftkop werd heden wat meer be zadigdheid voorgehouden in den vorm van f 25 boete of 25 dagen. Terwijl hij ook de rekening van Dr. v. Hesteren ten "bedrage van f 5 zal heb ben te vdldoen. nRjiwc barbier koopman en huisjesmelker. Een te Koegras, gem. Helder woonachtig har bier en huiseigenaar munt ook niet uit in hof felijkheid voor het zwakke geslacht, zooals bleek toen hij bij een r^zie met de vrouw van zijn buurman, die tevens een hem toebehoorend 'huis- gedeelt ebewooat, met een halve klinkersteen in het gelaat wierp. Deze onbeschaafde meneer staat als zeer lastig bekend en werd nu eens tot de orde geroepen met een boete van 40 piek of 40 dagen. Een dwarsdrijver. i !'n 1-Mei optocht, ook te Enkhuizen gehouden, scheen niet bepaald 1de instemming te hebben verkregen van een toeschouwer, die zich op zoo danige hinderlijke wijze in den ingang van een café-tuinpoort plaatste, dat daardoor de optocht werd bieiemmerd. Een hoofdagent van politie wilde den opposant alsnu met goede woorden én daarna met geweld verwijderen, doch ondervond! een zoodanig verzet, dat hij verplicht was pro cesverbaal op te maken wegens wederspannigheid. Heel veel genoegen heeft echter de roet in het 1-Meiprakkie gooier niet "van zijn activiteit beleefd. Niet alleen werd hij' veroordeeld door den i kantonrechter, doch kreeg ook van den politie- rechterf15 boete of 15 dagen voor 't gepleegde verzet. Plat telands b I au wlaken jatter ij. Dieze veelbelovende jongelingen uit Warmeh- huizen, 'n voorbeeld nemend aan de Ridders van het breekijzer van den Zeedijk, hadden zich ver- grepen aan het daklood van'de R.K. en gemeehte- scholen. Een hunner had zich' beschikbaar gesteld ais exporteur en bereids voor f 2 van het gestólen xlooi verkocht. Maar voor een dergelijke negotie i is Warmeohuizen niet de aangewezen plants. De heele onderneming werd 'n strop en "hetrestje van het- gemarwiegde blauwe laken lieten ze ten slotte maar zwemmen. D|e drie deelhebbers dein bijna uit zijln hoofd. „Neem me niet kwalijk tante Ray, maar die kerel is krankzinnig". „Wil je mij alles vertellen, Halsey?" vroeg ik. „Vertel me eens waar je dien inacht, of liever dien ochtend heem bent gegaan en waarom je zoo stilletjes verdween. De laatste acht-en-veertig uur zijn voor ons allemaal ver schrikkelijk geweest." Hij staarde mij! aan en ik zag, dat hij begreep hoe afschuwelijk de toestand hier geweest was. „Ik kan u niet zeggen waar ik heen ben gegaan, tante Ray", zei hij na een oogenblik. „En waarom dat zult u gauw genoeg hoo- ren. Maar Gertrude weet dat Jack en ik al uit huis waren voor dit voor die vreeselijke moord gebeurde." „Meneer Jamieson wil me niet gelooven", zei Gertrude vermoeid. Halsey, als het zoover komt, dat ze -je arresteeren, moet je het ver tellen." „Ik ben niet van plan om iets te vertellen", zei hij met een harde stem. „Tante Ray, het was noodig dat Jack en ik dien nacht ver trokken. Waarom, dat kan ik' u niet zeggen nu nog niet. En waar wij heen gingen. zelfs al is het mijn eenige kans om een alibi te be wijzen, dan zeg ik het nog niet. Het is allemaal dwaasheid, een opgeblazen beschuldiging die hem onmogelijk ernst kan zijn." „Is meneer Bailey weer naar de stad ge gaan?" vroeg ik „of naar de club?" „Geen van beiden." zei hij op uitdagenden toon. „Op het oogenblik weet ik niet eens waar hij is." „Halsey", vroeg ik op emstigen toom, terwijl ik mij naar hem voorover boog, „heb je er ook maar eenig idee van wie 'Arnold Armstrong vermoord heeft? De politie denkt dat hij door iemand hier in huis is binnengelaten en dat er van bovenaf op hem geschoten is, door iemand die op de' wenteltrap stond." „Ik weet er niets van", hield hij vol, maar ik verbeeldde me dat hij even naar Gertrude Zoo kalm en rustig als ik maar kon vertelde ik alles wat er gebeurd was, te beginnen met den nacht toen Liddy en ik alleen waren ge weest, tot de vreemde geschiedenis met Rosie en den main, die haar had achtervolgd. Haai mandje stond nog op tafel als stille getuige van deze laatste geheimzinnige geschiedenis. „En dan is er nog iets", zei ik tenslotte aarzelend. „Halsey, dit heb ik zelfs nooit aan Gertrude verteld, maar op den ochtend na den moord heb ik in het tulpenbed een revolver gevonden. Dat was jouw revolver, Halsey". Halsey bleef mij een heelen tijd aanstaren. Toen wendde hij zich tot Gertrude. „Mijn revolver, Trade!" riep hij uit. „Maar Jack heeft mijn revolver toch meegenomen, is 't niet?" „Zeg dat in 's hemelsnaam niet", smeekte' ik hem. „De detective heeft het al gehad over de mogelijkheid dat Jack Bailey terug is ge komen en dat het toen gebeurd is. „Hij is niet meer hier terug geweest", zei Halsey. „Gertrude, toen je .dien nacht een re volver meebracht om hem aan Jack te geven, welke was het toen? De mijne?" Nu zette Gertrude een uitdagend gezicht. „Neen. De jouwe was geladen en ik was bang voor wat Jack en misschien mee doen zou. Ik heb hem een gegeven die ik al een jaar bezit hij was niet geladen." Halsey stak wanhopig zijn handen omhoog. „Is dat niet echt iets voor een vrouw!" zei hij. „Waarom deed je niet wat ik je vroeg. Gertrude? Je stuurt Bailey weg met een leege revolver en gooit den mijnen notabene in een tulpenbed! Nu komt er natuurlijk uit bij het gerechtelijk onderzoek dat de kogel waarmee Armstrong gedood werd, van hetzelfde kaliber was als mijn revolver. En wat moet ik dan be ginnen?" „Je vergeet", viel ik hem in de rede, „dat ik de revolver heb en dat niemand er iets van af weet." Maar Gertrude was boos opgestaan. „Ik kan het niet uitstaan, het is altijd mijin' schuld!" riep ze uit. „Halsey ik heb je revolver niet in het tulpenbed gegooid. Ik Ik ge loof dat je het zelf gedaan hebt!" in de loodaffaire stenden heden terecht. De bur- gemeeste ren de secretaris van het R. K. school bestuur waren als getuigen gedagvaard, doch de heele verzameling, verdachten en getuigen kon den onverrichter zake vertrekken, daar een der delinquenten, hoewel door den politierechter aan geschreven, persoonlijk te verschijnen, brutaal was weggebleven. Maar daar zal hij1 plezier van heb ben. De heele zaak is uitgesteld tot a.s. week en dan zal de spijbelaar met behulp van den sterken arm der wet naar Alkmaar gebracht wórden. Die dacht ook, 'dat het zóó inaar ging. Een landarbeider te Texel had zich te Schagen •een nieuw, rijwiel aangeschaft voor f70, zoo-ge naamd in huurkoop, dus op afbetaling. 'n Ver- koopmetnode, die soms 'n provocatie voor verduis tering inhoudt. 'tLiep althans ook met dezen nieuwbakken fietseigenaar fout. Toen "hij f 40 had afbetaald, vond hij dat 't mooi genoeg was en vcAocht hij 't karretje, hoewel hij er nog maar gedeeltelijk recht op had, voor éigen profijt tegen de som van 25 gulden. Natuurlijk raakte hij er tusschen, dank zij de bepalingen van het contract. Hij stond héden terecht en scheen wéinig besef te hebben van zijn daad. Maar het werd hem nu toch wel wat duidelijker gemaakt door de opleg ging vön 2 maanden gev. voorw. met 2 proef jaren en de verplichting 'in 'termijnen van f2.50 per week, de achterstallige 30 gulden te vergoe den. -» Plaatselijk Nieuws dj. t. a Zondag werd een aanvang gemaakt met de ne derlaag wedstrijden. D.TjS,. 1 en 2 speelden res pectievelijk tegen Assendelft 2 en 3. In beide wedstrijden Iiebben de Deatjes het tegen de gasten moeten afleggen. Het 2e éerloor met 42, het geen de verhouding vrijwel weergaf, deels door het betere samenspel der bezoekers. D.TJ3. 1 was in dezen wedstrijd zeer onfor tuinlijk. Ondanks het prachtige werken van den A.-keeper, was deze eenige malen zeer geluk kig, als eenige harde schoten, buiten 'zijn bereik, juist naast het doèl belandden. Tegen bet einde raakt bij D.T.S. de gang er .geheel uit en het, kwam met een 30 overwinning voor Assendelft. Hedenavond 8 uur (n.t.) Speelt D'.T.S. 1 een vriendschappelijken wedstrijd tegen „Dé "Vlin ders", tourclub van „Alcmaria". Uit den Omtrek. ALKMAAR. Vam de N.V. Scheepswerf „Nicolaas Witsdn" v.h. W. F. Stoel en Zin. te Alkmaar, is te water, gelaten een stalen motor tankboot, lang 46 voet, breed ruim 10 voet. Het laadruim van de( boot wordt door stalen schottein verdeeld in 6 tanks, welke zijn afgedekt door stalen luiken. De boot wordt voortbewogen door een 15 P.K. ruwolie-motor. Het vaartuig is gebouwd voor binmenland- sche rekening. Ze keken elkaar met harde wantrouwende oogen aain. En toen stak Gertrude hem sm'ee- kend haar handen toe. We mogen het niet doen", zei ze gebroken. „Juist nu mu er zooveel op het spel staat zou het schandelijk zijtn. Ik weet wel dat je er even weinig van af weet als ik, Halsey!" Halsey kalmeerde haar zoo, goed hij maar kon ein de ruzie scheen weer voorbij te zijn. Maar nog laing nadat ik al boven was zat hij beneden alleen in de huiskamer, en ik wist, dat hij alles wat hij van de zaak wist, nog eens naging. Sommige dingen begreep hij' die mij' volkomen duister warein. Hij en Gertrude wis ten, waarom Jack Bailey en hij dien nacht zoo waren weggereden. Hij wist waar ze de laatste vierentwintig uur geweest waren en waarom Jack Bailey niet met hem teruggekomen was. Het scheen mij toen, dat ik nooit ergens achter zou komen als de kinderen voor mij blijven het altijd „de kinderen' mij niet hun volle vertrouwen wilden schenken. Toen ik tenslotte uitgekleed was, kwam Hal sey boven en klopte op de deur. Nadat ik een, negligee had aangetrokken (vroeger toen Ger trude nog op school was, noemde hij zooiets een kamerjapon!) liet ik hem binnen. Hij bleef een oogenblik bij de deur staan en kreeg toen een soort van geluidlooze lachstuip. Ik ging op den rand van mijn bed zitten en wachtte streng srilzwijgaid af wanneer hij op zou hou den, maar het scheen wel steeds erger te wor den. Toen hij wat bedaard was, greep hij mij bij m'n arm en trok mij'mee naar den spiegel. „De schoonheid der vrouw. Raadgevingen- aan jonge en oudere dames", door Beatrice Fan-lax" zei hij. En toen zag ik me zelf. Ik had papiljotten is m'in haar en ik moet toe geven dat ik er vreemd uitzag. Ik vind dat een vrouw verplicht is om zorg voor haar uiterlijk te hebben, maar het is er niet mee als met het verteljen van een leugentje om bestwil men moet er niet op betrapt worden. Toen ik diet dingen uit mijn haar had gehaald was Halsey weer epnstig en ik luisterde naar zijn verhaal. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1