NIEUWE Donderdag 10 Juni 1926 36e Jaargang De Overheid en de Ambtenaren. Centraal Europa. Rechtzaken Wat er om ons heen gebeurde NO 68 IHTERC. TELEPHOON 52 LAHGEDUKER COURANT BINNENLAND, Tussehen de ambtenaren en de overheid wil het op vele punten piaar niet vlotten. Het is ook moeilijk, noch de eene noch de andere partij weeet het elkaar naar den zin te maken, en hoe in dezen toestand ooit nog eens afdoende Veran dering en vérbetering kan komen is een vraag stuk, dat voorloopig nog wel niet zal opgelost worden. Hooren wij den meesten tijd van de grieven der regeering en gemeentebesturen, niet vergeten mo gen wij, dat onder de werknemers ook werke lijke redenen tot ontevredenheid zijn. Nemen wij in de allereerste plaats het voortdurende „over plaatsen" waar de meeste ambtenaren onder te lijden hebben. Vele personen in Rijksdienst, vooral ook de ge huwden, worden een paar maal in hun leven dikwijls om de twee of drie jaar plotseling in kennis gesteld met het bericht dat zij naar een andere stad zijn overgeplaatst. De menschen zijn dan in een bepaalde omgeving'gewend, hebben zich ingericht, misschien nog niet lang geleden en moeten nu in den tijd van soms enkele dagen opbreken en naar elders vertrekken. Natuurlijk- hebben zij te kampen met allerlei moeilijkheden, zooals daar zijn het zoeken van een nieuw huis, het aanschaffen vau nieuwe stukken in het huis houden, daar de andere niet passen of om. andere reden niet te gebruiken zijn, die donderen naar andere scholen, groote kinderen die al in be trekking zijn of meegaan en bun 'betrekking kwijt of niet meegaan en derhalve op eigen beenen. Dat aeze grief een zeer érnstige is, zal ieder een beseffen en dat de régeering daar al nie,t minstens vijftig jaar geleden iets op verzonnen heeft is onbegrijpelijk. De moeilijkheid Waarmede de regeering te kampen heeft is echter ook zeer groot, daar de overheid bij het ve$teelen der functies toch in de eerste plaats moet toezien aat overat 'genoeg personeel aanwezig is. Nu is het een feit, dat er in verscheidene dorpen èn Azeer kleine gemeenten dikwijls geen gegadigden naar rijksbetrekkingen te vinden zijn. In dat geval meet het Riijk dus ambtenaren uit andere gemeenten daarheen zenden. Deze echter, die in hunne betrekking natuurlijk carrière willen ma ken en daarvoor werken, maar op hunne kleine standplaats gee ngelegenheid vinden, hebben het recht vroeger of later weer naar een andere ge meente en liefst in een betere functie te worden overgeplaatst. Zoo is al jaren lang een voortdurend omruilen en opschuiven aan den gang, dat echter helaas slechts voor een gedeelte tie rambtenaren,voordeel medebrengt en voor"het grootste gedeelte ongerief. Het overplaatsen in dezelfde functie of rang is Het onaangenaamste van alles en dit komt helaas het meeste voor, maar daar is tenslotte niets aan te doen. Wat de ambtenaren echter vragen 'is, dat de overheid wat meer aan de belangen der betrokkenen zal denken in gevallen van over plaatsing en b.v. als regel invoert dat het perso- neeel een maand te voren wordt ingelicht; dat ar door 'het R,ijk zelf in Ide nieuwe standplaats voor een gceae woning wordt gezorgd, enz. enz. Natuurlijk houdt men rekening met uitzonderin gen die ook zeer gemakkelijk kunnen voorkomen bij ziekten en plotselinge sterfgevallen, maar over het algemeen zou aan dezen wensch toch wel tegemoet gekomen kunnen worden en derhalve verwachten wij dan ook, dat de heeren bestuur ders naar een bevredigende oplossing zoeken zullen. f BUITENLAND. Waar het geheim van dein werkelijkem vrede, hgt, weet blijkbaar nog niemand zeker, maai] zekere „kringen" in Centraal Europa beginnen; toch aardig dicht bij te komen. Wie n.l. zijn aandacht eens heeft laten gaan over wat zich deze week in Luxemburg heeft afgespeeld, zal toet anders kunnen zeggen, dat daar 'inder-, daad de .eerste ernstige poging is gedaan om] tot een eerlijke en oprechte verbroedering te komen. r Een vergadering van Duitsche en Fransche todustrieelan en Handelaren op neutraal grond gebied. Hen samenkomst, welke heel veel voor de toekomst foelood, omdat er voor het eerst eens toet gesproken behoefde te worden over „eisch- f1" en verplichtingen. Deze samenkomst was totogst noodig en dat de kopstukken van het taken wereld je zich zoo spoedig voor bet groote Werk hebben gezet, mag zeker wel van hun êoeden wil getuigraa. Wie de toenadering be merkt heeft en hoe alles in elkaar zit, weten Wij niet want de vergaderingen zijn z.g. geheim maar in ieder geval mogen we deze gebeurtenis met warmte begroeten. Pat de samenkomst tot op den laatsten dag geheim gehouden ,s' valt gemakkelijk te ver klaren. Men wilde van beide zijden de; Politiek er buiten houden. Inderdaad een bui tgewoon verstandig besluit. gepraat over de schulden, de grensregelingen, de betalingen, enz., enz., niets met het streven) naar vrede gemeen hebben, integendeel, men is overtuigd, dat dergelijke conferentiens al leen maar dienen kunnen om weer in een nieuwen strijd te geraken. De Luxemburgsche vergadering besprak slechts één ding, n.l. hoe de industrieën van beide landen elkaar over en) weer m het leven kunlnien houden. Zooals de toestand nu is gaan de Duitsche ondernemin- nf nS f ïnee,r' T, Hetslantaaru bij in, terwijl Piet nog door 'een lijk wordt om enkele zilverlingen aan een of kanten bShïn 1° Fransche fajtri- 4r hondea van de jachtopzieners een stuk uit ander rustig burger de hersenpan ingeslagen; van kamen. hebbe^ beFePien> dat het emdelooze. rijn pantalon werd gebeten. Het was in alle op- de week weer dat ellendige geval inSpekhóJer zichten cnn heide, waar oen 30-jarige vrouw, moeder van drie kindertjes, werd neergeslagen om èen „buit" van twee gulden. En in 'Megen, waar men hetzelfde zondier doodetijke gevolgen 'gélukkig probeerde tegen over een jonge vrouw, die des nachte een liefde dienst verrichtte door te waken bij een hoogbe jaarde zieke 'buurvrouw. De voortdurende herhaling van zulke overval len (Culemborg, Waubach, Druten, Garderen, Overschie, Megen, Bpekholzerheide, om ér maar eenige te noemen, die ons te binnen söhieten) be wijst, dat de clemente straffen, in zulke geval len gewoonlijk uitgesproken, niet in staat zijn om het gemeenste geboefte, dat in onze maatschappij rondspookt, in toom te houden. Twee Duitschers, die in Nieuwenhagen, des nachts een woning binnendrongen en daar de hel dendaad begingen om de alleenwonende wedluwe R. met een hamer te trachten 'de hersens in te slaan, teneinde den diefstal van een beetje geld en wat sigaren mogelijk te maken, werden deze week tot 3 jaar veroordeeld, omdat de arme vrouw niet aan haar wonden bezweken was. Anders had den ze er minstens 4 gekregen Neen, zulk tuig moest steviger aangepakt wor den. zichten een onvoordeelige jachtpartij, daar zij later door den kantonrechter ieder 'tot niet min der dan f 40 boete of 20 dagen hechtenis werden veroordeeld. In "de 'hoop een meer gemakkelijke straf ti krijgea, waren de lichtbakjagers in hoo- ger beroeep gekomen. Piet klaagde ook over zijn stokkende broek en zou daarvoor gaarne vergoe ding ontvangen. De president adviseerde hem zich tot den bur- gemeester van Castricum te wenden. gem evengoed als de Fransche tem gronde, wat Goed idéé! misschien heeft de burgemeester is er dus duidelijker dat mem een plan van sa- j nog wel 'n halfsleetsch sjansbroekie voor Piet. menwerking opzet. Die appellanten beriepen zich voorts op hun De resultaten van deze eerste samenkomst armoede in die dagen. Ze hadden alleen maar 'n zijn zeer bevredigend; men was het omtrent houtje willen schieten voor het Zondagsch diner, de hoofdzaken spoedig eens wat begrijpe- Die officier voelde niets voor deze verontschul- lijk is want voor beide partijen staan dezelfde digingen en vorderde bevestiging van bet vonnis. belangen op het spel. Tenslotte ging men over leggen of het mogelijk zou zijn op geregelde tijden telkens weer samen te komen; een voor stel dat aan alle kanten groote instemming vond en dan ook wel spoedig verwezenlijkt zal worden. Het tijdstip voor de volgende vergade- gesloten deuren terecht. Zand er aver. Een 68-jariga veedrijver te De Rijp, Piet 8i, die zich had misdragen ten opzichte van een meisje, beneden den 16-jarigen leeftijd, stond ter zake 'misdrijf art. 247 wetb. van strafrecht met rmg is nog niet vastgesteld, maar men verwacht dac deze zerer spoedig zal plaats vinden. Alhoewel men nu de politici buiten de zaak gehouden heeft, is het toch wel duidelijk, dat deze bijeenkomsten vér-strekkende gevolgen hun'nen hebben. Als de fabrieken in Rijnland en Westfalein gaan samenwerken met die uit Noord-Frankrijk, elkaar zullen steunen zooveel als mogelijk is, zelfs de wereldmarkt door be- langen-gemeenschappen voor beide groepen open stellen, kan het niet uitblijven of spoedig zullen handelsverdragen, havenbepalingen en andere regeermgsverdragerf volgen. Daarmede bereidt 'men da|n den weg naar den werkelijke^ vrede tussehen de volken, die thans nog in vijandschap leven De industrie is op het oogenblik verlamd. Noch in Duitschland, noch in Frankrijk rookeni de schoorsteenen als weleJr. Steeds grootere stukken van de Europeesche markt komen in handen van de Amerikanen; het is dus begrijpe lijk, dat de fabrikanten 'uit geheel Centraal. Europa .de handen in elkaar slaan en niet lan ger willen wachten op de steeds weer teleur stellende resultaten der regeeringsconferenties. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 8 Juni. Een citroentje zonder suiker. In de eerste zaak compareerde een 55-jarig Hel- dersch winkelier, Jacob K., als gelukkig bezitter van een 5 P.K.'c citroentje tweezitter, als ver dachte. B|e goede man zou op 28 Februari op den verkeersweg de Noordervaart tussehen Sehermer- horn en Alkmaar een op 'n rijwiel zich voortbe wegend persoon hebben aangereden, 'omdat hij1 niet voldoende bij het passeeren, (de fietser reed voor de auto uit), naar links had uitgeweken. Het was nogal aangekomen ook, De fietser, een boerenarbeider, werd versufd aan den weg gevon den, opgenomen in een naburige woning en later op last van Dr. Heringa naar het stedelijk zieken huis te Alkmaar vervoerd. Daar werd hij1 tot en met 21 Maart wegens een opgeloopen schouder wond behandeld door Dr. van 'Dam. Thans was hij weer volkomen genezen, wat den betrokken winkelier zeker niet onaangenaam zal geweeest zijn. Hoewel laatstgemelde geen schuld vermeeado te hebben, dacht de officier er niet zoo gunstig over, zooais bleek uit zijn vordering f 150 boete of 75 dagen hechtenis. Hitte hobbelt zijn paardje al heen ©n al weer. Dragen gewoonlijk de motorrijtuigen de schuld van de verkeersongevallen, ditmaal was een paard de oorzaak van een carambole, waarvan de brand- 1 stofhanaelaar Jan Knijh van Blokker het Slacht- 1 offer werd. Hij reed lustig op den morgen van j 3 April per rijwiel van Zwaag naar Hoorn, doch op het Keern, juist toen hij- een vrachtwagen die 1 voor hem reed, linksch passeerde, kwam een dres- seerkar aanhobbelen en drong zich tussehen Kn'ijn en de vrachtkar in. Knijn kreeg een duw van de paardekop tegen zijd bóddy. Hij sloeg niet fiets en al tegen de vlakte, raakte van zijd kastje en moest oaar zijn woning worden vervoerd met 1 'n paar flinke hoofdwonden, die eerst 17 April als genezen konden worden beschouwd. Jan dien- 1 de nu nog 'n civiele vordering in van 90 gulden, l voor geneeskundige behandeling, tijd verzuim en rijwielschade, maar was niet in staat deze schade schriftelijk aan te toonen. Tegen dén verwaarloozer van «die regels van den weg, die het maar beter had gevonden thuis te blijven, werd gevorderd f75 boete óf 75 dagen. In alle zakeu uitspraak over 14 dagen. Wat er om ons heen gebeurde. BINNEN LA NDi. Sommige-mensehen bindende lectuur van plaat selijke, provinciale of andere bezadigde bladen niet zoo interessant, omdat groote gebeurtenis sen daarin niet zoo uitvoerig en zoo pikant be sproken worden, als b.v. in organen der grrroote pers; de Courant en D|e Telegraaf. Om eens een voorbeeld, te noemen: er zijn op Zaterdag j.l. in dé Rotterdamsche haven finan cieels schandalen aan het licht gekomen, die -de economische funaamenten onzer Maasstad totaal ondergraven hebben en machtige financieele burchten met ondergang bedreigen. Geweldig, niet? En welk blad bracht de eerste sensationeel© bijzonderheden? Natuurlijk: De Courant! En welk orgaan buitte de sensatie nog vérder uit?-Die. Telegraaf, monheer! oplage enz. Ziet het blad van Maandag j.l. In de rechter bovenhoek is steeds in korte zinnetjes het gewich tigste uit de gebeurtenissen van den dag te samen gebracht en daar leest ge: Fraude ontdekt bij de loonuitbetaling aan arbeiders der Rotterdamsche Havènreserve pag. 5. "Dan slaat ge natuurlijk aanstonds pag. 5 op,, en daar valt u een geweldigen „l^op" op „Fraude ontdekt bij de loonbetailing". Even haalt ge adem en dan leest men een tweeden „kop", nu in groote cursiefletters „Geknoei bij de Rotterdamsche Ha venreserve". Ge slikt even uw adem door en ont leedt'dan het derde „hoofd": „Een oneerlijk wal- baas betrapt". Na er eindelijk nog kennis van ge nomen te hebben, dat 'de journalistieke bijdrage „Van onzen correspondent" is, begint het eigen lijke verhaal, veel te lang om hier over te nemen, maar waarin o.a. voorkomt, dat geknoei met uit betalingen ontdekt is, idoordat een Walbaas van arbeiders geleende gelden „vermeerderd met eén aanzienlijke rente" terugbetaalde door taken, wél ke niet waren verricht, in dei boekjes af te stem pelen. We lezen Cr dan nog: Reeds eenigen tijd was het opgevallen, dat „A. Bi. voor zijn doen veel te groot leefde. Hij „had een motorfiets en maakte groote verterin gen. De firma Burger kan nog niet opgeven, ,vhoe j>root het bedrag der schade is. Maar daar „de verdachte sinds Augustus 1925 er geregeld „mee doorging, moet het zeer aanzienlijk zijn. „Naar alle waarschijnlijkheid is A. Si. niet „!de eenige, die zich op deze wijze bevoordeelde ,:,eu meent men te doen te hebben met een han- „delwijze, die in de haven is ingeburgerd. „Het is niet onmogelijk, dat na tie ontdekking „van deze fraude een "begin is gemaakt met de „opsporing van een geheel warnet van knoeie rijen in de Rotterdamsche haven. En weet ge wat de zaak nu geweest is? Be „N.R.Crt." vertelt 'het in een heel nuchter berichtje1 j,De tijdschrijver A. v. ld. Si. uit de Samuel „Muilerstraat had van drie losse arbeiders der „havenreserve kleine 'bedragen "geld geleend en „heeft die terugbetaald door 'bet afstempelen „in de boekjes dier arbeiders van taken, wélke „zij niet verricht 'hadden. De 'firma D. Burger „is daardoor benadeeld voor een bedrag tus- „schen de '40 en 60 gulden." De manieren van sommige buitenlandsche bou levard-bladen zijn nog maar sinds eenige jaren ons lana 'binnengedrongen. We achten zulke spe culatie op tie sensatielust der lezers uit den booze, want door dit geweldig opblazen van oubetee- kenende gebeurtenissen treft men niet alleen in al te erge mate de bedrijvers der crimineel© da- Bakkum. gem. Castricuim, hadden in dehM2den den, maar men wekt ook naar binnen pn buiten Dieecmbernacht hun warme ma'fkist verlaten om een indruk, alsof ons landje slechte met misda- met behulp van een rijiwiellantaarn wat wild ciige benden bevolkt-is. te bemachtigen. Ze werden echter zelf door de l rJ jachtopzieners gejaagd en schote ner hun geweer De werkelijkheid is al erg genoeg. Herhaalde- Te hoog De gebroeders Willem en Piet H., schippers te De heer Jhr. Groeninx van Zoeten is een bekend xNederlandsch journalist, tenminste... sinds het oogenblik, dat hij zijn collega van de „N.R-.C." Dir. van Blankenstein, bij diens vertrek naér Chi na, een vuistslag had toegediend. Vóór dien tijd had niemand van hem gehoord. De man was ine/ens- populair, het „geval" werd druk bespro ken en voor een groot blad mocht hij nu de Djebel-Druzep, de Syrische opstandelingen gaan bezoeken. We hebben zijn verhaten gelezeu en onze sterkste herinnering er van is, dat de jonk heer daar een tocht in "een rammelende Ford heeft gemaakt, welke eigenschap ook: bij de Fords in Holland te ontdekken valt, zoodat die ervaring allerminst zoo'n verre reis rechtvaardigt. En fin, de man is nu eenmaal populair, zoodat hij geen kwaad meer kan doen. Die Haagsche politierechter vorderde van de week f100 van hem voor dien vuistslag, 'hetgeen ons een civiel prijsje toeschijnt, als men daarvoor beroemd kan worden. Wé zoeken nu ook uaar een geschikt object.... BUITENLAND:. Met den Volkenbond gaat het nog niet naar wensch; de rusie om de raadszetels is nog lang niet beëindigd. Het verluidt nu zelfs, dat Bra zilië zich uit den Volkenbond zal terugtrekken, omdat de regeering haar zin niet kan krijgen en hetzelfde plan schijnt in Spanje gekoesterd te worden; Primo de Rivera, de Spaansche dictator, heeft er zich tegenover eeu Engelseh journalist over uitgelaten. Hij meent, dat Spanje „reöht" heeft op een vaste zetel, omdat het tot „de" groote mogendheden behoort, althans de grootste der in den oorlog neutraal gebleven staten is. Mocht dat reöht niet erkend worden, zoo ver- kkJaarae hij, dan achtte hij het niet onjuist als Spanje zich uit den Statenbond zoti terugtrekken, daar hij in diens roeping toch, geen groot vertrou wen heeft. Men ziet hier dus een vaste Raatiszetel, dus een leidende positie in den Volkenbond opge- eischt door een regeering, die zelf niet in macht of het. nut der organisatie geloSft. Welke kracht moet van zulk'e leiders uitgaan! Die oorlogs-dreiging tussehen Engeland en 'Tur kije, ter zake het geschil om Mosoel, heeft opge houden. Turkije eischte Mosoel op als een deel van haar gebied; Engeland verdedigde de belan gen van Irak (hm!); booze tongen beweerden, dat het èn Turkije èu Engeland slechts om tie voor- deeelen te doen was, die de rijike petroleumbron- nen in het Mosoel-gebied opleverden. De heeren zijn het met elkaar eens geworden: Mosoel blijft aa nlrak, over welk nieuw rijk Engeland de „be scherming" op zich genomen heeft en Turkije is tevreden gesteld met 10 pet. van de petroleum- inkomsten. Diaaruit zou meu kunnen concludeeren, dat de booze tongen, 't niet zoo ver mis hadden en dat Turnen èu FngelscJjen 't daarover roerend' met elkaar eens zijn, dat geld niet stinkt, öok al komt het uit de petroleum. Turkije moest bovendien wel een beetje inbin den tegenover Engeland, want Griekenland' is bezig zich te herstellen en Italië zoekt expansie; vanuit beide rijken worden begeerige blikken op Klein-Azië, geworpen en door 'de Grieken ook wel op Konstantinopel. En zelfs Kemal-«Pasja kan zich nu eenmaal niet alle vijanden tegelijk van het lijf houden. f Er is een nieuwe statenbond op komst. 'Frank rijk, Italië en België willen gezamenlijk trachten den ondergang van franc en lire te verhoeden. De overwonnen landen Duitschland en Oostenrijk,, hebben al weer lang een gezonde financieele ba-< sis, maar me't het betaalmiddel van sommige „overwinnaars" wil het nog lang niet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1