Hike Breijer Zaterdag 12 Juni 1926. 35e Jaargang STAHEL J.SGM1IDT Revue van de Week Firma R. J. HOUWING, HUT I - - IEL 644 ALKMAAR WECK. Inmaak-artikelen Speciaal Carsetten-Magazijn ALKMAAR Lage. Ren. Nieuwstijdingen NO 69 INTERC. TELEPHOON 52 NIE W E >*i LANGEDIJKER COURANT Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. KLEEiMö MME MAT ElKELETl KRG5TRAAT Zö ALKMAAR, BINNENLAND. Dat de Tweede Kamer in de eenige verga-> dering welk ezij in de afgeloopen week hield, beesloot het gewijzigd Verdrag met België op nieuw in de afdeelingen te onderzoeken, werd door sommigen een voor Minister van JKaxne- beek gunstig teeken geacht, door anderen op gevat als ee nbewijs, dat Z. Exc. van Buiten- landsche Zaken welhaast in het Lagerhuis schipbreuk zal lijden met dit belangrijke wets voorstel, welke échec dan natuurlijk een eind zou maken aan Minister van Karnebeek's ove rigens zoo schitterende, achtjarige ministeriee- le carrière. Te betwisten valt niet, dat de toon, waarop b.v. de „Nieujve Rotterdamsche Cou rant" zich in de jongste dagen over het Bel- gisch-Nederlandsch tractaat, dat de regeling van 1839 moet vervangen, uitliet, reden gaf van zekere „zwenking" te vermoeden in de scherpe critiek, ook door dat orgaan nog kort geleden op het Verdrag uitgeoefend. Het „vlammend protest", door den te Utrecht .ver gaderden „Dieltscben Bond" tegen het trac taat gericht, was een scherp staaltje van de tegenkanting, welke het in sommige kringeni vindt, ook na minister van Karnebeek's jongste toelichting. Vast staat, dat de Tweede Kamer het niet in openbare behandeling zal mement vóór het nu naderend zomer-reces. In Sep tember a.s. zal het echter vast een plaats krij gen onder de wetsvoorstellen, welke dan het allereerst aan de orde zullen worden gesteld. Van de zitting der Tweede Kamer op 1 Juini j.l. gehouden, stip ik nog aan de poging door Mr. van Rappard gewaagd om het totalisator-ver- bod opgeheven te krijgen. In 1911 besloot de Kamer, op initiatief van den heer van Vuuren, den totalisator bij rennen en harddraverijen te verbieden door uitlas- sching van art. 254bis in 'het wetboek van strafrecht. Dat Mr. van Rappard's poging per motie gedaan, om op dat besluit terug te ko men, zonder gunstig resultaat zou zijn, 't was wel zeer gemakkelijk te voorspellenMet wergroote meerderheid, 60 tegen 9, werd de motie van Rappard verworpen, door welk vo tum de kans, dat in Nederland de totalisator „in eere zal worden hersteld" zoo mogelijk nog kleiner is geworden dan deze reeds was. De volgende week gebruikt het Lagerhuis totjiet in de afdeelingen onderzoeken van zoo, gewichtige dingen als Bielgisch Verdrag en, Pas ingediende belasting-ontwerpen van Min. de Geer. Tot 15 dezer houdt de Kamer vacan- t'e. Den 22e zal zij hare openbare werkzaam heden hervatten. Vrij algemeen verwacht men, dat op de kentering van Juni elm juli het Huis, „met groot zomerverlof zal gaan". Het bezoek door het Koninklijk Echtpaar, en Prinses Juliana aan de voofdstad gebracht* heeft getoond, dat bij de overgroote meerder heid der Amsterdammers de gevoelens van sympathie en vereering voor het Huis van Oranje nog onverzwakt leven. Eem paar kleine „dissonanten" welke deze harmonie verstoor den, waren natuurlijk te betreuren1, doch ver minderden niets aan de gelukkige waarheid dat H Mmiet volkomen voldoening aan de 6 dagen ln de hoofdstad door haar teruggebracht met gemaal en dochter, kan terugdenken. Geruchten doken op over een „millioenetn- Proces" dat de reserve-officieren tegen den fctaat zullen voeren op grond van hun' te weinig tractement en toeslagen uitbetaalde gelden. *-r is een Bureau (te Apeldoorn) gevestigd voor eze reclamanten, die zich van een rechtskum-/ Tuingereedschap en Tuinslang. digen adviseur hebben voorzien. Volgens de „Tel." overweegt de Regeering, een doorvoerverbod voor vleesch. De Elgawa-tentoonatelling te Haarlem is een aardig succes geworden. Den 8000sten bezoe ker werd als „souvenir" een stofzuiger aan geboden. Het „Nederlandsch Tooineel ver bond" verga derde te Leiden. Bij die gelegenheid nam Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, die gedurende tal van jaren ziel en motor van dit verbond is geweest, afscheid als voorzitter en werd benoemd als eerelid van het Hoofdbestuur. Uit de jongste doodenlijst: J. H. Altona,. journalist te 's Gravenhage, op 48-jarigen leef tijd. In Ide misdadigheids-rubriek der achter ons liggende week vindt men o.a. het geval van een 27-jarige vrouw, echtgenoote van een land bouwer, te Kerkrade, die in haar huis vermoord is gevonden. Een knecht vain den boer wordt van het misdrijf verdacht en heeft de misdaad bekend. In de St. Walburgs-kerk te Arnhem zijn her haaldelijk diefstallen gepleegd, blijkbaar dooi? iemand die zich had laten insluiten. Te Krommenie is een geheime distilleerderij ontdekt. Smokkelarij en 'verdere fraude blijven de middelen welke men gebruikt in tijd van; hooge drank-accijlns. Te Megen (Br.) dronge ngemaskerde ban dieten een huis binnen, door een paar bejaarde lieden bewoond. Zij duwden een meisje eeti| prop in den mond en wisten zich van f 1600 meester te maken. Men ziet, het oude roovers- wezen in z'n meest driesten vorm leeft allengs op in den lande. Uit de ongevallen-reeks der week vermeld ik: een 67-jarige _ma|i te Leiden dronk bij ver gissing creoline inplaats van cascara, dat hij zocht en moest het met den dood bekoopen. Nog altijd zijn sommige menschen aarts-on-' voorzichtig met z.g. huis-apotheken. Bij Kethel (spoorbaan SchiedamVlaardin- gen) is op een onbewaakten overweg een' 35- jarigen man onder een trein verpletterd. Op de Zuiderzee had plaats een scheeps ramp, welke 2 slachtoffers, 'de broeders van. Gilt, kostte. Te Lith geraakte een auto te water. De echtgenoote van den eigenaar-bestuurder, is daarbij om het leven gekomen. Te Zaandam! is een kunstmatige eiercn-broederij uitgebrand. Drie- a vierhonderd kippen èn kuikens zijn daarbij verbrand. Voor den eigenaar, die niets; had verzekerd, is 't een leelijke „strop". In de afgeloopen week herdacht de Portu- geesch-Israëlitische Synagoge te 's Gravenhage; op plechtige wijze haar tweehonderdjarig be staan. In de Hofstad vormen de nieuwe tramplan nen, door B. en W. aanhangig gemaakt bij den Raad, levendig pro- en contra-discours. De kans, dat het colege van BL en W. hierbij een nederlaag te wachten staat, wordt niet zoo, heel gering geacht. De Paus heeft beslist, dat de H. Stoel hier tei lande een nuntius zal blijven afvaardigen, of-, schoon, zooals men weet, het Nederlandsche Gezantschap bij het Vatikaan is opgeheven. De tegenwoordige nuntius, die zijn geloofs brieven reeds heeft overhandigd, zal echter worden vervangen. De senator Prof. van Embden heeft tot den! minister van Waterstaat vragen gericht over het nog steeds handhaven van gasverlichting inplaats van electrische in sommige spoorweg wagons. Hier heeft men gelijk de vrijz.-i democratische afgevaardigde terecht opmerk te te doen met een vorm van zuinigheid wel ke de „wijsheid" maar al te zeer bedriegt. Em de veiligheid bedreigt. Uit Roosendaal (Br.) kwam de tijding, dat daar in een huis „klopgeesten" aan het tikken', zelfs o'p geduchte wijze hameren zijn, welke de politie na vele vergeefsche pogingen heeft weten te ontmaskeren. De dochter des huizes was zoo aardig. Tenslotte: twee landgenooten, de een uit Gemert (Br.) afkomstig, de ander inwoner van' Culemborg, gaan een voetreis maken, heen en terug van Nederland naar Rome!.... Zij stellen zich voor den toch,t in een jaar te volbrengen. In tijd van dalende waardeering voor de „wandelsport" voor het „kuieren" zooals alsmede van steeds stijgende bewondering voor. menschen van den ouden stempel 't noemen 't maken van „snelheid-records" is dit plan netje dunkt me de moeite van het vermelden; waard. BUITENLAND. Het is de Fransche regeering ondanks alle besprekingen en ondanks alle aangekondigde besprekingen niet mogen gelukken den frank1 te stabiliseeren. Eenige weken is het goed ge gaan en schommelde de frank in H.ollandsche: guldens uitgedrukt tusschen 8 en 8.30, doch in de laatste dagen 'is de franc opnieuw een/ stuk gezakt en noteerde Dinsdag reeds 7.30. Opnieuw zijn de Fransche ministers bijeen ge-, weest om te bespreken wat zij moeten en zullen doen. Het vraagstuk is lastig en niet in enkele uren op te lossen. Men is thans voornemens.1 krachtige maatregelen te nemen welke gerust protectie genoemd kunnen worden. Het is de vraag of dit middel niet een nog grooter kwaad zal worden. Protectie is wellicht goed voor Amerika, doch voor een Land als Frankrijk dat immers niet zooveel productiebronnen tot hare beschikking heeft is het een gevaarlijk middel Het verluidt, dat Briand thans zijn kabinet meer naar rechts wil oriënteeren. Hiermede zal hij dan het tafellaken tusschen hem en de linkerzijde geheel doorsnijden. Mient 17 Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECJJTJJOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. In Zweden is een regeeringscrisis ontstaan welke binnen enkele dagen is opgelost. De So ciaal-Democratische regeering Sanders die met de andere partijen in conflict was gekomen! wegens haar houding inzake het werkloosheids probleem heeft plaats moeten maken voor een minderheidskabinet-Eckman, samengesteld uit liberalen, conservatieven en prohibionnisten.- Een lang leven schijnt ook dit kabinet niet be schoren. In verband met het aftreden der soc.- dem. regeering is de vroegere bekende minister van buitenlandsche zaken Uwdens tevens af getreden als Zweedsch gedelegeerd in den Vol kenbondsraad. Ieder die zich Undens houding herinnert tijdens de emotievolle dagen van de vorige Volkenbondszitting waarbij Duitschlands toetreden in gevaar werd gebracht, moet er kennen dat de Volkenbotid een waren vriend missen moet. Binnen enkele weken zal in Duitschland het volk opgeroepen worden, om te stemmen over de vraag of de vorsten wel of niet geheel ont eigend moeten worden. De sociaal-democraten en communisten voeren een geweldige pro paganda en de rechtsche partijen doen vani haar kant eveneens alles om een dergelijke beslissing te voorkomen. Rechts heeft nu Presi dent Hindenburg in den partijstrijd betrokken hetgeen door de linksche partijen natuurlijk betreurd wordt. Indien de kiezers zich in den zelfden geest uitspreken als Zondag bij de Landdagverkiezingen in Mecklenburg, maakt het socialistische voorstel een goede kans. Im mers met reusachtige winsten kwam de sociaal democratie uit den verkiezingsstrijd terwijl de rechtsche partijen een groot verlies boekten en de meerderheid in den Landdag verloren. Hoewel de algemeene staking in Engeland reeds langen tijd weer tot het verleden behoort is de werkloosheid in Engeland buitengewoon toegenomen. De mijnwerkers staken nog steeds en hoewel de patroons aangeboden hebben de onderhandelingen te hervatten blijven de leiders der arbeiders halsstarrig en eischen zij een vol komen overgave der eigenaren. Hiermede kan wel gezegd worden dat de strijd zijn einde nog lang niet nadert. En itntusschen komen duizen den arbeiders zonder werk omdat de kolen- voorraden steeds kleiner worden. De ellende in de huisgezinnen der mijnwerkers is groot doch desondanks weigere nzij den strijd op te geven. Een groot diplomatiek succes is door Enge land in de afgeloopen week behaald. Feitelijk kan van twee successen gesproken worden. In de eerste plaats is het verdrag tot stand geko men tusschen Turkije en Engeland waardoor de gevaarlijke en langdurige twist tusschen bei de landen inzake Mosoel thans tot het verleden behoort. Een zeer bevredigende overeenkomst is tusschen beide landen bereikt zoodat men in de toekomst niet meer een oorlog te vreezen heeft. Een groote neutrale zone wordt gevormd en een permanente commissie voor eventueele geschillen wordt ingesteld. De z.g. Brussels en ondergaat een kleine verandering. De Turksch Nationale Vergadering heeft het ver drag reeds geratificeerd. Een ander groot sucoes heeft Engeland be haald door het feit dat in Egypte Zaghlul Pa scha afgezien beeft van zijn eisch om hem de kabinetsformatie op te dragen. Thans zal een gematigd kabinet gevormd worden terwijl Zaghlul het presidentschap van de Kamer zal aanvaarden. Hiermede zullen de betrekkingemr tusschen Egypte en Engeland niet verschept worden. Ongevallen. De 18-jarige M. S. te Anna-Paulowna, die de onvoorzichtigheid had van een in volle vaart zijnden vrachtauto te springen, kwam daarbij zoo hevig te vallen, dat hij onmid dellijk overeed. D. v. H. winkelier te Zevenbergen, maakte' met Pinksteren per fiets een uitstapje naar llAntwerpen met een zijner vrienden, 's Avonds was v. H. opeens verdwenen en niet meer te vinden. Thans is bericht ontvangen, dat zijn lijk uit de Schelde bij Antwerpen was opge haald. Gisteren is in het gesticht Calvariën- berg te Maastricht overleden de 37-jarige smid G. K., iemand, die gescheiden van zijn vróuw leefde. Hij was in het naburige Amby met een paar meisjes uit geweest. Daar kreeg hij onge noegen met den broer van een der meisjes, zekeren M. Ee mtwist en een vechtpartij was< 't gevolg, waarbij K. eenige slagen en een steek in het hoofd opliep. Met een hersenschudding en inwendige, verbloeding opgenomen, is hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan die kwetsuren overleden. M. is aangehouden. Voor den kantonrechter te Utrecht moest een 150-tal personen verschijnen omdat zij op 1 Juli 1925 niet gestemd hadden. De meester* waren niet verschenen eh die er waren gaven' bijna allemaal redenen op, voortspruitende uit hun godsdienstige overtuiging'. De kantonrechter vonniste allen met f 1. boete of één dag hechtenis. Daar de meeste veroordeelden het wa ren bijna allen vrouwen verklaarden, de boete niet te zullen betalen, maar te gaan „zitten", deelde de kantonrechter mede, daar hij blijkbaar op zooveel klanten niet gesfeld was, dat hij de boete op hen zou doen ver halen. De kermisexploitanten te Heerlen heb ben een belangrijk bedrag bijeengebracht ten behoeve van den heer Dauphin, wiens galante- riekraam Maandagnacht geheel is afgebrand, zonder dat iets verzekerd was. Vermoedelijk is kortsluiting in een der beide kramen de oor zaak van den brand geweest. Een landbouwer te Dinxperlo verkocht dezer dagen ee nkoe aan een veehandelaar; Varsseveld, die het beest in zijn weide bracht om het later ter markt te verkoopen. Hoe verbaasd was de landbouwer, toen hij den volgenden 'morgen zijn koe weer bij' zijn huis zag staan. Het bleek, dat de koe een wandeling van twee uur gaans naar Dinxperlo had gemaakt om naar haar vroeger verblijf terug te keeren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1