Gemeenteraad Oudkarspel No 70 imtebc.telei.hoom 5»Dinsdag 15 Juni 1926 86 e Jaargang STEMMIHGSBEELO UIT GROENTEHLAliD Uit den Omtrek NIEUW E Lti B lUI.IIIIJkHi I)IIRAM De raad vergaderde gisteravond half acht in voltallige zitting. Voorz., de heer Jb. Kroon, loco-burgemeester, opent met welkom, waarna de notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: bericht van oen Comm. der Koningin, dat aan A. O. Kroon met ingang van 1 Mei op zijn ver zoek, eervol ontslag is verleend ads burgemeester dezer gemeente; bericht van den C. d. K. dat tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer A. J. Wijn- veldt van Zaandam; goedkeuring op het besluit foor de kasgeld- leening groot f5000. Goedkeuring op de leening voor het doorgangs hui sgroot f3000, af te lossen in 20 jaar; goedkeuring op de gemeentebegrooting; bij de dp 15 Mei gehouden kas-verificatie bij den gem. ontvanger was in kas f 5313.86; dankbetuiging van de Tuinbouwvereen. „De Eendracht" voor de beschikbaarstelling van een lokaal voor den tuinbouwcursus; dankbetuiging va«n de beide gymnastiek-Ver een. voor de beschikbaarstelling van een me daille; goedgekeurd wordt' de voorgestelde wijziging van art. 3 der gemeensch. regeling op de Licht- bedrijven, dat bij vertrek of bedanken als raads lid, hij ook niet langer lid van de Comm. kan zijn. Benoeming Gemeentesecretaris. De heer Bakker zegt dat het zeker in de be doeling ligt hem heden te benoemen. Spr. begrijpt echter niet waarom het gedaan wordt, omdat het overal elders toen na de installatie geschiedt. Nadat men ©enige' oogenblikken in comité heeft gesproken, komen B. en Wl met de aanbeveling: i. A .J. Wijn vel dt, 2. P. Kostelijk. No. 1 wordt met algemeene stemmen gekozen. De voorz. hoopt dat de gedane keuze een goede mag. zijn en "de nieuw-benoemde met vTucht in het belang der gemeente zal werken. Benoeming ambtenaar voor den Burgerlijken Stand. Door B. en W. zijn op de aanbeveling get plaatst: 1. A. J. Wijnveldt, 2. P. Kostelijk. No. 1 wordt ook hier met algemeene stemmen gekozen en uit voorz. den wensch dat de be-, noemde nog vele paartjes in het huwelijk mag verbinden. Dan stellen B. en W. voor het vermenigvuldi- gingscijfer voor het belastingjaar 1926—'27 te verhoogen met 0.25 pCt. en te brengen van 0.50 dp 0.75. De lo.-iSecretaris, de heer Reinders, licht toe dat over '25'26 is ontvangen f 10657.49, ter wijl dit bedrag na aftrek van de kwade posten ongeveer f 10.000 blijft. Voor het nieuwe belas ting j aai: is noodig f 25000 Met dat cijfer zou het percentage IV2 moeten zijn. Echter zal men vermoedelijk sluiten met een voordeelig saldo van f13000. Daarvan kan flO.OOO worden overgebracht op den nieuwen dienst, zoodat er fl50Q0 te heffen oveAlijft. Met V2 ontvangt men f 10000, dus om f 15000 te hef fen moet het percentage 0.75 zijn. De heer Paarlberg. Toen het percentage 1/2 was, hoe hoog was toen de raming van de op-, brengst. De Secr. f12500. Deze raming is dus afge vallen. De heer Paarlberg. Is daar nog een oorzaak voor? De Secr. De inkomsten zijd afgevallen. Een lichtpuntje was er echter toen. De dienst '24 '25 bracht f28841.op. terwijl geraamd was f18000. De heer Bakker is van oordeel dat men to veel moet gissen en acht dit niet gezond. De heer Paarlberg. We zij'n er met een V2I dus W01 iets te licht over heen gegaan. De heer Groen. Als B. en W. denken dat het taet 0.75 gaat ga ik er mee aoooord. Anders men het percentage op 1 brengen. D eheer Bakker zou het mooier vinden 'wanneer mea het peroentage bij de begrooting kon be palen. De Seer. Dat mag niet. Het voorstel van B. en W- wordt hierna aan genomen. De Secret, zegt nog dat volgens de cijfers van den Noordermarktboni de opbrengst f 300.000 ■hinde ris. Dit geldt echter voornamelijk voor- i Heerhugowaard, Waarland e.a. Voor den Lan- j gendijk is het ongeveer hetzelfde gebleven. I Op voorstel van de Comm. voor de Lichtbedrij'- i ven wordt de stroomprijs voor licht verlaagd j van 35 op 30 en voor kracht Van "30 op 25 mefl I ingang van de laatste rneteropneming, j De heer Paarlberg wijst er dan op dat de stroomprijs voor de kleermakers nog nooit is verlaagd en steeds is gehandhaafd op f0.15. De heer Bakker acht het billijk, dat wanneer de prijs voor anderen wordt verlaagd, het ook met dit wordt gedaan. De voorz. zal dit in de Gas-Commissie be spreken. Het kohier voor de hondenbelasting wordt hierna vastgesteld op een bedrag van f 239.50. Rondvraag. Door den heer Paarlberg is enkele jaren terug verzocht om kenteekenen aan te brengen waar brandbekkens aanwezig zijn. 8pr. acht dit' noo dig en geen bezwaar. De voorz. kan zich hier volkomen mee Ver eenigen. Reeds is hierover door hem met den opper-brandmeester gesproken, en is spr. er sterk voor dat het gebeurt. Bekkens zijn aanwezig bij bak lier Kaij, bakker De Groot, C. Vennik, bak ker Swart en Jonker. Dan wijst de heer Paarlberg ei op dat er toestemming van den burgemeester moet zijn voor het maken van muziek langs den weg. Wanneer men echter 3 draaiorgels- op 1 dag krijgt, vraagt men zich toch af of het niet beter verdeeld had kunnen worden, vooral temeer wanneer men den volgenden dag 6 venters en een harmonicaspeler aan zijn deur krijgt. Spr. beschouwt dit als een plaag voor de winkeliers, omdat die hun zaak niet kunnen sluiten, zooals particulieren hun wo- niug. Wanneer hier iets aan te doen is, zag Spr. het graag gedaan, want er wordt een grooten dienst mee bewezen aan den-winkelstand. Die voorz. antwoordt dat aan nette personen een doorloopende vergunning wordt gegeven. Ech ter zal er met deze opmerking rekening worden gehouden. De lieer Bakker wijst er dan op dat er ook zijn die briefjes in huis brengen, en dit acht hij absoluut niet gewenscht. Tenslotte vraagt de heer Paarlberg of B. en W. met het uitschrijven der raadsvergaderingen geen rekening kunnen houden met de vergaderin gen van plaatselijke vereenigingen. Het is nu ai 3 maal voorgekomen, dat er tegelijk werd ver gaderd. Zoo ook hedenavond. Die voorz. zegt toe hiermede rekening te zullen houedn. Dan meent de heer Bakker dat indertijd is be sloten enkele punten in de gemeente van brand- kranen te voorzien. Dit besluit is nooit uitge voerd geworden. Spr. zou gaarne zien dat hier aan eens de aandacht werd geschonken en de kranen werden aangebracht op plaatsen waar huizen met rieten daken zijn. De voorz. antwoordt dat er het vorige jaar in B. en W. over is gesproken. Door de kosten is men hierop echter teruggekomen. Er bestaat eVën- wel geen bezwaar om dit punt nog eens in over weging te nemen. De heer Paarlberg zegt ook dat het destijds is besloten, maar hem nu blijkt dat het nooit is uitgevoerd. Hij hoort 't 'vanavond voor het eerst en verkeerde steeds in de meening dat de kranen waren aangebracht. De voorz. antwoordt dat dit dan "zeker een besluit is voordat hij in den raad was. De 'heer Paarlberg. Het is niet in orde om' het besluit niet uit te voeren en later weer te be spreken. De heer Kostelijk meent dat er zoo weinig druk op de waterleiding staat dat men de huizen er niet mee kan bereiken. Spr. loopt er persoonlijk niet hoog mee en zou graag een afwachtende houding willen aannemen om hét resultaat in Zuidscharwoude af te wachten. De heer Paarlberg wijst er dan op dat de demonstratie in Zuidscharwoude schitterend is geslaagd. De heer Bakker gelooft in teigenstelling met den heer Kostelijk dat brandkranen wel goed völdoen. Dan vraagt de heer P. Kroon nog of de kerk toren niet gepleisterd moet- worden, daar deze zwarte plekken vertoont. De voorz. antwoordt dat reeds een verzoek van 'het kerkbestuur bij het Dag. Bestuur is inge komen om den toren op te knappen. Aan den gem. opz. is opdracht verstrekt een onderzoek in te stellen naar de kosten. Vallen deze mee zoo zal een voorstel worden gedaan om den toren geheel te bepleisteren en anders alleen de zwarte plek ken te laten behandelen. Hiermede is ook de rondvraag ten einde en volgt sluiting der vergadering. Er is weer volop stof, haast te veel voor één artikel. Geachte lezers, we willen eens opsom men. Allereerst de aardappelenmarkt, de aan- voer, de prijs, de kwaliteit. Verder de officieele en officieuse bemoeiingen met dit Noord-Hol- landsch tuinbouwproduct. Denkt daar vooral niet te licht over, geen énkele onzer artikelen heeft zoo de belangstelling van publieke en se- mi-ambtelijke corporation als de vroege aard- appelen. Verder de wortelen, prijsverloop, kwaliteit en verzending. We zijn er nog lang niet. Nog enkele weken en in 's lands vergaderzaal komt de Duitsch-Nederlandsche tariefovereenkomst aan de orde, waar wij in Groentenland zéér groot belang bij hebben. Over die adressen, die de volksvertegenwoor- - diging worden toegezonden, o.a. door de Ned. Werkgevers ver. is dit geschiedt, ware een héél lang artikel te schrijven. De Tuinderij heeft reeds op dit ontwerp gewezen. We volgen kort de opsomming boven gege ven, om zooveel mogelijk af te doen, in tele gramstijl. Aardappelmarkt deze week, weinig aanvoer. Door regen Donderdag-Vrijdag veel modder. Drie manden wegen dooréén ,(de aardappelen met dm grond) precies 100 pond. Gevraagd wordt de opbrengst van i snees grond, als ge geven zijn een aardappelprijs van 12 gld., 8 _pct. tarra; 1 M3 grond weegt 1500 Kg. Oplossingen worden ingewacht bureau van dit blad. De aanvoer opmerkelijk gering, de Muizen nog niet begeerd. Hebben geen oog, zijn van uiterlijk precies kleurlingen, al naar grondsoort bruin of zwart getint. Bruin mooier als zwart, negers heelemaal niet ih trek. Over kwaliteit veel verschil van meening. Ter veiling meening gehoord', de koopers voor binnenland koopen den boer en niet de piepers. Wat velen onzin en ons veilingbezoekers klaar is als een klontje witte suiker.'Maar heb gepro testeerd, als niet vleiend voor onze kooplui die we in staat achten, 't artikel naar „meel aan de ooren" te taxeeren. De toestand te Broek ter aardappelmarkt krijgt een compleet voorkomen, wijl gezien a, ambtenaar van -de Phytopatologische dienst,, de altijd vriendelijke, voorkomende heer v. Stij- geren, met wien zeer aangenaam gecauseerd. En b, gezien als tweede bewijs normaal aard appelvoorkomen, een aardappelcertificaat, 't eerste dit jaar, zeer correct en conciencieuse- lijk ingevuld. Met groote referentie dit semi-ambtelijk do cument aanschouwd, wijl daarin gezien 't mo derne „Sesam, opent U, gij grenzen te water en te land". 't Crtificaatje mijn gedachten danig gevan gen en achtervolgd in den droom. In waak; droomtoestand door certificaat ettelijke colo radokevers gedood gezien, als malariamuggen door malaria-bestrijders, die ljever muggen tik ken dan kinine slikken. Tevens door droom duidelijk voor oogen gesteld, certificaat wer- 'kend alsdesinfectiemiddel op pokken, lichte pok en pokje, alsmede op wrat en wratje. Waarop wakker geworden en onder den diepen indruk van droombeeld, de wensch geuit, 't certifu caat óók doodelijke werking te hebben op pro- lectiebacillen; waarmee tuinbouw, Ministerie v. Buitenl. Zaken, Narcissenkweekers, varkens- mesters en vetweiders grootelijks ingenomen en gebaat-zouden zijn, en tevens bij uitstek ge schikt tot zuivering van 't economisch bloed van John Bullianen, Moffrikanen en Yankees. Nalezend 't geschrevene, de neiging opko mend alles te verscheuren, wijl sommigen daar uit lichtelijk afleidend een ongunstig oordeel Wageningen.- Dit beslist willende afsnijden, ver klaar voor Ph. Pa. tol. Dienst veel eerbied, aan land-, tuinbouw en handel dezelve onschatbare diensten bewezen. Zaterdagmorgen ter veiling en aldaar veel zwarts gezien, azwarte aardappelen vanwege aankleven de zwarte aarde; b. zwartkijkende bouwers wegens prijsda ling van aardappelen, bijna f 2 per 100 Kg., en. c. Vanwege al dat zwart, van de weerom stuit zwartgallig gestemde kooplui, 't welk afge leid uit apathische houding hunnerzijds. En in Amsterdam heden en daar veel merk waardigs aanschouwd. In de city voor ramen oud-burgerlijke woning een net geschreven briefje bij wijze annonce: „hier broedsche kip pen te koop", 't Geein daar nooit verwacht. En in steeg tusschan Haarl'dijk en Voorburgwal een naam van bewoonster van perceel gelezen, met daarachter derzelver beroep zijnde, pla- neetkuindige. Welk beroep, uitsluitend gericht op de hoogte, wordt uitgeoefend in de kelder. En begrijp daarvan niets. En verder in diezelfde steeg gezien een kar met bloemkool, prima groot en mooi. De koól- tjes geprijsd 8 a 9 cent per stuk. En dezen morgen toevallig te Langendijk veel kleinere exemplaren, waarvoor 20 a 25 ets. gevraagd. Waar van verklaar eveneens niets te begrijpen. En eindelijk gezien op 't Damrak een ras echte Israëliet, kenbaar aan 'neus, hoofdhaar en geluid, dewelke eveneens een handkar voort duwend, waarop Redstar aardappelen, en de zelve koopman niet melodieus, maar zeer schel roepend: „Mooije aarappels, puijk in de kook, drie sente de Kiloow koop, mense koopl" Dat veel te denken gegeven en geconcludeerd, oude piepers te Mokum in de Goot. Naar sta tion gewandeld en toen vergist in den tijd, want daar alles zomertijd en eigen uurwerk op vei- lingstijd. Trein natuurlijk weg en toen gekeken naar mooie barkassen, afkomstig van Ameri- kaansch oorlogsschip Pittsburg, liggend in 't IJ. Daarheen gewandeld en gezien een ijselijke monsterachtige oorlogsbodem, vier groote pij pen en matrozen zeer net, Yankee-typen, lang en mager. Opvallend veel Amsterdamsche sehoonen bezichtigend 't oorlogsmonster, de welke blijkbaar niet anti-militairistisch gezind. Een rasechte Amsterdammer geeft uiting aan totaal-indruk oorlogsbodem en zegt ,,'n reuse schuit", waarop een aJnder invalt ,,'n reuzekast en wat 'in kanonnel" Juist komt 'n groote blauwpijper, de Orania binnen; passagiers op 't achterdek wuivend met zakdoeken. En versta die uitingen van blijd schap, na zoolang niets gezien dan zee en lucht. Daarop terug naar station en in den trein de Tuinderij gelezen, waarin bericht, te Venlö saLadeprijs lager als 't Duitsche invoerrecht. Toen Handelsblad ingekeken, ter verpoozing, in de hoop geen nare berichten.- En daaruit' vernomen van toestanden te Beverwijk, waar de aardbeien groeien en daar te kort zon. Duitschland .niet van plan een goede prijs te betalen voor die heerlijke vrucht en daarom plannen beraamd voor snelvervoer aardbeien naar IJmuiden en vandaar een paar maal 's weeks te vertrekken een snelvarende aardbeien- boot naar Engeland. En hoop voor Beverwijkers- hun aardbeien vrij van mojnd- en klauwzeerbacillen, waarvoor John Bullianen tegenwoordig zeer bang. Daarop alle lectuur terzijde en naar buiten gekeken, maar juist een geweldige bui en zag niets, waarop weer aam piepers gedacht voor a.s. Maandag. Maandagmorgein vroeg ter veiling, waar wei nig aanvoer, en aardappels gewild, ondanks veel grond. Heb met bouwers gesproken, waar van ééln mij gecomplimenteerd mét mijn epistel inzake Kamer van Koophandel, wat door hem met genoegen gelezen. Echter een andere bouwer mij gekappitteld ter oorzake artikel over eerste wortelenveiling, waarin van ophqu- den gesproken en dit volgens hem gemotiveerd en mij dit uiteengezet. Die explicatie zeer leer rijk, maar nu niet kunnende weergeven, wijl in plaats kolom dan een pagina noodig. Gelukkig gevolg van een .en ander, evenwicht bewaard en dank aan laatstgenoemden tuin der, wijl mij geholpen aan veel stof, en gegund achter de schermen, d.w.z., mij een tipje van de ondoorzichtige sluier opgelicht, waarachter bouwers vóór aanvang veiling complotteeren. Poëzie en politiek schuilt overal, goede vrin den! I HEERHUGOWAARD. Te Alkmaar wera eeii bijeenkomst gehouden van het Dagelijksch Bestuur van Geestmer Am bacht met ae commissie uit het bestuur van den Noordermarktbond terzake de aanhangige kanaal plannen. De besprekingen liepen in hoofdzaak over het groote bezwaar voor aangdelegen pol ders om te worden ingedeeld bij Sehermerboezem, en over het bezwaar van den N.M.B. tegen den sluisbouw nabij de Roskambrug, zooals thans1 in het plan is aangegeven. Het resultaat der besprekingen is geweest, dat opnieuw een bijeenkomst zal worden uitgeschre ven, waartoe mede zullen worden uitgenoodigd zich te doen vertegenwoordigen de "besturen 'der mee tol a nghe b bende polders Heer hugo waard en "Oudorp, opdat door gezamenlijk optreden getracht zo ukunnen wo'fden het plan zooi gunstig moge lijk gewijzigd te krijgen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1