ins WE 17, Bike Breijer IÉ1. Ill Ail to Mi bin STRUT 4 IK. BITTEN. n 502, GEHEMELTEPUIl STRAAT 4 wsfe kleure alle maten. Zaterdag 19 Juni 1920 Bte Jaargang Revue van de Week °P zeer beslisten toon werd verzekerd, en kele dagen geleden, dat de Regeering besloten Heeft de Rijksverzekeringbank van Amsterdam HHar Delft over te brengen. Daarna kwam eens klaps éven positieve tegenspraak: het Gem.- estuur der hoofdstad zou, tegen alle ver pachting ia, hebben aangeboden de R.V.B. te °en blijven in de gebouwen, waarin zij thans Firma R. J. HOUWING, HUI 1 - - TEL. 644 - ALKMAAR WECK Inmaak-artikelen Speciaal Korsetten-Magazijn ALKMAAR Laoe prijzen. Nieuwstijdingen if 1 Alknig velend, r Auto-Ga^ an en Will,, zijn hotel DtiON, n van tanden pq oor dit systeem brengt euwste iltijd voord eeligei óns magazijn voortdurende sti njKe partijen ter beschermirig tuinbouw den ïm :ten tegen te gaai n. De tegen woon dbouw, D. has. verklaard, dat bij istreven. En hoi )t land als Frank uitschland volle ijn tuinbouwvooi terwijl ook Spai de vorige week niet is in gesia te verkrijgen, i •ten, noch zeifs' en moeten'voor istige waarschu» het „vanzelf op verminderingen, sducten zoo no< kan het ook zon: nachtige groepe» zeren onzer voor irne zien. oducten breidt t; er is geen strt groenten of aa len. Werkeloosb den Tuinbouw n het algemeen luwcentra geen n behoeft te gesel len weer naar iaar werk te zoel gen zijn uitsluit' mogelijkheden angt geheel van' tvoer naar Duits' >te gedeelte der den wordt, ifzet van tuinM dan ook niet ffl» dan zou dit noj eiding, een inkn et minstens 50 P >lgen daarvan v« le verhouding®1 der voor de al? elsbalans. eken wij Uwe B, Uwe goedkeur» willen verleef ire ene vergader» Jen van alle w» aanwezig waren r opdracht NO 72 IHTERC. TELEPHOON 52 LAMJKER COURANT n Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. De Eerste Kamer heeft in den; afgeloopen week getoond, toch nog op ouderwetsch-vlugge en „zwijgzame" manier wetsontwerpen voor de Koninklijke bekrachtiging gereed te kunnen maken.In hare vergadering van Woensdag 9 Juni j.l. wist zij een bundel wetsvoorstellen, w.o. de West-Indische Begrootingen, de Indi sche geldleening (ter conversie van vroeger aangegane leeningen) en de wijziging der or ganisatie van de rechterlijke macht in een om mezien af te doen. Slechts naar aanleiding van een reeks naturalisatie-ontwerpen maakte Mr de Gyselaar, Leiden's burgemeester, enkele op merkingen, de strekking hebbend om te pro testeeren tegen het op al te kwistige wijze na- turaliseeren van menschen, die niet behooren tot de kapitaalkrachtige elementen. Minister Donner verduidelijkte, dat mr. de Gyselaer's „after dimner-speechje" niet als serieus kon worden aanvaard. Daarna ging de Senaat tot 22 Juni a.s. uiteen. Om dan o.m. de Indische Begrooting aan te vatten. Welke vermoedelijk ook niet vele senatoriale uren zal vorderen, nu de heer Cramer naar het Lagerhuis is overge gaan. Wij naderen thans de „finale" van het parlementair seizoen 1925'26. De Tweede Ka mer wijdt deze week hoofdzakelijk aan afdee- lingsarbeid. Zeer waarschijnlijk zal de beslis sing over het Nederlandsch-Belgische Verdrag niet vallen vóór het najaar. De kans, dat min. van Karnebeek voor het tractaat toch nog een meerderheid zal vinden is ongetwijfeld in de' jongste dagen beduidend grooter geworden. Maar de oppositie tegen het Verdrag, welke zich o.a. op bijzonder scherpe wijze manifes teert in het adres door de Rotterdamsche Ka-; mer van Koophandel aan de Tweede Kamer; gezonden, blijft zich inspannen om de Volks vertegenwoordiging te beduiden, dat goedkeu ring dezer regeling een ramp voor Nederland zou zijn, nooit ertoe kan bijdragen om de ver houding tusschen België en ons land werkelijk hartelijker of inniger te doen worden. Dat het Belgische Parlement dit traotaat grif en vol gaarne aanvaardt, is, zegt men van oppositioj neelen kant, een der sterkste bewijzen, hoezeeri het Verdrag onze zuidelijke naburen te onzen koste bevoordeelt. Het parlementaire seizoen 1926'27 belooft een te worden van extra-drukke „besognes". Minister Lambooy heeft ingediend per supple- toire Marinebegrooting de aanvrage van géiden voor twee torpedo-jagers ten dienste van Indië, alsook het voorstel om geen directeur-generaal van Marine te benoemen, doch de functiën, aan dit ambt verbonden, op te dragen aan een raad adviseur van het departement. Wij hebben ons dus voor te bereiden op een zeer „levendig" Marine-debat, kort na de opening van de nieu we zitting der Staten-Generaal, waarbij zal worden beslist over de vraag, of minister Lam- kooy de verantwoordelijkheid voor het depar tement, wajtrin Oorlog en Marine zullen veree- thgd worden, zul kunnen blijven dragen. Tot de vele ontwerpen, waarmee het presi diaal Lagerhuis-Bureau is verrijkt, behooren, die, verband houdend met de energieke wijze, waarop thans de arbeid der droogmaking, van, de Zuiderzee wordt aangevat, welke van den Staat een nieuw offer van zestien millioen vra- Sen- In de kwestie der schadevergoeding, die de Naardensche kweekers vragen in verband. ®et militaire inundatie-werken, 'heeft minister Fambooy, die de cijfers en verdere gegevens nader heeft onderzocht, op de meest catego rische wijze teruggewezen de beschuldigingen welke het Kamerlid Duys kortgeleden tegen het departement van Oorlog richtte. Waarschijn- hjk zal deze „perkara" nog wel voor het recés worden afgedaan. Dat de heer Duys, die zich d'et gauw uit het veld laat slaan, op de onstui-. mi©e manier, welke men van hem kent, alsnog ral pogen het pleit te winnen voor de Naar densche belanghebbenden, 't staat vast. gehuisvest. En vervolgens werden wij... we- wm verrast door de tijding, dat de R.V.B. °ch wel degelijk over twee jaren naar Delft Tuingereedschap en Tuinslang. zal verhuizen. Misschien krijgen we via parlementaire Vra gen waarom van het nuttige instituut der Vrijdagsche korte vragen geen gebruik meer wordt gemaakt, is niet duidelijk binnenkort in deze mededeeling, waarom men meer „hou vast" heeft dan aan lovve en „zwevende" ge ruchten. De heer Weitkamp heeft in de sluiting der Engelsche markt voor onze landbouwers iets van grooten ernst reden gevonden om de Regeering te vragen een tijdelijk verbod van vleesch-invoer. De kans, dat deze kwestie nog in dit zittingsjaar tot eene interpellatie zal leiden, is zeker niet gering. Tot de aangename „surprise", vertroosting biedend voor het jammerlijk zure en herfst achtige weer, dat ook de eerste helft van Juni' '26 .bracht, mag worden gerekend het bericht, dat de proefboringen bij Vlodrop op 482 M. eene sleenkolenlaag van 35 cM. dikte hebben aangetoond. Terwijl de Nederlandsche spoorwegen over 1925 een voordeelig saldo mochten boeken van f2.025.000, waarvan de S.S. f909.000 en de H. IJ.S.M. f 1.125.000 in kas kregen. Mooie cij fers „illustreerend" de waarheid van het oude bemoedigende „na regen komt zonneschijn". Uit de jongste Personalia: de heer M. Merens, consul van de Servisch-Croatische rijken, vier de onder veel belangstelling zijn zeventigsten verjaardag. Mr. Wittert van Hoogland, voorz. van den Haagschen Raad van Arbeid, heeft het voornemen te kennen gegeven zich om geondheidsredenen eerlang uit het politieke leven terug te -trekken, zijn mandaat als lid der Eerste Kamer en van den Haagschen Raad neer te leggen. Uit de jongste doodenlijst: H. J. van Vlo ten, directeur van het Telegraafkantoor te Rot terdam, op 62-jarigen leeftijd. Uit de jongste „criminalia" teeken ik aan: bij de Havenreserve te Rotterdam zijn gevallen van zeer ertnstige fraude, loopeinde over aan- zenilijke sommen, ontdekt. De erste, die in ar rest werd genomen, was een tijdschrijver, die de „manusministra" in deze schijnt te wezen. In het drama van Muylwijk, dat zich inder tijd heeft afgespeeld aan den Overtooom te Amsterdam, heeft de procureur-gneraal bij den Hoogen Raad geconcludeerd, tot verwijzing naar een aangrenzend Hof. Onder overgroote belangstelling bhandelde de Haagsche politierechter de klacht van den journalist Dr. van Blamkenstein tegen zijn col lega Jhr. Groeniinx van Zoelen, die hem op een der Haagsche stations een oorvijg had toege diend en veroordeelde den heer Groenmx tot f 100 boete. In de residentie is men, n.a. van het demonstreeren van een „gerestaureerde" doek, aan Frans Hals toegeschreven, eene „school van schilderijen-vervalschers" op het spoor gekomen. Waarschijnlijk zal ik in de naaste toekomst hierover nog wel 't een en ander te meldm hebben. De zooveelste geheime distilleerderij is ont dekt. Ditmaal in de buurt van Eindhoven. Op het station te Alkmaar is inbraak ge pleegd. De dader een zwerver is te Haar lem gepakt. Een bediende van een Amsterdam- sche assurantie-maatschappij is er met f16000, welk bedrag hij per aangeteekenden brief had behooren te verzenden vandoor gegaan. Uit de als steeds lange lijst van ongevallen vermeld ik het gruwelijk geval van een 45-j. stoker te Rotterdam, die tuss<?hen de stangen van een kraan-machine in de Waalhaven werd doodgedrukt. Op een onbewaakten overweg van het traject GoorDelden, zijn Vrijdag j.l. twee op een motorfiets gezeten personen door een sneltrein gegrepen met voor beiden doo- delijken afloop. Het reis- en vacantieseizoen nadert thans met rasse schreden. En duizenden hunkeren naar het eindelijk zwenken van "t haantje op den toren in gunstige richting. De Koninklijke familie vertrekt den 18en a.s. voor de gebruikelijke zomerreis. Ook ditmaal is Zwitserland het hoofddoel van den tocht, maar Koningin, Prins en Prinses zijn voor nemens, een deel der vacantie in Frankrijk' door te brengen. De Amerikaansche bodem „Pittsburgh" bracht een bezoek aan ons land. Op Maandag 14 Juni werden admiraal Roger Welles en de verdere officieren door H.M. op het Lo,o ont vangen. In den Haag is opgericht eene vereeniging tot stichting van een nationaal schaakgebouw. Daar zal dan kunnen worden gevonden de idyllische plek der onaantastbare neutraliteit. In het Rijk der pionnen, raadsheeren en kas teden weet men van geen anderen strijd dan' de gansch bloedelooze omden „koning" op het schaakbord. Prachtige leerschool voor heetgebakerden, voor wie het kibbelen en pluk haren levensbehoefte is. BUITENLAND. Opnieuw is een regeeringscrisis uitgebroken in Frankrijk. Eenige maanden lang is het Briand gelukt zijn Kabinet te leiden, dan weer steunend op links dan weer op rechts. Deze taktiek had in zooverre succes dat steeds een' meerderheid zich uitsprak voor zijn regeering. Maar het vertrouwen der financiers mocht hij hierdoor niet winnen. Een wankele regeering steunend op een minderheid is niet geschikt om het vertrouwen te verwerven van de' veel- eischende bankiers en kapitalisten die in staat zijn hun land met groote credieten te helpen. De minister van Justitie Perot heeft er tenslotte de brui aan gegeven. Niet meer gesieund door de Fransche Bank wier leiding zich princi pieel verzette tegen de politiek van Perot, kan Perot tenslotte niets meer uitrichten. Hij is nu afgetreden. Zijn besluit is onherroepelijk zoo- dat Frankrijk weer eens zonder minister van' financiën zit. En dit is toch in deze tijden een' eerste vereischte. Dn frank blijft dalen, weer noteert hij minder dan 7 Hollandscbe centen. Zooals gebruikelijk is, gaan er weer tal van geruchten. Op het moment dat wij dit schrij ven is ons de ontwikkeling van den toestand nog niet bekend. Aan de eene kant verluidt, dat tenslotte het geheele kabinet-Briand zal aftreden om den weg vrij te maken voor de vor ming van een Kabinet der nationale eenheid. Aan den anderen kant bereikt ons het bericht, dat de minister van Financiën spoedig door een opvolger vervajngen zal worden. Hoe dit alles zal afloopen is ons een raadsel. Maar de frank moet gered Worden. Daarvoor is noodig een krachtige regeering, niet een van sterke mannen, maar een van bekwame persoonlijk heden die bezield zijn met den wil om hun; land te redden van een naderende inflatieramp. rechtsche partijen is de uitslag van de stem ming in Mecklenburg. In dit rechtsche bolwerk; hebben de Duitsch-Nationalen en Volkischen, een nederlaag geleden die hun lang zal heugen' Daarentegen wonnen de Sociaal-Democraten tienduizenden stemmen en veroverde de lin kerzijde de meerderheid. Een verheugend tee ken inderdaad was de geweldige achteruitgang; van stemmen der nationalistische partijen en vooral van de Communisten die meer dan twee derden hunner stemmen verloren. In Engeland is de staking der mijnwerkers nog steeds gaande. Pogingen om het conflict bij te leggen zijn mislukt. Opnieuw zullen debat ten plaats hebben in het Lagerhuis doch daar mede wordt de nood niet gelenigd, die heerschtj in de centra der mijnwerkers. Toch strijden de ze vastberaden verder om een aanzienlijke ver slechtering hunner loonen en werktijden te voor komen. Opnieuw zullen thans pogingen worden; gedaan om een oplossing te verkrijgen op den basis van een langeren werktijd en dezelfde loonen. Maar Cook heeft reeds verklaard, hier op niet te zullen ingaan. Pilsudski, de dictator van Polen, heeft een: brief gestuurd aan den minister-president, waar in hij dezen mededeelt bereid te zijn ieder, oogenblik van het politieke tooneel te willen verdwijnen.... Maar het is mooi gezegd, maatf niet gemeend. Pilsudski heeft besloten, dat de nieuwe verkiezingen niet al te spoedig zullen plaats hebben. Hij beeft hiermede de socia listen en kleine boeren tegen zich in het harnas gejaagd. Pilsudski is per slot van rekening toch een gewoon dictator gebleken, alle praatjes over democratie waren maar voor <ie vaak. Maar dat hij zijn staatsgreep handig heeft uit- .gevoerd moet erkend worden Uit Praag worden deze week ernstige onge regeldheden in het Parlement gemeld. De agra rische wetsontwerpen hebben aanzienlijk ver zet der socialisten en communisten uitgelokt. Deze hebben obstructie gevoerd en getracht het aannemen der voorstellen te beletten. Dit is hun tenslotte niet gelukt en verbolgen hier over hebben zij straatbetoogingen georgani seerd waarbij het tot botsingen gekomen is tus schen politie en demonstranten. Het gevolg hiervan waren gevechten, gewonden en arres- ties. Tenslotte eindigen wij met te herinneren aan de nota die door Engeland aan Sovjet-Rusland' gestuurd is. Engeland protesteert hierin tegen de geldzendingen uit Rusland tijdens de alge- meene staking. Ernstige gevolgen zal deze nota, echter wel niet hebben. 5 Client 17 - Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. In Duitschland wordt thans een titanen strijd gestreden. Het referendum, uitgelokt door de Sociaal-Democraten en Communisten inzake de algebeele onteigening der veeleischende vorsten, zal a.s. Zondag im stemming komen. Met geweldige kracht strijden de rechtsche par tijen om te voorkomen dat meer dan 26 mill, menschen hun handteekening zullen zetten op de lijsten van het referendum. Aan de andere kant orga'niseeren de sociaal-democraten en communisten groote demonstraties ten gunste van dit referendum. Meer dan 60.000 menschen hebben Maandagavond te Berlijn gedemon streerd. Een "waarschuwend tekken voor de De heer V., ingenieur te Haarlem, be vond zich in den trein, die om 7.37 te Brussel uit Bazel aankomt. In de gang van een 2e kl. wagen liepen twee personen tegen hem aan. Naderhand bemerkte hij, dat zijn portefeuille; met zijn paspoort en' dat van zijn vrouw, de spoorkaartjes en een groot bedrag in Belgische en Nederlandsche bankbiljetten was verdwe nen. De politie stelde een onderzoek in, dat tot dusver niets opleverde. Te Napels is een balcon op de vierde etage in een huis, waarop zich de kapiteinj Padovani, een der eerste organisatoren vam het fascisme, en talrijke vrienden bevonden, plotseling omlaag gestort. Padovani en ver schillende zijner vrienden zijn gedood, vele zwaar gewond. Te Ostende werd een kinderwagen, waai: in twee kinderen van onderscheidenilijk 4 jaaiï en van enkele maanden, en voortgeduwd door een oude vrouw, op de Kurlaan door een, vrachtauto aangereden. De kinderwagen werd door de auto, die een groote vaart had, een twintigtal meters meegesleept. Voorbijgangers snelden toe en haalden de kinderen, waarvan' het oudste vermoedelijk een schedelbreuk heeft bekomen en het jongste behalve een armbreuk over het heele lichaam lichtere verkondingen had opgeloopen, onder de wielen uit. De oude vrouw, waarschijnlijk de grootmoeder, was op slag dood. Een jongere vrouw, die haar verge zelde, moest evenals de kinderen in het zieken-, huis worden opgenomen. De chauffeur, een 25-jarige jongeman, die' op de vlucht was geslagen, werd later gearres teerd. Die verdweinon f 16.800. De kantoorbediende die er sinds verleden week met f 16.800 vandoor is, is nog altijd on der water. Het is bekend, dat hij in Vlaardin- 'gen is geweest; daar heeft hij een biljet van f 1000 gewisseld, dat, echter zonder den man, is achterhaald.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1