NIEUWE Dinsdag 22 Jnni 1926 86e Jaargang. De Rijksmiddelen over Mei. De Kanaalplannen ia Noord-Holland Hst den Omtrek Plaatselijk Nieuws No. 7 a INTERC. TELEPHOOH 52 LANGËDIJKËB COURANT Minister de Geer kan zich niet beklagen over gebrek aan meevallers bij het binnenkomen der Rijksmiddelen. Over de afgeloopen maand bedroe gen deze ongeveer 45 millioen of 6.8 millioen meer dan geraamd was en 1.4 millioen meer dan in Mei 1925. Over de eerste 5 mnd. brachten de middelen i ntotaal 14.6 millioen of 8 pet. meer op dan volgens ;de raming. Behalve dat dit gunstig ver loop de taak van den Minister van Financiën zeer verlicht, wijst dit ook op een steeds sneller voortschrijdende verbetering van de conjunctuur. Dit laatste treedt nog meer aan het licht, indien de posten afzonderlijk worden vergeleken. De grootste bijdrage voor de overschrijding van de raming leverde de inkomstenbelasting met 6 mil lioen. Opgemerkt mag worden, dat de raming ge baseerd was op de cijfers van de beide voorgaan de jaren met een kleine stijging in verband met de be verwachten verhooging der inkomens en de uitwerking van de wet op de richtige heffing der directe belastingen. Uit het groote accres der inkomstenbelasting valt derhalve af te leiden, dat men aan het Departement wel verrast zal zijn door de zoo onverwachte geweldige stijging van de inkomens, doordien dit middel over de eerste 5 maanden van dit jaar 37 pet. meer opbracht dan geraamd was. Van de andere middelen, die meer opbrachten dan volgens de raming noemen wij de grondbe lasting, die 2.4 millioen opbracht of -0.7 millioen meer dan geraamd was. Ondanks dit accres was d)e opbrengst over de eerste 5 maanden toch vrijwel gelijk aan de raming. Dg personeele belasting bracht 2.7 millioen op, d.i. ongeveer 1/2 millioen meer dan de raming. De slechte opbrengst van dit middel in de vorige maand|en, wordt hiermede iets goed gemaakt, ofschoon er toch nog een ach terstand blijft van 4.3 millioen bij de raming ver geleken. Van de accijnzen bracht die op suiker 0.7 mil lioen en die op bier 0.1 millioen meer op dan de raming; het eerste houdt waarschijnlijk verband met de uitbreiding der voorraden, het andere met het komende zomerseizoen. Het accijns op het geslacht bracht 0.8 millioen op, hetgeen een nor male opbrengst is. Van belang zijn nog te vermelden, de registra tierechten, die ruim 2 millioen opleverden of 0.4 millioen meer fdan de raming, de invoerrechten 4.7 millioen of 0.2 millioen meer dan de raming. Neemt pien bij' het laatste in aanmerking, dat ook de loodsgelden 0.37 millioen opbrachten of iets meer dan de raming, dan volgt daaruit, dat het handelsverkeer toenemende is, ook al bleven de statistiekrechten met ruim f316.000 iets beneden de raming. Meer dan de raming brachten nog op de zegelrechten 1.8 millioen of ongeveer f98.000 meer, het essaailoon f85.36 of f2.03 meer. Do meinen enz. ongeveer f 352.000 of ruim f45.000 meer dau de raming. Van de middelen, die over Mei beneden de ra ming bleven, moeten allereerst genoemd worden de steeds wisselvallige successierechten, die met 3.9 millioen ruim 0.9 millioen minder opbrachten, daarentegen over de eerste 5 maanden vrijwel gelijk bleven aan de raming. De dividend- en tan tièmebelasting bracht 1.1 millioen of ruim 2 ton minder dan de raming, de vermogensbelasting ruim 7 bon of 21/2 ton minder dan de raming. De achteruitgang van de meeste koersen der aandee- len tengevolge van de slechte bedrijfsuitkomsten over 1924 speelt hier een rol. Van de accijnzen bracht die op wijn ongeveer 169.000 op, d.i. bijna één ton beneden de raming, die op gedistilleerd 3.8 millioen of ruim één ton minlder dan de raming. Het laatste middel bracht over de eerste 5 maanden meer dan 1 millioen tomder op dan geraamd was. Sport en hygiëne todlen het hunne wel hebben bijgedragen tot de sterk verlaagde opbrengst. Van de andere middelen, die beneden de raming Weven, blijft nog te vermelden: accijns op zout teim f151.000 (f7000 minder), accijns op tabak 17 millioen (f 121.000 minder), belasting op speelkaarten ruim f6000 (f 1000 minder), rij'wie- )leu ruim f327.000 (f173.000 minder zooals bij Wt middel te verwachten is), gouden en zilveren perken ruim f64.000 (f 15.000 minder), staats- Wterij ruim f17.000 "(f38.000 minder), jachtak te enz. f690 (f21.000 minder). Zooals in den aanvang reeds is opgemerkt ver wonen de middelen een steeds duidelijker beeld ^an de verbetering der canjunetuurversehijhselen. ,,aar storende factoren vooralsnog niet aanwezig 2lia> mag een voortgang hierin verwacht worden. XVI. Slot. Ln dit slotartikel willen we nog eenige alge- meene opmerkingen maken. In vijftien artike len hebben we 't voornaamste naar voren ge bracht en uiteengezet, 't Waren enkele uitla tingen, in de pers weergegeven en op verga deringen geuit, die bij ons het plan eenei voorlichting deden opkomen. Een zaak als de kajnalisatie van Westfries land, waarmee ettelijke millioenen gemoeid zijn, die veranderingen brengt in den waterstaat kundigen toestand en eveneens op 't gebied van 't. polderbeheer, was dit ter dege waard. Na bestudeerkig van de uitgebrachte rap porten ('n werk waarvoor ieder, die de niet ge ringe moeite neemt, ze te lezen en te herlezen, bewondering moet hebben) na voorlichting door terzake kundigen, versmelten de geuite bezwa ren als sneeuw voor de zon. We vragen, durft iemand, die deze arti kelen gevolgd heeft, nog de meening uiten en volhouden, dat ons Groentenland wel eens blank zal komen te staan? Waar de beste der Nederlandsche water bouwkundigen, ingenieurs van wereldreputatie, de zaak van alle kanten hebben bekeken, be rekend eln waar anderen, eveneens ingenieurs, de eersten hebben nagerekend en gecontro leerd? Waarlijk, deze menschen gaan niet over één nacht ijs, en het College van Gedeputeer den, de leden van de Provinciale Staten, die bet heele ontwerp hebben nagezien, zijn toch menschen ihet verantwoordelijk gevoel. Dus concludeeren we, deze vrees voor blank staan van ons Groenteland, behoort tot het rijk der onbestaanbare werkelijkheden, met uitzonde ring van natuurrampen als zeebevingen, enz., waartegen de menschelijke techniek niets ver mag. En dan mag niet onvermeld blijven, dat de nieuwe toestand meer waarborgen tegen over stroomingen biedt, als de bestaande, wijl de waterkeerende dijken en kaden zullen worden verzwaard. Vergeten we verder niet, dat de ontworpen kanaalplannen nauwe samenhang vertoonen met het groote nationale plan, de droogmaking van de Zuiderzee. Vergeten we ook niet, is eenmaal de groote Dijk naar Friesland klaar, dat dan de veiligheid naar meinschelijke berekening voor heel Noord- Holland veel grooter zal zijn geworden, en het met der tijd zoetwater bevattend IJselmeer van groote beteekenis zal zijn voor waterverver- s.ching voor Schermerboezem. En wat het boezembeheer betreft, we ver oorloofden ons eenige aanmerking, gezien 't feit, dat straks de groote belangrijke polders Geestmerambacht en Heer Hugowaard slechts vertegenwoordigd zullen zijn door 1 Hoofdin geland, wijl de genoemde polders straks met andere kleinere zullen vormen district 7 van het groote Hoogheemraadschap van de Uitwa- terende Sluizen in Kennemerland en Westfries land. Hierover hebben we 't genoegen gehad een bespreking te voeren met een lid van de Prov. Staten van N.-H. Als diens oordeel gaf deze de meening weer, dat dit bezwaar, van cultureel oogpunt bezien, weinig of geen beteekenis heeft. Immers, de taak van het Hoogheemraadschap draagt een zuiver waterstaatkundig karakter. Het voordeel is niet gering te achten, dat het geheel wordt gebracht in handen van één college. Aan de vaak tegenstrijdige belangen van kleine zelfstandige waterschappen, die aanlei ding geven tot allerlei quaesties, is meteen een afdoende oplossing gegeven. In critieke dagen zal de door de Provinciale en Rijkswaterschap te bieden hulp en voorlich ting veel beter tot recht komen. En eindelijk de scheepvaart, het hoofddoel. Blijft men zich blind staren op bestaande plaatselijke toestanden, dan volgt licht de mee ning, alles overbodig. Menige bezitter van motorschepen van de tegenwoordige afmetingen zal zich afvragen, wat zal 't straks zijn, zal het tegenwoordige motortype het niet moeten afleggen' tegen de nieuwe van grootere afmetingen? Langs lijnen van gelijdelijkheid zullen de schippers zich met de vaartuigen aan de nieuwe toestanden aanpassen. Opvallend groot is de verandering op dit gebied reeds in 25 jaarZiet slechts oudere photo's. Met groote schokken is 't niet gegaan, schier ongemerkt is de verandering gekomen. Daarbij zal het bestaande type op de zijkanalen en aait vrachtvaarders naar de veilingen uitnemend dienst kunnen doen. Tenslotte hebben we in de samenleving veel vertrouwen noooUg, onze maatscliappij rust naast arbeid en onderneming op vertrouwen. Zelf kunt ge van alles geen; studie maken, ge zijt in onze gecompliceerde verhoudingen aangewezen op een dokter voor uw lichaam, dien ge zelf niet beoordeelen kunt, wat diens kunde betreft. Ge geeft U dus aan Uw geneesheer over in vertrouwen. Zoo ook aan den notaris, aan Uwe verdediger in 't rechtsgeding, enz. De vertegenwoordigers in Staten en Raden, vragen vertrouwen, zelf kunt ge niet alles doen en beoordeelen. Welnu, het zijn de knappe lui onder de in genieurs, uwe vertegenwoordigers in de Staten van 't Gewest, die naar beste kennen en kunnen/ het plan dus hebben ontworpen en goedge keurd. Dat de kanalen er komen, is wel zeker. Moge het blijken, dat de verwachtingen in elk opzicht worden bevredigd, en de kanalen bijdragen tot meerdere bloei en welvaart van Hollands Noorderkwartier eln van ons Groen- tendistrict in het bijzonder. B.opL., 18 Juni *26. A. T. - ST. PANCRAS. Maandagavond vergaderde die Openbare School- vereeniging, hoofdzakelijk ter bespreking van het jaariijksch te houden schoolfeest. Na opening door den heer Sinjewel, worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Met inbegrip saldo vorig jaar was een ontvangst geboekt f 284.71 tegenover een uit. gaaf van f236.47, welke gelden alleen betrekking hebben op finaucieele opzet van het schoolfeest Goedgevonden werd het eigenlijke kassaldo dier veiyeniging, zijnde f93.48, te besteden tot verbe tering van de projectielantaarn. In de plaats van den heer Hoogland (niet her kiesbaar) werd als bestuurslid gekozen de heer A. F. Blok. Besloten werd dit jaar het schoolfeest in tweeën te splitsen, waartoe de drie hoogste klassen naar Amsterdam zullen gaan tot een bezoek aan Artis, welk tochtje per boot en spoor zal geschieden. De overige kinderen zullen wederom naar Eg- mond j>aan per autobus. Als datums werden 'vast gesteld resp. 14 en 21 Juli. De rondvraag leverde niets op, waarop sluiting volgde. W ARMENHUIZEN. Schoolfeest. De kinderen der O.L. School alhier zullen eer- daags weer hun gebruikelijk schoolfeest hebben De commissie hield reeds haar voorbereidends Vergaderingen, heeft persoonlijk de bijdragen van ouders en kindervrienden ingezameld en besloot volgens beproefd programma aldus te handelen: Op 25 Juni a.s. naar Egmond a. Zee, Bergen (Bruin) en Schoor! met de leerlingen der lagere en "middelklasse. Zeer tot genoegen van de com missie staan weer een voldoend aantal rijtuigen en auto's van ingezetenen belangloos ter beschik king. De leerlingen der hoogste leerjaren zullen 30 Juni daaraanvolgende naar Amsterdam trek ken met als hoofddoel een bezoek aan Artis. Moge de groote factor, gunstig weer, tot welslagen medewerken. WARMENRUIZEN. Examen. Onze vroeger eplaatsgenoot, de heer Th. H. Reinlders, ambtenaar ter secretarie te Jutphaas is thans geslaagd voor het mondeling gedeelte van het examen voor het diploma gemeente-admini stratie. WARMENIiUIZiEN. Alkmaar. Naar wij vernemen zijn tot leden van de com missie van toezicht op de Bondscursussen, inge steld door de onderafdeeling „Alkmaar en Om streken" V an den' Ned. Bond van Gemeen te. Amb tenaren, benoemd de heeren Mr. W. C. Wende- laar, Burgemeester van Alkmaar, Mr. G. J. Bis schop, Burgemeester van Hoorn en J. Kamman, Gemeente-Secretaris van Helder. ST. MAARTEN. Vrijdag zijn de kinderen der '6e en 7e klas der o.l.s. alhier en zij die met Mei de school hebben verlaten naar Amsterdam geweest, 's Mor gens ging hete van 'hier per auto naar Schagen en voorts per trein naar 's lands hoofdstad. Be zichtigd werd aldaar het Koninklijk paleis, het welk Ivoor de kinderen, zoowel als voor de bege leiders, tot, groote voldoening strekte. Veel van het mooie hiervan werd tot hooge waarde gebracht door de duidlelijke, leerrijke en vriendelijke wijze van uitleg der 'verschillende bezienswaardigheden door de begeleidende Paleis- bode. Hierna werd Artis bezocht, waar, zooals al gemeen bekend, de jeugd niet uitgekeken raakt. Vooral de apenkooi en aquarium is voor hen een punt van belang. Voor velen is dit dan ook een reisje, wat nog lang in bespreking en herinnering blijft, daar zulks niet behoort tot "het alledaag- sehe. Na Artis werd per electrische naar het van ouds bekende hotel „Kos" op het Diamrak getremd alwaar brood enz. werd genuttigd, toen maar weer naar de trem en te 8 uur arriveerde allen weer per auto in St. Maarten. Het was een genotvolle dag. Een woord van dank aan allen, die tot welslagen hieraan hebben meegewerkt, zij van hieruit wel verdiend. ST. MAARTEN. Die heer W. L. Correljé, ambtenaar ter secre tarie alhier, is geslaagd bij het Vrijdag j.l. te Amsterdam gehouden examen voor gemeente-ad ministratie. NOORDSCHARWOUDE. Bij de j.l. gehouden aanbesteding van kunst meststoffen voor rekening van leden van „Tuin- bouwbelang" alhier, waren laagste inschrijvers de heeren Haijtema en Verburg te Alkmaar voor de volgende prijzen: 4800 Kg. Chilisalpeter I5V2 pet. h f 14.84; 600 Kg. Kalksalpeter B.A.S.F. 15V2 pet. h f 13.40 en 300 Kg. Norgesalpeter 131/2 pet. f 11.85, alles per 100 Kg. bruto. Buitenland Overstroomingen. Van alle zijden uit D-uitschland komen be richten binnen over 'de schade, door den onafge broken regenval veroorzaakt. Te Dresden staan eenige wijken'geheel onder water en de technische hulpdienst is gerequireerd. De Elbe stijgt voortdurend, terwijl de rivier-auto riteiten ook voor de komende dagen nog verder was aankondigen. Ook de zijrivieren zijn sterk gezwellen en hebben het omringende land onder water gezet, waardoor groote schade is aange richt. Het meer van Constanz heeft een ongekend hoo- gen stand bereikt en aan de Duitsehe zijde van het meer zijn véle dorpen overstroomd. Op de Duitsehe graan beurzen heerschte, vol gens „de Tel." een vaste stemming voor alle graansoorten daar men ten gevolge van het on gunstige weer een vertraging van 'den oogst met ten minste twee weken verwacht. D|it zal ten gevolge hebben, dat 200.000 ton graan moeten worden geimporteerd, ten einde dien nieuwen oogst te kunnen halen. In de mark Brandenburg, waar de grondi zandüg is, staat het gewas voor den tijd van het jaar wel is waar niet gunstig, maar belangrijke schade is daar toch nog niet aaugericht. Daarentegen is de toestand in de lager gelegen Duitsehe landen zorgwekkend; Saksen, Anhalt en Silezië hebben zwaar onder het hooge water te lijden. In Oost-Pruisen moet de toestand cata- strophaal zijn; het geheele gewas is daar door den regen weggespoeld. Het vroege fruit heeft zwaar geleden. De Duit sehe druiven missen nu allen smaak en geur. De wijnbouwers verklaren, dat de druiven dit jaar geen voldoende suikergehalte bezitten en .dat de wijnoogst ongunstig tot middelmatig zal zijn. Alleen in Ober-Schwaben bedraagt de door het hooge water veroorzaakte schade, volgens voorloopige taxaties, tier tot vijf millioen mark. x Het meer van Genève stijgt gestadig. Te Ber- xlingen staan reeds 15 huizen onder water. D|e Rijn wast. Een Wolffbericht uit Kehl meldt, dat de Rijn sterk wast. 1 Volgens de „Krasnaja Gazette" nemen de gevallen van verduistering en verkwisting van staats en coöperatieve gelden tie St. Petersburg nog steeds toe. Iu 1925 beliepen de gepleegde ver duisteringen te St. Petersburg een totaal bedrag van 1.300.000 roebel, terwijl in de eerste 5 maan den van 1926 reeds een bedrag van I1/2 millioen roebel is bereikt. Voor de maajiden Januari, Fe bruari en Maart bedroegen de cijfers resp. 294.822 300.640, en 615.741 roebel. Niet alleen het aantal verduisteringen neemt toe, maar ook de omvang der verduisteringen stijgt sterk. In Febr. bedroeg de gemiddelde omvang dier verduisteringen 650 roebel, in Maart 1.583 roebel."

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1