Sport-en Wedstrijden Nieuwstijdingen Veilings-Weekoverzicht ST. PANGRAS. Schitterden de Alkmaar" adspiranten Zondag door afwezigheid, de volgendle wedstrijd tegen Hood-Wit II vond al evenmin doorgang, doordlat Vrone II, tengevolge van een onjuiste correspon dentie, niet op het appèl was. Het eerste elftal was op bezoek bdji N.V.V. I, te N. Niedorp, alwaar zij1 uitkwam in de door genoemde club uitgeschreven ndderlaagwedstrij- den. Wist Vrone tot rust de stand gelijk te hou den (22), zelfs nam zij: zoo daarop nog de leiding, nadien werd speciaal die N.V.V.-speler Peereboom te veel losgelaten, waardoor deze voor eeeti groot deel meewerkte tot de 63 overwin ning voor N.V.V. I. Te Hollamdscheld is .het 4-jarig zoontje van den heer HKroezen in het kanaal geraakt en verdronken. Het 4-jarig zoontje van H. uit de St. Jo- risstraat te 's Hertogetibosch is spelenderwij ze in de';Keizerstraat aldaar onder een auto geraakt en gedood. Tijdens eein korte afwezigheid van de moeder trok een dochtertje van A. K. te Oost- burg een pot met kokende melk van het gas- comfoor, met het gevolg dat zij en haar zusje van 8 maanden ernstige brandwonden bekwa men. Het kleintje is aan de brandwonden over leden, ook de toestand van het andere meisje is ernstig. De Koninklijke familie moet voornemens zijn tegen het einde dezer maand of in begin Juli uit Frankrijk in Zwijitserland aan te komen en dan eerst verblijf te kiezen te Beatenberg, een aardig fraai gelegen plaatsje op 1100 M. hoogte boven het meer van Thun gelegen, met prachtig gezicht op de sneeuwbergen van het Bemer Oberland. De Duitsche ex-keizer en zijn gemalin brachten Zaterdagmiddag een bezoek ten Pa- leize Soestdijk, aan H.M. de Kon.-Moeder. Bij de Algemeen Watersnoodcommissie is tot heden aan giften ingekomen een bedrag van f 4.481.486.68. Op den Haa.gweg even voor de verffabriek onder Rijswijk heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Fen motor met zijspanwagen, waarin de familie O. uit Rotterdam gezeten was de vader bestuurde, de moedjer met twee kinderen zat in den zij wagen en een vijfde bloedverwant op 'de duo-zitting werd aangereden door de auto van 'den heer R. iSi, wonende Schiekade te Rotterdam, die kwam uit de richting Delft. Tengevólge van den schok sloeg de motor met zijspan in volle vaart over den kop. Het '2-jarig dochtertje van 'den heer O. werd onmid)dellijk gedood, de man diie op de duo-zitting freed, werd zwaar gewond en in stervenden toestand opge nomen. De óverigen bekwamen minder ernstige verwondingen. De familie 0. werd per pcflitie-auto vdn Delft naar liet gasthuisaldaar vervoerd. De politie heeft den bestuurder van de auto gearresteerd en den wagen in beslag genomen. Het „N. v. d. D1." meldt nog het volgende liet ingestelde onderzoek, dat dioor de Rijswijk- sche politie wordt geleid, heeft uitgewezen, dat dó heer de bestuurder van de auto, waarmede de aanrijding veroorzaakt werd, met een duizeling wekkende snelheid heeft gereden. De botsing Was zoo hevig, dat de motor met zijspan nagenoeg ge heel was versplinterd. De toestand van den duo-rijder, den heer O. uit Rotterdam, den vader van den bestuurder, was bedenkelijk. Wonder boven wonder bleven mevr. 0. en haar andere kindje die in de zijspan zaten, nagenoeg ongedeerd. De bestuurder van den mo tor liep tjij het ongeval een ontwrichten arm op. Tegen S-. zal een vervolging worden ingesteld! wegens het veroorzaken van dood door schuld. Het 14-jarig dienstmeisje van den veehouder H. de Vries te Bozum is bij het boenen te water geraakt eu verdronken. Zij was afkomstig uit Oosterhittens. Te Urk is door de „Urk 136" het lijk aan gebracht van den 24-jarigen Volendammer schip per C. 'Smit die de vorige week op dei Zuiderzee overboord was geslagen en verdronken. Tengevolge van 'den buitengewoon slechten toestand, waarin sommige gedeelten van den rijks weg Den BoschTilburg verkeeren, geraakte Za terdagavond in de nabijheid van Helvoirt de heer Re Zeeuw te Den Bosch de macht over het stuur van zijn zijspan-motor kwijt, tengevolge waarvan hij tegen een boom werd geslingerd en érnstig werd gewond. De inzittende bekwam geen let sel. De heer De Zeeuw had een ernstige schou derbreuk. I Een wereldreis per luxe auto. Het is lang geein onaangename manier, waarop de heer E. Tosi Facino zich voorstelt een reis -door de vij fwerelddeelen temaken, aldus de N.R. Crt. Het plan kwam eenige jaren geleden bij hem op, toein hij met zijn echtge- noote, de zangeres Andrine Savelli, een ple zierreis per auto maakte en op dien tocht al de twijfelachtige genoegens van hotelmoeilijk heden ondervond. De heer Tosi heeft nu, in samenwerking met een ingenieur, een reiswa gen doen construeeren, die het summum aan comfort in zich bergt. De groote roodgelakte Latil-wagen, voorzien van een 40-paards motor en met aandrijving op de achterwielen, bestaat uit twee kleiine ka dertjes en suite: de voorste, waarin ook de chauffeur plaats neemt op een der stoelen van het keurige ameublement, welke aan den grond kan worden bevestigd, bevat twee kooien, zoo danig geconstrueerd, dat ze overdag op elkaar gelegd, een divan vormen. In de zoldering zijn over de geheele lengte va|n den wagen groote koffertasschery verborgen; tusschen de beide vertrekjes bevindt zich een klein, maar gerie felijk keukentje, terwijl in het achterste kamer tje nog twee bedden kunnenworden opg'esteld en een radio-installatie plaats heeft'gevonden. Bovendien kan een der zijwanden als vleu geldeuren worden geopend: eenige schragen, een paar planken daarop als vloer, een beschut tend zonnezeil vormen dan met dien geopenden wand een schaduwrijke waranda. De heer Tosi stelt zich voor aan het eind van deze maand met zijn vrouw, den chauffeur en een filmoperateur zijn reis van uit Amsterdam door Nederland aan te vangen en te beginnen met het maken van een filmopname, welke bij Tuschinsky zal worden vertoond. Gedurende de geheele reis, die 5 jaar zal duren, worden overal filmopnamen gemaakt. Daartoe zal zich over eenige maanden een tweede wagen van dit model bij den zijnen voegen, waarin een filmoperateur en zijn helpers de reis zullen mee maken. Ook is het doel yan de reis deze reiswagehs waarvan deze eerste f 20000 kost, maar waar van bij meerdere vraag de kosten aanmerkelijk zullen dalen, te verkoopen. In Frankrijk heeft de heer Tosi reeds veel belangstelling onder vonden, wat blijkt uit ,fle geschenken als radio- installatie, Lucidus-larppen etc., die hij mocht ontvangen. Mevrouw Tosi—-Savelli is voornemens op haar reis concerten te geven, zoodat voor bei den de reis met den Latil-wagen tot nut én ge noegen zal strekken. Tc veel haast. Fen 20-jarige kantoorbediende te Leiden, die op den Stationsweg een tram achterna liep, kwam door de inspanning van het harde loopen te val len juist toen hij op de treeplank wilde springen. Hij was dood. Brand in een pannen fabriek. Een hevige brand brak plotseling uit in de groote pannenfabriek van de Gebr. Theeuwen bij Tegelen, meldt de ,,Crt." Aangewakkerd door d:en feilen wind, stond weldra een groote oppervlakte in vuur. Die brandweer van de paters van het Missiehuis met de groote motorspuit, slaagde er in den brand spoedig te blueschen. Het groote per soneel nam met alle macht aan het blusschings- werk déél, waardoor een grootere stagnatie van het bedrijf voorkomen werd. De oorzaak is vermoedelijk in de droogafdleeling) door blroeiing ontstaan. De schade beloopt eenige duizenden guldens, door verzekering gedekt. Fiets botsing. Te Zoelen reden twee fietsende jongens tegen elkaar. De veertienjarige Van Vulpen bekwam door den val een schedelbreuk, waaraan hij kort daarna overleden is. Te Enschedé is in de Marthalaan een 10-jarig jongetje, toen het achter een wagen weg wilde loopen, door een uit de andere richting komendie auto overreden en gedood. Van een, schommel gevallen. Te Zaandam is een meisje uit Amsterdam, dat zich in een speeltuin aan de Lage Horn vermaak te, uit een schommel gevallen en op een hek te recht gekomen, waardoor zij zich zoodanig ver wondde, dat zij in het ziekenhuis aldaar moest worden opgenomen. Inbraak. I Tijdens de afwezigheid van de bewoners is er ingebroken ten huize va.n het raadslid Eiker bout aan den Zijlsingel te Leiden. Een bedrag van ruim f300 werd ontvreemd. Brankl Te Doesburg is door onbekende oorzaak de woning van 'den heer Proost totaal afgebrand'. De aangrenzende drukkerij' en winkel van den heer Germs werden med egrootendee'ls door het vuur vernield. Ook het belendende pand aan de andere zijde kreeg zware brandschade. Aangehouden. Door de politie is te 's Gravenhage aangehouden een 23-jarige huisschilder, die in den afgeloopen nacht twee étalagekastjes, die bevestigd waren aan de buitenzijde resp. van winkels in de Spui straat en Hoogstraat, geopend heeft en waaruit hij dassen en schoentjes had ontvreemd. Vervol gens was hij binnengedrongen in het wisselkan toor van den heer Sanders aan de Hoogstraat door het openen Van een étalagekastje en het daarna inslaan van een ruit, die in genoemd pand de achterzijde van het étalagekastje vormt en On middellijk uitkomt In den winkel. In het wisselkantoor wordt niets vermist. De huisschilder is pas onlangs uit de gevange nis ontslagen. Bij zijn arrestatie werd op Rem een bos sleutels gevonden, die ontvreemd bleek te zijn uit een melkzaak in de Keizerstraat, waarin hij Zaterdagnacht had ingebroken en waar hij1 zich aan eenige koeken en melk te goed had gedaan, i Een treinongeluk voorkomen. Het Leeuw. Nieuwsbl. meldt: i Zaterdagmorgen zijn de reizigers, die met den trein van 5.27 uur in de richting Gro ningen wilden vertrekken, teleurgesteld, daar deze trein wegens een storing op het traject niet heeft gereden. De brugwachter van de, Potmarge-spoorbrug, was n.l. niet op tijcl pre- sent, zoodat een ander de brug in orde moest 'brengen. Deze iemand, die met' de bediening van de brug niet vertrouwd was, draaide dei brug over, doch vergat haar vast te zetten met het gevolg, dat toen de locomotief van den, vertrekkenden trein er op reed, de brug een paar decimeters zakte. De tren reed gelukkig- langzaam,. zoodat de tender op de rails bleef. Met een andere locomotief trok men den trein nu achteruit. De bewuste locomotief moest daarna" eerst weer uit de voor haar ongewone positie verlost worden, een allesbehalve ge- makkelijk werkje, hetwelk zooveel tijd vereisch- te, dat de eerste trein naar Groningen niet meer behoefde te vertrekken. Om 6.45 uur was de lijn in.l. eerst weer vrij en Idle tweede trein moest reeds om 7.02 rijden. De eerste verviel alzoo,; teerwijl de tweede op tijd zijn reis kon aan vaarden. Het is een geluk, dat de trein zeer lang-, zaam reed, anders zou een groot onheil waar schijnlijk hebben plaats gegrepen. De oneerlijke coittcierge. De TeJ. verneemt, dat de zaak, waarbij de concierge va nhet Kantongerecht te Leiden, men eerst vermoedde. De man moet zich zelf betrokken is, niet van zoo ernstigen aard is aH met het doen van te hooge declaraties niet noemenswaardig te hebben verrijkt. Op de griffie van het. Leidsche Kantpnge- rechl pleegt men een zuinig beheer té voe ren. Het gevolg was, dat de concierge, wat betreft het doen van onnoodig geachte uit gaven, scherp werd gecontroleerd. Zoo kmaw het, dat hij de belooning, die hij een helper voor verschillende werkzaamheden, zooals het aanvoeren van brandstoffen in de verschillen de vertrekken, enz., betaalde, niet afzonderlijk in rekening bracht, maar deze verrekende door de bedragen der declaraties voor de werk- vrouwen iets te verhoogen. Dit ging goed, zoo lang de m^n goede vriendpn was met het vrou welijke personeel, dat er méde van op de hoog te was. To^n: er tusschen cfan concierge en een der werkvrouwen een minder vriendelijke, ver houding ontstond, verried* zij den man. Of er een vervolging ingesteld zal worden is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel staat vast, dat hij niet meer als concierge is te handhaven. Dreigend gevaar. Ia -den manufacturenhandel doet de concur rentie van Japansche zijde zich nog steeds in ernstige mate gelden. Onze Nederlandsche tex tielnijverheid loopt, iadien de ongelijke productie- voorwaarden van kracht blijven, groot gevaar. Immers in Twenthe is de werktijd, die vóór den oorlog 64 uur per week bedroeg, nadien Vermin derd tot 51 en thans sedert 1 Januari 1926 op 48 uren teruggebracht. Op zichzelf is deze capaci teitsvermindering met circa 25 pet. van enorme (- beteeken is,'maar zij treedt eerst in het juiste dag- I licht wanneer men daarnaast stelt dat in Japan, welk land een der grootste concurrenten in Neder- landsch-lndië is, -lat gestadig veld) heeft gewon- nen op het Nederlandsch fabrikaat, heel andere toestanden heersehen, waarbij van een zoozeer be perkten arbeidstijd geen sprake is en waar ook allerlei ver gaande eischen op sociaal gebied, die hier te lande aan de fabrikanten gesteld worden,, onbekend zijn. Zoolang die ongelijkheid bestaat en onze industrie geen grootere vrjjheid krijgt i inzake den werktijd, zal zij het In den concur rentiestrijd hoe langer hoe moeilijker krijgen èn j op den langen duur zal het blijken, dat de druk, I die onze textielnijverheid van Overheidswege is i opgelegd, in theorie ten bate van den werknemer, I in ernstige mate zal werken ten nddeele niet al- leen van den werkgever, maar ook Van duizenden j arbeiders, door vermindering van arbeidsgelegen- i heid. Misdaad? Vrijdagnacht omstreeks half twee werd de politie te Schiedam door den portier van de scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Waterwag" gewaarschuwd, dat werklieden van die Maat- schappij op den Westfrankelandschen dijk „moord" hadden hoorein roepen. De politie stelde dadelijk een onderzoek in, doch heeft toen niets verdachts geconstateerd Toen den volgenden morgen het onderzoek bij daglicht werd voortgezet, vond zij in de nabijheid van het S.V.V.-terrein op den West- frankelajidschen Dijk een bebloed en ge- scheurd overhem, terwijl een burger bij de politie een pet deponeerde, door hem op ongev. j dezelfde plaats gevonden nabij den waterkant j van den Wilhelminahoven. Het vermoeden is gerezen, zegt de Tel., dat I eenige manschappen van een Zaterdagochtend j vertrokken schip aan het vechten zijn geweest. Hoog water. De rivier de Waal is het laatste etmaal 15 I c.M. gewassen. De stajnd is thans 7.35 M. boven j N. A. P. Keulen seint 33 c.M. was. De gier- pont is hier opgebroken. De overtocht ge- schiedt met stoomboot en pont. De. schade aan i de hooilanden is enorm. Ook de Maas dreigt thans, buiten haar oevers te treden. Meldde Maastricht Zaterdag voor het laatste etmaal 86 c.M. was, gisteren werd voor de j laatste 24 uur wederom een was geconstateerd van 49 c.M. Meerdere laaggelegen uiterwaarden langs de rivier in Midden Limburg beginnen thans reeds onder water te loopen of worden dras sig, hetgeen een groote schade voor de wei en hooilanden beteekent, aldus het N. v.d. D. De boeren werken met koortsachtigen haast om het hooi binnen te krijgen. D«; stuw in de rivier de Maas te Roermond is gedeeltelijk geopend om het overtollige wa ter te kunnen loozen. Tengevolge van dezen zeer zeldzamen zo mer vloed, is de doorgaande scheepvaart van uit België, welk ebij laag water haar weg moest kiezen door de Zuid-Willemsvaart, zeer levendig. Ongevallen. Vrijdagmiddag is de zeilboot te Heeg, waarin dr. Bruins en de heer Venema zaten, door onbekend eoorzaak omgeslagen. De dren kelingen werden met zeer veel moeite door den heer Gaastra, die in de nabijheid zich bevond, gered. Op den Trijsenberg bij Hattem is aan den voet van den Belvedere het lijk gevonden van den 25-jarigen kellner W. Mensink uit Zwolle die in dienst was van de uitspanning „de Mo- Lencate". M. leed aan toevallen en is blijkbaar van den uitzichttoren gevallen. Zaterdagmiddag is te Enschede in de Marthalaan het 10-jarig zoontje van B. uit j Lonneker door ee nauto overreden en gedood, De aanvoer van vroege aardappelen is in de afgeloopen week weliswaar toegenomen, -maar bleef toch nog vrij matig. Velen nemen bij de huidige prijzen nog een afwachtende houding aan, in de hoop dat een ruimere oogs't de bp- brengst wat verhoogt. Te Broek op Langendijk bedroeg de totaaiaanvoer een kleine "80 wagons, te Noordscharwou.de nog slechts 6 wagons. De prijzen gingen van het begin tot 'het einde der week nog steeds in dalende richting, "het aanbod- overtrof dus blijkbaar de vraag. De mooiste par tijen, die meestal de z.g. exportprijs beduidend) te xhoven gaan, konden het de laatste dagen tot hoogstens f9.--- per 100 Kg. brengen, maar overi gens bedroeg de middenprijs niet veel meer dlan f7.terwijl meerdere partijen voor f6.50 of minder van -de hand gingeen. Drielingen daaldjen! van gemiddeld f 7.in het begin der week tot f4.50 a f66.— per 100 Kg. Wat de groenten betreft, kwam er een grootere hoeveelheid boswortelen ter veiling, in totaal 664000 bos. De markt zette in het begin der week lager in dan de vorige, kwam volgende dagen weer iets bij' en kon zich verder handhaven op f10 a 12.50 per 100 bos., gerekend de dubbele bossen kan dit geen hooge, maar toch een bevredi gende prijs genoemd worden. In den loop dezer week werd de'eerste bloem kool, zoowel te Broek als te Noordscharwonde aangeboden. Een eenigszins globaal, overzicht van de nog sporadische partijtjes te geven is niet zeer wel mogelijk. Meestal werden ze voor prijzen van f10f 12 per 100 stuks gekocht, terwijl tweede soor tf 5.— opbracht. De aardappelveiling vormt dus de hoofdzaak. Ook deze week werd nog uitsluitend de soort Sehotsche muis aangevoerd. Marktberichten - LANGEDIJKER GROENTEMARKT. '21 Juni. 135000 Kg. aardappelen: Sch. muizen 6.60— 8.90, drielingen 4.205.30, kleine 1.1.10, 10900 bos wortelen 12.6013.70, 540 stuks bloemkool 11.70, '2e soort 4.90. '22 Juni. 40100 Kg. aardappelen: Sehotsche muizen 6.60 8.60, drielingen 4.6.30, kleine 1.8400 bos wortelen 13.10166.60, 689 stuks bloembool 13.2e soort 6.90. Buitenland Etc onteigening der Vorsten,. BERLIJN, 20 Juni. Heden heeft in geheel 'Duitschland de volksstemming plaats gehad over de vraag of de vermogens der Duitsche vorsten onteigend dienen te worden of niet. Hedenmiddag om 5 uur werden de stemhussen gesloten. Volgens 'de eerste berichten is de deel- j neming niet overweldigend geweest. De arbei- I ders echter schijnen het parool der socialisten over j het algemeen gevólgd te hebben, want gemeld! wordt dat in de arbeiderswijken druk gestemd is. j Uit verschillende plaatsen komt het bericht van bloedige botsingen. In Leipzig en Halle schijnt het heet te zijn toegegaan, in Ammendorf bij Hatle zouden' zelfs slachtoffers te betreuren zijn. Volgens de voorloopige cijfers uit geheel Duitschland hebben 141/2 millioen kiezers zich uitgesproken voor de onteigening der_ vorstelijke eigendommen. Zooals men. weet zijn voor de ont eigening 191/2 millioen stemmen noodig. -- NOORDFRMA RKTBOND. '21 Juni. 15600 Kg. aardappelen: Sehotsche muizen 6.9Q --8.drielingen 4.805.50, kleine 0.90, 22 Juni. 55600 Kg. aardappelen: Sehotsche muizen 6.— 8.20, drielingen 4.60—5.10, 185 stuks bloemkool 7.50—7.60, 2e soort 420. - ALKMAARSiCHF EXPORTVEILING. '21 Juni. Aardbeien 39.55.postelein 11.14. aardappelen 6.80—9.90, peulen 35.43 dop erwten 28.32.spinazie 5.8019.80, snij1- boónen 72.83—, spercieboonen 84.92.—, alles per 100 Kg., bloemkool 12.17.40, 2e srt. 8.11.—, kropsla 0.70—2.60, andijvie 1.80— 4.80, alles per 100 stuks. wortelen 7.2012.50 uien 1.20—2.80, rabarber 6.80—13.20, allees p. 100 bos. ALKMAAR, 19 Juni. N.V. Eierveili.n'g voor Hollands Noorderkwart. Aanvoer 137000 kipeieren: 56—60 Kg. 4.40— 5 60—64 Kg. 5.5.20, bruine 5.50—6.30. Aanvoer 28000 eendeieren 4.4.40. ALKMAAR, 21 Juni. Varkensmarkt. Aangevoerd 431 varkens, vette f0.79 0.84, zouters f0.740.76 per Kg. AMSTERDAM, 21 Juni. Andijker Muizen 4.20—4.90, kleine muizen 3.50—4.20, Langedijker muizen 3.50—4.90, Rijper muizen 3 50—4.90, Zeeuw, bonten 0.80—1.50, Z. bonten 0.80—1.50, Zeeuw, blauwen 1.1.60, Fr borgers 0.90—1.10, Friesche redstar 5. 5.25, alles per H.L. Zomer malta 17.20 p. 100 Kg., ;Westl muizen 2.505.60, p. mand van 35 K.g. p. kist van 25 Kg. 2.-2.10, "Westl.; ronlde muizen per kist 1.752.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3