Hike Breijer Zaterdag 8 Juli 1926 35 e Jaargang Firma R. I HOUWING, MIEHT I - - IEL 644 ALKMAAR WECK Inmaak-artikelen Revue van de Week Speciaal Corsettei-Magazijn ALKMAAR Laso prilzen. Plaatselijk Nieuws NO 78 IMTERC. TELEPHOOH 52 i,ui.uiu kin courant Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Tuingereedschap en Tuinslang. BINNENLAND. De midzomer-vacantie zal voor het Parle ment dit jaar iniet voor half Juli aanbreken. Den 13en der volgende maand komt de Eerste Ka mer nog bijeen om het „fipale restant" van de agenda af te doen in dit zittingjaar. Op 29 Juni kwam de Tweede Kamer in publieke ver gadering voor wat haar mogv ter behandeling rest, o.m. het nieuwe handelsverdrag met Duitschland, dat er wel komen zal, doch stellig niet in „een vloek en een zucht"... Verzekerd werd, dat de Tweede Kamer toch nog voor hèt reces ook het Belgische tractaat zou willen afdoen, 't Is natuurlijk mogelijk, waarschijnlijk acht ik 't niet. De Senaat heeft de vorige week' aan het Indische Budget-1926, terwijl de Indische Begrootijng voor 1927 al kant en klaar ligt haar zegel gehecht, na eene vrij uit voerige discussie, welke vooral door de rede van mr. Mendels werd gevvuld. Voor den in houd daarvan verwijs ik naar de verslagen - althans voorzoover de belangstelling, welke men in Patria voor het wel en wee van Insu- linde koestert, dat noodig maakt. Ik memoreer nog even, dat prof. van Embden, de vrijz. dem. senator, een extra vrijzinnige aanval deed op de z.i. slechts denkbeeldige zelfstandigheid van' de onlangs gestichte indologische faculteit te Utrecht, welke aanval door minister Konings berger en prof. De Savomin Lohman met suc ces werd afgeweerd. De Indische Begrooting, 1926 werd door de Eerste Kamer zonder stem ming goedgekeurd, terwijl de soc. dem. ffactie bij monde van mr. Mendels deed aanteekenen, dat zij geacht wilde worden tegen te hebben gestemd. Van de andere ontwerpen, door den Senaat goedgekeurd, noem ik nog dat ter be veiliging van.de onbewaakte spoor-overwegen, hetwelk minister van de Vegte aanleiding gaf aan te kondigen, dat een nieuwe regeling t.o. der bewaking van de overwegen op komst is. Gelukkige tijding Geen dag gaat bijna om (ik verwijs naar mijn. wekeliiksche ongevallenlijstje) zonder dat men in de bladen bericht vindt van slachtoffers.' der onzalige bezüinigingsmethode, welke de overwegen zonder bewaking liet. Heel wat rouw zou kunnen verhoed zijn, indien men eer der had verkiezen te begrijpen, dat hier dë zuinigheid en wijsheid en eerbied voor hef menschenleven, aller-deerlijkst bedroog... De Vragen, door Mr. Oud gesteld in verband met de kwestie der tandtechnici hebben minis ter Slotemaker de Bruine aanleiding gegeven tot de mededeeling, dat een ontwerp tot naderd regeling van deze zaak in bewerking is. Voorts; kwam uit de Regeeringscuisine de tijding, dat de regeering den in art. 134 a Pensioenwet, genoemden termijn van 1 Juli 1926 betreffendq het al of niet inkoopen van vroegere tijdelijksi diensten wil verlengen. Heel ernstige berichten komen uit de West.. De droogte, die in Suriname heerscht, schijnt den oogst vrijwel te hebben vernietigd, zoo dat hongersnood dreigt, men met een ramp te doen heeft, misschien nog erger dan de jong ste Watersnood in Patria was. Krachtige en snelle hulp voor de arme West is onmisbaar. Men deinke aan wijlen Tollen's vers van: „Geeft allen wat en geeft wat veel, gij rijken" De Middenstanders hielden te Bussum hun- congres. Het volgend jaar zal de Middenstands bond zjjn zilveren feest vieren. En wel te 's Gravenhage. De^Utrechtsche studentenfeesten begonnen. Men weet, er werd ditmaal „extra-werk" van gemaakt. Onze Koninklijke Familie geniet in de heer lijke, overschoone streek te Trois Epis, in de Vogezen, van de zomer-rust. Thans is reeds' vastgesteld, dat H.M. den 4en September we derom e*n bezoek aan de hoofdstad zal bren gen, ter opening van het Koloniaal Museum. Uit de jongste Personalia: De prins van Djokjakarta heeft ons land verlaten om naaö Java terug te keeren. Mevrouw MamnBouw meester neemt in October a.s. afscheid van he$ tooneel met een tounnée. Eene commissie van, huldiging heeft zich gevormd onder presidium van den heer Wibaut. Uit de jongste doodenlijst: Gep. luit. gen. C. de Mooy, oud-officier van gezondheid, op 92-jarigen leeftijd, te 's Gravenhage; Jhr. Ir. A. G. Quarles van Ufford, Rijksinspecteur van spoor- en tramwegen, 47 jaar te Maastricht. Uit de misdadigheidsrubriek: In de Haag- sche Hoogstraat werd in een wisselkantoor een inbreker gesnapt en gepakt. Te Capelle a.d« JJssel is een notaris gearresteerd, die bekendq voor een bedrag van f 32.000 te hebben ver duisterd. De Amsterdamsche Bankbediende, die er onlangs met f 17.000 vandoor ging, is is te Antwerpen aangehouden. Slechts circa, duizend gulden van het gestolen bedrag ver bruikt. In een café aan den Schiedamschen Dijk te Rotterdam is eene 39-jarige vrouw doo rhaar man dermate mishandeld, dat zij aan ere won den bezweek. Aan het station Veenendaal is een rangeerder" gepakt, die een reeks van diefstallen heeft gepleegd. De Rotterdamsche recherche ont dekte een uitgebreid komplot van fleschen- trekkers, die vooral Duitsche firma's oplicht te, ter waarde.van f 40.000. Drie verdachten' zijn in arrest gesteld. Een gemeente-deurwaarder te Sittard is ver dwenen, nadat hij bij de Heerlensche mijnen, f J200 geïncasseerd had. Of hier een ongelukj of misdrijf moet worden gedacht, is nog niet bekend. De man stond zeer gunstig aange schreven. In een Leidsch hotel is een „hotel- rat" gesnapt die bleek tot de zeer gevaarlijke individuen te behooren. In verband met eene inbraak te Tiinaarloo (Gr.) zijn vier personen aangehouden. Uit de ongevallenserie der week: Op den Haagweg te Rijswijk (Z.H.) kwamen een auto en een motorfiets in botsing, 't Kostte een; menschenleven, terwijl een der inzittenden zwaar werd gewond. Een vierjarig knaapje, in de Haagsche trans- vaalbuurt raakte onder een hollend paard, met; ■doocielfjk gevolg. Onder Groenlo is een land bouwer. die per fiets onder weg was naarj Zütfen, door een trein vermorzeld. Een man, en een vrouw, beiden „onder den invloed", vie len bij Mijdrecht uit een roeibootje in den' Am stel. Beiden zijn verdronken. Te Capelle. a.d. IJssel is een veertigjarige hoofdonderwij zer onder een trein geraakt met doodelijk ge volg. Bij Aerdenhout stak een achtjarige knaap het hoofd uit de tram. De schedel werd tegen' een' paal vernield- Zegt 't voort ter leering en) waarschuwing, voor de zooveelste maal. Te Middelburg heeft de „roode haan" een gedeelte van het uitgebreide hoteü Verseputt een prooi der vlammen doen worden. Zeer naargeestige tijdingen bereiken ons over de fruit-vooruitzichten in dit seizoen. De ver- koopers op de Betuwe nemen niets meer aan; voor uitvoer. De kersen stonden er prachtig voor, maar het ruwe, ongestadige weer heeft, 't meeste bedorven. Zoowel van -kersen al» van aardbeien is zeer veel voor uitvoer oni bruikbaar. Natuurlijk dalen de prijzen. Maar: de kwaliteit is er ook naar.... Ook de prijs vaif eieren beweegt zich in "de dalende lijn, want) vooral in Engeland legt men zich meer en meert toe op hoenderfokkerij, c.a. De kip van del „gouden eitjes" gaat dus ook op dit gebied' behooren tot de sprookjes, waar zelfs „kleine kinderen" niet meer aan gelooven. BUITENLAND. Frankrijk heeft weer een regeering, ja zelfs een welke met vreugde ontvangen is door bijna) de geheele publieke meening. En aan het hoofd van die regeering staat de sterke man, de ver rader uit de oorlogsjaren maar de toekomstige redder van Frankrijk. Cailleaux, de veel ge smade en veel geroemde heeft-de portefeuille van financiën aanvaard. Hij heeft besloten Frankrijk uit de financieele put te helpen. Cail laux heeft zijn voorwaarden gesteld. Hij ver langde volstrekte volmachten, slechts wanneer hij de leiding zou hebben zou hij financiën' aanvaardden en Briand die zijn tiende Kabinet gevormd heeft, heeft deze voorwaarden aan vaard. In naam is Briand de leider, in werk»» lijkheid is Caillaux het. Met ijzeren hand zal Caillaux! thans probeeren de financiën van Frankrijk in orde te brengen. Omtrent zijn. piannen is nog weinig bekend. Wel heeft hy verklaard een diep doorgevoerde bezuiniging te wenschcn. Nieuwe noodige belastingen zul len geheven worden, het Fransche volk zal moeten beseffen, dat de tijd van zorgeloosheid voorbij is. Het Fransche volk zal de geldenj. moeten opbrengen die noodig zijn voor de, stabilisafi-e van den frank. De maatregelen van Caillaux hebben hun uitwerking reeds gehad. Sedert zijn ministerschap is de frank niet meer; gedaald. Ja, zelfs is de frank verscheidene pun ten verbeterd. Natuurlijk mag men niet aan nemen, dat de sabilisatie is ingetreden. Want immers de maatregelen van 'Caillaux zijn past aangekondigd. Maar dat het den minister ernst is blijkt wel uit de krachtige houding die hij heelt aangenomen tegenover de leiders van de Fransche Bank. Robinaux, gouverneur van de Fransche Bank was het niet eens met de, actie van Caillaux. Caillaux heeft dadelijk in gegrepen en Robinaux werd afgezet als gou verneur. Aiipetit is Robinaux gevolgd. Ook hij is afgetreden. Nieuwe bewindsmannen zijn be noemd die zullen doen wat Caillatix beveelt. De komende dagen zullen voor Frankrijk belangrijk zijn. Thans moet blijken of de Fran-1 sche natie nog voldoende pit heeft om alle! krachten aan te wenden tot redding van den) frank. Mislukken ook deze pogingen, dan zal Frankrijk ongetwijfeld den weg uitgaan welke ook Duitschland heeft moeten volgen, den weg van inflatie en ellende. In Duitschland is de zg. „koehandel" weer aan den gang. De volksstemming over de ont-/ eigening heeft toch wel moreele resultaten ge had. 15 millioen kiezers hebben zich uitgespro ken voor onteigening. De regeering heeft haar huik naar den wind gehangen en heeft vele concessiën gedaan aan de Soc. Democraten. Deze 7,;jn nog niet tevreden en eischen al is het niet het volle pond doch in ieder geval; pen groot deel hiervan. De regeering gaat stap voor strap achteruit, doch het is de vraag j of zij alle eischen der Sociaal-Democraten zal inwilligen. Bij de Duitsch-Nationalen heeft zij het als verbruid. Mislukken al dee pogingen om een compromis te bereiken dan zal onge twijfeld een Rijksdagontbinding de eenige uit weg zijn. Maar bevorderlijk voor het parlemen- taire stelsel zal dit wel niet zijn. J Uit Spanje kwamen in het begin van deze i week revolutieberichten. Revolutionairen, sa- mengesteld uit liberale en socialistischè ele- menten zouden verscheidene steden, w.o. Bar celona veroverd hebben. Het te Brussel bij een gekomen congres van de Liga voor de; Menschenrechten juichte reeds en zong enthu siast „O Barcelona". Maar het was te vroeg1, I gejuichd. Uit Madrid komt een officieele te- genspraak. Weliswaar pioet men steeds voor- zichtig zijn met tegenspraken' vooral als zij van dictators komen, maar het feit dat de Koning van Spanje doodkalm éen bezoek is gaan bren- gen aan Parijs, waar hij tusschen haakjes danig: is uitgefloten, wijst er wel op, dat van een ernstige revolutie geen sprake kan zijn. Ook .derevolutie in Lissabon heeft zich ge- i consolideerd. De revolutieleiders zitten vast in het zadel, de arbeiders hebben hun oppositie opgegeven. Thans wachten wij maar op de komende betichtenover nieuwe revoluties, die ongetwijfeld komen zullen C- Nog steeds staken in Engeland eenige hon- j derdduizenden mijnwerkers. Groote ellende heerscht in tal van gezinnen, nog weet de vak beweging niet van wijken. Ook de regeering blijft op haar standpunt staan en heeft een tweetal wetsontwerpen ingediend. Het eene wetsontwerp bepaalt dat de mijnwerkers langer dan zeven uur per dag mogen werken, het1 andere wetsvoorstel bevat tal van reorganisa tievoorstellen. De Arbeiderspartij verzit zich krachtig tegen beide wetten, tegen het éene omdat deze 'de arbeiders 15 jaren achteruit zou zetten, tegen de andere omdat zij deze niet voldoende acht. De strijd in het Parle ment zaï dezer dagen beginnen. E Mi ent 17 Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE - Almelo. INDISCHE RUBRIEK. De vraag, wat'tegert het communisme valt te doen, sterker nog, wat er tegen, ook uit over wegingen van algemeen belang, moet worden gedaan, houdt verschillende persorganen bezig. „De Telegraaf" heeft hierover uitvoerige cor respondentie gehad. In alle kringen van Indië gaan de oogen open voor het maatschappelijk' gevaar, uit het communisme voortspruitend, zoo oordeelt het blad, dat tevens constateert, dat de Regeering het hoofd koel houdt. Iinj vrijwel alle gevallen van staking der laatste; maanden en dat zijn er nogal eenige - is door de werknemers nimmer getracht naar een behoorlijk vóóroverleg met de werkgevers over de mogelijkheid van verwezenlijking hun ner. eischen. Van een dreigend conflict was niets bekend, noch b.v. bij de havenstaking te Semarang, noch bij die te Medan, noch bij/ de ziekenhuis- en douane-stakingen. Duidelijk bleek, dat de menschen eenvoudig op een ge geven oogenblik zoo sterk onder den invloed van de communistische stakingspredikers ston den, dat zij zonder eenige waarschuwing, zon der stakingsultimatum zelfs, maar plots het; werk neerlegden. En dan pas, wanneer het conflict reeds heftig was opgelaaid, kwamen de haastig in elkaar gezette eischen voor den! dag. Op zichzelf waren die eischen gedeelte lijk althans, volstrekt niet overdreven te noe men; vooral bij de havenstaking te Semarang althans bleven ze binnen redelijke grenzen. Maar de gansche opzet der stakingen bewijst duidelijk, dat deze den arbeiders van buitenafl gesuggereerd waren geworden en dan is het ook Voor de Regeering wel heel moeilijk oni rustig en objectief Je oordeelen. Het is echter vooralsnog meer dan'voldoen- de, de overtuiging te bezitten, dat de Regeering waakzaam blijft en gereed staat, om de politie ke ophitsing tot staking te bestrijden en storen de maatschappelijke gevolgen van eventueekf stakingen te voorkomen. „De Nieuwe Rott. Courant" wijdde aan deze zaak eveneens een artikel, waarin zij de tot voor kort gevolgde bestrijdingswijze, welke da communistische leiders de vrijheid van open baar optreden niet ontnam, maar onverlpid- dellijk elke overtreding van tie wet (beleedi-: ging van gestelde machten, opruing tegen het gezag, haatzaaing, en.) strafte, op zichzelf juist Dat ze niet afdoende hielp, wijst niet op' haar ongeschiktheid, maar op haar onvolle digheid. Haar onvolledigheid.... Want men bestrijdt het communisme met enkel gezagsmiddelen niet. De Indische Regeering zal daarnevens) betere bestrijdingsmiddelen hebben te zoeken, en ze zal die vinden, wanneer ze er zich reJ benschap van geeft, hoejiet mogelijk is, dat; het communisme zoozeer vat krijgt op allerlei stroomingen en bewegingen, die op zichzelf toch immers heugelijk zijn als duidend op hei natuurlijk streven van een volk naar vooruit gang. En hier komen haar dan, buiten de kracht, de wijsheid en de nuchterheid te stade. „De Maasbode" bevatte enkele artikelen van haren Indischen medewerker, waarin in het bijzonder de eischen bij stakingen gesteld, on der de loupe worden genomen. Ten aanzien van die, welke heetten den ondergrond van de staking te Soerabaja te vormen, schreef 1 het blad, dat het inspireeren van „économi- sche" eischen, die met geen mogelijkheid zijn in te willigen, één van de manieren is, waarop men een groep werknemers niet alleen econo misch ontevreden, maar tegelijkertijd ook poli tiek opstandig kan maken en houden. Die on vervulbaarheid der eischen kan dus ook in dit j concreet geval worden begrepen als eene aan wijzing, dat deze „economische" staking werd) gedreven door politieke, dat is te zeggen, doofl revolutionaire krachten achter de schermen. Maar bewijzen doen die eischen op zichzelf dit nog volstrekt niet. Het is dan ook te hopen1 dat de Regeering straks feiten zal kunnen aan voeren, buiten dit eischen-program op zich zelf gelegen, waarmede zij het "politiek karak ter der staking demonstreert en derhalve het) optreden der Indische Overheid rechtvaardigt. - ZUIElSCHAR WOUDE Aan „Ons Weekblad" werd het volgende be richt gezonden: Namens de vergadering van ouders van kin deren die de R. K. tichelen bezoeken, verzoekt men ons het volgende mede te deelen, naar aan leiding van ons bericht in het vorige nummer. Bedoelde verga deri|ng was niet speciaal be legd ter bespreking van de schoolgeldregeling, doch dit punt kwam onder meer ter sprake. Geenszins zat daarbij voor een zekere vrees dat deze regeling schade zou berokkenen aan het bijzender onderwijs, maar waar de regeling te. Noordscharwóude beduidend hoogèr is dan die in de andere gemeenten, kwam dé verhouding hiervan onwillekeurig ter sprake. Hoofdzaak was echter het feit dat, evenals dit voor het U.L.O. onderwijs het geval was^ de regeling van Noorischarwoude, met uitzonde ring van zéér lage inkomens, in vele gevallen te hoog werd geacht en op groote gezinnen waar van soms 4 of 5 kinderen school gaan een drukkende belasting vormt, wat toch de bedoe ling van schoolgeld niet mag zijn. Te meer klemt dit bij de zeer wisselvallige inkomens van tuin ders, die, wanneer zij een goed jaar maken wat veeiat een slecht jaar moet goed maken beduidende sommen alleen aan söhoolgeld heb ben te betalen. Wanneer dus gevraagd wordt.een regeling, die do heffing in de andere gemeenten meer nabij komt, dan moet hier niet gedacht worden aan een zekere concurrentie tusschen openbaar en "bijzon der onderwijs, maar wel aan de oveilu'ging dat deze regelingen de billijkheid en ook de draag kracht der ingezetenen meer nabij komen dan die to Noordscharwoude. Met een billijker regeling zijn immers niet alleen de ouders der kinderen, die bijzonder onderwijs ontvangen, gebaat, maar ook die der openbare school in genoemde gemeente

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1