ier 9.1. Oudkarspel - I Juli 1926 EnsfésElatie Het was voor deze gemeente een zeer gewichti- gen dag, daar de nieuw-benoemde Burgemeester, de heer A. J. Wijnveldt heden als zoodanig zou worden geinstalleerd. Maar het was den gemeenteraad en der bur gerij niet voldoende dat alleen de installatie zou plaats hebben, men meende den Burgemeester en zijn Echtgeuoote op eenvoudig-feestelijke en har telijke wijze te moeten ontvangen. Een programma werd samengesteld en men was klaar voor den len Juli. Het liet zich Donderdagmorgen, aanzien dat het eea met zon overgoten dag zou worden. Was men dien dag in een andere stemming door het feit dat de Burgemeester zijn intocht zou houden, in een feestelijke stemming, het stralen de zonlicht droeg hiertoe niet weinig bij, ja, zelfs een „Nurks" moest hierdoor mild gestemd'worden. Des middags werd overal de vlag uitgestoken en verkreeg dé gemeente daardoor een feestelijk aaazien. Beeds trekken velen naar de Roskambrug, waar de Burgemeester om 2 uur zaf aankomen en heerscht er een gezellige drukte door het regelen en samenstellen van den optocht, waarvoor de Gymnastiek-Vereenigingen „Hercules" en ,,'Hy- giéa", de schoolkinderen en versierde fietsen en wagentjes aanwezig zijn. Nauwelijks is het dan ook 2 uur geworden of de auto's, die den Burgemeester en zijn familie zullen brengen, arriveeran. Nadat de Burgemeester door de hoeren P. Kos telijk, weth. en Jb. de Boer, lid van den Raad is ontvangen, waarbij de beer Kostelijk ©enige hartelijke woorden van welkom spréékt, stappen 'Z.EiA. ea zijn echtgenoot© in de voor hen gereed staande landauer, en trekken do paarden aan om hen door de gemeente te voeren. Wanneer men de levende eereboog, samenge steld door „Hercules", dragende een doek waarop met groote letters „Welkom" staat, is gepasseerd, wordt halt gehouden, waarop door ,,Hygiéa" ter weerszijden van den weg geschaarfd', het welkomst lied wordt gezongen. Feestlied Burgemeester. Zie vlaggen eti wimpels, zij tooien het dorp. Oudkarspel schijnt hoogtij te vieren. Wat heelt men daar toch wel voor reden gehad Om alles zoo feestlijk te vieren. Wie Oudkarspelder is, die geeft ras het oescheid De komst van Heer Wijnveld Heeft de harten verblijd. De band tusschen u en het dorp worde sterk Uw hand doe hier immer het goede. Als ge ook voor de sport sympathie hebt en zin Neem haar dan onder uw hoede. Dan niet enkel dee'z dag, maar bij ons klinke altijd De komst van Heer Wijnveld heeft de harten verblijd. Dan worden door het dochtertje van den loco burgemeester, Marijke Kroon, aan de Echtgenoote van den Burgemeester, bloemen overhandigd, als een hulde en welkomstgroet van de schoolkinde ren, die hiervoor hartelijk dankt. Wanneer door den Burgemeester daarop stilte is verzocht, spreekt hij de Vereenigingen onge veer als volgt toe: Ik dank u voor den welkomstgroet, ons door de gymnastiekvereenigingen gebracht. Mede na mens mijn echtgeuoote geef ik u de verzekering dat wij het op hoogen prijs stellen dat ons aan de grens der gemeente zulk een ontvangst ten deel valt. Gij vraagt mij in uw lied of ik die sport een goed hart toedraag? Ja, zeer zeker, maar ook de muziek. Steeds zult ge op 'mijn steun en medewerking kunnen rêkenen en hoop ik u spoedig eens in uw oefenlokaal te kunnen opzoeken. Nogmaals hartelijk dank. Onder een driewerf hoera zet de stoet zich dan in beweging, voorafgegaan door muziek. 'Overal langs den weg 'hebben zich vele be langstellenden geschaard, en zoo gaat het door de gemeente. Wanneer men eindelijk vbor 'het raad huis is gearriveerd en de Burgemeester en zijn Echtgenoote en familie zich op de trap van het Raadhuis hebben geschaard, worden zij, wie dit feest iS bereid, door de schoolkinderen onder lei ding van Mej. Bossen toegezongen. WELKOMSTLIED. (.wijze'1 Is plicht .dat ied're jongen! 1. Waarom is heel Oudkarspel, Van harte thans verheugd? Waarom is 't feest voor allen Er klopt het hart van vreugd. Wij vieren feest Met opgewekten geest, Wij zijn reeds lang, Zoo blijde niet geweest. Waarom het hart thans sneller klopt Op dfeersten Julidag? Het komt doordat de burgerij Haar Hoofd begroeten mag. 2. Thans binnen onz' gemeente Brengt zij met blij gemoed U, onzen Burgemeester Een warmen welkomstgroet Zoo jong als oud Begroeten hunnen Schout Aan U wordt thans Oudkarspel toevertrouwd. Gemeenteraad en Burgerij Staan U in alles bij Wij gaan vol hoop en blijden zin, Een nieuwe toekomst in. 3. Eén in zijn doel en streven Steune U de Acht'bre Raad Wanneer het om de welvaart Van onz' gemeente gaat Moog' groot en klein U steeds genegen zijn Verricht Uw werk Door Eendracht sterk. Wanneer Uw dagtaak is volbracht Vol zorg en harden plicht Weet dan een dank'bre burgerij Voor wie G'Uw'ambt verricht, 4. God geve U Zijn zegen En lust en levensvreugd Het klinkt U vriend'lijk tegen Van ons, Oudkarspel's jeugd. Een driewerf heil Voor U en Uwe vrouw Blijf jaren lang Ons en Oudkarspel trouw. Het welgemeende welkom klinkt Nogmaals uit blij gemoed Leef lang voor heel de burgerij En vbor Oudkarspel's Goed. Na eenige herhaalde hoera's verzoekt de Bur gemeester stilte en zegt hij tot de kinderen het volgende: Beste kinderen, ik dank jullie, mede namens mijn echtgenoote, voor deze hartelijke attentie. De lieve woorden in jullie lied geuit, waardeer ik ten zeerste. Spoedig hoop ik eens in school te komen om jullie vorderingen te zien. Doet steeds je best om nuttige 'leden van de maatschappij te worden. Immers: aan de jeugd is de toekomst. Nogmaals dank voor jullie aardige attentie en hoop ik dat jullie bij het gebruiken van de ver snaperingen, die ik u allen heb toegedacht, nog eens aan den Burgemeester zult denken. Daarna begeeft men zich naar binnen, waar de Raadzaal een keurigen aanblik biedt door de aangebrachte palmen en bloemstukken, terwijl ook buiten het raadhuis een eenvoudige versie ring was aangebracht. Onder de aanwezigen, die de plechtige instal latie zullen bijwonen, zien wij in de allereerste plaats den loco-burgemeester, zijn raadsleden en i 'hun dames, familieleden van den Burgemeester, I den burgemeester van Noordscharwoude, den heer I Hoogschagen, hoofdcommies ter gemeente-secre- tarie te Zaandam, gemeenteambtenaren, genoodig- j den en belangstellenden. De voorz. de loco-burgemeester opent de ver gadering met wolkom. De notulen van de vorige vergadering worden aangehouden tot de volgende vergadering. De Secret, doet mededeeling dat bericht van den Comm. der Koningin is ingekomen waaruit blijkt, dat tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer A. J. Wijnveldt. Eveneens een schrijven van den Comm. der Koningin, dat de nieuw-benoemde burgemeester heden de vereischte eeden in zijn handen heeft afgelegd. Wanneer de nieuw-benoemde* Burgemeester en zijn Echtgenoote door den Secretaris zijn binnen geleid, spreekt.de loco-burgemeester de v'olgende woorden (Mijnheer de Burgemeester. Het is mij een aangename taak u thans als Bur. gemees'ter dezer gemeente te kunnen installeerën. Mede namens den Raad feliciteer ik u van harte met uwe benoeming tot burgemeester onzer ge- I meente. Ik hoop en vertrouw dat de keuze goed zal mogen zijn. Ofschoon onze gemeente gerang- schikt wordt onder de kleine gemeenten, zullen vele belangrijke zaken uwe aandacht vragen, als b.v. de Lichtbedrijveu, de U.L.O.school, de Keu- ringsdienst enz. Ook minder belangrijke zaken zullen uwe werkkracht en werklust vragen. Ik ben echter overtuigd, dat u de belangen van onze gemeente en hare ingezetenen zult beharti gen naar uw beste weten en kunnen. U kunt overtuigd zijn dat de Raad u In alles, het belang der gemeente rakende, ter zijde zal staan. Met deze korte woorden verklaar ik u voor geinstalleerd en spreek ik den wensch uit dat u en uwe Echtgenoote zich spoedig in onze ge meente thuis mogen gevoelen en overhandig ik u hierbij het teekeu uwer waardigheid en den voorzittershamer, (applaus). i Hierna antwoordt de burgemeester met de vol gende rede: Heeren wethouders, leden van den Raad en ver dere belangstellenden. In dé eerste plaats rust op mij de aangename plicht Id. M, de Koningin mijn groote erkentelijkheid te betuigen voor mijne be noeming tot burgemeester dezer gemeente en aan hare raadslieden, die tot deze benoeming hebben medegewerkt. Mijnheer Kroon, u breng ik vriendelijk dank I voor de tot mij en mijne echtgenoote gerichte hartelijke woorden. U bevestigt hiermede uw j vriendelijke tegemoetkomende houding bij ons eer. ste bezoek aan de gemeente. Trouwens mijn eerste kennismaking met den geheelen Raad was van zeer aangenamen aard en ik ma g in waarheid- getuigen van u, lieer en wethouders en leden van den Raad. onmiddellijk de grootste tegemoetko- I miug 'te hebben mogeu ontvangen, getuigende met algemeene stemmen mijn benoeming tot gem.-se- j cretaris. Van af deze plaats breng ik u daarvoor mijn hartelijken dank. En nu, M. H., is dan het oogenblik daar, dat ik het ambt van burgemeester dezer gemeente en leider van uw vergaderingen zal aanvaarden. Ik ben voor u een vreemde evenals u allen en de gemeeente mij vreemd zijn. Nu is het nog al eens de gewoonte bij- een installatie-red'e toezeggingen te doen of verwachtingen op te wekken. Dat standpunt neem ik niet in. Mij is bekend, dat I belangrijke zaken als gas, electriciteit, wateT, onderwerpen dikwijls voorkomende op het pro- gramma van een nieuwen burgemeester, in deze gemeente huu beslag hebben gekregen, maar in een welvarende gemeente als de uwe is, twijfel ik niet of nieuwe zaken zullen onze aandacht vra gen. Hierbij- zult u kunnen rekenen op mijn on- verdeelde toewijding, evenals ik reken op steun en voorlichting uwerzijds. Van ganscher harte hoop ik, dat d'e vergade ringen steeds een aangename, prettige geest zul len ademen en dat de te behandelen onderwerpen zullen worden beoordeeld objectief, wars van elke nevenbedoeling of eigenbelang. Ik hoop te kunnen bogen op een hartelijke, loyale same nwerkiug. Laat ik in dit verband hier onmiddellijk aan mogen toevoegen, dit ook te ver wachten van de „Pers". Persoonlijk heb ik naast mijn ambtelijke betrekkingen, vele jaren als ver slaggever weerkzaam geweest, zoodat mij' bekend zijn de eischen, welke daarvóór worden gesteld en met de vele moeilijkheden, welke men heel vaak heeft te kampen om het vbor de lezers zoozeer begeerde nieuws te bekomen. Steeds zult u mij, mijne heeren, bereid vinden u ïn uw mooie taak van voorlichtiug te dienen. Wederkeerig doe ik een beroep op uw steun bij de uitoefening van ooze taak in deze gemeente. Geachte aanwezigen, straks heb ik reeds ge zegd, mijn person is u hier onbekend, maar dit is in dat deel van Noordholland dat Waterland licet niet het geval met den „naam burgemeester Wijnveldt. 40 jaren lang heeft deze naam 'in geheel Waterland een eervolle klank gehad en nog heden ten dage wordt deze naam met oere genoemd. Gedurende die reeks van 'jaren heeft .mijn onvergefelijke vader de belangen van die gemeenten Ransdorp en Broek in Waterland ge diend en met groote toewijding behartigd. Geruimen tijd heeft mijn vader het voorrecht gehad te mogen behooren tot den oudsten burge meester in dienstjaren van deze provincie. In 1898 koos ik als mijn loopbaan de gemeente administratie, met de bedoeling eenmaal mijn. vaders voetstappen te mogen volgen. Innig ge lukkig gevoel ik mij, dat dit thans werkelijkheid! is geworden. Een goede leerschool heb ik bij mijn vader doorgemaakt, steeds heb ik Van nabij kunnen gadeslaan hoe een burgemeester van een plattelandsgemeente zijn taak moet opvatten om bij de ir-g. ze tenen toewijding, hoogachting en sympathie tc ontmoeten. Mijn vaders lessen hoop ik nu in toepassing te brengen en dan twijfel ik er niet aan, of mijn echtgenoote én ik zullen ons spoedig met Oudkarspel en hare ingezetenen één gevoelen. Dat ik naast een goed burgemees ter" een goed burger,.vader" hoop te zijn, spreekt van z^lf. Gaarne zal ik, voor zooveel dat in mijn vermogen ligt, een ieder met raad en daad bij staan. Ik zou 'dan ook tot de burgerij dit willen zeggen, komt met uwe moeilijkheden gerust fot mij, sioeds zult gij bij mij een welwillend gehoor vinden. Een heerlijk voorrecht voor ons beiden is hal beste Moeder, dat u, hoewel op hoogen leeftijd!, nog getuige kunt zijn van ons geluk. De streek, waarin onze nieuwe woonplaats is gelegen, is u niet onbekend. Moge het u gegeven zijn nog vele malen iu deze gemeente in ons midden te vertoe ven. De overige heeren uit Zaandam betuig ik even eens mijn hartelijken dank voor hunne tegen woordigheid. Ik meen hieruit te mogen conclu- dccren, dat zij hartelijk deelnemen in mijn pro motie. Ook de burgemeesters uit de naburige gemeenten betuig ik mijn welgemeenden dank voor hun tegenwoordigheid. Waar door de eigen aardige ligging .der gemeenten gecombineerd1 spreekt men immers van ',?de Langendijke" ver schillende zaken -gemeenschappelijk zijn geregeld, hoop ik zeer spoedig met u, heeren ambtgenooten persoonlijk kennis te maken. Ook me' u, mijnheer de Ontvanger, hoop ik prettig samen te werken en beveel ik mij in uw vriendschap aan.- Verder doe ik een beroep op allen, die in eenig opzicht tot de gemeente in betrekking staan, met mij hare belangen te behartigen en hoop ik met allen aangenaam samen te werken. Met den hart- grondigen weusch, dat het mij gegeven moge zijn met uw aller medewerking en gesteund door mijn echtgenoote, de gewichtige taak, welke mij' op de schouders is gelegd, zeer vele jaren te mogen ver vullen en zoo te kunnen behartigen, dat ook van mij eenmaal zal kunnen worden getuigd, wanneer het oogenblik van scheiden daar zal zijn, de gemeente heeft in hem een goed burge meester gehad, aanvaard ik het Voorzitterschap van uwe vergadering, (applaus). Dan is het de heer C. Paarlberg, lid van den Raad, die het woord verkrijgt, en de volgende rede uitspreekt: Geachte Heer Burgemeester. Bij deze gelegenheid Uwe installatie als burgemeester onzer gemeente meen pok ik als lid van den raad een enkel woord te moeten zeggen. Het zal U eenigszins bekend zijn, dat veel, zeer- veel aan dezen dag is vooraf ge gaan. Met gemengde gevoelens al is het dan ook met hoop en vertrouwen zullen veleu dezen dag vieren. Aanvankelijk was het mijn voornemen om het verleden te laten rusten en alleen te spreken over den tijd die voor ons ligt. De tragische samenloop echter dat juist deze week een gunstige uitspraak gekomen is inzake de zaak die ons zoo langen tijd heeft bezig hehouden en de droeve plechtigheid die on geveer op ditzelfde moment elders plaats heeft, gebeurtenissen die m.i. met de wisseling van burgemeester ten nauwste verband houden maakte het voor mij onmogelijk het verleden met een stilzwijgen te passeeren. Ik wil niet sentimenteel zijn, maar toch, de feiten hebben hier volkpmen bewezen, dat ook van een plattelandsburgemeester soms de noo- dige takt vereischt wordt en een verkeerd op- treden tot ernstige gevolgen kan leiden. Vooral ook hierdoor is deze dag van het grootste gewicht. Onze innige wensch is dan ook ,dat uw beleid zoodanig mag zijn, dat ook de meest critieke punten tot een goed einde kunnen worden gebracht zonder dat daardoor de gemeente onnoodig in opspraak komt. - Wij hebben ondervonden hoe een burger vader niet moet zijn, al had dan zeer zeker de vorige burgemeester zijn goede eigenschappen. Toont U ons nu hoe een burgervader wel moet zijn, maar wees dan ook een vader voor alle burgers. De gemeente zal er wel bij varen. Een felicitatie voor u en uwe echtgenoote kan thans achterwege blijven omdat we daar voor reeds eerder in de gelegenheid waven. Uwe familie feliciteer ik bij deze en ik hoop, dat de aangename herinnering die ze zeer zeker van hier zullen meenemen, bestendigd moge blijven. Hoewel we u niet kennen en dus niet wetenwat we aan u als burgemeester zullen hebben, hebben we gemeend U het volkomen,' vertrouwen te moeten schenken. We gaven daaraan uiting door het geven van onze stem voor uwe benoeming tot secretaris. We vertrouwen dat de Kroon ons een burge- meester heeft toegewezen, die iin staat is de gemeente in den geest der ingezetenen te bé sturen. Als dat waar is, «hebben we van u te verwachten een leiding die getuigt van den ernstigen wil om de gemeente in democra tische richting vooruit te brengen. We hopen, dat uw optreden, zoowel tegen over de gemeente als tegenover den Kaad mag getuigen van een onpartijdigheid die in eike gemeente gewenscht is. Yvaar die onpartijdig heid ontbreekt, blijkt meestal, dat juist dat, deel van de bevolking den steun mist, die dezd het meest noodig heeft en daarom is dit voori ons boe. Dem. raadsleden een van onze innig ste wenschen. Moge dan verder uw optreden getuigen van een gepaste mededeelzaamheid tegenover uw raadsleden, een hulpvaardigheid voor de inge zetenen en we van u mogen verwachten een eerujk optreden, zoo, dat we weten wat we aan u hebben, dan zult u zeker kunnen zijn van de best mogelijke medewerking en de meest prettige samenwerking ook van ons Soc. Dem, raadsleden. Zeer zeker zal het voorkomen, dat we met elkaar van metning verschillen, maar bij een eerlijke gedachte wederzijds zal dit de goede verstandhouding nooit kuniten bederven. Mijnheer de .burgemeester, de raad was vol komen eensgezind, zoowel bij uwe benoeming to't secretaris, als over de wyze waarop we u als burgemeester zouden ontvangen. Maak daaruit geen gevolgtrekkingen, want ge zult, hier niet vinden een volkomen samenwerking, die in het algemeen zoo zeer gewenscht is, ,Ook ia dit opzicht is voor u een taak wegge- legd, waarmee zeer zeker het gemeentebelang gediend kan zijn. Wij, Soc. Dem. raadsleden, hopen op een prettige samenwerking in het belang onzer ge meente en geven u de zekerheid dat het niet aan ons zal liggen wanneer deze hoop geen waarheid wordt. i Tot slot nog dit. Binnen niet te langen tijd zullen vrij zeker min of meer belangrijke pun ten uwe aandacht vragen. Het lager onderwijs staat in onze gemeente evenals in vele andere kleine gemeenten eéni- germate op de gevaarlijke helling en ook de U.L.O school vereischt een zorgzame overheid We denken verder o.a. aan de watervoorzie ning, waaraan hier ook nog gebreken kleven, aan de volkshuisvesting, die hier vrij veel te wenschen overlaat, aan de brandbluschmidde- len, die nog wel voor verbetering of uitbreiding vatbaar zijn, terwijl ook aan den gezondheids dienst nog wel het een en ander te verbeteren valt. Wij bevelen deze onderwerpen in uwe volle belangstelling aan. Mijnheer de burgemeester. Wij Soc. Dem. raadsleden heeten u van harte welkom op-'deze plaats en in onze gemeente en hopen nogmaals op de meest prettige wijze met u te kunnen samenwerken en geven u de volle verzekering, dat van onze zijde alles zal worden gedaan oml die samenwerking mogelijk te maken. Ook uwe Echtgenoote heeten we van harte welkom en spreken daarbij de hoop uit dat het lflaar mogelijk zal zijn zich bij voorkomende gelegenheden voor de ingezetenen- zonder on derscheid verdienstelijk te maken. Ik heb ge zegd. (Applaus). De voorz. zegt deze rede met belangstelling te hebben aangehoord. Als burgemeester zal hij zich neutraal standp.uut stellen en de zaken zullen steeds objectief worden beschouwd. Dan spreekt de hoofdcommies ter Secret, van Zaandam, de heer Hoogschagen, de volgende woorden Mr. Wijnveldt. O Het is u bekend, dat de oudste ambtenaar van den Burgerlijken stand te Zaandam bij huwelijk» voltrekking partijen meermalen voorhoudt: „En er zullen ook dagen komen waarop de zon uw pad niet zal beschijnen." Of die ambtenaar aldus spreekt om al te opge wekte bruidsparen bij voorbaat te brengen in een - stemming die herinnert aan het spreekwoord „houdt maat in alle diugeu", weet ik niet, maar 'tvermindert de waarde van zijn gezegde niet. Immers ieder weet dat er v'ele dagen in het leven zonder zonneschijn zullen komen en bij voorbaat staat vast dat dit met u ook het geval zal zijn, het hangt er echter vanaf hoe groot dit getai zal zijn en welk aandeel aato zich zelf moet worden geweten; dit- is ook 't geval bij do vervulling van het burgemeestersambt. Wordt deze taak op rustig bezadigde wijze ver vuld, gepaard gaande met een goed inzicht in de huishouding der gemeente, benevens bekendheid! met de mentaliteit van Raad en ingezetenen, dan vloeit hieruit voort dat het plaatselijk welzijn in 't bijzonder hiermede ten zeerste gebaat is. Ik meen te mogen aannemen, dat ge er naar zult streven in die richting te gaan. Bij voorbaat durf ik als vaststaande verklaren dat ge 't u, mede opgedragen secretariaat op accurate wij® zult vervullen. i Een en ander samenvattende mag de hoop wor den gekoesterd dat gij en Oüdkarspel 't samen wel zult viuden. Ge zijt hier in een welvarende gemeentevergis ik me niet al te zeer, dan bracht onlangs te dezer plaatse een wagon Deensche wh- te kool op f 2600, mocht 't u door een of andere vindingrijkheid gelukkig dat dit bestendigd mocht blijven, dan gaat deze gemeente een tip van ongekenden bloei tegemoet. Uit -den aard der zaak zou nog meer gezeg® kunnen worden, doch ik wil hiermede volstaan en eindig met u en uwe echtgenoote vete goM® jaren toe te wenschen. (applaus). De Burgemeester betuigt voor deze woord®0 zijn dank.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4