Wal er om ons heen gebeurde Plaafselijk Nieuws 'De 'heer Bakker als jongste raadslid spreekt hierna de volgende rede: Geachte aanwezigen. Als jongste raadslid dezer gemeente, of dat haji door mij eigennjk niet worden gezegd, daar net jongste raaasnd, de eer neeit, aeei uit te maKen van üet. college van id. en Wdus. zaL ik maar zeggen ais jongste lid van de oppo-, sxtie in dezen raad, kan uk niet nalaten om op dezen voor onze gemeente zoo, belangrijken 1 Julidag een kort woord te spreken. ungeiwijleid gaan echter ook op dit oogen blik onze gedaenten uit naar het eiland i exel waar juist op dit moment naar haar laatste rust plaats wordt georacht, het stoileiijk overschot- van de echtgenoote van ons hoold der O.L. tjciiooi ainier. Mevr .de Wijn, welke anders zeer zeker een belangrijk aandeel zoik hebben gehad in het programma van dezen dag en ik. han dan ook niet naiaten om opdeze plaats, ptize oprechte deelneming uit te spreken in dit voor hen zoo droevige verlies, hopende* dat Mijnheer de Wijn en zijn familie de kracht mogen hebben om deze smart te dragen. Deeien wij dus eenerzijds allen op dezen dag met de tamme de Wyn in deze zoo droevige gebeurtenis, dat een nog zulk een jong leven is afgesneden, realiteit van het leven ge biedt ons echter om op dezen dag ook te deelen in de vreugde van de familie Wijn-, velt, dat U, mijnheer Wijnveldt op dezen dag} is geinstalleerd tot Burgemeester onzer ge meente tn roep ik als jongste raadslid U, mijn heer Wijnveldt en Echtgenoote een hartelijk welkom toe, hopende dat ook ik met U vriend'- schappelijk in het belang der gemeente zal kunnen samenwerken. Geruimen tijd was het reeds bekend, dat wij alhier aan een nieuwen Burgemeester toe wa ren, echter noch de burgerij noeh de raad hebben zich om een bepaalden persoon als bur gemeester alhier benoemd te krijgen, geïnte resseerd, zoodat wij de keuze geheel hebben overgelaten aan de daartoe bevoegde auto riteiten, hopende dat hunne keuze voor onze gemeente een gelukkige keuze moge zjjn. Wel waren er verschillende personen be kend, waaronder ongetwijfeld vele flinke man nen waren, welke naar het ambt solliciteerden zoodat uwe benoeming, als totaal onbekende, voor velen onzer een verrassing was. Toen de Langedijker Courant dan ook het eerste vermeldde, met groote letters, dat tot burgemeester onzer gemeente was benoemd, de heer A. J. Wijnveldt van Zaandam, was dit voorzoover ik den indruk heb gekregen in aan, mij gestelde vragen en met mij gevoerde ge sprekken, dat velen onzer burgers vreugdevol waren gestemd, of beter gezegd eenigen vrees koesterden omreden dat de nieuw benoemde Burgemeester ingezetene was van de gemeente Zaandam en dus waarschijnlijk lid was van een bepaalde politieke partij, welke vrees voornamelijk was gegrondvest op het feit, dat er door de verschillende'alhier verschijnende en gelezen bladen nu niet altijd zoo gunstig over Zaandam werd geschreven, gelukkig wordt dit zoo langzaam aan minder daar ten slotte de waarheid toch overal,doordringt. Wij hebben het groote genoegen gehad deel uit te maken van een excursie, waarbij dè gem. Zaandam werd bezocht en hebben daar kunnen aanschouwen wat er aldaar voor de volkshuis vesting is gedaan, en nu, geachte Burgemees ter. ben ik juist waar ik wezen wil, ook in deze gemeente zijn heel slechte woningtoestanden en wij hopen dat er onder uw bestuur voor de volkshuisvesting wat zal worden gedaan. Na tuurlijk verlangen wij niet, dat het hier wordt als te Zaandam, maar in overeenstemming mee de gemeente-fitianciën hopen wij, dat er in «de toekomst voor verbetering der woningtoestan den alhier wat zal worden gepresteerd. Oudkarspel is de oudste gemeente aan den Langendijk en volgens het aardrijkskundig woordenboek ook de aanzienlijkste gemeente dezer streek, doch dit is zij thans niet meer, ten minste niet in dier voege als het in het aardrijkskundig woordenboek wordt bedoeld. Wellicht is onze gemeente nog wel de aanzien lijkste. Om een voorbeeld te noemen, m.i. kan de armste gemeente onzer provincie Petten aanzienlijker zijn dan de rijkste gemeente Bloe- mendaal, omreden in eerstgenoemde gemeente bijna allen die werken kunnen, nuttig werk verrichten daar zij onze zoo vruchtbare pro vincie bewaart voor verzwelging der "machtige zee. Zoo gesproken, kan onze gemeente mis schien nog wel de aanzienlijkste gemeente zijn dezer streek, doch in het aardrijkskundig woor denboek wordt natuurlijk aanzienlijkheid be doeld. Wij zijn thans wat het geld betreft en zoo gesproken, niet meer de aanzienlijkste ge meente, daar onze naburige gemeenten het ver- menigvuldigingscijfer 'kunnen verlagen, terwijl w'j het vermenigvuldigiingscijfer hebben moeten verhoogen. Dat ook dit punt uw aandacht zal mogen hebben. Noema als 'heet ik u als jongste raadslid wel kom. Moge het u gegeven zijn nog vele jaren in kot Belang der gemeente te werken. "Na volbrach ten arbeid zullen wij eenmaal het hoofd komen neer te leggen, doch dan hoop ik dat het nage slacht met voldoening van de periode-Wijnveldt kan getuigen, (applaus). De heer Groen spreekt ook eenige woorden als oudste raadslid. Ik ben zoo zegt hij geen ^oordvoerder. Maar bij uw installatie als Bur pnieester wil ik u en uw Echtgenoote hej; wel kom toeroepen, en hoop ik dat de in uw rede ge- uitte beloften in vervulling mogen gaan. 'Ook koop ik dat u onze raadsvergaderingen op een gezellige en aangename wijze zult leiden. Ik wonsch u en uw echtgenoote een gezellig en ge lukkig leven in onze gemeente, (applaus). De burgemeester dankt ook voor deze 'woorden. Hierna wordt de wijn rondgediend. Wanneer dan ook deze plechtigheid achter den rug is, trekken zij, die zich ten Raadhuize bevonden, naar het D.T.S.-terrein, waar in middels een aanvang was gemaakt'met de kin derwedstrijden voor de kinderen van de O.L. School, de R.K. School en de School met demi Bijbel. Het is er een bont gekrioel, een gezellige drukte, terwijl de burgemeester en zijn echt genoote zich tusschen de aanwezigen bewegen. Overal [b'lijde kindergezichten, overal jolijt, en ook hier breekt eindelijk het oogenblik van spanning aan wie van de kinderen de prijsjes hebben gewonnen. De uitslag van de kinderwedstrijden: Jongens 6 jaar, Blokjesrapen: le pr. G. Bruin, 2e pr. K. Leijen, 3e pr. G. Verkroost, 4e pr. C. Kuilman. Jongens 7 jaar, Doelschietenle pr. J. Tau- bet, 2e pr. J. Bosch, 3e pr. H. v.d. Veer. Jongens 8 Jaar. Hinkkamp: le pr. J. Koste lijk, 2e pr. K. Tromp, 3e pr. J. IJff. Jongens 9 jaar. Hardhoepelen: le pr. J. v.d. Hunt, 2e pr. B. .Jonker, 3e pr. J. Carnas. Jongens 10 jaar. Zakloopen: le pr. R. Tau- bet, 2e pr. G. Zeeman, 3e pr. S. Bruin. Jongens 11 jaar. Hinderniswedloop: le pr. S. Pranger, 2e pr. J. Klinkert, 3e pr. J. Wit, 4e pr. J. Kokkes, 5e pr. G. Kuiper, 6e pr. R. Bosch. Jongens 12 jaar. Balslaan: le pr. H. Hart, 2e pr. C. Bruin, 3e pr.- J. Sneekes. Meisjes 6 jaar. Blokjesrapen: le pr. M. Kamp, 2e pr. E. Zeeman. 3e pr. N.-v. Dam, 4e pr. S. Dirks, 5e pr. A. Hoogeboom, 6e pr., C. Slooves. Meisjes 7 jaar. Balwerpen: le pr. M. Oot- jers, 2e pr. A. Jonker, 3e pr. L. Rijper, 4e pr. N. Appelman. Meisjes 8 jaar. Vlaggeloop: le pr. M. Prijs, 2e pr. A. v. Dam, 3e pr. M. Nap. Meisjes 9 jaar. Balwedloop: le pr. A. Jan sen, 2e pr. M. Drost, 3e pr. J. Heukjes. Meisjes 10 jaar. Touwspringen: le pr. B. Bakhuys, 2e pr. M. Bakker, 3e pr. N. AppeL Meisjes 11 jaar. Vlagloop: le pr. Trien Nap, 2e pr. Marijtje Kroon. Meisjes 12 jaar. Balwedloop: le pr. N. Span jaard, 2e pr. R. Bruijn. De heeren die waren aangewezen voor het beoordeelen van de versierde fietsen en waJ gentjes, hadden geen gemakkelijke taak. Zij werden geplaatst voor mooie en origmeele ver sieringen, waarbij eenige groepen keurig ver zorgd waren. Maar niettemin, ook bij de enkele' fietsen was fijn werk geleverd en zeker was. het verheugend, dat er zulk een animo voor de zen wedstrijd bestond. De prijzen vielen ten deel aan, voor de Groe pen: mevr. v. LooStam, (met de kinderen Hanny v. Loo, Trijnie van Loo, Agatha Root-' jes, Geertrui Bruin en Annie Jansen) le prijs de meisjes Clasina IJff, Maartje Kuiper en' Marietje Nierop, 2e pr. en de jongedames Ma rie de Leeuw en Nelly Kostelijk 3e pr. Voor de enkele fietsen werden de prijzen behaald door: J. Spanjaard, le pr. -Nel Span jaard 2e pr. en Jan v. Zijl 3e pr. Wanneer de diverse prijzen zijn uitgereikt: en bekend gemaakt, is het zoo langzamerhand) 5 uur geworden, het uur waarop de burgemees ter zou recipieeren voor vereenigingen e.a. omI kennis met hem te maken. En we mogen verklaren dat geen énkele) vereeniging is gemist geworden. De tafels wa nen meer dan bezet en het waren voor den burgemeester en zijn echtgenoote zeker ver moedde' maar niettemin aangename uren, die zij temidden van hun gemeentenaren door brachten. Wanneer ook deze receptie achter den rug is, en velen den inwendigen mensch hebben versterkt, is het voor het schoolplein meer; dan vol, heeft een groote massa zich daar ver-, ziameld om van het con'cert, te geven door hef Harmonie-gezelschap „Excelsior" van Noord- scharwoude te genieten. En er is genoten. Heerlijk was het de muziek/ van dit hoogstaande gezelschap te hooren en een daverend handgeklap was het loon .van een meer dan dankbaar publiek. De Burgemeester sprak den heer Pranger en zijn kranig gezelschap toe, waarna nog een nr. werd gespeeld, aan het slot waarvan de melodie het „Lang zal hij leven" vertolkte. Oudkarspel heeft zijn burgemeester op waar lijk gepaste en waardige wijze ontvangen. Dit verslag is reeds als extra-imummer aan de burgers van Oudkarspel toegezonden. Geachte lezer en lezeres, hebt u wel eens be merkt, of het in. Juli minder regent dan in, Augustus? 1 De eenige wetenschap, die de meeste Neder landers omtrent het weer hebben, is, dat je er absoluut niet van op aan kunt, dat het gewoon-, lijk regent, als men 'n dagje uit gaat, mooi weer is, als men in huis moet zitten en dat we dit, jaar nog geen droog-gelegden dag gekend hebben. Maar de onderwijs-specialiteiten hebben mee- nen te ontdekken, dat de Julimaand zich ira droogte en zonneschijn gunstig van Augustus/ onderscheidt, met het gevolg, dat men aan het. proefnemen geslagen is, zoodat nu in vele ge meenten de groote vacantie van Augustus tot op Juli is vervroegd en, om de school-period©; tot Kerstmis niet te groot te maken, in Sep tember een na j aars vacantie is ingesteld. Onderwijzers zijn net als krantenloopersze vinden van alles uit. Een krantenlooper wen- schte vroeger alleen Nieuwjaar, maar tegen woordig uit hij zijn heilwenschen bij alle denk bare en ondenkbare gelegenheden. Maar de looper van een ander blad verrastte (natuurlijk Niet de bescheiden loopers van deze krant ons deze week met een kaartje, waarop stond „De looper van wenscht u een ple- zierigen nazomer". We dwalen echter af. De proefnemingen met de vacantie-tijdstippen hebben niet alleen ten gevolge, dat deze verschillend zijn in de onder scheidene gemeenten, maar in eenzelfde ge meente houdt de lagere school, de U.L.O.,, de M.U.L.O. en de H.B.S. er ieder haar eigen proef op na, met het gevolg, dat in de een© maand „broer" van school thuis is, in de ande-, rè maand „zus" van de M.U.L.O. en „onze; groote jongen" van de H.B.S. nog later of nogi vroeger. Door deze stelselloosheid kunnen de ouders geen gezamenlijken vacantietocht be denken en het huishouden ligt een paar maan den achtereen overhoop. Slaagt ge er echter in om nog een beschei den vacantietocht je te ondernemen, sluipt dan in den nacht uit uw woning en tracht langs: allerlei paden een stil, afgelegen plekje in de hei of aan het strand te bereiken en slaat dóét4 uw tenten op. Ziet goed toe, dat ge niet per ongeluk in Zouteland terecht komt, want daar weet men de vreemde indringers met hun. zwarte zeilen te weren. Gaat ook niet per auto, want dan wordt ge aan den eersten den besten; overweg vermorzeld. Maakt geen uitvluchtjes met een vliegmachine, want die deponeert u in zee. of, als ze u het water over weet te dra gen, zet ze u neer met een paar gebroken bee-' nen op het strand of op de Engelsche krijt-; rotsen neer. Gaat vooral niet per trein of tram1 want als ge uw hoofd buiten het raam durft te, steken, wordt het er radicaal afgeknepen. En dan zoekt men nog naar de oplossing van het, verkeersvraagstük. Als we zoo nog een poosje doorgaan, is er geen mensch meer in leven* waarmee dan alle vraagstukken zijn opgelost. Dat geval met dien jongen in Zandvoort vinden we vreeselijk. Gelijk dat hij zijn hoofdje uit het raam stak, wordt het door de beknel ling met een paal afgeknepen. Die ongelukken op onbewaakte overwegen zijn o.i., als men, de vereischte oplettendheid betracht, te voor komen, maar dat ongeluk in Zandvoor is toch alleen aan grove nalatigheid wan de tram- directie te wijten. Wie laat er nu een paal zóó. dicht langs de baan staan. De waarschuwing, geen lichaamsdeelen of voorwerpen buiten het rijtuig te steken, leest noen in vele trams, maar ramen zijn er toch ook wel 'n beetje om er uit te kunnen zien, als, een of ander de aandacht trekt; zulk een „zich vergewissen" kan in trein of tram zelfs wel' eens noodzakelijk zijn. Het publiek wordt tegenwoordig voortdu rend aangemaand om de veiligheid van het ver keer niet in gevaar te brengen, maar die ver verplichting rust toch zeker wel in de eerste plaats op de exploitanten van de verkeers middelen. Zondag j.l. zijn vele reizigers, die wan den electrischen trein RotterdamDen Haag ge bruik maakten, nog maar juist aan den dood ontsnapt. Een ontspoorde trein bleef aan den rand van het vele meters boven de straat loopend viaduct hangen. Deze trein liep eerst op gelijkstroom; jaren lang ging alles prachtig. Sinds kort echter is wisselstroom op het net gesteld misschien, omdat zulks de exploitatie een beetje goed- kooper maakt en nu liepen in enkele weken reeds twee treinen uit de rails, wat aan deze omzetting geweten wordt. Waarmee al weer bewezen is, dat het niet verstandig is om iets goeds ter wille van eenig mogelijk, gewin te veranderen in iets onzekers. BUITENLAND. Wat is het Buitenland deze week ontzettend bezocht. In het „belangrijkste nieuws" van één ochtendblad-nummer lazen we achter elkaar. Ernstige berichten omtrent de aardbe ving op Sumatra. PadangPandjang grooten- deeïs verwoest. Talrijke slachtoffers. Een cycloon richt in Bulgarije groote verwoestingen aan. In Transsylvanië is een kerk ingestort; 60 dooden, 300 gewonden. Aardbeving in Ariatolië; ook schokken in Zwitserland. Pest in Mexico; reeds 1500 slachtoffers. En dan waren er den avond te voren nog berichten verschenen over de verwoesting, door overstrooming van de stad Leon in Mexi co, waarbij duizenden menschen omkwamen en de aardbeving op Kreta en in andere streken in en rond de Middellandsche zee. Als al die woedende natuurelementen los breken wat voelt de mensch zich dan toch klein en onmachtig. En hoe belachelijk lijkt dan ai dat gedoe van die „grooten der aarde", die de wereld trachtten te beroeren terwille van een raadszetel in den Volkenbond en der gelijke pietluttige kwesties. Wat zou menschelijke energie ©nagezond verstand toch nuttiger besteed kunnen worden. Maar zie nu b.v. eens naar Mexico. Het land wordt sinds jaar en dag geterrori seerd door rooversbenden. De stad Leon, ge legen tusschen de bergen, is nu voor d'e zoo- veelste maal verwoest; deze keer kwamen dui zenden menschen om in de woedende water- stroomen, die van de omringende bergen neer donderden. Men had later geen tijd om de lijken te begraven; ze werden vverbrand. Niet tegenstaande braken toch allerlei ziekten uit, zelfs de past In plaats van nu eens te trachten het land tot rust te brengen door het rooverwezen uit te roeien en rampen te voorkomen door het uitvoeren van technische werken, zoekt de Mexieaansche regeering haar hoofdbezigheid in het sluiten van kerken en het uitdrijven van priesters, dominees en dergelijke „staatsgevaar lijke" menschen Na Mussolini en Kemal pasha heeft nu ook Primo de Rivera, de dictator van Spanje, zijn complotje gehad, 't Zal wel niet zoo erg ge weest zijn, want de Spaansche koning heeft er zijn reis naar Parijs niet voor uitgesteld. Het schijnt niet alles „couleur de rose" te zijn in de oplossing van het Marokkaansche vraagstuk, want anders was dat reisje naar. Parijs dat ons voor een Spaanschen monarch niet zoo erg veilig lijkt, toch niet noodig ge weest. Maar de Fransche regeering zal zich wel handelbaar getoond hebben, want die heeft op het oogenblik genoeg aan haar hoofd. Het kabinet BriandCailleaux is nou niet zoo erg enthousiast ontvangen; zouden de Franschen het geloof in een herstel van hun franc ver-, loren hebben? Duitschland heeft zijn marken-kwestie al lang opgelost. De Duitschers exporteerden alle mar- xken naar het buitenland en sleepten daarvoor in de plaats guldens, ponden en dollars naar huis. En schepten toen een nieuw betaalmiddel; het recept is eenvoudig. Maar nu zitten ze nog met die vorstenregelingen. Die vorsten willen, geen waardelooze marken aanvaarden, maar. goed geld, ze willen betaald worden niet met de munt, die door hun bestuur waardeloos is geworden, maar met het geld, dat door de re-, publiek is gemaakt. En n uwil de een toegeven, de ander wil half toegeven, en de derde heele- maal niet. En dat onoplosbaar probleem schijnt tot niksdagontbindingen te zullen leiden. ZUIDSCARWOUDE. De afd. Heer Hugowaard en Omstr. van den Bond van Ned. Onderwijzers vergaderde te Z.- Scharwoude. Uit de ingekomen stukken vermelden we, dat de oude Prov. Propaganda-commissies weer in eere zijn hersteld en dat daarvan de beste resultaten voor dé propaganda worden ver wacht. Op den voorgrond wordt daarbij echter gesteld dat het vooral de afdeelingen zijn, die de propaganda moeten aanpakken en regelen. Bij de bespreking van het Ouderorgaan „School en Huis" wordt het ten zeerste beV jammerd, dat zoo weinig met onderwijzers dit orgaan lezéh. Het is in zoo populairen vorm gei schreven, zoo bevattelijk en zoo duidelijk, met een schat van leerzame onderwerpen, dat da vergadering het ten zeerste betreurde, dat men voor de vraag van opheffing werd gesteld. Ter vergoelijking van een en ander werd echter aangevoerd, dat er zooveel te betalten is, dat velen voor de kosten terug schrikken. Aan Langendijk werd althans de voornaamste reden van het geringe abonriémentenlal in de finan-» ciëm gezocht. Alle planten van het referendum worden met algemeene stemmen aangenomen. De penningmeester, de heer Posthumus te Oudkarspel, deed rekening en Verantwoording van zijn gehouden beheer. Er bleek uit, dat de ontvangsten f 196.59, de uitgaven f161.69 hadden bedragen zoodat er een batig saklo< van f 34.89 was. Dank werd gebracht aan dien functionnaris voor zijn accuraat beheer. De vraag werd overwogen of het niet beter 'was, gezien het voortdurend verlies van leden als gevolg van vertrek, waarbij geen nieuwe in de plaats komen, om de afd. te doen samen smelten met die te Alkmaar. Door de oprich ting van bijzondere scholen is er geen uitzicht op toename van dit aantal, zoodat het een klei ne afd. zal blijven. Al het wer-k komt daarbij: op een paar personen neer, wat ongewenscht is. Opgenomen in een grootere afdeeling, zoo werd geredeneerd, kon tot gevolg hebben, dat er meer zaken worden aangesneden, die voor het onderwijs van beteekenis zijn. Ten slotte werd goedgevonden met het Hoofdbestuur in overleg te Jreden over de beste oplossing. Besproken werden nog verschillende bepa lingen in de Lager Onderwijswet, die een be voorrechting inhouden voor het bijzonder on derwijs niet alleen, doch ook een grooten in vloed aan tegenstanders van het openbaar on derwijs op dit instituut gevtn, in flagranten strijd met de oorspronkelijke bedoeling. In dit verband werd ten zeerste veroordeeld de be-, paling in de L.O. Wet, waarin wordt vastge-: steldIndien in een gemeente aan een openbare school meer onderwijzers werkzaam zijn dan het aantal, waarvan ingevolge art. 56 de jaar wedde door het Rijk ami de gemmente worden vergoed, heeft het Bestuur eener overeenkom stige bijzondere school in de gemeente aan spraak op vergoeding uit de gemeentekas van die jaarwedden en wedden avn een met betrek king tot het aantal leerlingen van elke der scholen, evenredig aantal aan die scholen ver bonden onderwijzers boven het aantal, waar van de jaarwedden aan dat Bestuur worden ver goed. Deze vergoeding uit de gemeentekas wordt aan dat Bestuur uitgekeerd over het tijdvak, gedurende hetwelk aan de openbare school meer onderwijzers werkzaam zijn dan het aantal, waarvan de jaarwedden door het Rijk aan de gemeente worden vergoed en tot twee jaren daarna. Zoo zou de gemeente Noordscharwoude een tijdelijke leerkracht willen aanstellen voor den tijd van 3V2 maand, aangezien daar een onder wijzer vertrekt, terwijl het vorige jaar, waarnaar het aantal leerkrachten berekend wordt, het aantal leerlingen even beneden de 96 was. Nu echter is het boven de 100- Er worden dus dif jaar maat 2 leerkrachten door het Rijk ver goed. Stelde de gemeente hu voor 3V2 maand een tijd leerkracht -aan, dat zou aan de b ij - zonder© scholen over dat tijdvak en 2 jaar daarna een evenredige som moeten worden uit gekeerd, wat de gemeente ongeveer f 6000 zou kosten. Geen wonder, dat het gemeentebestuur niet tot aanstelling van een tijd. leerkracht overgaat. Maar, redeneerde de geheele ver gadering, dit zijn nu de vruch.ten van Üe paci ficatie of te wel bevrediging. De voorzitter richtte op het eind der ver gadering hartelijk woorden van abscheid tot den heer Posthumus te Oudkarspel, die naar Amsterdam vertrekt en tot den heer Mol te Noordscharwoude die in Helder is benoemd. Van hun kanl worden woorden van dank tot de afdeelingsleden gericht, met wie steeds op zoo prettige en hartelijke wijze is vergaderd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 5