NIEUWE Dinsdag 6 Juli 1920 86 e Jaargang Uit ons Parlement SHMmSGSBEELD üll SRBEHTEHlflHB Plaatselijk Nieuws NO 79 IHTERC. TELEPHOON 52 LANGERUKER COURANT Een suppletoir© Marinebegrooting, een interpellatie en het Neder- landsch-Duitsche Handelsverdrag.— De classificatie der gemeenten. Een raadsadviseur bij' marine en de marineopleiding. Duitsche %n Ne. derlandsche concessies. Alvorens met vacautie te gaan, een vacantie, die dit jaar wel wat erg laat begonnen is, heeft de Tweede Kamer nog een suppletoire Marinebe grooting, het Nederlandsch-Duitsche Handelsver drag en een interpellatie van den heer Moller over de classificatie van de gemeenten volgens het bezoldigingsbesluit voor burgerlijke ambtenaren afgedaan. Over de classificatie bleek de heer Moller niet te best te spreken. Hij. achtte de indeeling wille keurig en de overgangen niet geleidelijk. Boven dien vond hij het verkeerd, dat de provincies als eenheden waren beschouwd in plaats dat het land verdeeld was in economische geografische een heden, dat slechts in 600 gemeenten een onder zoek was ingesteld en dat voor grondslag van het belastingcijfer alleen de inkomstenbelasting was genomen. En hij vroeg daarom den minister, of dieze het stelsel niet eveneens onjuist vond toege past en niet geneigd was, de onbillijkheden, uit di ©toepassing voortkomende, te "herstellen en of hij het geheele stelsel niet onhoudbaar achtte. Maar minister De Geer bleek van een héél andiere meening en vond het stelsel allerminst onhoud baar en dacht voorloopig niet aan herziening. En do Kamer bleek het al evenmin met den heer Moller eens en verwierp nadat er op gewezen was, dat pri ncipiëele behandeling yan deze aangele genheid in de oommissie voor georganiseerd over leg thuis behoorde, de motie, waarin de heer Mol ler de regeering. uitnoodigde de oöbillijkheden uit de classificatie voor de ambtenaren voortvloeiende op te heffen. Over de suppletoire Marinebegrooting heeft de Kamer het niet erg lang gemaakt. Het bouwen van torpedojagers, bet scheppen van den post van raadsadviseur en de verplaatsing van de marine-opleiding van Gorcum naar Vlissingen wa ren de punten, die in debat kwamen. Omtrent dit laatste punt vertelde de minister, dat te Gorcum de opleiding van het personeel der kanonneer boten minder goed mogelijk was, omdat het drie, vier dagen varen was naar Hellevoetsluis en dat hij in Vlissingen alle personeel in het mobilisa- tie-oentrum bijeen zou hebben. En de motie, die de heer De Visser indiende, om de regeering te verzoeken alsnog de overplaatsing nader te over wegen, werd door de Kamer verworpen. Wat den raadsadviseur betreft, dien beweerde de minister noodig te hebben bij het nagaan der bezuinigin gen en bij de reorganisatie der marine. 'Het NederlandschD.uitsch Handelsverdrag heeft wat langer de aandacht der Kamer bezig gehouden. En het bleek wel, dat dit verdrag haar maar matig naar den zin was, al heeft zij er dan ten slotte genoegen mee genomen. Men meende, dat-Nederland maar weinig bereikt had alleen een reductie op invoerrecht van f 6.1 millioen. zei de heer Kortenhorst en vond het vreemd,; dattegenover Men vrijen invoer van Duitsche kolen in Nederland geen vrije invoer van"Neder- landsche kolen in Duitschland verkregen was. Toch wareneer ook, die de concessies, inzake land en tuinbouw verkregen, van groote waarde acht ten. En eerst minister Van Karnebeek, daarna minister De Geer verdedigden het verdrag uit voerig en somde er in den breede de voordeelen van op. Tegenover twee concessies van Neder- landsche zijde, die nauwelijks een offer waard waren, zoo beweerde de heer De Geer stonden vier D'uitsche concessies, waaronder o.a. die van het. ipzake vdorkeurtarieven gelijkstelling ver krijgen met andere havens. Het eenige offer bij het verstrekte c rod iet vond hij het renteverlies van 5 ton. De heer Van Karnebeek deelde boven dien nog mee, dat op verlangen van de Duitsche regeering het contingent steenkolen van hier uit te voeren, nog niet openbaar gemaakt mocht wor- den. 1 De bepaling, dat bij verwerping van het ver drag invoerrechten zouden moeten worden bijbe taald, noopte blijkbaar verscheidene heeren om voor te stemmen. De motie van den heer Knot ten- belt, heropening der onderhandelingen vragende omdat, de meestbegunstiging niet voldoende gere geld 'was én de voordeelen onevenredig waren aan die, welke Duitschland verkreeg, werd dan ook verworpen en het verdrag goedgekeurd. t Drukfoutenduiveltje deed de vorige maal ge- d^oht van zich spreken. In 't vorige stemmings- "odd toch stond:: ,,en gereisd met ambtenaar "hanienziektenkundigen dienst, met ,,uien" ©en geanimeerd gesprek gevoerd": Dit moest zijn „met enz." Daarover werden nogal grappen vier- j Kocht, een koopman had zelfs de bewuste zin u'igeknipt en las hem voor. Overigens is er ter veiling niet zoo bizonder j ve*i nieuws. Die duimen der kooplui hebben 't j Zwaar te verantwoorden, zoo energiek wordt op i de knoppen gedrukt, 'tls een heele toer, als de j markt vast staat, zooals j.l. Vrijdag, op zes gul- j den per 100 Kg. voor exportaarüappelen,' om dan van zeg twintig de eerste te wezen. Banken schud den van 't duwgeweid, de gezichten staan hoog rood, elk zenuwtje is gespannen.''t Is als 't ware een sport, wie dan 't eerst is. Elke druk wordt beoordeeld; zitten allen heel knap, dan heet het, „die was reus an". Een ander maal heet 'tdrukje weer flauw of lui; is die animo zeer groot en wordt even te krap op de knop gedrukty zoodat de wijzer ©en dubbeltje hooger wijst, dan is weer da algemeene uitroep„hij hangt". Wat gewoon lijk met een tergend lachje gepaard- gaatde „han ger" heeft natuurlijk de „damp" in, en je kunt 't gewoonlijk aan 's mans geiicht zien ook. Na afloop Van den verkoop gaan de heeren dan vergelijken, wie de goedkoopste aardappelen 'heeft en 't is typisch, dan kan je d'r van op aan ,dat allen de goedkoopste hebben. Hoeft Jaap een heele boel gekocht en was hij gelukkig, Piet beweert, er waren toch nog al partijen bij „met Duitsche label", zie je. Verder booren we eiken morgen opnieuw 't volgende. 1 Jaap: Gister in de Streek, waren "de aardappe len weer duurder. 'tLiep op. Voor Duitschland niets geren vraag, maar net kwam Engeland op tijd 'nog .af. Piet: De Streek bepaalt -do markt, man, dat staat als 'n paal boven water. [Wat denk je van Jaap: Engeland is er nog niet en daarom! zal 't wel zakken. Vanmiddag misschien 'hooger. Uit 'deze gesprekken, die eiken morgen in ver schillende variaties te beluisteren zijn, valt de conclusie te trekken, dat er een zeer sterke invloed) uitgaat van de markt te Grootebroek, dat die markt' den toon aangeeft voor den aardappel- hairdei. De vorige week bezochten we ook eens enkele veilingen om „de Oost", n.l. die van Obdarn en Avenhorn. De Obdammer veiling ligt zeer gunstig aan 't spoor, maar bepaald ongunstig wat 't vaarwater betreft. De verkoop daar is dan o„ok op export aangewezen. De indruk die men van de markt daar krijgt, is bepaald gunstig, de aanvoeren zijn van beteckenis. Er was dien dag n.l. ongeveer 18 'waggonladingen, die eenzelfden prijs- konden opbrengen als te Broek en Noordscharwoude. De Langehdijker kooplieden, de exporteurs, zijn er bijna allen zelf aanwezig of hun •Vertegenwoor digers. 'tKan niet ontkend, dat het markt bestuur ook alles iu 't werk stelt, om deu handel te bevorde ren. Komt een koopman te kort, doordat de aan voer te gering was, zoodat een wagon zou moe ten blijven staan, de bouwers werken mee, om den koopman te gerieven. De verlading verloopt vlot en is in vergelijking met den Langendiijk, goedkoop te noemen, f 7.50 per waggon. Er wordt heel wat per as aangevoerd; die partijen worden boven" geladen, in tegenstelling inet de par tijen, per schuit aangevoeld, die in „de put" in de wagou komen. Die lijn aan 't vaarwater ligt lager dan die vlak bij 't station; deze ligt gelijk met den weg voor het station. Ziet men daar de omgeving eens aan, dan is in deze streek de mogelijkheid van toeneming van tuingrond zeer groot. Toch is de afwezigheid van goed vaarwater een belemmering. De toestand te Avenhorn verschilt' weer veel met dien te Obdam. De laatste veiling heeft haar ligging aan de ringsloot vóór, een tweetal over halen geven gelegenheid de goederen in motor schepen te lossen. Ten opzichte van het vervoer per spoor ligt- Avenhorn weer heel wat ongun stiger daa Obdam. De voormannen te 'Avenhorn hebben groote moeilijkheden moeten overwinnen, vóór ze in staat waren Op redelijke gronden een blcel var. hun veiling' te verwachten. Die laadplaats toch heeft de tuinbouwvereeni- ging zelf moeten bekostigen en deze ligt, naar schatting 3 a 4 K..M. va'n de veiling. Als men nu weet, dat deze aanleg plus de beide ovèrhalen en 't veilingsgebouw meer dan 60 mille hebben ge kost, de omzet in de laatste jaren V21 millioen is geweest, krijgt men toch respect voor de mannen die dit alles hebben weten klaar te krijgen. De helft var» deze som is reeds geamortiseerd, zoodat de levensvatbaarheid' van deze veiling bewezen is. Ook van Avenhorn kan gezegd en mag ver wacht worden, dat daar de tuinbouw nog aan 't opkomen is. Evenals te Obdam worden alle pogingen aan gewend, den handel ter wille te zijn. Typisch was het b.v. te Obdam. Wordt een koopman aan de telefoon geroepen, dan kan hij verzoeken, even me't veilen te wachten, wat dan gereedelijk wordt toegestaan. De "veilingen hadden een vlot verloop, 't ging er in 't gebouw rustig toe. Van overbodige drukte en hinderlijk lawaai was geen sprake. De onder linge verhouding tusschen kooplui, bouwers en veilings besturen is landelijk-gemoedelijk. Men spreekt elkaar aan met Teun, Jaap en Klaas, en de bouwers op hun beurt, Hendrikken, Corren Jannen eveneens. De zakkenkooplui zijn als nijvere "bijen en om zwerven de koopers; in de hoop hun waar kwijt te raken. I Zoowel de herberg te Avenhorn als di» te Obdam, waar betaalmeester, bestuurders en koop lui elkaar dagelijks treffen, hebben zoo heele- maal niets ,kroe.gachtigs". 't ls er zoo, ja, je zoudt geneigd zijn te schrij ven: vertrouwelijk, zoo goed iu elk opzicht. Men heeft zoo den indruk, dat deze herbergen voor zien in een bepaalde behoefte, dat deze beslist noodig zijn. En welken indruk van de bedrijven men krijgt P Diat er veel arbeid verricht wordt, en noodig is, voor die aardappelen en andere gewassen da-ar ter veiling zijn. Ga het den tuinders daar goed, moge hun arbeid bekroond worden met goed re sultaat. 'tKwam mij gewenscht voor, óók eens wat van de buitenveilingen te vertellen. We zullen gele genheid krijgen, naar we hopen, verschillende andereu nog te beschrijven; zoo geven we meer in overeenstemming met den titel van deze ru briek, indrukken weer uit Groentenland. BROEK OP LANGENDIJK. Gedenkteekcn voor Juliana van Stolberg, Het zal zeer waarschijnlijk bekend zijn, dat zich in den lande een Comité heeft gevornpt, het welk zich ten doel stelt gelden in te zamelenJ teneinde ter gelegenheid van het bereiken van den aehttienjarigen leeftijd door Prinses Juliana van Oranje-Nassau, op 30 April 1927 een gedenK- toeken te onthullen voor de Moeder van Willem van Oranje, J uliana van Stolberg, naar wie de Prinses is genoemd. Het Comité voor Noord-Holland met 'uitzon dering van Amsterdam richt zich tot ons met de hier volgende circulaire: Gedeuktecken, voor Juliana van Stolberg. Deu 16eu Februari 1506, dus 420 jaar geleden, werd op 'het Slot Stolberg, nabij het stadje van dien naam in den Benedeu-Hartz, geboren Juliana van Stolberg, de Moeder van .Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands. In den strijd om de vrijheid van het Nederland sch© Volk heeft Juliana vati Stolberg in stilte een groot aandeel gehad. Haar geloof, haar dienende liefde, haar 'trouw en standvastigheid- zijp een lichtend voorbeeld en eene "bezielende kracht geweest voorhare Zo nen in hun groot ondernemen de Vrijheid der Nederlanden te grondvesten. Zij kweekte in hen de zedelijke eigenschappen, welke alleen hen kon den in staat stellen goed' en .bloed te' offeren Ovoor hunne rechtvaardige zaak. Iu óogenblikken van twijfel en tweestrijd was het Juliana van Stolberg, die aan Willem van Oranje den eisch van diet hooge beginsel, den eisch van het'geweten voorhield en hem tot vol harden bewoog, waarom zij dan ook wel ,,het ge weten van haren grooten zoon" genoemd wordt. De beproevingen zijn haar niet gespaard. Zij zag verscheidene harer zonen sneuvelen; de aard- sehe goedere n van haar en de haren werden geof ferd^ blind en eenzaam, doch in onverzwakt ge loof, stierf zij. Deze edele Vrouw is door Hare Majesteit, on ze geliefde Koningin, tot eerste 'peetmoeder ge geven aan Hare dochter, Prinses Juliana van Oranje-Nassau. Prinses Juliana hoopt, op 30 April 1927 den aehttienjarigen leeftijd te bereiken. I11 den lande heeft zich een Comité gevormd met het doel dit feit te vieren door de onthulling van een gedenkteekcn voor de doorluchtige Stam- vrouwe van het Huis vau Oranje-Nassau, naar wie Prinses Juliana is genoemd. Het heeft aan Hare Majesteit de Koningin, met dit denkbeeld in kennis gesteld, behaagd van Hoogstderzelver waardeering te doen blijken. Het ligt in het voornemen het gedenkteekcn te plaatsen te 's-Gravenhage, zoo mogSlijk op het Juliana van Stolbergplein, het middelpunt van verschillende straten, die hun naam ontleenen aan Prinsessen en Vorstinnen uit het Huis van Oranje Nassau Het hieronder vermelde Comité heeft zich be last mét het inzamelen van gelden voor het boven vermelde doel iu Noordholland, met uitzondering vau Amsterdam, voor welke stad een afzonderlijk Comitégevormd is. De verwachting moge Worden uitgesproken, dat dit doel uwe instemming zal hebben en dat u van deze instemming ziilt willen doen blijken door het schenken van eene bijdrage. Elke bij- drijge zal dankbaar worden aanvaard. Het Comité voor Noordhollan'd, piet. uitzonderiug van Amsterdam, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Ko ningin in de provincie N.-H., eere-voorz. Jhr. Mr. D'. E. van Lennep, Kamerheer ï.'b.di. val H. M. de Koningin, Lid van Ged. Sta ten van Noord-holland, te Heemstede, Voorz. Jhr. Mr. Th. M. van Asch van W-ijck, Admini strateur aan de Provinciale 'Griffie van N.- H., te Haarlem, (Bloemhofstr. 3), Secretaris. Jhr. F. Teding v'. Berkhout "Jr., Directeur van de Haarl. Bankvereeniging, te Haarlem, Pén- ningmeester. G. C. van Balen Blanken, arts, 'te Spanbroek. Mr. G. J. Bisschop, Burgemeester van Hoorn. Di. de Boer Dz., Voorzitter van de Holl, Mij. van Landbouw, te Stompetoren. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden„ Ka merheer i.b.d. van H.M, de Koningin, Oud- Lid van Gedeputeerde Staten van "Noord- holland, Oud-Burgemeester van Haarlem, te Velsen. Mevrouw Si C. C. Bronsveld-Vitringa, Oud-Lid van de Tweede Kamer der 'Staten-Generaal,, te Hoorn, W. Houwing, Burgemeester Van Helder. W'. J. Kernkamp, Lid van de Prov. Staten van .N.-H., Dijkgraaf van het Hoogheemraadsch! van de Uit waterende Sluizen in Kennemer- land en Westfriesland', te Edam. E. Luden, Lid van de Prov. Staten van N.-H.; Voorzitter van Stad en Lande van Gooi land, te Hilversum. O. Maarschalk, Lid vau de Prov. Staten van N.-. II., Burgemeester van Haarlem. G. A. dc Reede, Majoor der Infanterie, Garni- j zoensoommandant, te Haarlem. Mr. P. J. Reijmer, Oud-Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Burgemeester van 'Hil- J versum. Er. A. A. vah Schelven, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, Voorz. van de „Groep Nederland" van het Algemeen Nederlandsch Verbond, te Haarlem. Mr. A. Slob, Burgemeester vin Haarlemmermeer. P. Slot, Burgemeester van Broek op Langend'ijk J. A. E. Verkade, Voorzitter vau de Kamer van j Kooph. en Fabr. voor Zaanland, te Zaandam. 1 Wi- C. A. Vink, Kapitein ter Zee, Commandant der Marine-Kazerne, te Helder. Mr. W- C. Wendelaar, Burgem. van Alkmaar; J.'J. M. Wi.egman, Burgemeester vah Heemskerk C. Wilg tfan der .Wal, te Hilversum. O. Wijle nes Spaans Jr., Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier, 'te Anria-Paulowna. Aan bovenstaande uiteenzetting behoeft niets toegevoegd. Uitgenoodigd door dit Comité om zich met. de inzameling van gelden voor dit doel in zijne ge meente te belasten, heeft ondergeteekende dit gaarne aanvaard. Te dien einde zal a.s. week Woensdag en Don derdag een rondgang in onze gemeente worden gedaan door P. Dirkmaat, waarbij ieder. in de gelegenheid wordt gesteld zijn bijdrage te schen ken. De Burgemeester vau Broek op Langendij'k, 30 Juni 1926. P. SLOT. BROEK OP LANGENDIJK. Ten lokaLe va iryden heer S. Borst hield de Ver. ,,'t Belang der Jeugd" Zaterdagavond haar 26e jaarvergadering, welke werd bijgewoond door 5 bestuurs- en 26 gdwoine leden. Kwart voor acht heette de voorz., de heer H. Kamp de aanwezigen hartelijk welkom en wijdde daar na woorden van dank en erkentelijkheid aan de, nagedachtenis van het onlangs ovèrledén be stuurslid, de heer A. Vlug, die bijna 25 jaar lid der vereeniging was en haar en 't openbaar, onderwijs krachtig steunde en verstond. Door zich van hunne zetels te verheffen, toonden alle aanwezigen hunne instemming met deze wel verdiende hulde. Vervolgens las de secretaris, de'heer Zaal, de notulen der vorige vergadering en "bracht hij als penningmeester het finantieel verslag uit, waarbij bleek dat er een voordeelig saldo was van f 16.28. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de heer T. Kliffen Jnz. herkozen werd en dat in de plaats van den Heer Vlug! gekozen werd de heer Jac. J. Well. Vervolgens was aan de orde: Het Schoolfeest. Op de vraag van den voorzitter, of er dit jaar nog feest zal worden gehouden, nu er al maan- delkijs geofferd moet worden aan de 3e leer kracht, werd na een woord van aanbeveling" van den heer P. v.d. Molen, algemeen bevesti gend geantwoord. Besloten wertl maar weer vrijmoedig bij de leden aan te kloppen, om een extra-bijdrage, die, naar men hoopte, zo omild' zal zijn, dat de leerlingen van de 4 hoogste; klassen een autotocht naar Amsterdam zullen kunnen maken, ter bezichtiging van Artis, de Nieuwe Kerk en 't Koninklijk Paleis op den Dam, en de 4 laagste klassen een autotocht „het rondje om'". Als collectanten gaven zich op de heeren F. Bommer, C. Kaas, Th. de Haas en B. v.d. Holt, die tevens als leiders, zullen fungeeren. Als geleidsters werden eenige jonge dames genoemd, waaruit het bestuur een1 keuze kan doen voor den 2en feestdag. De datums van het feest werden bepaald op Donderdag. 15 en Vrijdag 16 Juli, terwijl de collectanten a s. Woensdag zullen beginnen om uiterlijk Zaterdagavond klaar te zijln. Na de gebruikelijke rondvraag, die weinig opleverde, sloot de voorz. de vergadering met dank voor de flinke opkomst en met de beste wenschen voor het slagen van de collecte en de schoolfeesten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1