NOORDföCHARWOUDE. Het onderzoek van de partij Chilisalpeter j.l. door leden van ,,Tuinbouwbelang", betrokken van de heeren Haijtema en Verburg te Alk maar wees aan een gehalte van 15.9 procent stikstof'. OUDKASPEL. Wij deelen bij dezen mede op verzoek van den heer Burgemeester dezer gemeente, dat Z. Ed.Achfb. zoo mogelijk eiken werkdag voor het publiek zal zijn te spreken, des morgens van 10 tot 12 uur ten raadhuize. ZUIDSCHARWOUDE. Bij den Zondag alhier gehouden kolfwed- strijd in de kolfbaain van de wed. Beers, was dei uitslag als volgt: le prijs P. Molenaar, Z.Scharwoude met 240 punten; 2e prijs W. Kostelijk, Oudkarspel met 224 punten; 3e prijs D. Engeringh, Z.Schar woude met 221 punten; 4e prijs G. Mettes, Z. Scharwoude met 215 punten; 5e prijs J. Buiten, Z.Scharwoude met 210 punten; 6e prijs K. Quant, Warmenhuizen met 205 punten. Serieprijs J. Bergen, Z.Scharwoude met 58 punten. ZUID SCHARWOUDE. Onze Zangvereeniging „Gemengd Koor", on der dirigentschap vain den heer P. Pranger te Noordscharwoude, behaalde in dein Zangwed strijd te Warmenhuizen den eersten prijs in de derde af deeling. Het vrouwenkoor behaalde een tweeden prijs. Wijfeliciteeren deze vereeniging en haar Directeur v&n harte met het behaaldq succes en twijfelen niet, of zij zal door ernstige beoefening van de zangkunst ook, in 't vervolg, haar goede reputatie weten.hoog te houden. ZUID-SCHARWOUDE. Na een bestaan vain ongeveer 35 jaar, is de afd. HeerHugowaard en Omstr. van den B. v. N. O. opgeheven, daar het Hoofdbestuur van dien Bond de indeeling bij Alkmaar heeft gesanctionneerd. Uit 'den Omtrek ZANGCONCOURS TE WARMENHUIZEN. De uitslag Van de tweede en laatste dagl van de gehouden zangwedstrijden was als volgt: 3e Afd. A. Gemengde Koren. „Gemengd Koor", Zuidscharwoude, le prijs, 300 punten. „Bergen's Koor", Bergen, 2c prijs, 289 punten. „Varia", Warmenhuizen, 2e prijs, 275V2 punt. „Zanglust", Anna Paulowna, 3e prijs 245 punten. Afdeeling Dameskoren. Onderafd. ,,Gem. Koor" Zuidscharwoude, 2e prijs, 293 punten. 2de Afdeeling. Gemengde Koren. „De Volks stem", Bussum, le prijs 302 punten. le Afd. Gemengde Koren. „Concordia", West zaan, le prijs, 331 punten, tevens hoogste aantal punten, waarvoor de lauwerkrans van het ge meentebestuur van Warmenhuizen, uitgereikt werd. 'OÊpreekt vanzelf, dat de uitslagen, door den heer Olivier Koop bekend gemaakt, met enthou siast hocra-geroep ontvangen werden. Dis c-erewedt-Jrijdl Nadat de voorzitter van den Noord-Holland- schen Zangersbond, de heer F. Snijder, medege deeld had, dat het Koninklijk Huis blijk van be langstelling getoond had door een zilveren me daille beschikbaar te stellen,welk bericht niet veel waardeerende bijval werd ontvangen, ving des avonds om zeven uur de eere-wedstrijd aan tusschen die koren, welke des middags een eersten prijs behaald hadden. Door „Gemengd Koor Zuidscharwoude, werd gezongen „de Molenaar", van Jacob Hamel, het verplicht nummer uit de 2e afd. Gem. Koren. „Concordiae" uit Westzaan zong „Het liedje van verlangen" van Alph. Vrancken, terwijl op verzoek nog „Het Angelus", van Sam. Vlessing, gezongen werd. Beide Koren hadden een welverdiend' applaus in ontvangst- te nemen. IliE uitslag van dien eere-wed|rtrijldl| waarvoor twee prijzen uitgeloofd waren, w,as als volgt: „Concordia", Westzaan, le prijs, 176V2 punt, tevens de extra-eere-prijs, de zilveren medaille van Z. K. H. Prins Hendrik. „Excelsior", Dirkshorn, 2e prijs, I6OI/2 punt. „De Volksstem", Bussum, 1541/2 punt. „Gemengd Koor", Zuidscharwoude, "152i/2 p. „Oefening Kweekt Kennis", And'ijk (Oost), 1471/2 punt- ,„T. A. V. E. N. U.", Andijk (West), 141 p. Na een afscheidswoord van den heer F. Snij der en Burgemeester Burger, die beiden hun te vredenheid over 'het welslagen uitten, behoorde dit concours alweer tot het verleden. FEUILLETON De Werofeifrap 23) Liddy hoorde mij komen ein kwam mij tege moet. Ze scheen nu wel doorloopend kippenvel ie hebben en ze had de gewoonte aangenomen om langs mij heen te kijken als ze praatte, alsof ze daar iets zag. Het gevolg was dat ik telkens omkeek om te zien waar ze toch eigenlijk naar. keek iets wat me op den duur vreeselijkj irriteerde. „Ze is wakker", zei Liddy, terwijl ze zenuw achtig naar de wenteltrap keek, waar we vlak: bij stonden. „Ze heeft erg gepraat in haat: slaan over doode menschen en lijkkisten." „Liddy", zei ik op strengen toon „heb je ook maar met een enkel woord laten merker* dat alles hier in orde was?" Liddy keek nu naar de deur, waardooi een maal een onbekende in den waschkelder was gevallen én die nu 'gegrendeld was. „Geen woord", zei ze „ik heb haar alleen; een paar dingen gevraagd maar dat kon geepj kwaad. Ze zegt, dat het hier nooit gespookt; heeft." Sprakeloos keek ik Liddy aan en deed dei deur van Louise's zitkamer dicht, tot grootei ergernis van Liddy, voor ik de slaapkamer binnen ging. Wat men Paul Armstrong ook verwijten kon, hij was erg royaal geweest voor zijn stief dochter. Gertrude's kamets thuis vond ik al ST. PANCRAS. I Waar de Goadhead (adsc. de vorige week wegens een abuis een vergeefsche reis hadden gemaakt, speelden deze Zondag tegen de Vröne- adspiranten met als uitslag 71 in het voordeel j van Vrone. Scheen het aanvankelijk in de Vrone. achterhoede wat te haperen, vooral de keeper werkte terg lauw, na het eerste doelpunt der gas ten pakte men beter aan, waardoor ten slotte bo- vengenoemden uitslag. Nadien speelde Vrone 1 tegen R. O. Z. II van Zaandam. Bij Vrone zagen we „Henk" weer in 't midden, welke na een ,,rust" van. 3 maanden toonde, het werken nog niet verleerd te zijn. Nou voortaan mondje dicht, hoor! De wedstrijd had, behalve tijdelijke inzinkingen, voor publiek en spelers een aangenaam verloop, met als uitslag 31 in het voordeel van Vrone. ST. PANCRAS. - 1 Vindt men alle jaren wel enkele „schieters" in de vroege kool, dit jaar vertoont het verschijn- sel weer een abnormale afwijking. Vooral in som- 1 mige „winterplanten" is het percentage nogal j hoog. _/Waar de weersomstandigheden- dit voor- jaar vrijwel gelijk aan 1923 zijn, wordt thans vrij algemeen het koude voorjaarsweer als oor- zaak genoemd. Niet alleen in de roode kool komt I het kwaad voor, maar in de z.g.n. ,,poepe witten". gjR PANCRAS. Door bemiddeling van den makelaar P. Lee- I ring te 'Oudorp is alhier aan P. Wieel te öudikar- 1 spet verkocht het burgerwoonh'uis 'van den heer j J. Tamis, in welk huis een manufacturenzaak zal worden gevestigd. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Buitengewone strafzitting van Woensd. 28 Juni. Dirk Tames, Zijpe, gedetineerd diefstal van ee nbig te Schagen. Vrijgesproken en onmiddel lijk in vrijheid gesteld. iStraatselicnfUrij. Een vroolijk clubje jongelieden, uit een dans- locaal gekomen, maakten in den nacht van 27 Maart heel wat kabaal. Onder anderen werd ook de brievenbus, staande op de Nieuwe Sloot bij het voormalige postkantoor, omgeworpen en ver nield. Voor deze baldadigheid moesten twee van die lollige snaken voorkomen. De hoofdschuldige had echte rnattigheid gevoeld- en was niet versche nen. De andere scheen niet zoo'n kwaad geweten te hebben en beweerde dat hij' juist zijn best had gedaan, de door zijn beschonken vriend omgetrok ken brievenbus tegen te houden. Dit verweer vond echter geen ingang, maar toch werd aange nomen, dat de schuld van de aanwezige van minder beteekfenis was, weshalve kwam hij er af met f10 boete of 5 dagen, terwijl zijn kame raad tot f 15 boete of 10 dagen werd veroordeeld. Maar dit is nog lang niet alles! Dp waarnemend; postdirecteur te Alkmaar is voornemens een ci viele actie in te stellen tegen de baldadige kna pen ten bedrage van f100 als vergoeding voor de vernielde brievenbus. Nieuwstijdingen Nied. Stenografeirt Ver. „Stolze-Wery" Diploma A, voor de zuivere toepassing vam het Correspondentieschrift en vertrouwdheid me het systeem „Stolze-Wery" werd verstrekt aan: Mej. G. Gouma, Wolvega en aan den heer R. C. M. ter Berg, Geertruidenberg. alsmede het Certificaat voor Machineschrij- ven volgens Wery's Tienvingsysteem (Blind- schrijv-en), aan: de dames: H. J. Biel, Veendam; G. Chris- tiaans, Westerbroek; G. Gouma, Wolvega; H. E. Harmsen, Tiel; E. van Iddekinge, Sappe meer; A. Kuipers, Hoogezand; J. Landman, Kolham (gem. Slochteren); G. Nieborg, Krops- wolde; B. C. Onnes, Groningen; J. Schnuck, Bergweg (gem. Hoogezand); A. Wolthuis. Sappemeer; en aa'.i de heeren: J. Boersma, Leeuwarden; B. Bos, Sappemeer; J. Cohen, Wildervank; P. Heijstra, Leeuwarden; E. Kanter, Westerbroek; E. Schluter, Leeuwarden; W. Scholten, Hooge zand; J. E. Schreuder, Leeuwarden; L. Smant, Martenshoek; H. Vonk, Hoogezand; J. M. Waltman, Tiel; J. Zijlman, Martenshoek werd het Certificaat verstrekt voor een met succes doorloopen cursus in Machineschrijven volgens -! Wery's Tien vingersysteem (Blindschrijven). j Met den meesten aandrang verzoekt het be stuur, aain alle in Nederland bestaande Veree- nigingen, die zich ten doel stellen onderling steun te bieden aan hare leden, bij verpleging in een ziekenhuis, van het bestaan dezer fede ratie goede nota te willen nemen. Voorloopig is hoofddoel te zorgen, dat leden dezer vereenigingen, die verhuizen naar een andere gemeente in Nederland, geen „wacht tijd" meer bfehoeven door te maken, alvorens van de vereeniging hunner nieuwe woonplaats de noodige hulp te kunnen ontvangen. M.a.w..- het direct overnemen van elkanders leden. Natuurlijk staan nog andere zaken op het program. In 't algemeen, al datgene te doen, wat voor de aangesloten vereenigingen in de uitoefening harer taak noodig kan zijn. Mogen we dringend verzoeken, aan bestaan de vereenigingen zich in verbinding te stellen met ons secretariaat,. (P„ C. de Koning, de Rui- terstraat 2 tie'Leiden) alwaar alle gewenschte in- lichtingein te verkrijgen zijn, opdat zoo spoedig mogelijk de voordeelen der federatieve samen werking over het geheele land kunnen worden genoten. Mochten reeds in andere deelen van ons land kleinere groepen van dergelijke vereeni gingen tot samenwerking zijn overgegaan, dan zouden we gaarne aan hetzelfde adres daarvan opgave ontvangen, om z.m.g. tot onderhande ling te kunnen komen. Namens het bestuur, C. Stolk, le voorz., Wassenaar. H. Nieuwenhuijsen, 2e voorz., Zegwaart. P. C. de Koning, le Secr., de Ruiterstr. 2, Leiden. Dr. H. A. G. Bots, 2e Secr., Voorhout. J. Groenendijk, Penningm., Leiderdorp. Dr. A. de Kater, Boskoop. G. Braat, Zevenhuizen. Federatieadres: P. C. DE KONING, De Ruiterstr. 2, Leiden. Federatie v. Ver. v. Ziekenhuisverpleging en Ziekenzorg iin Nederland. Zooals reeds in verschillende bladen is be richt, is onlangs te Leiden bovengenoemde fe deratie gesticht. Aanrijding. Zaterdagavond heeft op het Zieken te Den Haag een aanrijding plaats gehad tusschen een bakfiets en een vrachtauto. Beide voertuigen re den in dezelfde richting. Toen de auto de fiets wilde -passeeren, heeft de chauffeur zoo ver klaren ooggetuigen te weinig naar links uit-' gehaald en reed hij in het voorbijgaan de" fiets aan. Dé fietser werd door de aanrijding tegen den grond geworpen en in ernstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Korten tijd na zijn opneming is hij, zonder dat hij gehoord kon worden, overleden. Het lijk is voor gerechtelijk onderzoek in be slaggenomen. De bestuurder van de aubo is door de politie in bewaring gesteld; de auto is in beslag genomen. Ongeluk op de Scheld]?. Uit Antwerpen wordt gemeld- dat In den nacht van Zaterdag op Zondag tijdens de werkzaamhe den tot berging van het eenige weken gezonken Japansche stoomschip „Alps Maru" een hevig gekraak werd vernomen; het achterschip ver dween in de diepte. Twee Neder'landsche werk lieden zijn daarbij verdronken. Nader wordt gemeld: Van der Tak's liedding-mij te Rotterdam was bezig de lading te bergen van de „Alps Maru". De'- twee arbeiders, die zich op het verdwenen gedeelte van het schip bevonden, zijn verdronken een duiker, die onder het schip werkte, kon ge red werden. De omgekomenen zijn een Hollander en een Belg; de eerste si afkomstig uit Maassluis Aanvaring te IJnniidten, Het stoomschip „Meliskerk" van de West Af rika.-Lijn is op den remmingbtoel aan het hoofd) der groote sluis gevaren. Het schip, dat de sluis wilde invaren, werd door den wind teruggedre ven. Di ehouten palen en balken van den stoel werden gespleten en het ijzeren beslag totaal verwrongen. De schade aan 'den stoel wordt op f60.000 geraamd. Het schip werd zoo goed als niet beschadigd. Verdronken. Twee meisjes van 7 en 9 jaar, dochtertjes van den arbeider H. Meijer te Oosterzee, bij Lemmer geraakten bij het spelen te water. Zij verdronken. Bij het zwemmen in een der vaarten achter de zandepij te Lisse is een 24-jarige jongeman uit Lisse door kramp bevangen en verdronken. Te Tjjburg is een 12-jarige knaap bij1 het zwemmen verdronken. U i tho udi n gs v e r m 0 gpn. De !21-jarige machinist H. Hamelton uit Reval heel mooi, maar de drie kamers die in delni Oostelijken vleugel van Zonnehoek voor de dochter des huizes gereserveerd waren, waremi veel mooier. Van de muren tot de tapijten, vari de meubels tot het ingebouwde bad) was alles even luxueus. In de slaapkamer keek Louise j al naar mij uit. Het was duidelijk te zien, dat 1 ze veel beter was; ze zag er niet meer zo-gj 1 koortsig uit en haar ademhaling, den vorigen j nacht nog zoo gejaagd, was nu rustig en ge- mekkelijk. Ze stak mij haar hand toe, die ik onmiddel- lijk greep. „Wat moet ik tegen u zeggen, juffrouw In- i nes?" zei ze langzaam. „Om hier zoo- maar te komen...." Ik dacht dat ze in huilen uit zou barsten, maar dat gebeurde gelukkig niet. „Je moet nu nergens anders aan denken dani om zoo gauw mogelijk beter te worden", zei ik kalmeerend. „Als je weer beter bent, zal je een standje geven omdat je niet eerder hier bent gekomen. Dit is je thuis, lieve kind, en bij Halsey's oude'tante ben je immers altijd van. harte welkom." Ze glimlachte een beetje droevig vond ik. „Ik moest Halsey eigenlijk niet zien", zei, ze. ,- Juf f rouw 'Inmes, er zijn een heeleboel din gen, vrees ik, die u nooit zult begrijpen. Ik? maak misbruik van uw vriendelijkheid, door... door hier te blijven en voor mij te laten zorgepj en ik weet vooruit dat u mij zult minachten." „Onzin", zei ik opgewekt. „Wat zou Halsey wel zeggen, als ik zoo iets durfde te doen? Hij is zoo groot en sterk em als ik maar iets anders durfde te doen dan verrukt over je zijn, zou hij in staat zijn oip mij het raam uit te gooien".; Ze nam geen notitie van mijn „grapjes". Za had mooie bruine oogem de Inneses zijn blond en hebben groen-grijze oogen die meer practisch dan mooi zijn en nu keek; ze heel bezorgd. „Arme, Halsey", zei ze zachtjes. „Juffrouw lillies, ik kan niet met hem trouwen en ik durf het hem niet te zeggein. Ik ben een lafaard' een lafaard!" j Ik was naast haar bed gaan zitten en staarde haai' verbaasd aan. Ze was te ziek om tegen gesproken te worden; zieke menschen halen zich zulke vneemde dingen in hun hoofd. „Daar zullen we wel eens over pratèn als je wat sterker bent", zei ik kalm. „Maar er zijn een paar dingen, die ik u moet vertellen", hield ze aan. „U begrijpt er. •natuurlijk niets van hoe ik hier gekomen beni en waarom ik mij in de portierswoning verstopt; heb. Die arme oude Thomas is er half gek van geworden, juffrouw Innes. Ik wist niet, dat Zonnehoek verhuurd was. Ik wist wel, dat mijn moeder het buiten mijn... stiefvader om, pro beerde te verhuren, maar het bericht moet haar bereikt hebben nadat ik al weg was. Toert ik op reis ging, had ik maar éé|n verlangen een poosje alleen te zijn met mijn gedachten en mij hier op te bergeln. En toen moet ik in den trein kou gevat hebben". „Je bent op reis gegaan in kleeren, die mis? schien goed zijn in het Californische klimaat", zei ik „en je zult wel net zoo min als andere jonge meisjes van tegenwoordig, warm onder- totaal uitgeput aan het strand fe Noord-wijk aan gespoeld. De man verklaarde later, Zaterdag, nacht voor IJmuiden van boord te zijn gesproa gen en 81/2 uur in zee te hebben rondgezwommen. f Inbraak in ecu kerk. In de R. K. kerk te Haarlemmerliede is inge- i broken. Uit de offerbussen is ongeveer1!5 gesto- I len. In de sacristie is ©en kist geforceerd, waar. uit 35 gestolen is. Examen-vrees. Te Zetten is een der vrouwelijke examinandi voor het acte L. O. in hevige zenuwoverspanning va 'n'haar fiets gevallen en overleden. 1 Staking, Onder de transportarbeiders, aangesloten bij den .modernen bond te Gouda, is een staking uit. gebroken. De vaartuigen bestemd voor de Goudsche Glu- eosefabriek en de Goudsche Sitxoopfabriek werden door hen niet gelost. De staking omvat 62 aano^. slotenen. Inbraak. Ten huize van den burgemeester van Benne-- broek, baron van Handenbroek, is ingebrokea. Eenig geld is medegenomenhet zilverwerk werd onaangeroerd gelaten. Een heftige uitval van het Handelsblad tegen de NederlanPsche regeering en de Tuinders. In bot. Handelsblad van Vrijdag 2 Juli, Och tendblad, komt een Tweede Kamer-overzicht voor van dein bekenden hoefijzercorrespondent. Wie dit artikel leest, wrijft zijn oogen eens uit, en kijkt onwillekeurig eens naar den kop van her blad. Men twijfelt of dit wel het Elandels- blad is, altijd immers zoo goed op de hoogte, 't dagbiad, dat de reputatie van de Neder- landsche pers hooghoudt. In den regel toch is het Handelsblad voorzichtig in 't oordeelen, de toon is bezadigd, het betoog zakelijk. poch dit artikel bewijst, dat de hoefijzer- correspondent van onzen tuinbouw bitter wei nig afweet, van 't prijsverloop der tuinbouw- artikelen evenmin en blijkbaar de moeite met neemt, in 't eigen blad de marktberichten te lezen. Ware dit 't geval, hij zou zich wel bp- dacht hebben, deze aaneenrijging van onjuist heden, en ten deele verdachtmakingen te heb ben neergeschreven. Het Handelsblad debiteert het volgende: Volgens den heer van Voorst gaan 80 pet. van oirfze kool, sla en aardbeien naar Duitsch- land en daardoor is tevens de duurte dezer pro ducten in ons land verklaard. E>e kweekers (sinds wanneer, geachte hoef- ijzercorrespondent, exporteeren de kweekers?) zenden 80 pet. ovter de grens en om de overige 20 pet. kunnen we hier vechten met opgejaag de prijzen. Dat de Heeren (v.d. Voort, v.d. Sluis en Vliegen) door 't opgevèn dezer cijfers niet alleen toonden, welk een voordeelige zaak de export voor onze kweekers is, maar ook: hoe noodig onze export is voor den Duitschen consument (zooals de heer v. Gijn had opge merkt) zagen zij blijkelk niet in. Maai 't staat .zoo, vervolgt het Handels blad met dit merkwaardig verdrag: Wij zul len dure groenten en vrucht-en moeten blijven eten, tem einde den Duitschers te kunnen le veren! Wij nemen daarvoor het geld in be taling, dat wij hun eerst hebben geleend, en waarvan wij, om het hun toch vooral gemakke lijk te maken, de rente nu ook nog gaan ver- lagen. Met de rest van het geld kan de Duitsche in dustrie ook weer gemakkelijker in staat worden gesteld ons te beconcurreeren, hoewel ze daar op reeds de groote voorsprong heeft van lagere ooneni en slappere arbeidsvoorwaarden. Krankzinnigheid? Neen di-plo-ma-tiel En de Kamer zal dit product van diplomatieke scherp zinnigheid, dat blijkbaar boven het begrips vermogen van den Nijverheidsraad is geacht, wel sanctionneeren. Want de Minister heeft de slimmigheid gehad de voor de kweekers pro fijtelijke nieuwe tarieven te doen ingaan, voor dat 't tractaat is goedgekeurd. Zoodat die heeren (mis, Handelsblad) bij afstemming van het contract, achteraf nog rechten zouden moe ten bijpassen. Dat doen wij niet. Liever betalen we allemaal dure groeten en vruchten, zien minder rente van ons geleend goed dragen". Maar ze luisterde niet. - ..Juffrouw Innes", zei ze. „Is mijn stiefbroer Arnold heen gegaan?" „Wat bedoel je?" vroeg ik verschrikt. Maar Louise bleek het zeer letterlijk op te vatten- „Hii is dien nacht niet teruggekomen", zei ze, „en het was van zooveel belang dat ik hem' nog eens spreken kon". „Ik geloof dat hij weg is", antwoordde ik onzeker. „Is het niet iets, wat wij voor je zoui den kunnen doen?" Ze schudde het hoofd. „Ik moet er zelf voor zorgen", zei ze. „Mijn moeder moet Zon nehoek verhuurd hebben, zonder het aan mij" stiefvader te vertellen en juffrouw Innes, heeft u ooit gehoord van iemand, die ellendig arm was, te midden van dé grootste weelde?'' Heeft u ooit verlangd en nog eens verlangd naar geld geld dat u kon gebruiken, zonder dat iemand er u rekenschap van vroeg? Mijn moeder en ik hebben jaren lang een weel derig leven geljad alles voor het uiterlijk- Maar geld hebben we nooit bezeten, juffrouw Innes; daarom heeft moeder zeker dit huisi verhuurd. Mijn stiefvader betaalt onze reke ningen. Het is het meest vernederende, hin derlijke bestaan ter wereld. Ik zou nog lieve" arm willen zijn". „Kom", zei ik, „als Halsey en jij getrouwd zijn is dat voorbij en jullie zult het zeker arn® hebben". Op dat oogeoblik kwam Halsey aan de deur en ilf kon hooren dat hij Liddy probeerde over te. halen om hem door te laten. (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2