Verbrander- huid doordezon De ramp op Sumatra Buitenland Noodweer In hef Buitenland Burgerlijke Stand Veilings-Weekoverzicht Marktberichten geld en hten onze industrie nog wat verder doedkniipew. Als de kweekers en de Duitschers het maar goed hebben. Zoo schrijft het altijd bezadigde Handels blad. We wiileh onzen lezers dit sensatie-stukje niet onthouden en zullen aan dit fraais eeriige artikelen wijden. We hopen, dat het deftige Handelsblad óók notitie zal n men van 't geschrijf van een pro vinciaal blad. Hief aantal dooden bedraagt tot dusver 193,, waaronder dereeds gemelde ééne Europeaan 70.000 menschen in de afdeeling Padang Pan 1- jang' zijn vrijwel alles kwijt. Jdillioenen zijn noodig; hei bestuur doet hel mogelijke 'voor hulpverleening en "heeftde le vensmiddelen-distributie geregeld. Aan Aneta wordt dato heden uit Padang ge- .seind Het vervoer van reizigers en goederen van Padang naar Padang-Pandjang is sinds gister morgen weer normaal, hetgeen grooten invloed hoeft op het moreel der plaatselijke bevoiking. Haar Port de Koek is een klein deel van de spoorbaan evenais op de lijn Padang-Pandjang Solok nog gestremd. Het spoorwegpersoneel ver richt kranig werk. Het is door de politie ver boden zich na 9 uur op straa't te vfertoonen. D'it ter voorkoming van diefstallen, daaT er veel ge roofd is. Met de opruiming van de aardschuivin- gen in de Aneikloof is aangevangen. I Tot gistermorgen zijn in de stad Padang Pand- jang 61 dooden gevonden. Zaterdag werden in 'de afdeeling Padang Pandjang nog 24 dooden ge vonden. De schade te Padang Paindjang wordt ge schat op circa 6 millioen. Dit van het geheele gewest op circa 11 millioen gulden. Allerwege worden in Indië steuncomité's op gericht. Het Smeroefonds telegrafeerde aan de gewestelijke hoofden, om zeer spoedig geld in te zamelen e|n beveelt de actie aan voor zeer krachtigen steuin. Beoogd wordt de inzameling i n Nederland en Indië in één hand te brengen,. (Penningmeester van het Oranje Kruis dat gelden inzamelt voor de ramp is de heer W. A. den Tex Bondt, directeur der 'Holl. Bank voor Z.-Amerika, Heerengracht 438, Amsterdam.) Brand te Dijoin. Een B.T.A. bericht uit Parijs meldt, dat de goederenmarkt te Dijon door brand is verwoest. Treinramp bij Achères in Frankrijk. Volgens bij de prefectuur ontvangen berich ten is de sneltrein van Havre bij Achères ge derailleerd tengevolge van een verzakking van den weg, veroorzaakt door de regens. Er moe ten vele dooden en gewonden zijn. Blijkens de inlichtingen, hedenmiddag ver strekt door den min. van Openbare Werken, zijn de oorzaken van de ontsporing bij Achères thans vrijwel bekend. De locomotief ontspoorde na door de bocht te zijn gereden met een snel heid, die belangrijk hooger was dan de voor-, geschreven snelheid. Bovendien had de trein op een evenwijdig spoor moeten worden gebracht, in verband met een verzakking, veroorzaakt; veroorzaakt door het noodweer, en dus juist langzamer moeten rijden. Daaf de toestand van de atmosfeer buitenge meen slecht was op het oogenblik van de ramp,, is het zeer waarschijnlijk, dat de machinist de signaalschijf niet gezien heeft, waarmee het langzaam rijden werd aangegeven. Uit de dia grammen blijkt overigens, dat de trein zelfs niet door het sein heem is gereden. De locomotief is dus ontspoord op het oogenblik, dat zij -met te groote snelheid op het kruispunt aankwam, en zij sleurde de wagons mede. Op het oogenblik zijm er 18 dooden en 97, gewondem. Een nader B.T.A.-bericht meldt nog, dat men vreest, dat pog enkele slachtoffers die naar het ziekenhuis te Saint-Germainzijn ge voerd, zullen stervem. Volgens de eerste bijzonderheden in de Fransche bladen was het Zaterdagavond tegen acht uur, toen, even vóór het station Maisons- Laffitte, een geweldig lawaai een paniek deed ontstaan onder de reizigers in de eerste rijtui gen van den sneltrein HavreParijs. De locomotief en de eerste rijtuigen waren omgekanteld door eem plotselinge ontsporing. Twee hoofdambtenaren van de spoorwegmaat schappij, die zich in den trein bevonden, namen' dadelijk maatregelen voor hulpverleening. Te >elf uur, toen het al volkomen donker was, Dracht een eerste hujptrein aan het station Saint Fazare van Parijs zeven gedooden en een 40-tal gekwetsten aan. Tezelfdertijd werden nog vier dooden uit de overblijfselen te voorschijn ge haald. Aan de verhalen van geredden ontleent het -Journal" de volgende bijzonderheden van de tamp. Toen de locomotief buiten de rails omge kanteld was (de trein liep met een snelheid van K.M. per uur) liepen de eerste drie tweede klasse-rijtuigen te pletter tegen de machine. De perste twee werden op zij geworpen en het vier de rijtuig kwam overeind te staan en verpletter de met zijn gewicht het derde. De lste-klasse- "Jtuigen die volgden, ontspoorden alleen. Ten gevolge van het onweer was de telegrafische ^erbinding met Maisons-Lafitte verbroken, waar door de komst der redders aanzienlijk werd ver-' "■aagd. De lichtgewonden'verhaalden, dat zij eerst eeh lichten schok hadden gevoeld en toen een; aatzettenden schok op h^t oogenblik dat, daar e trein Parijs naderde, ieder zich gereed maak: e v°or de aankomst. Te 3 uur gistermorgen waren nog slechts ij dooden herkend; twee gedoode kinderen, een roertje en een zusje vanf 4 h 5 jaar waren toen, °g niet geïdentificeerd. Een der geredden zat in den corridor, terwijl vrouw in den coupé gebleven was. Eens- klaps een vreeselijke schok, waardoor hij- zich opgetild gevoelde. Hij was er zonder een schrammetje afgekomen, doch zijn vrouw.... Onder de namen der dooden en gewonden,, aie de Fransche bladen van Zondagmorgen; geven, vinden wij geen Nederlanders. Hbl. Omtrent het vreeselijke spoorwegongeluk te Achères wordt het volgende vermeld Terwijl de trein met een snelheid van 90 K.M. voortvloog, voelden we plotseling een geweldigen schok, die de reizigers in mijn wa gon, eein der laatste van den trein, door elkaar wierp. Toen eeln oogenblik stilte, weldra echter on derbroken door de kreten der slachtoffers. LI it de ruimte der verpletterde wagons zag men hier en daar, dooden en gewonden. Ik begai mij naar den nabijzijnden seinpost om te trachten te telefoneer en. Ongelukkigerwijze woedde er op het oogenblik van de ramp een vreeseijk onweer, dat alle telefonische verbin dingen had verbroken. Men kon echter het station van Achères ver wittigen. Direct werd Vandaar een trein gezon den met hulp. Im dezen trein werden de gewon den zooveel mogelijk ondergebracht om in allerijl naar Parijs te wordeln vervoerd. De brandweer, de ambulance van Saint-Ger- maine, een detachement soldaten van het 3e genie-regiment en het 16e regiment dragonders, begonnen bij fakkellicht en schijnwerpers de ontspoorde wagens te onderzoeken. Het eerst werd onder de locomotief wegge haald het lijn vam den machinist Nansel. Zijn lichaam was geheel verpletterd. Uit het eerste rijtuig .haalde men het ver brijzeld lijk van eein kind. Om half twee Zondagmorgen hadden de red ders hun taak nog niet beëindigd. Men was genoodzaakt de wagons geheel én al uit elkaar te halen. Nog eein spoorwegoingeval. Een B.T.A. bericht meldt, dat volgens de bladen bij Vigneux (S. en O.) een treinbotsing heeft plaats gehad. Er is een tiental gewonden., Dezer dagen is het Reuzengebergte door 'n ontzettende catastrophe geteisterd. Tegen 6 uur 's avonds hadden op verschillende plaat sen in het gebergte wolkbreuken plaats, die tot. middernacht voortduurden. Binnen weinige mi nuten zwollen de beken tot machtige stroomen. De oeverbewoners werden bijna allen in bed door den vloed verrast. Hierdoor moet de groo: te schade, welke aangericht is, verklaard wor den. In 't bijzonder hebben de dorpen Afrneten- berg, Hermsdorf, Giersdorf en Schmiedeberg geleden. Meer dan twintig huizen zijn geheel of gedeeltelijk vernield. Schuren, paviljoens 'en daken werden door 't water weggespoeld en liggen vernield tusschen de rotsblokken. Bloei ende tuinen zijn met een laag slijk bedekt. In de huizen in de dalen staat het water een meter hoog. Te Hermsdorf stortte om één uur des nachts de groote brug in. Vijf persolnen geraakten in den stroom, meldt de Tel. Aan redden viel niet te denken. In het geheele gebied zijn ongev. 10 bruggen vernield. De verliezen aaln vee en materiaal zijn zeer groot en kunnen nog niet worden overzien. De rijksweer verleent hulp. Vele honderden ge zinnen zijn door het verlies van huisraad en vee in ellende gedompeld. Pensiongasten, van wie velen eerst Vrijdag waren aangekomen, ont waakten pas, toen de alles met zich meesleu rende stroom hun bedden omspoelde. De stormen, die igsteren over Frankrijk woedden, hebben vooral veel schade aange richt in het departement Seine et Oise. Ver scheidene dorpen staan .onder water. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in, waardoor ver scheidene branden ontstonden. Een persoon is' gedood, velen zijn gewond. Be schade wordt op verscheidenë millioenen geschat. Volgens een bericht uit Santiago zijn sedert drie dagen de verbindingen met de overige deelen va|n Chili tengevolge van den sterken regenval verbrokeln. Het spoorwegverkeer is door overstrooming stil gelegd. Te Valparaiso had de in aanbouw zijnde haven veel te lijden. De totale schade wordt op 20 millioen pesos geschat. Op den straatweg van Kalkberge naar Erk- ner had tengevolge van het onweer een aard verschuiving plaats, waardoor zich een afgrond van 25 M. opende. De weg moest voor ieder verkeer worden af gesloten. Een waterleidingsbuis brak, terwijl ook de electrische geleiding werd* vernield, ten gevolge waarvan Woltersdorfer van licht en water is verstoken. Boomen en struiken werden door den orkaan uit den grond gerukt. De •„Bauernsee" trad buiten zijn oevers, zoodat de woningen in de lager gelegen straten der plaats moesten worden ontruimd. Zieken én gebrek- kigen moesten naar buiten worden gedragen. De omvang der catastrofe kan nog niet worden overzien. Ten gevolge valn de stortregens in de laatste dagen gevallen hebben naar gemeld wordt, in verschillende deelen van Roemenië over stroomingen plaats gghad welke groote schade aan de bezittingen der boeren hebben toege-. bracht en die het spoorwegverkeer hebben ont- vvricht. Galatz en Rosiori staan pnder water, evenals vele plaatseln in Zuid-Bessarabië'. Het verkeer op de Simplon-Orient-Expres over de gewone lijn Is gestaakt en de treinen, worden thans over Predeal gevoerd. De oogsten zijn in een groot gedeelte van het land geuklkig reeds binnengehaald, ter wijl de regens juist gu|nstig zijn ^>or de nog te velde staande mais. Noodweer te Berlijn. Nadat de vórige week het Reuzengebergte door een olnweer was geteisterd, zooals men het sedert 40 jaar niet had bijgewoond, heeft er' Zondag in het Oosten van Berlijn ten gevolge van het (noodweer een catastrofe plaats gehad, die aan 13 persolnen het leven kostte en waar bij, meer dan 80 personen, fneest vrouwen en kinderen, zijn gewond. Na een mooiein, warmen dag brak er een onteer los, dat de duizenden dagjesmenschen, die in de omstreken van Berlijn hun Zondag doorbrachten, deed viuchteln naar de restau rants en ontspanningsplaatsen. Een honderdtal vrouwen en kinderen hadden ie Woltersdorf in een overdekte kegelbaan een schuilplaats ge zocht voor den neerstroomenden regen. Plot- j ssling sloeg de bliksem in het dak van de GcnuenAe ZUIB|8,€HAR WOUB.E. kegelbaan, dat ten gevolge van den luchtdruk Geboren: Hillegonda, d. vaii Johannes Marti- werd opgelicht en'neerplofte. Een der buiten- 11 us Zijp en A gries Peereboom. Neeltje, d. van muren, die door het van de bergen stroomende- Pie ter Kossen en Trim Kr. ii« y^,r Voor de enkele partijen leoerf, reeds tamelijk zware bloemen, Werd een flinke prijs betaald, soms tot f20, de kleinere gewone bloemkool "bracht vac'T 10,15.per 100 stuks op, twee- Me soort van f4.-9.Nu het Weer heel wat zachter is geworden, mag worden aangenomen dat er spoedig meer bloemkool zal komen. water reeds was ondermijind, stortte eveneens in en begroef vrijwel alle vrouwen en kinderen onder het puin. Een afdeeling van de „Rote Frantkampfer- f-imd". die in de nabijheid een vergadering hield, snelde onmiddellijk te hulp en slaagde er in een groot aantal vrouwen en kinderen onder de steenen vandaan te halen. Het bleek, dat 13 personen den dood hadden gevonden. De B:erlijnsche brandweer, die onmiddellijk ge alarmeerd was, kon de plaats des omheils niet bereiken, daar de verschillende toegangswegen door het water waren vernield. De groote chaus sée van Berlijn naar Woltersdorf is over een lengte van 100 M. volkomen weggespoeld. In de andere wegen zijn gaten ter diepte van 5 M. ontstaan. Alle bladen (met uitzondering van de bladen van rechts, die het angstvallig verzwijgen) bren gen hulde aan de ,,Rote Frontkampfer" voor hun opofferend en menschlievend werk. Ook andere steden met name in het oosten des Rijks, zijn door het noodweer geteisterd. Ee paardenrennen in Hoppegarten moesten worden afgebroken, omdat de renbaan in en kele minuten tijds door een wolkbreuk' onder water was gezet en tot overmaat van ramp de bliksem in eèn der stallen sloeg. De directeur van de chirurgische afdeeling van het Joodsche ziekenhuis te Berlijn, prof. dr. Paul Rosenstein, die gistermiddag gedu rende het onweer voor de deur van zijn villa stond, werd door den bliksem getroffen, vijf meter weggeslingerd en bleef bewusteloos lig gen. Woinder boven wonder is hij er zonder verwondingen afgekomen. Ook in andere deelen van Duitschland heeft ernstig noodweer gewoed. Overal zijn de beken en rivieren buiten haar oevers getreden en uit verschillende plaatsen wordt gemeld, dat huizen door den bliksem zijn getroffen en ingestort. Vele personen zijn verdronken. Aan verschillende Wolffberichten ontleenen ij-nog het volgende: Twaalf van de 13 slachtoffers te Woltersdorf zijn, zooals uit een onderzoek door genees kundigen is gebleken, door den bliksem gedood. In de streek van Hechingen is de geheele oogst door een wolkbreuk vernietigd. In het Muhldal en het Linden dal in Neder- Beijeren zijn door een wolkbreuk groote ver woestingen aangericht. Eenige door het water ondermijnde huizen móesten worden ontruimd. Een daarvan stortte in,, waarbij "een vrouw om het leven kwam. De Duitsche regeering heeft drie millioen mark ter beschikking gesteld ter verleening van hulp aan de getroffenen. levig onweer bij het meer van Genève. Een hevig onweer heeft een groot deel van den oogst op den Zwitserschen oever van hét meer van Gelnève verwoest. D e overstro omingep in Zuid-Sla vie. In den afgeloopen nacht hebben de over- stroommgen zich nog uitgebreid, met name in de streek van Sombor, waar 30.000 H.A. onder water staan. Het nationaal domein Belje is door het water verzwolgen. Het is opnieuw beginnen te regenen.- Schade door onweder. Onweders hebben Zondag in het bijzonder in het departement van Seine en Oise aanzienlijke schade aangericht. Verschillende pjaatsen staan onder lyater. Door den bliksem zijn verschei den branden ontstaan. Eén persoon werd ge: dood en verscheidene gewond. ra en stukloopen van huid li en voeten geneest men met In de afgeloopen week werden groote hoeveel heden vroege aardappelen ter veiling aangeboden. Te 'Broek op Langend'ijk bedroeg de totaalaanifoer. 323 en te Noordscharwoude 140 wagons. Ondanks dit overal vermeerderde aanbod had de veiling een gunstig verloop en. bleven de prijzen nage noeg stationfair. De exportprijs bedroeg over de xgeheele week f66.30 per 100 Kg. en overigens xwerd voor de puike kwaliteiten gemiddeld f7. betaald met f8.als maximum voor de aller mooiste partijen. Drielingen noteerden van "f 4.— tot f 5 per 100 Kg. Voor het eerst werde nde laatste dagen ook en kele partijen andere aardappelen dan Schotsche Aard kn 1.51^.69 Heine 0 rnuis aangevoerd, welke een beduidend hoogere tnir.hnnnen 5355 z£ prijs Konden opbrengen, voor Schoolmeesters kon f8.50 en voor Eigenheimers f9.50 worden ge maakt. Over het algemeen zijn dit- jaar de aardappelen zeer mooi en een ,,pokkige" partij behoort tot de hooge uitzonderingen. De greentenaan voer heeft nog steeds weinig beteekenis. Bospeen kwam er alweer minder dan vorige week, in totaal nu slechts 40.000 bos. De prijs hield aanvankelijk goed stand, maar de laat ste dagen was de stemming trager en wad- de no- teei-ing f8.50—11.per 100 bos. Bloemkoo lkwam er iets meer, het totaal bleef echter nog zeer gering. ïeter Kossen en Trijntje Bakker. Overleden: een levenloos aangegeven kind van Johannes Petrus Schuffelen en Maartje Hink. Ondertrouwd: Petrus Beers en Cornelia Bekker Getrouwd: Jan Hink en Antje van Beijer. Teunis van Spengen en Pieternella Johanna van de Pol. Petrus Beers en Cornelia Bekker. Gemeente OUDlORP. Over de maand Juni "1926. Geboren: Louise Francisca Cornelia, d. van Christiaan Albertus Haas en Mathilde Scholten Eiffink, R|öelof, z .van Johannes v. d. Heuvel Eiffink, Roelof, z. van Johannes v. d. Heuvel en Gebke Boer. Cornelis, z. van Nicolaas Pe trus Wortel en Wilhelmina van Veen. Geer- truidS, d. van Klaas Blom en Geertruida Anna; Poel. Wouter, z-. van Petrus Hendrikus van, .Westen en Jacobs Madiol. Ondertrouwd: Klaas Keijne, melkcontroleur, oud 34 j. te Heerhugowaard en Neeltje v. d. Vlam, zonder beroep oud 27 j. tff Oudorp. An- thonie Mulder, fabrieksarbeiders, oud 28 jaar te Assendelft en Cathaxina Buisman, zonder beroep oud 21 j. te Oudorp. Getrouwd: Klaas Reijne en'Neeltje van d*. Ham Overleden: Jan de Green 72 j., gehuwd met Maartje (Smit, Cornelis R.uijter, 72 j., ongeh. Levenloos aangegevenkind van Klaas Vader en Grietje Erederiks. Gemeente ST. MAARTEN. Over de maand Juni 1926. Geboren: Elisabeth, d. van Jannis de Kraker en Cornelia Rus. Klaas Jan, z. Van Gerrit Paarlberg en Maartje Schuijt. Albert, z. Van Jacob Breed en Antje Herman- Catharina, d'. van (Simon Tesselaar en Anna Bommer. Ondertrouwd Geene. Getrouwd: Nicolaas de Haan en Maria Greta 'S trooper. 0 Overleden: Elisabeth Bakker, oud 3 jaren, dochter van Dirk Bakker en Cornelia Goet. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE 5 Juli. - i 510000 Wg. aardappelen. Schotsche muizen 6.— 7.§0, schoolmeesters 8.208.60, eigenheimers 10.10, drielingen 4.30—5.20, kleinen '1.10. 3100 boswortelen 9.2013.60, 2000 stuks bloemkool 10.50—21.20, middelbare 4.90—6.50. 6 Juli. t '292000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 6.20 —9.10, schoolmeesters 7.20'9.50, eigenheimers 10.20, drielingen 4.405.10, 5225 bos wortelen 10.—- 12.80, 50 stuks bloemkool 17—, 165 Kg., tuinboonen 5.907.10, NOORDEBMABKTBOND. 5 Juli. '277400 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 6.10 —7.40, drielingen 3.50—4.50, 1250 stuks bloem kool 7.10—17.10, 2e soort 5.40—5.70. 6 Juli. V 240400 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 6.40 8.60, drielingen 4.4.60, 10 Kg. peulen 11. 750 stuks bloemkool 15.40—18.50. WARMENHUIZEN, 3 Juli. 100.900 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 6. -7.70, grove b.506.10, drielingen 4.10—5.30, kriel 1.20, 200 stuks bloemkool 2e soort 6.60 9.90. 1 5 Juli. 49600 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 6.10 8.grove 5.90—6.10, drielingen '4.305.10. ALRMAARSCHE EXPORTVEILING. 5 Juli. Aardbeien 30.45.—, tuinboonen 6.30—9.20 aardappelen 3.907.50, peulen 20.33.dop erwten 14.25.spinazie 3.8018.90, alles per 100 Kg. snijboonen 0.660.75, spercieboonen 0.80.0.89 p.er Kg. bloemkool 13.17.20, 2e soort 7.10.komkommers 3.807.40 krop sla 0.302.30, andijvie 1:204.10, alles per 100 stuks, wortelen 7.8013.rabarber 5,808.90 alles per 100 bos. ALKMAAR., 3 Juli. N.V. Eierveiling vcor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer 120.000 kipeieren: 5658 Kg. 4.80 5.—, 58—60. Kg. 4.5.20, 60—62 Kg. 5.20— 5.40, 62—64 Kg. 5.40—6.20, bruine 6.6.60. Aanvoer 17000 eendeieren 3.904.50. OBDA.M 3 Juli. 14090 Kg. groote aardappelen van 6.106.30,) 570 Kg. aardaappelen 3.804.—. ALKMAAR, 5 Juli. Veemarkt. 20 ve?te koeien 210—380, 12 vette kalveren 60 155, per Ned. pond 1.—1.40, 36 nuchtere kalveren slacht per stuk 828, 9 vette schapen 2628,50, 389 vette varkens zware per ned. pond 0.750.80, zouter 0.?2. BOVFNKARSPEL, 3 Juli (Station). Aardappelen gr. M. 3.10—3.45, id. kl. M. 1.80 —2.25. Ninitif en Koks 3.404.idem ronde 3.7'54.25, idem blauwe 4.855.30 per baal. Aanvoer 18591 baal. Bloemkool le srt. 7.- 17.90, 2e soort 4.20—7.90, 3e srt. 1.10—2.80 per 100 stuks. Aanvoèr 24390 stuks. PL «MEREND, 3 Juli. 1-10, sla- boonen 0.92, tuinboonen 5355 zak 1.031.09, peulen 7.13.50, doperwten 5.009.50, roode aalbessen 0.230.49, klapbessen 10.0024. perziken -4.—, aardbeien 0.200.44, 624 zak blauwschokken 1.69 per 15 Kg. bloemkool 7.80, sla 2.50, wortelen 9.5010.prei 3. AMSTERDAM, 5 Juli Andijker muizen 4.905.25, kleine muizen 3.50 —3.65, Langedijker muizen 4.90—5.60, Rijper muizen 4.204.90, drielingen 3.504.20. alles pier H.L. Westl. muizen 2.2.25, ronde 2.75 —3.—, 'kleine 1.75—2.—, ronde L30—1.50, alles per kist van 25 Kg. Zomermalta 2023 per 100 Kg.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3