G. J. van der Hulst Koorstraat (hoek Laat) Alkmaar een WERKSTER We' Mei ingang nu i II Prijsvermindering aoooo Enln Maun, «ruitverkoop Bouwland NIET K. Kostelijk N.V. „Het Landbouwkantoor Alkmaarsch Modemagazijn Ottovan Os en Zonen SPRÖETHN SPRUTOLI Bananen, Ie soort, 35 cent per pond. Versche Dagelijks versche Aardbeien, Kersen, Pinda's 25 en 40 cent per pond. Sinaasappelen 5, 8 en 10 cent per stuk Oruiven, Perziken en Meloenen, tegen scherp concurreerende prijzen. Inplaats van kaarten. G e b o re n Cornelis, ZOON van C. VAN SCHOOR L. G. VAN SCHOOR L SWART. Rroek op Langendijk, 4 Juli 1926. 3JMT DIJKGRAAF en HEEMRADEN van het Ambacht van Westfriesland genaamd GeestmeivAmbacht zullen aanbesteden op Zaterdag 17 Juli e.k. des namiddags I uurn.t. ten huize van den Heer W. MOOIJ, Koorstraat, Alkmaar, het Graaf- en Baggerwerk in den Raaksmaatsboezem (begrooting f9400,-) Aanwijzing zal plaats hebben op Dinsdag 13 Juli.e.k. van 10-12uur(n.t.) Bestekken verkrijgbaar a(| f0.50 "hij den Opzichter J. Wartenhorst te Dirksborn. Het Bestuur voornoemd J BURGER, lo.-Dijkgraaf. •S. SCHUITEMAKER, Secretaris. UIT DE HAND TE KOOP: 2 akkers 1. genaamd de Kannemaker. 2. genaamd de Achtergeest. Tê bevragen bij G. Glas Cz., Broek ep Langendijk. Tot onze diepe droefheid over leed plotseling, in de Hope des Eeuwigen Levens, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader Klaas Giltjes, in den ouderdom van bijna 65 jaar. Uit aller naam, Wed'. K. GILTJÉS— HONSBEEK. Krabbendam, 29 Juni 1926. (Door omstandigheden eerst heden geplaatst). Heden nam de Heere tot zich, na een lang doch geduldig ge dragen lijden, ons geliefd Zoontje DIRK, in den leeftijd vatf 9 jaar. Dat zijn heengaan vrede is, is ons aller troost en sterkte. K. KUSSEN. J. ROSSEN-Groen en Kinderen. Broek op Langendijk, 3 Juli 1926. GEVRAAGD: 7 lij III voor 2 3 dagen per week. P. Gla- zekas, Broek op Langendijk. de Heerencostuums oor deze lage prijzen. is de Heer Jb. KORVER te Zuidscharwoude meer voor ons werkzaam Vanaf dien datum treedt als onzen vertegenwoordiger op de Heer te ZUIDSCHARWOUDE bij wien tevens de opslagplaats ge vestigd wordt. Alle Kunstmeststoffen zijn steeds bij hem in voorraad. Betalingen aan den Heer Kostelijk. Beleefd aanbevelend Alkmaar. Grooie gegarneerd en ongegarneerd in Langestraat 4. Vilfhoeden in alle kleuren en maten. Pracht sorteering: Alombekend adres Langestraat 4 Tb KOOP: 'i (veldgele), bij P. GOOTJES,- Groen- 1S in vollen SanS- veld. St. Maarten-Wij zijn liet allerlaagst in prijs enJ het best in kwaliteit Opruiming. Koopjes. Uitverkoop. Iverdwijnen spoedig dooreen pot H Bij Alle Drogisten B Kleedermakers, Laat 187—189, t.o. de R.K. Kerk ALKMAAR. SANGUINOSE hij Anaemie en Neurasthenie. Meer dan vijftig jaren zijn vele argie lijders aan bloedarmoede en zenuwzwakte geplaagd- met ijzerpreparaten, pillen en dranken; die even erg waren als de kwaal. Zij verloren hun eetlust; kregen ernstige pijnen in de maag; hadden hardnekkige verstoppingen. Hon derden èn 'duizenden ondervonden deze werking van het minerale staal. Prof. BUNGE zegt: „het ijzer moet in plantaardige verbinding genomen worden." Prof. NOTHNAGEL (Weenen): het staal is ons dan geen nut/ tenzij toegediend in organische verbinding, tlloor die plant. SANGUINOSE' is zuiver plantaardig. Wordt door de zwakste ge stellen goed verdragen; biedt de ijzerdeelen in zóó licht verteerbaren vorm dat "ze gemakkelijk in het bloed worden opgenomen. Armbloe- digen die het minerale staal niet konden verdragen, leefden óp door de Sanguinoee. SANGUINOSE kost per flêsch f 2.—, 6 fl. f 11.—, 12 fl. f21.—. WACHT U VOOR NAMAAK. Bij alle Apothekers en goede Drogisten.. VAN DAM Co. De Riemerstraat 2 c-4. Den H'aag. Nieuwstijdingen W oud-misère. /Tie West" schrijft: Welke misère ook de dieren des wouds hebben ondervonden tijdens de droogte 19251926, werd onlangs weder tref fend geillustreerdi in Marowijne (West-indië). Eenige Indianen waren daar op jacht gegaan en kwamen thuis met allerlei wild, dat zij met de hand hadden kunnen vangen. Er waren bijvoor beeld eenige konijnen bij, zondier voetzolen en pagels. Blijkbaar waren deze dieren, tijdens de geweldige boschbranden verplicht geweest óm te iluehten over heeten grond. Ook eenige bosch- varkens konden zonder moeite 'worden gevangen, daar de pooten verbrand waren. Overeenkomstige berichten zijn ontvangen uit andere distrieten. In Saramacea bijvoorbeeld werd een groot hert gevangen, dat bij de nadering van menschen bleef liggen, blijkbaar uit voedselgebrek. Op Mariënburg verscheen eenige weken gele den des avonds een buffel in de kampong. Hoewel deze beesten' gewoonlijk erg schuw zijn, was dit dier zoo mak, dat men het kon omringen en be lichten met een flash-light. Het werd toen ge dood met een geweerschot. Verplettend. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de havenarbeider P. L. van Agtmael uit de Jaooministraat, een knijper van de kraan I van Thomson's havenbedrijf, waarmede men kolen loste uit de ruimen van het a.an boei 14 in de WaaJhang liggende s.s.' „Vittaria" in het lagszij liggende Rijnsehip „Chateau Briand", op het lichaam gekregen. De man was onmiddellijk dood. Een zoinderliing heerschap. Deze week kwam opveen avomd een Engelsch varensgezel aam het station te IJmuiden. Hiji wilde met den treiin mee, maar hij verkoos geen) kaartje te koopen. Maar dit ging niet en daar de man zich niet wilde verwijderen, wierd dö hulp der politie ingeroepen, die hem het station uitdreef. De Engelschman dwaalde verder eri kwam1 in de vischhallen terecht," waarin hij tenslotte; geen uitweg meer zag. Hij werd nijdig en begon met leege vischkisten tegen deuren te smijten, die echter niet opengingen. Opteens zag hij een ouden wachtsman, en; voor dat deze er op bedacht was, sloeg de En gelschman hem met een vischkist op hoofd en schouders. De 61-jarige man begun hulp te roe pen, waaróp verscheidene menschen, waaronder, een politieagent toeliepen, en hem op niet-zacht- zinnige wijze naar het politiebureau brachten^ $egt „de Tel." De oude man was er slecht aan toe, daar hij ernstig aan een der oogen was gewond. Daar hij hpt andere oog reeds mist, zal hij, wanneer dit oog niet kan gejpezen worden, geheel blind' zijn. De Engelsche varensgezel wierd naar het huis van bewaring te Haarlem gebracht, maar is, al weer ontslagen. Ban zonderlinge geschiedenis. Een Zondag te, Veghel gehouden festival werd onderbroken door een incident, dat in de woning van den voorzitter van Veghel's Man nenkoor, den heer de Folter, beeft plaats gehad meldt „Het Volk". Onder de ahnwezige vreem delingen waren ook vier personen uit St. Oeden rode, van wie een in den loop van Zondagmid dag op slinksche wijze van J. van K., bediende bij den heer de Folter, deft- huissleutel van diens woning heeft ontvangen. In den loop van den avond, ongeveer 10 uur, zijn de vier heerem uit St. Oedenrode naar het huis van den heer de Folter getrokken en heb ben daar alle eet- en drinkwaren verorberd. Toen. ongeveer half één, van K. thuis kwam, bemerkte deze dat het bureau van zijn patroon geforceerd was. Een groot bedrag aan geld en vele gouden sieraden van de overleden echtge- noote van den heer de Folter waren' verdwenen. Deze werd direct van het gebeurde in kennis gesteld en waarschuwde de politie, die op on- derzöek uitging. Hierop volgde Maandag de arrestatie van de vier heerem. Wegen? gebrek aan bewijs werden zij in de nloop van den mid dag in vrijheid gesteld. Van K., de bediende, die den huissleutel had afgegeven, woont bij tien heer de Folter in. Gewoonlijk zit hij aan het ontbijt mede aan. Toen hij Dinsdagmorgen niet verscheen, ging de heer de F. ten ongeveer kwart voor 10 naar de kamer van v. K. en vond daar zijn bediende dood nabij het ledikant. De politie onderzoekt of hier misdaad in het spel is. Geweigerde vrijstelling van dienst. In Staatsblad no. 192 is opgenomen een Kon. beslui t van den 14een Juni j.l. waarbij aan een dienstplichtige te Hengelo vrijstelling van dienst j geweigerd werd. j Door den Minister van Oorlog was d.d'. 6 Febr. j.l. de bedoelde vrijstelling, welke ver zocht werd wegens kostwinnerschap, reeds ge- weigerd. De dienstplichtige ging echter in hoo- ger beroep bij de Kroon. Waar nu bij dusdanige i beroepen, eerst ont-werp-adviezen aan de Ko- J ningin worden geconcipieerd, door de afdeeling Geschillen van Bestuur van den Raad -'an State, i welke adviezen echter, alvorens zij naar de 'Ko- ningin worden doorgezonden, ter beoordeeling van den Minister worden gesteld, onder wiens Dep ar - tement de betrokken aangelegenheid ressorteert, i had in dit geval de Minister van Oorlog advies j uit te brengen in eene zaak, waaromtrent 'door j hem in eerste instantie reeds een standpunt was ingenomen. In het onderhavige geval was de Raad van State van oordeel, dat, hoepel debeslissing van iden Minister van Oorlog d.d. 6 Februari j.l. steund eop de overweging, dat het verblijf van den dienstplichtige in werkelijken dienst niet het gevolg zou hebben, dat voldoende middelen tot levensonderhoud zouden komen te ontbreken aan degenen, als wier kostwinner hij: zich beschouw de, integendeel uit de overgelegde stukkeu was gebleken, dat zulks inderdaad wel het,geval zou zijn. Dioor den appellant was o.m. aangevoerd, dat 'hij- op dat oógenblik de eenige zoon was, die in het onderhoud van zijn moeder kou voorzien, die wel-is-waar twee oude menschen in den kost had, welke laatsten echter niet meer dan f 16750 'sweëks konden betalen. De Raad van State adviseerde daarom aan de Koningin, de gevraagde vrijstelling voor den tijd van één jaar te verleenen, en de beslissing van den Minister van Oorlog, d.d'. Februari 'j.l. te vernietigen. Blijkens de door den Minister van Oorlog d.d. 9 Juni j.l. aan 'de Koningin gerichte missive, kou deze zich begrijpelijkerwijze met het ontwerp-advies hiervoren vermeld, niet vereeni gen. Opmerkelijk is echter, dat de Minister thans schreef, zich, wat de gezinsomstandigheden van den dienstplichtige betrof, met het oordeel van; de afdeeling-vdn den Raad van State wèl te kun nen vereenigen. Echter beriep Z.Exc. zich thanS op art. 17, 3e lid der Dienstplichtwet, dat de bevoegdheid schenkt, om, indien het iemand geldt, dis reeds is ingelijfd-, de gevraagde vrijstelling niet te verleenen, zoo de belangen van tien dienst dit wenschelijk maken. Blijkens mededceling nu van den Commandant van het regiment Genie-troepen, Dij welk corps de dienstplichtige ^sedert 22 Maart '1926 in wer kelijken dienst bevindt, kon, met bet oog op "de bezetting van de verschillende 'oorlogsfuncties, geen personeel wórden gemist, bij het corps-onder- deel, waartoe belanghebbende behoorde. In ver band daarmede kwam het den Commandant onge- wenscht voor, dat aan den ingelijfde nog vrij- 1 stelling van den dienstplicht zou worden ver- I leend. De Minister van Oorlog was van meening, I dat onder deze omstandigheden om redenen van j dienstbelang, aan den dienstplichtige geen vrij- s bel leng moest worden verleend, met welk oor deel de Koningin zich, blijkens het in den aan hef dezes aangehaalde besluit, heeft kunnen ver eenigen. Door «en auto gedood. Te Boskoop is het zoomtje vam een der inge zetenen op een auto geklommen, gevallen en overreden. De arme kleine was onmiddellijk' dood. B|c reis dier Ken. Familie. Donderdagmiddag te half zes kwam de Ko ninklijke Familie uit Lüzern te Sankt Beaten- berg aan het Thunermeer aan. De hooge gasten zullen daar een tiental dagen blijven. De Ziiricher correspondent van het „H.bld." schrijft iSankt-Beatenberg de naam laat het reeda vermoeden is een bergdorp, met een bijzonder brokje historie, ontleend aan het leven der hei ligen. Doch he,t is overigens, wat men pleegt te noemen een interessant plaatsje. En wie in een geval als het onze eens wat verder snuffelt, zal zelfs spoedig ontdekken, dat het merkwaardig heden heeft op veterlei gebied, en niet alleen, maar op het terrein, dat de doorsnee-toerist bewandelt. Als vacantiebord is het een juweeltje. Gemak kelijk aangeleund tegen de oostelijke helling Van .de Sigriswiler-graat, ligt het beveiligd voor de koude noordwinden, zoodat het niet alleen een gemiddeld zacht klimaat doch ook een weelderige* flora heeft. Aan den dieper liggenden meeroever groeit de perzik e'n de edelkastanje, en het om liggende gebied van -de Emmen is zelfs beroemd om zijn prachtigen rijkdom van ahornboomen. De gemiddelde hoogte is 1150 M'., die men met een -draadspoor, of langs een omweg van onge veer 15 K.M. over Interlaken bereikt. Danks deze hoogte en de ligging afzijds van de groote doorgangswegen beeft Sanljt-Beatenberg zijn sei zoen hoofdzakelijk in den zomer. De wintermaan den leggen een dicht sneeuwdek over de moderne hoteldaken en terrassen, zoodat het bruingebran de dorp en zijn stoere bewoners weer zich 2elf worden. Dan zooals zij het sedert eeuwen ver erfd hebben spinnen en "weven en stikken de vrouwen en dóchters in de lage woonkamers,, terwijl valer en zonen in een stillen hoek bij het kleine vbnster het zachte blanke hout in aller lei fraaie figuren kerveti'. Het hotelbedrijf dagteekent eerst uit de laat ste vijftig jaren. Als in velen dezer bergdorpen begon er het vreemidelingenbezoek in die pasto rie bij den „pfaxrer" (roomsche en ïiïet-roomsche zielezorgers dragen in Zwitserland alle dezelfde titulatuur. "Wordt het bij „pfarrer" te druk en te eng, dan komt er een hotel. Blijkt die foeristerij een toekomst te hebbed, dan vólgt alras een ,,kur- Mijnhardf's Laxeer tabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. haus" en zoo noodig ook een draadspoor. 'Zoo ver was Beatenberg alreeds in 1883; sedert dien tijd is het steeds crescendo gegaan! Want het verrukkelijke panorama van TJungfrau, Mönch en Eiger geflankeerd door Wildstrubel, Schreckhorn en Schwarzhorn, dat lag daar van alle eeuwig heid. Het vriendelijke „Bödeli", op halverhoogte was sedert menschenheugenis bewoond, en op zijn zonnige weiden graasde het vee en bloeide een rijke flora reeds in de -dagen, waarvan de Beatus- sage vertelt. „Maar om er te komen, dat dient gij te weten..." moesten trage menschen hunne slap pe lendenen strekken. En zoo dateert de pittores ke roem van Beatenberg eigenlijk eerst sedert den bouw van het draadspoortje. Sankt-Beatenberg heeft echter nog een ande ren dan jlezen pittoresken roem. Ik bedoel St. Beatus' vrome historie, die, ik zeg opzettelijk historie en biet- legende veel leerrijks biedlf ook voor modern denkende menschen. In de dichte ahorn-bosschen, die in zeer schil derachtige partijen de diepere flanken van den BaJmfluh „underthalb" Beatenberg bedekken, lig gen twee grotten. De eene is 10 M. hoog en 5 M- breed, de andere ter rechter zijde en ongeveer vier meters hooger meet 3 bij 10 M- Uit de eerste grot vloeit een stroom van mineraalhoudend wa ter, verdeelt zich in velerlei beekjes over den bemosten bodem, die alle naar een enkelen uit gang iu den steilen Balmfluh-wand dartelen, om zich daar als een machtig bruisenden val van '200 M. hoogte in den Thunersee te storten. Van dit mineraal houdende water bediende zich Bea tus om, als God het wil lijdende menschen te genezen. De heilige^ man woonde in de hooger gelegene z.g. „droge grot", waar men in 1904 nog een skelet ontdekte, dat in een der wanden in gemetseld was. Historisch aan deze grotten is, dp,t daar Volgens aioude overlevering een heilig man woonde, die de kracht bezat zieken te genezen, glijdende aan ongeneeslijke kwalen". De kronieken vermelden, dat graaf Walter von Eschehbach in '1263 aan het klooster van InterLaeus het patronaat over de zeer talrijke bedevaarten naar deze woncier- grotten opdroeg. Die archieven, der stad Bern Ver melden, dat in 1430 een talrijke deputatie -der stedelijke regeering aan het hoofd van honderden 'pelgrams naar de grotten toog, om d|aar heil te zoeken tegen de heerschendp pest. Honderd jaar later, dus na het uitbreken 'der Her vórming, ver: bood dezelfde regeering niet alleen deze bedevaar ten, doch wijl de grotten tot haar landsgebteu behoorden, liet zij tevens "kapel en gasthuis afbre ken. Vrome zielen ontfermden zich over de re lieken, die nu nog grootendeels in Luzern 60 elders worden bewaard. De bouwresten lig§en nog romantisch-verscholen onder zware ahorrrkro- nen. Eu het wonder lag de bevolking zoo diep in het bloed dat zij zelfs in de later gebouwde gereformeerde kerk nog een gedenksteen aan Sankt-Beatus wijdde. Drie eeuwen liggen %ver de verwoesting vatt het 'wonder. Men heeft in die laatste jaren de groo te grot ia cultuur genomen. Steen vaste wegoo heeft men er aangelegd zoodat de bezoeker onder het schijnsel van electrische lampen de grillig6 stemvormingen, de wilde spleten, de wieling60 en de watervallen genieten kan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4