NIEUWE Donderdag 8 Juli 1926 86e Jaargang BuiMandsch Overzicht NO 80 INTERC. TELEPHOOM 52 LMGEDIJKEli De Lustrumfeesten en de Zuiderzee De Politiek-Economische toestand in Frankrijk BINNENLAND. In dezen tijd van "dreigende w-eelde-verte- jings belasting en yele andere „lasten", die met den algemeen en veelgebruikten verzamel naam „naweeën van den oorlog" betiteld ple gen te worden, is het wel een zeer verheugend teeken, dat wij zoo nu en dan den blik kunnen richten op het een of andere actueele feit, dat spreekt van levenskracht en levensblijheid, opeen feit, waaruit blijkt, dat ons volk zijn hart wijd opent voor het schoone, het opwekkende en verheffende van goede kunst. De Utrecht- sche studenten hebben met He opvoering van het Openluchtspel „Ichnaton" een prestatie ge leverd, waaraan, al moge er hier en daar iets aan hebben ontbroken om haar volmaakt vlekkeloos te doen zijn van uitvoering in elk geval de haar toekomende hulde met volle maat moet worden toegemeten. De dpi zenden en duizenden, die tot na middernacht in Utrecht's straten op het voorbijtrekken van Horemheb's stoet te hebben gewacht en dien held met donderende toejuichingen begroette leveren het bewijs, dat ons Nederlandsche volk het fanLastische van het spel en het schitterende van dien optocht, met alle schoonheid, die er van uitging, op de juiste waarde heeft weten te schatten. Het schoonheidsgevoel is in ons volk al heel Het schoonheidsgevoel is in ons Volk al heel sterk ontwikkeld en daarom meenen wij er goed aan te doen, één der eersten te zijn om; er op te wijzen, dat binnen afzienbaren tijd, dat Volk zal komen te staan voor een schioon- heidsvraagstuk van den eersten rang. Immers, over eenige jaren zullen wij een stuk land rijker zijn, dat de geweldige oppervlakte zal hebben van 224.000 H.A.. Wanneer die reusachtige opppervlakte thans nog bekend als de Zui derzee, uit de golven dier zee zal zijn ver rezen en ons een twaalfde provincie zal heb ben aangebracht, dan is het te laat om met plannen van bebouwing voor den dag te komen. Thans reeds moeten de mogelijkheden, die met dit prachtige land te bereiken zijn, onder het oog worden gezien en overwogen. En wij ho pen en vertrouwen, dat de vraagstukken, die zich bij de exploitatie van de Wieringermeer, (één van de kleinste der toekomstige polders, met een oppervlakte van circa 20.000 H.A. en die het eerste aan Üe beurt zal komen) zullen voordoen, met een dermate critischem blik en overwogenheid onder de loupe worden geno men, dat wij voor een herhaling van het af schrikwekkende „recht- en rechthoekige" ver- deelingssysteem, zooals dat in den Haarlem mermeerpolder werd toegepast, gespaard blij ven. Het had heel anders gekund. In den Haar lemmermeerpolder wordt het gevoel door al die rechthoekigheid onaangenaam aangedaan en het is in onzen grootsten polder lang niet zoo mooi als het er kon zijn. Wie wel eens het schitterend beeld van klare luchten, molligs groene weiden en grazend vee bij lichten wind en helderen zonneschijn goed in zich heeft la- ten doorwerken, zal het terstond met ons eens zijn, dat het groote, nieuwe land, dat binnen luttele jaren door ons Volk aan de zee ont wrongen zal zijn voor het rechthoekslot ge baard moet blijven. Het spreekt vanzelf, dat aan verschillende technische eischen moet wor den voldaan, zelfs waar die in lijnrechten strijd zijn met de belangen der schoonheidsidéedoch' er is een groot verschil tusschen een exploi tatie, die eenlijk en alleen het technische ge deelte in het oog houdt en eene, die op ver standige wijze het mooie beeld van lucht en uei en water relief wêet te geven door kunst zinnige bebouwing. f Ons Nederlandsche Volk heeft schoonheids gevoel; het blijkt bij iedere gelegenheid, die zich voordoet en moge er daarom voor gezorgd worden, dat, althans in groot-e lijnen, de plan- Ueti voor een evenredige combinatie van doel matigheid en fraaiheid gereed zijn, zoodat de 00glegging der Zuiderzee een mijlpaal worde 'n onze geschiedenis een monument van tech- •j'ok. ee nbron van welvaart en een bewijs voor* jk nationale gevoelens, die zich luide uitspre- voor al wat goed en schoon en fraai is. n BUITENLAND. Tte aandacht van de geheele wereld olijft p steeds gevestigd op de moeilijkheden, die nesident Doumergue iedenen dag opnieuw zulT te mak'ein heeft. En men vraagt zich af, uilen tenslotte de pogingen, die worden aan- govvend, den verwachten uitslag brengen? Of jn <lie pogingen misschien in een verkeerde tjCrtlng geleid en zijn de plaatsen waar de poli- eke en economisch hefboomen werden aan gezet om den Franc weder naar bijven te stu wen, verkeerd gekozen? Het vereischt op de eerste plaats een diep gaande studie van het geheele regeerings-steï- 1 sel en de. politieke partijen, die zich daarin hebben gevormd om een gedeelte van den hui- digen toestand in het juiste licht te kunnen be zien, doch om een waarlijk volkomen beeld te krijgen van de groote wonden in het tril- lende vleesch van het arme Frankrijk, zou men bovendien de industrieele mogelijkheden van het land en bovenal de draag- en veerkracht van het volk qua volk tot op den bodem moe ten peilen. Of de pogingen, die worden aangewend hét gewenschte resultaat zullen hebben, of de sinds eenige dagen weder teruggeroepen Minister van Financiën, Caillaux, het klaar zal spoten xtot de stabilisatie van den franc te geraken en het duizendkoppige monster de inflatie zal kunnen verpletteren ziedaar de vraag, die de gemoederen in alle hoofdsteden der wereld bezig houdt, de vraag, welke alle beurs mannen zich telkens weer stellen. Dat het zóó niet verder kan gaan zal een ieder duidelijk: zijn en het is dan ook volkomen zeker, dat een man als Cailjaux met drastische maatregelen aan zal konjem om tot een toestand te geraken die, zoo zij al niet normaal is, dan toch den weg tot normaliteit aanmerkelijk zal effenen. Caillaux vervult wel de minst benijdenswaar dige ministerspositie van Europa. Men moet niet uit het oog verliezen, dat, behalve de bui tenwereld, op de eerste plaats het Fransche volk zelf, met al zijn politieke schakeeringen, de oogen op zijn financiëiffninister gericht houdt en bij _een temperamentvol volk als de Fran- schen is het uitblijven van kritiek natuurlijk' ten eenenmale uitgesloten. Daar komt nog bij, dat een volk, dat reeds zoovele malen een af treden, zoowel van ministers individueel als van het geheele ministerie en bloc heeft meege maakt, uit den aard der zaak wantrouwig wordt wanneer het alweer een andere samenstelling der regeering ziet. Deze kritiek a-priori onder vond Caillaux al dadelijk bij' de ontvangst der der nieuwe regeering in de Kamer, waar zij met een doodelijk zwijgen werd begroet. Nu is het een bekend feit, dat in geen enkel land ter we reld en zeker niet in Frankrijk aan een regee ring, welke miet op een meerderheid in de Ka mer steunt, een lang leven beschoren kan zijn. Uit de verklaring der regeering blijkt dan ook duidelijk,-dat zij die meerderheid op een snelle en afdoende wijze tracht te bekomen. Cail laux immers, probeert het kapitaal gerust te stellen door verlaging der inkomstenbelasting en der zegelrechten. Verder de verklaring zal hij den franc stabilis-eeren en onderd-ehand de onafhankelijkheid der Bank van Frankrijk ongerept laten. Nu lijkt het ons geenszins over dreven, als wij beweren, dat, wanneer Caillaux deze prestatie levert, hij de meest op den voor grond tredende en verdienstelijke Minister van Financiën dezer eeuw genoemd mag worden. Wij kunnen tot onze spijt, de vele voetangels en klemmen, welke de nieuwe Minister zal hebben te ontwijken, niet alle in dit artikel op sommen, helaas ontbreekt ons daartoe de plaats ruimte. Misschien komen wij in een der volgen de artikelen hierop nog eens nader teurg. Intusschen de interpellaties in de Kamer over het finantieele beleid zijn uitgesteld tot de volgende week en zien wij met gespannen verwachting den loop dezer besprekingen tege moet. Terdieu gaf echter reeds uiting aan de ongerustheid van het parlement over de kwestie der buitenlandsche credieten en vroeg aan den Voorzitter'Briamd ervoor e zorgten, dat de re geering geen verbintenissen tot het verkrijgen van zulke credieten zou aangaan, vóór en aleer de Kamer daarin gehoord was. Dit geeft geen blijk van buitengewoon vertrouwen van het volk in zijn regeering. En zooals de plannen er thans uitzien lijkt het ons niet, dat wij gerechtvaar-) digd zouden zijn, indien wij al te groote ver wachtingen van Briand's nieuwe kabinet koes terden. De fijne meus der beursmannen schijnt dat al geroken te hebben. Na een kleine stijging van den koers op het bericht, dat Caillaux de portefeuille van financiën zou aanvaarden, kwam al spoedig weder een daling bij het bekendmaken van zijn plannen tot stabilisatie. Wij hopen... en wachten af hoe de toestand zich zal ontwikkelen. "President Hindenburg heeft zich tot nu toe maar moeilijk terecht kunnen vinden in de vrij' kleurlooze rol, die staatshoofden in onze con- stitutioneele staten te vervullen" krijgen èn die voor ben en hun ambt ongetwijfeld het vei ligst is, omdat hij hen buiten de partijstrijd houd. In tegenstelling met zijn voorganger Ebert, die zich aan deze rol zeer stipt hield, heeft hij al enkele malen getracht zijn Opvatting mede gewicht in de schaal te doen leggen, wan neer omtreint het een of ander beslist moest worden En laatst nog heeft zijn brief omtrent de onteigening der goederen van üe gewezen Duitsche vorsten, die tegen het referendum, propaganda moest maken, een heftige onte vredenheid tot ver buiten de kringen, die voor de onteigening stemden, gewekt. Maar dit persoonlijk verwijt kan ook zijn goede zijde hebben. En die zijde heeft het nu in den jongsten brief van den president aan den Duitschen mi nisterraad geopenbaard. Nadat de sociaal-democraten besloten had den, tegen het regeeringsontwerp te stemmen, was alle kans op aanneming verkeken. En de ministers overwogen daarom als oplossing ont- j binding van den rijksdag of ontslag van hét geheele ministerie. Maar beide middelen zou- j den ongetwijfeld weinig doeltreffend zijn gé- j bleken. Een ander ministerie had zich voor de- j zeilde moeilijkheid geplaatst gezien om een ontwerp samen te stellen, dat een voldoende meerderheid in den rijksdag had kunnen vin j den. En door ontbinding van den rijksdag en j niieuwe verkiezingen zou geen dusdanige ver andering in de samenstelling gekomen zijn, da: deze meerderheid zich zou gevormd zou heb ben. President Hindenburg heeft dit ook be grepen en in zijn jongsten brief aan den minis terraad van zijn gevoelens uiting gegeven. Noch van ontbinding van den rijksdag, noch van ontslag van het kabinet, zegt hij, verwacht hij een oplossing van de kwestie der schadeloos stelling aan de gewezen vorsten en hij raadt daarom het kabinet aan van beide af te zien. En het kabinet heeft dien verstandigen raad gevolgd- ..Het zal voorloopig de kwestie der schadeloosstelling blauw blauw laten in de hoop, dat in dit najaar of nog later de gedach ten en de opvattingen der partijen voldoende veranderd zullen zijn om opnieuw een oplos sing te probeeren. Ondertusschen zullen alk processen tusschen de bondsstaten en hun ge wezen vorstenhuizen geschorst blijven, doordat de wet van 31 December verlengd is. Het is dus ëen tijdelijk, ontloopen van de kwestie. Maai- wanneer een kwestie momenteel onop losbaar blijkt, is dat inu eenmaal het middél,.dat over blijft. In Engeland zijn ze ook met een dergelijk middel aan 't proeven nemen. Want wat de re geering nu in de kolencrisis voorstelt, is ten slotte ook maar een ontloopen van de kwestie, die zich opdringt. De mijnen kunnen onder de tegenwoordige voorwaarden niet rendeeren dan ten kosten van'den mijnwerker. De regeering stelt dus voor dezen die kosten te laten dragen door verlenging van den werktijd, waarvoor da wet op den 8-urigen arbeidsdag in de mijnen reeds iingenomen, en verlaging van het loon. De mijnwerkers verzetten zich nog halsstar rig. En Coock, de wat heet gebakerde secreta ris van den mijnwerkersbond houdt heftige redevoeringen tegen deze oplossing en spoort tot volharden van het verzet aan. Maar de nood zal tenslotte wel tot toegeven dwingen. Een der gelijk afgedwongen oplossing kan echter slechts tijdelijke waarde hebben en alleen volledige reorganisatie van het mijnbedrijf, kan de Engel- scbe mijnen in staat stellen te concurreeren en daarmee de werkelijke en blijvende oplossing bre'ngen. De oplossing, "waarnaar men in Frankrijk zoekt, zal al evenmin makkelijk en wel te vin- dein zijn. De finantieele nood kan nu, als de nood het de Engelsche mijnwerkers zal doen, dwingen een of andere tijdelijke regeling te aan vaarden, die een tijdelijke verademing brengt. Maar voor een werkelijke oplossing zijn maat regelen nqodig, waartoe Frankrijk niet gemak kelijk zal overgaan, omdat daardoor de machts positie, die zij zich in en buiten Europa ver overde, zou worden aangetast. De daling van de franc en de ontreddering der Fransche fi- nantien zijn het gevolg daarvan, dat Frankrijk reeds veel te lang boven zijn stand geleefd heeft en daarmee niet enkel zijn geld, maar ook het vertrouwen bij anderen is kwijt geraakt. Dat kan, .evengoed als bij het individu, dat boven zijn stand leefde, slechts op één manier weer goed gemaakt worden, namelijk door ra dicale verandering van levenswijze. Maar een volk valt dergelijke veranderingen nog heel wat moeilijker dan een individu, wien het al vaak veel strijd kost. Ook Mussolini heeft voor zijn volk de nood zakelijkheid van een radicale bezuiniging be grepen, al zoekt hij die dan te verkrijgen door middelen, die op den duur wel niet toereikend- zullen blijken: Italië's finantieele toestand is minder slecht dan die van Frankrijk of België, maar heel veel scheelt het niet, en de lire is dan ook evenals de franc tot een bedenkelijk' peil afgezakt. Ook Italië zou daarom evenals de twee gejnoemde landen een radicale ver andering van levenswijze moeten invoeren. Maar dat zou een fascistisch Italië, dat juist lichtelijk aan grootheidswaanzin lijdt, wel wat veel gevergd zijn. En Mussolini wil het daarom' met economische maatregelen tot verhooging van de productie, vermindering van de produc tiekosten en versobering van weeldeuitgaven probeeren, teneinde langs dien weg zoo moge lijk de handelsbalans te verbeteren. Tot 30 Juni 1928 wordt daarom de" bouw van weel derige huizen verboden, zoowel als de opening van nieuwe koffiehuizen, proeflokalen, theesa lons, dansgelegenheden en dergelijke, terwijl het maximum-aantal bladzijden voor dagbladen op zes gesteld wordt, zomder dat vergrooting. van formaat geoorloofd zal zijn en ook een ver lenging van den werktijd met één uur per dag toegestaan wordt. Of het halpen zal? De fascistische militie wordt uitgebreid en is de laatste drie maanden met 20.000 man toegenomen. De eerste kazerne der militie zal te Rome gebouwd worden. Af- deelingen handgranatenwerpers en mitrailleurs worden georganiseerd. Dat is niet de manier om bezuinigingsmaatregelen doeltreffend te maken. Plaatselijk Nieuws NOORD-SCHARWOUDE. Het gasverbruik van particulieren over de (eerste 5 maanden van 1926 was 7761 M3 hooger als in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar of in percenten uitgedrukt 2.8 pet. Het electriciteitsverbruik van particulieren over hetzelfde tijdvak was met inbegrip van hel grootstroomverbruik 19570 K.W.U. of 28.3 ptt. hooger, zonder_het^grootstroomverbruik bedroeg de vermeerdering 8483 K.W.Ü. of 14.6 pet. Besloten werd aan de Raden voor te stellen den prijs van het gas voor gaskachels te ver lagen tot 5 cent met ingang van 1 October a.s., de bedoeling van deze verlaging is het gebruik van gaskachels onder ieders bereik te brengen door 'dien lagen prijs, deze prijs kan concur reeren met elke vaste brandstof, zoodat een groote afname van kachelgas hiermede bereikt kan worden, wat wederom gunstig zal werken op de rentabiliteit van het gasbedrijf. Wel gaat de aansluiting van gaskachels geleidelijk voor uit, maar het is het gasbedrijf om groote hoe veelheden te doen, zoodat v-eflaging de beste oplossing is. Bij de meeste gasfabrieken is te genwoordig voor gaskachels een prijs van 5 cent per M3. ingevoerd met buitengewoon gunstig resultaat. Dp een verzoek van „Het Witte Kruis" om afstand van een gedeelte der voormalige sto kerij van de gasfabriek, teneinde daar een bad inrichting op te stellen, werd goedgunstig be schikt. NOORDSCHARWOUDE. Gevonden 1 vest, waarin horloge. 1 portemolnnaie met inhoud. 1 gratis verstrekt rijwielplaatje 1926. 2 kindertaschjes. Inlichtingen kunnen worden verstrekt door de politie te Noordscharwoude. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand Juni werd op 16 dagen regen in den meter gevonden tot een geza menlijk bedrag van 41.5 m.M., terwijl de ge middelde regenval der maand 57 m.M. be draagt. Zes dagen gaven minder dan 1 m.M., 10 gaven- meer dan 1 m.M. De regenrijkste dag der maand was 2 Juni met 9.2 m.M., tijdens een donderbui. In 't geheel is dit jaar nu 284.9 m.M. regen gevallen, tegen 278 m.M. gemid deld. Maandag 1.1. viel hier tusschen 's middags 2 en 's avonds 8 uur n.t. niet minder dan 20 m.M regein. BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagnacht werden ontvreemd in de Ri-ng- sloot twee dekkleedein, bruin van kleur, ge merkt J. J. Gootjes, H. H. Waard. De lengte der kleed-en is 6 Meter en de breedte 3 Meter. Een ieder, die hieromtrent inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht zich t-e wenden tot dein Rijksveldwachter of den eigenaar te Broek op Langendijk. RECTIFICATIE. In ons nummer van Donderdag 1 Juli komt het volgende bericht voor: Zuidscharwoude. De melk is 1 ce|nt per L. in prijs verlaagd. Men betaalt nu 10 cent. Wij verzoeken onzen lezers hiervoor te lezen: Men betaalt nu 12 cent per L.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1