Nieuwstijdingen Noodweer in het Buitenland Buitenland Marktberichten heerensaloin. Aan den zijkant is een groote marmeren waschtafel aangebracht, voorzien van grooten spiegel, waaraan drie klanten kunnen plaats nemen, terwijl aan den anderen kant stoelen zijn geplaatst, waar de wachtenden den tijd kunnen korten met de verschillende nieuws- en fotobladen, welke in ruime mate voorhanden zijn, in te zien. De etalage biedt den koopers een groote sor teering sigaren en sigaretten. Bij het binnentreden der dames-afdeeling valt het direct op, dat zoowel verf als wand- bekleeding in het wit zijn gehouden. Aan de straatzijde bevindt zich de parfumeriezaak, waarin zich een ruime keuze bevindt van odeurs eau de cologne, zeep, enz. Hierachter is de damessalon gelegen, geheel afgescheiden van den winkel. Door de vaardige handen der dochters van den heer Kuijt kunnen de dames heur kapsels naar de eischen des tijds laten opmaken. Een' mooie kaptafel is daartoe aangebracht. Ook voor het haarwasschien zijn de noodige instrumenten aangebracht, zooals geijser, elec- trische haardroger enz. Ook de woning heeft een gedachte veran dering ondergaan door de kamers te vergroo- ten. Reeds vroeg in den middag werden verschil lende bloemstukken van kennissen en leveran ciers bezorgd, hetgeen een feestelijken indruk maakt. Den' aannemer, de heer Rutsen van Zuid- scharwoude, den uitvoerder van het bouwwerk komt alle eer toe, evenzoo. den heer v.-Nimwe- gen van Zuidscharwoude voor het keurige schil derwerk en den heer Olthof van Zuidschar woude voor de electrische installatie. Wij wenschen den heer Kuyt, die geen kos ten onzien heeft om alles naar de eischen des tijds in te richten, veel succes met zijne onder neming toe. ZUIBiSiCHARWOUDE. Tegen een bestuurder van een luxe-auto, die ondanks datde dorpsstraat aan het Noordelijk ge deelte onzer gemeente afgesloten was, en zich doorgang verschafte, is procesverbaal opgemaakt. Uit den Omtrek ST. PANCRAS. Door de he'eren P. Schuit en T. Groen al hier, werden de .eerste roode kool aan de Lan- gedijker Groenteveiling aangebracht. Een heftige uitval van het Handelsblad tegen de NederlanPsche regeering en de Tuinders. De Hoefijzercorrespondent van het Handels blad schrijft naar aanleiding van het gespro kene door de kamerleden v. Voorst tot Voorst en v.d. Bilt: Nu weten we, hoe het komt, dat in ons groenten en 'vruchten produoeerend land die artikelen zoo duur zijn. Die beide he eren zeiden het wel niet precies, maar 't volgde uit wat ze zeiden. Want 80 pet. van onze 'kool, sla en aard* beien gaan naar Duitschland.... maar waardoor; tevens de duurte van deze en andere produo ten duidelijk wordt Nu weten we niet, wat de beide genoemde kamerleden letterlijk hebben gezegd, 't Kan zijn, dat die heeren zich alzoo hebben uitge drukt, doch 't komt o|ns niet waarschijnlijk voor Want hebben ze zoo gesproken, dan is de meeding dezer Kamerleden niet juist en gaat de schrijver in 't Handelsblad daarop onjuiste beschouwingen houden. Een tweede mogelijk heid is, dat de dagbladschrijver van 't gespro kene een verkeerde indruk heeft gekregen. Is het waar, dat 80 pet. van onze productie naar Duitschland wordt uitgevoerd? Neen, dat is niet waar, de zaak staat geheel anders, van onzen totalen export van tuinbouwproduc ten, gaat 80 pet. naar onze Oosterburen. Er is geen enkel statistisch gegeven omtrent het bidnenlandsch verbruik bekend, wel wor den de cijfers omtrent onze uitvoer geregeld gepubliceerd door het vakblad de Tuinderij, dat zieer waarschijnlijk deze cijfers overneemt uit de gegevens van bet Centraal Bureau voor de statistiek. Of het verbruik in ons land van groenten en, fniit 20 pet. van onze productie bedraagt, daar voor is geeh enkel bewijs te leveren, tenzij de Hoefijzercorrespondent van het Handelsblad over betere gegevens beschikt als het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land, wat we, hoe hoog men ook dezen bekwa- men publicist moge aanslaan, maar moeilijk kunnen aannemen. We stellen dus allereerst vast, dat de heel© redeneering rust op een onjuiste veronderstel ling. Verbazingwekkend is voorts de meening, (om maar geen ander woord te gébruiken) als zou die export de oorzaak zijn van die peperdure groenten. We meenden altijd nog, dat het Handelsblad erl zijn medewerkers de vrije handel voorston den, Van alle belemmeringen, die een vrije, uitruil van goederen belemmeren, óók als een andere staat een andere handelspolitiek volgt, ten eenenmale afkeerig. Wil de schrijver van dit artikel, die we toch nog altijd indeelen bij' •de vrijhandelsmenschendan weer uitvoerver boden als in den crisistijd? We kunnen 't niet gelooven, en nemen dus tnaar aan, dat in een minder gelukkig oogen- blik dit fraais aan de pen van den correspon dent is ontglipt. Want hoe staat het nu toch met die peperdure groenten kool en salade en boe is de positie van den aardbeiteeler, waar voor de Nederlandsche regeering alléén maar °og heeft? Thans is er geen noteering voor kool, en zijn We dus om een oordeel te kunnen véllen, aan gewezen op het vorig seizoen. En dit is juist daarom zoo leerzaam, wijl juist October 1925 de Duitsche autonome tarieven in werking traden en we dus eenigermate den invloed van deze invoerrechten kunnen nagaan cn die vergelijken met het oogstresultaat van 1924. Welnu, in October 1925 stond onze kool- export practisch stop, er was geen handel in t artikel. De uitwerking er van (van 't maxi mumtarief) stond gelijk met een invoerverbod) In November 1925 is de verminderde heffing in werking getreden. En wat blijkt. Dat onze kool in doorsnee een paar honderd gulden min der heeft opgebracht per waggon dan in 't vorige winterseizoen. Wordt vervolgd. 'Het liefst zouden wij zien en dit denkbeeld] geven wij in overweging dat aan. een of twee zeer bekwame valtmenschen werd öpge'diragen, een onderzoek naar den financieelen toestand van die kleinere gemeenten 'in te stellen, en daarover rap port uit te brengen, met advies, welke middelen tot verbetering dienen te worden aangewend." Ie ramp op Sumatra Uit Padaing wordt geseind: Het aanzien van de ramp wordt steeds ern stiger. Te Soempoer zijn 27 dooden, in Goe- goek 151 waaronder 14 kinderen, die door het opgestuwde water in het Singkarah-meer wer den1 gesleihrd. Te Soempoer zijn 674 huizen in gestort. De schade .bedraagt ongeveer 2V2 mil- lioai gulden. 1 Nader wordt uit Padang gemeld: Steeds worden trillingen gevoeld en onder- aardsch gerommel gehoord, vooral op de hel ling van den Merapi. De top van de Merapi is aan de Westzijde afgeplat. Roodgele wol ken stijgen er uit op. Het water van de Om- bilinrivier en van de zijrivieren, die ontsprin gen op den Merapi, is troebel. Een aschregen wordt op de helling van den Merapi waarge nomen. Op Midden-Java werden weder lichte schok ken gevoeld. H. M. de Koningin heeft een belangrijke bijdrage doen toekomen aan den Koninklij ken Nationalen Bond „Plet Oranjekruis'' ten behoeve van de steunactie in Nederland voor de ramp op Sumatra. D© schade, welke is aangericht door de jongste onweders en door de overstroomingen, wordt in ISaksen dp 20 millioam mark geraamd. In verscheidene streken van België hebben zwa re onweders gewoed. Te Virton (Luxemburg) ging een huis in de vlammen op. Ook te Hamaide (He negouwen) is een hoeve door het hemelvuur ge heel vernield. Op vele plaatsen zijd vee en paar den in de weide door den bliksem getroffen. Op de iSemmering (Oostenrijk) heeft een )tamelijk sterke aardbeving plaats gehad, die tot Weenen is waargenomen. Die bewegingSwacht heeft de sterkste aanwijzing van een aardbeving, die in 20 jaar is waargenomen, opgeteekend. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Donau, de Save, de Tiza en de Dirave nog voortdurend blijven stijgen. Naar de „New York Herald" uit Columbus verneemt, is in verscheidene streken van Ohio zeer groote schade aangericht tengevcflge van de zware onweders. Men vreest, dat er eenige slacht offers zijn. De stad Dayton zou 'géheel ondier water staan, evenals verscheidene kleinere plaat sen. Bijzonderheden ontbreken echter nog. -Volgens de Parijsche editie van de „New York Herald" hebben hevige onweders in een groot aantal steden van Chili ernstige schade aan gericht- Ook gouden eenige personen om het leven zijn. KLEINE GEMEENTEN Het weekblad „De Gemeentestem" merkt in verband met de faillissementsaanvrage van Vaals o.m. op: „Deze toestand is vooral ook ontstaan door toedoen 'van het Rijk; wij denken hier aan de Lager-Onderwijswet, de Vleeschkeuxings- en Wa renwet, de werkloozenverzekering, enz. Let men er nu op, dat de grootere gemeenten, in den regel, het tekort aan draagkracht zooals dat uit de betastingen blijkt, weten aan'ite vullen met winsten uit bedrijven, heffing van straatbe lasting enz., welk voorrecht dit te kunnen doen de kleinste gemeenten bijna altijd' missen, dan is daarmede ook verklaard, waarom die kleine ge meenten in moeilijkheden geraken. Het zetten van de tering naar de nering valt veelal zeer moeilijk. De „begeerte" heeft het is begrijpelijk ook deze kleine gemeenten aan geraakt; de plattelandsgemeenten hebben obk recht op een aandeel in den vooruitgang en boven dien, het is vaak van een meer dan gewoon alge meen belang, wanneer daar voorzieningen worden getroffen op het gebied van de volksgezondheid, de volkshuisvesting, het verkeerswezen, de voor ziening in gas en olectrischen stroom. Dat alleo tegen 'te gaan, stel, men zou het willen, is een onmogelijkheid, en de practijk van de laatste kwarteeuw heeft ook op dit terrein veel te zien gegeven. Wij verwachten dan ook, dat enkele gevallen van nu, waarin de w^gen is vastgeloopen, zullen toenemen, en zien daarin een 'verschijnsel, dat de aandacht overwaard is. Een algemeen belang is daarbij ten nauwste betrokken. D'aarom is het nu de tijd', dat het verschijnsel wordt onderzocht dat wordt nagegaan, hoe in het algemeen de fi- nancieele toestand van de kleinste gemeenten is. Eene staatscommissie is hiervoor niet noodig en zeker niet eene naar het oude modelpolitiek juist afgemeten. Maar wij verwachten ook niet veel van een onderzoek, ingesteld bijv. door de verschillende ooileges van Ged. Staten. Een al gemeen overzicht moet verkregen wadden, Vaar- voor de gegevensmet zorg worden gekozen naar een zelfde gedachte. Ook onbevooroordeeld moeten deze gegevens verzameld en bekeken woïden. Verschillende gedachten komen dan van zelf als middel tot verbetering naar voren: het opheffen van gemeenten; het gedwongen laten samenwer ken; het bepalen dat sommige wettelijke voor schriften niet voor die gemeenten zullen geldien, maar voor nader te vormen groepen; het over nemen door -het Eïjk van bepaalde uitgaven, enz- Aanranding van een landgenoot. Volgeins de Tel. is de Nederland J. Franken in de Brabantsche straat te Brussel, toen hij nabij het Noorderstation een drietal personen vroeg of zij iniet een goed hotel voor hem wisten aangerand. Een hunner bood den vreemdeling aan, te gen een vergoeding van 10 frs. hem een goed huis in de Cinestraat te wijzen, en hem daar heen te brengen. Op de kamer gekomen werd hij echter onder bedreiging met een revolver en dolkmes, gesommeerd zijn portefeuille over te geven. Een derde individu begon hem bo vendien met een stuk ijzer te bewerken.' De drie personen zijn daarop op de vlucht gegaan. Op het hulpgeroep van J. Franken kwam; er politie opdagen. Dezè wist twee der schel men aan te houden. Het zijn twee gevaar lijke bandieten, vang ongeveer 25 jaar. De der de in een Franschman, die sinds enkele dagen in België vertoeft. Noodweer. Een noodweer beeft te Kerkrade veel scha de aangericht bij en in het Sint Elisabeths-ge- sticht, bestuurd door de Duitsche zusters uit Aken. Zoolang men zich kan herinneren, zegt de Msb., heeft het klooster, dat ih het dal van het beekje de Amstel is gelegen, niet van het water te lijden gehad. En men schrijft dan ook de ramp toe aan de in aanbouw zijnde werken van den spoorweg. Vlak achter het klooster, van welks eigen dommen groote stukken'zijn onteigend, is in aanleg een dijk voor den spoorweg Schaesberg Een duiker, die nog niet gereed is geko men, heeft de groote massa water, die van alle kanten kwam aangegolfd, niet kunnen verwer ken. Het gevolg was, dat het water in den tuin en in de weiden liep en' ook in het klooster drong, waar het in de keuken en in de voorraad' kelders groote schade heeft aangericht. Het modderige, geelachtige water stroomde van den spoordijk tot bij' den moestuin van het klooster. In den tuin stond het water 1 M. hoog. Het vee kon slechts met groote moeite weggevoerd wof den. De schade is niet met juistheid te schatten' doch wordt minstens op eenige duizenden gul dens geschat. De Limb. Koerier meldt nog ,dat een regen bui, vergezeld van een hevig onweer, boven Gulpen is losgebarsten. In tijd van een half uur was de Gulp zoo gestegen, dat de bewoners als 't ware overvallen werden door 't-stijgend wa ter. Allen die niet thuis waren spoedden z'ich naar huis om vee, huisraad enz. te redden. Ve len moesten door 't water om te redden wat te redden viel. Kelders en stallen liepen onder water, de omliggende weilanden werden over stroomd, zoodat het vee naar veiliger oord moest gebracht worden. De brug voor de leer looierij van den heer J. Plöem werd weggesla gen en de in de Gulp hangende vellen wegge spoeld. De wegen welke door de gemeente pas voor eenigen tijd weer waren opgeknapt, zijn uitgespoeld, zoodat enorme schade is aange richt. Verduistering. Men schrijft uit Weesp aan het Nbl. v.h. N.: De heer v.d. Kw., oliehandelaar alhier, had een reiziger in dienst, een zekeren H. J. v.d. G., wonende te Amsterdam, die ook verschil lende kwitanties van door hem verkochte par tijen olie, van zijn patroon ter incasseering kreeg. Het bleek laatstgenoemde alras, dat de dooi den reiziger ontvangen geldbedragen niet vlot verantwoord werden. Tenslotte namen de niet' toe te laten handelingen een dergelijke af meting aan, dat de heer v.d. Kw. den brigadier majoor der Rijksveldwacht M. Nijboer, alhier gestationneerd, ermede in kennis stelde. Dit geschiedde j.l. Zondagmiddag. Des anderen daags vervoegde majoor Nijboer zich ten kan tore 'van den olie-handelaar, teneinde eenigei punten vast te stellen. Bij dat bezoek deelde; de heer v.d. Kw. hem mede, dat zijn reiziger zich op dat oogehblik bevond in een aan grenzend peroees. De majoor begaf zich daarop naar de aangeduide localiteiten, waar hij v.d. G. inderdaad aantrof, dezen een verhoor afnam en hem daarna arresteerde. Bij het verhoor, waarbij beklaagde bekende, wijerd door hemi hog medegedeeld, dat hij tot de gepleegde ver duisteringen, welke in totaal een bedrag van f 1200 vertegenwoordigden, gekomen was uit nijpend gebrek aan middelen om in zijn levens onderhoud te voorzien. De concurrentie toch in de door hem verkochte oliën zou van dien aard zijn, dat hij herhaaldelijk van zijn provisie salaris had hij niet een zeker percentage aan de koopers moest fastaan, wilde de zaak tot stand kunnen komen. Op het oógenolik der arrestatie had d ereiziger nog getuigschrif ten bij zich, hem door vroegerè patroons uit gereikt, welke allen even gunstig luidden. Hij' werd denzelfden dag naar Amsterdam over gebracht en daar voor den hoofdcommissaris geleid. De minister van Financiën maakt bekend dat iin die; maand Juni bij de Algemeene Reken kamer zijn ondergebracht: 300000 stuks onbruikbaar geworden zilver bons 5 ,f 1.van den bij Kon. besluit van 19 Febr. 1920 (Stbl. no. 82) bepaalden vorm;' 600000 stuks onbruikbaar geworden zilverbons f 2.50 van den bij Kon. besluit van 14 Juni 1918 (Stbl. no. 357) bepaalden vorm. Een agent van politie te Haarlem maande een automobilist tot stilstaan, omdat hem bleek, dat deze dronken was. De automobilist reed door. De agent sprong op de treeplank en som meerde nogmaals tot stoppen. De chauffeur en de andere inzittende bedreigden den agent en stompten hem tegen borst en kin. Er onstond een worsteling, en de agent lost- een schot. Niemand werd getroffen. Op de Groote Markt bracht de chauffeur den wagen tot stilstand, waarna hij met groote moeite door eenige agep- tein werd gearresteerd en opgesloten. De an dere inzittende wist te ontkomen. Op den vijver van het „Veerhuis", gele gen aan het Vlaamsche Hoofd te Antwerpen heeft een tragisch ongeval plaats gehad. Een gezelschap van zes personen ging in den vijver roeien. Het bootje was nauwelijks van wal, toen het door de beweging van een der inzittenden kantelde. Allen raakten te wa ter en hoewel dit ter plaatse nauwelijks een Me ter diep was, .kwamen vier hunner niet meer boven. Het gelukt e vrij spoedig twee der drenkelingen op te halen, de beide anderen wer den slechts na geruimen tijd gevonden. Bij beiden, de 20-jarige A. Streumer en de 11-jari- ge L. de Pooten, kon slechts dé dood worden geconstateerd. De moeder van dezen laatste vag van den over af haar zoon voor haar oogen verdrinken. Eten woest drinkgelag. Maandag verongelukte op den 'Rijn oen motor schip, dat geladen was met. vaten wijn. Het schip zonk snel en de bemanning kon met moeite wor den gered'. Intusschen waren honderden menschën aan den oever bezig de ronddrijvende vaten 'aan &al te brengen, en nadat zich een groot aantal daarvan in het bezit van de redders bevond, ontstond een woest drinkgelag, tengevolge waarvan meer dan twintig personen wegens alcohol-vergiftiging in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Tot nu toe zijn niet minder dan 8 personen aan de gevolgen van hun drankzucht overleden. 2 ersopnen, die zich bedronken hadden, vielen uit een bootje te water en verdronken en een 'derde werd bij de op.de drinkpartij Volgende vechtpartijen zoodanig gewond, dat hij eveneens overleed. Een oorrespondent van de „Tel." schrijft nog het volgende uit Keulen; In de uren, die op het zinken der wij'nboot volgden, vertoonde de Rijn een wonderlijk schouw spel. Op tallooze booten was men met alle moge lijke werktuigen bezig de kisten en vaten te ente ren en aün land te brengen. Men kop gelooven,. dat het een strijd op elven en dood gold. De men- schen trokken him kleeren uit, sprongen in de rivier en sleepten groote vaten naar den oever. Gewapend met emmers, kruiken, flesschen enz. snelde de menigte Joe, om toch maar vooral iets van het edele vocht te bemachtigen. Wie zoo on fortuinlijk was, geen drinkgerei bij zich te heb-, ben, zette den mond aaai het spongat èn zorgde op die wijze er voor, zijn ^eel binnen 'te krijgen. Na. enkele uren lagen en zwaaiden tallooze .dronken kerels langs den oever van dén Biijn. De utsipattingen, die zij veroorzaakten, werden zoo ernstig,, dat een af deeling Sohupo te voet en te paard moest aanrukken^ om de orde te herstellen. Ten slotte was een geheele „Hundertschaft" ter plaatse, doch zij bleek niet voldoende te 2ijn, om de uitspattingen te beteugelen. Een groot aantal der drinkebroers had zich zoodanig te buiten gegaan, dat zij' naar het zie kenhuis moesten worden overgebracht, waar hun de maag werd uitgepömpt. De woeste tooneeien duimden den geheelen nacht voort, daar steeds opnieuw kisten en vaten aanspoelden, waarop de menigte zich stortte. Dinsdagmorgen vermocht de politie 'de laatste resten der orgie uit den weg te ruimen. - LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 7 Juli. 705000 Kg. aardappelen. 190 aanvoerders: Schot- sche muizen 5.608.20, schoolmeesters 7.608.60 eigenheimers' 9.80, drielingen 4.404.90, kleine 1.30. 1800 bos wortelen 8.1013.90, 2000 stuks bloemkool 17.21.2e soort 4.80—10.10, 466 Kg. tuinboonen 4.304.80, 21 Kg. slaboonen 0.48 per Kilogram. 8 Juli. 640.000 Kg. aardappelen. 160 aanvoerders. Schot- sche muizen 4.407.80, schoolmeesters 6.6.70 eigenheimers 8.208.90, drielingen 3.70—4.80, kleine 1.30, 3600 bos wortelen 8.6011.80, 600 stuks bloemkool 17.20, 2e soort 7.908.575 Kg. roode kool 15.10—15.90, 210 Kg. tuinboonen 2.90—3.—, NOODERMARKTBOND. 7 Juli. 700 Kg. witte kool 8.20, 20 Kg. Peulein 14, 60 bos wortelen 9, 1450 st. bloemkool 915 80, 2o s. 4.204.70, 506200 Kg. aardappelen, Scho sche muizen 5.307.'30, Drielingen 3.604.60 schoolmeesters 6.206.40 8 Juli. 164600 Kg. aardappelen. Schotsche Muizen 4.40—6.50. BI. Eigenheimers 8, Drielingen 3.30 3.90. 20 Kg. peulen 10. Bloemkool 19.20 20.30. 500 st. bloemkool. WARMENHUIZEN. 6 Juli. Schotsche Muizen 6.30—9.10, Schotsche mui zen grove 6.10—6.30, Drielingen 4.305.40, Kriel 1.201.30. Bloemkool 8.3011.50. Aanvoer 61000 Kg. aardappelen. 275 ktuks bloemkool. 7 Juli. 0120025 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 5.20 7.50, drielingen 3.304.70. - ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. 7 J uii. Aardbeien 25.42.—, tuinboonen 4.30—7.80, aardappelen 4.407.30, peulen 13.22.dop erwten 11.23.—, spinazie 12.80—17.90, snij- boonen 66.75.—, spercieboonen 70.85.— alles per 100 Kg., bloemkool 13.80—17.90, 2e srt 7.12.komkommers 3.807.10, kropsla 0.20—1.60, andijvie 1.30—4.20, alles per 100 si., OwoHelen 3.3011.60, rabarber 5.609.80, alles 'per'100 bos.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3