J. G. ENGELN, Alkmaar Prijsvermindering een WERKSTER Ze Vliegen Uileg Zomernitverkoop Onze mr Beersn-Costumes staan gelijk m> eerste klas Maatwerk PRIJSVERMINDERING H. STAM L STAM-de Oeus 30000 Lecerf Bloemkoolplanten Otto van Os en Zonen, Elegante Coupe - BELASTINGAANGIFTEN Ha A. DE mm te Alkmaar Guus Klünnen, van Dames- en Kinderstroohoeden. Griote sorteering Dames- en Kinder-Vilthoeden. Bontzaak SVIient 1©, Zijden hoetien woritea opgeruimd vanaf f I,-. Nieuwstijdingen Den ]5en Juli hopen mijn lieve Pa,en Moe en hunne 12V2-jarige Echtver- eeniging te herdenken. Hun liefhebbende TRUUS. Noordscharwoude, Juli 1026. Beceptie van 1012 uur (o.t ten huize van P. de Geus G.Gz. Groote gegarneerd en ongegarneerd Langestraat 4. Vilthoeden in alle kleuren en maten Pracht sorteering- Alom bekend adres. Langestraat 4. gevraagd, bij L. DE BOER, Obdam. GEVRAAGD: voor 2 3 dagen per week. P. Gla- zekas, Broek op Langendijk. TE KOOP bij S. KOSSEN, Broek pp Langendijk de Heerencostuums voor deze lage prijzen. Onze is in vollen gang. Wij zijn hpt allerlaagst in prijs en het best in kwaliteit Opruiming. Koopjes. Uitverkoop. Kleedermakers, Laat 187—189, t o., de R.K. Kerk ALKMAAR. Payglop, Laat, WBaaweSerlaof. Opgericht fipma LI NP worden behandeld doorbel accountantskantoor van IViefiussjracht 23. Tel. Interc. IS2. KINDERWAGENS f 2SJ5 VOUWWAGENS f 10,- SULKEY's (trekwagens) f 4,50 Laat 148, Tel. 671 ALKMAAR. 1854 De gewonere soorten worden tevens verkocht in de tegen prijzen beneden'iedere concurrentie. De Culemborgshe moordzaak. De Raadkamer van dein Hoogen Raad heeft in de kwestie betreffende de klacht van den Commissaris van Politie» te Culemborg, den heer L Blok, tegen den Rechter-Commissaris bij de rechtbank te Tiel, mr. Hofdijk, afgewe zen het verzoek vam den Officier te Tiel, die, hoewel van oordeel zijinde, dat geen redelijk vermoeden van schuld aan eenig strafbaar feit tegen mr. Hofdijk, rechter aan de Arrond.- Rechtbank tè Tiel is gerezen, den Hoogen Raad heeft verzocht, om indien de Raad art. 510 van het Wetb. van Strafvordering van toe passing acht, een ander gerecht aan te wijzen. Die aardbeienoogst. Ofschoon de exportveilingen van aardbeien te Beverwijk dagelijks worden gehouden, blij ven de aardbeien nog klein en onbeduidend. -De toestand is gedrukt. Er zijn op het oogen- blik tuinders van beteekenis, die tot heden nog niets kondien aanvoeren en het vooruitzicht be staat, dat voor velen de uitslag van den oogst een groote teleurstelling zal zijn. D eaanvoer op de eerste gehouden veiling van een der grootste veilingen was dit jaar 6900 Kg., op de tweede 5000 Kg. en de derde veiling bracht 8400 Kg. Het vorig jaar bedroegen deze kwatn- tums op de eerste drie veilingsdagen respect. 36000, 29000 en 38000Kg., op den vierden dag zelfs 64000 Kg., om dan steeds hooger te wor den opgevoerd. Het verschil is duidelijk. Van een goea aardbeienjaar is dan ook thans geen sprake. Eieine oplichtster. Een Duitsche jonge dame, bij familie te Bus- sum als hulp in de huishouding in betrekking getreden, wist door haar prettig en beschaafd optreden aller harten te winnen. Zij vertelde een predikantsdochter uit Coblenz te zijn, ze was verloofd met een candidaat in de rechten en dan had ze een zuster met een ongelukkige liefde, die al eens de hand aan zichzelve had willen slaan. Zoo voorbereid, was het de Duit sche huisgenoote niet moeilijk na e-én paar dagen de familie te doen geloovem, dat ze be richt ontvangen had van het overlijden dier zuster, die dood uit den Rijn was opgehaald. Diep meelevend met dit treurige geval, gaf de familie het meisje verlof haar overleden zuster de laatst eer te bewijzen, en, waar de rouw- kleur in het Rijnland lila was, trof 't zoo bijzon der, dat mevrouw een lila mahtelcostuum en hoed kon leen en. Als reispenning 'kfeèg het meisje f 40 mee, en mijnheer kocht haar een kaartje 2e klasse naar Coblenz. Eerst toén er verscheidene dagen verloopen waren zonder bericht-, stelde men de politie van het gebeurde, in kennis. En bij het daarna ingestelde onder zoek bleek, dat de familie het slachtoffer was geworden vain een bekende Duitsche oplicht ster. gen en toen in de richting Noordwijk gezwom men. Volgens nadere berichten had hij onder zijn arm een plank, waar hij van tijd tot tijd op was gaain rusten. Onderweg heeft hij volgens zijn verklaring zijn schoenen uitgetrokken en zich ook ontdaan van zijn jas, waarin een aan zienlijk bedrag aan geld aanwezig was geweest. Toen hij na geweldige krachtsinspanning 't strand te Noordwijk had bereikt, kon hij niet verder. Uitgeput trof mep hem op 't strand aan. Ojp advies van dr. Hermans heeft de Noord- wijksche reddingsbrigade hem naar het St. Je- ro-ensgesticht overgebracht. Over de eigenlijke redenen van zijn handel wijze verkeert men nog in het onzekere. De regenval, die Zuid-Limburg geteisterd heeft, is opgehoudeln. Langzamerhand beginnen de beken weer te vallen. Uit verschillende dor pen wordt gemeld, dat veel schade is aange richt door den pjotselingen vloed van het wa ter. Uit Simpelveld, Wittem, Schin op Geul, Wyl- re, Hoehsbroek en Brunssum is het water tot op de wegen geloopen en in de huizen binnen gedrongen. De landerijen kregen groote schade en hier en daar werd zelfs een hooiberg door dein stroom meegevoerd. In Valkenburg liep eett deel van het marktplein onder, juist daar, waar kermis gehouden werd, aldus de Tel. -- Te Noordwijk aan Zee is op het strand in bewusteloozen toestand aangetroffen de 24-j. machinist Henry Hamilton, afkomstig uit R^val (Rusland). Zaterdagavond ongeveer 11 uur is hij vóór IJmuiden van een stoomboot gespron- Jnli ïf Hooimaand, Zomermaand heeft zijn naam weinig eer aange daan dit jaar, zoodat te hopen is dat hooimaand veel goed zal maken. Juli is'met gemiddeld 18 gr. 'C. (Helder 17 gr. C. en Maastricht 19 gr. C.) de 'warmste maand van het jaar- Bijzonder heet was 'Juli 1911 en 1923, hoe-wiel in 1921, op den; 28sten ile record-temperatuur van "36.9 gr. C. (d.i. 'ruim 98 gr. E.te Maastricht wierd aange- teekend. Daarmede is de hoogste, te "Batavia waar genomen temperatuur van 35.6 gr. C., in Novem ber '1877, overtroffen. Intusschen is het'kwik te Batavia nooit lager dan 18.9 C. gekomen (in September 1877), terwijl als minimum-tempera- )tuu ft-van Juli hier te lande 2 gr. C- is geregi streerd en wel in 1916 te Avereest. In ons landj is idus in deze maand reeds een verschil van 35 graden mogelijk, terwijl de uiterste temperaturen 59 gr. 0. uiteenloopen en te Batavia nog) geen 17 5gr. C.! Het aantal aren met zonneschijn bedraagt" ge middeld aan de vijf hoofdstations 184. De maan den Mei, J uni, Juli en Augustus tellen te zamen meer dan de helft van het totaal aantal zonneuren in een geheel jaar. Op dea lsicn komt de zon op te 3.43 en op den 31sten te 4.20; op'die dagen gaat zij! respectieve lijk torn 8.23 en om 7.53 onder. In totaal korten de dagen dus met 1 uur en 7 minuten. Die'regenval neemt, vergeleken met Juni, niet onaanzienlijk toe en "bedraagt gemiddeld 71 mm. Er va'Jt in de maanden 'Juli en 'Augustus soms zeer -veèl water hetgeen in den tijd van den oogst juist heet slecht van pas komt. Het Volksgeloof zegt van de regenperiode: (.Regent liet op S,t.-Margriet (20 Juli), ,,Dan droogt het in vier weken niet". Uit den aard der zaak heeft de 20ste in dit op zicht in het geheel geen speciale beteekenis. De z.g. hondsdagen beginnen 19 Juli en eindigen 19 1 Augustus. ¥®or Huis en Hof lm den bloementuin. Eein echte liefhebber begint er nu al voor te zorgen, dat zijn tuin in het eerstvolgend voor jaar weer met een schat van bloemen prijkt. Voor vele twee-jarige planten is het n.l. nu de geschikte zaaitijd. 't Is jammer, dat zooveel memschen met echte liefhebberij voor tuinieren, er zoo weinig verstand van hebben. In AprilMei ziet men ze op markten en winkels pakjes bloemzaad uitzoeken en de schitterende afbeeldingen op die pakjes wekken grootsdie illusies. Maar al tijd zijn er zaden bij de keuze van viooltjes en andere zuiver twee-jarige planten. Natuur lijk komt er zeer weinig of niéts van het zaaisel terecht en de gedesillusioneerde liefhebbér geeft 't op, omdat ,,'n gewoon mensch" er toch geen succes mee kan behalen. Maar laat hij 't nu eens op onze manier probeeren en het zaad van twee-jarige planten n u zaaien op een goed beschut liggend plekje in den tuin. De jonge plantjes halen dan den winter best door, her vatten den groei in het voorjaar, als ze ter be stemde plaatse zijn uitgeplant en verrassen met teem schat van bloemen. Tot die planten behooren o.a. Campanula's (rose en lila klokken; mooie snijbloemen, ook de dubbelbloemige soorten), stokrozen, Damast bloemen, Duizendschoonen, Viooltjes, Toorts en (hooge planten) en de dubbele madelieven. QDeze laatste moeten vóór den' winter nog ver plant worden. Al deze bloemen vragen een zon nige plaats. Op beschaduwd terrein bloeien mooi de for- sche Berenklauwen, het Vingerhoedskruid en de Judaspenning. Het zaad kan men zelf winnen. Zoo gauw' cle planten zijn uitgebloeid, moeten we er in tijds bij zijn. Tegen het rijp worden der zaden, snijden we de vruchtenstengels af en leggen ze. op een droge plaats om na te rijpen. Is dit ge schied en zijn de zaden geheel droog, dan wor den ze schoongemaakt en op een geschikte plaats opgeborgen tot de tijd van het zaaien is aamgebroken. Voor eiken liefhebben is het van belang te weten en te onthoudfen ,hoe zijn planten heeten.. En waar het geheugen ons dikwijls in de steek laat, is het verstandig die namen op kleine; houtjes of plankjes te schrijven en deze bij; de planten te plaatsen. Voor ze onleesbaar wor den, moeten we ze vervangen. Dat werkje duidt; men meestal aan met den naam etiquettteeren; en vooral de zomermaanden zijn daarvoor bij zondei geschikt. Bij liefhebbers behoort het te zijn als in botanische - tuinengeen plant zonder naam. Rozenolie, De Bulgaarsche rozen zijn even beroemd- als die van de Ispahan en vormen met de tabald in Bulgarije de voornaamste bronnen van rijk dom van 'het koninkrijk. Daar wordt de rozen olie gefabriceerd, die over de geheele wéréld wo/dt verspreid en dienen moet tot het makeni van verschillende parfunms en zeep. Jaarlijks heeft een speciale pluk plaats die: tegen het einde van Mei aanvangt en naar ge lang der weersgesteldheid van 18 tot 30 dagen; ÜOQfdpijffl bedaart spoedig door gebruik van een paar; Mijinhardt's Hoofdpijintabletten Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten duurt. lederen morgen trekken dan jongens en meisjes er zeer vroeg op uit naar de rozen tuinen, lang voor zonsopgang en oogsten de ro- 'zeknopjes, ternauwernood geopend en door de dauw bevochtigd. De geplukte bloemen werden gebracht naar groote distilleermachines, met eein inhoud van 2.5 H.L. In deze doet men -2025 pond rozen,' met 150 Liter water. De eerste distillatie di congé veer drie kwartier duurt, brengt 30 k 35 Liter geparfumeerd vocht op, dat evenwel te zwak is, doch tot op een der de wordt teruggebracht bij de tweede distil latie en de echte-rozen-essence genoemd wordt. In dit vocht drijven de oliedeslen van geel achtige kleur boven en, in flesschen gedaan, komen zij boven in den hals. Heel zorgvuldig wordt deze olie dan met kleine lepeltjes ver zameld en in de daarvoor bestemde speciale fleschjes als^ rozenolie in den handel gebracht. Vriieiradisii en vijanden in Juli. Het is goed, wip wezen er reeds op, dat we in tal van insecten en andere dieren trouwe hel pers hebben te zien tegen de belagers on- oogsten. Behalve de reeds genoemde, zijn daar nog de verschillende leden van het genus loop kever, waaronder slechts één soort is, die de familie schande aandoet, n.l. de graanloop- kever. die het o.a. op de aardbeien voorzien heeft. De overige soorten maken zonder uit zondering jacht op allerlei insectenlarven en slakken. Komt er dus bij den tuinarbeid zoo'fl snelvoetige, bruin-, brons- of groengouden loop kever voor den dag, spaart hem dan in uw eigen belang. Tevens zien w-e dan de merkwaardige kort- schildkevers, die het achterlijf omhoog en de kaken wijd uitgesperd er dreigend ge noeg uitzien. Spaart ook hen, ze leven uitslui tend van dierlijve stoffen. Minder rechtstreeks nuttig zijn de verwante doodgravers, die 200. terecht hun naam dra gen, daar ze lijken van kleine dieren vogel tjes, muizen, mollen, e.d. begraven en er hun eieren in deponeer en. De uitkomende lar ven verteeren dit rottende vleesch,, dat anders nog lang zou liggen stinken. Ook de brom vliegen en aasvliegen maken zich in dit opzicht verdienstelijk; jammer, dat ze niet steeds weten te onderscheiden tusschen het vleesch in een slagerswinkel of in onze provisiekast en het kadaver 'van een of ander dier langs den -weg of in het veld. Jonge honden zindelijk maken. Over dag zijn ze gauw zindelijk, wanneer mien een beetje op ze 'let, maar 's nachts.- Sluit het beest nu echter 's avonds eens op in een kistje, op maat getimmerd, waarin het juist 'liggen kan, maar niet draaien of zich verplaat sen. Door een deksel van "latwerk of draad zoo laag aan te brengen, dat de hond niet rechtop kari staan, dwingt men het dier tot een liggende houding. Nu zal het de ligplaats niet bevuilen, 's Avonds laat en 's morgens vroeg „uitlaten" natuurlijk. Na eenige dagen is het dier zindelijk, zoodat de methode niet wreed geinoemd kan worden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4